Całkowicie nie mój świat. Jednak kolejny raz dobór gościa oraz sposób prowadzenia rozmowy na najwyższym możliwym poziomie sprawił, że słuchałem wywiadu z ogromną ciekawością. Wiedza, doświadczenie i pasja z jaką Pani opowiadała o świecie tak bardzo mi nieznanym zasługuje na pełen podziw. Dziekuje Panie Rafale. Jak zawsze świetna robota
Bardzo trafne porównania zawodu muzyka do sportowca! Uważam, że w tej branży powinno być większe zaplecze psychologiczne i fizjoterapeutyczne. Sam wywiad słuchało się z wielką przyjemnością :)
Mam przyjemność znać Panią Profesor z Akademii Muzycznej i zawsze jest i była osobą wybitnie elokwentną i empatyczną, z przyjemnością słuchałam jej wypowiedzi. Skromna i dostępna dla studentów. Wspaniały człowiek spotkany na mojej drodze artystycznej.
niezwykle interesujacy temat, pani Iwona potrafi zajmujaco opowiadac o rzeczach malo ciekawych dla przecietnego czlowieka, a do tego ma niesamowita dykcje i cudownie dobiera slownictwo!
Wspaniały wywiad. Jestem nauczycielem muzyki , nie pracuje w zawodzie, i większość moich znajomych ze studiów też. Muzyka została zapomniana w szkołach. Muzyki uczá nauczyciele matematyki , wf ... Wszyscy, którzy nie powinni .... W Polsce niestety tak jest.... Nie traktuje się serio potégi muzyki i sztuki i ich wpływu na rozwój intelektualny !!!!! Duża winę widzę też w rodzicach, bardzo duzá .... Bo dzieci od najmłodszych miesięcy/ nie lat powinny być zaprowadzanie na zajęcia muzyczne / tańce/ śpiewanki .
Baaardzo się cieszę, że został poruszony taki muzyczny temat! Sama jestem muzykiem klasycznym, jest to praca, która wymaga wiele wyrzeczeń, energii i ogromnego wkładu własnego. Trzeba być również bardzo elastycznym jeżeli chodzi o czas i godziny pracy, bo przecież jak wiadomo większość koncertów w filharmoniach, operach czy teatrach odbywa się w weekendy, dni wolne i świąteczne (np Sylwester)😄 A i próby często ciągną się do późnych godzin. Myślę, że tym wywiadem przybliża Pan nieco zapomniany już świat muzyki klasycznej wielu osobom z innych branży i mam nadzieję, że ta nasza wyjątkowa dziedzina sztuki przeżyje jeszcze swój renesans w polskiej rzeczywistości 😊🎻🎺🎶
Słuchało się pani Iwony z taka przyjemnością jak Mistrza Bogusława Kaczyńskiego. Wypowiedź Pani jest pełna pasji, miłości do Opery , po prostu uczta dla duszy. Pozdrawiam Panią. Gratuluje wyboru gościa , tworzy Pan wspaniały cykl mądrych pouczających audycji z bardzo ciekawymi ludźmi różnych profesji. Wielkie Dzięki za tak wartościową prace! Wszyscy wiemy na jakie ,, psy nie obrażając psów,, zeszło dziennikarstwo , dlatego jeszcze raz Dziękuję.
Opera to coś całkowicie mi obcego, nawet niespecjalnie chciało mi sie obejrzeć ten odcinek. Ale z racji ze obejrzałem wszystkie do tej pory, to puściłem i ten. Wspaniały wywiad, wspaniały gość. Słuchałem na sluchawkach z usmiechem na ustach od pierwszych minut. Bylem zasmucony dlaczego taki krótki i z nodowierzaniem spojrzałem ze trwał prawie godzinę. Super, naprawdę dobra robota❤️
Ze swojej strony tylko dodam, że p. Iwona jest Współtwórczynią wspaniałego Escape Roomu w Poznaniu "Operator Zagadek" Primadonna. Polecam z calego serca!
2 роки тому+11
Taak! Też kiedyś w nim byłam ze znajomymi! Super się bawiliśmy!
Nie ukrywam, że z operą nigdy nie było mi po drodze (i słaba edukacja muzyczna pewnie gra tu dużą rolę), ale po tej rozmowie zobaczyłam ile mnie omija. Przez godzinę nie moglam się oderwać, chociaż nigdy nie podejrzewałam, że zainteresuję się muzyką klasyczną. Bardzo dziękuję za otworzenie przede mną kompletnie nowego świata!
Dziękuję za ten wywiad. Nie znałam żadnego polskiego śpiewaka, a uwielbiam operę. Dzięki Twojej pracy mogłam też posłuchać jej wykonania dzieł, które widziałam już wcześniej w operze La Fenice jak mieszkałam w Wenecji. Ta śpiewaczka jest dobra i powinna być bardziej promowana jako osoba, z której Polacy mogą być dumni :)
Cudowny wywiad! Na pewno zachęcił mnie do zgłębienia świata opery. Zdaje się również, ze miałam dużo szczęścia w zakresie edukacji muzycznej bo u mnie w podstawówce nauczono mnie czytania nut, grania na flecie prostym, cymbałkach i zainteresowano mnie gra na gitarze, ktora podjęłam później w wolnym czasie. Sadze tylko, ze myzyka w szkole nie powinna być oceniania w standardowy sposób, a tylko zaangażowanie ucznia w ten przedmiot. Ps. Moja nauczycielka byla pani Joasia w Szk. Podstawowej nr 26 w Olsztynie przełom lat 80/90 - pozdrawiam serdecznie.
