PISTOLET CZ 52 ,czeski pistolet z polskim sercem

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 жов 2024
  • Cz52 pistolet o unikalnym sposobie ryglowaniawww.google.com/...
    patent edwarda stecke powyzej

КОМЕНТАРІ • 43

  • @aleksandermularski1192
    @aleksandermularski1192 3 роки тому +3

    Nabój o tych parametrach w obecnej erze powszechnego dostępu do kamizelek kuloodpornych powinien wrócić do użytku, zwłaszcza w służbach mundurowych i w wojsku. Przy zastosowaniu amunicji grzybkującej (np. półpłaszczowej z wgłobieniem wierzchołkowym) spokojnie można by było uniknąć nadmiernej penetracji przeszkód). Energia pocisku rzędu 800J i więcej wystarczy do obalenia nie chronionego celu za 1 strzałem. W sytuacjach, gdy przeciwnik również posiada broń, lub wziął zakładników może to decydować o życiu niewinnych ludzi.
    Sama CZ jest rewelacyjnym pistoletem do obrony osobistej (zwłaszcza załadowana nowoczesną amunicją). Do obrony domu polecam tylko, jak się ma dom zbudowany solidnie, tj. jak w Polsce i w większości krajów Europy z cegły, pustaków lub bali drewnianych. W przypadku domów zbudowanych po amerykańsku, tj. ze ścianami z płyt kartonowo-gipsowych trzeba się liczyć z ich przestrzeleniem na wylot. Przypadkiem może się zdarzyć tak, że gdy używając pełnopłaszczowej amunicji postrzelimy bandytę, kula przebije go na wylot, przebije ścianę z karton-gipsu znajdującą się za nim, następnie przejdzie przez niewinnego człowieka znajdującego się za ścianą, wybije szybę i wleci przez okno do sąsiada (nadal mogąc poważnie zranić).
    7,62 TT to pocisk do armaty, lepiej uważać jak i gdzie się strzela.
    Na szczęście my w Polsce i w sumie w Europie nie musimy bronić swoich domów przed uzbrojonym napastnikiem, a na złodzieja wystarczy gaz lub pałka. CZ tylko na strzelnicę (oczywiście jakby znalazł się w zasięgu ręki w sytuacji zagrożenia to postraszyć można).

  • @PokerMakyo
    @PokerMakyo 4 місяці тому

    Czy był materiał ze strzelania? Nie mogę znaleźć na kanale. Jak wrażenia?

  • @joteres4583
    @joteres4583 3 роки тому +1

    podobno całą dokumentacje techniczną znalezli w 39 roku niemcy w warszawie na ul Grzybowskiej , tam była pracownia konstrukcji broni przed wojną

  • @maciejlol3823
    @maciejlol3823 9 років тому +1

    Zastanawiam się czy mógłbyś
    nakręcić film o niemieckim pistolecie luger p-08?

  • @987wacek
    @987wacek 4 роки тому

    Czy może cos wiesz o pistolecie maszynowym 'bechowiec' konstrukcji kowala z okolic Kielc

  • @kross1488
    @kross1488 5 років тому

    Witam wrażenia ze strzelania bo mysle nad tym :)

  • @sapestyn
    @sapestyn 7 років тому

    Witam, do czego właściwie służy ryglowanie? pozdrawiam

    • @TJGUNSBESTCHANNEL
      @TJGUNSBESTCHANNEL  7 років тому

      sapestyn w celu opoznienia otwarcia zamka do momentu kiedy obnizenie sie cisnienia gazow prochowych po wystrzale pozwoli na bezpieczne jego otwarcie .

  • @jag989898
    @jag989898 7 років тому +1

    Czyli mój STGW 57 ma też polskie serce (po części)?

    • @TJGUNSBESTCHANNEL
      @TJGUNSBESTCHANNEL  7 років тому +1

      tak jak i wiele innych konstrukcji..opartych na opoznieniu posuwu zamka za pomoca rozchylnych rolek lub symetrycznych "bolcow"wchodzacych w wyciecia szkieletu...wiele konstrukcji na calym swiecie wykorzystywaly te lub podobna zasade dzialania

  • @piotr1973ify
    @piotr1973ify 8 років тому +2

    MG-42 jest osławioną bronią, wydaje mi się, że wykorzystywaną w niektórych armiach. Co zatem niezwykłego jest w tej "polskiej myśli", co czyni to ryglowanie lepszym od innych systemów?

    • @TJGUNSBESTCHANNEL
      @TJGUNSBESTCHANNEL  8 років тому

      alez nikt nie powiedzial, ze ten system ryglowania jest lepszy od innych. jak kazdy ma swoje zalety i wady..

    • @nie_z_tej_epoki_1326
      @nie_z_tej_epoki_1326 5 років тому

      Jak widać ten sposób ryglowania zamka okazał się najbardziej optymalny w tamtym czasie, i jak (mam nadzieję) wszyscy wiemy MG42 jest jednym z lepszych Rkm-ów 2WŚ jeśli nie najlepszym.
      Dodam tylko że MG42 był także traktowany jako CKM choć nie wygląda

  • @youtuberxd
    @youtuberxd 9 років тому

    Ciekawo jaki odrzut

    • @TJGUNSBESTCHANNEL
      @TJGUNSBESTCHANNEL  9 років тому

      Karol Kowalski zobaczymy za tydzien..sam ciekaw jestem...reki nie urwie ale podobno nieprzyjemny

  • @MarekJ1977
    @MarekJ1977 8 років тому

    z podobnym sytemem (tym samym?) pistolet zbudował steyr (model GB).

