Zachęcił mnie Pan do próby programowania. A od ponad 20 lat nikomu się to nie udało 😉😜 Twierdziłem żem elektronik analogowy i basta. A tu proszę. Mrugajaca dioda bez przerzutnika astabilnego 😆😆😆 i to na żądanie.
Bardzo się cieszę Panie Adamie, że podjął się Pan tego tematu, jestem fanem Arduino i wiele projektów mam już za sobą, ale oglądając Pana miło mi się wspomina moje początki :D
Już widzę, że będzie ciekawie. Kiedy moim uczniom w szkole pokazałem arduino i jak w prosty sposób sterować z telefonu czymkolwiek, to zainteresowanie elektrotechniką znacznie się poprawiło:)
@@nnnnnn3647 zabawka? Kiedyś dostałem zlecenie naprawy sterowania mlynka do sortowania miedzi itp. Filtr wodny tasmociag itp. Z szafy nic prawie nie zostało bo najpierw ogień zrobił robotę a potem poprawili strażacy. miałem się poddać bo niezbyt obiecująco to wygladalo aż się okazało że ktoś zrobił wszystko na arduino 😂 jak się udało odczytać wsad to już w domu byłem. Nawet panel wypiaskowalem j zostawiłem wszystko. Oryginalnie wyglądające 😉
Super seria, niedawno sprawiłem sobie płytkę stykową, diody, wyciągnąłem kilka rezystorów z urządzeń, i te przewody, to są grosze na allegro. Kolejnym zakupem będzie arduino
Dzień dobry! Ciekawe że internet "ukrywał" Pana przede mną tak długo! Bardzo ciekawe materiały i urzekający warsztat filmowy i dźwiękowy. Sam też staram się aby nie ranić uszu moich widzów i przykładam dużą wagę do warstwy dźwiękowej. Dziękuję za czas poświęcony na produkcję tych materiałów. Miłego dnia!
Obejrzany film Pana Adama jest moim pierwszym. Zasubskrybowałem kanał i zamówiłem zestaw. W oczekiwaniu na kolejny odcinek przystąpię do pierwszego uruchomienia:)
Namówił mnie Pan, czas zatem udać się na zakupy i do następnego odcinka. Szkoda, że nie miałem takich wykładowców na studiach. Ale jak mówi stare przysłowie, człowiek uczy się całe życie, a szare komórki warto rozruszać. Do zobaczenia zatem. Pozdrawiam
Pan Adam ma identyczne zainteresowania jak ja i jest niewiele starszy. Gdyby nie internet to do tej pory myślałbym, że jestem dziwakiem bo nigdy nie znałem ludzi którzy lubią to co ja. Kasetki, pierdołki, zegarki, audio, elektronika a teraz te mikrokontrolery... to jakby moja bratnia dusza. Arduino strasznie mnie pociąga, ale że nie mam czasu skończyłem na migającej diodzie. Czuję jednak potencjał i chyba przepadnę w tym na emeryturze.
Ta płytka nano jest idealna do zrobienia domowych urządzeń np Termometry czy termostaty. Zegary itp. Zawsze zostaje jeden problem obudowa. Tu z pomocą przychodzi kolega, który lubi takie wyzwania.
Arduino to cudowny sposób na rozpoczęcie przygody z elektrotechniką i programowaniem. Sam użyłem Arduino nano do skonstruowania kontrolera do gier- symulatora dźwigni hamulca ręcznego. Potencjometr znalazłem w zniszczonym symulatorze dźwigni nożnych. Po chwili programowania i dokręceniu trzonka do dźwigni miałem hamulec ręczny który służy mi do dziś w symulatorach sportowej jazdy samochodem
No proszę, nigdy nie miałem jakoś potrzebnego mi impulsu do zabrania się za Arduino, choć leży mi kilka sztuk i kusiło od dawna. Nagle wchodzi Adam cały na biało i już się uczę :) Dzięki :)
Panie Adamie kiedy widze bardziej skomplikowane opisy różnych częśći elektronicznych to zaczynam mieć objawy grypo podobne. Jestem senny - bolą mnie oczy - mięśnie mnie bolą . Widzi pan jak poswiecam własne zdrowie aby obejrzeć - zrozumieć i jeszcze wszedzie polecać pana audycje. Czasem wygaduje rzeczy nie bardzo pasujace do odcinka - głupio to wygląda bo już jestem starszy byk a pisze jak dziecko.
Czekam na więcej ;) Może się w końcu odważę i zrobię pewien zegar, w którym brakującym ogniwem jest właśnie brak sterowania ;) Co prawda, na studiach pokazywali pisanie programów na PLC, ale to było dawno temu i nieprawda
Jeszcze jedna zaleta Nano, jest na tyle mała, że w 90% przypadków nie trzeba nawet się zastanawiać nad korzystaniem z gołej ATmegi by oszczędzać na miejscu.
🤖🤖🤖🤖🤖🤖🤖 Kolejny bardzo dobry odcinek! Gratuluje! Choć z tym budowaniem statków kosmicznych, to bym trochę poczekał... ale tylko trochę... 🤘😁🤘 P.S. W wolnej chwili nieśmiało polecam co nieco w moich skromnych progach... 🛸🛸🛸🛸🛸
Warto zacząć już z Arduino IDE 2.0. Co prawda jest to wersja testowa RC3, ale wkrótce powinna być oficjalna. A ma podpowiadanie składni.
2 роки тому+1
No właśnie się zastanawiałem, ale na początek rzecz ta jest zbędna. Generalnie, jak mówiłem już niżej, projekty Arduino to dużo myślenia i mało pisania, edytor aż tak istotny nie jest.
