Dzień Dobry Współczynnik Lambda służy do wyliczenia współczynnika przenikania ciepła U i to on wskazuje skuteczność izolacyjną przegrody, ( tak jak jest to napisane w przedstawionej tabeli) w przypadku połączenia dwóch rożnych materiałów izolacyjnych nap wełna + pustak ceramiczny należy skorzystać ze współczynnika R , do tego w przypadku dachów dodać można współczynnik Rsi i Rse korzystając ze wzoru można wyliczyć współczynnik U . Tak więc sugeruję poprawić. Na rynku dostępny jest jeszcze jeden rodzaj izolacji : są to maty Termolock , które układa się warstwowo, dzięki temu Co do palności, oczywiście styropian jest materiałem palnym, i chodzi tutaj o rozprzestrzenianie się ognia i czas reakcji , przy zastosowaniu płyt KG klasa A , w przypadku powstania pożaru , mamy określony czas na ewakuację. To szerszy temat ale tak to można ująć w skrócie. Przykładowo drewno ma klasyfikację F , a temperatura zapłonu to zakres od 250 do 320 st C . Chcąc uniknąć powstania pożaru, należy zwrócić szczególną uwagę na instalację elektryczną, a jeśli chodzi o powstanie pożaru od pioruna, można zastosować instalację odgromową. Dalej Piana o lambdzie 0,021 to piana zamkniętokomórkowa PIR, piana PUR otwartokomórkowa najczęściej ma lambdę 0,038
Przepisy prawa budowlanego określają maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepłą U a nie współczynnika przewodzenia ciepła λ. To są dwie różne wielkości, pierwsza określa ilość ciepła przechodzącego (przenikającego) przez określoną powierzchnię przegrody o danej grubości np. muru budynku przy ustalonej różnicy temperatur, druga natomiast dotyczy własności materiału izolacyjnego. Zależność między nimi to: U= λ/d, gdzie d oznacza grubość przegrody. Niestety z tego co zauważyłem dla wielu fachowców od budownictwa λ i U to to samo.
Mam pytanie posiadamy dom z dziewczyną z lat 90 i ona mówi że są dwa pustaki i pomiędzy miała być wełna ..ale sprawdzaliśmy kamerą termowizyjną i nic nie ma albo siadło przez 30lat albo wiadomo. Zastanawiam się jaką grubością ocieplić dom z wełny mineralnej. Obecnie grubość ściany z teoretyczną przerwą to 45cm. Czy wełna 15cm czy może 10cm ? Pozdrawiam.
Witam, 1) W zestawieniu uwzględniona jest piana zamknięto-komorkowa. Piana otwarta ma lambdę zbliżoną do białego styropianu. Piana zamknięto-kom. nie jest zalecana także do ocieplania poddaszy i stropów drewnianych. 2) Jak natrysk piany będzie współpracować z domem w technologii murowanej? W szkieletowym/ drewnianym nie ma przeciwwskazań. 3) Dlaczego robocizna jest droższa dla styropianu białego? Trudniejszy jednak w obróbce i mniej wybacza błędy styropian grafitowy (nasłonecznienie, naprężenia, konieczność szlifowania przed klejeniem). 4) Dość popularny bloger budowlany, opierając się na książce pana Jerzego Bogdana Zembrowskiego twierdzi, że styropian grafitowy osiąga niższy wsp. lambda tylko w warunkach laboratoryjnych. W praktyce i w rzeczywistości zarówno biały i szary mają 0.04. Jaka jest Wasza opinia na ten temat?
Tak, podana lambda dotyczy piany zamknięto-komórkowej. Można jej używać bez przeszkód do wszystkich elementów budynku. Piana otwartokomórkowa wciąż ma jednak lepsze właściwości od styropianu. Taka izolacja jest bardziej szczelna (tzn nie ma mostków termicznych), a jej lambda jest niższa od styropianu. Nie ma również przeciwwskazań by używać piany PUR w domach murowanych. Jeśli chodzi o styropian - robocizna jest zbliżona i dla obu rodzajów styropianu założyliśmy w porównaniu 60 zł/m2. Styropian grafitowy ma jeszcze jedną zaletę względem białego - nie licząc niższej lambdy, zawarte w nim cząstki grafitu odbijają promieniowanie cieplne. To nie ma wpływu na lambdę, a wpływa na poprawę właściwości izolacyjnych. Niektórzy producenci twierdzą, że różnica w izolacyjności dzięki odbijaniu promieniowania sięga 20%. Zapewne w praktyce jest niższa, ale nie zerowa. Pana Zembrowskiego znamy osobiście. Delikatnie mówiąc, sugerujemy podchodzić z dystansem do jego nauk :)
@@PunktWidzeniaStudioArch Dzięki za szybką odpowiedź i sugestie :) Korzystając z okazji, czy na dom parterowy polecacie zastosować strop drewniany-belki (nie wiązary)? Poddasze miałoby być nieużytkowe, forma strychu. Układ ścian nośnych pozwala na taką zmianę (oryginalnie Terriva).
