@@opowiadamhistorie Ciekawy i wartościowy kanał więc na pewno skorzystam z zaproszenia i zostanę na stałe 👍 Mam takie pytanie odnośnie materiału o Sokratesie Starynkiewiczu...Czy ten dziennik z jego notatkami został może wydany w formie książki czy pdfu?
Ten kanał to jest istny majstersztyk. Z niecierpliwością czekam na każdy film. Dodam tylko, że wcale nie jestem z Warszawy, ale pan znakomieice odpowiada i zachęca mnie do zgłębiania historii naszej stolicy. Pozdrawiam
Wielokrotnie przechodząc tam czułem podświadomie, że coś jest nie tak z tym miejscem i dzięki panu już wiem co. Uczymy się od Węgrów, odbudowują wzgórze zamkowe budynek po budynku, niczym klejnoty w koronie i tak powinniśmy traktować dziedzictwo kulturowe a nie wpychać kolejne klocki, byle kasa się zgadzała. Jednak jakiś porządek, harmonia i normy muszą funkcjonować, aby nasze miasta nie były bigosem estetycznym. Chciałbym zobaczyć pana film o węgierskim wzgórzu Zamkowym ponieważ ciężko coś znaleźć na ten temat w polskim internecie aczkolwiek rozumiem skupienie się na Warszawie Pozdrawiam i czekam na nowe materiały.
Nie jestem warszawiakiem ale te opowiadania o stolicy są niesamowicie interesujące bo jednak jest to stolica Polski i ma swoją przebogatą historię….dziekuje👍
"Drapieżna ręka nieświadomego barbarzyńcy pastwi się nad zabytkami po cichu, powoli". Do Poznania pasuje to motto jak ulał. Raz po cichu i powoli, raz szybko i efektownie.
Pomnik Mikołaja Kopernika w Warszawie jest jednym z najważniejszych symboli miasta. To hołd dla wybitnego astronoma, który zmienił nasze postrzeganie wszechświata. Jego postać stoi dumnie na Placu Stanisława Małachowskiego, przypominając nam o naszych osiągnięciach w dziedzinie nauki i odkrywania. Pomnik ten inspiruje do poszukiwania wiedzy i rozwijania się intelektualnie, a jednocześnie jest pięknym elementem miejskiego krajobrazu, dodając uroku tej części Warszawy.
"Tu było, tu stało" - poproszę całą serię! Może być kamienica po kamienicy (pałac po pałacu?) wzdłuż danej historycznej ulicy ;) A długie odcinki dla większych historii. Trafiłem przypadkiem tydzień temu i zostaję na dłużej, choć rodowitym mieszkańcem Warszawy nie jestem. Uwielbiam taki format z dużą ilością archiwalnych zdjęć. Brakuje mi tylko nałożonej kalki z rzutem na dane miejsce współcześnie (to se wymyśliłem 😅). Mega robota!
Mała sugestia. Pytanie "społeczności" instargama na tematy dotyczące UA-cam jest strzałem w kolano. To są dwie różne platformy, służące do zupełnie innych celów i mające inny "target". "My Naród" XD niekoniecznie musimy korzystać równocześnie z obu tych platform. Jak dla mnie, czyli osoby która korzysta z YT zamiast telewizji, jest to zmiana na minus. A i żeby nie było, że jakiś hejt się pojawia. Subskrybuję kanał, bardzo mi się podobają treści jakie Pan przedstawia, daję kciuki w górę.
To tylko sugestia że można podpatrywać trochę kulis i łatwiejszy kontakt z widzami. Film robię jedynce tygodniu jeśli się uda, na IG jestem codziennie.
Jeśli chodzi o długość odcinków, to ja się oczywiście zgadzam na wszystko, byleby tylko je oglądać, jednak preferuję odcinki długie, lubię zanurzać się w historie całkowicie, a te krótkie pozostawiają niedosyt. Parkingi w najbardziej reprezentacyjnych miejscach Warszaw nie tylko szpecą te miejsca, są moim zdaniem symbolem tandety urbanistycznej, braku umiejętności/wiedzy/zdolności/środków finansowych/chęci na rekonstrukcję/restaurację/przebudowę tych miejsc w podkreślający ich piękno sposób. Z pewnością udałoby się znaleźć odpowiednie rozwiązania, tak aby kierowcy mieli miejsca do parkowania i budowle przestrzeń, by być odpowiednio wyeksponowane.
