Dlaczego Kopiec Kraka jest pusty w środku? Fascynująca zagadka z historii Krakowa

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 чер 2023
  • Na obszarze Krakowa do dzisiaj zachowały się dwa duże, sztucznie usypane wzniesienia. Tradycja, sięgająca przynajmniej XV stulecia wiązała je z miejscami pochówku legendarnego założyciela Krakowa imieniem Krak oraz jego córki Wandy. Dlaczego jednak te domniemane kurhany grobowe są puste w środku? Co ustalono po tym, jak zaczęto rozkopywać kopiec Kraka/kopiec Krakusa?
    Materiał przygotowany przez KAMILA JANICKIEGO.
    Kup moją książkę poświęconą historii Wawelu i Krakowa: 📕 tblr.pl/?bbbzYz 📕
    Tekstowa wersja materiału: 👉 wielkahistoria.pl/historia-ko... 👈
    #historia
    #historiapolski
    #historiakrakowa
    #polskielegendy
    #krakow
    #słowianie
    #średniowiecze

КОМЕНТАРІ • 113

  • @wyindywidualizowanahumanis2437
    @wyindywidualizowanahumanis2437 6 місяців тому +4

    Kopiec Kraka, Kamieniołom Liban oraz KL Płaszów to naprawdę klimatyczne i swojego rodzaju magiczne miejsca, warte zobaczenia.

  • @marekgrabowiec5178
    @marekgrabowiec5178 9 місяців тому +6

    Historia zawsze jest ciekawa I wspaniała dlatego warto jest robić kolejne odcinki 😊
    Dziękujemy

  • @adamzieba8364
    @adamzieba8364 Місяць тому +2

    Ta opowieść o poszukiwaniu pochówku wewnątrz Kopca Kraka w latach 30' przypomniała mi inny film z yt o podobnych poszukiwaniach wewnątrz równie tajemniczego Silbury Hill w Anglii. Pierwsze próby dokopania się do wnętrza miały miejsce w 1776 roku, powtarzano je jeszcze parokrotnie, ale żadnego pochówku nie znaleziono. Ten film to ua-cam.com/video/sIKPsjBVx6s/v-deo.html

  • @jolaczerwinska9873
    @jolaczerwinska9873 10 місяців тому

    Dziękuję za ciekawy materiał.

  • @johanna1722
    @johanna1722 Рік тому +3

    Swietny temat.... dziękuję i serdecznie pozdrawiam!!☀️🌹

  • @PaweBlady
    @PaweBlady Рік тому +2

    Dzuekuje za bardzo ciekawy materiał

  • @TomGuideKrakowPoland
    @TomGuideKrakowPoland 11 місяців тому

    Dzieki za material

  • @romanmichalak2206
    @romanmichalak2206 6 місяців тому

    w moich okolicach Skronie jest przeszło 100 kurhanów w tym sporo w obrządku skandynawskim,nie są takie monumentalne ale to magiczne miejsce

  • @longinzaczek5857
    @longinzaczek5857 4 дні тому

    Wiemy, że nic nie wiemy - pojedyncze ślady awarskie i czeska moneta mogą wskazywać z grubsza datę powstania (kopiec raczej nie mógł powstać wcześniej - chyba że zakopani je później jako dar wotywny).

  • @barwakolor2248
    @barwakolor2248 7 місяців тому +2

    Ja stawiam, że nie dokopali się gdzie trzeba. Zresztą podobno przerwano prace archeologiczne..

  • @piotropoka3667
    @piotropoka3667 6 місяців тому +5

    Nie wiem czy to clikbajt, ale inaczej rozumiem określenie "pusty w środku". Dla mnie oznacza pusty dosłownie, jak lochy czy opuszczona sztolnia. W kontekście tych kopców, nigdy nie powiedziałbym, że są puste w środku. Ale dość mądrzenia się, idę się przewietrzyć na dwór ;-)

  • @74gruz8
    @74gruz8 11 місяців тому +2

    Dla zasięgu, a książkę zaraz zamawiam.