Dzień dobry. 3:30 ten fragment wziąłem sobie do serca. Jak budowałem mój układ, od razu zrobiłem zasilacz na liniowym 7805. Pomyślałem sobie: nie jestem pewny, czy można 5V podać na pin 5V na arduino nano. Ze schematów wynikało że tak, ale... Nigdzie nie znalazłem informacji, że tak się w tym przypadku postępuje. Na próbę podłączyłem 5V z mojego źródła na pin VIN. Pomyślałem spróbuję, teoretycznie nie powinno zadziałać, bo napięcie za niskie, jak na to wejście. Ale jak się okazało, zadziałało, więc tak zostawiłem. Wykombinowałem sobie, że jeżeli mój zasilacz 5V padnie, a jest on zasilany ze źródła o napięciu 12V, to stabilizator na płytce powinien uratować procesor przed spaleniem. Nie analizowałem, co za układ stabilizatora jest na moim nano, ale nie mam do niego pretensji, że 5V traktuje jako wystarczające napięcie wejsciowe. Czy ktoś bardziej doświadczony mógłby mi pomóc rozwiać moje wątpliwości?
Рік тому
Wklejam odpowiedź z innego wątku, bo to ten sam problem: Arduino można zasilać wprost z pięciu woltów i jest to w zasadzie najlepszy pomysł jeśli wziąć pod uwagę stabilność, o ile zasilacz będzie sprawny. Polecam użycie właśnie 7805 (do małych projektów bezpiecznie też użyć 78L05, gdyż ma zabezpieczenie prądowe na 150 mA). Używanie zasilaczy impulsowych jest teoretycznie oszczędniejsze, ale przy takich prądach nie ma to znaczenia, a jakość tych chińskich modułów jest dyskusyjna (kilka mi się spaliło po roku - kilku latach, firmowe 7805 są niezatapialne i pracują już czasem od pół wieku). Płytki Arduino mają własne zasilacze, na które można podać napięcie (7-12 woltów), ale ufałbym tylko oryginałom. Zasilacze na najtańszych kompatybilnych nano/mili/micro są tak nędzne, że nie ma co przekraczać 8-9 woltów, a najlepiej je w ogóle wyrwać z płytki i posłać tam porządne pięć woltów.
@@sp3sfzslawek555 Jak podasz 5V na VIN to leci przez stabilizator przeznaczony do zasilania 7-12V, minimum 7V bo zawsze jest spadek napięcia na stabilizatorach liniowych, spadek może być od 0.3 do 1.5V, więc możesz podawać na Arduino napięcie za niskie. Czasami uruchomi się nawet jak z tych 5V zrobi się 4V na pinach, a nawet mniej, ale może pracować niestabilnie, w szczególności EEPROM zapewne będzie robił błędy. Jak nie używałeś EEPROM to możesz nabrać błędnego przekonania, że wszystko jest OK. Poza tym powinien być aktywowany taki bezpiecznik BOD, że jak napięcie spada poniżej 4.3V to UNO/NANO 16MHz powinno się wyłączyć, bo program może sobie zacząć zapisywać błędnie dane, na podstawie błędnych danych zacząć zachowywać się w sposób zupełnie nieprzewidziany w programie. Pół biedy jak to jest jakiś termometr wiszący na ścianie, ale jak sobie zrobisz jakiś sterownik do terrarium to zwierzątka mogą tego nie przeżyć. Z drugiej strony stabilizator liniowy cały nadmiar napięcia zamienia na ciepło, tym więcej im więcej Arduino potrzebuje prądu, więc im wyższe napięcie tym gorzej.
@@Kaczakat Dziękuję, przyznaję że początkowo myślałem że wszystko jest OK, bo dioda na płytce nawet nie przygasła. Potem zmierzyłem napięcie, i było niższe.
To ch340g o ile nie pamiętam nawiązując połączenie z komputerem nie zwraca unikatowego numeru seryjnego w ramach określonego pid i vid. Numer ten pozwala robić sztuczki z UDEV pod systemem Linux np. urządzenie będzie pojawiać się pod tą samą nazwą portu np. /Dev/Moje_arduino_1 gdy podepniemy kolejne Arduino objawi się to drugie jako /Dev/moje_arduino_2. Co wbrew pozorom jest bardzo przydatne choć bardziej zaawansowanym użytkownikom, i ft232rl to wspiera.
2 роки тому
Ano nie ma tej funkcji. Ale to raczej przy zaawansowanych projektach przydaje się.
To i tak dobrze, bo trzon polskiej "obrony przeciwlotniczej" używa zestawów ZSU-23-4 czy systemów rakietowych S-125 czy S-200, które pracują na układach lampowych.
@@Zbik420 Uściślając, rt4 został oddany w 1994r. Sterowanie odbywało się za pomocą programu napisanego w języku C, a pozycja odczytywana za pomocą enkoderów. Obecnie to system 24 bitowy, a plany są jeszcze bardziej zaawansowane. Teleskop jest czały czas modernizowany. Pozdrawiam.
Jestem stary koń (a właściwie praktycznie Twój rówieśnik, dotychczas bawiłem się atmegami (i ATtiny) na piechotę - czyli kupując kostki i lutując płytki deweloperskie samodzielnie. Arduino to jednak inna klasa zabawy - od razu miodzik, bez lutowania.
Coś mi mówi że sprzedaż Arduino nagle podskoczy. Chętnie wezmę udział w takich warsztatach. Bardzo dziękuję. Do reszty społeczności: głupio mi prosić pana Adama żeby wskazał zestaw na allegro, a i jemu może być niezręcznie. Czy może ktoś zaproponować możliwie jego zdaniem wszechstronny zestaw startowy? Posortować malejąco po cenie to ja umiem, chodzi bardziej o dobranie optymalnego rozwiązania.
2 роки тому+1
Ja nie doradzę, bo przez lata nakupowałem dużo różnych peryferiów do projektów i na razie czerpię z zapasów.
Na tym secie możemy zrobić……🤔 a z 5 programów i potem 25 modyfikacji i z 125 innych modernizacji a jak jeszcze będziemy dokupować elementy to skończymy na 1024😜…. 👍
Czy na jakiś czas mógłby Pan zrezygnować z aparatów fotograficznych i co tydzień publikować materiały o Arduino?
2 роки тому+8
Niestety ta seria wymaga dużo więcej pracy i częściej niż raz na dwa tygodnie, jeśli mają się też ukazywać Modne, nie dam rady. Aparaty to taki trochę relaks. Ale postaram się zamykać za każdym razem konkretny problem i nie rozciągać go na więcej niż jeden odcinek.
