Fotovoltaická elektrárna svépomocí díl 1 - jaký výkon fotovoltaiky?
Вставка
- Опубліковано 26 гру 2024
- výpočet FVE: re.jrc.ec.euro...
Podpořit mou tvorbu a získat za to výhody mužete zde:
/ @amperak
discord: / discord
fórum: forum.amperak....
FB: / amperak
Instagram: / amperak_maniak
Tak tenhle obsah se mi mega líbí, jasný sranda musí být, ale takhle vážnější video fakt super krok vpřed :)
Díky, ale zatím nejhorší video za poslední měsíc. jestli se na YT něco nezmění, nebo v lidech, tak takovýhle kontent mužu zahodit. No nic, už se zase loučím s rozjetým alogoritmem. jestli se to nevzpamatuje, tak jako zase nebudu mít doporučení kanálu.
@@amperak nazdar draku. Mam jeden dotaz. Je potřeba nějak speciálně řešit rozjezd cirkulárky, která má motor 3 fáze?
Pokračuj Ampéráku :) Lidé co by to zvládli, ale neznají osnovu jsou cílová skupina podle mě. Mi to aspoň fest pomůže :) Díkec !
díky, jen by na to taky mohli koukat...
Zatiaľ v pohode, dúfam , že si to zachová zrozumiteľnú formu aj naďalej.
připravuji "nultý díl" a chci to mít co nejlepší, proto to tak trvá.
První video ve kterém vidím pěkně do hloubky rozebrané téma homemade FVE. Tohle se ti opravu povedlo.
díky, škoda, že se na něj nedívají lidi
Díky!
jé, taky děkuji. jen to video bych dnes pojal jinak. dej panelů kolik se vejde :)
Děkuji za videa. Postupně stavím svépomocně solární a větrnou elektrárnu. Můj cíl je soběstačná dílna a dům. Dům se snažím vytápět za pomoci kompostu. Nemám plán prodávat elektřinu ale udržet dílnu a dům pokud možno půlku roku bez nákupu elektřiny. Fandím a prosím o více videí jak postupně postavit a nainstalovat svou solární elektrárnu
v dnešníndobě, kor když je cílem soběstačnost je velmi vhodné elektřinu prodávat.
Hodně super video a mimochodem - já vidím 234 líbítek a žádný dislike takže to zaujalo i ostatní.
Už dlouho vím, že chci elektrárnu na barák co budu stavět a přemýšlím o tom i teď na chalupě, ale byl jsem posera začít sám konat a nakupovat takže se těším na další videa.
jo, je to hezký :) asi to nezaujalo ty, kteří u mne maj odběr kvuli tomu aby mi dali dislike.
Hele jdi do toho, ideálně to poshánět z bazaru, já ted nakoupil bazarov= panely, na prase jen položil na střechu a dneska vyrábím, že nevím co s tím :) dám nabíjet EV
Tak začni jako kdysi já, tedy opatrně. :) Oprášil jsem starou UPS (0,5kW), sehnal aku 100Ah, koupil panel monokrystal 100W (tehdy asi 1800Kč) a regulátor 10A (asi 300Kč). Dodnes to na chatě chodí. Na indukční zátěž to není (lednice chce něco jiného), ale na TV+satelit, veškeré osvětlení 220V LED, radio, nabíječky mobilů, wifi, laptop,...kromě rychlovarné konvice a mikrovlnky je jinak zajištěn přijatelný komfort. To vyjmenované skutečně funguje současně několik hodin - 100Ah aku dá 1,2kWh a 20 hodin zajišťuje rozumný odběr - ne vše je vždy zapnuté současně. Nechci to upgradovat, protože když to někdo ukrade, nebude mě to tak bolet. Ale právě tento malý systém mě "vyškolil" tak, že jsem neměl strach jít do větších aplikací přímo doma. :)
Super počin. BTW na ten výpočet jsem dělal krátké video :)
koukal jsem, ono těch videí je dost asi, ale YT je nedoporučuje
Dobrá pračka k solárům by mohla být i mini ROMO :-) Ideální spotřebič k FVE je bojler, to je takový vděčný spotřebič s ukládáním přebytků, škoda jen, že to nejde potom obrátit.
o FVE na boiler bude video :) škoda to je, ale návratnost mužeš mít i pul roku
Super! Za tu přebytkovou energii se dá těžit btc, klidně starým minerem, nějaký náklady to to pokryje a aspoň je vyřešen problém
s tímhle tematem bych se rád zkusil zabývat, ale těžba je pro mbe velká neznámá.
Super 👍
V roku 1988 som kupival pracku Tatramat a ta bola pripajana dvoma vstupmi na vodu. Cerveny tepla voda, modry studena voda. Sama si miesala a dohrievala. Spotreby sme v tych casoch neriesili takze neviem dataily. Ked som ale privod teplej vody nemal pripojeny tak to neslo. Mohla byt do oboch privodov napojena studena voda. Proste do oboch vstupov nieco pripojene muselo byt.
Potom si uz teplotu poriasila sama. Zarazilo ma,ze teraz je to zvlastnost.
takovou tatramatku jsem neviděl se přiznám.
