Zastosowałem tego typu farbę w łazience gdzie występował problem z osadzaniem się pary wodnej na ścianie zewnętrznej podczas brania prysznica. Dodam że ściana jest wykonana z cegły 40cm plus 15 cm styropianu. Po zastosowaniu farby termoizolacyjnej problem zniknął, ściana przy dotknięciu ręką jest wyraźnie cieplejsza niż ściana bez tej farby. Zatem wniosek jest taki że farba działa. Ale z obserwacji widzę, że porównywać tego nie można z tradycyjną izolacją na bazie styropianu lub wełny, mechanizm działania jest całkowicie inny. Ta farba faktycznie odbija ciepło a właściwie promieniowanie podczerwone. Jeżeli w łazience uruchomię nawet niewielkie źródło ciepła to natychmiast odczuwa się spora ciepłotę, ale po wyłączeniu źródła ciepła poczucie ciepłoty natychmiast zanika. Wniosek zatem jest taki że ta farba odbija promieniowanie podczerwone tak jak ekrany zagrzejnikowe z warstwą aluminium. Zastosowanie więc jako warstwa zewnętrzna mija się z celem, może jakiś efekt będzie ale raczej pomijalnie mały. Zamierzam zastosować ją w wiatrołapie gdzie również pojawia się okresowo problem z wykraplaniem się wilgoci na ścianach (pomimo zastosowania wentylacji mechanicznej). Tam warunki są trudniejsze więc uzyskam więcej informacji co do skuteczności.
Bardzo ciekawy i rzeczowy materiał. Trzeba więcej takich materiałów, aby różni producenci nie "wciskali kitu" klientom🙂. Sam zadałem pytanie producentowi takiej farby (firmie FCOM) jak wyznaczyli odpowiednik styropianowy dla swojej farby. Na ich aukcji Allegro jest wprost napisane, że 1 mm farby zastępuje 10-cio centymetrową warstwę styropianu. Dostałem odpowiedź, że zostało to obliczone na podstawie współczynnika lambda farby. Sęk w tym, że wspomniany wyżej współczynnik lambda został wyznaczony przez samego producenta "metodą obliczeniową" (metoda własna). W/w informacja jest również umieszczona na stronie producenta. Reasumując: producent założył, że 1 mm farby zastępuje 10 cm styropianu i na tej podstawie obliczył lambdę farby. Po czym do obliczenia odpowiednika styropianowego posłużył się uzyskanym w ten sposób współczynnikiem lambda. I kółko się zamyka. Czyż to nie genialne?
Dzień dobry P. Pawle podzielam Pana zdanie na temat farb termoizolacyjnych możne je stosować je ale wewnątrz pomieszczenia .Dzięki tej metodzie zatrzymujemy ciepło,likwidujemy mostki termiczne a tym samym likwidujemy pleśń na ścianie Ja u siebie zastosowałem mase termoizo. firmy Aero-Therm .Aplikowałem tą masą przede wszystkim wnęki okienne mostki termiczne i ściane północną (wewnątrz) oczywiście. Nie widzę żadnej rewolucji w branży docieplań budynków w dalszym ciągu dociepla się styropianem lub wełną mineralna jak to zapewniał Pan przedstawiciel firmy Bauter .Powiedzał że 0,5 mmm farby termoizolacyjnej Bauter zastąpi 27cm. styropianu, dlaczego w takim razie budowlańcy uparcie stosują tradycyjne metody ocieplania budynków . Jeśli znajdę wyśle Panu kartę produktu Aero-Therm .Dziękuję i pozdrawiam Jerzy
Witam, zastanawiam się właśnie nad użyciem farby termoizolacyjnej. Tylko potrzebuje farby która poradzi sobie z niską temperaturą rzędu 18 stopni Celsjusza, z wilgocią 80% oraz podciągania kapilarnego. Trochę się na szukałem i nie wiem której farby użyć. Czy mógłby Pan mi doradzić która farba była by w moim przypadku najlepsza? Z góry dziękuję za pomoc.