Jest Visual Micro do Visual Studio w którym się super pisze, ale wtyczka jest już płatna, a ostatnio nic nie piszę, więc słaby to interes. Oryginalne IDE Arduino może i jest proste, ale brak uzupełniania składni skutecznie zniechęca.
2 роки тому+2
Na początku też tak myślałem, nawet zacząłem kombinować z notepadem++, ale tak naprawdę w Arduino mało się pisze, a dużo myśli i w sumie nie są to jakieś wielkie opracowania, w których duża automatyka jest potrzebna. No i korzysta się na potęgę z szablonów.
Mam dokładnie taki problem, że moduł nieodpowiada, 10/10 prób zakończonych niepowodzeniem, ale nie mam możliwości wyboru starszego bootloadera, co teraz?
2 роки тому+1
Nie ma w menu Arduino IDE możliwości wybrania starszego bootloadera? On się pojawi dopiero po wybraniu Nano z listy. No i trzeba zobaczyć czy jest rozpoznane w menadżerze urządzeń.
Arduino jest fajne aby zacząć przygodę z mikrokontrolerami, na dłuższą metę poleciłbym jednak kupić programator ATB-USBASP i same mikrokontrolery bo to taniej wychodzi. Koszt jednego mikrokontrolera to 2-5zł.
Używam XOD, czy to normalne że arduino uno nie potrafi wygenerować na wyjściu pwm więcej niż 480Hz, czy to jest wina XOD?
Рік тому
Uno może sprzętowo wygenerować 62,5 kHz, ale trzeba przełączyć odpowiednie rejestry. Zakładam, że XOD to potrafi, ale jak - tego nie wiem. Muszę się kiedyś pobawić tym środowiskiem, poznałem lepiej podobne, do budowy syntezatorów i jest to idea ciekawa, choć nie do wszystkiego.
@ Dziękuję za próbę odpowiedzi, natomiast coraz bardziej zaczyna to wyglądać na wadę, możliwe jakaś wadliwa instalka XOD (program się zawiesza czasem na różne sposoby ciężko w tym o regułę), zrobiłem drobne testy dla arduino Leonardo (oryginalnej platformie) i klonie NANO, efekt niestety był ten sam , tylko około 487Hz , na dodatek te sygnały (prostokąt, trójkąt, sinus) jakoś dziwnie mi wibrują, przy tak niskiej częstotliwości to zdecydowanie nienormalne, nieprawidłowe co daje mi powód by sądzić , że zaistniała tu zdecydowanie jakaś nieprawidłowość i nie może być taki stan rzeczy cechą. Hymmmmm ...będę próbował dalej, choć jeśli ktoś na coś wpadnie proszę o odzew. Pozdrawiam
Tu nic szczególnie ciekawego nie ma. Ostatnia litera zawsze D bo nośnik cyfrowy. Stare albumy AAD bo nagrane analogowo i miksowane też. DDD to teraz standard. Nie ma gorszego brzmienia niż DAD bo materiał cyfrowo nagrany miksowany jest w domenie analogowej i spowrotem hajda! na cyfrę. DAD to kompletnie drewniane brzmienie (mam jedną czy dwie takie płyty, zgroza).
Nie do końca tak jest, trzy litery oznaczają kolejno recording, mixing i mastering, analogowy (A) lub cyfrowy (D), tak więc może się trafić płyta AAA.
2 роки тому
Zacząć należałoby od tego, że przy wysokiej klasy sprzęcie nie ma to żadnego znaczenia i jest nie do usłyszenia. Cyfra potrafi zaemulować dowolny analog, analog potrafi zagrać czysto jak cyfra. Co innego, gdy się "robi na modłę", czyli dodaje szumu, kompresji typowej dla starych kompresorów itd. Ale to można zrobić dziś równie dobrze w środowisku wirtualnym. Te pojęcia są tak naprawdę czysto marketingowe.
Bardzo mnie Pan zachęcił do pobawienia się z Arduino. Czy może Pan powiedzieć z jakich elementów będzie Pan korzystał, tak aby można było się w nie wyposażyć z wyprzedzeniem?
2 роки тому
Nie wiem jeszcze :) Ale na początku z rzeczy, które każdy "ma w szufladzie" i z wyświetlacza kompatybilnego z hd44780, bo trzeba będzie zacząć od "telewizorka". Sens większości projektów pada bez wyświetlacza, więc będę go chciał omówić jak najszybciej.
Panie Adamie, którą lutownicę z ZDZ Łódź poleca Pan do zabawy z Arduino?
2 роки тому+3
Obawiam się, że akurat tam się lutownic do takich rzeczy nie robi. Aczkolwiek pewna grupa elektroników (w tym ja) używa do takich celów alternatywnie pistoletu, byle o małej mocy. I mam właśnie tę, którą mają tam w ofercie: 75/45, tylko trzeba używać nieco cieńszych grotów. Z rok temu padła mi lutownica stabilizowana, typowa do takich projektów i jakoś do tej pory nie naprawiłem jej, używając pistoletowej. Teoretycznie transformatorówka sieje silnym polem EM, ale chyba nie zdarzył się przypadek, żeby to czemuś zaszkodziło. Jeden jest tylko problem: elementy zawierające żelazo, jeśli są drobne, to zaczynają gonić. No i nie ma stabilizacji temperatury, ale wbrew pozorom przepalonych lutów robi się mniej niż stabilizowaną, bo tę drugą trzeba w kółko czyścić (stop na grocie szybko się utlenia, nawet w temperaturach poniżej 300 stopni, a transformatorowa po użyciu od razu staje się zimna).
@ Dziekuję za tę uwagę o transformatorówkach. Do tej pory zawsze byłem gromiony przez "poważnych" elektroników że transformatorówką to można sobie rynne polutować a nie elektronikę;)
Arduino to swietna zabawa...ale jakie praktyczne urzadzenie mozna zrobic ktorego za grosze na Ali lub Alegro nie ma ?