Nie spodziewałam się, że wywiad na taki temat uznam za jeden z najciekawszych ns całym kanale 😮 pani Iwona to wspaniała osoba. Kilka razy autentycznie się wzruszyłam
Dziekuje za wspanialy wywiad. Pani Iwona z niesamowita pasja I slowami praktyka z sila doswiadczenia wciaga nas w tajniki sztuki operowej. Fanka opery nie jestem ale jako muzyk z wyksztalcenia milo mi bylo powrocic do zakamarkow tego magicznego swiata.
Cyrulik Sewilski to byla pierwsza opera, na ktorą zabrała mnie mama, kiedy miałam 11 lat. To był coś absolutnie wyjątkowego! Do dziś opera jest dla mnie tym, co najbardziej cenię w teatrze: niecodzienne piękno na każdym poziomie.
Bardzo trafne spostrzeżenie dotyczące roli muzyki w szkołach i genialne porównanie szans względem innych przedmiotów! Cudownie, że poruszyła Pani ten temat, bo ja też uważam, że problem z wrażliwością na muzykę i sztukę wynika właśnie z traktowania przedmiotu muzyka "po macoszemu".
W tym miesiacu spelnilam swoje marzenie i poszlam na opere (Madama Butterfly) i zakochalam sie. Dwa tygodnie pozniej na Carmen. Poluje na kolejne :) Nie moglam wyjsc z podziwu jaka prace wkladaja spiewacy, szczegolnie glowne postacie. Widac bylo ze wkladaja bardzo wiele emocji, energii. Mielismy podane napisy, co bardzo ulatwily zrozumiec sens. Bardzo ciekawy wywiad, ucieszylam sie bardzo kiedy wyskoczyl komunikat.
Polubiłam sfilmowane opery. Widać w zbliżeniu mimikę śpiewaków. Co prawda będąc w operze jest inny nastrój zwłaszcza, że sam gmach wewnątrz daje takie poczucie luksusu. Ale oglądałam na żywo spektakl i sfilmowany. Warto nawet dwukrotnie obejrzeć tę samą operę. Nigdy się nie nudziłam.
Już dawno nie było tak pozytywnego odcinka. Super rozmowa i choć jestem fanem ostrych gitarowych riffów, to obejrzałem naprawdę z dużym zainteresowaniem. Prawie godzinna rozmowa, a przeleciała nie wiadomo kiedy. Więcej takich gości 😄
Mój nauczyciel z podstawówki miał taki charakter, że wszyscy baliśmy się go... (swoją drogą, zrobił później specjalizację z wychowania fizycznego) 🙃 Lekcje muzyki wspominam traumatycznie (choć nauczyłam się pieśni patriotycznych) mimo to, że miłość do muzyki została u mnie zasiana samoistnie 🙌💛💛💛💛
Niezwykła rozmowa :) włączyłam bez przekonania ale rozmówczyni tak ciekawie opowiadała, że słuchałam w osłupieniu :)! Widać ogromną pasję i miłość do muzyki!
Byłoby cudownie gdyby teatr był powszechnie dostępny... kiedyś myślałam, że to nuda a teraz chętnie bym chodziła regularnie ale te ceny nie dla zwykłego człowieka. Wywiad bardzo dobry :)
Ceny biletów do teatru, filharmonii i opery w Polsce są naprawdę tanie. Do tego oferta darmowych koncertów i spektakli jest ogromna, polecam zainteresować się darmowymi wydarzeniami akademii muzycznych, teatralnych i domów kultury.
Słuchanie muzyki operowej to jest doznanie, o ile ma się jakąś wrażliwość. Jednak zgodnie z tym, co mowi wspaniały Gość, wielu nawet nie wie, że ją posiada!
Świetny wywiad, wiele ciekawych wiadomości. W naszym systemie edukacyjnym, konieczna jest (moim zdaniem) dobra edukacja muzyczna. Daje to szansę na wyrobienie wrażliwości oraz nauczenie się rozpoznawania wartościowej muzyki.
Freddie Mercury jest przykładem muzyka, artysty, który śpiewał na koncertach z mikrofonem, ale też nagrał płytę operową ze śpiewaczką Monserrat Caballe i bez mikrofonu na ich wspólnych występach równie cudownie śpiewał :)
Fakt że muzyka jest traktowana tak jak Pani opisała, wynika definitywnie z tego jak nauczyciele prowadzą te lekcje. Sama mimo że chodziłam do szkoły muzycznej, nie lubiłam lekcji muzyki w szkole.
Wspaniała kobieta! Pozwolę sobie odnieść się do tej edukacji w Pl. Wspomnę moją nauczycielkę muzyki z podstawówki. Pani, która puszczała nam dzieła muzyki klasycznej i uczyla rozpoznawania, opowiadała życiorysy wielkich kompozytorów i robiła z tego sprawdziany. Grała na pianinie i do tego śpiewaliśmy. Uchodziła za surową, ale dzięki niej z sentymentem przez lata myślę o tym, że urodziłam się w tym samym dniu co Haydn. Oczywiście uczyla nas tez o nutach. Pytanie, ile wynieśli inni uczniowie. U mnie w domu tez obecną była muzyka, również ta klasyczna, np. dość niestandardowo- tata podśpiewywał fragmenty arii czy pieśni neapolitanskie, choć na codzień był pracownikiem tłoczni metali 🤣. Może dlatego było mi łatwiej słuchać naszej pani od muzyki? w każdym razie kocham muzykę od zawsze i na zawsze. Tego życzę Wszystkim! A patrzać na ludzi na całym świecie i we wszystkich wiekach, mamy wewnętrzna potrzebę śpiewu, gry i tańca!
