Синдром на Пропускливи Черва (Симптоми и Лечение)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 тра 2024
  • Какви са симптомите при Синдром на Пропускливи Черва? Какви са признаците, по които можем да разпознаем това състояние и да вземем мерки на време? Има ли лечение и в какво се изразява то? Изгледайте видеото докрай, за да научите повече!
    ❤️ Не забравяйте да се абонирате за моя канал, да харесате, да коментирате и да споделите това видео, ако ви е харесало и ви е било полезно. Обичам ви! ❤️
    Присъединете се към нашата Фейсбук група: / plamenadimitrova
    ▶️ Плейлист с • Рецепти За Безглутенов...
    ▶️ Плейлист с • Рецепти Без Глутен
    ▶️ Плейлист с • Полезни Съвети За Прем...
    ▶️ Плейлист с информация за • Свързани с Глутена Заб...
    ▶️ Плейлист с информация за • Чревен Микробиом и Чре...
    ⭐ КОЯ Е ПЛАМЕНА ДИМИТРОВА? ⭐
    Този канал е създаден от Пламена Димитрова с цел да помага на хората, подложени на безглутенова диета да се адаптират лесно и бързо към живот без глутен, като им дава достъп до практични съвети и рецепти. Съветите, споделени в канала са изпробвани и прилагани от Пламена Димитрова и сина ѝ, като те са експериментирали единствено върху себе си, комбинирайки различни хранителни режими, прилагайки различни съвети и изпробвайки различни рецепти. На база положителни резултати са селектирали и избрали най-оптималните от тях, които споделят с вас в този канал. Съветите (рецептите) в този канал не се презентират като форма на лечение. Представени са единствено с цел по-лесно и по-бързо адаптиране към безалергенен (безглутенов, безказеинов) режим на хранене, което налага ограничаването на определени храни или пълното им изключване.
    Положителният ефект върху здравето, който безглутеновия / безказеиновия начин на хранене оказва при повечето хора с различни автоимунни заболявания е доказан, но в този канал не се прокламира като лечебен. При налични заболявания и здравословни проблеми или при възникване на такива в процеса на следване на безалергенен (безглутенов) начин на хранене, всеки решен да го започне или вече започнал го, следва да се консултира със своя лекар или здравен специалист. Пламена Димитрова не е медик и не си позволява да предписва или препоръчва лечение и лекарства. Нейните анализи са единствено по теми за състава на храни и напитки, начин и правила на хранене и въздействието им върху организма, като се основават на личен опит, изчетена литература и собствени търсения на практични и полезни съвети във връзка с безглутеновия начин на живот. Представените от Пламена Димитрова рецепти са лично изпробвани от нея, като в описанието под всяко видео винаги е написана точната рецепта, продуктите които са използвани и източника на рецептата, в случай че е взаимствана и представена от Пламена Димитрова, с цел да достигне до повече хора или е променена и пригодена, за целите на канала.
    Приятен престой!
    ⏱ Съдържание на видеото по минути: ⏱
    00:00 Синдром на пропускливите черва - същност
    02:34 Причини за пропускливост на червата
    05:36 Симптоми на пропускливи черва
    07:12 Как се случва възстановяването на здравето на червата
    Внимание!
    Съдържанието на този канал не е предназначено да замести професионален медицински съвет. Ако имате някакви въпроси или притеснения относно здравето на вашето дете, себе си или член на семейството, винаги търсете насоки от вашия лекар или квалифициран здравен специалист. Съдържанието на този канал не замества и не заменя съветите на медицински специалист. Никога не отлагайте търсенето на професионална медицинска помощ поради нещо, което сте видели в този канал.

КОМЕНТАРІ • 46

  • @lubomirvalev9805
    @lubomirvalev9805 Рік тому +5

    Страхотна презентация на този проблем. Благодаря. Продължавайте да ни обогатявате със знания. Много трудно се намира нещо така добре и разбираемо обяснено.

  • @user-fd5jo9rm5u
    @user-fd5jo9rm5u Рік тому +4

    Благодаря Ви за всичко, което правите! Тепърва навлизам в дебрите на "Без глутен" и вашите напътствия са безценни! Рецептите ви, образователните видеа, идеите, които споделяте са като полъх свеж въздух и надежда, че май няма да е толкова зле :)!
    Следя ви с удоволствие и в очакване на всяко ваше ново видео! Бъдете здрава!!!