@@amperak vstup na teplu a vstup na studenu vodu kedysi malo viac typov pracok
Bude pokračování?
bude, ale jen najít čas
Nazdar Ampérák, točíš skvelé videá, palec hore :) Mám jednu otázku, aký máš názor na kombináciu 10kW panely + 8kW menič, je to dobrá kombinácia? kedže na 10kW paneloch asi nikdy nebude výroba 10kW a menič vraj má rád keď sa pohybuje vo vyšších hraniciach a je panelmi viac "lechtaný"?
měl bys dodržet parametry vstupu měniče. pokud měnič umí regulovat výkon tak aby nebyl přetížen, nebude problém
3:47 Ahoj, zkus amorfní panely, chci teď s tím topit. Dostaly se už s účinností na hranici 15% + . Nejlépe udělat video mono, poly vs. Amorf. Na to se chystám také. Teda krom videa, pouze test 👍
amorfy ti jsou k prdu v zimě. sice vycházej líp jak krystalické, ale maj taky třikrát takovou plochu. pokud nakoupíš na stejnou plochu krystaly, budeš mít větší výrobu. ale i tak to je v zimě naprd. sluneční radiace má pouze 10% energie a svítí krátkou dobu. nelze to vyřešit, je to prostě fyzika. v zimš z panelů nezatopíš.
@@amperak Topit jde, ale jinak, například v malém bojleru napřímo bez řídící elektroniky. Panel se prostě spojí PŘÍMO s vhodnou patronou 12-24-48V, která má shodný závit s vaším bojlerem. Nedoporučuji propojovat se stávajícím termostatem, ale využít jej ke spínání (vypínání) nějakého relé se zhášením na kontaktech, které následně přeruší či spojí panely s patronou v závislosti na teplotě. V zimě není ani tato regulace potřeba, protože teplota vody nejspíš nepřekročí vaši nastavenou teplotu. Nic méně, teplá voda navečer ke sprchování je (záleží na mnoha parametrech), tedy lze efektivně využít panely i v zimě a ještě ušetřit.
@@DL-kc8fc ohřev boileru malým napětím je nesmyslné z důvodu ztrát na vedení. Ohřev boileru je efektivní při napětí kolem 230V. Relé má uplně stejný problém s vypnutím DC proudu jako termostat. je třeba to vypínat polovodičově.
Přímé připojení je neefektivní, panely pracují skoro trvale v přetížení. Používají se MPPS regulátory, stavebnice stojí dva tisíce.
V zimě během špatného počasí, i ted na podzim má FVE kolem 1% jmenovitého výkonu. to boiler neohřeje.
@@amperak Ale vždyť všechno poctivě uvádím! Malý bojler, patrona, přímé spojení s panelem (funguje dobře, umím počítat), v zimě není nutností spojovat s termostatem, protože nehrozí překročení teploty, ale kdo by chtěl toho využít, musí to udělat skrze relé - opět jasně uvádím, že je nutné zhášení na kontaktech. Konkrétně v mém případě to bylo magnetické zhášení a funguje dobře (bylo to po ruce a proto jsem to neřešil jinak - víkendová chatka). Vím, jaká je "výtěžnost" v zimě a nejkratší spojení s panely je právě skrze strop nad bojlerem. Nejenom toho se týká moje poznámka, že záleží na mnoha parametrech. Malý bojler to prostě ohřeje. MPPS regulátor (kombinovaný) provozuji přímo doma, takže nejenom že znám cenu, ale i jeho funkci. Opravdu je nutné ke všem diskutujícím přistupovat ofenzivně, jak se nedalo nepovšimnout?
@@DL-kc8fc Kdyby přímé spojení fungovalo dobře, tak se používá.
Jak vypočítáš spirálu tak, aby když svítí sluníčko, odebírala plnej výkon a za šera adekvárně menší při stejném napětí? Takto se rezistivní zátěž nechová. ten systém má 50% ztráty při polovičním osvitu panelu.
Jasně, pokud máš 50l boiler a 2kW v panelech, tak ti to je jedno.
Informace o relé se zhášením na kontaktech je nedostatečná. Taky proto jsme ji nevzal v potaz. Když by jsi uvedl že to je speciální relé s magnetickou zhášecí komorou pro DC proudy, tak bych tě i pochválil. Ale takové relé není zrovna levné.
Ofenzivní pravděpodobně jsem, protože mi pravidelně chodí dotazy "já to zapojil, hoří, nefunguje, proč?"
Možná by bylo řešení nereagovat na sledující a dotazy, ale já se snažím reagovat na vše.
Nejlepší je mít fotovoltaiku na dotace. Když ti panely koupí táta a baterie babička 😝
Zdravím, měl bych hloupý dotaz. Nerozumím moc elektrice, ale moc bych potřeboval na chatě mít neustále zapnutý ventilátor, který by odvětrával vlhký sklep, ikdyž je vypnutá elektrika. Napadlo mě, že bych vzal obyčejný ventilátor z počítače a natvrdo k němu připojil nějaký malý solární panel. Je to tak možné udělat? Stačí když bude foukat jen za svitu slunce. Jsou nějaký rizika? Musí se tam dát nějaká pojistka? Když by se třeba ten ventilátor seknul? A jak velký solární panel by to měl být? Děkuji za odpověď.
ahoj, vybereš si ventilátor na 12V a panel cca 5W bude stačit, ventilátory mívají holem 1W, záleží co seženeš. a pak koupíš ještě zenerovu diodu 13V1 5W, ta se zapojí paralerně k panelu, aby omezila výstupní napětí kvuli poškození ventilátoru. a taky bude potřeba velký kondenzátor, třeba 10 000uF na 25V, ten bude filtrovat špičky z ventilátoru.
kdyžtakt napiš na mail amperak zavinac amperak tečka cz
@@amperak Děkuju za odpověď určitě napíšu.