2 роки тому+1
Własne :) Ale główny cel istnienia Arduino to edukacja. Mając opanowany ten komputerek, można już szukać sensownej pracy i skupić się na kolejnych zagadnieniach.
Pana tematy moja duzo innych bardzo ciekawych wątków które idą razem z historią . To ciekawe rzeczy = polityczne nawet. Jak myslano o elektronice wczoraj dawno temu. Tutaj chyba nie miejsce na to ale można by zrobić programy o elektronice 2 wojny. Jak to wyglądało i działało. Pdobno niemcy mieli rozne tajne pomysły. Slyszałem ze gdyby nie druga wojna nie przeszkodziła to w usa byłyby odbiorniki telewizyjne. Oczywiscie pracowano nad wszystkim ale znów pisze nie na temat dzisiejszej audycji .
2 роки тому+1
Także w Polsce. Testy przeprowadzano zaraz przed wojną. Z powodu wojny telewizja na świecie opóźniła się o dekadę.
@ no wlasnie tym sie bardziej interesuje bo nie mam głowy dla układów scalonych jednak pana programy zcalają swoją drogą :) Wszelkie tajemnice elektroniki zaczy najac od tego jak ludzie wykozystywały pierwsze mechanizmy na prad . Juz z 25 lat sie tym zajmuje od kiedy widzialem kawałki programu Sonda w telewizji. Wielka szkoda iż ci panowie zgineli w wypadku - jednak mamy pana Adama :)
Prosto i przystępnie, może będzie Pan Adamem Słodowym naszych czasów! Brawo!
A my chcemy kurs programowania Arduino od Adama Śmiałka!!!
Nikt tak prosto i przeczyszczenie nie tłumaczy. Prosimy o kurs.
Fajnie. Proszę o dłuższe odcinki. I więcej znacznie więcej. Robi Pan dobrą robotę.
Ja już się nie mogę doczekać kolejnego odcinka. Rewelacja!!!
Jak zwykle pełen profesjonalizm! Kocham kanał Pana Adama!
10 lat temu, n miesięcy zajęło mi dojście do tego co Pan powiedział w tym filmie. Panie Adamie jest Pan genialny!
Nabyłem Arduino i rozpocząłem przygodę.-> 5 diod , 1 przycisk = zarwana noc i przegrzana głowa od kombinowania :D
haha też ostatnio zacząłem, nooo mózg się pali, zresztą jak to przy programowaniu :)
Luksusowo, fajnie posłuchać mądrego. Czekam na więcej
Bardzo dobrze omówione wszystko na filmie, pamiętam jak ja zaczynałem swoje pierwsze kroki z UNO i wyświetlaczem od Nokii 3310.
Dziękuję i czekam na następny odcinek dot. programowania arduino.
Zachęcił mnie Pan do próby programowania.
A od ponad 20 lat nikomu się to nie udało 😉😜
Twierdziłem żem elektronik analogowy i basta. A tu proszę. Mrugajaca dioda bez przerzutnika astabilnego 😆😆😆 i to na żądanie.
Będzie masa radości, zapewniam :)
@@BartekEVH dzięki, mam nadzieję ☺
Super odcinek. Wysłałem pannę Jolę po Arduino uno, ciasteczka i whiskey. Myślę że to wystarczy na początek. Serwus!
Do płytek stykowych polecam i używam drutu ze skrętki cat. 6e 0.55m² jest idealna i jak wiadomo w kilku kolorach.
Bardzo się cieszę Panie Adamie, że podjął się Pan tego tematu, jestem fanem Arduino i wiele projektów mam już za sobą, ale oglądając Pana miło mi się wspomina moje początki :D
Już widzę, że będzie ciekawie. Kiedy moim uczniom w szkole pokazałem arduino i jak w prosty sposób sterować z telefonu czymkolwiek, to zainteresowanie elektrotechniką znacznie się poprawiło:)
Tak, to fajna zabawa dla dzieciaków.
Szkoda że reszta świata o tym nie wie i Arduino można dziś spotkać w takich miejscach, o których się filozofom nie śniło :)
@@nnnnnn3647 zabawka? Kiedyś dostałem zlecenie naprawy sterowania mlynka do sortowania miedzi itp. Filtr wodny tasmociag itp. Z szafy nic prawie nie zostało bo najpierw ogień zrobił robotę a potem poprawili strażacy. miałem się poddać bo niezbyt obiecująco to wygladalo aż się okazało że ktoś zrobił wszystko na arduino 😂 jak się udało odczytać wsad to już w domu byłem. Nawet panel wypiaskowalem j zostawiłem wszystko. Oryginalnie wyglądające 😉
mój jeden z najbardziej ulubionych basów (intro) :)
Super seria, niedawno sprawiłem sobie płytkę stykową, diody, wyciągnąłem kilka rezystorów z urządzeń, i te przewody, to są grosze na allegro. Kolejnym zakupem będzie arduino
Świetne. Zasubowalem. Mam nadzieję że tutorial przyspieszy z czasem i będziemy robić ciekawe rzeczy. Czekam na następny film.
Pamietam jak na bawilem sie tym keidys, a potem przeszedlem na rapsbery 0, pico, nano i potem wykorzystywalem do stawiania seriwsow w onionie ;)
Dzień dobry! Ciekawe że internet "ukrywał" Pana przede mną tak długo! Bardzo ciekawe materiały i urzekający warsztat filmowy i dźwiękowy. Sam też staram się aby nie ranić uszu moich widzów i przykładam dużą wagę do warstwy dźwiękowej. Dziękuję za czas poświęcony na produkcję tych materiałów. Miłego dnia!
Obejrzany film Pana Adama jest moim pierwszym. Zasubskrybowałem kanał i zamówiłem zestaw. W oczekiwaniu na kolejny odcinek przystąpię do pierwszego uruchomienia:)
Przypominają mi się czasy gdy na Commodore 64 pisałem swoje pierwsze programy :) przyłączam się do zabawy !!!
