Filmik super i bardzo szanuję za poświęcony czas. Znalazłem dwa drobne błędy (na ten moment jako że nie widziałem jeszcze całego filmu): 1. karty sag dzielą się na 3 typy: a) relikty (bronie) b) rytuały (zaklęcia) c) sprzymierzeńców 2. sagi które posiadają 3 poziomy rozwoju to sagi personalne które są przypisane do konkretnej postaci i nie powinny być przydzielane do innych postaci z dwóch powodów, po pierwsze ze względu na zapisy fabularne danej sagi a po drugie że dane karty sagi mogą nie do końca działać z inną postacią. Będę aktualizował ten komentarz jeśli coś jeszcze mi się rzuci w oczy.
11:41 Karty Czartów łatwo rozpoznać po tym, że ze wszystkich Stworzy tylko one mają symbol Obozowania u dołu, z opisem warunków wymaganych do ich usunięcia z pola gracza. 25:01 * To akurat jest wizerunek i wyczyn Asuby (z dodatku "Wędrówki w Dziczy"), nie Swary. Choć rzeczywiście, obie blondyny są do siebie podobne 😜 1:28:28 W instrukcji na stronie 11, pod koniec trzeciego akapitu jest taki zapis: "Opowieści już rozpatrzone, staną się twoimi Ścieżkami, a niewybrane karty nagród, powędrują na spód stosu Sagi, wyczekując dnia, w którym zostaną na nowo odkryte". Czyli teoretycznie, jeśli będziemy kontynuować nasze zmagania w kampanii i zamkniemy całą Personalną Sagę, to w sytuacji, kiedy staniemy przed wyborem nowej, zamiast tego możemy sięgnąć po te niewybrane we wcześniejszym etapie. 1:42:18 Mógłbyś naprowadzić mnie na zasadę (najlepiej podając nr strony), która umożliwia przyzwanie Stworza w Opcji Regionu zamiast Obozowania? Wertuję instrukcję i nie mogę tego znaleźć... 2:07:47 * Rytuał 2:28:51 * Przebicie Weli W zaktualizowanej instrukcji (2024) korzystając z Opcji Regionu "Przebicie Weli" płacimy 2 punkty dowolnego atrybutu, zamiast przyjmować Skazę. 2:31:52 * Tak jak wcześniej sugerowali @wojciechjendrysik5032 | @ukaszdworak3902 | @patrykwiecek2969 wzmocniona (opłacona żetonem Trofeum) umiejętność Biesa usuwa tylko 1 Zagrożenie z regionu nie będącego w tym samym Kirze co bohater. 3:09:41 i 3:11:20 Czy gdy mamy do czynienia z Testem Łączonym, kiedy testowane są więcej niż 1 atrybut, z Reakcji korzystamy raz na cały test, czy po 1 razie na każdy atrybut? Nie znalazłem zapisu w instrukcji na ten temat. 3:10:19 * Nie możesz dowolnie wybierać atrybutów w Teście Łączonym. Ich kolejność jest określona przez opis karty, która go wywołała. 3:10:41 i 3:11:34 * Dodałeś kości Instynktu i w drugim teście kości Wigoru z Banerów kart, ale nie dodałeś podstawowej kości zapewnianej przez sam test. Czy słowo "kładniemy" ma charakter regionalny? Ponieważ nie znam go. Zapewne chodzi Ci o "kładziemy", prawda?
Szacun za film, wytlumaczenie takiego molocha to nie lada wyczyn, naprawde swietnie poprowadzone, mam nadzieje ze bedzie kiedys okazja wspolnie zagrac :)
Obejrzałem i świetna rozgrywka, fajnie poprowadzona, w ogóle się nie nudziłem i szybko minęło. Czułem się jakbym grał z Tobą :D Takie rozgrywki chętnie z różnych gier przygodowych bym oglądał częściej :D Co do gry to kiedyś tam coś myślałem, aby wesprzeć, ale jednak odpuściłem. Także czekam na drugi filmik podsumowujący gdzie opowiedz coś o wrażeniach z gry i co tam będzie poprawionego na nowej kampanii. Pozdrawiam i dziękuję za twoją pracę!
Pytanie. Czy w testach mogę używac tylko kości testowanego atrybutu czy moge np w teście woli rzucić również kością wigoru, która np w przypadku krytyka daje rune woli...? Zakładam że nie ale wole dopytąc...