@@rozmowynafundamencie Jest to pomieszczenie które znajduję się w piwnicy. Z systemem rekuperacyjnym oraz tynk jest nałożony Dolina nidy THM. Na tynk jest nałożona gładź które niestety za dobrze niereaguje na wilgoć. Latem pomieszczenie muszę dogrzewać bo są tam za niskie temperatury. Uważam że w tym przypadku idealnie by się spisała farba termoizolacyjna, tylko tyle tego jest, że nie wiadomo co by było najlepsze w moim przypadku. Ale tak żeby też nie wyszło za drogo.
@@maciejwesierski7253 w pomieszczeniach piwnicznych nie powinno stosować się tynków i szpachlówek gipsowych. Mają one tendencję do akumulacji wilgoci i dość szybko ulegają korozji biologicznej. Nie sądzę aby w tego typu pomieszczeniu farba z mikrosferami cokolwiek mogła poprawić. Czy ściany od strony zewnętrznej za hydroizolacją posiadają izolację termiczną?
@@rozmowynafundamencie Tynk THM niby ma zastosowanie między innymi w piwnicach i w pomieszczeniach do 80% wilgotności. Od strony zewnętrznej jest nałożony styrodur xps o grubości chyba 10cm.
@@maciejwesierski7253 przy dobrze zrobionej hydroizolacji oraz przy takiej grubości XPS - farba z mikrosferami niewiele poprawi. Może lekko podwyższyć temp w miejscach krytycznych (np. W narożnikach)
@@tomaszwojcik8772 jeśli nadproża nie są ocieplone można spróbować. Aczkolwiek dobre farby termoizolacyjne jedynie ujednolicą termicznie wnętrze. Jeśli jest tam mostek termiczny - to problem dalej będzie występował. W mniejszej skali - ale jednak będzie.
@@rozmowynafundamencie dziekuje za odpowiedz. Myslalem o pomalowaniu nadrozy na zewnatrz pod skrzynke od zaluzji. Zaluzje beda niedlugo montowane i maja miec styrodur jako izolator. Chodzilo mi o lepsze zaizolowanie nadprozy.
@@tomaszwojcik8772 niestety montaż jakiegokolwiek elementu montowanego obecnie na elewacji z uwagi na grubą warstwę izolacji termicznej jest dość problematyczny. To dotyczy nie tylko żaluzji zewnętrznych ale i balkonów dostawianych, okiennic, daszku nad wejściem. Za każdym razem o prawidłowy detal powinien zadbać producent elementu którego instalujemy. Jak gruba jest warstwa styroduru? Ma Pan jakiś link do producenta?
Nie znam produktu. Areożele mają świetne parametry ale tez ograniczony obszar zastosowań. Proszę o przesłanie nazwy produktu lub jego karty technicznej na mój adres e-mail: pkielar.poczta@gmail.com
@@michal_majkel9473 Dzień dobry - proszę sprawdzić czy wysłał Pan pod dobry adres - nie mogę bowiem znaleźć Pańskiej wiadomości. Sprawdziłem również folder spam i nie ma.
Dokładnie tak. Wewnątrz z pewnością odczucie ciepła powinno się wzmocnić. Poza tym chronisz ścianę przed spadkiem temp poniżej punktu rosy. A to już bardzo dużo. Jeśli problem jest nieco większy - lepiej użyć mocniejszych produktów (izolacje aktywne kapilarnie)
W sumie to... Te farby można ewentualnie zastosować do wewnątrz ale od zewnątrz raczej nie - jako ekwiwalent styropianu zupełnie odpadają. Temat mnie interesuje ponieważ muszę wprowadzić się do domu bez ocieplenia na elewacji i zastanawialem sie czy pomalowanie bloczków silka od zewnątrz choć trochę poprawi izolacyjnosc a tym samym obniży rachunki za ogrzewanie gazem... Może Pan otarł się o jakieś dane w rym temacie.
