Mao Powiedziane #92 - Zmęczone Chiny

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 36

  • @NadiaUrban
    @NadiaUrban 7 місяців тому +14

    W tle są nagrania z naszego ostatniego wyjazdu do Chongqing! Super miasto!

  • @jolapiszek9208
    @jolapiszek9208 7 місяців тому +8

    Naprawdę swietna, merytoryczna analiza, jak zawsze zresztą.

  • @humdrumyokel9890
    @humdrumyokel9890 7 місяців тому +11

    Komentarz dla zasięgu.
    Ten odcinek jest bardzo ciekawy, linka podałem dalej.

  • @andrzejmarczuk4054
    @andrzejmarczuk4054 7 місяців тому +22

    To o czym mówicie jest także w międzynarodowych korporacjach, teoretycznie można pracować z domu w systemie hybrydowym ale ostatnio w firmie żony ( Ogromna firma międzynarodowa z centralą w USA) zmniejszono ilość dni z 2 do 1 w tygodniu i obłożono to wieloma ograniczeniami gdyż CEO firmy stwierdził, że za dużo ludzi pracuje z domu i powinni częściej pojawiać się w firmie. Nadgodziny są płatne dopiero po przekroczeniu 2 godzin i w efekcie gdy trzeba coś skończyć to godzina czy półtorej jest z darmo i w okresie rozliczeniowym może się tego zebrać nawet kilkanaście godzin. Napisanie maila czy załadowanie jakiegoś dokumentu także często odbywa się po godzinach pracy lub w weekend i nie jest to nigdzie odnotowywane jako praca. Oczywiście firma szczyci się tym, że preferuje life balance ale w praktyce niczym się to nie różni od przedstawianej przez was pracy w firmie chińskiej ;-)

    • @weronikas9217
      @weronikas9217 6 місяців тому +1

      Paskudne to jest! Bo każda firma (nie mówiąc o budżetówkach w Polsce!) szczyci się work-life balance, a w rzeczywistości jest… No właśnie. Praca z domu była tak bardzo popularyzowana w trakcie i po pandemii, ale tylko jako idea. Pracodawcy mają za nic komfort pracowników, nie są w stanie przyjąć, że te same zadania można wykonać z domu z taką samą skutecznością. Teraz to już nieważne, nie ma pandemii - nie ma zdalnych i koniec.

    • @arekasdasd
      @arekasdasd 6 місяців тому

      Niestety wszelkie koszty kryzysów ponoszą zwykle szarzy obywatel. Czy to wojna czy pandemia. Dla mnie niepokojąca jest sytuacja w której koszty sankcji ponoszą zwykli obywatele a na sankcjach wzbogaca sie USA. Oczywiscie chce sie mylic ale czy tylko ja widze problem, ze najwiekszym wojownikiem o pokoj na swiecie jest jednoczesnie najwiekszy dostawca broni? Ja tu widzę niebepieczy konflikt interesów. Podobnie było z pandemia, niebezpieczna jest sytuacja w której o zdrowie pacejtna walczy firma która tak defakto zarabia na chorym a nie na zdrowym czlowieku. Pfiezer nie chciał sprzedac taniej szczepionek do afryki w momencie gdy tam rozwijał się omicron. O dziwo covid magicznie zniknał jak się pojawiły inne problemy, mimo ze emigracja w Polsce w zwiazku z wojna eksplodowała.

  • @teddy8569
    @teddy8569 7 місяців тому +4

    Bardzo ciekawy podcast

  • @eluniaitomek
    @eluniaitomek 7 місяців тому +8

    Pozdrawiam serdecznie oraz łapka w górę dla zasięgu.

  • @rafapi565
    @rafapi565 7 місяців тому +4

    Bardzo podoba mi się tu , zostanę chyba na znaczenie dużej 😊 . Pozdrawiam.Dobry podcast Dobrze 😉

  • @syla2396
    @syla2396 7 місяців тому +2

    Świetnie się Was słucha👍

  • @MadJedfox
    @MadJedfox 6 місяців тому

    46:20 w mojej poprzedniej pracy jak tylko skończyła się pandemia, przeszliśmy na tryb hybrydowy - 2 dni w biurze min, a po roku 3. I to mimo tego, że było taniej (dla nich) i wydajność była ta sama, a miejscami wręcz wyższa (np. z powodu mniejszej liczby „przeszkadzaczy” w otoczeniu).

