Káresetek - 2 - 1981 Kansas City - amit minden mérnökhallgatónak látnia kell

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 кві 2024
  • heavymetalengineering.substac...
    Az egyik legsúlyosabb épületkatasztrófa - banális statikai megoldásokkal...
    És néhány gondolat a mérnöki létről
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 49

  • @laszloszoboszlai8767
    @laszloszoboszlai8767 2 місяці тому +1

    Nagyon kellet már ez a videó. Köszi.

  • @Etin74
    @Etin74 2 місяці тому +4

    Köszönöm a videót. Nem vagyok szakmabeli, de nagyon érdekesnek és informatívnak találtam. Ezt az U gerendás hűb*meget viszont én is döbbenetesnek találtam, pedig informatikus vonalon mozgok. :( Szakiellenőr c. youtube csatorna mutat még ilyen borzalmakat (már építési vonalon).

  • @ynnegaf
    @ynnegaf 2 місяці тому +3

    Érdekes videó volt. A balesetről hallottam már korábban, de ilyen szemszögből még nem láttam feldolgozva. Annyi kiegészítést tennék hozzá, mivel felmerült, hogy mi is az a Hallmark, kicsit utána néztem. Ők eredetileg névjegykártyák, üdvözlőlapok és csomagolópapírok gyártásával foglalkozó cégként indultak még 1910-ben. A 90-es évek óta média cégként is működnek, de van ingatlanfejlesztő részlegük is. Röviden tömören, egy átláthatatlan cégóriás, ami a világon mindennel is foglalkozik, eltérő nevekre szétszervezett "leányvállalatok" formájában.
    Amúgy érdekelne a WTC esete is, ha azt feldolgoznád.

    • @tiborkemeny8644
      @tiborkemeny8644  2 місяці тому +5

      Köszönöm a kiegészítést.
      911 listás

  • @hszilard2ggsanta460
    @hszilard2ggsanta460 Місяць тому

    Köszönöm, hasznos volt.
    Építő métnök vagyok. Az az igazság, hogy U szelvényeket sokszor forgatunk össze négyszög, vagy I szelvénnyé. Oszlopoknál és gerendáknál is. Jellemzően melegen hengerelt U szelvényeket. Ezek össze vannak hegesztve, de csak azért, hogy "együtt maradjanak". A hegyesztés mindig szakaszos (pl. 10 cm-enként 5cm varart hossz). Hidegen hajlított U szelvénybő még nem láttam négyszög szelvényt csinálni, I szelvénynek összeforgatott oszlopot gerendát vagy oszlopot már építettünk.
    Nagyobb terheléseknél méretezett hegesztés és méretezett diafragma erősítés kerül az U szelvénybe, különösen a csavaros kapcsolatoknál. Kerüljük a helyszíni hegesztést. A csomópontok hegesztésell való megerősítése/kialakítása tervezetten üzemben történik.
    Egy téma javaslat: mi a külömbség a melegen hengerelt és a hidegen hajlított serkezeti acélok között?

    • @tiborkemeny8644
      @tiborkemeny8644  Місяць тому

      A melegen hengerelt acéloknál van normalizáló hőkezelés, így ha a hajlítás közelében van hegesztés, nincs gond. A hidegen hajlított/alakított alkatrészek esetében - ha közel van a hegesztés, akkor szemcsedurvulás lesz, ami miatt az anyag mechanikai tulajdonságai nagyon leromlanak.
      Az EUROCODE meg a EN 1090 is komoly megkötéseket tesz a hidegen alakított szerkezeti elemek hegesztése kapcsán.

  • @WilliamTRiker-rh4kl
    @WilliamTRiker-rh4kl 2 місяці тому +4

    Szia.
    Azaz, Kína szindróma.
    De ha jól emlékszem, főmérnök volt a karakter, és volt egy földrengés, akkor leállítják a reaktort, de volt egy rendellenes vibráció, amit elkezdett vizsgálni, így derült ki, hogy hamisították a hegesztések vizsgálatát.

    • @tiborkemeny8644
      @tiborkemeny8644  2 місяці тому +2

      Köszi, ideje lesz megnéznem újra.