tylko, że dłuższe filmy zajmują mi miesiąc pracy (zakładając, że poświęcam temu soboty/niedziele niepracujące), więc trochę długo. A ten film robiłem wczoraj cały dzień z przerwą na obiad. Myślę, że tamto należy robić i tego nie zaniedbywać. Jeśli coś da się streścić w 7 minut bez rozwodzenia się w wątkach pobocznycjh, to należy to robić :)
@@opowiadamhistorie Ależ ja znakomicie rozumiem wszelkie ograniczenia i uwarunkowania związane z nagrywaniem tych filmów, tym bardziej, że profesjonalizm, z jakim są tworzone też ma swoje wymagania :) Proszę kręcić filmy takie i w takim tempie, jak Panu pasuje, dla mnie każdy z nich to prawdziwa przyjemność. Czekoladę uwielbiam, ale bynajmniej nie pożeram całej tabliczki na raz (choć i to się zdarzało) lecz dawkuję sobie małe kostki. Będę więc traktować Pana filmy jak czekoladę :)
@@m.sobolewski1212 dlatego że hotel Victoria stoi. Dlatego że ma właścicieli. Dlatego że nikt nie ma takich pieniędzy jak Kronenberg żeby wystawiać pałac a przynajmniej nie dlatego, żebyśmy mogli go zwiedzać. To tak z grubsza.
pl. Piłsudskiego też się marnuje. Ja bym parking zrobił, do Grobu Nieznanego Żołnierza blisko. Plac Zamkowy też by było można zaadoptować, bo do Zamku blisko i na Starówkę!
Dopiero na tym filmie dostrzegłem, że wokół pomnika są linie, chyba symbolizujące orbity. Jakość ich nigdy nie zauważałem. To raczej nie jest oryginalna koncepcja autora pomnika, tylko późniejsza wariacja projektanta remontu placu. Na starych zdjęciach ich nie ma
A może by coś o tym, co było w tym miejscu miejscu przed pałacem Karasia, czyli kamienicą Olborskich a bardziej o domu Podrzutków i dziele ks. Gabriela Piotra Baudouina CM, jego szpitalu Dzieciatka Jezus, Szpitalu Generalnym....
PROPONUJĘ , ŻEBY O PARKINGU MÓWIĆ , " PARKING Z ZAMIERZCHŁYCH CZASÓW UBIEGŁEGO WIEKU, WYKONANY W STYLU POSTMODERNISTYCZNYM, JESZCZE ZANIM TEN ZACZĄŁ OBOWIĄZYWAĆ"...
Generalnie nie zgadzam się z bardzo krzywdzącą oceną Pałacu Jabłonowskich. Czy raczej budynku na jego miejscu. Tak, to jest biurowiec i tak, nie jest to przywrócenie pierwotnej formy. Ale naprawdę było to konieczne? Czy tak samo powinniśmy wieszać psy np. na odbudowie Gdańska, gdzie tak naprawdę go nie odbudowano, a postawiono osiedle bloków z przyklejonymi fasadami kamienic? Tak - "Pałac Jabłonowskich" to obecnie biurowiec z doklejonym frontem. Ale ocenić trzeba, że ten front został odtworzony dobrze oraz w pełni zgrany jest z otaczającą, historyczną zabudową. Wolę już taki budynek, niż szpecący parking lub odbudowany historyczny budynek, który jest zapuszczony, bo nie wiadomo co z nim zrobić...
Pałac Jabłonowskich to bolesny temat, bo jeśli ktoś lubi dekoracje teatralne czy wioski potiomkinowskie to ok, fajnie że jest i ktoś wyłożył poważne pieniądze na "rekonstrukcję".
mam nadzieję, że jeszcze działa, bo nikt z taką lekkością nie mówił o architekturze. Niestety dla nas Oni poszli chyba bardziej w kursy, książki i robienie oprowadzań po Włoszech. Normalna rzecz skoro z tego się utrzymują. Niestety dla nas, bo rzadko robią filmy dla szerokiej publiczności.