Ahoj Ampéráku, mohl by jsi mi prosim poradit? Mam chatku na miste v udoli, kam slunce v zime nesviti. Tak me napadlo, ze bych si tam dal solarni panel, aby vyrabely proud, kdyz je pod mrakem a svetlo je rozptylene. Tusim, ze bych potreboval panely o vykonu asi 1000 wattu, abych ziskal potrebnych +/- 300 wattu za den. Co myslis?Je to realizovatelne?
Je, musis to propovitat
Ohledne pracky a mycky jeste lze natahnout rovnou horkou vodu pres smesovac i do obycejny pracky, nastavit treba 40° a pak nebude zrat ohrev, a muze se prat i v noci z baterky nebo site. ALE, nektery pracky a mycky nahlasi chybu kdyz do nich pustite teplou vodu, a moc se to neda zjistit predem :/ Vyrobci to moc neudavaji :/
peávě, nejlepší byly ty pračky, které moc chytré nebyly.
Je potřeba řící nezasvěceným - že sluníčko svítí jen v létě a to jen ve dne :-D
A co nabíjet v noci za levno a přes den jet na baterie nebo dokonce prodávat? To jen pro nezasvěcené. FVE se vyplatí i bez panelů - z trochou nadsázky. 🙂
7:00 Co varianta bez baterie a přebytky směřovat na nabíjení EV? Tj. s nějakým minimem pro sepnutí 1f 6A, nejlépe wallbox a dynamicky ho řídit podle velikosti aktuálního přebytku...??
taky by to šlo, ale nevím co to bude dělat v případě mraků. lepší je prostě investovat alespoň do malé baterie. Ale pokud nám jde jen o to lehce vykrýt nabíjení, proč ne, ale musí být pak EV doma celej den.
Supéér, tak to jsem chtěl slyšet před dvaceti lety, ale teď se teda nemám náladu sejřit se s nějakou elektrárnou. Ať se postará stát o zelenou energii.
proč? právě naopak, FVE začíná být zajímavá pro všechny, co maj za kWh víc jak 3kč...
@@amperak Já mám kWh za pět a FVE nechám mladým a odvážným. S věkem jsem si musel určit co je zátěž a co přínos a stavět elektrárnu je rozhodně velká zátěž a malý přínos.
@@zts9383 je to na každým. ale chápu rozhodnutí. ale s tou cenou energie návratnost vychází hezky.
@@zts9383 investice do elektrarny se vyplati zhruba 7% zhodnocenim rocne. Na ucte vam ty prachy udelai nulu nebo cca 1%
:) V tomto vlak opravdu neujede. Ovšem pokud bydlíš v činžáku, v husté městské zástavbě a nemáš možnost si usurpovat kousek střechy, bylo to zabité už před těmi 20. lety. :)
Ahoj, prosím ťa, ak mám 12 v systém ako tam nameram spotrebu jednotliveho spotrebica? Watmeter sa zapaja logicky za menic, ten mi nepomôže. Dik
Ahoj, měřím to ampermetrem a pak násobím dvanácti. nebo pro dlouhodobou spotřebu mám z číny meřič energie na stejnosměrné napětí.
13:08 Opravdu fotovoltaika při zataženo nevyrábí nic? Vůbec nic? Něco bych očekával z difusního světla.
pokud nemáte panely na poli či hodně velký hale tak je ta výroba zanedbatelná
je to tak málo, že to je zanedbatelný. při zatažené obloze mi klesá výkon pod pětinu maximálního.
Mám fve skoro 10 kWp a pokud je zataženo, tak vyrábím něco okolo 1,3 kWh za hodinu, ale když je opravdu hnusně a má přijít třeba bouřka tak pár Watu anebo nic. Samozřejmě je to skoro nic, oproti tomu co vyrobím, když je krásně a svítí sluníčko.
Pěkné video! Pro info já si stavěl fve 3.15kwp sám svépomocí. Vše jsem ale bral přes firmu která mě zařídila papíry revizi i dodávku stavebnice a samo i dotaci. Realizace 4/21.
V té době jsem nebyl příznivce baterii a montoval jsem si tepelko a měl omezené fin.m.
Takže přebytek dávám do aku 650l něco přeteče přes čtyř kvadran.elektroměr eonu ale to mě směšnou částkou zaplati...
Když jsem to zhrknul vyšlo mě to cca 58tis. Z mého...
to je taky varianta, montáž svépomocí, to je hustý že to firmy umožnují.
@@amperak každá asi ne, ale spočítal jsem si za kolik nakoupím sám...a tohle vyšlo s watrouterem mx a solax střídačem prostě levněji..a ty papíry ..to je strašná pomoc když to za tebe někdo vyřídí!! Tak zatím a ať nám svítí!!
jaký mppt z fve pro bojler?
BEL nebo TME, na TME nejsou skladem
Jde vzít baterky z tesly? Aby jí to nabijelo a pak bych stim svítil atdd?