Jeśli piszesz tu stricte o "Testach" i nie mylisz ich z "Wyzwaniami", to w czasie ich trwania patrzysz na wyekwipowane karty Reliktów/Rytuałów/Sprzymierzeńców na planszetce bohatera - a dokładniej na tzw. Banery tych kart - pod kątem rodzajów (kolorów) kości. Jeżeli któraś z nich ma ten sam kolor co testowany atrybut, dorzucasz dodatkową kość w tym kolorze do już posiadanej bo w przypadku testu zawsze masz 1 kość danego typu z automatu. W okolicach 51:40 filmu masz to dobrze wyjaśnione. Wszystkie umiejętności na kartach Reliktów/Rytuałów/Sprzymierzeńców, jeśli nie wspominają o Testach, dotyczą Wyzwań, więc w ogóle nie mają tu zastosowania.
Jestem po pierwszej wieczornej godzinnej sesji :) Muszę przyznać, że bardzo dobrze tłumaczysz zasady tej niełatwej w sumie gry. Mam jedną uwagę - z tego jak ja to zrozumiałem to karta sagi towarzysza Kora, jako, że ma przy swojej umiejętności symbol mapki, pozwala na użycie tej umiejętności w fazie eksploracji, nie jako zdolność terenu i pozwala w fazie świtu lub południa po prostu odrzucić żeton kadzi w obecnym albo sąsiednim terenie bez testowania. Bo Ty wykonałeś test, który można zrobić zawsze (oczywiście chyba, że chodziło o to, żeby pokazać jak się wykonuje testy). EDIT: OK, OBEJRZAŁEM KAWAŁEK DALEJ I MÓWISZ O TYM, WIĘC NIEWAŻNE. W zasadzie największą trudnością tej gry, jak już się przebrnie przez zasady i chaos w pudełku są dosyć częste momenty, w których ciężko jednoznacznie określić jak działa dana umiejętność lub tekst fabularny. Tak jeszcze na marginesie - moim zdaniem dobrze by było w którymś momencie dokładniej omówić karty Znicza, Poczary i pozostałych bossów (karty bossów, czarne stronice, ataki) - w instrukcji jest to zrobione bardzo ogólnie i ja sam mam problem z nimi (na przykład nie wiedziałem, które z kart Znicza brać do scenariusza Pamięć Świata - tam są takie niebieskie karty itp) Druga rzecz to kwestia sag - Ty na nagraniu wyłożyłeś wszystkie trzy sagi i zdecydowałeś się realizować sagę główną. Ja w swoich rozgrywkach wykładałem tylko jedną i realizowałem właśnie ją, tak jak mówi scenariusz, ale sam do końca nie wiem jak to działa - czy można swobodnie skakać po tych 3 sagach, czy jak się jakąś wybierze to trzeba ją skończyć a pozostałe czekają. No i jak już się skończy jedną sagę to czy automatycznie rozpoczynasz nową wybraną czy jakoś inaczej. Chyba tyle w chwili obecnej. Jak po dalszym seansie coś mi się pojawi to pozwolę sobie napisać :)
Zdolność Kory działa może nie tyle w fazie eksploracji co w Fazie Wypraw bo Eksploracja jest akcją (stara instrukcja - str. 16, nowa - str. 19). Dobrze to rozgraniczyć. Faza Wypraw zawiera w sobie 4 tury (świt, południe, zmierzch, noc). W ramach tych 4 tur możemy podejmować po 1 akcji - jak wspomniana Eksploracja, ale również Odpoczynek i akcja Portu, plus jeszcze Opcja Regionu, jeśli jest dostępna. Opis Kory zawiera konkretną turę (świt, południe), w której możemy użyć jej zdolności. Symbol mapy, jak spojrzysz na legendę na ostatniej stronie instrukcji, determinuje moment użycia zdolności jako PRZED lub PO wykonaniu akcji w danej turze. Z tym, że opis jej zdolności zawiera słowo "Akcja", więc zastępuję nam inne działania (eksplorację, odpoczynek, port). Jeśli chodzi o drugą podniesioną kwestię - dostępne Sagi są określone przez scenariusz. Akurat ten - "Pamięć Świata" wspomina o dołożeniu Stosów Sag do KAŻDEJ z 3 posiadanych podstawowych kart Sagi. W zasadzie 2 bo karty Sagi Personalnej i ich stosy to standard, który przydzielasz swojej postaci na początku każdego scenariusza (jeśli mnie pamięć nie myli). I tak jak wspomniałeś, w wypadku tego scenariusza możesz "skakać" po Sagach i ich kartach Opowieści. Jeśli na wskutek rozstrzygania kart Scenariusza, Regionu, pojawi się zapis, że "otrzymujesz nową Sagę", wtedy decydujesz, czy dobierasz zupełnie nową Podstawową kartę Sagi, czy dobierasz Stos do posiadanej już podstawowej karty jakiejś Sagi - czyli jeśli dobierzesz Stos, deklarujesz, że będziesz ją rozwijał, więc od razu odsłaniasz pierwszą kartę Opowieści. Akurat w tym scenariuszu wszystkie "jedynki" masz obnażone i od Ciebie zależy, którą Sagę doprowadzisz do końca, realizując w ten sposób jeden z jego celów.