Gdyby chciano odnowić ten pałac... Co z kamienicą i wybitymi oknami? Można je zlikwidować? Mozna wymysić ich likwidację na mieszkańców? Mozna zabrac im dostęp do światła? Czy jednak jest to nierealne z uwagi na prawo budowlane?
teraz to musztarda po obiedzie i rozważania teoretyczne; zostaniemy z taką wyrwą i parkingiem na reprezentacyjnej ulicy. Nie ma ani siły przebicia ani pomysłu co z tym zrobić a władzom Warszawy to nie przeszkadza. Ostatni pomysł odbudowy pochodził z czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego w Warszawie.
była w Warszawie taka ekipa rządzących, która przez lata wysiedlała ludzi (w tym moją babcię) i oddawała kamienice w różne ręce. Jolanta Brzeska spaliła się sama i dobrze jest, pięknie, europejsko i nie ma winnych.
Szkoda... W ogóle pięknie by było, gdyby powstał plan odbudowy brakujących kamienic i pałaców w miejscach pustych, zgodnie z zachowanymi zdjęciami i rysunkami. Obecnie w Niemczech staje się to powszechne. Ale u nas chyba jeszcze władza musi wyrosnąć z bylejakości i cwaniactwa. Na razie jest na etapie białych i czarnych klocków obok PKiN...
Jak zwykle ciekawy materiał. Nie zgadzam się jednak z opinią, że w Warszawie jest dużo parkingów w reprezentacyjnych miejscach. Wprost przeciwnie, uważam, że parkingów jest zdecydowanie za mało. A obecny prezydent miasta robi wszystko, by było ich jeszcze mniej.
Ja akurat widziałem jak wyglądał pl. Bankowy, Krakowskie Przedmieście czy pl. Teatralny przed wojną i gwarantuje że nie były to parkingi. Tak, teraz mamy więcej aut, z czego wcale nie wynika, że mają one stać w centrum na reprezentacyjnych szlakach. Jakoś nie pamietam żeby na piazza del Popolo był parking.
@@betelgezaa klasyczna historia: umiera Pan domu, który dbał o dziedzictwo. Wdowa wychodzi ponownie za mąż. Nowego męża pałac ani ziębi ani grzeje bo ma swoj. Przychodzą zabory, czasy napoleońskie. Na pałac trzeba łożyć więc ktoś kalkuluje że knajpa przyniesie więcej pieniędzy niż restauracja. Budynek niszczeje, pozbywamy się problemu. Podobny los spotkał pałac Kronenberga czy dom Herse. Potomkowie mogli nie podzielać wizji założyciela a najczęściej nie byli tak obrotni biznesowo a takie budowle są kosztowne w utrzymaniu więc niszczeją aż ktoś je odkupi lub zmiecie je wojna czy inna wichura dziejowa.
Bardzo dużo, na przestrzeni wieków, w Warszawie budowano a potem rozbierano. To ewenement czy w innych europejskich miastach tej rangi też były takie praktyki?
ne znam wielu innych europejskich stolic, ale to zawsze jest funkcja historii. Weźmy np. Rzym. Wspaniale to miasto opisuje prof. Bożena Fabiani w książce/audiobooku "Rzym. Wędrówki z historią w tle".
W Paryżu, po przegranej wojnie francuski-pruskiej roku 1870 wybuchła rewolta zwana Komuną Paryską. Po stłumieniu tego niechlubnego buntu, średniowieczną zabudowę Paryża zburzono (ciasne uliczki, dom na domu itp.) i w to miejsce wybudowano nowoczesną dzielnicę w środku miasta z garnizonami wojskowymi (obecnie chyba nie istnieją). Szczegółów nie pamiętam. Oglądałem jakiś film o tym na Canal+
To bedzie mój ulubiony kanał :) .Leci łapka w górę i subskrypcja👍👍👍
zapraszam częściej!
@@opowiadamhistorie Ciekawy i wartościowy kanał więc na pewno skorzystam z zaproszenia i zostanę na stałe 👍
Mam takie pytanie odnośnie materiału o Sokratesie Starynkiewiczu...Czy ten dziennik z jego notatkami został może wydany w formie książki czy pdfu?
Prosimy jeszcze częściej! Pana kanał jest moim ulubionym internetem
ile czas pozwala :)
Ten kanał to jest istny majstersztyk. Z niecierpliwością czekam na każdy film. Dodam tylko, że wcale nie jestem z Warszawy, ale pan znakomieice odpowiada i zachęca mnie do zgłębiania historii naszej stolicy. Pozdrawiam
dziękuję za ocenę i obecność!
