Najlepszą ładowarką do testowania takich ogniw jest icharger X8 ma funkcję rozładowywania do dowolnego progu 2,5v lub 3v a potem ładowania do 4.2v dzięki temu bez kombinacji i dokładnie wszystko można sprawdzic pojemność, wszystko da się zrobić tą ładowarką, nawet można ustawić program na pełne cykle 3 ładowania i 3 rozładowania żeby przegonić/rozruszać nieużywane akumulatory, ludzie testują tą ładowarką też cele od tesli po 300ah pojemności i daje radę ta ładowarka i w ten sposób można se łatwo naprawiać baterie w autach elektrycznych.
Świetny film. Mam właśnie Leafa i zastanawiam się nad wymianą baterii. Wujaśnij jeszcze proszę gdzie można kupić urządzenie do adaptacji większej baterii w Leafie i jak podłączyć BMS do baterii użytych jako magazyn.
Ja korzystam z wiedzy takiego speca z YT youtube.com/@DalasEVRepair?si=LxMoIug3MOyiGs79 . Jak byś był gdzieś z dolnego śląska to możemy to próbować zorganizować, mam dostęp do warsztatu ;) Wstępnie wiem jak to ogarnąć ale trzeba przetestować w praktyce. Napewno mogę stara baterie odkupić jak coś;) Jak coś to pisz na smartbobautomatyka@gmail.com to możemy się zgadać.
Witam. Temat do przemyślenia. Co do starej baterii to sam mam off grid na akumulatorach kwasowy h które kończą życie i myślałem o ich zastąpieniu baterią z Leafa a do niego chciałem założyć co najmniej baterię 40 kW. Widzę że robisz fajne zabawki. Ja mechanicznie mógłbym wszysko sam ogarnąć ale nie mam zbyt dużej wiedzy co do elektroniki i nie mam sprzętu do jakiegokolwiek programowania Leafa czy też stworzrnia BMSa do magazynu energii.
@@jacekchochowski5671 Z lefem to w zależności od wersji która masz a jaka będzie bateria to jest więcej albo mniej roboty. Co do zrobienia starej pod magazyn to też można kwestia dopasowania do posiadanego falownika. Niektóre modele są w miarę proste z innymi nic się nie zrobi. Najwieksza bateria 60kWh wymaga już przeróbek w podwoziu.
Super sprawa, tylko do domu trochę bałbym się pakować w Li-Ion, chyba, że miałby stać na zewnątrz bo nawet mróz im nie groźny. Na razie wolę LiFePO4. Jaki stosujesz BMS do takich zestawów?
Narazie tylko DALY, głównie w wersji SMART. Zawsze zalecam trzymanie w piwnicy gdzie w razie uszkodzenia nic się nie stanie, no tak LiFePo4 poniżej 0 stopni praktycznie traci większość pojemności.
@@SmartBobAutomatyka coraz rzadziej ludzie mają piwnice. Poniżej zera stopni nie można ich ładować, ale pobierać energię można i wcale tak nie tracą pojemności. Są gotowe pakiety oparte o LiFePO4, które mają wbudowane maty grzejne i co prawda w ten sposób traci się trochę energii, ale daje to możliwość ładowania w ujemnych temperaturach i można z nich korzystać np. w kamperze zimą.
@@SmartBobAutomatyka wiesz, ja mieszkam w małej miejscowości w Norwegii co prawda ale jest tu złomowiec w okolicy nawet 3 by sie znalazły, Muszę zobaczyc co robią z bateriami, bo mają i Leafy, troche Prisów, ostatni S85 po dachowowaniu ciągnęli.
Jeżeli pracuje się przy dużych ogniwach, np. składasz magazyn itp. to oczywiście najbezpieczniej robić to na rozładowanym aku, dla jednej celi liion 3.0V to jest około 10%. Ale jak zrobisz twarde zwarcie typu upadnie ci śrubokręt miedzy cele to i tak może być niebezpiecznie nawet jak ma tylko 3V.