Dzięki za pokazanie tematu Arduino. Czekam na kolejne odcinki.
Namówił mnie Pan, czas zatem udać się na zakupy i do następnego odcinka. Szkoda, że nie miałem takich wykładowców na studiach. Ale jak mówi stare przysłowie, człowiek uczy się całe życie, a szare komórki warto rozruszać. Do zobaczenia zatem. Pozdrawiam
Zęby zjadłem na C. Arduino sobie zostawiłem emeryturę. Atmele fajnie się programuje i radość dają. :)
Pan Adam ma identyczne zainteresowania jak ja i jest niewiele starszy. Gdyby nie internet to do tej pory myślałbym, że jestem dziwakiem bo nigdy nie znałem ludzi którzy lubią to co ja. Kasetki, pierdołki, zegarki, audio, elektronika a teraz te mikrokontrolery... to jakby moja bratnia dusza. Arduino strasznie mnie pociąga, ale że nie mam czasu skończyłem na migającej diodzie. Czuję jednak potencjał i chyba przepadnę w tym na emeryturze.
Jak nie umiem "w elektronikę", tak czekam niecierpliwie. Może się wreszcie rozwinę na tym polu.
A animacja z lutownicami a'la wygaszacz z NC - miód :)
A tak swoją drogą - piękna polszczyzną się Pan posługuje panie Adamie. Winszuje!
Bez przesady. Za duzo tego ąę. Lekka przesada dla ucha. Nawet kiedys Bralczyk stwierdzil ze to nadwyrost i przyrownal to do nieudanego bigosu
@@marekkrepa9982 znacznie lepiej tak niż "włanczać" "pajonk" i inne tego typu słowa
Zgadzam się! Pięknie brzmi. Uczę się polskiego z pomocą Pana Adama (jakby coś jestem z Białorusi).
Ta płytka nano jest idealna do zrobienia domowych urządzeń np
Termometry czy termostaty. Zegary itp. Zawsze zostaje jeden problem obudowa. Tu z pomocą przychodzi kolega, który lubi takie wyzwania.
Drukarki 3d przychodzą z pomocą
Z Panem Adamem lekcje nigdy nie są nudne :-)
Arduino to cudowny sposób na rozpoczęcie przygody z elektrotechniką i programowaniem. Sam użyłem Arduino nano do skonstruowania kontrolera do gier- symulatora dźwigni hamulca ręcznego. Potencjometr znalazłem w zniszczonym symulatorze dźwigni nożnych. Po chwili programowania i dokręceniu trzonka do dźwigni miałem hamulec ręczny który służy mi do dziś w symulatorach sportowej jazdy samochodem
No proszę, nigdy nie miałem jakoś potrzebnego mi impulsu do zabrania się za Arduino, choć leży mi kilka sztuk i kusiło od dawna.
Nagle wchodzi Adam cały na biało i już się uczę :) Dzięki :)
Bardzo fajny film. Dobra robota. Chyba najlepsza seria.
Ale fajny filmik! No po prostu rewelacja!
Super filmik czekam na dalsze części o Arduino .Pozdrowienia ze Szczecina
super to bedzie mojego dziecinstwa z elektronika ciag dalszy, dziekuje Adamie ;)
Dziękuję za filmik!
Panie Adamie kiedy widze bardziej skomplikowane opisy różnych częśći elektronicznych to zaczynam mieć objawy grypo podobne. Jestem senny - bolą mnie oczy - mięśnie mnie bolą . Widzi pan jak poswiecam własne zdrowie aby obejrzeć - zrozumieć i jeszcze wszedzie polecać pana audycje. Czasem wygaduje rzeczy nie bardzo pasujace do odcinka - głupio to wygląda bo już jestem starszy byk a pisze jak dziecko.
Super, że to odkryłem.
Super sprawa. Dziękuje :)
Proszę o radę, gdzie można znaleść więcej przykładowych projektrów na Arduino Nano ?
Czekam na więcej ;) Może się w końcu odważę i zrobię pewien zegar, w którym brakującym ogniwem jest właśnie brak sterowania ;) Co prawda, na studiach pokazywali pisanie programów na PLC, ale to było dawno temu i nieprawda
Otwórz kajecik i wężykiem, wężykiem.😁😋
Świetny pomysł z tą serią nt. Arduino.
Jeszcze jedna zaleta Nano, jest na tyle mała, że w 90% przypadków nie trzeba nawet się zastanawiać nad korzystaniem z gołej ATmegi by oszczędzać na miejscu.
Super, szkoda że odcinki nie są dłuższe.
Adaś dużo zdrowia
skusił mnie Pan, chyba sobie sprawię takie małe arduino oczywiście nieoryginalne ;)
Ale zaromboście nie mogę się doczekać 😉
🤖🤖🤖🤖🤖🤖🤖 Kolejny bardzo dobry odcinek! Gratuluje! Choć z tym budowaniem statków kosmicznych, to bym trochę poczekał... ale tylko trochę... 🤘😁🤘 P.S. W wolnej chwili nieśmiało polecam co nieco w moich skromnych progach... 🛸🛸🛸🛸🛸
Warto zacząć już z Arduino IDE 2.0. Co prawda jest to wersja testowa RC3, ale wkrótce powinna być oficjalna. A ma podpowiadanie składni.
No właśnie się zastanawiałem, ale na początek rzecz ta jest zbędna. Generalnie, jak mówiłem już niżej, projekty Arduino to dużo myślenia i mało pisania, edytor aż tak istotny nie jest.
Dzień dobry. 3:30 ten fragment wziąłem sobie do serca. Jak budowałem mój układ, od razu zrobiłem zasilacz na liniowym 7805. Pomyślałem sobie: nie jestem pewny, czy można 5V podać na pin 5V na arduino nano. Ze schematów wynikało że tak, ale... Nigdzie nie znalazłem informacji, że tak się w tym przypadku postępuje. Na próbę podłączyłem 5V z mojego źródła na pin VIN. Pomyślałem spróbuję, teoretycznie nie powinno zadziałać, bo napięcie za niskie, jak na to wejście.