Nie jestem w żaden sposób związana z Warszawą, jednakże jako historyk chylę czoła przed Pana wiedzą i dokumentacja jaką dzieli się Pan z widzami
Pałac kTasia
Hope they rebuild it, I love Warsaw and its history, from the USA. I don't know Polish but saw the video and had to comment. Cheers.
Greetings from Warsaw!
Wielokrotnie przechodząc tam czułem podświadomie, że coś jest nie tak z tym miejscem i dzięki panu już wiem co. Uczymy się od Węgrów, odbudowują wzgórze zamkowe budynek po budynku, niczym klejnoty w koronie i tak powinniśmy traktować dziedzictwo kulturowe a nie wpychać kolejne klocki, byle kasa się zgadzała. Jednak jakiś porządek, harmonia i normy muszą funkcjonować, aby nasze miasta nie były bigosem estetycznym.
Chciałbym zobaczyć pana film o węgierskim wzgórzu Zamkowym ponieważ ciężko coś znaleźć na ten temat w polskim internecie aczkolwiek rozumiem skupienie się na Warszawie
Pozdrawiam i czekam na nowe materiały.
Super głos, bardzo dokumentalny:)
Czytała Krystyna Czubówna 😁
świetny kanał, dziękuję
Świetnie opowiada Pan o historii! Gratuluję!
Formuła Pańskich filmów jest bardzo ciekawa.
dziękuję i pozdrawiam!
Dziękuję za ten odcinek, kopalnia wiedzy ! Z niecierpliwością czekam na następne ☺️
Nie jestem warszawiakiem ale te opowiadania o stolicy są niesamowicie interesujące bo jednak jest to stolica Polski i ma swoją przebogatą historię….dziekuje👍
zawsze do usług :)
Pięknie dziękuję za podzielenie się wspanialymi wiadomosciami z kart naszej historii !!!
Bardzo dziękuję za publikację tego niezwykle interesującego materiału publicystycznego dotyczącego ulicy Karasia.
Pozdrowienia z Piły!
Odpozdrawiam!
Krótka forma filmu to dobry wybór. Dobry film. Pozdrawiam.
"Drapieżna ręka nieświadomego barbarzyńcy pastwi się nad zabytkami po cichu, powoli". Do Poznania pasuje to motto jak ulał. Raz po cichu i powoli, raz szybko i efektownie.
Bardzo ciekawa historia w świetny sposób opowiedzianą. Krótkie, długie - filmy na tym kanale są świetne. Dziękuję.
super ciekawe. tak trzymać!!!!
Świetny kanał! Dzięki za ten materiał.
dziękuję i pozdrawiam!
Posługuje się Pan przepiękną polszczyzną, uwielbiam słuchać i oglądać....
Dziękuję, obawiam się jednak, że ogólny poziom polszczyzny spadł więc jak to mówią jednooki królem.
Pomnik Mikołaja Kopernika w Warszawie jest jednym z najważniejszych symboli miasta. To hołd dla wybitnego astronoma, który zmienił nasze postrzeganie wszechświata. Jego postać stoi dumnie na Placu Stanisława Małachowskiego, przypominając nam o naszych osiągnięciach w dziedzinie nauki i odkrywania. Pomnik ten inspiruje do poszukiwania wiedzy i rozwijania się intelektualnie, a jednocześnie jest pięknym elementem miejskiego krajobrazu, dodając uroku tej części Warszawy.
Super!
Należałoby odbudować. Mamy w tych czasach tyle możliwości....
Fajniejsza krótsza treść filmów, lepiej się przyswaja :) no i mam nadzieję, że zgodnie z obietnicą będą częściej kolejne odcinki :)
Tak czy siak, dobrze że większość ulicy odbudowano. Krakowskie Przedmieście jest istną perełką Warszawy.
zgadza się
o tak
Odbudować pałac karasia😍😍😍😍
Albo chociaż zlikwidować parking! 😉
"Tu było, tu stało" - poproszę całą serię! Może być kamienica po kamienicy (pałac po pałacu?) wzdłuż danej historycznej ulicy ;) A długie odcinki dla większych historii. Trafiłem przypadkiem tydzień temu i zostaję na dłużej, choć rodowitym mieszkańcem Warszawy nie jestem. Uwielbiam taki format z dużą ilością archiwalnych zdjęć. Brakuje mi tylko nałożonej kalki z rzutem na dane miejsce współcześnie (to se wymyśliłem 😅). Mega robota!