Tesla má akumulátory necelých 24V jeden blok a přibližně 5kWh. je to akumulátor jako každý jiný. jen se z ní musí vymontovat.
"stáčanie elektromeru tlačením energie" nefungovalo len pri starých analógových elektromeroch? Čo viem tak novšie analógové elektromery maju zapadku proti spätnému chodu a je to na ich aj vyznačené ikonkou ozubeného kolieska zo zapadkou. Neviem teraz nájsť žiaden model ale tak 5 rokov dozadu keď som kupoval práčku Electrolux predával práčky s možnosťou napojenia na teplú + studenú vodu. Inak super video.
ano ta rohatka je tam v některých typech. máš pravdu
@@amperak Rohatka :D a ja senilný som asi desať minút riešil ako sa to volá keď je koleso blokované pre pre jeden smer otáčania.
@@1989lugy hele... si pust video s narexem jak nevím jak se řekne mafl a řeknu tomu cirkulárka naopak :D
Ano řekl jsi to dobře, do sítě nesmíš pouštět svou vyrobenou energii pokuď to nemáš domluvený. (prakticky to jde, ale nikdy to elektroměr nepozná, pozná to pouze speciální elektroměr který se do domácnosti dodá v momentě smlouvy a tento elektroměr se automaticky přepíná mezi spotřebovanou a dodanou energii do sítě). Dokonce musíš zajistit, to když se pustí do sítě signál, musí se tvůj systém na výrobu energie vypnout nebo odepnout výrobu směrem ven. (je to z důvodu prováděné opravy na síti atp.) U nás na firmě máme takovou výrobu že nám to nabije za celý den 4 rackových baterií pylontech (na kapacitu si teď nevzpomenu), v létě je to do 2 hodin z "0" na 100%.
ty baterie maj jedna racková bedna 2kWh myslím. takže 8kWh, to mám i já doma, to je prd kapacita. ale ve firmě zase počítá člověk, že spotřeba je ve dne velká a v noci žádná.
Ten elměr to prej pozná (info od člověka z vývoje elměrů, který je u nás) ale distribuce to zatím neřeší. ale elměr i základní to umí poznat. vztahuje se to na nově montované.
Ale elektroměr to pozná u malých odběrů typ měření C (v případě cejchu) u typu měření B automaticky.. načítá se to do odběrového profilu a to nechcete jak zaznělo ve videu... a ano je velká pravděpodobnost že to zjistíme (distributor)... jinak distributora není třeba Žádat v případě, že se jedná o galvanicky oddělený systém.... jinak doplním video ano v ČR jsou licencovaní pouze 3 distributoři (RDS), ale je možné výrobnu připojit u jakékoliv LDS (lokální distributor)....
@@sluncevitislunce6619 čez distribuce mne upozornil, že žádat se musí na jakýkioliv systém. i galvanicky oddělený, ale u galvanicky odděleného nemohou nárokovat pokutu.
Pitomci nepřipojí výrobnu bez přetoků ani, pokud na to není firma projekt a revize.
Naštěstí hybridní měniče jsou natolik inteligentní, že mají trvalou spotřebu ze sítě, nebo jdou nastavit aby se galvanicky izolovali
Galvanicky oddělenou FVE podle mě hlásit nemusíš. Viz: „Pokud se jedná o výrobnu připojenou v rámci ostrovního systému, musí splňovat uvedenou podmínku v současné době platných Pravidel provozování distribuční soustavy - Zdroj provozovaný odděleně od distribuční soustavy, u kterého nedochází k přenosu potenciálu a/nebo energie z/do distribuční soustavy za normálního provozu či při přechodových jevech. Pokud tuto podmínku nesplňuje, pak se jedná o výrobnu připojenou k distribuční soustavě, a tím pádem se na ni vztahují podmínky pro připojení výroben do distribuční soustavy,“ prohlásil Martin Schreier, mluvčí pro obnovitelné zdroje ze společnosti ČEZ.
@@VideoPajaa hezky, skoda, chtel jsem si z nich delat srandu. Ale tim vyjadrenim rika, ze vyrobna je i fve s nabíječkou, nebo ostrovni hybridni měnič. Respektive jakakoliv fve, která umoznuje spotrebic napajet ze sítě. Tj uplne každá, kdyz je k dispozici síť. Proste na hlavu padlé.
