Zainstalowaliśmy za małą pompę ciepła, PRAWIE DWA RAZY !! za małą MOC - dlaczego ? Pompa Thermatec

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 лют 2023
  • Witajcie!
    Dzisiaj chcielibyśmy podzielić się z Wami naszym doświadczeniem związanym z zainstalowaniem za małej mocy pompy ciepła Thermatec R290 20 DTU w naszym domu. Choć na pierwszy rzut oka może to wydawać się problemem, postanowiliśmy podejść do tej sytuacji w sposób kreatywny i pokazać, że istnieją inne sposoby na dogrzewanie domu.
    W naszym filmie pokażemy Wam kilka alternatywnych źródeł ciepła, które możecie wykorzystać w swoich domach, szczególnie jeśli z jakiegoś powodu wasza pompa ciepła nie jest wystarczająca. Przedstawimy różne metody ogrzewania, takie jak:
    - klimatyzacja z funkcją grzania
    - kominek
    - dodatkowe grzałki w buforze
    - piec na gaz
    Przedstawimy Wam również nasze doświadczenia z korzystania z tych źródeł ciepła, dzieląc się naszymi wskazówkami, jak efektywnie je wykorzystać i jak uzyskać optymalny komfort cieplny w domu.
    Dbanie o komfort termiczny w domu jest ważne, ale może być trudne, szczególnie w przypadku niedoskonałości w instalacji ogrzewania, takiej jak za mała moc pompy ciepła. Jednak zawsze istnieją alternatywne sposoby ogrzewania, które warto poznać. Dzięki naszemu filmowi, mamy nadzieję, że udało nam się rozwiązać problem z niedostatecznym ogrzewaniem, a zarazem dostarczyć inspiracji i pomysłów na inne źródła ciepła, które można wykorzystać w domu.
    Mamy nadzieję, że nasz film będzie dla Was pomocny i dostarczy cennych informacji na temat alternatywnych sposobów ogrzewania domu lub uzupełnianiu braku mocy pompy ciepła. Zapraszamy do oglądania i komentowania!
    Jesteśmy dystrybutorem pomp ciepła na czynnik R290 firmy Thermatec oraz Hegam.
    Marcin 7902745674 Kordian 790274564
    www.innowacyjnydom.com
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 28

  • @cezaryczech3817
    @cezaryczech3817 Рік тому +4

    Czy podliczyliscie ile wyniósl koszt zainstalowania wszystkich tych urządzeń? Najlepiej wraz ze wszystkimi instalacjami, kominem i kominkiem. Czy liczyliscie ile wynosi okres zwrotu tych wszystkich inwestycji? Jedyny sens jaki widzę w tym wszystkim, to porządne opomiarowanie kazdego z podsystemów, instalacja stacji pogodowej i zbieranie danych do naukowych analiz i porównan.

    • @innowacyjnydom
      @innowacyjnydom  Рік тому

      Wszystko co mamy to tworzy się w czasie, a kolejne rozwiązanie jest dopasowane i wspierające wcześniejsze. Ten system się nie wróci to oczywiste, ale to nie jest inwestycją nastawiona na zarobek, ale na użytkowanie, radości, zabawę, obserwacje i wyrobienie sobie zdania, a raczej doświadczenia.

  • @aleksandertrochanowski8659
    @aleksandertrochanowski8659 Рік тому +5

    Bardzo podobny układ zrealizowałem ok. 15 lat temu. Bufor ciepła 300 l zasilany z PC 10 kW + kocioł elektryczny 12 kW + kominek z płaszczem wodnym sterowany elektronicznie (proces spalania, dmuchawa powietrza do paleniska). Wszystkie odbiorniki ciepła zasilane są z bufora poprzez układy pomp obiegowych sterowane czujnikami temperatury, ogrzewanie podłogowe, grzejniki płytowe, zbiornik C.W.U. 300 l. Zbiornik C.W.U. dodatkowo zasilany kolektorami słonecznymi 6 m2, co od marca do listopada zapewnia ciepłą wodę i PC jest wyłączona. W połączeniu z PV 10 kWp. Zapotrzebowanie budynku na ogrzewanie to 18 kW (wg. Normowej temp. -18 stopni). U nas zimy to 0 - +5 stopni, jak się zdarzy -10, to przez parę dni. Układ sprawdza się rewelacyjnie. Zastanawiam się nad nową pompą inwertorową, o lepszym COP. Natomiast magazyn energii, to chyba nieporozumienie. W sezonie produkcja z PV to ok. 40 - 50 kWh dziennie przy poborze 5kWh, co zapełni magazyn w jeden dzień resztę i tak oddaję do Tauronu. W zimie i tak nie załaduję magazynu, bo zużycie mam 40-50 kWh/dobę.