@@PiotrXX Strop wiązarowy (w rozumieniu dolny pas wiązara więźby dachowej) będzie zdecydowanie tańszy i szybszy w wykonaniu. Strop drewniany z belek wydaje się niepotrzebnym kosztem w takiej sytuacji - jeżeli poddasze ma być nieużytkowe.
@@PunktWidzeniaStudioArch z tą pianą ZK to niestety nie tak do końca. Są bowiem materiałem sztywnym, niektórzy traktują go wręcz jak usztywnienie konstrukcji, ale w rzeczywistości "praca więźby dachowej" doprowadza do powstawania znacznych naprężeń, a za tym idzie znaczne ryzyko powstawania pęknięć, których w warstwie izolacji nikt nie potrzebuje. Tak więc, ja na waszym miejscu nie byłbym jednak tak optymistyczny w polecaniu takiego rozwiązania w budynkach mieszkalnych. Izolacja i zabudowa poddasza to ogromny koszt, ewentualne remonty i/lub wymiana izolacji z piany na cokolwiek innego to karkołomne przedsięwzięcie.
Dziękujemy za komentarz! Piana PUR o współczynniku 0,021 to niski wynik, ale warto pamiętać, że tego typu produkty mogą mieć różną jakość w zależności od producenta i technologii. Często zdarza się, że cena nie zawsze odzwierciedla jakość, a przy natrysku rzeczywiście może pojawić się problem z kontrolą jakości materiału. Dlatego ważne jest, aby wybierać sprawdzonych wykonawców i zawsze prosić o certyfikaty i próbki przed realizacją. W ten sposób można uniknąć niespodzianek i mieć pewność co do zastosowanego materiału. Mamy nadzieję, że chociaż trochę Panu/Pani pomogliśmy.
Troszkę się zmieniło :) zakupiłem dzisiaj wełnę na fasadę za 95zł m2 gdzie styropian kosztował 89zł m2 wiec różnica cenowa nie jest już argumentem. Przynajmniej na 2022 rok
Aktualnie podawanie jakichkolwiek cen, to wielkie ryzyko. Zdarzało nam się już, że kwota aktualna na dzień zdjęciowy była już "stara" w trakcie montażu odcinka, nie mówiąc już o dniu emisji XD
Dzięki za zwrócenie uwagi, rzeczywiście, są na rynku też grubości pośrednie. Stopniowanie co 5 cm od lat było najbardziej standardowe, ale jak widać ten schemat jest nieaktualny.