Nałożone współczesne ulice na dawne mapy się pojawiają tu i ówdzie. Proszę oglądać resztę materiałów 😉
Jestem za😂
JA WYRWĘ DOSTRZEGAM, SZKODA ,ŻE NIE MA PAŁACU KARASIA..
❤
Mała sugestia. Pytanie "społeczności" instargama na tematy dotyczące UA-cam jest strzałem w kolano. To są dwie różne platformy, służące do zupełnie innych celów i mające inny "target". "My Naród" XD niekoniecznie musimy korzystać równocześnie z obu tych platform. Jak dla mnie, czyli osoby która korzysta z YT zamiast telewizji, jest to zmiana na minus. A i żeby nie było, że jakiś hejt się pojawia. Subskrybuję kanał, bardzo mi się podobają treści jakie Pan przedstawia, daję kciuki w górę.
To tylko sugestia że można podpatrywać trochę kulis i łatwiejszy kontakt z widzami. Film robię jedynce tygodniu jeśli się uda, na IG jestem codziennie.
👍
Jeśli chodzi o długość odcinków, to ja się oczywiście zgadzam na wszystko, byleby tylko je oglądać, jednak preferuję odcinki długie, lubię zanurzać się w historie całkowicie, a te krótkie pozostawiają niedosyt.
Parkingi w najbardziej reprezentacyjnych miejscach Warszaw nie tylko szpecą te miejsca, są moim zdaniem symbolem tandety urbanistycznej, braku umiejętności/wiedzy/zdolności/środków finansowych/chęci na rekonstrukcję/restaurację/przebudowę tych miejsc w podkreślający ich piękno sposób. Z pewnością udałoby się znaleźć odpowiednie rozwiązania, tak aby kierowcy mieli miejsca do parkowania i budowle przestrzeń, by być odpowiednio wyeksponowane.
tylko, że dłuższe filmy zajmują mi miesiąc pracy (zakładając, że poświęcam temu soboty/niedziele niepracujące), więc trochę długo. A ten film robiłem wczoraj cały dzień z przerwą na obiad. Myślę, że tamto należy robić i tego nie zaniedbywać. Jeśli coś da się streścić w 7 minut bez rozwodzenia się w wątkach pobocznycjh, to należy to robić :)
@@opowiadamhistorie Ależ ja znakomicie rozumiem wszelkie ograniczenia i uwarunkowania związane z nagrywaniem tych filmów, tym bardziej, że profesjonalizm, z jakim są tworzone też ma swoje wymagania :)
Proszę kręcić filmy takie i w takim tempie, jak Panu pasuje, dla mnie każdy z nich to prawdziwa przyjemność. Czekoladę uwielbiam, ale bynajmniej nie pożeram całej tabliczki na raz (choć i to się zdarzało) lecz dawkuję sobie małe kostki. Będę więc traktować Pana filmy jak czekoladę :)
Może odcinek o pałacu Kronenberga i czy możliwa jest odbudowa? Pozdrawiam
Pałac jest na liście. Odbudowa jest oczywiście nierealna.
@@opowiadamhistorie Czy to dlatego, że Hotel Victoria jest niby "zabytkiem"?
@@m.sobolewski1212 dlatego że hotel Victoria stoi. Dlatego że ma właścicieli. Dlatego że nikt nie ma takich pieniędzy jak Kronenberg żeby wystawiać pałac a przynajmniej nie dlatego, żebyśmy mogli go zwiedzać. To tak z grubsza.
Ja lubię wątki poboczne.
A moze tak zrobic film o ul.Oboznej, Dynasach, Rotundzie i torze kolarskim. Moji dziadkowie mieszkali na Oboznej.
może pewnego dnia
Przykro patrzeć na Warszawę która ewidentnie nie ma szczęścia.
Pana programy są . Mega zajebiste . Dziękuję ❤
no, ale na szczęście parking jest i można samochodzikiem elegancko podjechać na mniej niż 50 cm od celu 🥰
pl. Piłsudskiego też się marnuje. Ja bym parking zrobił, do Grobu Nieznanego Żołnierza blisko. Plac Zamkowy też by było można zaadoptować, bo do Zamku blisko i na Starówkę!