Też miałam taką nauczycielkę muzyki. Np kazała zamknąć oczy i w czasie gdy puszczała "Bolero" Ravela, wyobrazić sobie, co tam sie dzieje, czego te dźwięki są ilustracją.
Jestem słabowidzącym fanem opery. A to za sprawą stowarzyszenia De Facto które udostępnia nam operę z niezbędną dla nas audiodeskrybcją. Tak odbierana opera, bardzo nas dowartościowuje za co jesteśmy BARDZO WDZIĘCZNI.
hipnotyzujący wywiad, sam w sobie swietnie przeprowadzony, bardzo miła pani i aż się chce zacząc słuchać tej opery. więcej takich wywiadów o luźnej, ale ważnej tematyce! może z jakimś aktorem?
Dla zainteresowanych tematem bardzo polecam film "Amadeusz". Moim Góru w muzyce klasycznej jest ,wg mnie za mało doceniany, Zbigniew Preisner. Koncert w Wieliczce uważam za arcydzieło. Bardzo ciekawy wywiad, zaskakujesz doborem gości, oczywiście pozytywnie.
Jestem gitarzystą po trzydziestce, gram z kumplami ale nic poważnego, hobbystycznie. Wszyscy zaczęliśmy bawić się muzyką na studiach - bynajmniej nie muzycznych, zaczęliśmy uczyć się teorii muzyki, gry na instrumentach, technik śpiewu... Tak, na studiach. W wieku dwudziestu kilku lat. Po dziesięciu latach stwierdzam, że moje nauczycielki muzyki z podstawówki i gimnazjum powinny być powieszone na suchych gałęziach, bo głęboko w d. miały czy swoim olewaniem nie marnują potencjału dzieci które "uczą". Na suchej gałęzi!!!
Wolałam gdy tytuły odcinków mówiły z kim będzie wywiad, jak to było wcześniej, poniewaz ten cytat zupełnie nie zainteresował mnie do włączenie filmu. Wręcz odstrasza, bo kojarzy mi się z clickbaitami, dopiero w niego weszłam po wpisie na yt :/ A odcinek bardzo ciekawy.
Rafał, kurczę mać, co się zmieniło, że od co najmniej kilku wywiadów przerywasz gościom i się wcinasz jak najęty? Sorry, ale widzowie przychodzą posłuchać Twoich gości.
Miałam zamiar zapytać o to samo, bo zdaje mi się że wcześniej tego nie było, a teraz jest tak jakby z każdym odcinkiem coraz bardziej gdzieś mu się spieszyło. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie już mniej tego przerywania, bo z nim nie słucha się tego komfortowo, mimo że osoby goszczące sa zawsze bardzo interesujące.
Fascynujący Gość, choć to nie mój świat, ale słuchałam z ogromną przyjemnością. Niemniej podpisuję się pod tym, że zbyt często Pan Rafał przerywał arcy ciekawą wypowiedź. Szkoda.
Nie zauważyłam tak bardzo w poprzednich wywiadach.. Ale w tym tak. Przez to że Pani jest bardzo rozmowna, komunikatywna. Myślę że non stop by chciała i mogla mówić. Więc to przerywanie to w sumie na plus w tym wywiadzie.
Panie Rafale, jak zawsze oglądałam z przyjemnością. Bardzo doceniam Pańską pracę, jestem z kanałem od pierwszego wywiadu. Proszę tylko zwrócić uwagę,żeby tak nie wchodzić w słowo gościom. Na samym początku problem ten był mocno zauważalny, do niedawna wyśmienicie udało się Panu to zniwelować, ale od kilku wywiadów powróciło.Życzę dalszych wspaniałych rozmów i pozdrawiam serdecznie.
Zgodzam się z p. Iwoną w 100%. W szkołach powszechnych powinni uczyć Podstawy-czyli czytania nut. Moim zdaniem każde dziecko kończący S. P. wowinno to umieć. Tak jak czytania liter i liczenia. Mnie nie nauczono i bardzo mi to przeszkadza w mojej amatorskiej pasji śpiewania.A teraz w dorosłym życiu brak czasu na nauke😒. (chodź sobie to obiecuje) Śpiewam intuicyjnie 😉. Pozdrawiam🙋
Po co umieć czytać nuty? Ilu osobom się to faktycznie przydaje w życiu? Skoro masz swoją pasję do śpiewania, to smacznego, ale upychanie dodatkowo takich pierdół w i tak OKROPNIE przeładowany materiał nauczania jest bez sensu.
@@honkastonka9375 No tu można właśnie dyskutować, czy nie warto by było może ciut zredukować ilość sprawdzianów o budowie pantofelka i rzekach w krajach Ameryki Łacińskiej, bo nauczenie się 8 kropek z kreskami, trzech znaczków dodatkowych i jednego zawijasa - klucza wiolonowego - to naprawdę nie jest wyczyn, a może otworzyć komuś naprawdę fajnie głowę i nie wiem, może nawet pomysł na karierę muzyczną? Bo będzie sobie mógł coś sam stworzyć i zanotować? Bo go to nie będzie ograniczać, ze **ja się zna i na pewno nic z tego nie będzie?