Ale jak się okazało, zadziałało, więc tak zostawiłem. Wykombinowałem sobie, że jeżeli mój zasilacz 5V padnie, a jest on zasilany ze źródła o napięciu 12V, to stabilizator na płytce powinien uratować procesor przed spaleniem. Nie analizowałem, co za układ stabilizatora jest na moim nano, ale nie mam do niego pretensji, że 5V traktuje jako wystarczające napięcie wejsciowe. Czy ktoś bardziej doświadczony mógłby
mi pomóc rozwiać moje wątpliwości?
Wklejam odpowiedź z innego wątku, bo to ten sam problem: Arduino można zasilać wprost z pięciu woltów i jest to w zasadzie najlepszy pomysł jeśli wziąć pod uwagę stabilność, o ile zasilacz będzie sprawny. Polecam użycie właśnie 7805 (do małych projektów bezpiecznie też użyć 78L05, gdyż ma zabezpieczenie prądowe na 150 mA). Używanie zasilaczy impulsowych jest teoretycznie oszczędniejsze, ale przy takich prądach nie ma to znaczenia, a jakość tych chińskich modułów jest dyskusyjna (kilka mi się spaliło po roku - kilku latach, firmowe 7805 są niezatapialne i pracują już czasem od pół wieku). Płytki Arduino mają własne zasilacze, na które można podać napięcie (7-12 woltów), ale ufałbym tylko oryginałom. Zasilacze na najtańszych kompatybilnych nano/mili/micro są tak nędzne, że nie ma co przekraczać 8-9 woltów, a najlepiej je w ogóle wyrwać z płytki i posłać tam porządne pięć woltów.
@ Dziękuję uprzejmie za dogłębne wyjaśnienie.
@@sp3sfzslawek555 Jak podasz 5V na VIN to leci przez stabilizator przeznaczony do zasilania 7-12V, minimum 7V bo zawsze jest spadek napięcia na stabilizatorach liniowych, spadek może być od 0.3 do 1.5V, więc możesz podawać na Arduino napięcie za niskie. Czasami uruchomi się nawet jak z tych 5V zrobi się 4V na pinach, a nawet mniej, ale może pracować niestabilnie, w szczególności EEPROM zapewne będzie robił błędy. Jak nie używałeś EEPROM to możesz nabrać błędnego przekonania, że wszystko jest OK. Poza tym powinien być aktywowany taki bezpiecznik BOD, że jak napięcie spada poniżej 4.3V to UNO/NANO 16MHz powinno się wyłączyć, bo program może sobie zacząć zapisywać błędnie dane, na podstawie błędnych danych zacząć zachowywać się w sposób zupełnie nieprzewidziany w programie. Pół biedy jak to jest jakiś termometr wiszący na ścianie, ale jak sobie zrobisz jakiś sterownik do terrarium to zwierzątka mogą tego nie przeżyć.
Z drugiej strony stabilizator liniowy cały nadmiar napięcia zamienia na ciepło, tym więcej im więcej Arduino potrzebuje prądu, więc im wyższe napięcie tym gorzej.
@@Kaczakat Dziękuję, przyznaję że początkowo myślałem że wszystko jest OK, bo dioda na płytce nawet nie przygasła. Potem zmierzyłem napięcie, i było niższe.
To ch340g o ile nie pamiętam nawiązując połączenie z komputerem nie zwraca unikatowego numeru seryjnego w ramach określonego pid i vid. Numer ten pozwala robić sztuczki z UDEV pod systemem Linux np. urządzenie będzie pojawiać się pod tą samą nazwą portu np. /Dev/Moje_arduino_1 gdy podepniemy kolejne Arduino objawi się to drugie jako /Dev/moje_arduino_2. Co wbrew pozorom jest bardzo przydatne choć bardziej zaawansowanym użytkownikom, i ft232rl to wspiera.
Ano nie ma tej funkcji. Ale to raczej przy zaawansowanych projektach przydaje się.
Zachęcił mnie Pan do tej zabawy, a ostatnie co programowałem to duszki na C64:)
Czas odświeżyć zaniedbaną wiedzę z technikum i nauczyć się czegoś :) Świetnie pan wszystko tłumaczy!
i to sie podoba, pozdrawiam!!!
I kolejny fajny odcinek :)
Robi się ciekawie. Zróbmy jakiś quiz na pomysł na projekt. Ja głosuję za kolorofonem właśnie na arduino !!!
Projekty zaczną się już od najbliższego tygodnia. Na początek proste, ale z czasem będzie coraz ciekawiej :)
@ super, czekamy z niecierpliwością :)
Uwaga na płytki stykowe. Mają często linie "zasilania" podzielone na segmenty - nie ma ciągłości pomiędzy jednym końcem a drugim.
Zajęcia czas zacząć.
Bardzo fajny Film ;]
Jakie to dziś proste. Panie Adamie, czy wie pan, że największy polski radioteleskop RT4 , sterowany był starszą wersią ,, arduino"
To i tak dobrze, bo trzon polskiej "obrony przeciwlotniczej" używa zestawów ZSU-23-4 czy systemów rakietowych S-125 czy S-200, które pracują na układach lampowych.
Dzięki za takie info, jakoś bardziej chce się coś robić z tym, słysząc sensowne zastosowania profesjonalne! Pozdro!
@@MrOprawca1978 układy lampowe mają dużo plusów. Zwłaszcza w armii ;)
@@Zbik420 Uściślając, rt4 został oddany w 1994r. Sterowanie odbywało się za pomocą programu napisanego w języku C, a pozycja odczytywana za pomocą enkoderów. Obecnie to system 24 bitowy, a plany są jeszcze bardziej zaawansowane. Teleskop jest czały czas modernizowany. Pozdrawiam.
Gicio !!!! pozdrawiam i polecam :)
Tak bym chciał porozmawiać o tym wszystkim ale gdzie ? Mało tego chciałbym robić artykuły na te i inne tematy ale mnie na to nie stac.
Oj wciąga temat.
