Vidzemē: Mājdzīvnieki pārkarst ļoti ātri

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 лип 2024
  • Vasarā siltajā laikā ne tikai cilvēkam ir karsti, bet arī viņa mājdzīvniekam. Dzīvniekiem ir daudz lielāka iespēja pārkarst nekā cilvēkam, jo viņi nesvīst, bet atdzesē sevi ar elpošanas palīdzību. Lai gan Ogres veterinārajā klīnikā vēl nav vērsušies dzīvnieku saimnieki ar mīļuju pārkaršanas gadījumiem, klīnikā norāda - tas ir tikai laika jautājums.
    “Pagaidām vēl nav. Bet es pieļauju domu, ka tikai tagad sākās tas karstais laiks, un mēs jau gaidām pacientus. Katru gadu ir. Gan pārkarst suņi, gan kaķi,” saka Ogres veterinārās klīnikas veterinārārste Ieva Ozola.
    Savukārt Latvijas Veterinārārstu biedrībā pārstāve Lita Konopore norāda, ka jau ir vairāki dzīvnieku saimnieki, kuri vērsušies ar pārkaršanas gadījumiem vai ar aizdomām par tiem. Kā uzsver biedrībā, tā ir nopietna problēma. “No gada, no gada, protams, tas atkārtojas. Un diemžēl pārkaršanas gadījumā izdzīvošanas procents pēc statistikas ir apmēram 50/50. Tā kā prognoze ir no šaubīgas līdz sliktai.”
    Vairāk pārkaršanas riskam ir pakļauti jauni dzīvnieki, jo viņiem vēl nav stabila termoregulācija, kā arī veci dzīvnieki, kuriem ir dažādas hroniskas kaites. Tāpat īpaša vērība karstajā laikā jāpievērš suņiem ar saspiesto purniņu. Lai atpazītu dzīvnieku pārkaršanu, ir vairāk simptomi, kas par to liecina. Ozola: “Dzīvnieks cenšas patverties no karstuma, pastiprināta elpošana, pāatrināta, apātija, var būt arī vemšana, novērojama caureja, teiksim, gremošanas traucējumi.”
    Tāpat reizēm dzīvnieks pat var būt bezsamaņā. Lai izvairītos no pārkaršanas gadījumiem, ir svarīgi ievērot dažus piesardzības pasākumus. Ozola: “Profilakse ir tāda - nodrošināt dzīvniekam vēsu vietu, kur patverties, lai nav tieši saules stari. Noteikti, ko mēs iesakām, ir atvēsinošie paklājiņi, kas ir pieejami visos zooveikalos, klīnikās, noteikti jābūt brīvam dzeramajam ūdenim, var likt klāt ledu. Ir speciālas arī atvēsinošas mantas, kurās, piemēram, ielej ūdeni, ieliek saldētavā, tad dzīvnieks atvēsinās.”
    Konopore: “Pat vienkāršs papīra vēdeklītis, dāmu vēdeklītis var būt noderīgs, lai dzīvnieku laiku pa laikam drusku ar visvienkāršāko veidu kā pavēdinātu un dotu viņam gaisa plūsmu. Transportējot dzīvnieku, nekādā gadījumā pat ne uz minūti neatstājam viņu automašīnā. Pat pie daļēja atvērta loga suns nesaprot, ka viņam ir jāizbāž deguns un jāelpo tieši tajā šķirbā, ko saimnieks viņam ir atstājis, aizejot uz lielveikalu vienkārši uz piecām minūtēm iepirkties.”
    Ja tomēr ir aizdomas, ka dzīvnieks ir pārkarsis, pirmais, kas ir jādara, ir dzīvnieku vēsināt un nekavējoties vest uz veterināro klīniku.
    Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
    Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".
    #SIF_MAF2024

КОМЕНТАРІ •