Świetna sprawa! Ostrzeżenie o wysokich napięciach jest bardzo ważne i warto o tym przypominać co chwilę wszystkim. Polecam wyposażyć się w jakieś izolowane przedłużki/bity (np od Knipexa), żebyś się kiedyś nie przyspawał do tych ogniw ;) Swoją drogą jestem z okolic Wrocławia i chodzi mi po głowie zasilanie z takiego ogniwa paru pierdółek. Ile byś chciał za pojedyncze ogniwo?
Witam chcę kupić 2 baterie LG chem 6s2p 24v 130Ah. Czy warto żeby zrobić z tego magazyn na 48v . Jaki bms zastosować. Narazie nie za dużo wiem o tym . Pozdrawiam
Przy llion 24V to 7s a 48V to 14s. Inne konfguracje stwarzają problemy, przykładowo 12s na 48V nie będzie Ci dobrze działać prawie z każdnym Chińskim falownikiem (wykorzystasz może 30% pojemności tego aku). Co do 6s na 24V to trzeba by było sprawdzić poziomy napięć już w instrukcji. Musisz wziąć nie tylko pod uwagę MAX i MIN ale też napięcia przejścia na zasilanie z sieci oraz powrotu na baterię. Co do BMSa to dowolny np. DALY na prąd pracy jaki masz i konfigurację. Co do aku to są ok ale mają słabą konfigurację ;/ Na kanale masz o odcinek o dobrze baterii do falownika.
Dziękuję za odpowiedź. Właśnie oglądam pana filmy . Ma pan wiedzę 👍👍.Mam regulator mppt victron 100/20 i pod niego chciałem. Czyli takie 6s2p 24v to nie brać bo słabo to wyjdzie? Pozdrawiam
@@tomaszgg2849 Te z olx szukałem, ale mam też dojście do innego dostawcy co ma takie jak na innych filmach. Jakie pakiety z tego powstaną to nie wiem ale jak chesz coś konkretnego to mogę Ci przygotować na 24V lub 48V.
Koszt całej baterii takiej jak ta na filmie to na OLX to od 5-15 tys. Możesz też kupić umnie same ogniwa : www.olx.pl/d/oferta/ogniwa-nissan-leaf-bateria-offgrid-magazyn-energii-CID5-IDUvbIa.html
Fajna robota można robić to codziennie :) Pozdrawiam Leszek PS: Warto sprawdzić poza napięciami i pojemnością, jaką upływność maja bo to jest najważniejsze przy takiej budowie :). Poza tym bardzo fajne ogniwa do budowy magazynu P&P.
Bo nie każdy ma falownik HV, praktycznie wszystkie chińczyki offgrid są na 12/24/48V. No i tak też sprzedałem tą baterie na pakiety pod te napięcia. Jak bym miał kupca na całość to pewnie by poszło jako HV.
Hehe aż muszę pójść sprawdzić :) Ogólnie to planuje coś kupić mocniejszego bo tym to mega wolno idzie, a że to miałem gdzieś w starociach to włączyłem tak jak było :P
@@SmartBobAutomatyka Widziałem do końca i pytam raz jeszcze. Sprawdzałeś jakoś tą baterię przed kupnem czy zawierzyłeś sprzedawcy że ma 60% przed zakupem?
@@kryka478 Zawierzyłem sprzedawcy że to co podaje jest prawda, to była bateria z podmiany 24kWh na 30kWh z jego auta. Oczywiście mógł mie zrobić w wała;). Jak bym miał zestaw do szybkiego badania pojemności i dobre ładowarki to by szło na miejscu zweryfikować pojemność.
Witam, mam pytanie odnośnie zwiększenia pojemności baterii do ok 40kwh, czy robi się to w tej samej obudowie tylko poprzez wymianę samych pakietów? inaczej mówiąc na czym polega ta rozbudowa?