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  11 місяців тому

      No to mam nadzieję, że lektura będzie udana :) Reklamacji nie przyjmuję ;-)

  • @kasiadaniec9644
    @kasiadaniec9644 15 днів тому

    Warto

  • @frofrofrofro900
    @frofrofrofro900 10 місяців тому +2

    Super ciekawe!

  • @mijjac777
    @mijjac777 7 місяців тому +2

    Na pewno takich kopców nie usypano "tak sobie " z nudów i pełniły jaką s funkcję . I najprawdopodobniej były miejscem pochówku kogos bardzo ważnego >
    Przychylam się do teorii p. profesora, o pochówku na kopcowym wszak powszechnie wiadomo, ze Słowianie dokonywali kremacji zmarłych

  • @czarnypiotrus6975
    @czarnypiotrus6975 10 місяців тому +6

    Moim zdaniem to są Scytjskie kopce jedne z najbardziej na zachód wysunięte dawno ograbione i to nie raz.wiek około IV,może V p.n.e.wzniesione i używane w celach rytualno religijnych aż do XVI wieku naszej ery,..nie jednokrotnie rozkopywane i ponownie usypywane...to tylko moja robocza hipoteza.

    • @tygrysgargantuiczny9144
      @tygrysgargantuiczny9144 10 місяців тому +4

      A moim zdaniem to są ślady lądowiska dla floty międzygwiezdnej gildii kupieckiej. Przy okazji to by wyjaśniało czemu Krakusi są nazywani centusiami

    • @ostoja2004
      @ostoja2004 8 місяців тому

      Tezy i Hipotezy , nic więcej , w jednym z kopców znaleziona zapinka Awarska z VI wieku , czy to byli złodzieje ? Bez dogłębnych badań
      niczego się nie dowiemy . Pozdrawiam

    • @Starszypan
      @Starszypan 7 місяців тому

      Krakowianie to potomkowie tak skąpych Szkotów,że wygnano ich z Ojczyzny

  • @markegirski7498
    @markegirski7498 10 місяців тому

    Kopiec to usypana GÓRA najważniejsze słowo słowianskie oznaczające WSZYSTKO CO PONAD NAMI.

  • @joeblack2326
    @joeblack2326 4 місяці тому

    W kopcu ,na kopcu i pod kopcem.

  • @markegirski7498
    @markegirski7498 10 місяців тому +2

    Nie Wislanie a Ledzianie i to była LEGIA

    • @Starszypan
      @Starszypan 7 місяців тому

      Lędzianie żyli na północ od Wiślan

    • @markegirski7498
      @markegirski7498 7 місяців тому +1

      @@Starszypan Wiślan nie było.To wymyślone bo Węgrzy nazywają Polskę, Lengel od Legia-Lędzia granicząc z Legią(Polską) na południu.

    • @Starszypan
      @Starszypan 7 місяців тому +1

      @@markegirski7498 możliwe. dzięki za uwagę

    • @krisfekete4940
      @krisfekete4940 6 місяців тому

      Wiślanie to zamienny etnonim dla tzw. Białych Chorwatów, ludu słowiańskiego, a po części także irańskiego, którego w czasie ich osadnictwa w stepie pontyjskim elity i kastę rządzącą stanowili Sarmaci, by w późniejszych wiekach, już jako ludność całkowicie zeslawizowana przenieść się na zachód pod naporem napływających ze wschodu Awarów. Średniowieczny kronikarz Nestor z Kijowa wspomina, że byli oni protoplastami Lędzian, czyli Lachów.
      Określenie "biały" to zapożyczenie językowe od ludów ałtajsko-tureckich, które używali kolorów do określenia kierunków świta, biały oznaczał zachód, stąd dzisiaj mamy na przykład Białoruś.

  • @je10nek
    @je10nek Рік тому +2

    A co z teorią, że kopce były rodzajem kalendarza, który wskazywał być może daty świąt poprzez obserwację wschodów i zachodów słońca patrząc z jednego kopca na wierzchołek drugiego?

