Kurent

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 вер 2024

КОМЕНТАРІ • 8

  • @historickydobrodruh
    @historickydobrodruh 3 роки тому +4

    Jo, příští rok se připravuju na Karlovku na historii :D A tohle je zrovna část studia, na kterou se strašlivě netěším :D Každopádně díky za poučné video! :)

    •  3 роки тому +1

      Vzhledem k tomu, o jakou dobu se zajímáte, to pro vás asi bude jen nutné zlo, takže chápu to netěšení se. :D Ale k těm starším dějinám je paleografie nutná. U nás (obor Archivnictví - historie, ale asi to tak bude i jinde) byl kurent až poslední fází, takže to nebylo tak hrozné. Začínali jsme bastardou, pak jsme přešli na českou novogotickou kurzívu a pak teprve byl kurent, takže od nejjednoduššího k nejsložitějšímu.

  • @ramir6401
    @ramir6401 2 роки тому +1

    Přeji krásný den, v současné době připravuji v Ostravském muzeu online výstavu Dívka jménem Mariana, která navazuje na prezentaci víceoborového výzkumu formou videa ( ua-cam.com/video/q86dJUpwzhs/v-deo.html ). V rámci této výstavy bych rád rovněž odprezentoval něco o pramenech, mimo jiné o matričních záznamech. Než jsem objevil váš UA-cam kanál, připravili jsme video k matrikám a jak v nich hledat, ale o kurentu nikoli. Vaše video o novogotické kurzívě mi připadá velmi dobré a pokud nebudete proti, přímo bych ve výstavě na něj a na Váš UA-cam kanál odkázal.

    •  2 роки тому

      Dobrý den, rozhodně proti nebudu. Naopak budu rád za jakoukoliv propagaci. Na video jsem se podíval. Je zajímavé, kolik se v tom 19. století dá najít pramenů, které to úmrtí osvětlují. Kdyby zemřela o 100 let dříve, tak by něco takového nepřipadalo v úvahu.

    • @ramir6401
      @ramir6401 2 роки тому +1

      @ Dobrý den, mnohokrát děkuji za odpověď. Máte naprostou pravdu, dokonce mám dojem, že kdyby to bylo o sto let dříve, vůbec by se identifikace nedala provést (v jejím sociálním prostředí), anebo by byla povážlivě vágní. Každopádně ještě jednou děkuji.

  • @michalsedlak4825
    @michalsedlak4825 Рік тому +1

    Dobrý den, u posledního příkladu mě u psaní t překvapil způsob nasazení tahu u horní dotažnice. Vypadá to jako kombinace dvou velkých písmen S a T. Předpokládal bych, že bylo zvykem po velkém písmenu s tahem ukončeným nahoře nasazovat druhé písmeno při účaří. Stejně tak jsem si při četbě starých matričních záznamů psaných humanistickým písmem povšiml zvláštního jevu: užití kurentního d plynule vázaného s l někde na úrovni střední dotažnice, např. u slova sedlák.

    •  Рік тому +1

      Řekl bych, že je to logický důsledek toho, že velké S končí až u té horní dotažnice a malé t je díky dlouhému nasazovacímu tahu poměrně "pružné", co se možností napojování týče. Spojení písmen St je v němčině docela časté, takže zvedat pero a začínat na základní lince v případě, kdy to jde nějak napojit, by bylo zbytečné zdržování. Písmeno d svázané s následujícím l je podobný příklad. Malé d končí až nahoře a malé l sice normálně začíná na základní lince, ale jeho "význam" nese až ta smyčka, takže to, co je před ní, může být uzpůsobeno napojení.
      U písmen St je navíc (ve videu nezmíněná) analogie s malým st, kde bylo možné se z dlouhého s na horní dotažnici rovnou napojit na t. Oboje je vedle sebe hezky vidět ve slově Starkstadt zde: matriky.online/zamrsk/153-00006/3/#zoom=5.000&x=0.742&y=0.377

    • @michalsedlak4825
      @michalsedlak4825 Рік тому

      @ Také mě jednou udivilo použití dlouhého s v německém slově Donnerstag. Vzhledem k slovotvorbě bych očekával s kulaté. Nejednotnost zápisu někdy otvírá další otázky, ale s tím člověk musí počítat.