"Soldaten des Heeres" - odc. 18 - "Stopnie wojskowe w Heer"

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 сер 2024
  • Stopnie wojskowe w Heer - pasjonujący, drażliwy i dyskusyjny temat. Czy Gefreiter, to kapral, czy szeregowy? Jak go tłumaczyć? Czym się różniły naramienniki zwykłych strzelców od naramienników podoficerów i oficerów? Na te i wiele innych pytań odpowiedź w naszym Felietonie. A może już znacie Państwo te odpowiedzi? :)
    Spodobało się? Udostępnij ten odcinek znajomym i subskrybuj nas!
    Możesz też polubić nas na FB: www.facebook.c...
    Ścieżka dźwiękowa: Regimentsgruß
    Bibliografia:
    H.H.Kirst, Fabryka oficerów
    Jarosław Krzywania, Wehrmacht w Kampanii Wrześniowej 1939
    Jarosław Ruszczak, Mundury niemieckie 1939-1945.
    Praca zbiorowa, Die Deutsche Wehrmacht
    Sigurd Henner i Wolfgang Böhler, Die Deutsche Wehrmacht: Dienstgrade und Waffenfarben des Heeres 1939-1945
    Film:
    • Dramatic Look

КОМЕНТАРІ • 40

  • @piotrstawicki6617
    @piotrstawicki6617 4 роки тому +1

    Bardzo ciekawy i rzetelnie zrobiony film. Proszę o poruszenie tematu niemieckich mundurów polowych dla oficerów. Konkretnie chodzi mi o sytuacje, kiedy oficerowie nosili mundury ciemnozielone z gabardyny a kiedy zakładali mundury feldgrau wykonane z materiału takiego jak dla szeregowych i podoficerów? W warunkach frontowych z tego co wiem były różne przypadki.Dziekuję i pozdrawiam

  • @Kvbagraj
    @Kvbagraj 8 років тому +7

    Kolejny cudowny odcinek świetnej serii :) Czekam na kolejny z niecierpliwością i życzę powodzenia w dalszych rekonstrukcjach :)

  • @baju8871
    @baju8871 8 років тому +6

    Wreście jakiś film.
    nagrywajcie częściej:)

  • @sgsilvarerum
    @sgsilvarerum 6 років тому +3

    Pozdrawiam serdecznie. Bardzo dobrze omówiliście tę kwestię. 15 lat temu napisałem o tym artykuł.
    www.panzerpunkt.info/artykuly/soldat_mun/stopnie.htm
    Bardzo dobrze omówiliście kwestię szeregowców. Wspomnę o takich ciekawostkach dotyczących najwyższych szarż. Otóż zdarzało się , że na pagonach feldmarszałków i generałów też były numery pułków. Były to oznaczenia honorowe. Gerd von Rundstedt miał nr 18 nad laskami . Bo to są laski a nie buławy. W Polsce były buławy. Wilhelm von Leeb też miał numerek. Wiązało się to z ich macierzystymi jednostkami, w których służyli.
    Warto też wspomnieć o takiej ciekawostce. Stopień Reichsmarschall był najwyższym stopniem wojskowym w III Rzeszy. Wielu badaczy i historyków tego nie wie i nie rozumie, że był to odpowiednik generalissimusa. Perłowoszary kolor munduru miał być kolorem nadrzędnym w stosunku do wszystkich kolorów sił zbrojnych, takim symbolicznym scaleniem wszystkich kompetencji w jednej osobie ( sci! ). W wielu opracowaniach ten stopień pokazuje się w klasyfikacji Luftwaffe. Fakt faktem, że Goering ostatecznie był ustawicznie odsuwany od dowodzenia od 1940 roku ale formalnie stopień nadany mu 31 lipca 1940 przewyższał Feldmarszałków. Goering miał dwie laski, jedną marszałkowską i druga wysadzaną brylantami Marszałka Rzeszy.
    Bardzo Was chwalę za wnikliwość. Świetna omówiona kwestia generała majora. Film doskonały technicznie. Mogę się od was dużo nauczyć. Chciałbym żeby moje filmy na kanale SG Silva Rerum były tak dopracowane i estetycznie wykonane.