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  Рік тому +5

      @je10nek Nie słyszałem o takim pomyśle, na pewno nie jest wspominany nigdzie we współczesnej literaturze fachowej. Ogółem prawda jest taka, że o obyczajach religijnych z ziem polskich z okresu przedchrześcijańskiego nie wspomina ani jedno źródło pisane. Dane na ten temat rekonstruuje się na podstawie folkloru, baśni, albo szczątkowych wiadomości z innych regionów. Także o kalendarzu słowiańskim wiadomo niewiele. Rzecz jasna astronomia musiała odgrywać w świecie Słowian istotną rolę, ale praktyczność opisanego rozwiązania budzi wątpliwości - choćby z uwagi na położenie kopców, kierunki świata, odległość między kurhanami (aż 8 i pół km w linii prostej). Wreszcie rzecz chyba najważniejsza: obserwacje astronomiczne można było prowadzić o wiele prościej, usypanie kopców w żaden sposób ich nie ułatwiało ani nie przynosiło inaczej niedostępnych wiadomości. A przecież wymagało ogromnego nakładu pracy. Choć oczywiście nie można wykluczyć, że miało jakiś inny związek ze sferą wierzeń, którego dzisiaj nie jesteśmy w stanie odtworzyć.

    • @tomekdarda
      @tomekdarda 11 місяців тому +7

      @@WielkaHistoria są takie teorie, choć jak piszesz - trudno tu o coś więcej niż domysły i redukcję z braku jakichkolwiek lokalnych źródeł pisanych. Faktycznie, kiedy się spojrzy z Kopca Kraka w stronę Wandy ok. 1 maja i 10 sierpnia to widać nad nim wschód słońca. W drugą stronę z Wandy ok. 6 lutego i 4 listopada widać zachód słońca nad kopcem Kraka. Co by się zgrywało całkiem dobrze ze świętami celtyckimi (Beltaine, Samhain, Imbolc, Lughnasadh) i znaczyło połowę czasu między przesileniami i równonocami. Kto wie, może najlepszą częścią jest właśnie to, że nie wiemy, bo przyjemnie się snuje takie mgliste teorie ;)

    • @ostoja2004
      @ostoja2004 7 місяців тому

      @@WielkaHistoria Chciał bym zaspokoić swoją ciekawość , czy były prowadzone badania sondażowe u podnóża kopca Kraka , celem
      ustalenia pierwotnego poziomu gruntu celując warstwami w hipotetyczny początek pierwszego tysiąclecia ? Pozdrawiam

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  7 місяців тому +1

      @@ostoja2004 Nawet dzisiaj nie istnieją rzetelne metody pozwalające ustalić z precyzją pierwotny poziom gruntu. Wspomniałem o tym krótko w odcinku poświęconym słowiańskim domostwom. Takich metod tym bardziej nie było 90 lat temu.

    • @ostoja2004
      @ostoja2004 7 місяців тому

      @@WielkaHistoria A według Ciebie , czysto teoretycznie , biorąc pod uwagę że nie był to teren rolniczy jaką możemy szacować głębokość w przybliżeniu dla okresu 1500 lat.
      Zdaję sobie sprawę że jest to loteria , ponieważ często artefakty z przed 2-tysięcy lat znajduje się na powierzchni jak i na głębokościach dochodzących do kilku metrów .
      Obejrzałem cały teren za pomocą"LIDAR" i powiem Ci że ten kopiec to może być (kinder-niespodzianka) zwłaszcza anomalie które występują w odległości
      około 37 metrów od kopca . Musiał by to obejrzeć jakiś specjalista od geologi . Z Kopcem Wandy jest podobnie , też anomalie na południu 6-stopni w prawo
      w odległości 27 metrów tak jak na Kopcu Kraka , tylko skąd te przesunięcie względem południa , dziwne . Biorąc pod uwagę topografię terenu wejście powinno być
      około 8-10 metrów poniżej obecnej podstawy Kopca kraka w odległości 37 metrów . Dobranoc

  • @raindog6852
    @raindog6852 10 місяців тому +6

    Czy puste w środku oznacza "zawierające jakieś puste pomieszczenia", czy po prostu, że w srodku jest tylko ziemia, nie ma żadnych komór grobowych itp?