Panie Sławku! Wielkie dzięki za krytyczny komentarz :) Jeżeli to możliwe, proszę o informację, jakich danych zabrakło Panu w naszym filmie. Bylibyśmy bardzo wdzięczni :)
@@PunktWidzeniaStudioArch Wybaczcie ale informacje nt. współczynników nie do końca mają oparcie w praktyce (przynajmniej tej dobrej). Porównywanie lambdy DEKLAROWANEJ czyli badanej laboratoryjnie, na małych próbkach w małym stopniu odzwierciedla jej zmianę (z reguły niekorzystną) w warunkach rzeczywistej eksploatacji budynku. Znany jest powszechnie pogarszający wpływ wilgoci, wykondensowanej z dyfundującej pary wodnej ale mało kto wie jakiego rzędu jest ta zmiana. Według badań norweskich przyrost lambdy waty mineralnej w funkcji wilgotności wagowej w przedziale 5-10% (tak, początkowej!) może osiągnąć nawet120%! Większość ma to odczucie ale niedoprecyzowane. Wszystkie inne materiały zachowują się zupełnie inaczej. Liderem "obojętności" :) na zawilgocenie jest wełna drzewna i celuloza, choć pianka otwarto-komórkowa również nieźle to znosi. Jeżeli uczciwie porównać to dopiero lambda zredukowana waty może być porównywana z ujętą w zestawieniu lambdą starzeniową (po 25 latach) pianki PUR o-k. Bezsprzecznie, tylko proste i bardzo proste układy geometrii dachu są możliwe do prawidłowego wykonania ocieplenia wata SKALNĄ o PODWYŻSZONEJ gęstości. Począwszy od "koperty" problemy wykonawcze w rejonie krokwi skośnej dyskwalifikują tą technologię. Wraz ze wzrostem skomplikowania dachu różnica na rzecz izolacji natryskowych wykonywanych in-situ wzrasta "geometrycznie" :) Druga główna różnica wymaga długiego omawiania ale niech Pan sam poszuka jaki jest udział zjawiska konwekcji swobodnej i wymuszonej w przenikaniu ciepła przez watę i dlaczego to jest około 60%. Zjawisko to, praktycznie nie występuje w piance PUR ze względu na gigantyczny opór powietrzny (przy znikomym, porównywalnym do waty mineralnej oporze dla dyfuzji pary wodnej). Oczywiście, zupełnym przypadkiem, dopuszczona do pomiarowania lambdy waty metoda, w bardzo małym stopniu uwzględnia wpływ tego zjawiska. Gdyby pianka miała klasyfikację ogniową zbliżoną do waty to dni Rockwool'a byłyby policzone no chyba, że sam zacznie produkować pianki, co ma miejsce np. w Stanach. Pozdrawiam
Dzień Dobry Współczynnik Lambda służy do wyliczenia współczynnika przenikania ciepła U i to on wskazuje skuteczność izolacyjną przegrody, ( tak jak jest to napisane w przedstawionej tabeli) w przypadku połączenia dwóch rożnych materiałów izolacyjnych nap wełna + pustak ceramiczny należy skorzystać ze współczynnika R , do tego w przypadku dachów dodać można współczynnik Rsi i Rse korzystając ze wzoru można wyliczyć współczynnik U .
Tak więc sugeruję poprawić. Na rynku dostępny jest jeszcze jeden rodzaj izolacji : są to maty Termolock , które układa się warstwowo, dzięki temu Co do palności, oczywiście styropian jest materiałem palnym, i chodzi tutaj o rozprzestrzenianie się ognia i czas reakcji , przy zastosowaniu płyt KG klasa A , w przypadku powstania pożaru , mamy określony czas na ewakuację. To szerszy temat ale tak to można ująć w skrócie. Przykładowo drewno ma klasyfikację F , a temperatura zapłonu to zakres od 250 do 320 st C . Chcąc uniknąć powstania pożaru, należy zwrócić szczególną uwagę na instalację elektryczną, a jeśli chodzi o powstanie pożaru od pioruna, można zastosować instalację odgromową. Dalej Piana o lambdzie 0,021 to piana zamkniętokomórkowa PIR, piana PUR otwartokomórkowa najczęściej ma lambdę 0,038
Dziękujemy za komentarz :)
Dziękuje. O takie podsumowanie walczyłem! :)))
Do usług :)
Przepisy prawa budowlanego określają maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepłą U a nie współczynnika przewodzenia ciepła λ. To są dwie różne wielkości, pierwsza określa ilość ciepła przechodzącego (przenikającego) przez określoną powierzchnię przegrody o danej grubości np. muru budynku przy ustalonej różnicy temperatur, druga natomiast dotyczy własności materiału izolacyjnego. Zależność między nimi to: U= λ/d, gdzie d oznacza grubość przegrody. Niestety z tego co zauważyłem dla wielu fachowców od budownictwa λ i U to to samo.
Dziękujemy za komentarz! Zwrócimy na to uwagę.
Mam pytanie posiadamy dom z dziewczyną z lat 90 i ona mówi że są dwa pustaki i pomiędzy miała być wełna ..ale sprawdzaliśmy kamerą termowizyjną i nic nie ma albo siadło przez 30lat albo wiadomo. Zastanawiam się jaką grubością ocieplić dom z wełny mineralnej. Obecnie grubość ściany z teoretyczną przerwą to 45cm. Czy wełna 15cm czy może 10cm ? Pozdrawiam.