Od modelów z rocznika 2013 bateria ma identyczne konektory (do wcześniejszych trzeba 1 przejściówke). Budowa modeli w środku 24,30,40 kWh jest praktycznie identyczna. Więc bez żadnych modyfikacji powinno się zrobić przekładkę ogniw. Jednak prostszym rozwiązaniem jest zwyczajnie zamiana całej baterii, wtedy trzeba zastosować translator do komunikacji z nowym BMS. Zobacz na ten kanał bo tam to czytałem evsenhanced.com/ (właściciel tego lefa też zrobił zmianę 24 na 30 i dlatego miał na sprzedaż stara baterie). Przy wymianie na te same modele rocznikowe to wystarczy tylko przeprogramować nowy numer baterii.
Mam tylko kilka dobrych praktyk - demontować na wysokości ( szkoda klęczeć i mniejsze niebezpieczeństwo utraty pozycji); - uziemiaj elementy konstrukcyjne ( lepiej niż napięcia nie przechodzi przez ciebie ); - dywanik gumowy można wynająć ( dodatkowa izolacja). Nie daj się namierzyć za wiedzę wielkie dzięki.
Spoko, wykręcenie 2 śrub i bezpiecznika sprawia że w tej baterii między każdym miejscem jest miej niż 100V a miedzy celami tylko 8V, więc zachowanie odpowiedniej kolejności pozwala pracować zawsze na bezpiecznym napięciu (ale oczywiscie trzeba się zabezpieczać). Co do rękawiczek to racja na drugi raz zakupie z atestem teraz wziełem najgrubsze gumowe jakie miałem.
@@SmartBobAutomatyka Pamiętaj ! Rękawiczki gumowe a na to szmaciane czy skórzane można stosować ale nie odwrotnie bo szmata wewnątrz paruje od ręki i w razie uszkodzenia minimalnego winylu którym ta szmata jest polana po prostu cię pizgnie Jak jest wszystko suche to i w tyskiej konfiguracji można na gorąco przyłącze do słupa robić Z prądem DC trzeba uważać bo łuk bardzo łatwo zapalić ale bardzo ciężko ugasić
Największy spadek pojemności nowych ogniw zawsze jest w pierwszym roku użytkowania, zazwyczaj > 10%. Potem to schodzi bardzo powoli. Pozatym zależy też jak pakiet będzie użytkowany. A co do linku to niezły pakiet xD.
@@SmartBobAutomatyka Wszelkie ogniwa Li-Ion przy spadku pojemności do 70% są już oficjalnie złomem do recyclingu. Ich wydajność prądowa również jest znacznie niższa niż nowych, a degradacja będzie postępowała bardzo szybko. Typowy polski Januszeks gdzie opycha się ludziom złom za góry cebulionów.
Takich bateri nie powinno sie stosować dotego co chcesz lepiej było zainwestować w baterie trakcyjne glebokiego rozładowania padnie jedna cela to ja wymieniasz a reszta zostaję a w tej padnie jedna wymieniasz całość nie mówiąc o pożarach tych bateri i znając życie będzie trzymana w domu albo garażu
To torche faktow: 1. Jak widzisz tych ogniw jest 48, czyli jak wykorzystam np. 42 sztuki to mi 6 zostaję na zapas. 2. Tak samo bezpieczne jest trzymanie baterii trakcyjnych co wydzielają wodór przy pracy i trzeba w nich co chwilę sprawdzać poziom elektrolitu. 3. Jak ma się Pana komentarz do tego że aktualnie każda osoba montująca PV montuje też w domu magazyn energii ;) i nasze państwo do tego dopłaca.