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  Рік тому +1

      Благодаря Ви за хубавите думи! Радвам се, че това което споделям е полезно и Ви помага. Вашата подкрепа ми дава сили да продължавам! 🙂

  • @marianastoyanova9726
    @marianastoyanova9726 5 місяців тому +1

    Grazie, grazie, grazie 🙏🙏🙏

  • @svilenart
    @svilenart Рік тому +2

    Благодаря! Получих отговор на много въпроси! Супер си продължавай Плами! 🤩

  • @mariyaatanasova4476
    @mariyaatanasova4476 Рік тому +2

    Благодаря за положения труд.
    Прекрасен канал.

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  Рік тому +2

      Благодаря за хубавите думи, радвам се, че това което споделям Ви е полезно!

  • @user-lm2gx1qk2b
    @user-lm2gx1qk2b 9 місяців тому

    Благодаря. ❤ Вие сте съкровище!

  • @user-nw1ri4qx8r
    @user-nw1ri4qx8r Рік тому +3

    Вие сте чудесна, Пламена! Благодаря за информацията 🌹🍅

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  Рік тому +1

      Аз благодаря за активността и за коментарите, както и за въпросите, които задавате. Само така мога да се ориентирам какво наистина Ви интересува и на какви теми да правя видеа 🙂

  • @viana5703
    @viana5703 Рік тому +1

    Здравейте, благодаря за информацията. А какво можете да кажете за ревмароиден артрит? Ще съм ви много благодарна, ако направите видео за това заболяване.

  • @user-lm2gx1qk2b
    @user-lm2gx1qk2b 9 місяців тому

  • @cmetahkacmetahka8055
    @cmetahkacmetahka8055 Рік тому +1

    Благодаря за полезната информация с която ни обогатяваш.
    Бих искала да знам какво се има впредвид бульон от костен мозък?

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  Рік тому +1

      Здравейте, скоро ще направя подробно видео за ползите от консумацията на костен бульон и как точно се приготвя. Накратко, това са сварени кокали от пасищни животни. Аз използвам телешки кокали. Трябва да се варят на бавен огън за поне 12 часа. Костният бульон, благодарение на съдържанието си на колаген и аминокиселините глицин и пролин, може да подпомогне оздравяването на епително-клетъчните връзки по чревната лигавица.

  • @user-ny6hd1fu7q
    @user-ny6hd1fu7q 7 місяців тому

    Здравейте ! Как да разбера дали са унищожени влсинките на стените на червата ми ! Предварително Ви благодаря !

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  7 місяців тому

      Здравейте, посетете гастроентеролог, който да прецени дали са основателни притесненията Ви и да Ви назначи подходящи изследвания. За да се установи дали имате увреждания или заличаване на чревните вили, трябва да се направи гастроскопия с биопсия. Ако имате съмнения за цьолиакия (това е заболяването, при което при консумация на глутен се задейства автоимунен процес, който унищожава чревните вили), изгледайте това видео, в което говоря за изследванията, които се провеждат за поставяне или отхвърляне на диагноза цьолиакия: ua-cam.com/video/RT6Va3yNWQc/v-deo.html

  • @lusievstatieva5581
    @lusievstatieva5581 Рік тому +1

    Дъщеря ми също страда от този синдром. А аз имам симптоми 1,2 и 5. Имам непоносимост към мляко, пшеница и слаба към ориз и домати. Имам въпрос: Ако стойността на igg антителата е малко над границата, трябва ли да спирам напълно дадената храна, или просто да я приемам по-рядко и ограничено?

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  Рік тому +1

      Храните, към които имате слаба чувствителност може да приемате по-рядко и по малко. Тези, към които имате умерена и силна непоносимост се изключват, съответно за 3-6 месеца. След това (когато и симптомите, ако е имало такива, са изчезнали), въвеждате изключените храни една по една, постепенно, започвайки от най-хипоалергенната.

  • @ElenaYaneva
    @ElenaYaneva Рік тому +1

    Може ли костният бульон да се замени с нещо вегетарианско?

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  Рік тому +1

      Казват, че може! Приготвя се бульон с много и различни зеленчуци (не какви да е, а точно определени). Получава се Веган Не-Костен Бульон 🙂 Но той не съдържа колаген. Веганите пък казват - това че приемаш колаген, не означава, че изграждаш колаген в твоето собствено тяло... Нещата са противоречиви. Аз не подкрепям войната Вегани срещу Месоядни, затова няма да коментирам. Потърсете на английски видео: Vegan "No-Bone" Broth. Аз скоро също ще направя такова 🙂 Ако допускате суплементиране с хранителни добавки с животински произход, може да приемате колаген от пасищни животни под формата на добавка (при интерес ще Ви насоча коя).