  • @adamjakubwski5154
    @adamjakubwski5154 6 місяців тому +1

    Ja pracowałem w Polsce w geotechnice jako inżynier budowy 13/14h 5 dni w tygodniu i w sobotę od 0530 do 1200. Potem na statku (84h/w) dla Duńczyków. Teraz się zwolniłem i szukam normalnej pracy dzięki której będę się w stanie utrzymać

  • @kontoyoutube-j7b
    @kontoyoutube-j7b 7 місяців тому +1

    Odcinek jak zawsze trzyma super poziom, ale tak sobie myślę- rozważaliście może osobny odcinek o Dengu? Wiem, że często przy okazji zahaczacie o ten temat, ale wydaje mi się że jest na tyle ciekawą i ważną postacią (nie tylko dla Chin, ale dla świata w ogóle) że warto byłoby mu poświęcić osobny odcinek:-)

  • @KomentarzZwiastuje
    @KomentarzZwiastuje 7 місяців тому +1

    Płaca minimalna na podstawie chukoł oczywiście z licznymi blokadami mieszkańcy dużych miast nie mogą zaraz wykupywać wielkich obszarów biednych regionów a biedne regiony muszą mieć jakieś lekkie ułatwienia aby wyjść z biedy po mimo niższych zarobków.

  • @PEPE-he1gn
    @PEPE-he1gn 7 місяців тому

    To są tzw opracowane soboty. Też tak kiedyś u nas bywało.

  • @xccxcc
    @xccxcc 7 місяців тому

    Dzień dobry ❤

  • @arekasdasd
    @arekasdasd 6 місяців тому

    Mam pytanie czy chcrzescijanie sa przesladowani w chinach ? Bo ostatnio powstal taki filmik

  • @arekasdasd
    @arekasdasd 6 місяців тому +1

    Pytanie czy mieliscie moze film o relacjach z sasiadami chin Indie, Japonia no i te mniejsze których nie znam.

  • @aleksanderallien6169
    @aleksanderallien6169 7 місяців тому +4

    Jak tak słucham o chinach to widzę w 90% Anglię na codzień.

  • @aleksanderallien6169
    @aleksanderallien6169 7 місяців тому

    Ah zawsze w sobotę trzeba odespać. Niestety takie są czasy. W tygodniu max 5-6h i cały czas pęd pracy i nauki bez końca.

  • @chinskigrzywacz4983
    @chinskigrzywacz4983 6 місяців тому

    Następnym razem gdy będziecie chcieli odwiedzić Chongqing, to proszę poinformować, pokaże ciekawe miejsca:)

  • @vemilianaoksan7639
    @vemilianaoksan7639 2 місяці тому

    Singielka bez majątku od rodziców - praca 290h/msc, 10-12h dziennie+ 2godz dojazd. Jeszcze 10 lat takiej pracy i być może będzie stać mnie na kupno mieszkania z kredytem ok. 150k i to raczej nie w większym mieście. Zarabiam ok 18-20tys na rękę, a i tak NA NIC MNIE NIE STAĆ. Miesięcznie na mieszkanie, jedzenie i paliwo wychodzi ok 8-9k. Polska to takie małe Chiny ;)

  • @julia23235
    @julia23235 7 місяців тому +2

  • @JakubUrbanowicz-bc1td
    @JakubUrbanowicz-bc1td 7 місяців тому

    Widze duzo podobienstw w problemie mieszkaniowym w Polsce i Chinach, i napieciach spolecznych jakie to kreuje. Wobec cen nieruchomosci i przepracowania(w Polsce nie jest usankcjonowane prawnie, ale Polacy sa w top 3 najbardziej zapracowanych spoleczenstw Unii Europejskiej-liczba godzin spedzonych w pracy). Moja robocza hipoteza brzmi, ze zarowno polskie jak i chinskie mlode pokolenie prowadzi "strajk demograficzny", to jest, w obliczu trudnosci z zakupem mieszkania oraz polaczenia zycia prywatnego i zawodowego, odkladaja zalozenie rodziny w czasie, lub wogole rezygnuja z tego zamiaru.