Sagi personalne maja 3 etapy, a sagi podstawowe maja 2 etapy i najlepiej nie mieszac sag personalnych, tzn jak gramy swara to kieł całozercy jest tylko dla niej wraz z opowiescia, ewentualnie mozna grac tak ze tylko 1sza karte mozna wziac ale bez mozliwosci rozwiniecia sagi
Cześć, mam pytanie odnośnie Biesa. Czy on na pewno może usuwać zagrożenie z każdego oddalonego kiru, czy tylko z 1 oddalonego kiru. Dodatkowo, czy to nie zastępuje opcji usunięcia zagrożenia w kirze bohatera? Dzięki za film.
Świetny materiał. Czy ktoś rozwikłał tajemnicę dlaczego aktywacja Herolda wygląda inaczej w księdze zasad niż w księdze scenariuszy? Dotyczy oczywiście Pamięci Świata.
Ponieważ księga zasad została poprawiona, więc mogą być pewne różnice pomiędzy księgą scenariuszy (która jeszcze nie została poprawiona) oraz księga zasad.
Scenariusz "Pamięć Świata" ma inne cele podane w instrukcji a inne w księdze scenariuszy: Trzeba ukończyć 3 Sagi i potem można podjąć walkę z Heroldem. Który jest prawidłowy? Wypełnienie jednej sagi trwa dużo krócej, także presja czasu praktycznie nie istnieje, ale walka z bossem jest chyba za trudna. Opcja z Księgi Scenariuszy jest chyba optymalnie zbalansowana. Gra jest dobra, ale ilość błędów i nieścisłości jest frustrująca. Szacunek za próbę ogarnięcia gry :)
Tylko, że ja już używam poprawionej instrukcji więc zagaduję, że ten scenariusz został trochę zmieniony w porównaniu z księgą scenariuszy, która nie ma jeszcze swojej poprawionej wersji
@@MGBoardGames Wczoraj wrzuciłem linki do aktualnej Instrukcji i Księgi Scenariuszy (dosłownie sprzed kilku dni), ale post został usunięty. Także podpowiem, że Instrukcję można pobrać z oficjalnej strony Zerywii w sekcji "Projects/Downloads" a Księgę Scenariuszy można namierzyć w komentarzach do #31 aktualizacji kampanii dodruku na Kickstarterze. Jest też dostępna na oryginalnej kampanii na Wspieram To, na samym dole, pod zdjęciami aktualizacji #89. Aktualnie Instrukcja na oficjalnej stronie podpisana jest datą 2023, ale pobrany plik ma w nazwie 2024, więc jest szansa, że to nowszy wypust.
W pełni zrozumiałe 😉, ale akurat ten film powstał głównie w celu zaprezentowania/wyjaśnienia większości zasad, bo niestety jak ktoś miał starą wersję instrukcji to mógł mieć wiele pytań co do zasad 😅
według mnie herold jest zbyt potezny i raczej ciezko go pokonac, moze gdyby ilosc wzmocnien herolda bylo ilosc graczy -1, to wtedy w solo byloby 0 wzmocnien, ogolnie uwazam ze pamiec swiata jest za dlugim scenariuszem i lepiej sie gra kampanie, bo jest podzielona na 4 mniejse scenariusze
Zgadzam się, że Herold jest bardzo ciężko, na ten moment żadnej partii nie udało mi się wygrać, mimo tego, że postać jest mocno rozwinięta, to i tak troszkę czegoś brakuje. W kampanie jeszcze nie grałem, bo czekam na poprawiony scenariusz
@@MGBoardGameswe 2 jak gralismy to nie wygralismy tylko ostatniej kampanii, przegralismy wszystkie 4/4 scenariusze bo byly niezbalansowane. Troche latwiej jest pokonac herolda bo w solo zakladajac ze herold ma 3 symbole i karta ma 2 symbole, to musisz pokryc SAM 5 symboli samego herolda, plus pokknac kazdy atak. We 2 natomiast masz 7 symboli, plus ataki, czyli de facto 3,5 symbola na gracza, zamiast 5, a moze byc jeszcze trudniej, nam sie raz u znicza pociagnely jako wzmocnienie karty co mialy po 3 symbole do pokrycia, ja osobiscie, na solo gralbym na brak wzmocnien, bo to jednak lekka przesada,
Też tak sądzę, przynajmniej na poczet tego wprowadzającego scenariusza bo tak to z mety masz podejście ostro pod górkę w stylu "Robinsona Crusoe", co może zniechęcać, zwłaszcza po kilku godzinach prób rozwijania sag, połączonych z deszyfrowaniem zasad i mechanik gry.
