Немирівське скіфське городище

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 кві 2021
  • Двадцять шість століть тому тут жили люди, яких Геродот називав скіфами-орачами. Історія не зберегла їхні імена, однак укріплення, збудовані ними, приголомшують нас дотепер.
    Слідкуйте також:
    Фейсбук / a.korvinpiotrovskyi
    Інстаграм / a.korvinpiotrovskyi
    Обіймаючи площу понад 120 гектарів, городище мало надзвичайно потужну систему захисту - зовнішнє та внутрішнє укріплення. Ззовні його захищали рів та земляний вал. Уявіть їх первісні розміри, якщо сьогодні висота валу місцями сягає 9-ти метрів, а глибина рову - 6-ти.
    У центрі городища, на березі річки Мирки, що ділить його навпіл, знаходиться внутрішнє укріплення. Це так зване Замчисько, яке займає десяту частину площі комплексу і також оточене валом і ровом, хоч і скромнішими за розмірами.
    Серед 10 великих скіфських городищ українського лісостепу, Немирівське є найзахіднішим, займаючи надзвичайно вигідне транзитне положення між Подніпров’ям, Північним Причорномор’ям та Карпато-Дунайським регіоном.
    Перші археологічні дослідження на Немирівському городищі пов’язані з ім’ям українського археолога Сергія Гамченка, який працював тут у 1909-10 роках. В середині ХХ століття масштабні роботи на пам’ятці проведено ленінградською експедицією під керівництвом археолога Михайла Артамонова.
    Тож більшість знахідок потрапили до Ермітажу, де сьогодні вони, на жаль, і знаходяться, як тисячі інших археологічних колекцій, вивезених до Російських музеїв за часів імперії та радянської влади.
    Дослідження показали, що територія городища вперше була заселена ще в енеолітичний час, племенами трипільської культури, щоправда захисних укріплень тоді не існувало. Вони були зведені у ранньому залізному віці - в VII - на початку VI ст. до н.е.
    Тільки внутрішнє укріплення городища мало постійних мешканців. Уся територія, оточена зовнішнім валом, використовувалась як прихисток для населення навколишніх поселень та їх худоби у часи військової небезпеки.
    На території «Замчиська» простежується насичений культурний шар. Тут були виявлені житлові споруди, зольник та господарські ями, багаті на знахідки ранньоскіфської культури.
    Тут уперше на Поділлі була знайдена давньогрецька кераміка, регулярне постачання якої розпочалось у середині VІІ ст. до н.е. Це свідчить про інтенсивні контакти місцевого населення з античним світом із самого початку грецької колонізації Північного Причорномор’я.
    Немирівське городище виникло як центр короткочасного політичного утворення, і з незрозумілих поки причин, у середині VI ст. до н.е. життя на городищі переривається.
    Та порожнім воно було недовго, адже заселялося згодом у римський час носіями черняхівської культури, а ще пізніше давньоруським населенням.
    Якщо подорожуватимете автодорогою М-12 на ділянці Немирів-Гайсин, обов’язково відвідайте Немирівське городище, у народі також відоме як Скіфські вали.
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 29

  • @zimborrigo1724
    @zimborrigo1724 3 роки тому +7

    Пану Антону респект та вподобайка.Давно назрів час провести повну інвентаризацію скіфських/трипільських/міст на Україні та поза її межами.Про Скіфське місто Гелон/по Геродоту/на Ворсклі біля Полтави мало хто чув, хоча воно набагато більше ніж Вавилон.І термін ''городище'' для древніх багатих міст на Україні звучить досить принизливо.Всі багатства вивезені в чужі краї,а залишились тільки образливі назви ''городище''

  • @user-pk9zx6yw3w
    @user-pk9zx6yw3w Рік тому +2

    Вважаю, що саме Немирівське Городище (120 га) із своїм зовнішнім та внутрішнім укріпленням може послужити ЗРАЗКОМ, який ретельно розкриє дослідникам не тільки фортифікаційну складову системи укріплень, а й ВІДТВОРИТЬ (можливо у якійсь комп'ютерній грі) сам процес бдівництва та оборони такого Великого Городища в РЕАЛЬНОСТІ (повірте, Ви будете здивовані, а майже всі підручники історії з цього приводу можна здати в макулатуру). ДЯКУЮ за цікавий та корисний сюжет.