  • @magdalenaszulc8997
    @magdalenaszulc8997 6 місяців тому +1

    Ja czekam na emeryturę odkąd skończyłam 21 lat 😂 bardzo się utożsamiam

  • @krzysztof8095
    @krzysztof8095 7 місяців тому +1

    To można by równolegle z inwestycjami w nieruchomości lokować oszczędności w srebro i złoto.
    Metale szlachetne zawsze będą coś warte.
    Z drugiej strony "zarzynanie się" finansowo żeby mieć nieruchomość, nie będąc właścicielem gruntu, to wszystko w kraju z "płynnym" ustawodawstwem i prawami człowieka na poziomie Wiktoriańskiej Anglii ... przeciętny Chińczyk robi za Oliwiera Twista bez happy endu.
    A te biedne dzieciaki to w wieku dorosłym znajdą "drugie połówki" ... Starczy im sił i fantazji na figo-fago?
    Zdecydują się na karierę rodzica wiedząc kim będą musieli być dla własnych dzieci i że jeszcze na głowie będą mieć stetryczałych zrzędzących rodziców?

  • @ApprenticePL
    @ApprenticePL 6 місяців тому

    Ciekawa jestem, czy Was zna i lubi prof. Góralczyk 🙂

  • @madamisan
    @madamisan 4 місяці тому

    Zaciekawiła mnie kwestia nauczycieli - mają płacone dodatkowo za te dodatkowe zajęcia?

  • @adamkluska356
    @adamkluska356 7 місяців тому

    Identycznie jest w Korei południowej czy Japonii. To jest azjatycka mentalność.

  • @acyrzuk
    @acyrzuk 7 місяців тому

    I tak mimo wszystko jeszcze większa patologia w tych wszystkich obszarach które poruszacie jest w korei płd. a podobnie w Japonii, polecam kanał dalekowschodnie refleksje.

  • @KungFuPanda50077
    @KungFuPanda50077 4 місяці тому

    Wiecie co? To jest dla mnie bardzo przejmujace. Nie wyobrażam sobie takiego zycia. Dla mnie w Polsce nawet nie da sie wyzyc, dlatego wyjechalem. Powiedzcie mi tak szczerze. Czemu tam pojechaliscie? Czemu sobie to robicie? Chyba ze ja zle zrozumialem i Wy nie jestescie w ta maszyne do mielenia ludzi uwiklani. Moze macie swoje jakies biznesy czy cos.
    Serdecznie pozdrawiam

  • @Cichy-96
    @Cichy-96 7 місяців тому +4

    W eurokołchozie wszyscy za to bogaci i wypoczęci 💶

    •  7 місяців тому +5

      Ja wiem że to miało być takie złośliwe ale dla wielu Chińczyków fakt że w Europie masz nieodpłatne studia, nieodpłatną opiekę medyczną, emeryturę na wsiach, która nie wynosi 100 złotych to powód do podziwu. Jak w Chinach spytasz z czym im się kojarzy Europa to pierwsze co ludzie powiedzą to wysoki standard życia i świetne zabezpieczenie społeczne.

    • @Cichy-96
      @Cichy-96 7 місяців тому +2

      @ oczywiście jak najbardziej, ale to nadal nie zmienia faktu że wszyscy jesteśmy przegranymi w wyścigu, w którym napędzamy zwycięski bolid przepotężnych korporacji

  • @aleksanderallien6169
    @aleksanderallien6169 7 місяців тому +1

    Technofaszyci kontra ekofaszysci kto wygra ? Oczywiscie bez technologi nie ocalimy ziemi, zakazy nie daja żadnych efektów tylko technologia moze naprawić terre. Jeśli sami się nie nauczymy terraformowac to nam nikt ani nic nie pomoże.

  • @Halutuszinszuszinak
    @Halutuszinszuszinak 7 місяців тому

    Wyrażone w tym podkaście już na początku filmy poparcie dla środowiska "zielonych kemerów", bo inaczej de facto tego, co się dzieje w Europie nazywać inaczej nie można, całkowicie odrzuca mnie od tego podcastu i wrażających takie opinie, unfallow.