Panie prawie 5 godzin siedzenia nad grą? To już wiem dlaczego jeszcze nie wyszedł film o Senjutsu 🤪. Ale szacun, że chciało Ci się tyle siedzieć przy nagrywce. Pytanie komu to będzie się chciało tyle oglądać 🤪
Zainteresowalem sie gra i poczytalem. Znalazlem duzo informacji, ze gra zawiera koszmarne bledy uniemozliwiajace ukończenie rozgrywki. Grales dalej? Zeby to potwierdzic? Inwestowanie tyle czasu w gre zeby sie przekonac, ze nie moge jej ukonczyc byloby frustrujące 😢
Będzie o tej grze jeszcze cały odcinek gdzie o wszystkim opowiem, ale na ten moment jest poprawiona wersja instrukcji, która jest już dużo lepsza niż poprzednia wersja, ale problem był ze scenariuszami, które zawierały dużo błędów. Aktualnie jestem w kontakcie z autorem gry i trwają prace nad poprawą scenariuszy. Prawdopodobnie w lutym będę kampania na GF reprintu tej gry z poprawionymi wszystkimi rzeczami. Ale więcej szczegółów będzie w filmie poświęconym tej grze
@@MGBoardGames zobaczymy jak to będzie. Generalnie jest tak, że twórca gry albo olewa ludzi albo nie potrafi sobie ułożyć logistyki. Albo wziął na siebie za dużo. Według informacji z forum gry-planszowe jeszcze w okolicach końca zeszłego roku 2023 miał się pojawić na stronie wydawcy film mówiący właśnie o scenariuszach. Do dzisiaj go nie ma. Ja również mam informację o księdze scenariuszy, bezpośrednio od autora i w grudniu pisał, że będzie w styczniu. Zasadniczo to gra jest bardzo dobra, tylko panuje w niej wszechobecny chaos. Już samo ułożenie sobie kart w pudełku po otwarciu gry to wyzwanie. Sam żeby poznać zasady musiałem skakać pomiędzy instrukcją oficjalną, fanowską, filmami, forum i excelem z pytaniami i odpowiedziami. Sam już dałem radę rozegrać scenariusz Pamięć Świata i dzisiaj wieczorem obejrzę jak to u Ciebie wygląda, choćby, żeby skonfrontować zasady, czy stosujemy je tak samo. Z kampanią na GF trzeba BARDZO uważać. Wystarczy zajrzeć na istniejące obecnie kampanie i poczytać komentarze ludzi, którzy wpłacili pieniądze i są duże opóźnienia oraz brak kontaktu ze strony twórcy. Piszę to z przykrością, bo ta gra ma bardzo duży potencjał i jak już przebijesz się przez ten cały chaos gra daje sporo przyjemności.
@@Grik81 też sam czekam jak rozwinie się sytuacja i na pewno w filmie o tej grze postaram się ująć wszystkie kwestie, aby nikt nie był potem zaskoczony
@@MGBoardGames tak czy inaczej bardzo dobrze, że zrobiłeś ten materiał, bo to kolejna cegiełka do lepszego poznania tej gry. To jest bezcenne :). A sam też, mocno kibicuję Zerywii, bo to dobra gra i do tego w słowiańskim klimacie. Pozdrawiam :)
Filmik super i bardzo szanuję za poświęcony czas.
Znalazłem dwa drobne błędy (na ten moment jako że nie widziałem jeszcze całego filmu):
1. karty sag dzielą się na 3 typy:
a) relikty (bronie)
b) rytuały (zaklęcia)
c) sprzymierzeńców
2. sagi które posiadają 3 poziomy rozwoju to sagi personalne które są przypisane do konkretnej postaci i nie powinny być przydzielane do innych postaci z dwóch powodów, po pierwsze ze względu na zapisy fabularne danej sagi a po drugie że dane karty sagi mogą nie do końca działać z inną postacią.
Będę aktualizował ten komentarz jeśli coś jeszcze mi się rzuci w oczy.
Genialna rozgrywka i instrukcja. Szacunek za poświęcony czas. Ogladam juz drugi raz
Na taki materiał czekałem kilka lat.
Pięknie dziękuję!
Jak to mówią „Lepiej późno niż wcale” 😅
11:41 Karty Czartów łatwo rozpoznać po tym, że ze wszystkich Stworzy tylko one mają symbol Obozowania u dołu, z opisem warunków wymaganych do ich usunięcia z pola gracza.
25:01 * To akurat jest wizerunek i wyczyn Asuby (z dodatku "Wędrówki w Dziczy"), nie Swary. Choć rzeczywiście, obie blondyny są do siebie podobne 😜
1:28:28 W instrukcji na stronie 11, pod koniec trzeciego akapitu jest taki zapis:
"Opowieści już rozpatrzone, staną się twoimi Ścieżkami, a niewybrane karty nagród, powędrują na spód stosu Sagi, wyczekując dnia, w którym zostaną na nowo odkryte".