  • @vova_zevs
    @vova_zevs 3 роки тому +8

    Дякую за цiкаве вiдео!!

  • @mamaymikluho7557
    @mamaymikluho7557 3 роки тому +5

    Гігантське Немирівське городище лісостепової культури скіфів-орачів. Нащадків попередньої автохтонної чорноліської культури які перейняли матеріальну культуру скіфів. В своїй структурі має календарно-сонячні закономірності в побудові. Проходи в західній частині валів мають чітку орієнтацію на заходи Сонця під час літнього, зимового Сонцестояння та Рівноденнь, якщо спостерігач знаходиться в найвищий частині замчища біля алтаря-зольника. Городище використовувалось не тільки для оборони, але і як племінний центр для сборів під час свят за сонячним календарем. Занепад стався після невдалого похода Дарія Першого, що призвело до консолідації царських скіфів степовиків. Вони значно зміцніли та передпорядкували на себе всю торгівлю з грецькими колоніями. Лісостепової культури скіфів-орачів також занепала через кліматичні зміни. Потепління клімату призвело до збільшення зони лісів. Зменшилась кількість пасовищ в лісостепу а степ був зайнятий скіфами. facebook.com/media/set?vanity=301199460741970&set=a.848791472649430

  • @veronazubenko1430
    @veronazubenko1430 3 роки тому +5

    Дякую дуже цікаво

  • @user-go6fs9sg5h
    @user-go6fs9sg5h 3 роки тому +2

    Дякуємо за гарний контент! Успіху!

  • @tarasduchcant9156
    @tarasduchcant9156 3 роки тому +7

    Дякую п. Антоне ! За моїми дослідженнями - це була столиця Ранньої Скіфії, можливо мала назву "Кардес" (серце корінь) за Гелланіком. Пізніше життя скіфське перебралося ближче до Чорного моря і тому скіфи залишили це городище, та й стали вони непереможними тоді і потреби в городищі в них тоді вже не було...

    • @zimborrigo1724
      @zimborrigo1724 3 роки тому +1

      Чудово пане Тарасе.Ваші дослідження збігаються із розвідками окремих науковців по встановленню столиці нашого царя Аттілли.Застосовуючи математичний аппарат до історичного опису Йордана і Пріска про експедицію до Атілли дослідники переконливо доводять що столиця Аттілли знаходилась під Вінницею.

    • @SuperExploring
      @SuperExploring 3 роки тому

      Це городище Іншої Скіфії. Городища почали будувати ще чорнолісці в лісостепу. Потім населення скіфізувалось. А після невдалого похода Дарія справжні скіфи зі степу настільки зміцніли що знищили ці державні утворення. Населення підкорили та депортували поближче до грецьких колоній. Забеспечували їх рабами в обмін на грецький імпорт.

  • @Vic-Ukraine
    @Vic-Ukraine 3 роки тому +2

    Клас! Цікаво і Красиво. Дякую.
    Гайдук Вас порадив

  • @user-it4rb4lz9t
    @user-it4rb4lz9t 3 роки тому +2

    Спасибо.Очень интересно.Подписался.

  • @dmytroshshsh4521
    @dmytroshshsh4521 2 роки тому +2

    Крутяк, респект!

  • @volodymyrbondar2534
    @volodymyrbondar2534 Місяць тому +1

    Черняхівська культура, то Гуни. А гуни, є скіфами. Аттіла, цар гунів та всіх скіфів, так його називали .

  • @Veterynar
    @Veterynar 3 місяці тому

  • @user-bg7ln7qw4y
    @user-bg7ln7qw4y 3 роки тому +2

    👍🇺🇦

  • @romadanilov352
    @romadanilov352 3 роки тому +3

    Очень познавательно. Богатым насыпали курганы .Как хоронили бедных скифов?

