SLUČAJ ZA GINISA:ISMET SIVAC,ČOVJEK SA 400 GELERA U SEBI

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 вер 2024
  • #opsadaSarajeva#genocid#Bosna
    #BOSNIA#GENOCIDE#Sarajevowar#war#RATKOMLADIC#ARMIJARBiH#ŽUČ#DOKTORDURIĆ
    Postoje priče koje nisu fikcija. Ponekad teške za objasnit one su stvarna priča o nestvarnom.
    Četvrtak, 08.juli one neizdržive 1993.godine.
    Već pet dana traje srpska vojna operacija na sjevero-zapadnom sarajevskom ratištu u kojoj su privremeno zauzeli uzvišenje Glavica iznad Saobraćajnog fakulteta na ulazu u Vogošću. Sa po nekoliko hiljada granata dnevno, srpski artiljerci napravili su dimni zastor na cijelom ovom području. Bio je to početak one dramatične vojne operacije, koja će se okončati zadnjih dana jula na Golom brdu na Žuči, nakon pogibija Envera Šehovića, komandanta Prve slavne brigade Armije Republike Bosne i Hercegovine, Zahira Panjete, komandanta Pofalićkog bataljona Prve slavne brigade, njegovog brata Esada i vojnika Zlatana Kalamujića.Taj juli ostaće upamćen kao jedan od najtežih mjeseci tokom opsade Sarajeva.
    Pred mrak, osamnaestogodišnji Ismet Sivac se vraćao kući u Gornjem Hotonju. Sa prijateljem Izetom Korjenićem Ćizom kretao se magistralnim putem.
    I onda u trenu, pred nogama je vidio nešto poput erupcije vulkana. Nakon stravične eksplozije pada na zemlju. Njegovog prijatelja Ćizu detonacija je bacila dvadesetak metara. Ismet shvata da mu je granata pala pod noge.
    Mislio je prvobitno da su samo noge u teškom stanju. Čuveni sarajevski hirurg, profesor Osman Durić na operacionom stolu shvata težinu ranjavanja. I kaže da medicina daje male šanse za preživljavanje.
    Profesor Durić je iSMETU rekao da nije vidio težeg ranjavanja. Brojao je do 400 ulaznih rana na njegovom tijelu i prestao. Nije više imao vremena. Krenula je žestoka borba za Ismetov život.
    Uslijedile su tri teške operacije u Sarajevu. Prva je trajala devet sati. U bolnici Koševo Ismet je ležao osam mjeseci, izgubio dosta krvi, koje nije bilo zbog ranjenika koji su konstantno pristizali. A onda je dan nakon prvog masakra na Markalama 1994. urgentno evakuisan u Njemačku na dalje liječenje.
    U Njemačkoj je još četiri puta operisan. Njemački doktori se ibretili posmatrajući i za njih do sada neviđen prizor.
    Nakon sedam operacija, u Ismetovom tijelu je ostalo devedeset odsto gelera. Njemački doktori rekli su u šali, da se tijelo samo može isfaširati i tako povaditi geleri.
    Čovjek briljantne biografije, hirurg, prof. dr. Osman Durić, bivši dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, 29. novembra 2014. preselio je u 76-oj godini. Ismeta je sreo u Gornjem Hotonju prije preseljenja i rekao mu „da je on njegova najveća pobjeda u karijeri i neobjašnjivo medicinsko čudo.“ Ismet Sivac je čovjek koji se izdigao iznad svoje nesreće, a sreću potražio u svoj porodici, koja mu je inspiracija za borbu kroz život. Donedavno je u Sarajevu radio kao taksista. Danas se bavi dubinskim čišćenjem namještaja.
    Sa ovolikim brojem ulaznih rana i gelera u tijelu, zasigurno bi mogao ući i u Ginisovu knjigu rekorda.

КОМЕНТАРІ • 36