Co takhle Hybridní off-grid měniče ? Tedy ty co umějí přepínat chod z distribuční soustavy, chod ze soláru, nabíjení a chod z baterie. Chápu že jde u nich o to že nedodávají energii do distribuční soustavy, nicméně stále bojuju s tím, že si nejsem jistý zda-li možnost běhu bez baterie je bežná vlastnost těchto měničů nebo není a zároveň jestli umí kombinovat fotovoltaiku s distribuční soustavou, tedy že dokáží jet nafázované na síť a v případě že sluníčko zaleze za mrak tak chybějící energii (pokud tedy není v baterii nebo se baterie nepoužívá) dokáží doplnit z distribuční sítě. Aktuálně to s kolegou trochu řešíme a zjišťujeme co to umí či neumí. Každopádně alespoň nějaká malá baterie nejspíš tuto nejistotu vyřeší a tedy přebytky ať už ze sítě tak už ze soláru budou nabíjet baterii (primárně ze soláru samozřejmě) a nedostatky se budou odebírat z baterie, přičemž ve vybytém stavu tyto měniče umožňují tzv. bypass, tedy připojí distribuční soustavu přímo na výstup jako kdyby tam žádný měnič nebyl a začnou zároveň nabíjet baterii, případně kdyby začal vyrábět solár nedostatečným výkonem tak solár bude též dobíjet baterii s vyšší prioritou. Poměrně se mi princip hybridních měničů líbí a to že se dají z číny pořídit za docela rozumné peníze také. Stále ale uvažuji nad tím co mají měniče společné a jestli v tom je nějaký standart. Vypozoroval jsem zatím, že pro více měničů (na více fází) se musí zcela oddělit fotovoltaická pole (každý měnič musí mít své) a naopak sdílet mohou stejnou baterii. Tady je ovšem znovu ta otázka, zda-li by bylo možné takové měniče spojit jen svorkama baterie a tím tedy využívat plnou kapacitu fotovoltaického pole sdílenou právě přes tyto svorky do libovolné fáze. Pokud by to bylo možné, tak už jen vyřešit nafázování (tedy vyrobit si něco co bude tvořit 3f 50hz synchronizační signál) a v případě výpadku distribuční soustavy se budou měniče synchronizovat na takový přípravek, přičemž na něm ale nebude dostatečné napětí na připnutí. Samotný přípravek by se samozřejmě musel umět odpojit a sám sebe bypassnout v případě obnovení distribuční sítě. Tímto způsobem by mohlo být možné mít 3 fáze i bez distribuční soustavy. Ovem je zde však další otázka (víc otázek než odpovědí) jestli vůbec lze spojovat nulové vodiče měničů.
Ahoj tomáši, to bude předmětem dalšího dílu. už tak to bylo dlouhé.
ve zkratce, hybridní jsou dva typy, jeden offgrid a druhej ongrid. znamená to, že bud to je jen střídač s bypasem, to sou ty levné axperty, nebo to je ongrid se synchronizací, to jsou ty dražší, infinisolary, ten mám já. umí pokrýt zátěž z aku/panelů do jmenovitého výkonu a zátěž muže být dvojnásobného výkonu s tím, že rozdíl berou ze sítě.
Více měničů spojíš, opět, musí to umožnovat a k nim dostaneš propojovací kablík, je na to spěšl port a jsou pak tři jednofázové, jako jeden třífázový.
u hybridu je v 90% spojen FV okruh s výstupním sítovým napětím. viz video se střídačem, kde jsme ho ukazoval zevnitř. proto ta pole nelze spojovat. ale je to blbost. čřím víc solo okruhů, tím lépe.
@@amperak ISolar SML II je off-grid měnič a dle všeho umi jet nafazovany na síť. V podstatě jako by to byl on-grid jen se softwarově nastaveným omezením pro přetoky do sítě. Prostě je nafazovany a stale ze sítě bere asi 30W. Ono v podstate jde jen o to aby posun faze byl spravnym smerem. Kazdopadne takove reseni se mi prave libi mnohem vic. Moznost kombinace site a solaru.
@@djkutilak jj, proto kupuji infiničko 5kW a né axperta 5kW, ikdyž ten axpert by stál třeba půlku
@@amperak který konkrétně typ?
Ahoj mám magnetofonové a videokazety měls bys zájem? Daruju za odvoz
ahoj, možná, odkud jsi?
@@amperak Z Hradce Králové
Zdravím tě.
Když tě vidím s těma panelárna. Mám dotaz nějaký levný solární panel na 12v5w s baterií trebana DC ohřev vody v napáječe.
naco v létě ohřívat vodu zvářatům v napáječce?
@@amperak v létě ne 😁 ,ale v zimě . Když už trochu mrzne aby ,to nezamrzají tak moc. Právě se prodává kabel který je na trafo a je to pak 12v 5w . A právě jsem viděl,že i solární panel se dělá na DC výstup
@@dusansmejkal8469 mužeš experimentovat. minimálně 10x výkonější panel. ale neviděl jsme moc dní kdy když mrzne tak svítí sluníčko.
@@amperak já jsem myslel,že to funguje i za soumraku nebo když moc slunce nesvítí. Ale jestli tomu tak není tak to je hned rozhodnuto
Prosím tě jsem přesně v situaci jakou popisuješ ve videu.Rád bych si udělal svépomoci fotovoltaiku na ohřev vody bojler dražice 120l s tím předěláním topné spirály.Chtěl bych kvalitní panely co opravdu vydrží.Navrhl by jsi mi nějaké cena/výkon?Díky
dokážu ti jen navrhnout parametry. a cena výkon na to mám bazar.
@@amperak
je mi to jasný,když já co jsem tak porovnával tak se mi zdá že už ani na tom bazaru to není o moc levnější,ale občas se možná zadaří když to člověk sleduje.No,ale ty parametry a vlastně tedy i baterku by jsi tedy co doporučil.Díky nechci zdržovat.Máš tam odběr.👍
👍
V první řadě je třeba vědět, jakou plochu potenciální zájemce má s orientací na jih. Pokud nemá, nemusí se tím dál zabývat. Home made výrobek nelze regalizovat. Předchází tomu všemu projekt, certifikované zařízení a následná revize zařízení. Vše musí odpovídat projetku a pak před samotným připojeném do sítě s výměnou elektroměru s odlišením výroby od spotřeby, si vyslaný technik vše opět prověří na místě podle projektu, zhotoví fotodokumentaci. Bez výměny elektroměru se nelze připojit do sítě.