@@SmartBobAutomatyka to poczekajmy do pierwszego pożaru wtedy zostaną zakazane w naszym kraju odrazu a odnośnie trakcyjnych wystarczy mieć wentylowane pomieszczenie jeśli chcesz to rozkładaj sobie na poszczególne ogniwa ja bym tego nie robił dla własnego i innych bezpieczeństwa po to są umieszczone w oryginalnej obudowie
@@sunwindgen to nie chodzi o to czy bedzie BMS czy nie nawet jeśli nedzie bateria taka jest zaprojektowana do pojazdu a nie do użytku w domu a jeśli BMS nie będzie działać poprawnie co w tedy
@@sunwindgen bateria taka powinna być w oryginalnej obudowie a nie ze sobie wyjmiesz ogniwa z niej chcecie tak róbcie żadnych zasad bezpieczeństwa a jak coś się stanie to jeśli masz ubezpieczenie domu to ubezpieczyciel się i tak wypnie i nie dostaniesz nic
Panie.Super info o bateriach.Jesteście profesjonalistami.Brawo,brawo,brawo.Już was lubię i polecam.😀
Najlepszą ładowarką do testowania takich ogniw jest icharger X8 ma funkcję rozładowywania do dowolnego progu 2,5v lub 3v a potem ładowania do 4.2v dzięki temu bez kombinacji i dokładnie wszystko można sprawdzic pojemność, wszystko da się zrobić tą ładowarką, nawet można ustawić program na pełne cykle 3 ładowania i 3 rozładowania żeby przegonić/rozruszać nieużywane akumulatory, ludzie testują tą ładowarką też cele od tesli po 300ah pojemności i daje radę ta ładowarka i w ten sposób można se łatwo naprawiać baterie w autach elektrycznych.
Profesjonalna robota. Koniecznie nagraj podobne filmy z innych samochodów jeżeli Ci się trafią :)
👍👍👍 teraz tylko słoneczka
Świetny film. Mam właśnie Leafa i zastanawiam się nad wymianą baterii. Wujaśnij jeszcze proszę gdzie można kupić urządzenie do adaptacji większej baterii w Leafie i jak podłączyć BMS do baterii użytych jako magazyn.
Ja korzystam z wiedzy takiego speca z YT youtube.com/@DalasEVRepair?si=LxMoIug3MOyiGs79 . Jak byś był gdzieś z dolnego śląska to możemy to próbować zorganizować, mam dostęp do warsztatu ;) Wstępnie wiem jak to ogarnąć ale trzeba przetestować w praktyce. Napewno mogę stara baterie odkupić jak coś;) Jak coś to pisz na smartbobautomatyka@gmail.com to możemy się zgadać.
Witam. Temat do przemyślenia. Co do starej baterii to sam mam off grid na akumulatorach kwasowy h które kończą życie i myślałem o ich zastąpieniu baterią z Leafa a do niego chciałem założyć co najmniej baterię 40 kW. Widzę że robisz fajne zabawki. Ja mechanicznie mógłbym wszysko sam ogarnąć ale nie mam zbyt dużej wiedzy co do elektroniki i nie mam sprzętu do jakiegokolwiek programowania Leafa czy też stworzrnia BMSa do magazynu energii.
@@jacekchochowski5671 Z lefem to w zależności od wersji która masz a jaka będzie bateria to jest więcej albo mniej roboty. Co do zrobienia starej pod magazyn to też można kwestia dopasowania do posiadanego falownika. Niektóre modele są w miarę proste z innymi nic się nie zrobi. Najwieksza bateria 60kWh wymaga już przeróbek w podwoziu.
Dobra robota 👌👍
Super sprawa, tylko do domu trochę bałbym się pakować w Li-Ion, chyba, że miałby stać na zewnątrz bo nawet mróz im nie groźny. Na razie wolę LiFePO4.
Jaki stosujesz BMS do takich zestawów?
Narazie tylko DALY, głównie w wersji SMART. Zawsze zalecam trzymanie w piwnicy gdzie w razie uszkodzenia nic się nie stanie, no tak LiFePo4 poniżej 0 stopni praktycznie traci większość pojemności.