@@honkastonka9375 Po to m.in. tych "pierdół" uczyć, że generalnie muzykowanie, nauka muzyki, granie na instrumencie zdecydowanie rozwojowo działa na mózg. Po co Ci taka pierdoła, jak budowa pantofelka, układy równań i węglowodory aromatyczne? Te wszystkie abstrakcyjne tematy też służą rozwojowi...
to nie ma tego juz w programie ? uczeszczalam do szkoły podstawowej w latach 90 i uczyliśmy sie czytania nut oraz miałam zaliczenia typu zagraj z nut na pianinie lub flecie. mimo tego, ze nie przydało mi sie to w późniejszym życiu i juz pewnie nie przyda to było to bardzo ciekawe doświadczenie. chodziliśmy tez ze szkoły do teatry i filharmonii, a w liceum do opery raz w roku. bardzo dobrze wspominam te czasy
Kocham operę, ale dla mnie problemem właśnie jest cena biletów, albo raczej niedostępność ich dla przeciętnie zarabiającego Polaka. Jako absolwentka państwowej uczelni, trudnych studiów zarabiajaca 2,5 na rękę na państwowej posadzie muszę przyznać, że wydanie 50-100zl na bilet jest nielada wyzwaniem. Co do muzyki w szkole to rzeczywiście u nas to porażka. Jedyne co sobie przypominam to udręka przy zmuszaniu mnie do śpiewania jakiś pierdołowatych piosenek, za to słuchania klasyków nie było wcale. Tylko raz była wycieczka do operetki i to już w LO. Za to muzykę klasyczną uwielbiam, zachwycam się operowym śpiewem.
Takiej tematyki nie spodziewałam się! Miła odmiana po ostatnich tematach, dziękujemy 🙌🏼🙌🏼
Iiiiiiiii
Oo
@@liudmylagoida7117 po o
Całkowicie nie mój świat. Jednak kolejny raz dobór gościa oraz sposób prowadzenia rozmowy na najwyższym możliwym poziomie sprawił, że słuchałem wywiadu z ogromną ciekawością. Wiedza, doświadczenie i pasja z jaką Pani opowiadała o świecie tak bardzo mi nieznanym zasługuje na pełen podziw. Dziekuje Panie Rafale. Jak zawsze świetna robota
Pani Iwony słuchało się z wielka przyjemnością, bardzo ciekawa rozmowa!
Bardzo trafne porównania zawodu muzyka do sportowca! Uważam, że w tej branży powinno być większe zaplecze psychologiczne i fizjoterapeutyczne. Sam wywiad słuchało się z wielką przyjemnością :)
Mam przyjemność znać Panią Profesor z Akademii Muzycznej i zawsze jest i była osobą wybitnie elokwentną i empatyczną, z przyjemnością słuchałam jej wypowiedzi. Skromna i dostępna dla studentów. Wspaniały człowiek spotkany na mojej drodze artystycznej.
❤❤❤
niezwykle interesujacy temat, pani Iwona potrafi zajmujaco opowiadac o rzeczach malo ciekawych dla przecietnego czlowieka, a do tego ma niesamowita dykcje i cudownie dobiera slownictwo!
Wspaniały wywiad.
Jestem nauczycielem muzyki , nie pracuje w zawodzie, i większość moich znajomych ze studiów też. Muzyka została zapomniana w szkołach. Muzyki uczá nauczyciele matematyki , wf ... Wszyscy, którzy nie powinni .... W Polsce niestety tak jest.... Nie traktuje się serio potégi muzyki i sztuki i ich wpływu na rozwój intelektualny !!!!!
Duża winę widzę też w rodzicach, bardzo duzá .... Bo dzieci od najmłodszych miesięcy/ nie lat powinny być zaprowadzanie na zajęcia muzyczne / tańce/ śpiewanki .
Baaardzo się cieszę, że został poruszony taki muzyczny temat! Sama jestem muzykiem klasycznym, jest to praca, która wymaga wiele wyrzeczeń, energii i ogromnego wkładu własnego. Trzeba być również bardzo elastycznym jeżeli chodzi o czas i godziny pracy, bo przecież jak wiadomo większość koncertów w filharmoniach, operach czy teatrach odbywa się w weekendy, dni wolne i świąteczne (np Sylwester)😄 A i próby często ciągną się do późnych godzin.
Myślę, że tym wywiadem przybliża Pan nieco zapomniany już świat muzyki klasycznej wielu osobom z innych branży i mam nadzieję, że ta nasza wyjątkowa dziedzina sztuki przeżyje jeszcze swój renesans w polskiej rzeczywistości 😊🎻🎺🎶
Słuchało się pani Iwony z taka przyjemnością jak Mistrza Bogusława Kaczyńskiego. Wypowiedź Pani jest pełna pasji, miłości do Opery ,
po prostu uczta dla duszy. Pozdrawiam Panią. Gratuluje wyboru gościa , tworzy Pan wspaniały cykl mądrych pouczających audycji z bardzo ciekawymi ludźmi różnych profesji. Wielkie Dzięki za tak wartościową prace!
Wszyscy wiemy na jakie ,, psy nie obrażając psów,, zeszło dziennikarstwo , dlatego jeszcze raz Dziękuję.
Coś wspaniałego! Dziękuję za ten piękny, arcyciekawy wywiad. Bardzo interesujący, przemiły gość. Bravo! 😊👏🎼🎵🎶
Opera to coś całkowicie mi obcego, nawet niespecjalnie chciało mi sie obejrzeć ten odcinek. Ale z racji ze obejrzałem wszystkie do tej pory, to puściłem i ten. Wspaniały wywiad, wspaniały gość. Słuchałem na sluchawkach z usmiechem na ustach od pierwszych minut. Bylem zasmucony dlaczego taki krótki i z nodowierzaniem spojrzałem ze trwał prawie godzinę. Super, naprawdę dobra robota❤️
Warto pójść na sfilmowaną operę.