Elektrárna o jmenovitém výkonu 2,6kWp může vyrobit asi 15 % letního výkonu. A letní výkon se pohybuje kolem 12 kWp denně. Připojit střídač do sítě není možné jen tak. Probíhá přifázování s danou dobou , což je zhruba 1200 sekund. Střídač pro funkci bez řízení sítí je tzv. ostrovní, který síť vůbec nepotřebuje. Proudové spotřebiče jako žehlička, pračka, mají okamžitou spotřebu 2kWh. Tento okamžitý výkon získáte jen část dne a to musí mít elektrárna min. 12 panelů po 330 Wp min. Tedy žádná pračka. Lednička, TV, PC ano.
mnohem lepší je mít východ/západ, nebo nejlépe jihovýchod. elektrárna na jih se dnes nemontuje. má sice největší výkon, ale jen v poledne.
Panely jsou levné.
projekt není potřeba, revizi udělá každej revizák, revizuje se to jako UPS stanice.
Měnič se namontuje hybridní v ostrovním režimu, vše budu řešit v dalších dílech.
žehlička ničemu nevadí, pokryje to akumulátor, nebo se použije energie ze sítě.
Příkon žehličky je 2,2kW, 2kWh spotřebuje asi za čtyři hodiny žehlení. tak dlouho nikdo nežehlí. pračka tuto energii spotřebuje za jedno praní.
3kWp FVE vyrábí více, nežli 2,2kW při jižní orientaci v létě během jasnéhzo dne pět hodin.
@@amperak Jak jste přišel na východ--západ? Východ v žádném případě. To je mrhání penězi. Na jih se montuje zcela záměrně. Kam na to chodíte? Mám elektrárnu už několik let a vím přesně, že východní strana je hovadina. Na jih a další panely na západ. Jinak vůbec nemá smysl něco takového ani dělat. Na jih se nemontuje ? Takže možný zdroj energie necháme přes den nevyužitý ? To snad nemyslíte vážně ! No nazdar. Líbí se mi vaše videa, ale že budete plácat hovadiny, by mně nenapadlo. Je mi jasné, že nemáte potuchy o měření spotřeby elektřiny v síti. Nemůžete se připojit do sítě jen tak. Je to neoprávněná výroba a bez souhlasu vás správce sítě celkem snadno odhalí. Před připojením si měl doma technika ČEZu a vše si důkladně prohlédl, ověřil revizi a pak namontoval zvláštní elektroměr s modemem. Měří se vše a při čtvrthodinové výkonové odchylce výkonu přes povolený výkon přichází sankce. V ostrovní systému je to fuk. Jinak ani omylem.
Fakt? A ze se to montuje... vychod nema smysl v pripade mlhy po ránu. Ja mel panely pul roku na sever. Furt je vyhodnejsi mit pokryty vsechny zdroje, nezli se spolehat na to, ze bude svitit v poledne. A pokud nemas strechu na jih? Staci nevymyslet vymyslene. Je hezke, ze jizni strana vyrabi nejlepe v poledne, ale potom je treba mnohem vetsi akumulator.
Ostatne vse si lze nasimulovat v kalkulatoru.
Jeste k nemontazi na jih. 90% domacnosti potrebuje energii odpoledne. Jizni strana od dvou hodin ztraci vykon. Západní az v osm. V lete samozřejmě.
Proto mam seriove cast panelku na jih a paralelne k nim cast panelnu na zapad. Vykon mi v pohode ohreje boljer a pokryva denni spotrebu domu. Baterky urcite ne, to by muselo byt panelu 2x tolik.
Servus . UPSka a FV panely, dalo by sa z toho spraviť malá FVE?
dala, ale je to takové nevim no, po připojení k síti UPS nabíjí baterii, po odpojení vybíjí. muselo by se to nějak upravit
@@amperak Pokud je UPS typ Online (síť - snížení - usměrnění - aku - střídač), která dodává vždy z akumulátoru i když je v sítí (proto je možné nastartovat tuto UPS bez přítomnosti sítě), může být baterie dobíjena panelem přes regulátor. Předpokládá se, že tato konkrétní UPS nebude v síti, tedy nebudou v činnosti filtry, usměrňovač a vše, co je před baterií na pomyslné linii. Rovněž se předpokládá, že akumulátor bude vnější. Běžný typ OFF-Line UPS, která je "průchozí" pro síťové napětí a při výpadku sítě přepne relé na akumulátor a střídač (nelze ji nastartovat bez síťového napětí), nebude vhodná, nebo by se musela provést úprava.
@@DL-kc8fc To není pravda. Online UPS funguje naprosto jinak. To, co jsi popsal nemá žádná UPS, jen některé záložní zdroje ke kotli.
Online UPS má AC-DC-AC konverzi na vysokonapěťové straně. síť se usměrní, projde PFC (u lepších) a následně se znovu rozstřídá a jde do spotřebiče.
Na filtrační kondenzátor je připojen DC-DC měnič z akumulátoru, který akumulátor začne vybíjet při poklesu napětí na kondenzátorech.
Podobně funguje měničš axpert king 5kW, jen ten umožnuje připojit solár.