    • @kordianlysak5943
      @kordianlysak5943 Рік тому

      Układy biwalentne to ciekawa sprawa, czy jak przychodzą zimniejsze dni to pali Pan realnie w kominku, czy raczej pracuje ten kocioł? Gdyby chciał Pan wymienić pompę na internetową to zachęcam do kontaktu, mamy kilka ciekawych pomp na stanie, może uda się jedynie zmienić sam agregat, bez przerabiania hydrauliki. Magazyn nie jest nieporozumieniem. W okresie letnim produkujemy 60-70 kWh na dobę, a zużywamy około 30 kWh na dobę. Dzięki zamontowaniu magazynu nie oddamy do sieci około 10-15 kwh i zostanie on wykorzystany w nocy. Maksymalizujemy dzięki temu auto konsumpcję. Ale to tylko dodatek. Głównym celem jest zapewnienie backupu - zimą magazyn będzie stał naładowany (jest taka funkcja) a latem będzie minimalizował wpływ skoków napięcia. Wszyscy w sąsiedztwie mają fotowoltaikę więc w słoneczne dni zdarza się, że falownik nie pracuje tak dobrze jak mógłby.

    • @aleksandertrochanowski8659
      @aleksandertrochanowski8659 Рік тому

      @@kordianlysak5943 W lecie 30kWh/ dobę?? Ja mam w lecie ok 5 kWh/dobę, w zasadzie tylko lodówki w nocy. C.W.U. z kolektorów słonecznych i zbiornik 300 l, awaryjnie grzałka w zbiorniku używana sporadycznie. Magazyn energii to obszerny temat, za kilkadziesiąt tysięcy tylko minimalizować wpływ skoków napięcia, są inne urządzenia. Auto konsumpcja, mam elektryka i ładowanie z FV i ok 8k oszczędności na benzynie.

    • @kordianlysak852
      @kordianlysak852 Рік тому

      ​@@aleksandertrochanowski8659 no tak 30 kWh zużycia prądu na bieżące potrzeby całego budynku. Nie mówię o poborze prądu z sieci tylko o łącznym zużyciu prądu. No cóż masz elektryka, który ma potężną baterię. Więc w zasadzie działa to jak magazyn energii. I to jeszcze większy niż to co ja planuje :)

  • @KS25071
    @KS25071 Рік тому +2

    Mam przewymiarowana pompę ok 2kw i nie ma problemu z taktowaniem pompy, w tym roku było kilka nocy po -15*C i grzałka sie nie włączyła zuzycie rok nie całe 4000kwh dom 125m2 cwu 300L.

  • @Pecet29
    @Pecet29 Рік тому

    Dzień dobry, ciekawy material. Zainteresowało mnie że kocioł gazowy może również pracować na ogrzewanie CWU. W jaki sposób jest to realizowane - tylko w bardzo niskich temperaturach na zewnątrz lub jeśli pompa będzie miała awarię, czy też jest jakaś automatyka że jak będzie duży pobór CWU i pompa nie wyrobi na bieżąco żeby dogrzać to wtedy dołączany jest kocioł?
    I jeszcze jedno pytanie czy mogliby państwo udostępnić schemat hydrauliczny tej instalacji?
    Pozdrawiam

  • @MrRatpaw
    @MrRatpaw Рік тому +1

    Na czym konkretnie polega tutaj innowacyjność ?