  • @PlamenaDimitrovaOfficial
    @PlamenaDimitrovaOfficial  Рік тому +1

    Изпитвали ли сте някога някой от симптомите на Синдрома на Пропускливи Черва? Моля споделете как сте се справили и какви промени сте предприели ☀

    • @mitkopetko
      @mitkopetko Рік тому +1

      постоянно. Мисля, че най-добре действа, когато съм спирал хляба и съм увеличавал хлорофила към менюто.
      От изброените симптоми, 1, 3, 4 и 9 , доста рядко трудно заспиване, по-скоро сънливост през целия ден и трудно ставане сутрин със световъртеж.
      Какви са сериите от изследвания за това човек, дали има Синдром на пропускливите черва?
      (понеже допускам, че тези симптоми може да имат и друга причина)

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  Рік тому +1

      @@mitkopetko За диагностициране на синдром на пропускливи черва няма един, единствен, точен маркер. Но все пак има начини: 1/ Фецес проба, в която се проследяват нивата на зонулин; 2/ Завишени нива на IgG антитела са показателни (прави се изследване за хранителна нетолерантност IgG скрининг); 3/ Дефицити на ценни вещества е показателно (ако няма цьолиакия); 4/ Елиминационна диета - чрез нея се наблюдава субективно има ли подобрение в състоянието след категорично изключване на алергена (в случая глутена и други храни, ако е необходимо). След 2-3 седмици или месец (най-добре след 3 месеца) се прави постепенно захранване и се наблюдава дали симптомите се връщат.
      П.С. Единствено ако имате оплаквания подобни на цьолиакия, НЕ ТРЯБВА да спирате глутена, преди консултация с гастроентеролог и преди да сте направили изследвания за антитела, защото ще излязат фалшиво отрицателни. Във всички други случаи, ако предприемете елиминационна диета, скоро след започването ѝ ще знаете дали проблема е бил в храната или не. След 90дни ще се захраните с изключените храни и ако симптоматиката се завърне - ще знаете кои храни не Ви влияят добре.
      Това, което аз практикувам за моя син е т.2/ и т.4/ Чрез теста за хранителна непоносимост се установява към кои храни има непоносимост към момента. Всички те следва да се изключат от менюто. Случвало се е да изключвам от менюто му едновременно: Глутен, Млечни, Яйца, Бобови, Ориз, Цитруси, Ядки. Следва подобрение, а след това захранване, като се започва с най-хипоалергенната храна - в случая - ориз. След като се въведе ориза (без реакция, без болки, без никакви симптоми), следва да се въведат и останалите храни, една по една. Без да направите изследването обаче, няма как да знаете кои храни да изключите и може дълго време, месеци, дори години да се въртите в омагьосан кръг.

    • @user-yc9bm7yj4p
      @user-yc9bm7yj4p 6 місяців тому +1

      Здравейте! Аз съм с цьоаликия отскоро и бих желала да разбера: как ще се възстанови пропускливостта на червата, чрез спазването на безглутеновата диета ли? Колко време отнема този процес? Дали може да приемам витамини, пробиотик по време на този процес(когато все още червата са пропускливи)? Задавам си доста въпроси

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  6 місяців тому +1

      ​@@user-yc9bm7yj4p Здравейте! Пропускливостта на червата обикновено се възстановява постепенно при спазване на строга безглутенова диета (при цьолиакия). При други състояния може да се наложи временно изключване и на други алергизиращи (възпалителни) храни, с цел по-бързо възстановяване. Този процес отнема от 6 месеца до 1 година (това е съвсем ориентировъчно). При възрастни може да отнеме и повече време. Ако питате за възстановяването на чревните вили, продължителността на процеса по възстановяване зависи от това колко дълго е продължил процеса на увреждане. Ако прекалено дълго човек е бил изложен на глутен, може възстановяването да отнеме по-дълго време. В някои редки случаи, пълно възстановяване не настъпва за съжаление. Изключително важно е да не се приемат храни дори със следи от глутен, защото всеки прием на такъв продукт е причина да се поднови процеса на увреждане на чревните вили. Може да се приемат витамини и пробиотици по преценка на лекар, дори още да не е настъпило пълно възстановяване. Обикновено витамините са под формата на капки или спрей, за да се абсорбират чрез лигавицата на устната кухина, защото червата няма да ги усвоят, ако има малабсорбция.

  • @sugamamita1176
    @sugamamita1176 4 місяці тому +1

    Здравейте ако почна да пия алое,глутамин,пробиотик за колко време трябва да се пият за да се въстановят червата ?