Czyli teoretycznie, jeśli będziemy kontynuować nasze zmagania w kampanii i zamkniemy całą Personalną Sagę, to w sytuacji, kiedy staniemy przed wyborem nowej, zamiast tego możemy sięgnąć po te niewybrane we wcześniejszym etapie.
1:42:18 Mógłbyś naprowadzić mnie na zasadę (najlepiej podając nr strony), która umożliwia przyzwanie Stworza w Opcji Regionu zamiast Obozowania? Wertuję instrukcję i nie mogę tego znaleźć...
2:07:47 * Rytuał
2:28:51 * Przebicie Weli
W zaktualizowanej instrukcji (2024) korzystając z Opcji Regionu "Przebicie Weli" płacimy 2 punkty dowolnego atrybutu, zamiast przyjmować Skazę.
2:31:52 * Tak jak wcześniej sugerowali @wojciechjendrysik5032 | @ukaszdworak3902 | @patrykwiecek2969 wzmocniona (opłacona żetonem Trofeum) umiejętność Biesa usuwa tylko 1 Zagrożenie z regionu nie będącego w tym samym Kirze co bohater.
3:09:41 i 3:11:20 Czy gdy mamy do czynienia z Testem Łączonym, kiedy testowane są więcej niż 1 atrybut, z Reakcji korzystamy raz na cały test, czy po 1 razie na każdy atrybut? Nie znalazłem zapisu w instrukcji na ten temat.
3:10:19 * Nie możesz dowolnie wybierać atrybutów w Teście Łączonym. Ich kolejność jest określona przez opis karty, która go wywołała.
3:10:41 i 3:11:34 * Dodałeś kości Instynktu i w drugim teście kości Wigoru z Banerów kart, ale nie dodałeś podstawowej kości zapewnianej przez sam test.
Czy słowo "kładniemy" ma charakter regionalny? Ponieważ nie znam go. Zapewne chodzi Ci o "kładziemy", prawda?
Dziękuje pięknie za ten film
Miłego grania 😉
Zerywia - edycja reżyserska. Aż boję się spytać ile godzin to było nagrywane 😉 dzięki za materiał
Szacun za film, wytlumaczenie takiego molocha to nie lada wyczyn, naprawde swietnie poprowadzone, mam nadzieje ze bedzie kiedys okazja wspolnie zagrac :)
Dzięki wielkie, nie powiem akurat Zerywię jest dosyć ciężko wytłumaczyć 😅
@@MGBoardGames cos o tym wiem, choc ostatnio tlumacyzlem ja pierdyliard razy, na szczescie nie musialem dokladnie calej rozgrywki xd
Ja jestem zachwycony. Jak najwięcej taki filmów. Pozdrawiam.
Dziękuję 😉
Z tego co widzę gra mocno przekombinowana, jednak mimo to bardzo mi się podoba, ma klimat, jeszcze raz dzięki za film
Obejrzałem i świetna rozgrywka, fajnie poprowadzona, w ogóle się nie nudziłem i szybko minęło. Czułem się jakbym grał z Tobą :D Takie rozgrywki chętnie z różnych gier przygodowych bym oglądał częściej :D Co do gry to kiedyś tam coś myślałem, aby wesprzeć, ale jednak odpuściłem. Także czekam na drugi filmik podsumowujący gdzie opowiedz coś o wrażeniach z gry i co tam będzie poprawionego na nowej kampanii. Pozdrawiam i dziękuję za twoją pracę!
Dziękuje bardzo :D, na filmik podsumowujący trzeba będzie jeszcze trochę poczekać
Prawie 5h, ale wariat! Grałem w całą jedną sagę parę lat temu, wrażenia pozytywne, chociaż niewiele już pamiętam.
Czekam na zapowiedziany drugi filmik o tej grze :D
@@hest4140 niedawno dopiero wyszła poprawiona wersja księgi scenariuszy, więc potrzebuje trochę czasu, żeby sprawdzić jak to teraz dokładnie wygląda 😉
Witam i jak udało się Panu coś dowiedzieć na temat zerywia quest o którym pisałem kilka dni temu od autora ?? Przeglądnąć kampanie Questa?
Pytanie. Czy w testach mogę używac tylko kości testowanego atrybutu czy moge np w teście woli rzucić również kością wigoru, która np w przypadku krytyka daje rune woli...? Zakładam że nie ale wole dopytąc...