Na zewnątrz farba może jedynie lepiej znosić zagrożenia mikrobiologią. Wewnątrz faktycznie możemy delikatnie podnieć temp na wewn. pow. przegrody. Efekt powinien być odczuwalny. Ale raczej nie należy traktować tych farb jako ekwiwalentu ocieplenia
Pierwsza uwaga - bez tych ideologicznych wstawek byłoby dużo bardziej profesjonalnie (tutaj akurat uważam że jest Pan w błędzie co do lotów na księżyc), poza tym katastrof w czasie lotów było więcej (zarówno ZSRR jak i USA). W jaki sposób Pan doszedł do wniosku, że farby termoizolacyjne na bazie mikrosfer (szklanych, pustych w srodku) nie mogą odbić promieniowania ? (czy weryfikował Pan może badania odbijalności promieniowania ponoć jedna z firm ma takie potwierdzenie - Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Gliwicach). Nie rozumiem, również wniosku że takich farb nie należy używać na elewacje - w tym przypadku nawet niezależnie od wyjaśnienia sposobu działania. Niezależnie od tego czy odbija promieniowanie, czy jest to standardowo wytworzony opór cieplny materiałowy - to w każdy przypadku będzie występował opór cieplny (będzie tylko wynikał z innego mechanizmu)
Przede wszystkim bardzo dziękuję za ciekawy komentarz. Nie wiem czy uda mi się wyczerpująco odpowiedzieć na zadane pytania ale spróbuję :-) Pierwsza rzecz to loty na księżyc - wbrew pozorom to dość ważny aspekt dotyczący farb termoizolacyjnych. Dlaczego? Ponieważ niemal każdy producent takich farb odwołuje się do zastosowania tych farb na promach kosmicznych. A zatem przywołanie tej tematyki to nie przypadek. Poza tym chciałem aby była to swego rodzaju polemika z osobą reklamującą konkretny produkt firmy BAUDER. A to ona użyła porównań kosmicznych. Ja jedynie się do nich odniosłem. Co do samych lotów na księżyc - jest to niestety kwestia wiary. Pan w to wierzy. Ja nie. Nie jest to fakt, który może Pan sam sprawdzić. Stąd pozostaje nam wierzyć bądź nie. Filmy i zdjęcia zawierają sporo przekłamań. Ale … Nie będę próbował Pana przekonać do swojego punktu widzenia. On dojrzewał we mnie dość długo dlatego raczej moje argumenty Pana nie przekonają. Natomiast jeśli Pan chce możemy przenieść rozmowę na skrzynki mailowe - i tam podeślę Panu kilka ciekawostek :-). Mój adres: pkielar.poczta@gmail.com Odnośnie odbicia - każdy materiał odbija i pochłania promieniowanie. Problem w tym, że aby to wiarygodnie pokazać trzeba wykonać badania zgodnie z metodologią wskazaną w normie a jeśli jej nie ma, w ocenie technicznej. Takich badań niestety nie ma. A zatem znów - jest to kwestia wiary. A ja w to nie wierzę aby odbicie było niemal 100% i aby przewodnictwo w związku z tym było pomijalne. Proszę pamiętać, że badania zrobione na uczelni nic nie wnoszą. Dlatego, że wyroby budowlane podlegają określonym procedurom i pokazywanie wyników badań omijających te procedury będzie praktycznie nie sprawdzalne. Bo żaden z producentów nie wykonań podobnego badania.
@@rozmowynafundamencie Dziękuję za odpowiedź. Pański materiał i tak był jednym z najlepszych w Internecie. Ja z kolei jestem z wykształcenia inżynierem elektroenergetykiem, i sam aktualnie poszukuję mądrego rozwiązania do swojej starej "hałupy". Chętnie porozmawiam i dopytam, co Panu udało się tam z nimi jakoś ustalić. O ile sie orientuję to instytucje kosmiczne długo szukały materiałów, ale farby nigdy nie były ich głównym zainteresowaniem, bo nie mają odpowiednich cech wymaganych czy to dla kadłubów czy zbiorników paliwa, tam są kompozyty ceramiczne i pochodne, i ewentualnie pianki (na bazie fenylów). SpaceX dla swoich statków na czas lądowania (ta szersza część) ma zupełnie swoje opracowane termoosłony. Dlatego wartoś ludzi uświadomnić że to jest bzdura że to się stosuje w NASA czy gdzieś w kosmoTechu. Ponieważ najwyższe temp i tak występują przy zejściu z orbity (mimo bardzo dokładnego pozycjonowania kąta natarcia), temp są mega wysokie więc powłoki ablacyjne to kompozyty polimerowe, wzmacniane włóknami węglowymi lub szklanymi, no i plus dodaki specyficzne dla twórcy (np.: SpaceX, NASA, ...)