Polubi się operę.Natomiast zaczęłam
się nudzić na operetkach.
Kolejny wspaniały wywiad! Brawo! Dziękuję, że to dla nas robisz ❤️
Ze swojej strony tylko dodam, że p. Iwona jest Współtwórczynią wspaniałego Escape Roomu w Poznaniu "Operator Zagadek" Primadonna. Polecam z calego serca!
Taak! Też kiedyś w nim byłam ze znajomymi! Super się bawiliśmy!
Weszłam tu specjalnie żeby o tym wspomnieć ❤️ nigdy nie zapomnę jej śpiewanych podpowiedzi ❤️❤️
O!!!! Super, że są takie podpowiedzi! :) Kolejny dowód na to, że warto je brać w ER! :)
Byłam, polecam! Wyszliśmy pełni wrażeń!
W końcu coś lekkiego po serii odcinków o wojnach, śmierci i chorobach. Dzięki i liczę na więcej pozytywnych i przyjemnych tematów.
Wow, super Gość 💐🧡Dziękuję za wspaniały odcinek!
Nie ukrywam, że z operą nigdy nie było mi po drodze (i słaba edukacja muzyczna pewnie gra tu dużą rolę), ale po tej rozmowie zobaczyłam ile mnie omija. Przez godzinę nie moglam się oderwać, chociaż nigdy nie podejrzewałam, że zainteresuję się muzyką klasyczną. Bardzo dziękuję za otworzenie przede mną kompletnie nowego świata!
Oj tak, zapisu nut bardzo brakuje w szkole. Świetna rozmowa, otwiera okno do ciekawego świata.
Pani Iwony słucha się z czystą przyjemnością, bardzo ciekawa rozmowa! 💐😍
Dziękuję za ten wywiad. Nie znałam żadnego polskiego śpiewaka, a uwielbiam operę. Dzięki Twojej pracy mogłam też posłuchać jej wykonania dzieł, które widziałam już wcześniej w operze La Fenice jak mieszkałam w Wenecji. Ta śpiewaczka jest dobra i powinna być bardziej promowana jako osoba, z której Polacy mogą być dumni :)
Cudowny wywiad! Na pewno zachęcił mnie do zgłębienia świata opery.
Zdaje się również, ze miałam dużo szczęścia w zakresie edukacji muzycznej bo u mnie w podstawówce nauczono mnie czytania nut, grania na flecie prostym, cymbałkach i zainteresowano mnie gra na gitarze, ktora podjęłam później w wolnym czasie. Sadze tylko, ze myzyka w szkole nie powinna być oceniania w standardowy sposób, a tylko zaangażowanie ucznia w ten przedmiot.
Ps. Moja nauczycielka byla pani Joasia w Szk. Podstawowej nr 26 w Olsztynie przełom lat 80/90 - pozdrawiam serdecznie.
Nie spodziewałam się, że wywiad na taki temat uznam za jeden z najciekawszych ns całym kanale 😮 pani Iwona to wspaniała osoba. Kilka razy autentycznie się wzruszyłam
Bardzo podobają mi się wywiady z przedstawicielami różnych zawodów. Czekam na więcej
Jestem wielką entuzjastką opery. Dziękuję za bardzo ciekawą rozmowę z fantastyczną kobietą i wspaniałą artystką. Przemiła niespodzianka!
Dziekuje za wspanialy wywiad. Pani Iwona z niesamowita pasja I slowami praktyka z sila doswiadczenia wciaga nas w tajniki sztuki operowej. Fanka opery nie jestem ale jako muzyk z wyksztalcenia milo mi bylo powrocic do zakamarkow tego magicznego swiata.
Cyrulik Sewilski to byla pierwsza opera, na ktorą zabrała mnie mama, kiedy miałam 11 lat. To był coś absolutnie wyjątkowego! Do dziś opera jest dla mnie tym, co najbardziej cenię w teatrze: niecodzienne piękno na każdym poziomie.
Najlepszy, bajeczny sopran. Wykonania Iwony Hossy, to absolutny światowy TOP.
Wspaniały wywiad, niesamowicie interesującą rozmówczyni, aż chce się więcej. Dziękuję.
Bardzo trafne spostrzeżenie dotyczące roli muzyki w szkołach i genialne porównanie szans względem innych przedmiotów! Cudownie, że poruszyła Pani ten temat, bo ja też uważam, że problem z wrażliwością na muzykę i sztukę wynika właśnie z traktowania przedmiotu muzyka "po macoszemu".
W tym miesiacu spelnilam swoje marzenie i poszlam na opere (Madama Butterfly) i zakochalam sie. Dwa tygodnie pozniej na Carmen. Poluje na kolejne :) Nie moglam wyjsc z podziwu jaka prace wkladaja spiewacy, szczegolnie glowne postacie. Widac bylo ze wkladaja bardzo wiele emocji, energii. Mielismy podane napisy, co bardzo ulatwily zrozumiec sens. Bardzo ciekawy wywiad, ucieszylam sie bardzo kiedy wyskoczyl komunikat.
Polubiłam sfilmowane opery. Widać
w zbliżeniu mimikę śpiewaków.