  • @dorotachorazy1683
    @dorotachorazy1683 2 місяці тому

    Ja slyszalam że oszczedni krakowianie używali kopców do kopcowania płodów rolnych

  • @zbigniewzagdanski9456
    @zbigniewzagdanski9456 10 місяців тому +7

    Bo Krakusy to są oszczędni ludzie. Reszta świata drwi z nich z tego powodu, ale tak naprawdę - z czym się zgadzam ,- jest to powód do dumy.

    • @Starszypan
      @Starszypan 7 місяців тому +1

      Żyłem niegdyś w Krakowie i nie spotkałem skąpców, ani przesadnie oszczędnych. Ot zwykli ludzie

  • @lenariuse
    @lenariuse 10 місяців тому +2

    coś mi sie wydaje ze usypywali te kopce a na wierzchołku palili zwłoki , wiec nic tam nie zostało ze zwłok a dusza szła do nieba szybciej

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  10 місяців тому

      Nie można tego wykluczyć, jeśli kopiec zostal w kolejnych wiekach obniżony. W przeciwnym razie badania z lat 30. powinny wykazać istnienie wyraźnej warstwy popiolu, spalenizny itd. A nic takiego nie odkryto.

  • @Arzdnej
    @Arzdnej 11 місяців тому +12

    Czekaj czekaj, pusty w sensie, że nie było pod spodem ziemi (pusta przestrzeń) czy pusty w sensie, że była tylko ziemia? XD
    Bo w tym drugim przypadku to stwierdzenie "pusty w środku" jest niezbyt fortunne i wprowadzające w błąd.

    • @hiddenself
      @hiddenself 10 місяців тому +3

      Mam to samo poczucie po obejrzeniu filmu, i daje kciuk w dół za świadome wprowadzanie w błąd.

    • @margplsr3120
      @margplsr3120 9 місяців тому +1

      @@hiddenself świadome buahahhaahahahah ehhhh perły przed wieprze

  • @historiaminiona
    @historiaminiona Рік тому +2

    Warto i czekam na materiał o wikingach związanych z początkami Krakowa

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  Рік тому +6

      Wiem, że ostatnio pisze się nieco o rzekomych śladach obecności wikingów w Krakowie, ale takie doniesienia należy oceniać ze sceptycyzmem i dużą ostrożnością. Wojownicy z północy na pewno służyli w drużynie zbrojnej pierwszych Piastów, a poza tym w wojskach, które najeżdżały Polskę - zwłaszcza w latach 30. XI wieku. Ale często odnajdywane ślady świadczą po prostu o modzie na konkretne przedmioty, o rozpowszechnieniu takich czy innych wzorców, a nie o tożsamości. Wikińskie ozdoby czy broń mogły być równie dobrze w posiadaniu lokalnych wojowników, możnowładców czy kupców, a nie w rękach przybyszów z północy, którzy zawędrowali do Krakowa.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona Рік тому

      @@WielkaHistoria Rozumiem, a co pan powie na temat Rotund Przed Romańskich w Krakowie? I odnalezionym tam grobowcu przedstawiającym Yggdrasil i zwłoki kobiety?

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  Рік тому +3

      W mojej książce jest o tym spory fragment. Płyta grobowca stanowi unikat, to najstarszy taki zabytek w Polsce. Ale sam symbol nie jest wiązany przez badaczy, którzy zajmowali się ściśle jego analizą, z kręgiem skandynawskim - ma o wiele szersze konotacje, w zbliżonej formie estetycznej, jako tak zwane "drzewo życia", występuje tak samo w kulturze łacińskiej tego okresu. Ciekawsza swoją drogą jest zagadka tego kim była kobieta spoczywająca w grobowcu, bo jego okazałość wskazuje na osobę o wyjątkowym statusie.