Jestem stary koń (a właściwie praktycznie Twój rówieśnik, dotychczas bawiłem się atmegami (i ATtiny) na piechotę - czyli kupując kostki i lutując płytki deweloperskie samodzielnie. Arduino to jednak inna klasa zabawy - od razu miodzik, bez lutowania.
myślę o stworzeniu "zabawki" wyposażonej w kamerke, do której wsadzam karabin i zdalnie nim steruje myszką poprzez komputer, tak jak w gierce CS
Wspaniale
Coś mi mówi że sprzedaż Arduino nagle podskoczy. Chętnie wezmę udział w takich warsztatach. Bardzo dziękuję. Do reszty społeczności: głupio mi prosić pana Adama żeby wskazał zestaw na allegro, a i jemu może być niezręcznie. Czy może ktoś zaproponować możliwie jego zdaniem wszechstronny zestaw startowy? Posortować malejąco po cenie to ja umiem, chodzi bardziej o dobranie optymalnego rozwiązania.
Ja nie doradzę, bo przez lata nakupowałem dużo różnych peryferiów do projektów i na razie czerpię z zapasów.
Na początek najlepiej chyba Arduino Uno.
Na tym secie możemy zrobić……🤔 a z 5 programów i potem 25 modyfikacji i z 125 innych modernizacji a jak jeszcze będziemy dokupować elementy to skończymy na 1024😜…. 👍
@@matthewgarage To zaproponuj coś
Zrobisz film o szafie grającej?
Jak mi wpadnie taka w łapy, chętnie :)
Kajet to zeszyt, szkicownik. Mój ojciec używał czasem tego zwrotu
I co mu się stało ?
Kurde, za dwa tygodnie to będę miał jeszcze dwa dni do odbębnienia na oddziale rehabilitacji kardiologicznej.
Powodzenia i życzę zdrowia :)
U chinczyka mozna kupic zestaw za sto kilkanascie zlotych, moze sie kiedys skusze :D
nie moge doczekac sie nastepnego odcinka
Czy na jakiś czas mógłby Pan zrezygnować z aparatów fotograficznych i co tydzień publikować materiały o Arduino?
Niestety ta seria wymaga dużo więcej pracy i częściej niż raz na dwa tygodnie, jeśli mają się też ukazywać Modne, nie dam rady. Aparaty to taki trochę relaks. Ale postaram się zamykać za każdym razem konkretny problem i nie rozciągać go na więcej niż jeden odcinek.
O, co to, to nie. Chcemy i Arduino i aparaty :)
Pozdrawiam.
Dziękuję
Jest Visual Micro do Visual Studio w którym się super pisze, ale wtyczka jest już płatna, a ostatnio nic nie piszę, więc słaby to interes. Oryginalne IDE Arduino może i jest proste, ale brak uzupełniania składni skutecznie zniechęca.
Na początku też tak myślałem, nawet zacząłem kombinować z notepadem++, ale tak naprawdę w Arduino mało się pisze, a dużo myśli i w sumie nie są to jakieś wielkie opracowania, w których duża automatyka jest potrzebna. No i korzysta się na potęgę z szablonów.
Janko! Z innej beki :) Jest jeszcze w Kraq jakiś stacjonarny komis foto?
Hej! Nie wiem nawet, ale chyba nie.
Super
Mam dokładnie taki problem, że moduł nieodpowiada, 10/10 prób zakończonych niepowodzeniem, ale nie mam możliwości wyboru starszego bootloadera, co teraz?
Nie ma w menu Arduino IDE możliwości wybrania starszego bootloadera? On się pojawi dopiero po wybraniu Nano z listy. No i trzeba zobaczyć czy jest rozpoznane w menadżerze urządzeń.
Arduino jest fajne aby zacząć przygodę z mikrokontrolerami, na dłuższą metę poleciłbym jednak kupić programator ATB-USBASP i same mikrokontrolery bo to taniej wychodzi. Koszt jednego mikrokontrolera to 2-5zł.
Cena akurat to najmniejszy problem. Pisanie czegoś większego w Arduino to jak rycie w kamieniu
@@jackyogi1 wszystko zależy od zastosowania.
perfekcja
Witam!
Wow super.
Używam XOD, czy to normalne że arduino uno nie potrafi wygenerować na wyjściu pwm więcej niż 480Hz, czy to jest wina XOD?
Uno może sprzętowo wygenerować 62,5 kHz, ale trzeba przełączyć odpowiednie rejestry. Zakładam, że XOD to potrafi, ale jak - tego nie wiem. Muszę się kiedyś pobawić tym środowiskiem, poznałem lepiej podobne, do budowy syntezatorów i jest to idea ciekawa, choć nie do wszystkiego.
@ Dziękuję za próbę odpowiedzi, natomiast coraz bardziej zaczyna to wyglądać na wadę, możliwe jakaś wadliwa instalka XOD (program się zawiesza czasem na różne sposoby ciężko w tym o regułę), zrobiłem drobne testy dla arduino Leonardo (oryginalnej platformie) i klonie NANO, efekt niestety był ten sam , tylko około 487Hz , na dodatek te sygnały (prostokąt, trójkąt, sinus) jakoś dziwnie mi wibrują, przy tak niskiej częstotliwości to zdecydowanie nienormalne, nieprawidłowe co daje mi powód by sądzić , że zaistniała tu zdecydowanie jakaś nieprawidłowość i nie może być taki stan rzeczy cechą. Hymmmmm ...będę próbował dalej, choć jeśli ktoś na coś wpadnie proszę o odzew. Pozdrawiam
Witam. Chętnie bym obejrzał film o płytach cd. Szczególnie o oznaczeniach takie jak DDD , AAD itp.
Tu nic szczególnie ciekawego nie ma. Ostatnia litera zawsze D bo nośnik cyfrowy. Stare albumy AAD bo nagrane analogowo i miksowane też. DDD to teraz standard. Nie ma gorszego brzmienia niż DAD bo materiał cyfrowo nagrany miksowany jest w domenie analogowej i spowrotem hajda! na cyfrę. DAD to kompletnie drewniane brzmienie (mam jedną czy dwie takie płyty, zgroza).