Co prawda będąc w operze jest inny
nastrój zwłaszcza, że sam gmach wewnątrz daje takie poczucie luksusu.
Ale oglądałam na żywo spektakl
i sfilmowany. Warto nawet dwukrotnie obejrzeć tę samą operę.
Nigdy się nie nudziłam.
@@halinastempczak9077 zastanawialam sie nad ta opcja, widzialam opcje - seanse w kinie, moze sprobuje, pozdrawiam :)
Już mam plan na wieczór - posłuchać Pani wykonań, bardzo ciekawa osobowość 🙂
Piękna i bardzo interesująca Pani
Niesamowicie ciekawy wywiad! Dostałam odpowiedzi na pytania, o których zadaniu nawet bym nie pomyślała :)
Już dawno nie było tak pozytywnego odcinka. Super rozmowa i choć jestem fanem ostrych gitarowych riffów, to obejrzałem naprawdę z dużym zainteresowaniem. Prawie godzinna rozmowa, a przeleciała nie wiadomo kiedy. Więcej takich gości 😄
Cóż za cudowny gość. ❤️❤️❤️Przewspaniała osoba!!! Dziękuję ❤️
Mój nauczyciel z podstawówki miał taki charakter, że wszyscy baliśmy się go... (swoją drogą, zrobił później specjalizację z wychowania fizycznego) 🙃 Lekcje muzyki wspominam traumatycznie (choć nauczyłam się pieśni patriotycznych) mimo to, że miłość do muzyki została u mnie zasiana samoistnie 🙌💛💛💛💛
Niezwykła rozmowa :) włączyłam bez przekonania ale rozmówczyni tak ciekawie opowiadała, że słuchałam w osłupieniu :)! Widać ogromną pasję i miłość do muzyki!
Byłoby cudownie gdyby teatr był powszechnie dostępny... kiedyś myślałam, że to nuda a teraz chętnie bym chodziła regularnie ale te ceny nie dla zwykłego człowieka. Wywiad bardzo dobry :)
Nie zgadzam się , można chodzić na przedpremiery/ próby , wykupić karnet ect.... Odkupić od kogoś bilet taniej.... Jak się chce to się da !!!
Zgadzam się, na trzeci balkon bilety są zawsze tanie
@@joannamw18 a ja sie zgadzAm , na islandii I w niemczech jako studentka mualam znizki do operu I filharmonii
W polszy tylko narod wybrany
To na jaki ty spektakl chcesz iść ? Max 200 zł w miesiącu to dużo? ..
Ceny biletów do teatru, filharmonii i opery w Polsce są naprawdę tanie. Do tego oferta darmowych koncertów i spektakli jest ogromna, polecam zainteresować się darmowymi wydarzeniami akademii muzycznych, teatralnych i domów kultury.
Wow 😁Super wywiad ani na moment nie odeszlam od ekranu👍👍👍👍.Bardzo ciekawa postac.Pozdrawiam👋
Cudowna rozmowa,a pani Iwona niezwykła kobieta,piękny głos,klasa sama w sobie.
Wspaniały, ciepły śmiech ❤️
Bije z kobiety taka inteligencja. Super się słucha ! 👍
Byłam kiedyś na koncercie z udziałem Pani Iwony, niesamowity wokal i niezapomniane przeżycie 🤩
Słuchanie muzyki operowej to jest doznanie, o ile ma się jakąś wrażliwość. Jednak zgodnie z tym, co mowi wspaniały Gość, wielu nawet nie wie, że ją posiada!
Wow, ale odcinek :D co za pozytywna osoba! Wspaniałe
O właśnie, takiego wywiadu mi brakowało! Brawo!
Fantastyczny głos, fantastyczna osobowość.
Długości odcinków świetnie oddają jak bardzo gadatliwi są goście :)
Świetny wywiad, wiele ciekawych wiadomości. W naszym systemie edukacyjnym, konieczna jest (moim zdaniem) dobra edukacja muzyczna. Daje to szansę na wyrobienie wrażliwości oraz nauczenie się rozpoznawania wartościowej muzyki.
Freddie Mercury jest przykładem muzyka, artysty, który śpiewał na koncertach z mikrofonem, ale też nagrał płytę operową ze śpiewaczką Monserrat Caballe i bez mikrofonu na ich wspólnych występach równie cudownie śpiewał :)
Wow :D śpiewałam w chórze do utworu, w którym ta Pani była solistką :)
Wspaniała kobieta.
❤❤❤❤
Fakt że muzyka jest traktowana tak jak Pani opisała, wynika definitywnie z tego jak nauczyciele prowadzą te lekcje. Sama mimo że chodziłam do szkoły muzycznej, nie lubiłam lekcji muzyki w szkole.
Świetny wywiad jak zawsze! Pozdrawiam :)
Wspaniała rozmówczyni... cudnie się słucha ❤
Cudowny wywiad! I ciekawy, i aż miło słuchać przy elokwencji Pani Iwony! ❤️
Ale świetna babeczka! 🤩 no super temat, bardzo ciekawa rozmowa i z przyjemnością obejrzałam odcinek 😊
Robisz fajną robotę,super wywiad, tematyka zaskakująca ale bardzo interesująca👍❤️
Wspaniała kobieta!