Dzień dobry! Najlepiej było zrobić faktyczne odkrywki (nawierty) i potem wykonać obliczeń. Lepiej tak z "oka" nie strzelać co do grubości izolacji :)
Witam,
1) W zestawieniu uwzględniona jest piana zamknięto-komorkowa. Piana otwarta ma lambdę zbliżoną do białego styropianu. Piana zamknięto-kom. nie jest zalecana także do ocieplania poddaszy i stropów drewnianych.
2) Jak natrysk piany będzie współpracować z domem w technologii murowanej? W szkieletowym/ drewnianym nie ma przeciwwskazań.
3) Dlaczego robocizna jest droższa dla styropianu białego? Trudniejszy jednak w obróbce i mniej wybacza błędy styropian grafitowy (nasłonecznienie, naprężenia, konieczność szlifowania przed klejeniem).
4) Dość popularny bloger budowlany, opierając się na książce pana Jerzego Bogdana Zembrowskiego twierdzi, że styropian grafitowy osiąga niższy wsp. lambda tylko w warunkach laboratoryjnych. W praktyce i w rzeczywistości zarówno biały i szary mają 0.04. Jaka jest Wasza opinia na ten temat?
Tak, podana lambda dotyczy piany zamknięto-komórkowej. Można jej używać bez przeszkód do wszystkich elementów budynku. Piana otwartokomórkowa wciąż ma jednak lepsze właściwości od styropianu. Taka izolacja jest bardziej szczelna (tzn nie ma mostków termicznych), a jej lambda jest niższa od styropianu. Nie ma również przeciwwskazań by używać piany PUR w domach murowanych.
Jeśli chodzi o styropian - robocizna jest zbliżona i dla obu rodzajów styropianu założyliśmy w porównaniu 60 zł/m2. Styropian grafitowy ma jeszcze jedną zaletę względem białego - nie licząc niższej lambdy, zawarte w nim cząstki grafitu odbijają promieniowanie cieplne. To nie ma wpływu na lambdę, a wpływa na poprawę właściwości izolacyjnych. Niektórzy producenci twierdzą, że różnica w izolacyjności dzięki odbijaniu promieniowania sięga 20%. Zapewne w praktyce jest niższa, ale nie zerowa.
Pana Zembrowskiego znamy osobiście. Delikatnie mówiąc, sugerujemy podchodzić z dystansem do jego nauk :)
@@PunktWidzeniaStudioArch Dzięki za szybką odpowiedź i sugestie :)
Korzystając z okazji, czy na dom parterowy polecacie zastosować strop drewniany-belki (nie wiązary)? Poddasze miałoby być nieużytkowe, forma strychu. Układ ścian nośnych pozwala na taką zmianę (oryginalnie Terriva).
@@PiotrXX Strop wiązarowy (w rozumieniu dolny pas wiązara więźby dachowej) będzie zdecydowanie tańszy i szybszy w wykonaniu. Strop drewniany z belek wydaje się niepotrzebnym kosztem w takiej sytuacji - jeżeli poddasze ma być nieużytkowe.
@@PunktWidzeniaStudioArch z tą pianą ZK to niestety nie tak do końca. Są bowiem materiałem sztywnym, niektórzy traktują go wręcz jak usztywnienie konstrukcji, ale
w rzeczywistości "praca więźby dachowej" doprowadza do powstawania znacznych naprężeń, a za tym idzie znaczne ryzyko powstawania pęknięć, których w warstwie izolacji nikt nie potrzebuje. Tak więc, ja na waszym miejscu nie byłbym jednak tak optymistyczny w polecaniu takiego rozwiązania w budynkach mieszkalnych.
Izolacja i zabudowa poddasza to ogromny koszt, ewentualne remonty i/lub wymiana izolacji z piany na cokolwiek innego to karkołomne przedsięwzięcie.