Jeśli piszesz tu stricte o "Testach" i nie mylisz ich z "Wyzwaniami", to w czasie ich trwania patrzysz na wyekwipowane karty Reliktów/Rytuałów/Sprzymierzeńców na planszetce bohatera - a dokładniej na tzw. Banery tych kart - pod kątem rodzajów (kolorów) kości. Jeżeli któraś z nich ma ten sam kolor co testowany atrybut, dorzucasz dodatkową kość w tym kolorze do już posiadanej bo w przypadku testu zawsze masz 1 kość danego typu z automatu. W okolicach 51:40 filmu masz to dobrze wyjaśnione.
Wszystkie umiejętności na kartach Reliktów/Rytuałów/Sprzymierzeńców, jeśli nie wspominają o Testach, dotyczą Wyzwań, więc w ogóle nie mają tu zastosowania.
grasz w to jeszcze? jak wrażenia jeśli pograłeś więcej?
Jestem po pierwszej wieczornej godzinnej sesji :)
Muszę przyznać, że bardzo dobrze tłumaczysz zasady tej niełatwej w sumie gry.
Mam jedną uwagę - z tego jak ja to zrozumiałem to karta sagi towarzysza Kora, jako, że ma przy swojej umiejętności symbol mapki, pozwala na użycie tej umiejętności w fazie eksploracji, nie jako zdolność terenu i pozwala w fazie świtu lub południa po prostu odrzucić żeton kadzi w obecnym albo sąsiednim terenie bez testowania. Bo Ty wykonałeś test, który można zrobić zawsze (oczywiście chyba, że chodziło o to, żeby pokazać jak się wykonuje testy). EDIT: OK, OBEJRZAŁEM KAWAŁEK DALEJ I MÓWISZ O TYM, WIĘC NIEWAŻNE.
W zasadzie największą trudnością tej gry, jak już się przebrnie przez zasady i chaos w pudełku są dosyć częste momenty, w których ciężko jednoznacznie określić jak działa dana umiejętność lub tekst fabularny.
Tak jeszcze na marginesie - moim zdaniem dobrze by było w którymś momencie dokładniej omówić karty Znicza, Poczary i pozostałych bossów (karty bossów, czarne stronice, ataki) - w instrukcji jest to zrobione bardzo ogólnie i ja sam mam problem z nimi (na przykład nie wiedziałem, które z kart Znicza brać do scenariusza Pamięć Świata - tam są takie niebieskie karty itp)
Druga rzecz to kwestia sag - Ty na nagraniu wyłożyłeś wszystkie trzy sagi i zdecydowałeś się realizować sagę główną. Ja w swoich rozgrywkach wykładałem tylko jedną i realizowałem właśnie ją, tak jak mówi scenariusz, ale sam do końca nie wiem jak to działa - czy można swobodnie skakać po tych 3 sagach, czy jak się jakąś wybierze to trzeba ją skończyć a pozostałe czekają. No i jak już się skończy jedną sagę to czy automatycznie rozpoczynasz nową wybraną czy jakoś inaczej.
Chyba tyle w chwili obecnej. Jak po dalszym seansie coś mi się pojawi to pozwolę sobie napisać :)
Zdolność Kory działa może nie tyle w fazie eksploracji co w Fazie Wypraw bo Eksploracja jest akcją (stara instrukcja - str. 16, nowa - str. 19). Dobrze to rozgraniczyć. Faza Wypraw zawiera w sobie 4 tury (świt, południe, zmierzch, noc). W ramach tych 4 tur możemy podejmować po 1 akcji - jak wspomniana Eksploracja, ale również Odpoczynek i akcja Portu, plus jeszcze Opcja Regionu, jeśli jest dostępna. Opis Kory zawiera konkretną turę (świt, południe), w której możemy użyć jej zdolności. Symbol mapy, jak spojrzysz na legendę na ostatniej stronie instrukcji, determinuje moment użycia zdolności jako PRZED lub PO wykonaniu akcji w danej turze. Z tym, że opis jej zdolności zawiera słowo "Akcja", więc zastępuję nam inne działania (eksplorację, odpoczynek, port).
Jeśli chodzi o drugą podniesioną kwestię - dostępne Sagi są określone przez scenariusz. Akurat ten - "Pamięć Świata" wspomina o dołożeniu Stosów Sag do KAŻDEJ z 3 posiadanych podstawowych kart Sagi. W zasadzie 2 bo karty Sagi Personalnej i ich stosy to standard, który przydzielasz swojej postaci na początku każdego scenariusza (jeśli mnie pamięć nie myli). I tak jak wspomniałeś, w wypadku tego scenariusza możesz "skakać" po Sagach i ich kartach Opowieści. Jeśli na wskutek rozstrzygania kart Scenariusza, Regionu, pojawi się zapis, że "otrzymujesz nową Sagę", wtedy decydujesz, czy dobierasz zupełnie nową Podstawową kartę Sagi, czy dobierasz Stos do posiadanej już podstawowej karty jakiejś Sagi - czyli jeśli dobierzesz Stos, deklarujesz, że będziesz ją rozwijał, więc od razu odsłaniasz pierwszą kartę Opowieści. Akurat w tym scenariuszu wszystkie "jedynki" masz obnażone i od Ciebie zależy, którą Sagę doprowadzisz do końca, realizując w ten sposób jeden z jego celów.