Pozwolę sobie odnieść się do tej edukacji w Pl. Wspomnę moją nauczycielkę muzyki z podstawówki. Pani, która puszczała nam dzieła muzyki klasycznej i uczyla rozpoznawania, opowiadała życiorysy wielkich kompozytorów i robiła z tego sprawdziany. Grała na pianinie i do tego śpiewaliśmy. Uchodziła za surową, ale dzięki niej z sentymentem przez lata myślę o tym, że urodziłam się w tym samym dniu co Haydn. Oczywiście uczyla nas tez o nutach. Pytanie, ile wynieśli inni uczniowie. U mnie w domu tez obecną była muzyka, również ta klasyczna, np. dość niestandardowo- tata podśpiewywał fragmenty arii czy pieśni neapolitanskie, choć na codzień był pracownikiem tłoczni metali 🤣. Może dlatego było mi łatwiej słuchać naszej pani od muzyki?
w każdym razie kocham muzykę od zawsze i na zawsze. Tego życzę Wszystkim! A patrzać na ludzi na całym świecie i we wszystkich wiekach, mamy wewnętrzna potrzebę śpiewu, gry i tańca!
Też miałam taką nauczycielkę muzyki. Np kazała zamknąć oczy i w czasie gdy puszczała "Bolero" Ravela, wyobrazić sobie, co tam sie dzieje, czego te dźwięki są ilustracją.
Dobrze, że pojawił się luźniejszy wywiad
nie mogłem się doczekać kolejnego wywiadu!
Bardzo ciekawa rozmowa! Z przyjemnością słuchałam dwóch profesjonalistów ☺☺☺
Kocham słuchać takich ludzi, z których aż pasja promieniuje energetyczną radiacją, powodując, że ja chodzę zainspirowany w swoich dziedzinach.
Wspaniały, wciągający wywiad. ❤️
Jakże przyjemnie się słuchało. Dziękuję.
Fajny "luźniejszy" wywiad ale równie ciekawy co te o trudnej tematyce. Bardzo mi się podoba.
Świetny temat!
Świetny wywiad! Może następnym razem, porozmawiałbyś z tłumaczem symultanicznym?
Zacznijcie od 1:38 😅
Super odcinek, potrzebny. Obejrzałam kilka razy :)
Super wywiad, kocham operę, więc temat bliski mojemu serduszku 🥰❤
Jestem słabowidzącym fanem opery. A to za sprawą stowarzyszenia De Facto które udostępnia nam operę z niezbędną dla nas audiodeskrybcją. Tak odbierana opera, bardzo nas dowartościowuje za co jesteśmy BARDZO WDZIĘCZNI.
hipnotyzujący wywiad, sam w sobie swietnie przeprowadzony, bardzo miła pani i aż się chce zacząc słuchać tej opery. więcej takich wywiadów o luźnej, ale ważnej tematyce! może z jakimś aktorem?
program nauki muzyki muzyki w szkole podstawowej zniechęca do jej poznawania
Dla zainteresowanych tematem bardzo polecam film "Amadeusz".
Moim Góru w muzyce klasycznej jest ,wg mnie za mało doceniany, Zbigniew Preisner. Koncert w Wieliczce uważam za arcydzieło.
Bardzo ciekawy wywiad, zaskakujesz doborem gości, oczywiście pozytywnie.
"Amadeusz" jest wybitnym filmem, tylko pamiętajmy, że dalece odbiega od faktów z biografii Mozarta.
Mi u tej pani to najbardziej sie spodobała fryzura typu afro bomba👍
Jako że uczyłam się w szkole muzycznej 2 stopnia właśnie wokalu, to ten wywiad jest dla mnie super
Ja sie nie uczylam a wywiad dla mnie tez jest super ;)
Jestem gitarzystą po trzydziestce, gram z kumplami ale nic poważnego, hobbystycznie. Wszyscy zaczęliśmy bawić się muzyką na studiach - bynajmniej nie muzycznych, zaczęliśmy uczyć się teorii muzyki, gry na instrumentach, technik śpiewu... Tak, na studiach. W wieku dwudziestu kilku lat. Po dziesięciu latach stwierdzam, że moje nauczycielki muzyki z podstawówki i gimnazjum powinny być powieszone na suchych gałęziach, bo głęboko w d. miały czy swoim olewaniem nie marnują potencjału dzieci które "uczą". Na suchej gałęzi!!!
Wspaniały wywiad, cudowny gość
Kocham śpiewać Arie krolowej nocy. Fałszuje, nie wydobywam z siebie wszystkich dźwięków, ale jak jestem szczęśliwa, to tylko to.
wspaniała rozmowa
Bardzo przyjemnie słuchało się Pani Iwony!
Spotlight. Dzięki. Za chwilę pobiorę:)
Bardzo ciekawa rozmowa! 😄❤️
Wolałam gdy tytuły odcinków mówiły z kim będzie wywiad, jak to było wcześniej, poniewaz ten cytat zupełnie nie zainteresował mnie do włączenie filmu. Wręcz odstrasza, bo kojarzy mi się z clickbaitami, dopiero w niego weszłam po wpisie na yt :/ A odcinek bardzo ciekawy.
Rafał, kurczę mać, co się zmieniło, że od co najmniej kilku wywiadów przerywasz gościom i się wcinasz jak najęty? Sorry, ale widzowie przychodzą posłuchać Twoich gości.
Miałam zamiar zapytać o to samo, bo zdaje mi się że wcześniej tego nie było, a teraz jest tak jakby z każdym odcinkiem coraz bardziej gdzieś mu się spieszyło. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie już mniej tego przerywania, bo z nim nie słucha się tego komfortowo, mimo że osoby goszczące sa zawsze bardzo interesujące.
Ciężko jest skupić uwagę na tym co mówi ta pani. Pan Rafał się " popsuł".