  • @kubasmiecinki3457
    @kubasmiecinki3457 9 років тому

    Hej jestem twoim fanem terz interesuje się bronią. Mam do ciebie jeszcze jedną prosbe filmik o walther ppk

  • @5o7ek
    @5o7ek 9 років тому

    Droga taka zabawka?

  • @mishkaseverny3836
    @mishkaseverny3836 3 роки тому

    👍

  • @grzesiekg7899
    @grzesiekg7899 9 років тому +1

    Co do wykorzystania patentu Steckiego w MG-42 to niestety mit dlatego że polski patent zamka półswobodnego dotyczył nie rolek a dźwigni służących do ryglowania . No i Niemcy identycznie rozwiązanie do tego znanego z MG-42 opatentowali kilka lat wcześniej bo już w 1929 roku i był to patent firmy Siemens-Schuckert nr 582097 tak wiec Dr. Werner Gruner pewnie znał polski patent ale z MG-42 to on raczej niema nic wspólnego .

    • @TJGUNSBESTCHANNEL
      @TJGUNSBESTCHANNEL  9 років тому

      Grzesiek G
      to jest caly opis patentowy tego mechanizmu...nie moglby zostac opatentowany gdyby byl wczesniej wynaleziony przez kogos innego. tak wiec prosze nie odbieraj naszemu polskiemu wynalazcy laurow....opatentowanu w usa w 1933 opublikowany w 1937....opis patentowy mowi o OGOLNEJ zazadzie dzialania...a wykorzystanie dzwigni lub rolek wynika z uproszczenia mechanizmu a nie zmienia jego istoty dzialania

    • @TJGUNSBESTCHANNEL
      @TJGUNSBESTCHANNEL  9 років тому

      Grzesiek G www.google.com/patents/US2089671

    • @grzesiekg7899
      @grzesiekg7899 9 років тому

      tjablonskism Polskie rozwiązanie zostało opatentowane ponieważ nie było dokładnie takie samo (różnic było sporo ) i dotyczyło broni działającej na zasadzie odrzutu zamka półswobodnego zaś niemieckie dotyczyło broni działającej na zasadzie krótkiego odrzutu lufy .Zresztą tak po prawdzie to system ryglowania MG-42 ma niewiele wspólnego i z jednym i z drugim patentem i istnieje jeszcze jeden wcześniejszy niemiecki patent w którym do ryglowania zamka wykorzystano dzwignie bądz rolki . Oto cytat z książki Leszka Erenfeichta i Craiga Philipa „Broń strzelecka XX wieku”, str. 91. CZ52, w którym zastosowano ryglowanie „nie stosowane dotąd w żadnym
      pistolecie. W komorze zamkowej znajduje się występ, do którego
      przymocowane są dwie rolki. Kiedy zamek jest zamknięty, występ komory
      wciska rolki w dwa wycięcia na ściankach jego korpusu, a ponieważ
      zespół rolek jest przymocowany do lufy, zamek i lufa są w ten sposób
      połączone razem…. (….) Układ ten jest oparty na pomyśle Mausera
      opatentowanym po raz pierwszy w 1910 roku, później rozwiązanie to
      udoskonalono w Polsce i ostatecznie doprowadzono do perfekcji w
      niemieckim karabinie maszynowym MG42….”
      Tak więc obawiam się że wizja Niemców kradnących z płonącej stolicy wspaniały polski patent po to żeby przy jego pomocy stworzyć jeden z najdoskonalszych karabinów maszynowych na świecie jest niezwykle romantyczna ale niestety nie mająca zbyt wiele wspólnego z prawdą .I nie odbieram polskie wynalazcy laurów ale obawiam się że teoria o polskim sercu MG-42 nie jest prawdziwa ;)

    • @TJGUNSBESTCHANNEL
      @TJGUNSBESTCHANNEL  9 років тому

      nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych.i nie sadze ,ze niemcy z plonacej warszawy wyniesli nasz patent( patent byl zlozony we Lwowie ...tak na marginesie)
      jednak uwazam ,ze patent pana Stecke mial duzo wspolnego z konstrukcjami opracowanymi po zlozeniu jego patentu.To ze niemcy czerpali pelnymi garsciami z innych konstrukcji ,jest normalne ...wszyscy zreszta tak robili

    • @grzesiekg7899
      @grzesiekg7899 9 років тому

      tjablonskism Dokładnie ,Niemcy zaczerpnęli sporo patentów z innych konstrukcji np chromowanie przewodów luf zaczerpnęli od Rosjan a do broni działającej na zasadzie odprowadzania części gazów prochowych z przewodu lufy przekonali się dopiero pod wpływem SWT-40 bo ich wcześniejsze karabiny samopowtarzalne nie były zbyt udane . Ja jednak uważam że rola patentu Steckiego w historii broni palnej jest nieco przeceniana . Ogólnie zresztą uważam (co może nie jest zbyt patriotyczne ) że nasz dorobek w konstruowaniu broni palnej jest bardzo niewielki a przy np takich Czechach jest praktycznie zerowy że o innych naszych sąsiadach nie wspomnę ;)

  • @jankowalski-zv4pj
    @jankowalski-zv4pj 9 років тому

    Tokariew o wiele ładniejszy.