Aby UPS fungovala na fotovoltaice, musí se externím obvodem odpojit AC vstup UPS.
Všechny druhy UPS lze nastartovat pouze z baterie. zatím jsem neměl v ruce žádnou, která by nešla. Stačí najít na netu postup. u mé online UPS je třeba například držet tlačítko a během pípnutí UPS ho pustit.
@@amperak Nemáš pravdu. Mám obě UPS, jak tu, která se musí startovat skrze síť (rok výroby před rokem 2000) a novější (i o dost dražší), která se dá nastartovat bez přítomnosti sítě a je to typ On-Line dle štítku (zda má aktivní či pasivní PFC, jsem nezkoumal). On-line je zřejmě více typů, ale dle definice ke konkrétní UPS, je akumulátor nepřetržitě nabíjen a vybíjen. V obvodu má být rovněž "stabilizujícím" prvkem, nic méně, blokové schéma potvrzuje AC-DC-aku-střídač v této linii. Toto je právě vhodné na fotovoltaiku s přívodem na akumulátor přes regulátor. Není to dogma, ale velmi hodně dávno jsem to vyzkoušel a když jsem zjistil, že je mi to k ničemu, mám všechny starší UPS jako střídače. Když jsem zkoumal druhý typ UPS (to je ta, co startuje pouze se sítí), skutečně má společné prvky a právě k tomuto typu jsem zmínil nepřehlédnutou poznámku, že by bylo nutné provést úpravy. Možná Tvoje UPS neumí startovat z akumulátoru jak se domníváš, protože právě u té mé jedné (startovací pouze se sítí) došlo k tomu, že v kondenzátorech něco zbylo a po připojení baterie a stisku knoflíku, přidržení a zrušení pípáku nastartovala. Ovšem jakmile jsem odpojil baterii a znovu připojil, už nenastartovala. To jde znovu pouze se sítí. Ve svých UPS nemám baterie, protože už dávno expirovaly a vždy připojuji trakční, je-li důvod (pouze pro funkci střídač). Proto to mám prubnuté. Zkus odpojit baterii a připojit... Teď k té fotovoltaice. Opět si cosi říkáš svého a vůbec nebereš v potaz, že mám jasně a zřetelně uvedeno, že se předpokládá provoz bez sítě s vnějším akumulátorem, tedy pouze ve funkci střídače!!! Proto jsem úmyslně zmínil typ On-Line, protože umí nastartovat s akumulátorem (netvrdím dogmaticky, že jiné to nemohou umět - typů je více) a určitě je možné v tomto jediném režimu připojit přes regulátor panel. Nic více, nic méně. Vím kam tazatel směřoval - taková partyzánština mě totiž napadla už před téměř čtvrť stoletím, že bych vypnul jistič nějakého okruhu a z jiného okruhu a panelů bych krmil UPS... ale to jsem ani z dobrých důvodů nerozvíjel. Doporučuji MPPT, které to řeší bezpečně... Diskutovat lze normálně, zvlášť když nic nepotřebuji.
@@DL-kc8fc tak si tu online UPS rozeber a koukni se, jak je vytvořená. žádné online UPS nefungují jak popisuješ. Je to kravina, bylo by to neefektivní a drahé.
To, že blokové schema obsahuje "v cestě" akumulátor neznamená, že tak to je reálně. není.
UPS s velkou baterií mají nabíječ formou zpětného chodu DC-DC měniče, menšíma bateriema UPS k tomu mají malý pulzní zdroj.
To, že UPS funguje jako měnič, když není připojená síť je logické, ale k čemu? mám UPS jako měnič do auta, vozím ji na burzy, protože to vždy někde vytáhnu z popelnice nebo dostanu. A ta co vozíám se automaticky po hodině vypne. má v sobě na to časovač. takže je nevhodná pro montáž ke kotli jako záloha čerpadla. Takhle jich mám v provozu tak třicet.
Pokud budu chtít na FVE pouze střídač, tak si ho zakoupím na to určený. Mám u FVE online UPS APC 2kVA, naprázdno žere 70W. to je stejně jako 5kVA střídač axpert. Takže UPS je už dva roky odpojená a je tu jen jako nouzovka, když potřebuji mobilně velký výkon.
Ta UPS co mi nešla nastartovat z baterie byla neznámého výrobce z číny. neřešil jsem ji. u kotle slouží už několik let.
Supr video. Spoustu infa... dik
čo tak odpisat z hodin napr tyzdennu spotrebu domacnosti? resp viem ze tym paADOM JE TAM ZARATANE VSETKO APLE AJ TAK :)
ale já nechci mít na FVE třeba sporák nebo dílnu. případně vytápění.
@@amperak chapem :) mna od fotovoltaiky odradza cena skor premyslam o čerpadle na vykurovanie prave kurim kotlom na pevne palivo kazdopadne su tvoje videa obojadzujuce :) drzim palce v ďalšej tvorbe
Nejen pračka ale i myčka nádobí je žrout energie při nahřívání teplé vody. Siemens i Bosch produkty (mycky a pracky) můžete připojit na teplou vodu přes ventil jak už kdosi psal níže.