    • @regiment73
      @regiment73  6 років тому +2

      Dziękujemy za naprawdę miłe słowa! Czujemy się zaszczyceni, gdy dociera do nas świadomość, że nasza praca nie idzie na marne. Bardzo nas Pan zaciekawił faktem, jakoby starsi oficerowie, czy nawet generałowie, mieli nosić numery pułków! Przyznajemy uczciwie, że w toku prac przygotowawczych do tego odcinka nie trafiliśmy na bezpośrednie dowody takich praktyk, choć mieliśmy pewne poszlaki - mamy jednak zasadę, że jeśli nie potwierdzimy czegoś, to Państwu o tym nie mówimy, bądź podkreślamy, że jest to informacja niepewna. Fakt numeru pułku na naramienniku tak wysokiego szarżą wojskowego było dla nas zbyt nieprawdopodobne, aby podawać tę informację nawet, jako niepewną. Dziękujemy za Pański głos! Na pewno pochylimy się jeszcze kiedyś nad tymi stopniami.
      Bardzo też dziękujemy za Pańskie pochwalne słowa. Najważniejsze jest dla nas jednak coś innego, za co chcemy podziękować z podwójną mocą - z Pańskiego komentarza wynika, że dokładnie analizuje Pan nasze odcinki. Jesteśmy wielce wdzięczni każdemu, kto dokładnie słucha, ogląda i wyłapuje ewentualne błędy, które mogą się każdemu przytrafić (jesteśmy tylko ludźmi, książki czasem też zawierają kontrowersyjne informacje, czasem się człowiek przejęzyczy, powodów błędu może być dużo. Jest nam niewypowiedzianie miło, że mamy Widzów, którzy poza oglądaniem mówią także "sprawdzam"! Jak to mawiał klasyk: "kontrola podstawą zaufania" :)
      Zapraszamy Pana do dalszych analiz naszych odcinków. Z wielką przyjemnością i szczerą pokorą przyjmiemy każdy głos konstruktywnej krytyki! Póki co jesteśmy w trakcie poszukiwań jeszcze kilku książek. Zainwestowaliśmy w mikrofon, który od grudnia powinien już zagościć na stałe w odcinkach. Około maja uda nam się zakupić nową kamerę, toteż za jakieś pół roku podniesiemy także jakość wideo.
      Raz jeszcze dziękujemy za Pański wysoce wartościowy głos w dyskusji i serdecznie pozdrawiamy,
      GRH Inf.-Reg. 73 z Bełchatowa!

    • @sgsilvarerum
      @sgsilvarerum 6 років тому

      Zasługujecie na te pochwały. Te numeracje na pagonach naprawdę istniały. Mam zdjęcia i książki, które to potwierdzają. Ta tradycja była też znana w I Wojnie. Musiałbym tylko zrobić skany. Jak znajdę czas mogę przesłać Wam na meila. Zapraszam również do oglądania mojego kanału. Kocham historię i estetykę. Mam romantyczny charakter. Więc bardzo mocno przeżywam wiele rzeczy związanych z przeszłością. Mam też kilka pięknych mundurów. Waffenrock Feldmarszałka. Kiedyś zrobię o nim film. Czy mogę Was zapytać na jakim programie pracujecie tworząc swoje prezentacje? Interesuje mnie prezentacje barwnych plansz z naniesionymi przypisami i komentarzami. Nie wiem jak to zrobić.
      Feliks Dzierżyński, nasz niesławny rodak mawiał: "Ufam, ale sprawdzam". He, i tak jest z tą naszą historyczną pasją. Rzymianie mawiali. 'Ucząc innych uczymy siebie". Pokora jest podstawą wiedzy i zrozumienia. Pozdrawiam Was serdecznie kochani z Manchesteru. ;)