    • @mirosawkrol7593
      @mirosawkrol7593 10 місяців тому

      historiaminiona
      Kto/co to: ,,...wikingach wiązanych..."?

  • @buddavaio
    @buddavaio 10 місяців тому +1

    „Celtowie na ziemiach polskich - Przemysław Dulęba, Dawid Sych | KONTEKST 4” ua-cam.com/video/CKqz77C7FSg/v-deo.html

  • @qt3rnoga884
    @qt3rnoga884 Рік тому +10

    Komentarz dla zasięgu, a jeśli chodzi o historię to ....„Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie”

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  Рік тому +2

      Dziękujemy :). Jak wiadomo trzeba karmić algorytmy, żeby widziały że jest zainteresowanie :)

    • @darkusmarkus9711
      @darkusmarkus9711 11 місяців тому

      Wandalowie germańscy kultury przewoskiej z Polski nad Wisłą górą nie to co krasnale germańscy Nibelunga z nad Donu osiedli nad Renem wraz wrogami Gotami.

    • @mirosawkrol7593
      @mirosawkrol7593 10 місяців тому

      qt3moga884
      Można źródło cytatu?
      „Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie." - George Santayana.

  • @misiopysio9273
    @misiopysio9273 Рік тому +6

    Nie wiem czy film przedstawia to co na stronie ale jesli tak to powodzenia...
    Dlaczego w opisie na stronie jest napisane że zadne księgi nie przedstawiają prawdy na temat kopca Greka ;) krola Kraka i na temat Wendy to tak samo jakby napisac że na łysej Górze nie znajduja sie grobowce dawnych króli ktore zostaly zalane przez sowietow a kościół to miejsce pieczetuje co do kopca widac że dawnymi dziedzinami nikt sie nie interesuje a szkoda bo kopce same w sobie były tak jakby to ująć zegarem rzeka Wisła która zreszta przez Niemców została nadana bo wczesniej Wisla nazywala sie Wandala/Wendala samo miasto Wandalow czyli Kraków mialo święta geometrie i na jej podstawie zostalo wzniesione... i teraz prosze mi wytłumaczyć czemu nie zostalo podane w artykule że istnieja zapiski ktore jasno mówią o dziejach powstania tego miasta (ja wiem dlaczego np o tym sie nie uczy bo caly kosciol poszedlby z dymem i caly system nauki i historii stracilby kontrole nad baranami) ba sa opisane dzieje przed narodzinami chrystusa czyli slonca a dokladnie tarczy slonecznej gdyby ktos nie wiedzial ... tak jak kolega wspomnial narod ktory nie zna wlasnej historii jest skazany na jej powtorzenie ale dla mnie ostatnie zdanie brzmi na zagładę i czy nie do tego zmierzamy niegdys postrach europy dzis ziarenko w pisaku bo wilki zamienily sie w owieczki 😂 skrzyżowanej drogi.

    • @mirospozeg203
      @mirospozeg203 11 місяців тому +3

      Myślę ,że odpowiedź jest prosta. Jakby twórcy tego filmu pokazali prawdę, to zostali by odcięci od grantów, więc historycy kłamią, bo z tych grantów żyją. To samo można powiedzieć o innych dziedzinach nauki. Pozdrawiam, Sława !

    • @misiopysio9273
      @misiopysio9273 11 місяців тому +1

      @@mirospozeg203 pewnie że tak ale gdyby się opamietali i zaczęli mówić prawdę byliby sławieni i mieliby więcej niż mają ale dostają ochłapy i się z tego cieszą ich sprawa ale osobiscie dla mnie są jak te menele co zbierają resztki, zdrowia dla rodziny i dla ciebie przyjacielu! Sława

    • @krzysztofgebala7071
      @krzysztofgebala7071 10 місяців тому

      Po co się tak spinać, każdy widzi to co ma widzieć itd. Autor filmu trzyma się jedynej słusznej wersji i ok. A Ci co wiedzą, do czego służą kopce, sobie z nich korzystają w spokoju bez dzikich tłumów.