Nie do końca tak jest, trzy litery oznaczają kolejno recording, mixing i mastering, analogowy (A) lub cyfrowy (D), tak więc może się trafić płyta AAA.
Zacząć należałoby od tego, że przy wysokiej klasy sprzęcie nie ma to żadnego znaczenia i jest nie do usłyszenia. Cyfra potrafi zaemulować dowolny analog, analog potrafi zagrać czysto jak cyfra. Co innego, gdy się "robi na modłę", czyli dodaje szumu, kompresji typowej dla starych kompresorów itd. Ale to można zrobić dziś równie dobrze w środowisku wirtualnym. Te pojęcia są tak naprawdę czysto marketingowe.
Bardzo mnie Pan zachęcił do pobawienia się z Arduino. Czy może Pan powiedzieć z jakich elementów będzie Pan korzystał, tak aby można było się w nie wyposażyć z wyprzedzeniem?
Nie wiem jeszcze :) Ale na początku z rzeczy, które każdy "ma w szufladzie" i z wyświetlacza kompatybilnego z hd44780, bo trzeba będzie zacząć od "telewizorka". Sens większości projektów pada bez wyświetlacza, więc będę go chciał omówić jak najszybciej.
Panie Adamie, którą lutownicę z ZDZ Łódź poleca Pan do zabawy z Arduino?
Obawiam się, że akurat tam się lutownic do takich rzeczy nie robi. Aczkolwiek pewna grupa elektroników (w tym ja) używa do takich celów alternatywnie pistoletu, byle o małej mocy. I mam właśnie tę, którą mają tam w ofercie: 75/45, tylko trzeba używać nieco cieńszych grotów. Z rok temu padła mi lutownica stabilizowana, typowa do takich projektów i jakoś do tej pory nie naprawiłem jej, używając pistoletowej.
Teoretycznie transformatorówka sieje silnym polem EM, ale chyba nie zdarzył się przypadek, żeby to czemuś zaszkodziło. Jeden jest tylko problem: elementy zawierające żelazo, jeśli są drobne, to zaczynają gonić. No i nie ma stabilizacji temperatury, ale wbrew pozorom przepalonych lutów robi się mniej niż stabilizowaną, bo tę drugą trzeba w kółko czyścić (stop na grocie szybko się utlenia, nawet w temperaturach poniżej 300 stopni, a transformatorowa po użyciu od razu staje się zimna).
@ Dziękuję za informacje.
@@gerwazyglobotard8655 Nie jest priorytetem ale nie chce tez inwestowac nie wiadomo ile w cos co mi sie moze znudzic za chwile.
@ Dziekuję za tę uwagę o transformatorówkach. Do tej pory zawsze byłem gromiony przez "poważnych" elektroników że transformatorówką to można sobie rynne polutować a nie elektronikę;)
@@js-wy8fg Taką bzdurną tezę powielają jedynie osobniki które opanowały tylko posługiwanie się młotkiem
dzięki
Ehh robotyka... Świetna zabawa gdzie na końcu i tak wszyscy zgrzytają zębami przez wskaźniki
Wskaźniki? Najlepsza rzecz pod słońcem.
Dwa odcinki a ja już wiem, że wiem.
Arduino to swietna zabawa...ale jakie praktyczne urzadzenie mozna zrobic ktorego za grosze na Ali lub Alegro nie ma ?
Własne :) Ale główny cel istnienia Arduino to edukacja. Mając opanowany ten komputerek, można już szukać sensownej pracy i skupić się na kolejnych zagadnieniach.
Ok.
Może dzięki Panu moda na arduino w Polsce znowu wróci. Szkoda tylko że odcinki co dwa tygodnie.
Niestety nie wyrobię już. Modne muszą być co tydzień, foto nie absorbuje tak, a do Arduino muszę się przygotować (zwłaszcza od przyszłego razu).
@ modne niech spadają! 😂
@ Domyślam się. Pewnie nie będzie użyj libki tylko zrozum jak ta libka działa. To jest największy problem tutoriali z arduino w sieci.
O nie, nie! Modne są bardzo potrzebne przecież to Kawał historycznej wiedzy.
Taki Adam Słodowy 😁
Kajet to zeszyt :-)
Proponuje stworzenie rolet okiennych sterowanych na wifi lub pilota
takie rzeczy kupuje się gotowe.
@@nnnnnn3647 To idź pan do sklepu i nie przeszkadzaj innym.
@@podrugiejstronie7006 Arduino też kupujesz w sklepie.
Tylko bezsensowne marudzenie jest darmowe :)
@@nnnnnn3647 Ryby tez można kupić...
Pana tematy moja duzo innych bardzo ciekawych wątków które idą razem z historią . To ciekawe rzeczy = polityczne nawet. Jak myslano o elektronice wczoraj dawno temu. Tutaj chyba nie miejsce na to ale można by zrobić programy o elektronice 2 wojny. Jak to wyglądało i działało. Pdobno niemcy mieli rozne tajne pomysły. Slyszałem ze gdyby nie druga wojna nie przeszkodziła to w usa byłyby odbiorniki telewizyjne. Oczywiscie pracowano nad wszystkim ale znów pisze nie na temat dzisiejszej audycji .
Także w Polsce. Testy przeprowadzano zaraz przed wojną. Z powodu wojny telewizja na świecie opóźniła się o dekadę.
@ no wlasnie tym sie bardziej interesuje bo nie mam głowy dla układów scalonych jednak pana programy zcalają swoją drogą :) Wszelkie tajemnice elektroniki zaczy najac od tego jak ludzie wykozystywały pierwsze mechanizmy na prad . Juz z 25 lat sie tym zajmuje od kiedy widzialem kawałki programu Sonda w telewizji. Wielka szkoda iż ci panowie zgineli w wypadku - jednak mamy pana Adama :)
super
kajet to zeszyt Panie Adamie
pamiętam ze szkoły jak niektórzy nauczyciele mówili " otwieramy kajeciki i notujemy " ;-)
@@takom123 Miałem to samo.