Kvetoucím JEDLÝM OVOCNÝM LESEM v květnu

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 вер 2024
  • Jedlý ovocný les se skládá z ovocných dřevin - stromů a keřů, z doplňkových a podpůrných i okrasných dřevin a trvalek. Může být v nějaké formě na každé zahradě, kam se vejdou aspoň nějaké větší stromy.
    Na malých zahradách ho děláme spíše z nižších druhů stromů (mišpule, broskvoň, kdouloň...), mnoha různých keřů a hlavně vychytaného trvalkového patra.
    4 zákony jedlého ovocného lesa:
    ekozahrady.com...
    Jaroslav Svoboda
    =======
    HUDBA VE VIDEU:
    Walk in the Bayou - Luc Allieres
    Our Story - Baloonplanet
    Sunset - Jamie Rutherford
    I´ll be your clown - Jamie Rutherford

КОМЕНТАРІ • 11

  • @Ekozahrady1
    @Ekozahrady1  3 місяці тому +4

    Pokud se chcete příští jaro osobně zúčastnit důkladných, intenzivních a velmi naplňujících zahradních kurzů, přímo v našich 20 hektarech ekozahrad, rozdělených mezi více krásných pozemků, pak mrkněte na aktuální nabídku zde. Tyto akce pro rok 2025 (dvě skupiny) se právě plní : ekozahrady.com/kurzy/praxe/ .

  • @14jan141
    @14jan141 3 місяці тому +2

    😃👍👍👍👍👍👍

  • @lenkasindelkova5340
    @lenkasindelkova5340 3 місяці тому +3

    Moc krásné 😌

  • @user-gy8tw7uq1k
    @user-gy8tw7uq1k 3 місяці тому +2

    Krásné, boží video❤❤❤

  • @loiris5915
    @loiris5915 3 місяці тому +3

    Nedávno jsem ,, našla ' Vaše ,,Ekozahrady" - děkuji za překrásná inspirativní i romantická videa. 🍀🐞🌞. V souvislosti s pejskem ve videu mě napadá otázka - jakou potravu pro něj volíte? Ačkoli jsem vegetarián, své fence maso stále dávám, poslední dobou v tom mám tak trošku rozpor, ale stále tápu... Proto ten dotaz🙂. Děkuji Vám a mějte krásné dny❤ Irena

    • @Ekozahrady1
      @Ekozahrady1  3 місяці тому +6

      Oba psi žerou velmi pestrou potravu. Pravidelně jim vaříme veliké papiňáky plné dýně co vypěstujeme - to vydrží na celou zimu i jaro, do toho sušené nebo čerstvé kopřivy, jakoukoliv další zeleninu, různé bylinky a koření, kvalitní olej do toho vždy trochu naliji, přidám pár hrstí obilovin (jáhly, pohanka, rýže, quinoa...) které kupujeme po 25 kg pytlích v bio kvalitě z Countrylife. Prostě uvařím a ochutím jim sezóně cokoliv, co se kde zrovna vyskytuje, dělám to hodně rychle, nemažu se s tím, krájím na velké kusy nebo ani nekrájím, během zimy se to vaří samo zdarma na sporáku na dřevo, kterým topíme... Plus jim kupuju maso a kosti, to mají jednou za pár dní, někdy jednou týdně. Plus různé kvalitní granule a lososový olej a kbelík pivovarských kvasnic pro drůbež (vždy lžičku do žrádla), to slouží, když není čas řešit nic jiného. Artas si navíc sklízí po zahradě všechno možné, bobule, bylinky, zeleninu... rád pořád něco žere... Teď je oběma 10 let a jsou hodně vitální a zdraví. V knize "Zelenina z ekozahrady" o krmení psů mám celou kapitolu.

    • @loiris5915
      @loiris5915 3 місяці тому +2

      ​@@Ekozahrady1Velmi Vám děkuji za podrobnou odpověď, kterou se určitě z části budu inspirovat a na knihu také dojde.

  • @danama.4100
    @danama.4100 3 місяці тому

    Zaujala mě vaše zmínka o pivovarských kvasnicích ( pro drůbež) pro psy, dívala jsem se na ně, a jej jich hodně druhů. Poradíte, které si vybrat? Děkuji.

    • @Ekozahrady1
      @Ekozahrady1  3 місяці тому

      Nejsem odborník na pivovarské kvasnice, ale myslím si, že je to pořád to samé, jen v různých baleních. Najděte si nějaké výhodné balení. Já koupil někde celý takový kyblíček. Sypu psům lžičku do žrádla.

  • @danama.4100
    @danama.4100 3 місяці тому

    Vaše videa je taková krása...máte vůbec na ovocných stromech mšice? U nás je máme jak na starých stromech, tak na mladých, které jsou na opačné straně zahrady ( necelých půl ha). Zakládám guildy, tak snad to pomůže. Chemické postřiky nepoužívám... ale dívat se na mladé ovocné stromky (dvou - čtyř leté), většinou staré odrůdy, na kterých je velmi málo zdravých lístečků, je k pláči. Všude mšice, mravenci, na trvalkách a zelenině slimáci...Letos je to katastrofa.

    • @Ekozahrady1
      @Ekozahrady1  3 місяці тому

      Opradu hodně pomůže, když je pod stromy mulč a trvalkové guildy. Mravenci mají rádi sucho, pak tam žijí a roznášejí si mšice po stromech. Pak z nich sají sladkou šťávu. V trvalkových podsadbách se toto už většinou neděje.
      Též je super mít po zahradě černé bezy. Ty jsou na mšice magnet (možná na jiný druh mšic), ale hlavně se na nich namnoží berušky, které jsou hlavním predátorem mšic. Čím je zahrada pestřejší a úrodnější, tím méně problémů tam je.
      Nám dokonce ubývají hnědí slimáci a potkáváme hodně těch strakatých, domácích. Ti neškodí, naopak jsou užiteční. A hlemýžďů (s domečkem) máme též letos spousty - ti žerou slimáčí vajíčka. Ne že by španěláci už nebyli, ale dají se mnohem lépe zvládat. Takže vytrvat a zpestřovat a ono se to opravdu překlopí do větší harmonie.