    • @grzegorzslowianin1471
      @grzegorzslowianin1471 10 місяців тому +2

      A mi się gdzieś obiło o uszy że gdy przed wojena kopano odkopano tablice z symbolami wedyjskimi wiadomo jakimi a w owym czasie strasznie niebezpieczne to było.

    • @misiopysio9273
      @misiopysio9273 10 місяців тому +1

      @@grzegorzslowianin1471 no było niebezpieczne dla nich dla tych co uważają się za rasę panów i nie tylko niemcy mieli takie podejście ale również wielka Brytania co do tablic w 100% nie jestem pewien ale moja babcia cos mi wspominała jak również o kamieniu który znajdował się na Wawelu i bez przyczyny nie szukano tych artefaktow bo wedy to inaczej wiedza więc skoro byly tablicami wedyjskimi to znaczy że była na nich zapisach jakas wiedza

  • @zch267
    @zch267 10 місяців тому +1

    Nieprawdą jest że nic nie znaleziono. A korzenie dębu na szczycie?

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  10 місяців тому +1

      Materiał jest poświęcony śladom pochówku, którego poszukiwano. Temat dębu, który rósł na kopcu wykracza poza jego zakres. Faktycznie podczas badań z lat 30. odnaleziono resztki korzeni. Ale problem nie jest taki prosty i zasługiwałby na osobne potraktowanie. Pozostałości korzeni nie badano nowoczesnymi metodami; z czego wiem nie zostały one też zabezpieczone i nie dałoby się ich poddać datowaniu dendro. Mamy tylko ustalenia sprzed stulecia, że drzewo w chwili ścięcia miało około 300 lat. Ale nie wiadomo czy rosło na kopcu już pierwotnie czy może zasadzono je dopiero w czasach chrześcijańskich. Pierwsze grafiki obrazujące kopiec pochodzą zaś dopiero z epoki nowożytnej, więc też nie mogą służyć w tym temacie pomocą.

    • @prawdajesttylkojedna3882
      @prawdajesttylkojedna3882 10 місяців тому

      @@WielkaHistoria przecież skoro miało 300 lat, to wiadomo, że jeśli tak było na prawdę, to musiało w takim przypadku pochodzić z czasów chrześcijańskich.

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  10 місяців тому

      @@prawdajesttylkojedna3882 Miał - o ile szacunek był prawidłowy - około 300 lat w chwili ścięcia. Metody jakimi wtedy dysponowano nie pozwalały określić, kiedy drzewo zostało ścięte. Więc możliwe są bardzo różne opcje.

    • @prawdajesttylkojedna3882
      @prawdajesttylkojedna3882 10 місяців тому

      @@WielkaHistoria Rozumiem - pytań nie mam. Powiedz tylko czy dociera mój manifest, bo co go wkleję, to się kontakt urywa:
      Katakumby pod Paryżem z sześcioma milionami ludzkich szczątek, to już fakt. Zgodnie z oficjalną wersją katakumby te zostały zbudowane, żeby złożyć szczątki ofiar epidemii dżumy w XIV wieku. Ale Poprawka pierwsza: To nie są żadne katakumby!!! Pod tym miastem znajduje się inne, gigantyczne starożytne miasto!!! Poprawka druga: Nic nie zostało tam wtedy zbudowane, bo to już tam było!!! Poprawka trzecia: Podczas epidemii nikt nie zakopuje ciał pod stopami, żeby się nie zarazić!!! LINK DO ZDJĘĆ W WYSOKIEJ JAKOŚCI WYKOPALISK GIGANTYCZNEGO STAROŻYTNEGO MIASTA KILKANAŚCIE METRÓW POD PARYŻEM WE FRANCJI OD 6:04 ua-cam.com/video/t6QoJuClKIU/v-deo.html. Żeby zobaczyć więcej zdjęć należy wpisać w Google w wyszukiwarce grafiki "MUD FLOOD PARIS" (dosłownie: "POWÓDŹ BŁOTNA PARYŻA"). PRZCIWNICY TEORII WIELKIEJ TARTARII MÓWIĄ, ŻE POWODZIE BŁOTNE ZOSTAŁY WYMYŚLONE PRZEJ JEJ ZWOLENNIKÓW. PRZECIERZ OFICJALNA WERSJA TŁUMACZY TE RUINY POWODZIĄ BŁOTNĄ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • @buddavaio
    @buddavaio 10 місяців тому