    • @regiment73
      @regiment73  6 років тому

      Dziękujemy raz jeszcze! Barwne prezentacje, choć to zabrzmi może głupio, robimy w programie... Paint :) Od bardzo niedawna wspomagamy się programem GIMP. Również pomocny jest nam FastStone Image Viewer. Używamy ich często wszystkich przy obróbce jednej grafiki. Tworzymy pliki w formacie PNG, zapisując w rozmiarach właściwych dla klatki filmu. Potem jedynie dodajemy w montażu. Bardzo benedyktyńska praca, bowiem czasem przesunięcie czegoś o piksel powoduje to, że jest to tak widoczne na nagraniu, że trzeba wszystko poprawiać. Nie mamy, niestety, żadnych profesjonalnych narzędzi, bowiem wszystko to, co robimy, robimy non-profit. Z tego też względu przeznaczamy na to własne środki i to, co otrzymamy od Ludzi Dobrej Woli. Dzięki temu możemy się trochę lepiej rozwijać, choć biorąc pod uwagę ceny książek, czy już (co gorsza) ceny sprzętu elektronicznego możemy powiedzieć tylko jedno - jest ciężko. Mikrofon kosztował nas bagatela 300 złotych. Kamera (mamy już upatrzony model po testach próbnych) kosztować będzie prawie 3.000 złotych. Średnio książka kosztuje nas od 50 do nawet 400 złotych. Ekrany doświetlające pomieszczenie, to wydatek rzędu 100-200 złotych. Odkładamy powolutku, żeby móc Państwu zapewnić przyjemniejszy odbiór, ale mając na uwadze właśnie to, że między innymi nie zarabiamy na filmach na UA-cam (wyłączone są płatne reklamy i brak jest lokowania produktów), potrzebujemy trochę czasu, aby zebrać stosowne środki.
      Serdecznie prosimy o podesłanie skanów i zdjęć na adres: regiment73@poczta.onet.pl - będziemy wdzięczni za każdy materiał naukowy!
      Pozdrawiamy! :)

    • @sgsilvarerum
      @sgsilvarerum 6 років тому +1

      No, właśnie z tą obróbką filmów jest najgorzej. To dobrze, że umiecie to zrobić w programie Paint i innych. Podziwiam waszą determinację i ciężką pracę. Ja stworzyłem swój kanał dopiero 4 miesiące temu i kiedy zacząłem tworzyć pierwsze filmy zdałem sobie sprawę jak wymagająca to praca. Ostrość obiektywu, oświetlenie, właściwie ułożenie wszystkiego, dźwięk, skrypt, synchronizacja a potem wprowadzanie tego na UA-cam przez 2 godziny. Ludzie nie zdają sobie sprawy ile to pracy. Ale jaka satysfakcja kiedy wyrażają się z uznaniem. Kochani moi, trzeba tworzyć, trzeba się afirmować. To daje ogromną satysfakcję i rozwija osobowość.
      Wyślę Wam zaraz pierwszy meil a propos tego o czym pisałem na początku a potem będę wysyłał niespodzianki. Pozdrawiam Was serdecznie, kochani chłopcy. Lieber Juengen Kameraden und Lendserns.

  • @Shotowsky
    @Shotowsky 4 роки тому +16

    Łooo Panie, stopnie w WH to pikuś w porównaniu do RKKA na przełomie lat 30/40

    • @labrus2137
      @labrus2137 Рік тому +1

      owszem( plus w RKKA byly jeszcze te dzikie kolorki, korpusówki, oznaczenia na mundury codzienne i bojowe oraz często belki nad kieszeniami mundurów(o ile pamiętem to np. jedna belka nad prawą kieszenią munduru oznaczała szefa kompanii))

    • @WA_LO
      @WA_LO Рік тому

      Tam to nawet widma historii powiedział że to był pierdolnik

  • @maksymiliankluszczynski8107
    @maksymiliankluszczynski8107 4 роки тому

    Natrafiłem na ten film dopiero dzisiaj i dopatrzyłem się jednego błędu:
    Generał pułkownik z funkcją marszałka posiadał 4 gwiazdki. Przedstawiane naramienniki (te z buławami), przedstawiają naramiennik marszałka polowego przed 1941 (ten, który ma podstawę generalską), jak i po 1941(ten cały złoty).
    Pozdrawiam