Facet ja tu przyszedłem posłuchać czy ta farba działa a nie o normach termoizolacyjnych unii europejskiej. Jak dla mnie za dużo sporów słownych z producentami a za mało konkretów
Skróty myślowe czasem utrudniają dojście do prawdy. Największym producentem żywić do farb jest …BASF. A BASF to IG Farben. Teraz bliżej już do nazistów?
Dziękuję. Jeśli tacy ludzie jak Pan będą przewodzić w tym państwie to nie martwię się o nasz los. Dziękuję i pozdrawiam 👍
Bardzo cenne informacje :) Dzięki wielkie
Zastosowałem tego typu farbę w łazience gdzie występował problem z osadzaniem się pary wodnej na ścianie zewnętrznej podczas brania prysznica. Dodam że ściana jest wykonana z cegły 40cm plus 15 cm styropianu. Po zastosowaniu farby termoizolacyjnej problem zniknął, ściana przy dotknięciu ręką jest wyraźnie cieplejsza niż ściana bez tej farby. Zatem wniosek jest taki że farba działa. Ale z obserwacji widzę, że porównywać tego nie można z tradycyjną izolacją na bazie styropianu lub wełny, mechanizm działania jest całkowicie inny. Ta farba faktycznie odbija ciepło a właściwie promieniowanie podczerwone. Jeżeli w łazience uruchomię nawet niewielkie źródło ciepła to natychmiast odczuwa się spora ciepłotę, ale po wyłączeniu źródła ciepła poczucie ciepłoty natychmiast zanika. Wniosek zatem jest taki że ta farba odbija promieniowanie podczerwone tak jak ekrany zagrzejnikowe z warstwą aluminium. Zastosowanie więc jako warstwa zewnętrzna mija się z celem, może jakiś efekt będzie ale raczej pomijalnie mały. Zamierzam zastosować ją w wiatrołapie gdzie również pojawia się okresowo problem z wykraplaniem się wilgoci na ścianach (pomimo zastosowania wentylacji mechanicznej). Tam warunki są trudniejsze więc uzyskam więcej informacji co do skuteczności.
@@andrzejpapon2602 dokładnie tak. Moje obserwacje to delikatne podniesienie temperatury na wewnętrznej powierzchni przegrody.
Świetne nagranie, jak dla mnie - bardzo otrzeźwiające, dziękuję! 👍
Dziękuje za komentarz. Jedna taka opinia to energia na nagranie kolejnych trzech odcinków :-)
Mega wiedza. Dziękuję i subskrybuje
Bardzo ciekawy i rzeczowy materiał.
Trzeba więcej takich materiałów, aby różni producenci nie "wciskali kitu" klientom🙂.
Sam zadałem pytanie producentowi takiej farby (firmie FCOM) jak wyznaczyli odpowiednik styropianowy dla swojej farby.
Na ich aukcji Allegro jest wprost napisane, że 1 mm farby zastępuje 10-cio centymetrową warstwę styropianu.
Dostałem odpowiedź, że zostało to obliczone na podstawie współczynnika lambda farby.
Sęk w tym, że wspomniany wyżej współczynnik lambda został wyznaczony przez samego producenta "metodą obliczeniową" (metoda własna).
W/w informacja jest również umieszczona na stronie producenta.
Reasumując:
producent założył, że 1 mm farby zastępuje 10 cm styropianu i na tej podstawie obliczył lambdę farby.
Po czym do obliczenia odpowiednika styropianowego posłużył się uzyskanym w ten sposób współczynnikiem lambda.
I kółko się zamyka.
Czyż to nie genialne?