Zgadzam się!
Fascynujący Gość, choć to nie mój świat, ale słuchałam z ogromną przyjemnością. Niemniej podpisuję się pod tym, że zbyt często Pan Rafał przerywał arcy ciekawą wypowiedź. Szkoda.
Nie zauważyłam tak bardzo w poprzednich wywiadach.. Ale w tym tak. Przez to że Pani jest bardzo rozmowna, komunikatywna. Myślę że non stop by chciała i mogla mówić. Więc to przerywanie to w sumie na plus w tym wywiadzie.
Prosimy i wywiad z tłumaczem symultanicznym! To bardzo wymagający zawód, nie wszyscy się do tego nadają.
Wspaniały wywiad, wysłuchałam z przyjemnością :)
Panie Rafale, jak zawsze oglądałam z przyjemnością. Bardzo doceniam Pańską pracę, jestem z kanałem od pierwszego wywiadu. Proszę tylko zwrócić uwagę,żeby tak nie wchodzić w słowo gościom. Na samym początku problem ten był mocno zauważalny, do niedawna wyśmienicie udało się Panu to zniwelować, ale od kilku wywiadów powróciło.Życzę dalszych wspaniałych rozmów i pozdrawiam serdecznie.
Wspaniała KOBIETA !!!
Dziękuję, bardzo interesujące! Chciałabym jeszcze zobaczyć jakiś wywiad z muzykiem 🎶
a oper uwielbiam!
48:00 Szkolnictwo potrzebuje reformacji mówiąc ogólnie... Starodawne pruskie metody nauczania w szkołach w wiekszosci są bez sensu...
W czym? Chodziło o większość?
Toć po 'k' większość ludzi stosuje rz, nie ż. Czego tu się czepiać
Zgodzam się z p. Iwoną w 100%. W szkołach powszechnych powinni uczyć Podstawy-czyli czytania nut. Moim zdaniem każde dziecko kończący S. P. wowinno to umieć. Tak jak czytania liter i liczenia.
Mnie nie nauczono i bardzo mi to przeszkadza w mojej amatorskiej pasji śpiewania.A teraz w dorosłym życiu brak czasu na nauke😒. (chodź sobie to obiecuje) Śpiewam intuicyjnie 😉. Pozdrawiam🙋
Po co umieć czytać nuty? Ilu osobom się to faktycznie przydaje w życiu? Skoro masz swoją pasję do śpiewania, to smacznego, ale upychanie dodatkowo takich pierdół w i tak OKROPNIE przeładowany materiał nauczania jest bez sensu.
@@honkastonka9375 przez 8 lat nauki to chyba nie tak wiele.
@@honkastonka9375 No tu można właśnie dyskutować, czy nie warto by było może ciut zredukować ilość sprawdzianów o budowie pantofelka i rzekach w krajach Ameryki Łacińskiej, bo nauczenie się 8 kropek z kreskami, trzech znaczków dodatkowych i jednego zawijasa - klucza wiolonowego - to naprawdę nie jest wyczyn, a może otworzyć komuś naprawdę fajnie głowę i nie wiem, może nawet pomysł na karierę muzyczną? Bo będzie sobie mógł coś sam stworzyć i zanotować? Bo go to nie będzie ograniczać, ze **ja się zna i na pewno nic z tego nie będzie?
@@honkastonka9375 Po to m.in. tych "pierdół" uczyć, że generalnie muzykowanie, nauka muzyki, granie na instrumencie zdecydowanie rozwojowo działa na mózg.
Po co Ci taka pierdoła, jak budowa pantofelka, układy równań i węglowodory aromatyczne? Te wszystkie abstrakcyjne tematy też służą rozwojowi...
to nie ma tego juz w programie ? uczeszczalam do szkoły podstawowej w latach 90 i uczyliśmy sie czytania nut oraz miałam zaliczenia typu zagraj z nut na pianinie lub flecie. mimo tego, ze nie przydało mi sie to w późniejszym życiu i juz pewnie nie przyda to było to bardzo ciekawe doświadczenie. chodziliśmy tez ze szkoły do teatry i filharmonii, a w liceum do opery raz w roku. bardzo dobrze wspominam te czasy
Bardzo ciekawa rozmwa.
Taki ciekawy materiał, ale nie wybaczę ze tak często przerywałeś 😭
A ja wybaczam, bo jak inaczej miał się przebić przez słowotok Maestry Hossy?...
Rewelacyjna energia emanuje od Pani.
Kocham operę, ale dla mnie problemem właśnie jest cena biletów, albo raczej niedostępność ich dla przeciętnie zarabiającego Polaka. Jako absolwentka państwowej uczelni, trudnych studiów zarabiajaca 2,5 na rękę na państwowej posadzie muszę przyznać, że wydanie 50-100zl na bilet jest nielada wyzwaniem. Co do muzyki w szkole to rzeczywiście u nas to porażka. Jedyne co sobie przypominam to udręka przy zmuszaniu mnie do śpiewania jakiś pierdołowatych piosenek, za to słuchania klasyków nie było wcale. Tylko raz była wycieczka do operetki i to już w LO. Za to muzykę klasyczną uwielbiam, zachwycam się operowym śpiewem.
To prawda. Moja miłość do opery zaczęła sie od Mozarta i przyszła w bardzo dorosłym 🤣 wieku. Ale jak mówią: nigdy nie jest za późno ....
Super
super rozmowa, tezy Pani Iwony też ciekawe, osobiście cieszę się, że znam wszystkie trzy kody 😁😃