    • @anton.korvinpiotrovskyi
      @anton.korvinpiotrovskyi  3 роки тому +1

      Під малесенькими курганами

    • @zimborrigo1724
      @zimborrigo1724 3 роки тому +1

      Археологічні дослідження стверджують що наші прадіди трипільці,скіфи,гуни/різні назви одного народу/були достатньо заможними.Бідність несумісна з нашою високорозвинутою нацією яка пережила Льодовикові періоди,одомашнила коня, вовка, корову, вівцю,подарувала людству котра ряд революційних технологій і винаходів,зокрема: плавлення і обробки металів від міді, золота до криці,колесо,кібітку/дім на колесах/.Безсмертя молока в технології претворення його в сир.Скіфів греки-винолюби називали молокопийцями/переклад гуглом з англомлвного джерела/.
      Містобудування і державотворення-наприклад Індо-Скіфія держава створена скіфами 500р до Христа/сучасні штати Індії Пенджаб.Раджастан/.Разом з технологіями передавалась і мова.Не дивно, що багато сучасних і давніх українських слів дослідники знаходять у різних мовах світу.Також пращури наші покращили і зміцнили генетику багатьом народам світу.Достатній приклад династія османських султанів після Сулеймана Пишного має українське міцне коріння від двох жінок-українок Насті та Надії🙏 👶А бідність,геноцид і голодомори почалися біля 300 років тому.В історії називається він Руїна.

  • @romadanilov352
    @romadanilov352 3 роки тому +2

    Чем отличались Захоронения скифов кочевников на юге от Захоронения скифов орачів и землеробов.?

  • @FanHistoryUkraine
    @FanHistoryUkraine 3 роки тому +3

    Я вірно розумію що воно не конкретно скіфське, а скіфського часу ? Чи там дійсно жили самі скіфи ?🤔

    • @anton.korvinpiotrovskyi
      @anton.korvinpiotrovskyi  3 роки тому +7

      Хронологічно ранньоскіфський час. Геродот усе це населення називав скіфами, однак етнічна належність різних цих груп досі викликає багато питань у науковців.

  • @user-iy5jt9ot6x
    @user-iy5jt9ot6x 4 місяці тому

    На мою думку грецька кераміка говорить про те, що греки - це скіфи Північного Подніпров'я а еліни як були елінами так і є до цього часу, так як досі не вважають себе греками.

    • @user-sr4th9dz5d
      @user-sr4th9dz5d 3 місяці тому

      а может скифы это греки? ))))

    • @user-iy5jt9ot6x
      @user-iy5jt9ot6x 3 місяці тому

      @@user-sr4th9dz5dТак я о том же скифы которые жили на территории нынешней Херсонщины и есть греки.

    • @user-sr4th9dz5d
      @user-sr4th9dz5d 3 місяці тому

      @@user-iy5jt9ot6x какие они греки?))) это скифы а не греки, а торговля была по всему миру, если есть посуда греческая это не означает что они греки))) я у себя дома нашел сассанидов в городе, это монеты, это не означает что сдесь жили персы))))

    • @user-iy5jt9ot6x
      @user-iy5jt9ot6x 3 місяці тому

      @@user-sr4th9dz5d Я наверное не так выразился. Вся беда в том, что история переписана и подретуширована сначала Римом а потом и Ватиканом.
      Мое мнение что скифы Северного Причерноморья называли себя греками а эллины называли себя эллинами. Переименовав эллинов в греков им приписали всю скифскую цивилизационную культуру и алфавит в том числе. То же самое произошло недавно с русами - предками украинцев и россиянами - предками московитов. Дав наследникам Улуса Джучи (московитам) имя похожее на Русь (Россия) переписали им и всю историю предков украинцев.

  • @volodymyrbondar2534
    @volodymyrbondar2534 Місяць тому

    Ця частина України, то центр Скіфії, і центр імперії Гунів.... Це лиш частина комплексу міст та оборонних споруджень.
    В Україні, найбільше аохеології, в Криму та на південному сході Поділля... Нацисти, та Гітлер зі своєю ставкою, не просто так саме тут осіли.

  • @LawyerOV
    @LawyerOV 4 місяці тому