  • @parabelumsq2lkt960
    @parabelumsq2lkt960 2 роки тому

    👍👍👍

  • @bletz1987
    @bletz1987 8 років тому +8

    Mam pytanie: dlaczego generalmajor jest stopniem niższym niż generalleutnant podczas gdy major jest stopniem wyższym niż leutnant? Co jest przyczyną tej niekonsekwencji w nazewnictwie?

    • @Kominek93
      @Kominek93 8 років тому +14

      +Błażej Kułakowski To bardzo ciekawa kwestia, o której zapomnieliśmy chyba powiedzieć. Dziękujemy za zwrócenie uwagi i śpieszymy z wyjaśnieniem. Ten pozorny „błąd” ma swoje uzasadnienie w historii i należy cofnąć się o paręset lat. Wcześniej były jedynie trzy rodzaje oficerów wyższych. Kapitan [dowodził kompanią], pułkownik [dowodził pułkiem] i generał [dowodził armią]. Porucznik był tak jakby zastępcą kapitana, podpułkownik był zastępcą pułkownika, a porucznik generalny [z niemieckiego Generalleutnant] (nie mylić z generałem porucznikiem) był zastępcą generała. Stopień majora i generała majora wprowadzono o wiele później, kiedy armia uległa znacznemu rozszerzeniu. I tak major stał się niejako „nadzorcą” kapitana, a generał major był „nadzorcą” pułkownika. Stąd wyszedł taki bałagan :)

    • @bletz1987
      @bletz1987 8 років тому +3

      +Kominek Piecykowski Dziękuję za wyjaśnienie, teraz jest to już jasne.
      Świetna seria z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki.

    • @Kominek93
      @Kominek93 8 років тому +2

      +Błażej Kułakowski Dziękujemy! Już 1 czerwca rzeczy osobiste :)

    • @irstan6285
      @irstan6285 4 роки тому +1

      @@Kominek93 8

  • @wojtekkozowski3626
    @wojtekkozowski3626 7 років тому

    Witam. Bardzo podobał mi się Wasz materiał dotyczący stopni. Mam jednak zastrzeżenia co do oznaczenia stopnia Generaloberst mit dem Rang als GFM. Według moich informacji oznaczeniem tego stopnia były cztery gwiazdki ułożone parami na "generalskim" naramienniku. Dodatkowo oznaczenie stopnia GFM na całkowicie złotym naramienniku obowiązywało dopiero od 3 kwietnia 1941 roku.
    Oznaczeniem stopnia Obergefreiter według dostępnej mi literatury są dwa kąty, a Obergefreiter z sześcioletnim okresem służby pojedynczy kąt z gwiazdką. Robicie bardzo dobrą robotę i czekam na następne filmy. Pozdrawiam.

    • @Kominek93
      @Kominek93 7 років тому

      Poprosimy o źródło, chętnie je zbadamy :)

  • @mrkott6033
    @mrkott6033 Рік тому

    Hmm.. na archiwalnych zdjęciach mundurów generalskich, gwiazdki są srebrne lub platynowe, widziałem też oryginalny muzealny mundur Obergruppenführera Heydricha i też gwiazdki były srebrne (platynowe?)