    „The Forgotten History of Celtic Poland” ua-cam.com/video/spnKYA27WYc/v-deo.html

  • @dawidpasiok5528
    @dawidpasiok5528 10 місяців тому +3

    Przeczytaj w PIŚMIE ŚWIĘTYM ''KSIĘGĘ ESTERY'' i w tedy zrozumiesz czemu został zniszczony kopiec ''ESTERKI''! Szukajcie a znajdziecie. Szczęść Boże

    • @mariatomczyk8553
      @mariatomczyk8553 7 місяців тому +4

      Tyle, że nie o tę biblijną Esterę chodziło z tym kopcem tylko o Esterkę (i imię, i postać są domniemane) ..... kochankę Kazia, zwanego Wielkim.

    • @dawidpasiok5528
      @dawidpasiok5528 7 місяців тому

      @@mariatomczyk8553 przeczytaj tą księgę i porównaj z historją Kazimierza Dolnego to zrozumiesz że TO TO Samo. Szczęść Boże

    • @mariatomczyk8553
      @mariatomczyk8553 7 місяців тому

      @@dawidpasiok5528 łoj!
      A czytać ze zrozumieniem umiesz?
      Chyba nie... więc jeszcze raz napiszę, że Esterka to *postać domniemana,* nie ma żadnych dokumentów "z epoki" na potwierdzenie jej istnienia.
      Stworzona- prawdopodobnie przez Żydów lub.... ludzi chcących- dla odmiany- ośmieszyć jurnego polskiego władcę, opowieść o Żydówce oddajacej się ochoczo gojowi oraz rodzącej mu dzieci (córki, w legendzie w liczbie mnogiej) musiała by zostać jakoś odnotowana lub choćby wzmiankowana w jakiś listach, raportach- i to pisanych przez cudzoziemców (bo my- Polacy nigdy nie przywiazywaliśmy wagi do dokumentowania rzeczywistości)- kupców, podróżników, szpiegów, zaciężnych żołnierzy, wędrownych rzemieślników, a przede wszystkim przez kronikarzy kościelnych..... to była zbyt duża sensacja by nikt nie zwrócił na nią uwagi, wtedy gdy to się, ponoć, działo.
      A poza tym biblijna Estera miała się przyczynić do uratowania narodu wybranego od zagłady natomiast w Polsce Żydom akurat nic nie groziło, a nawet był to wręcz czas masowego ich napływu na nasze ziemie i osiedlania się tu tych, którzy..... umknęli z pogromów w Europie Zachodniej..... no więc z tym podobieństwem mitów.... jakoś... cieniutko a wręcz nijak!

  • @JaroTomik
    @JaroTomik Рік тому

    A kurhany poborzańskie?

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  Рік тому

      Ogółem pochówki kurhanowe był rzeczą typową wśród Słowian na znacznym obszarze Polski i nie tylko. Szerokie badania w tym temacie prowadziła prof. Zoll-Adamikowa. Sam mam o rzut kamieniem od miejsca gdzie mieszkam las, gdzie wciąż znajduje się kilkadziesiąt kurhanów datowanych na wczesne średniowiecze.
      Natomiast kopce krakowskie są wyjątkowe z racji swojego rozmiaru - tak duże kurhany spotykało się niezwykle rzadko. Normą dla IX-X wieku były kopczyki grobowe o wysokości może metra czy dwóch i średnicy sięgającej kilku metrów. Pierwotnie mogły być one wyższe, ale tylko nieznacznie.