    • @gafzhu
      @gafzhu 2 місяці тому

      Nem földrengás volt, csak egy turbina-leálláskor fellépő vibráció.

    • @WilliamTRiker-rh4kl
      @WilliamTRiker-rh4kl 2 місяці тому +1

      @@gafzhu De földrengés előzte meg, azért állították le a reaktort. Egy szivattyúnál lépett fel a vibráció, ami gyanús lett a főmérnöknek.
      Legalábbis én így emlékszem.

  • @szakalroland5559
    @szakalroland5559 2 місяці тому

    Szia Tibi! Nagyon jó volt ez a videó is, de az előző a hidrogén korózióról, nálam mindent vitt! Le a kalappal! 😉👍

  • @Akol56Peter
    @Akol56Peter 2 місяці тому +5

    Mea Culpa. Most jöttem rá hogy te valószínüleg a Műszaki Manager képzésből jövő emberekkel találkozhattál. Ha erről van szó akkor teljesen igazad van. Nem lehet ezt a szakágat úgy művelni, hogy ha nem mélyül el az ember a műszaki tudomány ágakban. Vagy legalább valamelyikben. Érdemes megnézni hogy az ilyen képzések "anya tanszékei " mindenhol a munka szervezéstani tanszékek" vagy nem tudom, hogy hívják őket mostanában "az újbeszél" terminológiában. A Budapesti mérnök kamara egyik magasabb tisztviselőjével, de mérnök emberrel beszélgettem egyszer (mert a külföldi gyakorlatomat nehezen ismerték el) és kérdeztem, hogy mi ez a hatalmas hígulás. (a műszaki manager meg a környezetmérnök képzést említettem) Az válaszolta, hogy még nem tisztázódott, hogy szakembert akarunk képezni, vagy aktivistát. És ez Világ jelenség.

    • @tiborkemeny8644
      @tiborkemeny8644  2 місяці тому +5

      Nem Műszaki Manáger, ezek gépész- vagy folyamatmérnökként kezdték, majd jött a céges karrierlétra, aztán az Engineering Manager poszt. Quality Manager posztot vittem meg mellé az SME voltam az egész gyártás, hegesztés, metallurgia vonalon, de a végén már alap statikáról veszekedtem velük. Minél nagyobb egy cég, annál durvább ez a hígulás.
      Kifelé meg megy a szöveg, hogy "jaj, milyen jók vagyunk".

  • @saraerika65
    @saraerika65 2 місяці тому +2

    Szerintem megoldás lehetett volna, hogy a rövidebb, 4. emeletet tartó menetesszárra, a csavar alatt kilógó részre feltekernek egy belül menetes csövet. Abba alulról belecsavarják a 2. szintet tartó menetesszárat és kész is. A szerelhetőség megoldva és az említett csavarnak, ami a 4. szintet tartja már nem is kell dupla súlyt tartania. Ez jó megoldás lett volna szerinted?

    • @tiborkemeny8644
      @tiborkemeny8644  2 місяці тому +2

      Ez egy jó megoldás, kicsit kellett volna számolniuk meg esztergálni, de erre már jutott idő.

  • @user-vd7ne3bj4t
    @user-vd7ne3bj4t Місяць тому

    Ez egy nagyon jó videó, csak szerintem sokkal jobb lenne 30-40 percben (egy kicsit pörgősebben, kevésbé vontatottan, felesleges üres járatok nélkül)