Sagi personalne maja 3 etapy, a sagi podstawowe maja 2 etapy i najlepiej nie mieszac sag personalnych, tzn jak gramy swara to kieł całozercy jest tylko dla niej wraz z opowiescia, ewentualnie mozna grac tak ze tylko 1sza karte mozna wziac ale bez mozliwosci rozwiniecia sagi
Cześć, mam pytanie odnośnie Biesa. Czy on na pewno może usuwać zagrożenie z każdego oddalonego kiru, czy tylko z 1 oddalonego kiru. Dodatkowo, czy to nie zastępuje opcji usunięcia zagrożenia w kirze bohatera?
Dzięki za film.
też mi się wydaje, że po prostu możesz go wysłać dalej
tak Bies może usunąć tylko 1 zagrożenie, ulepszona wersja umiejętności zwiększa tylko zasięg w jakim można usunąć zagrożenie
Świetny materiał. Czy ktoś rozwikłał tajemnicę dlaczego aktywacja Herolda wygląda inaczej w księdze zasad niż w księdze scenariuszy? Dotyczy oczywiście Pamięci Świata.
Ponieważ księga zasad została poprawiona, więc mogą być pewne różnice pomiędzy księgą scenariuszy (która jeszcze nie została poprawiona) oraz księga zasad.
Scenariusz "Pamięć Świata" ma inne cele podane w instrukcji a inne w księdze scenariuszy: Trzeba ukończyć 3 Sagi i potem można podjąć walkę z Heroldem. Który jest prawidłowy? Wypełnienie jednej sagi trwa dużo krócej, także presja czasu praktycznie nie istnieje, ale walka z bossem jest chyba za trudna. Opcja z Księgi Scenariuszy jest chyba optymalnie zbalansowana. Gra jest dobra, ale ilość błędów i nieścisłości jest frustrująca. Szacunek za próbę ogarnięcia gry :)
Tylko, że ja już używam poprawionej instrukcji więc zagaduję, że ten scenariusz został trochę zmieniony w porównaniu z księgą scenariuszy, która nie ma jeszcze swojej poprawionej wersji
Jak nie ukończysz 3 sag to nie masz szans z Heroldem.
@@MGBoardGames Wczoraj wrzuciłem linki do aktualnej Instrukcji i Księgi Scenariuszy (dosłownie sprzed kilku dni), ale post został usunięty. Także podpowiem, że Instrukcję można pobrać z oficjalnej strony Zerywii w sekcji "Projects/Downloads" a Księgę Scenariuszy można namierzyć w komentarzach do #31 aktualizacji kampanii dodruku na Kickstarterze. Jest też dostępna na oryginalnej kampanii na Wspieram To, na samym dole, pod zdjęciami aktualizacji #89. Aktualnie Instrukcja na oficjalnej stronie podpisana jest datą 2023, ale pobrany plik ma w nazwie 2024, więc jest szansa, że to nowszy wypust.
Obejrzałbym całe ale trochę za długi film. Prawie pół dnia hehe.
W pełni zrozumiałe 😉, ale akurat ten film powstał głównie w celu zaprezentowania/wyjaśnienia większości zasad, bo niestety jak ktoś miał starą wersję instrukcji to mógł mieć wiele pytań co do zasad 😅
@@MGBoardGames Dałeś radę. Myślę, że na raty ale obejrzę. Pozdrawiam.