  • @bananshot2945
    @bananshot2945 2 роки тому

    6 lat? Yyy dobrą robotę robicie/robiliście

  • @barabasz9449
    @barabasz9449 4 роки тому +1

    👍

  • @kp4551
    @kp4551 4 роки тому

    Mam jedno pytania do Państwa.
    Czy można się spodziewać filmu w którym każdy stopień byłby również opisany z jego zazwyczaj wykonywaną funkcją? Szukam ostatnio namiętnie (głównie ze względów prywatnych) funkcji stopnia gefreitera. Niestety praktycznie wszystkie opracowania są po niemiecku, a językiem tym nie władam najlepiej. Z tego co zrozumiałem gefreiter pełnił funkcję dzisiejszego kaprala w WP? To znaczy szkolił szeregowych żołnierzy, był np dowódcą ciężkiego karabinu maszynowego? Również natknąłem się na informację, że był to stopień przyznawany dla żołnierzy wykazujących się odwagą w trakcie walk i już będących doświadczonymi w boju, bo z tego co wyszukałem gefreiter miał być "motywatorem" i żołnierzem podnoszącym morale współtowarzyszy. Czy są mi Państwo w stanie pomóc rozszyfrować kim tak na prawdę był ten gefreiter? :)

  • @MrJoker5140
    @MrJoker5140 4 роки тому

    Mam pytanie mam mundur WH mam na boku dylemat ma podwójne V to kapral czy plutonowy ?

  • @Marmur1987
    @Marmur1987 7 років тому +2

    Ja bym tego nieszczęsnego frajtra zostawił tak jak jest, a wyżej po prostu starszy frajter, czy frajter sztabowy. Po prostu nie ma polskiego odpowiednika. Jak mówisz u nas kapral to już podoficer więc nie pasuje. A inne opcje? "Starszy starszy szeregowy", "starszy starszy starszy szeregowy" i "starszy starszy szeregowy sztabowy" brzmią "trochę" dziwnie :). Ale to już moje prywatne zdanie.

  • @stefanleczycki5605
    @stefanleczycki5605 Місяць тому

    Ze zrodel jasno wynika, ze Unteroffizier to kapral!!! A Bewerber to nie oczekujacy, a kandydat. General rodzaju wojsk to tzw. pelny general (volle General). W jednym macie racje WH, WL czy WK nie sa porównywalne z WP.

  • @wiolettaskrzynska5788
    @wiolettaskrzynska5788 2 роки тому

    Hej
    Czy Obergefreiter móglbyć żołnierz z kategorią 3 volkslisty? Czy tylko D.R. Stad. ?

    • @regiment73
      @regiment73  2 роки тому +1

      Dzień dobry!
      Dziękujemy za to ciekawe pytanie. Ogólnie rzecz ujmując: tak. Obergefreiter, to jeszcze korpus szeregowców. Jeśli taki "obywatel III kategorii" służył w wojsku i sobie zasłużył (raczej w tym wypadku wchodzi w grę służba zawodowa), to jak najbardziej :) Jeżeli rzecz ma się korpusu podoficerów, to sytuacja raczej mało prawdopodobna, a oficerów, to już zupełnie.
      Pozdrawiamy,
      GRH I.-R. 73

    • @wiolettaskrzynska5788
      @wiolettaskrzynska5788 2 роки тому

      @@regiment73 bardzo dziękuje za odp. Pozdrawiam😉

  • @wojtekkozowski3626
    @wojtekkozowski3626 7 років тому +1

    Krzywania Jarosław Wehrmacht w Kampanii Wrześniowej 1939: Umundurowanie i odznaki., INTERNATIONAL ENCYCLOPEDIA OF UNIFORM INSIGNIA www.uniforminsignia.org, Guido Rosignoli Army Badges and Insignia of World War 2 (GB,Poland,Belgium,Italy,USSR.USA,Germany). Pozdrawiam.

  • @Filip7370
    @Filip7370 7 років тому

    A ja się zapytam czy Unterofizier nie można tłumaczyć jako plutonowy?