  • @Akol56Peter
    @Akol56Peter 2 місяці тому +1

    Érdekes, hogy más másodszor hallom tőled, hogy negatívan nyilatkozol az Engineering Managerekről. Én meg azt gondoltam korábban 8 -10 hegesztő mérnökkel együtt dolgozva, hogy hegesztő mérnökben ritka az okos. De ami óta hallgatom az általad készített videókat ez a véleményem megváltozott, vagy csak a kivétel erősíti a szabályt. Én magam 1980 ban diplomáztam. Gépész -ként (nem a forgácsoló gép tervezésről van szó, hanem a vegyi gépészetről. Amire szakosodtam az a gyár építés - szerelés volt. Statika, metallurgia, hegesztés (2 félév), Beruházási ismeretek 2 szemeszter első munkahely Paksi Atomerőmű szerelése. Aztán vegyipar, erőművek olajipar (arab világ, Belső Ázsia, közben itthon erőművek ,vegyipar, Autógyárak... stb. 42év) Amit korábban idéztél én úgy szoktam mondani, hogy mi az ütemtervezés első szabálya a főnökségnél: Ha lassabban haladunk mint a rózsaszín ütemterv (megjegyzem ma már az élő munka szükségletet sem tudják kiszámolni egy munkánál hát még az erőforrást, és akkor mit várunk mondjuk egy EPC projectnél ahol a szerződés aláírásánál még Engedélyes tervünk sincs). szóval lassabban haladunk. Főnökség: "duplázzátok meg a létszámot." Az én válaszom: tehát ha egy asszonynak 9 hónap egy gyerek kihordása akkor kettőnek négy és fél? értsétek meg már, hogy a technológiai szerelés nem kőműves munka, nem lehet ide oda ugrálni. Daru állvány munkaterület terhelhető alapok, acél szerkezet, csőhidak, készülékek kell hozzá. Mindkét lányom mérnök lett. A nagyobbik (mivel a szakágában nem volt Master fokozat Angliában végezte el ezt a második részét. Milyen érdekes, hogy ott van "Risk Management" tanítás az egyetemen nem úgy mint nálunk. És nem a "munkavédelem" -ről szól. Hanem arról, hogy milyen problémák léphetnek fel a project meg a construction alatt. És hogy lehet időben felismerni.

    • @tiborkemeny8644
      @tiborkemeny8644  2 місяці тому

      Azt tapasztalom, hogy olyan szinten el lett dobva a pöttyös labda, ami már problémás. Amit írsz a kivitelezési oldalról, az ugyanúgy megvan a FEED-ben és úgy látom, az irány csak rosszabb lesz

    • @Akol56Peter
      @Akol56Peter 2 місяці тому

      @@tiborkemeny8644 Kb 6 évvel ez előtt Munkahelyi vezetője voltam egy kőkemény vegyipari beruházásnak (Construction Manager és Fővállalkozói FMV a vezényleti nyelv az angol volt.) Elmentem a hatósághoz, hogy megbeszéljem velük azt, ami a jelenlegi magyar szabályzásban lehetetlenné teszi az építkezést, (technológiai szerelést). Azaz nem térhetsz el a tervtől, csak ha új engedélyt kezdeményezel. Azt próbáltam elmagyarázni, hogy szak tervezői művezetőket alkalmazok akik tételesen validálják a napi módosításokat és majd az "as build" doksiban kiadjuk a végső verziót. (mert a jelenlegi verzióban újra és újra "civil permit" - et kellene kezdeményeznem). Nem fogták fel mit akarok. És felhívták a Client - et, hogy csak velük akarnak találkozni, és mit "cseszegetem" őket. Sajnos (nem csak ebben az esetben) az a tapasztalatom, hogy a hatóságoktól eltűntek a szakemberek. És csak az államigazgatási egyetemet, vagy , hogy hívják végzett jogász beállítottságú emberekkel találkozom. It nem "eldobták a piros labdát", hanem kiszúrták.

  • @tiborkarpati312
    @tiborkarpati312 Місяць тому

    2:30 "Ez a világ jobban elviseli, ha jófej vagy..."
    Ezt informatikán belül is tapasztaltam. Komoly és összetett projekteknél, ha olyan rendszerszintű probléma van, ami nem nagyon szúrja a szemet, akkor arról lehet magyarázni akármennyit. Abból vita és veszekedés lesz kódolhatóan.Természetesen senkire nem omlik rá egy épület, de anyagiak terén komoly károkat tud okozni a menedzseri döntéshozatal és "professzionalizmus" (viselkedésre értendő manapság és nem a tudásra) mikéntje.
    Én azt szoktam csinálni , ha besértődtem valamin és tehetem, hogy várok pár napot mielőtt újra bele kezdek a témába.