  • @krzysztof8095
    @krzysztof8095 Рік тому +6

    Pierwsze co przyszło mi na myśl czytając tytuł ...
    Pusty w rozumieniu bez zawartości, jak odwrócona do góry dnem miska.
    Że w środku jest jakaś "pusta" komnata.
    Dobre co?
    Co też człowiek w pierwszej chwili sobie myśli.

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  Рік тому +2

      Może to kwestia zdjęcia? To jak rozkopano - czy wprost zniszczono - kopiec chyba może robić wrażenie, jakby tam faktycznie była jakaś pusta komora. Bo az trudno uwierzyć że zabytek został potraktowany w taki sposób. I że dzisiejszy kopiec tak naprawdę został usypany na nowo mniej niż 100 lat temu....

    • @prawdajesttylkojedna3882
      @prawdajesttylkojedna3882 10 місяців тому

      @@WielkaHistoriaczyli ile metrów najgłębiej się wkopano?

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  10 місяців тому

      @@prawdajesttylkojedna3882 Nie do poziomu zero, bo ostatni planowany etap badań został zarzucony. W raportach, które czytałem nie ma dokładnej liczby, ale głębokość da się mniej więcej ocenić na zdjęciach.

    • @prawdajesttylkojedna3882
      @prawdajesttylkojedna3882 10 місяців тому

      @@WielkaHistoria widać masoni kopali tę dziurę, bo jak można kopać dziurę i nie zapisać jaką się kopało dziurę? Jest przynajmniej więcej nazwisk niż te podane w filmie?

  • @wiktor5962
    @wiktor5962 10 місяців тому +2

    tajemnice kopców na yt mówią ze to ma związek z astronimią - ustawienie kopców wzgledem siebie

  • @pirireis6419
    @pirireis6419 7 місяців тому +1

    Wiedząc że Słowianie nie grzebali swoich zmarłych było wielką naiwnością sądzić że kopce są grobami. Przy założeniu że kopce są słowiańskie. Sposób potraktowania Kopca Kraka to czysta barbaria.

  • @JanKowalski-it3ii
    @JanKowalski-it3ii 4 місяці тому +1

    Wielka Lechia Grunwald

  • @sawomir3661
    @sawomir3661 Місяць тому

    Jest pusty bo ma być pusty ...

  • @Halutuszinszuszinak
    @Halutuszinszuszinak 9 місяців тому +21

    Nie denerwuje was, że teraz powiewa tam 🇺🇦 flaga?

    • @AgentPigo
      @AgentPigo 5 місяців тому +5

      nie

    • @Halutuszinszuszinak
      @Halutuszinszuszinak 5 місяців тому

      @@AgentPigo to twoja więc nie

    • @AgentPigo
      @AgentPigo 5 місяців тому +2

      @@Halutuszinszuszinak jestem z ugandy

    • @Halutuszinszuszinak
      @Halutuszinszuszinak 5 місяців тому

      @@AgentPigo więc jako obcokrajowiec nie zabieraj głosu.

    • @AgentPigo
      @AgentPigo 5 місяців тому +4

      @@Halutuszinszuszinak czemu? polska to moj dom

  • @Sowa74
    @Sowa74 Рік тому +1

    Sporo kopców jest w Polsce, np na wschód od Mikołajowic woj, dolnośląskie.

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  Рік тому +1

      @Sowa74 Tak, to był jeden z głównych sposobów, na jakie Słowianie na północ od Karpat chowali zmarłych. Ale kopce krakowskie są unikatowe ze względu na swoją skalę. Zwykle kurhany słowiańskie miały pewnie maksymalnie 1,5 metra wysokości, a nie 16.

  • @nilurii4152
    @nilurii4152 11 місяців тому +1

    ja czytałem że na kopcu rósł 300-400 letni dąb który ścięto w czasie chrystianizacji