  • @kambodia
    @kambodia 8 років тому +1

    Wpierw mówisz z przekąsem ze inni popełniają błąd na siłe dopasowując stopnie wojska polskiego i wojsk lądowych wermachtu (swoja drogą czemu nie używasz tego zwrotu tylko mało czytelnego "Heer")
    Odnośnie stopni:
    - przyjmijmy że korpus szeregowych ma więcej stopni i w wojsku polskim niema ich odpowiedników. Tu się zgadzam
    Jednak stopień unteroffizier - podoficer to właśnie odpowiednik kaprala - wynika to z funkcji sprawowanej przez niego w strukturze - dowódca drużyny
    plutonowy (i młodszy sierżant) to już dowódca plutonu (najczęściej trzeciego w kompani) lub pomocnik/zastępca dowódcy plutonu którym dowodzi oficer
    starszy sierżant to szef kompani (lub inne funkcje gospodarcze) lub funkcje pomocnicze w sztabie batalionu (i mamy wyjaśnienie stopnia sierzant sztabowy)
    - unteroffizierbewrber - "uczeń" szkoły podoficerskiej ma polski odpowiednik - elew - ten z jedną belką
    -fahnrich - "uczeń" szkoły oficerskiej to podchorąży a nie chorąży - to ten z dwiema belkami
    U nas jest to o tyle inaczej że podchorąży jak i elew to tylko tytuł (oznaka to dodatkowe odznaki na pagonach i rękawach) a stopnie mają szeregowych i podoficerów
    mała dygresja - chorąży historycznie to byłą funkcja nie stopień a w IIRP tylko przez 4 lata chorąży był "prawie oficerem", natomiast w LWP sztucznie utworzono korpus chorążych którzy mieli stanowiska starszych podoficerów i młodszych oficerów (dowódca plutonu, szef kompani, technik kompani, funkcje gospodarcze i administracyjne)

    • @Kominek93
      @Kominek93 8 років тому +4

      +Robert Jęrdrzejak śpieszę z wyjaśnieniem!
      Po pierwsze serdecznie dziękuję za zwrócenie uwagi odnośnie zwrotu "Heer", który faktycznie mógł okazać się nie do końca czytelny. Używanie go miało jednak na celu wykazanie różnicy między Wehrmachtem, a rzeczonym Heer, bo choć ich zamienne stosowanie nie jest może wielkim błędem, to "Wehrmacht" jest pojęciem zbyt ogólnym. Mówiąc "Wehrmacht" mamy na myśli ogół niemieckich sił zbrojnych (z wyłączeniem SS). Biję się w pierś, faktycznie zabrakło tego w "pilotażu". Niemniej wierzę, że mimo wszystko nie wprowadziłem zbyt wielkiego zamieszania, jednocześnie zobowiązuję się do wyjaśnienia tej sytuacji przy okazji kręcenia odcinka o granatniku! :)
      Odnośnie stopni:
      Tematyka stopni w Heer jest właśnie dlatego "emocjonująca", że jeśli chcemy dopasować nazwy stopni do korpusów, to się absolutnie nie da. Jeżeli jednak chcemy je dopasować do funkcji, które dany żołnierz pełnił, to wtedy jest to (przyjmijmy) możliwe, choć przez to "kasujemy" Niemcom sporo stopni. Dodatkowo u Niemców nie zawsze stopień szedł w parze z funkcją (jak w WP).
      W Wojsku Polskim faktycznie chorąży był funkcją, a nie stopniem. U Niemców jednak było to troszkę inaczej rozwiązywane, gdyż funkcje oznaczali osobnymi obszywkami, tak samo, jak szefów kompanii.
      Niemniej serdecznie dziękuję za Twój komentarz! Cieszę się, że udało mi się sprowokować ciekawą dyskusję! :)
      Pozdrawiam!

    • @kambodia
      @kambodia 8 років тому +1

      +Kominek Piecykowski - tam zaraz dyskusja :), ot moje spojrzenie na tą sprawę. Seria podoba mi się. Gratuluję pasji i życzę dalszych sukcesów

    • @Kominek93
      @Kominek93 8 років тому +1

      +Robert Jęrdrzejak Dziękujemy bardzo! :)

  • @pawepablo7477
    @pawepablo7477 3 роки тому

    Naszjleszy przykład jak można zrobić karierę w armii niemieckiej z kaprala na wodza 😱😱😱😱

  • @macwoz5009
    @macwoz5009 3 роки тому

    Interpretacja wolna od błędów i jedyna słuszną!!!!!