Proste Deutsche Qualitat :D :D :D
z toho nahratyho bojleru zpátky elektrika nepujde, ale z kotle by pres thermo clanek sla :D
do obyč pračky/myčky lze pustit teplou vodu o teplotě 35°C a tím lze taky ušetřit (kor když ze studny mi teče 7°C)
neni lehčí si spotrebu vzit z faktury , nebo mesicni spotrebu , treba cez ma ted nove stranky
jo docela jsem koukal že maj spotřeby po měsících. ale nechápu to, protože náš elmě neumí dálkový odečet. ale ten výpočet bere v potaz užití FVE pouze na vybrané spotřebiče
Pri cenách fotovoltaickych panelov sa to neoplatí pre bežný dom ....
ceny fotovoltaických panelů jsou nízké. proč by se to neoplatilo? samože, že pokud máš přímotopný tarif s brutálně levnou elektřinou, tak se to nevyplatí. ale stačí sehnat bazarové komponenty a máš FVE zaplacenou hned
Nezvyknem komentovať,ale tu mi to nedalo.V zime máme menej energie-len kvôli počasiu a krátkemu dňu-inak pri dobrom sklone majú panely najväčší výkon.Samozrejme vykurovať dom sa tým nedá,ale bežnú prevádzku domu to potiahne.V každom prípade treba mať aj iné zdroje.
tohle je takové sttaréé video, které jsme nesmazal jen z duvodu, že tam je odkazz na online výpočet
dovolim si nesuhlasit ze v zime nevyraba nic alebo velmi malo. mame na chate a aj cez zimu ked sa panel odhrnie vyrobi dost :)
Pokud nebude chumelit a budeš mít panely ometeny, tak vyrobí 20% toho, co v červnu. vzhledem k ztrátám elektroniky FVE je to ještě méně. záleží na situaxi.
Hádám ale, že na chatě v zimě tak často nejste a není ani potřeba lednice :)
@@amperak každý víkend samozrejme odpadá nutnosť zapnutej chladničky ale na TV radio osvetlenie vyrobí dosť. Samozrejme ked je slnečno a máš panel odhrnuty. V chladnom počasí zase ide účinnosť panela hore aj to mu pomôže v zime
@@mk48223 jasně, v březnu ještě chumelilo tak to vím, ale doma většinou spotřeba neklesá v zimě.
ahoj super pořad,můžu vydělit roční spotřebu 365-ti.dík
ahoj, nemužeš. respektive mužeš, ale v zimě je jiná spotřeba energie jak v létě. déle se svítí a topí se. Naopak sluníčko méně svítí.
Taktéž ne všechny spotřebuče bude FVE napájet
@@amperak děkuji
Dotaz, proč, když víš, e máš spotřebu domu 10kWh/den, si na střechu zbastlíš 1kWp FVE? Jak to má smysl si udělat řešení, které ti za ideálních podmínek pokryje jenom minimální zlomek tvé spotřeby? Proč si to pak celé měřil a řešil, když to nakonec stejně totálně špatně nadimenzuješ?
Ale ja mam 5kwp... puvodne jsem stsvel fve na zálohu svetrl a dulezitych věcí. Ne na skoro cely dům
@@amperak Aha, pak se omlouvám. Měl jsem za to, že ve videu si uváděl, že máš na střeše 1 kWp.
@@Dzordzikk možná jsem to říkal ve videu, je to i v minulém videu, ale bohužel nestíhám točit a stříhat videa o FVE.
Pokud chceš vědět konkrétně aktuální stav něčeho, stačí se zeptat na streamu.
Jedna taková typická burzovní otázka: Nazdar Mildo, už máš chlapa? :D
:D nebyl to carda? :D a ne, nemám :D
kdy bude video o tom fichtlovi co zachranoval :DD
nevím
Kolik komu žere lednice? Nám doma kolem 2,2kwh/ den 🙈😀
dle toho jak do ní lezeš, jaké je teplo v místnosti a jak dobře vyčištěný a chlazený je chladič za lednicí. nejhorší jsou vestavěné lednice, kde zapoměli udělat chladící mřížky.
Ale 2,2kWh, to by spíš sedělo na lednici absorbční (bezkompresorovou) nebo na lednici bez chladiva, či s rozbitým termostatem. je to cca 100W příkonu trvale. to je jako kdyby kompresor nevypínal u běžné lednice.
Co mám starou calex lednici na srazy, tak dvě minuty chladí v čtvrthodinových cyklech.
0,22Kwh za den-Philco PTB 1183(Objem chladnička/mraznička 104 l/14 l)
a oproti původní co začala žrát víc se už díky úspoře zaplatila.
@@amperak kompresor zapíná dobře, ale při běhu bere kolem 500W a je asi 20 let stará. :D
@@RCMCPisky 500W? nemáš náhodou špatnej měřák? 500W mají chladící boxy. ale některé hodně levné měřiče měří jen VA, tj zdánlivý výkon, u motoru to je víc než reálný
@@amperak klasický měřák asi za 400kč do zásuvky, ale říkám je to přes snad 20 let stará lednice. Měří i pf, takže by to mělo zobrazovat reálný výkon.
moc se mi to líbí ! 🎥🔥
držím palce dávám like a komentář 🎥🔥
budu rad pokud by jsi mi poradil co bych mohl na svých videích zlepšit🎥
hele zbraně mi moc neříkají, ale změnil bych intro. nudnej template, dej tam něco originálního
Ses buh
nejsem, teda myslím si to. dost lidí mne vidělo :D
Díky!
taky děkuji