według mnie herold jest zbyt potezny i raczej ciezko go pokonac, moze gdyby ilosc wzmocnien herolda bylo ilosc graczy -1, to wtedy w solo byloby 0 wzmocnien, ogolnie uwazam ze pamiec swiata jest za dlugim scenariuszem i lepiej sie gra kampanie, bo jest podzielona na 4 mniejse scenariusze
Zgadzam się, że Herold jest bardzo ciężko, na ten moment żadnej partii nie udało mi się wygrać, mimo tego, że postać jest mocno rozwinięta, to i tak troszkę czegoś brakuje. W kampanie jeszcze nie grałem, bo czekam na poprawiony scenariusz
@@MGBoardGameswe 2 jak gralismy to nie wygralismy tylko ostatniej kampanii, przegralismy wszystkie 4/4 scenariusze bo byly niezbalansowane. Troche latwiej jest pokonac herolda bo w solo zakladajac ze herold ma 3 symbole i karta ma 2 symbole, to musisz pokryc SAM 5 symboli samego herolda, plus pokknac kazdy atak. We 2 natomiast masz 7 symboli, plus ataki, czyli de facto 3,5 symbola na gracza, zamiast 5, a moze byc jeszcze trudniej, nam sie raz u znicza pociagnely jako wzmocnienie karty co mialy po 3 symbole do pokrycia, ja osobiscie, na solo gralbym na brak wzmocnien, bo to jednak lekka przesada,
Też tak sądzę, przynajmniej na poczet tego wprowadzającego scenariusza bo tak to z mety masz podejście ostro pod górkę w stylu "Robinsona Crusoe", co może zniechęcać, zwłaszcza po kilku godzinach prób rozwijania sag, połączonych z deszyfrowaniem zasad i mechanik gry.
Panie prawie 5 godzin siedzenia nad grą? To już wiem dlaczego jeszcze nie wyszedł film o Senjutsu 🤪. Ale szacun, że chciało Ci się tyle siedzieć przy nagrywce. Pytanie komu to będzie się chciało tyle oglądać 🤪
I tam, ja wczoraj siedziałem 6h nas Twilight Imperium i było fajnie :p
Ja gralem jedna rozgrywke w tainted grail 11h
Nie powiem trochę pracy przy tym filmie było, ale myślę że ktoś na pewno z niego skorzysta 😉
Tak w ogóle to z tego co widze grasz swarą, a masz wyczyn Asuby :P
Właśnie ogarnąłem to dzisiaj rano jak przeglądałem karty, i te grafiki serio są bardzo do siebie podobne 😅
Zainteresowalem sie gra i poczytalem. Znalazlem duzo informacji, ze gra zawiera koszmarne bledy uniemozliwiajace ukończenie rozgrywki.
Grales dalej? Zeby to potwierdzic?
Inwestowanie tyle czasu w gre zeby sie przekonac, ze nie moge jej ukonczyc byloby frustrujące 😢
Będzie o tej grze jeszcze cały odcinek gdzie o wszystkim opowiem, ale na ten moment jest poprawiona wersja instrukcji, która jest już dużo lepsza niż poprzednia wersja, ale problem był ze scenariuszami, które zawierały dużo błędów. Aktualnie jestem w kontakcie z autorem gry i trwają prace nad poprawą scenariuszy. Prawdopodobnie w lutym będę kampania na GF reprintu tej gry z poprawionymi wszystkimi rzeczami. Ale więcej szczegółów będzie w filmie poświęconym tej grze
Ten scenariusz, który tutaj rozegrałem to już poprawiona wersja
@@MGBoardGames zobaczymy jak to będzie. Generalnie jest tak, że twórca gry albo olewa ludzi albo nie potrafi sobie ułożyć logistyki. Albo wziął na siebie za dużo. Według informacji z forum gry-planszowe jeszcze w okolicach końca zeszłego roku 2023 miał się pojawić na stronie wydawcy film mówiący właśnie o scenariuszach. Do dzisiaj go nie ma. Ja również mam informację o księdze scenariuszy, bezpośrednio od autora i w grudniu pisał, że będzie w styczniu.
Zasadniczo to gra jest bardzo dobra, tylko panuje w niej wszechobecny chaos. Już samo ułożenie sobie kart w pudełku po otwarciu gry to wyzwanie. Sam żeby poznać zasady musiałem skakać pomiędzy instrukcją oficjalną, fanowską, filmami, forum i excelem z pytaniami i odpowiedziami.
Sam już dałem radę rozegrać scenariusz Pamięć Świata i dzisiaj wieczorem obejrzę jak to u Ciebie wygląda, choćby, żeby skonfrontować zasady, czy stosujemy je tak samo.
Z kampanią na GF trzeba BARDZO uważać. Wystarczy zajrzeć na istniejące obecnie kampanie i poczytać komentarze ludzi, którzy wpłacili pieniądze i są duże opóźnienia oraz brak kontaktu ze strony twórcy. Piszę to z przykrością, bo ta gra ma bardzo duży potencjał i jak już przebijesz się przez ten cały chaos gra daje sporo przyjemności.
@@Grik81 też sam czekam jak rozwinie się sytuacja i na pewno w filmie o tej grze postaram się ująć wszystkie kwestie, aby nikt nie był potem zaskoczony
@@MGBoardGames tak czy inaczej bardzo dobrze, że zrobiłeś ten materiał, bo to kolejna cegiełka do lepszego poznania tej gry. To jest bezcenne :). A sam też, mocno kibicuję Zerywii, bo to dobra gra i do tego w słowiańskim klimacie. Pozdrawiam :)