  • @szabolcsbakos2496
    @szabolcsbakos2496 2 місяці тому +1

    Nem értek egyet az elején feltett kérdéssel. Konteksztus nélkül nem megválaszolható. Minden problémára sok jó megoldás van. Itt is valószínű a B-t kellett volna rendesen megcsinálni. Beépíteni egy megfelelő kötő elemet. Nem a gerendákra bízni a terhet. Az A sem jó megoldás ha legyárthatatlan.

    • @tiborkemeny8644
      @tiborkemeny8644  2 місяці тому

      Direkt tettem így fel a kérdést és tartottam vissza információkat - pont úgy, ahogy manapság nagyvállalati szinten zajlik az információ-áramlás és a döntések "gördülékenyebbé tétele"

  • @hardbeerbrothers6342
    @hardbeerbrothers6342 2 місяці тому

    Szia! Azon gondolkoztam el, ha már a B megoldást választották, akkor elkerülhető lett volna a baleset, ha mondjuk meg duplázzák a 4.szint felfüggesztő rudazatait? Vagy ugyanebből a menetesszárból csak többet raktak volna be arányosan elosztva? Vagy szimplán csak vastagabb, erősebb rudakat raktak volna be? Vagy ez a megoldás alapvetően hibás megoldás?

    • @tiborkemeny8644
      @tiborkemeny8644  2 місяці тому +4

      Jó meglátás. Ha a terhet több felé elosztják, nagyobb átmérőjű rúd (nagyobb anya) még lehetett volna jó is, csak minden ki lett centizve.
      A két U-szelvényből összebarkácsolt zártszelvényt sem ártott volna kidobni

    • @hardbeerbrothers6342
      @hardbeerbrothers6342 2 місяці тому

      @@tiborkemeny8644 köszönöm a választ 🤘

    • @lajosantal1496
      @lajosantal1496 2 місяці тому

      Válasz: a költség

    • @gmeszi.
      @gmeszi. Місяць тому +1

      Az A és B megoldás esetében már maga a rögzítési csomópont kialakítása hibás .

  • @avenaoat
    @avenaoat 2 місяці тому

    A pokoli toronyban is legolcsóbb megoldás volt a gyökér ok. Paul Newman and Steve McQueen.

    • @Etin74
      @Etin74 2 місяці тому

      Alulméretezett villamos szigetelés. Mer' ócsóbb...

  • @tiborkarpati312
    @tiborkarpati312 Місяць тому

    Filmes példáknál maradva. Nekem eszembe jutott Schindler listájából az épÍtész hölgy, aki az alapozás hibájára hÍvja fel a figyelmet.
    Tudom, nagyon más helyzet, de a felelősség az felelősség. Tud valaki olyanról, hogy bÍróság a válalati menedzseri döntéshozatali rendszert vonta felelősségre valamivel kapcsolatban?

    • @tiborkemeny8644
      @tiborkemeny8644  Місяць тому +2

      A management-et mindig kimossák, mert megállapodnak egy bizonyos összegű "kompenzációról", majd a manager mandátuma végén egy rakás pénzzel lelép.

    • @tiborkarpati312
      @tiborkarpati312 Місяць тому

      @@tiborkemeny8644 Sajnos ezen nem lepődöm meg.

  • @gmeszi.
    @gmeszi. Місяць тому

    Ez a megoldás heggesztés nélküli zártszelvény esetében is hibás. Nincs megoldva a tehelés átvitele a szevény teljes keresztmetszetére. Ebben az esetben a teljes terhelésnek a szervény alsó falának terhelhetősége szabb határt. Ehez nem kell mérnönknek lenni. Üdvözlettel egy szerlő aki visszapofázik a mérnököknek és az valja, hogy nem lenne szabad gyártási tapsztalat nékül mérnök diplomát kiadni. Ui. Az első szabadtest ábránál hibásan adtad meg a rúderőt a második szint felett.