  • @FishHunterPolska
    @FishHunterPolska Рік тому

    Czy do podłączenia biwalentnego w tym przypadku potrzebny jest jakiś specjalny bufor?

  • @jantkarz7140
    @jantkarz7140 Рік тому +2

    a strata między ładowaniem magazynu a potem zasilenie z magazynu to ile u was wynosi?

    • @kordianlysak5943
      @kordianlysak5943 Рік тому

      Tyle ile wydajność falownika czyli strata około 2,5 %.

  • @KrzysztofPolska-we8cd
    @KrzysztofPolska-we8cd Рік тому

    Grzanie bufora po to tylko by potem przeredukować na podłogę, a potem rachunki za prąd jak na grzejnikach, pozdrawiam.

    • @innowacyjnydom
      @innowacyjnydom  Рік тому +1

      Dzień dobry, to zależy . Jedna z metod jest taka że bufor się znacznie przegrzewa w taniej taryfie prądu, aby rozbierać bufor w godzinach kiedy prąd jest drogi. Jest kilka strategii ogrzewania. Pozdrawiam serdecznie Marcin Łysak

    • @KrzysztofPolska-we8cd
      @KrzysztofPolska-we8cd Рік тому

      @@innowacyjnydom podłogę trzeba zatrudnić do buforowania ciepła, a bufor do grzania kaloryferami, warto go zwiększyć jak grzejesz taryfami.

  • @VolRecon
    @VolRecon Рік тому +1

    Czy zastosowanie bufora 500L nie zmniejszyloby ilosci taktowan?

    • @innowacyjnydom
      @innowacyjnydom  Рік тому

      Z założenia czym większy bufor tym pompa dużej pracuje bez wyłączenia, ale dobranie za dużego dużego bufora też niesie inne zagrożenia, ważne jest aby pompa była odpowiedniej mocy. Jeśli mamy taki bufor najczęściej zaczynamy grzać dom włączając po kolei strefy a nie wszystko na raz. Proszę pamiętać że rozbieranie bufora z ciepłą nie może być większe niż jego zagrzewanie, a pompa o przepuszczeniu przez siebie 500 l wody podniesie jej temperaturę około 5 at.C. pozdrawiam serdecznie

  • @dzieniarz
    @dzieniarz Рік тому +2

    Na bogato

  • @Adrian-bd7wq
    @Adrian-bd7wq Рік тому +1

    Wybudowanie małego reaktora jądrowego jako jedyne źródło energii wyszłoby taniej i starczyłoby na dłużej.

  • @Piotr_Lask
    @Piotr_Lask Рік тому +2

    Kiepsko się zabezpieczyłeś. Oprócz zepsutej pompy ciepła podczas awarii gazu - może również braknąć prądu i zapałek do kominka. Trzeba przewidywać.

    • @zibikj05
      @zibikj05 Рік тому

      Na wszelki wypadek przyszykowałbym jeszcze pochodnie i krzesiwo , jak już to wszystko wysiądzie można będzie sie ogrzać i mieć widno , to by była prawdziwa innowacyjność 😀

    • @Piotr_Lask
      @Piotr_Lask Рік тому

      @@zibikj05 i porządną pierzynkę na wszelki wypadek 🤣🤣🤣

    • @kordianlysak5943
      @kordianlysak5943 Рік тому

      Całe szczęście że duży magazyn energii dostarczy prądu dla kotła gazowego i pompek obiegowych, a kilka kubików drewna czeka na swoją kolej :)

    • @mariuszmierzwa8174
      @mariuszmierzwa8174 8 місяців тому

      @@zibikj05 i się zaczadzić😉

  • @lukasziw1243
    @lukasziw1243 Рік тому

    Jak ma się kase to nie trzeba mysleć o opłacalności

  • @lukasziw1243
    @lukasziw1243 Рік тому

    ile taki magazyn energii kosztuje, po ilu latach spada jego efektywność no i nie jesteś pewny czy rząd znowu bedzie jeszcze mniej płacic za energie. Słuchajcie lepiej specjalistów a nie sprzedawców którzy powiedzą wszystko jak to się o was troszczą