@@SmartBobAutomatyka coraz rzadziej ludzie mają piwnice.
Poniżej zera stopni nie można ich ładować, ale pobierać energię można i wcale tak nie tracą pojemności. Są gotowe pakiety oparte o LiFePO4, które mają wbudowane maty grzejne i co prawda w ten sposób traci się trochę energii, ale daje to możliwość ładowania w ujemnych temperaturach i można z nich korzystać np. w kamperze zimą.
Nadzieja w takich jak ty. Dzieki Wam szczekacze o złomowiskach pełnych baterii od EV będą sobie mogli poszczekać😂
Ja chętnie te baterie od nich przyjmę, mogę nawet podjechać;)
@@SmartBobAutomatyka wiesz, ja mieszkam w małej miejscowości w Norwegii co prawda ale jest tu złomowiec w okolicy nawet 3 by sie znalazły, Muszę zobaczyc co robią z bateriami, bo mają i Leafy, troche Prisów, ostatni S85 po dachowowaniu ciągnęli.
*_Czy potwierdzisz, by dla bezpieczeństwa rozładować ogniwa do 1% czyli ~3V0 by nie doszło do wybuchu/pożaru przy ewentualnym zwarciu?_*
Jeżeli pracuje się przy dużych ogniwach, np. składasz magazyn itp. to oczywiście najbezpieczniej robić to na rozładowanym aku, dla jednej celi liion 3.0V to jest około 10%. Ale jak zrobisz twarde zwarcie typu upadnie ci śrubokręt miedzy cele to i tak może być niebezpiecznie nawet jak ma tylko 3V.
4:33 Ogniwo bez balansowania, szalony
Spoko, sprawdzałem multimetrem bo akurat wtyczki zapomniałem ;)
Łapka poszła dla zasięgu 👍 ja jestem w trakcie poszukiwania pakieciku pod 48V tylko nie wiem czy lion czy lifepo4 -super się oglądało
Jak podjedziesz do Wrocławia to mogę Ci załatwić;)
@@SmartBobAutomatyka ok, do Wrocławia mam 105km jak się zdecyduję dam znać
Fajna sprawa
Świetna sprawa! Ostrzeżenie o wysokich napięciach jest bardzo ważne i warto o tym przypominać co chwilę wszystkim. Polecam wyposażyć się w jakieś izolowane przedłużki/bity (np od Knipexa), żebyś się kiedyś nie przyspawał do tych ogniw ;) Swoją drogą jestem z okolic Wrocławia i chodzi mi po głowie zasilanie z takiego ogniwa paru pierdółek. Ile byś chciał za pojedyncze ogniwo?
Jedna cela za 170zl ;)
I ta jedna cela za 170zl to jaki poziom sprawności baterii SOH, tak plus minus oczywiscie ? ;)
Witam chcę kupić 2 baterie LG chem 6s2p 24v 130Ah.
Czy warto żeby zrobić z tego magazyn na 48v .
Jaki bms zastosować.
Narazie nie za dużo wiem o tym . Pozdrawiam
Przy llion 24V to 7s a 48V to 14s. Inne konfguracje stwarzają problemy, przykładowo 12s na 48V nie będzie Ci dobrze działać prawie z każdnym Chińskim falownikiem (wykorzystasz może 30% pojemności tego aku). Co do 6s na 24V to trzeba by było sprawdzić poziomy napięć już w instrukcji. Musisz wziąć nie tylko pod uwagę MAX i MIN ale też napięcia przejścia na zasilanie z sieci oraz powrotu na baterię. Co do BMSa to dowolny np. DALY na prąd pracy jaki masz i konfigurację. Co do aku to są ok ale mają słabą konfigurację ;/ Na kanale masz o odcinek o dobrze baterii do falownika.