  • @tailorbryan5671
    @tailorbryan5671 Місяць тому

    Tavaly dolgoztam egy epitkezesen, ahol az fmv ilyen hintaba akarta rogziteni a csoveket egymas ala persze. Felul ivoviz es tuziviz, alul nyomott csatorna. O a "B" verziot mondta, mert a csatorna kesobb kerul oda es ne logjon ott a menetesszar😅 nalam kb 10 evvel volt fiatalabb. Amikor elmondtam neki, hogy oke lehet ilyet, de akkor nem M10 lesz a merete a felso szarnak, hanem M12 nezett ram furam

    • @tiborkemeny8644
      @tiborkemeny8644  Місяць тому

      Ilyenkor rá kell kérdezni, hogy mit számoltak a tervezésnél. Láttam már légvezetéket úgy tervezve, hogy elfelejtették a nyomáspróbát átírni vízről gázra, majd elkezdték vízzel tölteni és a csőhíd lefeküdt a földre...

    • @tailorbryan5671
      @tailorbryan5671 Місяць тому

      @@tiborkemeny8644 ezek az epuletgepesz tervezok semmilyen tartoszerkezetet nem ismernek. A gumis bilincsnel es az aszok csavarnal megall a tudomany. Ha kell egy C sines eloregyartott rendszert kivalasztani meg vannak halva. Ha egyedi tarto, arrol fogalma nincs 1 klt. a koltsegvetesbe. Fixpont, csuszomegfogas nem letezik. Raadasul ugy rajzoljak a bim-es akom-bakom rajzokat (mert a.terv az nem ilyen), hogy a tartoszerkezet nem fer oda ahova kene, szoval amit tervez az is rossz. Es amit mondtal, olcsobban, gyorsabban stb. Kb. 15 eve ilyen szinvonal van, ami a kovi evekben fog visszautni, mert azok az epuletek most kezdenek el amortizalodni

  • @Akol56Peter
    @Akol56Peter 2 місяці тому

    Hogy mi a különbség a sebész meg a mérnök között. Amit a sebész elszúr azt elássák. De amit a mérnök elszúr azt nagyon sokan és sokáig látják.

    • @tiborkemeny8644
      @tiborkemeny8644  2 місяці тому +1

      vagy amit az építész elront, befedik borostyánnal 😀

  • @TracitusShinzon
    @TracitusShinzon 2 місяці тому

    A sértődés ismerős... :\

  • @yokovich7584
    @yokovich7584 2 місяці тому

    A gerenda átvágása sem példa nélküli, bár itt "csak" egy élszarufa az áldozat:
    ua-cam.com/video/wZfawYN-078/v-deo.html

    • @tiborkemeny8644
      @tiborkemeny8644  2 місяці тому

      Júj... Magyarország is dolgozik a listára kerülésért?

  • @theremay
    @theremay 2 місяці тому

    kicsit túlmagyarázod, de egyébként jó.
    +Akkoriban simán küldtek tervrajzokat is faxon, szóval nem volt lehetetlen rajzot vagy egyéb képi infót továbbítani...

    • @Etin74
      @Etin74 2 місяці тому

      A0-s fax?

    • @tiborkemeny8644
      @tiborkemeny8644  2 місяці тому

      Amikor Csepelen dolgoztam, ott volt még egy ősrégi fax. Maximum számlákat meg gépelt oldalakat lehetett továbbítani, rajzrészletet is nehezen. A német rajzokon szöveget nehezen lehetett megkülönböztetni a számoktól, aztán a Stoß könnyen lehet 5to8. Nagyon régen a rajzokat futár hozta Németországból. Amikor rámoltam a régi irodát, rengeteg hangtompító rajz volt tengeralattjárókról (német dízel-elektromos cucc), ilyen konténerekbe rakva. Na, azóta sem láttam ilyen minőségű rajzhengert

  • @Kurucz1933
    @Kurucz1933 2 місяці тому

    Ez szinte egy vegtelen sorozat is lehet , ahány hozzá nem èrtő,vagy èrdek nèlküli ember van 😅

  • @gergelylangmar7139
    @gergelylangmar7139 2 місяці тому

    Kapitalizmus.....

    • @Etin74
      @Etin74 2 місяці тому

      Csernobil? Csak úgy kérdezem.