Rola literatury w kształtowaniu mitu i fenomenu Kresów, część 2

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 січ 2025
  • Panel dyskusyjny „Rola literatury w kształtowaniu mitu i fenomenu Kresów. Geneza zjawiska, dzieła, twórcy” został zainicjowany przez Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie jako pierwsza inicjatywa programu pilotażowego Kresowa przestrzeń literatury.
    Jego realizacja odbyła się jako wydarzenie towarzyszące Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2021 we współpracy z Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, które użyczyło na nagranie siedzibę oddziału w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu.
    W pierwszym nagraniu w roli ekspertów wystąpili: prof. dr hab. Andrzej Waśko (literaturoznawca i historyk kultury, współzałożyciel Wydawnictwa Arcana oraz dwumiesięcznika „Arcana”; autor wielu książek i prac naukowych o literaturze polskiej XIX i XX wieku, m.in.: Romantyczny sarmatyzm (1995), Zygmunt Krasiński - oblicza poety (2001), Historia według poetów (2015) oraz artykułów i książek publicystycznych (m.in. Demokracja bez korzeni (2009). Krytyk i wydawca m.in. serii naukowej „Biblioteka Sarmacka”);
    Mariusz Olbromski (poeta, prozaik, eseista, muzealnik, działacz kultury, edytor, autor 15 książek poświęconych tematyce kresowej; organizator corocznych spotkań w Muzeum im. Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu na Ukrainie pod nazwą „Dialog dwóch kultur” skupiających intelektualistów, pisarzy i artystów z Polski i z Ukrainy);
    dr Joanna Wiśniewska (pracownik Muzeum Narodowego w Lublinie Oddział Muzeum Literackie w Nałęczowie; koordynator Muzeum Bolesława Prusa; specjalistka w zakresie twórczości Wincentego Pola).
    Dyskusję moderował Rado Barłowski (poeta, reżyser i kulturoznawca, miłośnik Karpat i Pogórza, znany z projektu „Kolej Literatury”).
    W nagraniu wykorzystano następujące materiały graficzne dostępne w domenach publicznych:
    Część II
    1. (…) Kiedy mnie ojciec z Dubiecka wyprawiał w drogę na kresy (…), Fragment z poematu W. Pola „Mohort: rapsod rycerski z podania; z 24 ilustracjami Juliusza Kossaka”, (wyd. 1905), POLONA
    2. Poezye Adama Mickiewicza, T. 1, Wilno 1822, POLONA
    3. Strona tytułowa poematu „Żmija” Juliusza Słowackiego, wyd. 1867, POLONA
    4. Strona tytułowa „Na wysokiej połoninie. Prawda starowieku” Stanisława Vincenza, rok. wyd. 1980, Wikimedia Commons
    5. Ilustracja z książki Ferdynanda Ossendowskiego pt. „Huculszczyzna: Gorgany i Czarnohora”, 1936, Wikimedia Commons
    6. Okładka powieści Marya Antoniego Malczewskiego autorstwa Michała Andriollego, Warszawa 1876, Wikimedia Commons
    7. Portret Seweryna Goszczyńskiego, grafika z XIX wieku, Wikimedia Commons
    8. Strona tytułowa Zamku kaniowskiego Seweryna Goszczyńskiego, wyd. 1828 r., Wikimedia Commons
    9. Portret Józefa Bohdana Zaleskiego (1878), Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
    10. Józef Ignacy Kraszewski na fotografii Karola Beyera, POLONA
    11. Karol Szymanowski (1936), POLONA
    Zapraszamy również do odwiedzin Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej (www.kresymuzeum.pl), gdzie gromadzone są także inne treści związane z tematyką kresową.

КОМЕНТАРІ •