Dziękuję za odpowiedź. Właśnie oglądam pana filmy . Ma pan wiedzę 👍👍.Mam regulator mppt victron 100/20 i pod niego chciałem. Czyli takie 6s2p 24v to nie brać bo słabo to wyjdzie? Pozdrawiam
@@jarozacior456 Victrona nie używałem on może mieć innaczej. Proszę sprawdzić w instrukcji ;)
@@SmartBobAutomatyka dzięki . Pozdrawiam
Super praca, czekam na kolejne część. Ile dałeś za tą baterie jeśli to nie tajemnica?
Mniej niż 6 tys ;)
@@SmartBobAutomatyka cena bardzo dobra, jak bedzisz budował pakiety ile równolegle cel? Szukałeś na OLX czy masz może jakieś dojście?
@@tomaszgg2849 Te z olx szukałem, ale mam też dojście do innego dostawcy co ma takie jak na innych filmach. Jakie pakiety z tego powstaną to nie wiem ale jak chesz coś konkretnego to mogę Ci przygotować na 24V lub 48V.
@@SmartBobAutomatyka Witam , jaka cena pakietu 48v 10kwh?
@@adamg9958 A skąd jesteś, złożone 9kWh 7s4p to około 6500 z bms i kablami.
Wszystkie cele były zużyte w takim samy stopniu?
W tej baterii tak, można to łatwo sprawdzić np apka Leaf SPY
A ile tych ogniw jest w baterii 24 kw? Chyba ze 100 więc 1 ma 240wat
@@bartektolwinski2476 48 modułów każdy ma fizycznie 2 ogniwa. Razem to 96 ogniw w szeregu co daje około 400V napięcia.
Gdzie kupić taka baterie? I jaki to koszt?
Koszt całej baterii takiej jak ta na filmie to na OLX to od 5-15 tys. Możesz też kupić umnie same ogniwa : www.olx.pl/d/oferta/ogniwa-nissan-leaf-bateria-offgrid-magazyn-energii-CID5-IDUvbIa.html
A może chciałbyś odsprzedać pare cel na pakiet 48 wolt. Tak ze 14szt?
Cała bateria już dawno sprzedana właśnie na pakiety. Mam też dostępne inne jak coś to pisz na email smartbobautomatyka@gmail.com
Fajna robota można robić to codziennie :)
Pozdrawiam Leszek
PS:
Warto sprawdzić poza napięciami i pojemnością, jaką upływność maja bo to jest najważniejsze przy takiej budowie :). Poza tym bardzo fajne ogniwa do budowy magazynu P&P.
Tylko jeżeli wiedział: co mówi i szanował język polski...
skoda, że nie powiedziałeś ile waży cała bateria razem z żelastwem, które wykręciłeś.
To można znaleźć na necie, całość około 300kg, same cele 200kg ;)
Dlaczego nie używasz tej bateri w całości jako bank hv? Wiele mniej roboty ;-)
Bo nie każdy ma falownik HV, praktycznie wszystkie chińczyki offgrid są na 12/24/48V. No i tak też sprzedałem tą baterie na pakiety pod te napięcia. Jak bym miał kupca na całość to pewnie by poszło jako HV.
@@SmartBobAutomatyka
No tak racja ale każdy kto poważnie myśli o fotowoltaice i banku to zrozumie że te tanie chinczyki daremne są :-(
Skoro to li-ion to dlaczego ładujesz programem lipo ?
Taką miałem ładowarkę pod ręką, pozatym napięcia min/max dla tych chemi są takie same.
@@SmartBobAutomatyka ale ona ma funkcję li-ion
Hehe aż muszę pójść sprawdzić :) Ogólnie to planuje coś kupić mocniejszego bo tym to mega wolno idzie, a że to miałem gdzieś w starociach to włączyłem tak jak było :P
Te 60% procent sprawności względem nowej baterii to informacja od sprzedawcy, czy po własnym sprawdzeniu?