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  4 місяці тому +1

      Здравейте, този въпрос няма еднозначен отговор. Първо трябва да се установи дали наистина имате пропускливи черва или проблема е друг. След това да се идентифицира каква е причината за пропускливи черва. Причината не се крие само в храните и алергените, към които сме чувствителни. Причина за пропускливи черва може да е прекарана вирусна или бактериална инфекция, прием на антибиотици или нестероидни противовъзпалителни, може да се дължи и на гъбички в червата или бактериален свръхрастеж. Например, ако се установи, че причината за повишена пропускливост са гъбички, трябва да се справите с тях (с лекарска помощ), преди да преминете към заздравяване и лекуване на чревната лигавица с добавки, пробиотици, глутамин и алое.

    • @sugamamita1176
      @sugamamita1176 4 місяці тому +1

      @@PlamenaDimitrovaOfficial Аз имам Ревматоиден артрит до сега не са ми казвали,че проблема може да е от пропускливи черва а това е мн важно да се види дали имаш пропускливи черва, къде трябва да ходя и какви са иследванията които трябва да направя за да се установи дали имам пропускливи черва ?

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  4 місяці тому +1

      @@sugamamita1176 За съжаление няма точен маркер за установяване на пропускливи черва. Има обаче някои способи, които ако се приложат, един по един или в комбинация, могат да помогнат да се определи дали има известна степен на пропускливост или не. На първо място се прави фецес диагностика, т.е. фекален тест за зонулин. Повишените нива на зонулин са показател за наличие на възпаление на червата. Това състояние, задействано от повишените нива на зонулина, предхожда „Синдром на пропускливите черва”. Вторият начин е свързан с наличие на хранителни непоносимости от забавен тип. Установява се с тест за хранителни непоносимости, резултата от който е завишени нива на IgG антитела. Когато такива са налице, това означава, че в кръвния поток често преминават неразградени протеини и активират имунен отговор от организма, т.е. цялостта на чревната бариера е нарушена. Трети начин (по-скоро ориентировъчен, отколкото точен) е наличието на дефицити на ценни вещества в организма. Четвърти начин е установяване чрез елиминационна диета. Диетите за елиминиране могат да се използват за определяне на чувствителността или непоносимостта към определени храни. Елиминационната диета изисква да избягвате да консумирате предполагаеми проблемни храни в продължение на няколко седмици или докато симптомите не отшумят. Обикновено се изключват глутен, млечни продукти и яйца (в някои случаи и повече храни, зависи колко тежко е състоянието). След няколко седмици всяка храна постепенно се въвежда отново, за да се определи коя от тях предизвиква нежелана реакция. Тези реакции често са свързани с пропускливите черва и те помагат да се идентифицира точно видът на алергията или непоносимостта.

    • @sugamamita1176
      @sugamamita1176 4 місяці тому

      Възможно ли е пълно лечение на проблема пропускливи черва ?

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  4 місяці тому

      @@sugamamita1176 Възможно е, ако се справите с причината, довела до повишена пропускливост на червата и след като се вземат мерки и се даде нужното време за тяхното възстановяване.

  • @irinavladova5455
    @irinavladova5455 Рік тому +1

    Къде мога да намеря и другите Ви видеа?

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  Рік тому +2

      Здравейте, тук са всички видеа: www.youtube.com/@PlamenaDimitrovaOfficial/videos

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  Рік тому +2

      Тук са по Плейлисти, организирани по теми: www.youtube.com/@PlamenaDimitrovaOfficial/playlists

    • @irinavladova5455
      @irinavladova5455 Рік тому +1

      @@PlamenaDimitrovaOfficial , много благодаря! ❤️🌸

    • @sofiailieva1346
      @sofiailieva1346 9 місяців тому +1

      @@PlamenaDimitrovaOfficial какви изследвания се правят за пропускливи черва?

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  9 місяців тому

      ​@@sofiailieva1346 на първо място се прави фецес диагностика, т.е. фекален тест за зонулин. Повишените нива на зонулин са показател за наличие на възпаление на червата. Това състояние, задействано от повишените нива на зонулина, предхожда „Синдром на пропускливите черва”. Вторият начин е свързан с наличие на хранителни непоносимости от забавен тип. Установява се с тест за хранителни непоносимости, резултата от който е завишени нива на IgG антитела. Когато такива са налице, това означава, че в кръвния поток често преминават неразградени протеини и активират имунен отговор от организма, т.е. цялостта на чревната бариера е нарушена. Трети начин (по-скоро ориентировъчен, отколкото точен) е наличието на дефицити на ценни вещества в организма. Четвърти начин е установяване чрез елиминационна диета. Диетите за елиминиране могат да се използват за определяне на чувствителността или непоносимостта към определени храни. Елиминационната диета изисква да избягвате да консумирате предполагаеми проблемни храни в продължение на няколко седмици или докато симптомите не отшумят. След това всяка храна постепенно се въвежда отново, за да се определи коя от тях предизвиква нежелана реакция. Тези реакции често са свързани с пропускливите черва и те помагат да се идентифицира точно видът на алергията или непоносимостта.