@@milimetr6351 bardzo dobry ii trafny komentarz! Czekam półgodzinny materiał można streścić w kilku zdaniach. Dziękuję!
Dzień dobry P. Pawle podzielam Pana zdanie na temat farb termoizolacyjnych możne je stosować
je ale wewnątrz pomieszczenia .Dzięki tej metodzie zatrzymujemy ciepło,likwidujemy mostki termiczne a tym samym likwidujemy pleśń na ścianie Ja u siebie zastosowałem mase termoizo. firmy Aero-Therm .Aplikowałem tą masą przede wszystkim wnęki okienne mostki termiczne i ściane
północną (wewnątrz) oczywiście. Nie widzę żadnej rewolucji w branży docieplań budynków
w dalszym ciągu dociepla się styropianem lub wełną mineralna jak to zapewniał Pan przedstawiciel
firmy Bauter .Powiedzał że 0,5 mmm farby termoizolacyjnej Bauter zastąpi 27cm. styropianu, dlaczego w takim razie budowlańcy uparcie stosują tradycyjne metody ocieplania budynków .
Jeśli znajdę wyśle Panu kartę produktu Aero-Therm .Dziękuję i pozdrawiam Jerzy
Witam, zastanawiam się właśnie nad użyciem farby termoizolacyjnej. Tylko potrzebuje farby która poradzi sobie z niską temperaturą rzędu 18 stopni Celsjusza, z wilgocią 80% oraz podciągania kapilarnego. Trochę się na szukałem i nie wiem której farby użyć. Czy mógłby Pan mi doradzić która farba była by w moim przypadku najlepsza? Z góry dziękuję za pomoc.
@@maciejwesierski7253 A mógłby Pan sprecyzować o jakie pomieszczenie chodzi?
@@rozmowynafundamencie Jest to pomieszczenie które znajduję się w piwnicy. Z systemem rekuperacyjnym oraz tynk jest nałożony Dolina nidy THM. Na tynk jest nałożona gładź które niestety za dobrze niereaguje na wilgoć. Latem pomieszczenie muszę dogrzewać bo są tam za niskie temperatury. Uważam że w tym przypadku idealnie by się spisała farba termoizolacyjna, tylko tyle tego jest, że nie wiadomo co by było najlepsze w moim przypadku. Ale tak żeby też nie wyszło za drogo.
@@maciejwesierski7253 w pomieszczeniach piwnicznych nie powinno stosować się tynków i szpachlówek gipsowych. Mają one tendencję do akumulacji wilgoci i dość szybko ulegają korozji biologicznej. Nie sądzę aby w tego typu pomieszczeniu farba z mikrosferami cokolwiek mogła poprawić. Czy ściany od strony zewnętrznej za hydroizolacją posiadają izolację termiczną?
@@rozmowynafundamencie Tynk THM niby ma zastosowanie między innymi w piwnicach i w pomieszczeniach do 80% wilgotności. Od strony zewnętrznej jest nałożony styrodur xps o grubości chyba 10cm.
@@maciejwesierski7253 przy dobrze zrobionej hydroizolacji oraz przy takiej grubości XPS - farba z mikrosferami niewiele poprawi. Może lekko podwyższyć temp w miejscach krytycznych (np. W narożnikach)
Czy jest sens malowac taka farba nadproza pod skrzynka na zaluzje?
@@tomaszwojcik8772 jeśli nadproża nie są ocieplone można spróbować. Aczkolwiek dobre farby termoizolacyjne jedynie ujednolicą termicznie wnętrze. Jeśli jest tam mostek termiczny - to problem dalej będzie występował. W mniejszej skali - ale jednak będzie.
@@rozmowynafundamencie dziekuje za odpowiedz. Myslalem o pomalowaniu nadrozy na zewnatrz pod skrzynke od zaluzji. Zaluzje beda niedlugo montowane i maja miec styrodur jako izolator. Chodzilo mi o lepsze zaizolowanie nadprozy.