@@opowiadamhistorie przynajmniej nie tak daleko są parkingi bankowy i teatralny...
Dopiero na tym filmie dostrzegłem, że wokół pomnika są linie, chyba symbolizujące orbity. Jakość ich nigdy nie zauważałem. To raczej nie jest oryginalna koncepcja autora pomnika, tylko późniejsza wariacja projektanta remontu placu. Na starych zdjęciach ich nie ma
Dokładnie tak
A może by coś o tym, co było w tym miejscu miejscu przed pałacem Karasia, czyli kamienicą Olborskich a bardziej o domu Podrzutków i dziele ks. Gabriela Piotra Baudouina CM, jego szpitalu Dzieciatka Jezus, Szpitalu Generalnym....
tak, to jest jakiś temat tylko z ilustracjami skąpo a ja robię filmy, więc trudno operować na kilku obrazach
Nie tylko parking, tam był też i ogród... ogrodzony wysokim płotem. Wszystko po to, żeby ominąć płacenia podatków :)
Prawda.
PROPONUJĘ , ŻEBY O PARKINGU MÓWIĆ , " PARKING Z ZAMIERZCHŁYCH CZASÓW UBIEGŁEGO WIEKU, WYKONANY W STYLU POSTMODERNISTYCZNYM, JESZCZE ZANIM TEN ZACZĄŁ OBOWIĄZYWAĆ"...
Może następna historia będzie o pałacu w Wilanowie?
To raczej opowiedziana historia
Ja ten głos kojarzę. Hardon sklep
Podobno przystanki metra w Warszawie, to tez ja 😄😄😄
Generalnie nie zgadzam się z bardzo krzywdzącą oceną Pałacu Jabłonowskich.
Czy raczej budynku na jego miejscu.
Tak, to jest biurowiec i tak, nie jest to przywrócenie pierwotnej formy.
Ale naprawdę było to konieczne?
Czy tak samo powinniśmy wieszać psy np. na odbudowie Gdańska, gdzie tak naprawdę go nie odbudowano, a postawiono osiedle bloków z przyklejonymi fasadami kamienic?
Tak - "Pałac Jabłonowskich" to obecnie biurowiec z doklejonym frontem.
Ale ocenić trzeba, że ten front został odtworzony dobrze oraz w pełni zgrany jest z otaczającą, historyczną zabudową.
Wolę już taki budynek, niż szpecący parking lub odbudowany historyczny budynek, który jest zapuszczony, bo nie wiadomo co z nim zrobić...
Pałac Jabłonowskich to bolesny temat, bo jeśli ktoś lubi dekoracje teatralne czy wioski potiomkinowskie to ok, fajnie że jest i ktoś wyłożył poważne pieniądze na "rekonstrukcję".
Ten pryszcz to skandal na Krakowskim.
pryszcz?
super ;P bo Radosław Gajda i jego kanaL chyba juz przestał działac
wiec mamy ciebie
mam nadzieję, że jeszcze działa, bo nikt z taką lekkością nie mówił o architekturze. Niestety dla nas Oni poszli chyba bardziej w kursy, książki i robienie oprowadzań po Włoszech. Normalna rzecz skoro z tego się utrzymują. Niestety dla nas, bo rzadko robią filmy dla szerokiej publiczności.
Gdyby chciano odnowić ten pałac...
Co z kamienicą i wybitymi oknami?
Można je zlikwidować? Mozna wymysić ich likwidację na mieszkańców? Mozna zabrac im dostęp do światła?
Czy jednak jest to nierealne z uwagi na prawo budowlane?
zamurować i wysiedlić :P
teraz to musztarda po obiedzie i rozważania teoretyczne; zostaniemy z taką wyrwą i parkingiem na reprezentacyjnej ulicy. Nie ma ani siły przebicia ani pomysłu co z tym zrobić a władzom Warszawy to nie przeszkadza. Ostatni pomysł odbudowy pochodził z czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego w Warszawie.
była w Warszawie taka ekipa rządzących, która przez lata wysiedlała ludzi (w tym moją babcię) i oddawała kamienice w różne ręce. Jolanta Brzeska spaliła się sama i dobrze jest, pięknie, europejsko i nie ma winnych.
Szkoda...