  • @silviyaF1
    @silviyaF1 Рік тому

    Ако имате информация която не е публикувана на английски или руски за заболяване На Крон ще съм благодарна да споделите( нещо новаторско).

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  Рік тому

      Здравейте! За болестта на Крон има достатъчно информация и на български език. Не Ви съветвам да се самодиагностицирате, а да се съветвате с гастроентеролог. Но ако вече имате направени изследвания и поставена диагноза, значи вече сте наясно, че това заболяване е до живот. То е определяно като възпалително заболяване на червата, което е автоимунно, нелечимо и хронично-рецидивиращо. Причините за болестта на Крон са комбинация от генетични фактори, фактори на околната среда и начин на живот.
      В своя труд, д-р Алесио Фасано доказва, че всички възпалителни заболявания започват в (пропускливите) черва. Той също много добре обяснява и връзката между пропускливостта на червата и автоимунитета. В своята книга "Свободни без глутен" отново д-р Алесио Фасано твърди, че за да се излекува (или за да се вкара в ремисия) едно автоимунно заболяване трябва да се премахне един от трите фактора - гени, отключващ фактор или пропускливост на червата. Очевидно номер 1 - гените - няма да можем да премахнем. Номер 2 - отключващия фактор (често глутен, но не винаги) лесно би могъл да бъде премахнат. Номер 3 - пропускливостта на червата може доста успешно да се лекува и да се възстанови до нормална чревна пропускливост и флора. Но при Болестта на Крон (тъй като има "необяснимо" частично възпаление на червата, с неясен произход), то пропускливостта на червата е нарушена в тези възпалени зони. Излиза, че при Болестта на Крон не може да се премахне нито един от трите фактора, затова болестта е доживотна и даже може да доведе до извалидизация. Според мен не чакайте официални източници да открият лек. Да, определено слушайте Вашия лекар и следвайте лечението, което Ви е предписал. Но това не пречи да наблюдавате основно храненето си и да не спирате да търсите КОЕ при вас отключва възпалението. След като не можете да премахнете 1) ГЕНИТЕ, нито изцяло да се преборите с 3) ПРОПУСКЛИВОСТТА, остава да търсите 2)ОТКЛЮЧВАЩИЯ ФАКТОР. С кои храни се чувствате добре и с кои НЕ? Някои доктори предписват безглутенова диета при Болест на Крон. Според мен си заслужава да опитате да направите Елиминация и Предизвикателство с глутен. Махате го от диетата си за месец-два или три (но до край, до троха, безкомпромисно) и след това постепенно го въвеждате. След това анализирате симптомите си - преди и след.
      Мета-анализ, публикуван през май 2020 г. в списание Gastroenterology, който включва повече от 60 отделни проучвания, показва, че хората с цьолиакия са почти 10 пъти по-склонни да имат възпалително заболяване на червата - включително болестта на Крон и улцерозен колит - в сравнение с хората които нямат целиакия. Ако имате необяснима загуба на тегло и анемия (освен диария и другите характерни за Крон симптоми, които се припокриват с цьолиакия) е добре да изключите Цьолиакия (защото често се случва пациенти с чревни заболявания да имат и двете).

    • @silviyaF1
      @silviyaF1 Рік тому

      @@PlamenaDimitrovaOfficial заболяването на Крон не засяга само червата, може да се проявят ранички в устната кухина, през целият храносмилателен тракт до ануса. Освен това при Крон има станични усложнения като ревматизъм, артрит, псюрязис. Детето ми получи диагнозата на 4 годишна възраст, работим с Ени от доста напредналите гастроентеролози, освен това следва строга диета- изключваща доста храни включиъно глутен, царевица, захар( Освен фруктоза от пресни плодове). Колкото за генната информация вече се правят стъпки в тази насока също! Не съм съгласна напълно с изседователя които посочвате, аз попитах ако Вие имате някои специфични съвети, натуропатични. Благодаря че ми отговорихте . Има хора които се подържат без лекарства и са в ремисия от много години така.