@@tomaszwojcik8772 niestety montaż jakiegokolwiek elementu montowanego obecnie na elewacji z uwagi na grubą warstwę izolacji termicznej jest dość problematyczny. To dotyczy nie tylko żaluzji zewnętrznych ale i balkonów dostawianych, okiennic, daszku nad wejściem. Za każdym razem o prawidłowy detal powinien zadbać producent elementu którego instalujemy. Jak gruba jest warstwa styroduru? Ma Pan jakiś link do producenta?
Panie Pawle, a co sądzie Pan o farbach termoizolacyjnych w porównaniu do Aero-thermu czyli niby masy szpachlowej z aerożelem ?
Nie znam produktu. Areożele mają świetne parametry ale tez ograniczony obszar zastosowań. Proszę o przesłanie nazwy produktu lub jego karty technicznej na mój adres e-mail: pkielar.poczta@gmail.com
@@rozmowynafundamencie Panie Pawle, wysłałem wczoraj wieczorem wiadomość.
@@michal_majkel9473 Dzień dobry - proszę sprawdzić czy wysłał Pan pod dobry adres - nie mogę bowiem znaleźć Pańskiej wiadomości. Sprawdziłem również folder spam i nie ma.
Dzień dobry.
Dobry wieczór! U mnie już ciemno :-)
Czyli w skrócie: do użycia wewnątrz polecasz, na zewnątrz nie. Myślę o zakupię (innej firmy nie bauter) aby docieplić ściany w sypialni.
Dokładnie tak. Wewnątrz z pewnością odczucie ciepła powinno się wzmocnić. Poza tym chronisz ścianę przed spadkiem temp poniżej punktu rosy. A to już bardzo dużo. Jeśli problem jest nieco większy - lepiej użyć mocniejszych produktów (izolacje aktywne kapilarnie)
W sumie to... Te farby można ewentualnie zastosować do wewnątrz ale od zewnątrz raczej nie - jako ekwiwalent styropianu zupełnie odpadają. Temat mnie interesuje ponieważ muszę wprowadzić się do domu bez ocieplenia na elewacji i zastanawialem sie czy pomalowanie bloczków silka od zewnątrz choć trochę poprawi izolacyjnosc a tym samym obniży rachunki za ogrzewanie gazem... Może Pan otarł się o jakieś dane w rym temacie.
Na zewnątrz farba może jedynie lepiej znosić zagrożenia mikrobiologią. Wewnątrz faktycznie możemy delikatnie podnieć temp na wewn. pow. przegrody. Efekt powinien być odczuwalny. Ale raczej nie należy traktować tych farb jako ekwiwalentu ocieplenia
Pierwsza uwaga - bez tych ideologicznych wstawek byłoby dużo bardziej profesjonalnie (tutaj akurat uważam że jest Pan w błędzie co do lotów na księżyc), poza tym katastrof w czasie lotów było więcej (zarówno ZSRR jak i USA). W jaki sposób Pan doszedł do wniosku, że farby termoizolacyjne na bazie mikrosfer (szklanych, pustych w srodku) nie mogą odbić promieniowania ? (czy weryfikował Pan może badania odbijalności promieniowania ponoć jedna z firm ma takie potwierdzenie - Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Gliwicach). Nie rozumiem, również wniosku że takich farb nie należy używać na elewacje - w tym przypadku nawet niezależnie od wyjaśnienia sposobu działania. Niezależnie od tego czy odbija promieniowanie, czy jest to standardowo wytworzony opór cieplny materiałowy - to w każdy przypadku będzie występował opór cieplny (będzie tylko wynikał z innego mechanizmu)