Proszę mi pokazać pianę pur 0,021 :O Pomijam już absurdalnie niską cenę. Rzeczywistość jest taka, że nigdy nie wiemy co nam natryskują
Dziękujemy za komentarz! Piana PUR o współczynniku 0,021 to niski wynik, ale warto pamiętać, że tego typu produkty mogą mieć różną jakość w zależności od producenta i technologii. Często zdarza się, że cena nie zawsze odzwierciedla jakość, a przy natrysku rzeczywiście może pojawić się problem z kontrolą jakości materiału. Dlatego ważne jest, aby wybierać sprawdzonych wykonawców i zawsze prosić o certyfikaty i próbki przed realizacją. W ten sposób można uniknąć niespodzianek i mieć pewność co do zastosowanego materiału. Mamy nadzieję, że chociaż trochę Panu/Pani pomogliśmy.
Troszkę się zmieniło :) zakupiłem dzisiaj wełnę na fasadę za 95zł m2 gdzie styropian kosztował 89zł m2 wiec różnica cenowa nie jest już argumentem. Przynajmniej na 2022 rok
Aktualnie podawanie jakichkolwiek cen, to wielkie ryzyko. Zdarzało nam się już, że kwota aktualna na dzień zdjęciowy była już "stara" w trakcie montażu odcinka, nie mówiąc już o dniu emisji XD
Od kiedy to nie można kupić styropianu że skokiem grubości co 1cm?...
Dzięki za zwrócenie uwagi, rzeczywiście, są na rynku też grubości pośrednie. Stopniowanie co 5 cm od lat było najbardziej standardowe, ale jak widać ten schemat jest nieaktualny.
Panie inżynierze myli Pan współczynnik przewodzenia ciepła ze współczynnikiem przenikania.
Dziękujemy za czujność ;)
Litości... Dzięki za inicjatywę ale zwłaszcza informacje dotyczące pianek PUR są słabe. Również informacje nt wełny są z poziomu broszurki producenta
Panie Sławku! Wielkie dzięki za krytyczny komentarz :) Jeżeli to możliwe, proszę o informację, jakich danych zabrakło Panu w naszym filmie. Bylibyśmy bardzo wdzięczni :)
@@PunktWidzeniaStudioArch Wybaczcie ale informacje nt. współczynników nie do końca mają oparcie w praktyce (przynajmniej tej dobrej). Porównywanie lambdy DEKLAROWANEJ czyli badanej laboratoryjnie, na małych próbkach w małym stopniu odzwierciedla jej zmianę (z reguły niekorzystną) w warunkach rzeczywistej eksploatacji budynku. Znany jest powszechnie pogarszający wpływ wilgoci, wykondensowanej z dyfundującej pary wodnej ale mało kto wie jakiego rzędu jest ta zmiana. Według badań norweskich przyrost lambdy waty mineralnej w funkcji wilgotności wagowej w przedziale 5-10% (tak, początkowej!) może osiągnąć nawet120%! Większość ma to odczucie ale niedoprecyzowane. Wszystkie inne materiały zachowują się zupełnie inaczej. Liderem "obojętności" :) na zawilgocenie jest wełna drzewna i celuloza, choć pianka otwarto-komórkowa również nieźle to znosi.
Jeżeli uczciwie porównać to dopiero lambda zredukowana waty może być porównywana z ujętą w zestawieniu lambdą starzeniową (po 25 latach) pianki PUR o-k.
Bezsprzecznie, tylko proste i bardzo proste układy geometrii dachu są możliwe do prawidłowego wykonania ocieplenia wata SKALNĄ o PODWYŻSZONEJ gęstości. Począwszy od "koperty" problemy wykonawcze w rejonie krokwi skośnej dyskwalifikują tą technologię. Wraz ze wzrostem skomplikowania dachu różnica na rzecz izolacji natryskowych wykonywanych in-situ wzrasta "geometrycznie" :)
Druga główna różnica wymaga długiego omawiania ale niech Pan sam poszuka jaki jest udział zjawiska konwekcji swobodnej i wymuszonej w przenikaniu ciepła przez watę i dlaczego to jest około 60%. Zjawisko to, praktycznie nie występuje w piance PUR ze względu na gigantyczny opór powietrzny (przy znikomym, porównywalnym do waty mineralnej oporze dla dyfuzji pary wodnej). Oczywiście, zupełnym przypadkiem, dopuszczona do pomiarowania lambdy waty metoda, w bardzo małym stopniu uwzględnia wpływ tego zjawiska.
Gdyby pianka miała klasyfikację ogniową zbliżoną do waty to dni Rockwool'a byłyby policzone no chyba, że sam zacznie produkować pianki, co ma miejsce np. w Stanach.
Pozdrawiam