Jak zobaczysz do końca to dowiesz się że sam sprawdziłem :)
@@SmartBobAutomatyka Widziałem do końca i pytam raz jeszcze. Sprawdzałeś jakoś tą baterię przed kupnem czy zawierzyłeś sprzedawcy że ma 60% przed zakupem?
@@kryka478 Zawierzyłem sprzedawcy że to co podaje jest prawda, to była bateria z podmiany 24kWh na 30kWh z jego auta. Oczywiście mógł mie zrobić w wała;). Jak bym miał zestaw do szybkiego badania pojemności i dobre ładowarki to by szło na miejscu zweryfikować pojemność.
@@SmartBobAutomatyka Dzięki za odpowiedź. Kupno takiej baterii na wolnym rynku to bardzo droga loteria :D
@@kryka478 Torche tak. Ale spoko pozbieram sprzętu to będę mógł jedzic jako ekspert na takie akcje ;)
Jesteś z Wrocławia? Z jakiej dzielnicy?
Lipa Piotrowska, ale w centrum też jestem w robocie;)
Ile zapłaciłeś za taką baterie, w tym stanie?
Miej niż 6 tys, mam jeszce 32 ogniwa do sprzedania.
Ile by kosztowały takie 3 sztuki?
Ostanie w promocji po 350zl
@@SmartBobAutomatyka podaj proszę adres email
@@mjrFPV Jest w zakładce info kontakt do mnie ;) smartbobautomatyka@gmail.com
Witam, mam pytanie odnośnie zwiększenia pojemności baterii do ok 40kwh, czy robi się to w tej samej obudowie tylko poprzez wymianę samych pakietów? inaczej mówiąc na czym polega ta rozbudowa?
Od modelów z rocznika 2013 bateria ma identyczne konektory (do wcześniejszych trzeba 1 przejściówke). Budowa modeli w środku 24,30,40 kWh jest praktycznie identyczna. Więc bez żadnych modyfikacji powinno się zrobić przekładkę ogniw. Jednak prostszym rozwiązaniem jest zwyczajnie zamiana całej baterii, wtedy trzeba zastosować translator do komunikacji z nowym BMS. Zobacz na ten kanał bo tam to czytałem evsenhanced.com/ (właściciel tego lefa też zrobił zmianę 24 na 30 i dlatego miał na sprzedaż stara baterie). Przy wymianie na te same modele rocznikowe to wystarczy tylko przeprogramować nowy numer baterii.
Mam tylko kilka dobrych praktyk - demontować na wysokości ( szkoda klęczeć i mniejsze niebezpieczeństwo utraty pozycji); - uziemiaj elementy konstrukcyjne ( lepiej niż napięcia nie przechodzi przez ciebie ); - dywanik gumowy można wynająć ( dodatkowa izolacja).
Nie daj się namierzyć za wiedzę wielkie dzięki.
Kolego rękawiczki z CPN-u są w sam raz do pracy z napięciem 400 V DC xD
Spoko, wykręcenie 2 śrub i bezpiecznika sprawia że w tej baterii między każdym miejscem jest miej niż 100V a miedzy celami tylko 8V, więc zachowanie odpowiedniej kolejności pozwala pracować zawsze na bezpiecznym napięciu (ale oczywiscie trzeba się zabezpieczać). Co do rękawiczek to racja na drugi raz zakupie z atestem teraz wziełem najgrubsze gumowe jakie miałem.