Przede wszystkim bardzo dziękuję za ciekawy komentarz. Nie wiem czy uda mi się wyczerpująco odpowiedzieć na zadane pytania ale spróbuję :-) Pierwsza rzecz to loty na księżyc - wbrew pozorom to dość ważny aspekt dotyczący farb termoizolacyjnych. Dlaczego? Ponieważ niemal każdy producent takich farb odwołuje się do zastosowania tych farb na promach kosmicznych. A zatem przywołanie tej tematyki to nie przypadek. Poza tym chciałem aby była to swego rodzaju polemika z osobą reklamującą konkretny produkt firmy BAUDER. A to ona użyła porównań kosmicznych. Ja jedynie się do nich odniosłem. Co do samych lotów na księżyc - jest to niestety kwestia wiary. Pan w to wierzy. Ja nie. Nie jest to fakt, który może Pan sam sprawdzić. Stąd pozostaje nam wierzyć bądź nie. Filmy i zdjęcia zawierają sporo przekłamań. Ale … Nie będę próbował Pana przekonać do swojego punktu widzenia. On dojrzewał we mnie dość długo dlatego raczej moje argumenty Pana nie przekonają. Natomiast jeśli Pan chce możemy przenieść rozmowę na skrzynki mailowe - i tam podeślę Panu kilka ciekawostek :-). Mój adres: pkielar.poczta@gmail.com
Odnośnie odbicia - każdy materiał odbija i pochłania promieniowanie. Problem w tym, że aby to wiarygodnie pokazać trzeba wykonać badania zgodnie z metodologią wskazaną w normie a jeśli jej nie ma, w ocenie technicznej. Takich badań niestety nie ma. A zatem znów - jest to kwestia wiary. A ja w to nie wierzę aby odbicie było niemal 100% i aby przewodnictwo w związku z tym było pomijalne. Proszę pamiętać, że badania zrobione na uczelni nic nie wnoszą. Dlatego, że wyroby budowlane podlegają określonym procedurom i pokazywanie wyników badań omijających te procedury będzie praktycznie nie sprawdzalne. Bo żaden z producentów nie wykonań podobnego badania.
@@rozmowynafundamencie Dziękuję za odpowiedź. Pański materiał i tak był jednym z najlepszych w Internecie. Ja z kolei jestem z wykształcenia inżynierem elektroenergetykiem, i sam aktualnie poszukuję mądrego rozwiązania do swojej starej "hałupy". Chętnie porozmawiam i dopytam, co Panu udało się tam z nimi jakoś ustalić. O ile sie orientuję to instytucje kosmiczne długo szukały materiałów, ale farby nigdy nie były ich głównym zainteresowaniem, bo nie mają odpowiednich cech wymaganych czy to dla kadłubów czy zbiorników paliwa, tam są kompozyty ceramiczne i pochodne, i ewentualnie pianki (na bazie fenylów). SpaceX dla swoich statków na czas lądowania (ta szersza część) ma zupełnie swoje opracowane termoosłony. Dlatego wartoś ludzi uświadomnić że to jest bzdura że to się stosuje w NASA czy gdzieś w kosmoTechu. Ponieważ najwyższe temp i tak występują przy zejściu z orbity (mimo bardzo dokładnego pozycjonowania kąta natarcia), temp są mega wysokie więc powłoki ablacyjne to kompozyty polimerowe, wzmacniane włóknami węglowymi lub szklanymi, no i plus dodaki specyficzne dla twórcy (np.: SpaceX, NASA, ...)
@@RafaZurawskiPoznan proszę śmiało pisać. Pracowałem z takimi farbami 3 lata. Chętnie podpowiem to co będę mógł :-)
Polecam pierwsze minuty filmu.
ua-cam.com/video/HS7GvI6_2N8/v-deo.htmlsi=VKMucVklmJOANE7G
Facet ja tu przyszedłem posłuchać czy ta farba działa a nie o normach termoizolacyjnych unii europejskiej. Jak dla mnie za dużo sporów słownych z producentami a za mało konkretów
@@maciejsynmarka4487 czy farba działa czy nie działa - wszystko tam jest. Ale nie każdy to usłyszy - i to w sumie jest zrozumiałe.
Jak pan zaczął o nazistach i Hitlerze, to wyłączyłem, bo to już niezły odlot w krytyce😂
Skróty myślowe czasem utrudniają dojście do prawdy. Największym producentem żywić do farb jest …BASF. A BASF to IG Farben. Teraz bliżej już do nazistów?
hahahaha żadne mikro sfery i żadna próżnia tylko zwykłe mikro bańki powietrzne, a jak wiadomo zamknięte powietrze jest bardzo dobrym izolatorem