W ogóle pięknie by było, gdyby powstał plan odbudowy brakujących kamienic i pałaców w miejscach pustych, zgodnie z zachowanymi zdjęciami i rysunkami.
Obecnie w Niemczech staje się to powszechne.
Ale u nas chyba jeszcze władza musi wyrosnąć z bylejakości i cwaniactwa.
Na razie jest na etapie białych i czarnych klocków obok PKiN...
Jak zwykle ciekawy materiał. Nie zgadzam się jednak z opinią, że w Warszawie jest dużo parkingów w reprezentacyjnych miejscach. Wprost przeciwnie, uważam, że parkingów jest zdecydowanie za mało. A obecny prezydent miasta robi wszystko, by było ich jeszcze mniej.
Ja akurat widziałem jak wyglądał pl. Bankowy, Krakowskie Przedmieście czy pl. Teatralny przed wojną i gwarantuje że nie były to parkingi. Tak, teraz mamy więcej aut, z czego wcale nie wynika, że mają one stać w centrum na reprezentacyjnych szlakach. Jakoś nie pamietam żeby na piazza del Popolo był parking.
4@@opowiadamhistorie 35 lat temu byl i na Piazza del Popolo i nawet na Piazza Navona. Powoli Rzymianie doszli do rozumu. Oby i Polacy
Pan Trzaskowski da radę i wszystko odbuduję 🤣🤣🤣
xD
Konserwacja zabytków w Warszawie.....to coś takiego istnieje😂?
Dobry odcinek jak zawsze.
Bardzo ciekawe. Karaś był gejem i nie miał dzieci? Zastanawiałem się co tam stało i trafił mi się filmik !
Karasiowie mieli bodaj szóstkę dzieci.
@@opowiadamhistorie hmmm ciekawe dlaczego pałac zszedł na psy mimo spadkobierców ..
@@betelgezaa klasyczna historia: umiera Pan domu, który dbał o dziedzictwo. Wdowa wychodzi ponownie za mąż. Nowego męża pałac ani ziębi ani grzeje bo ma swoj. Przychodzą zabory, czasy napoleońskie. Na pałac trzeba łożyć więc ktoś kalkuluje że knajpa przyniesie więcej pieniędzy niż restauracja. Budynek niszczeje, pozbywamy się problemu. Podobny los spotkał pałac Kronenberga czy dom Herse. Potomkowie mogli nie podzielać wizji założyciela a najczęściej nie byli tak obrotni biznesowo a takie budowle są kosztowne w utrzymaniu więc niszczeją aż ktoś je odkupi lub zmiecie je wojna czy inna wichura dziejowa.
@@opowiadamhistorie hmmmmm a kto wtedy dziedziczył? Żona i dzieci czy jakoś inaczej ?
@@betelgezaa podejrzewam że żona
W islamie karą za kradzież jest obcięcie ręki. Ciekawe jaka jest kara za psucie architektury i burzenie zabytków 🤔
Obecnie w mieście parkingi są potrzebne bardziej, niż pałace.
Kurcze tyle miejsca się marnuje, można by te pałace poburzyć, wylać asfalt i postawić starego Passata w TDI. I to jest myśl. I to jest przyszłość!
Bardzo dużo, na przestrzeni wieków, w Warszawie budowano a potem rozbierano. To ewenement czy w innych europejskich miastach tej rangi też były takie praktyki?
ne znam wielu innych europejskich stolic, ale to zawsze jest funkcja historii. Weźmy np. Rzym. Wspaniale to miasto opisuje prof. Bożena Fabiani w książce/audiobooku "Rzym. Wędrówki z historią w tle".
W Paryżu, po przegranej wojnie francuski-pruskiej roku 1870 wybuchła rewolta zwana Komuną Paryską. Po stłumieniu tego niechlubnego buntu, średniowieczną zabudowę Paryża zburzono (ciasne uliczki, dom na domu itp.) i w to miejsce wybudowano nowoczesną dzielnicę w środku miasta z garnizonami wojskowymi (obecnie chyba nie istnieją). Szczegółów nie pamiętam. Oglądałem jakiś film o tym na Canal+
uczta dla uszu
dziękuję bardzo!
ALE MUSZĘ STWIERDZIĆ , ŻE STYL BIZANTYJSKI PAŁACU STASZICA MI SIĘ PODOBA...