@@SmartBobAutomatyka Pamiętaj ! Rękawiczki gumowe a na to szmaciane czy skórzane można stosować ale nie odwrotnie bo szmata wewnątrz paruje od ręki i w razie uszkodzenia minimalnego winylu którym ta szmata jest polana po prostu cię pizgnie
Jak jest wszystko suche to i w tyskiej konfiguracji można na gorąco przyłącze do słupa robić Z prądem DC trzeba uważać bo łuk bardzo łatwo zapalić ale bardzo ciężko ugasić
🥇
Ciekawe ile cykli jeszcze wytrzymają.🤔
ua-cam.com/video/hhi02f-T4tU/v-deo.html&ab_channel=Mikrogeneracja
Największy spadek pojemności nowych ogniw zawsze jest w pierwszym roku użytkowania, zazwyczaj > 10%. Potem to schodzi bardzo powoli. Pozatym zależy też jak pakiet będzie użytkowany. A co do linku to niezły pakiet xD.
Majster, nie powiedziałeś najważniejszego. Ile te używane ogniwa kosztowały?
Miej niż 6 tys.
6:00 co to tern środkowy pin?
Gdzie ma to chłodzenie ?, Technologia nissana 100 lat za murzynami. Brak chłodzenia pakietu ora brak ogrzewania. 100k km i smietnik
No wczesne genracje Nissana Leaf nie miały jednego ani drugiego :)
Woltów
Kilowatogodzin...
60% to jest już złom do zasilania lampek ogrodowych 😉
Na lampki ogrodowe potrzebujesz akumulator o pojemności 15kWh ;), to by na 100lat starczyło.
@@SmartBobAutomatyka Wszelkie ogniwa Li-Ion przy spadku pojemności do 70% są już oficjalnie złomem do recyclingu. Ich wydajność prądowa również jest znacznie niższa niż nowych, a degradacja będzie postępowała bardzo szybko. Typowy polski Januszeks gdzie opycha się ludziom złom za góry cebulionów.
Wpiszcie w google Lem SSV to wyskoczy wam zbudowany z min. przerobionej takiej baterii pojazd zrobiony przez koło naukowe.
Takich bateri nie powinno sie stosować dotego co chcesz lepiej było zainwestować w baterie trakcyjne glebokiego rozładowania padnie jedna cela to ja wymieniasz a reszta zostaję a w tej padnie jedna wymieniasz całość nie mówiąc o pożarach tych bateri i znając życie będzie trzymana w domu albo garażu
To torche faktow: 1. Jak widzisz tych ogniw jest 48, czyli jak wykorzystam np. 42 sztuki to mi 6 zostaję na zapas. 2. Tak samo bezpieczne jest trzymanie baterii trakcyjnych co wydzielają wodór przy pracy i trzeba w nich co chwilę sprawdzać poziom elektrolitu. 3. Jak ma się Pana komentarz do tego że aktualnie każda osoba montująca PV montuje też w domu magazyn energii ;) i nasze państwo do tego dopłaca.
@@SmartBobAutomatyka to poczekajmy do pierwszego pożaru wtedy zostaną zakazane w naszym kraju odrazu a odnośnie trakcyjnych wystarczy mieć wentylowane pomieszczenie jeśli chcesz to rozkładaj sobie na poszczególne ogniwa ja bym tego nie robił dla własnego i innych bezpieczeństwa po to są umieszczone w oryginalnej obudowie
@@grzegorzkeder8938
No tak wszystko się pali sam już na własne oczy widziałeś....
Jeżeli będzie BMS nic się nie stanie przy tych prądach
@@sunwindgen to nie chodzi o to czy bedzie BMS czy nie nawet jeśli nedzie bateria taka jest zaprojektowana do pojazdu a nie do użytku w domu a jeśli BMS nie będzie działać poprawnie co w tedy
@@sunwindgen bateria taka powinna być w oryginalnej obudowie a nie ze sobie wyjmiesz ogniwa z niej chcecie tak róbcie żadnych zasad bezpieczeństwa a jak coś się stanie to jeśli masz ubezpieczenie domu to ubezpieczyciel się i tak wypnie i nie dostaniesz nic
Masz może przyjacielu jeszcze jakieś ogniwka z leafa? 4szt dosłownie potrzebuję...
@@Co-Cie_to_obchodzi_24 Już żadnych, wszystkie poszły;)