Ето Как Полезните Бактерии Колонизират Червата (Пребиотични Храни, Които Да Консумирате)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 чер 2024
  • Ако често приемате пробиотици, но не виждате резултат, вероятно има още нещо, което можете да направите, за да повлияете положително на чревното си здраве, както и на състоянието на целия си организъм. В днешното видео разглеждам защо пребиотиците са важни, как можем да си ги набавим и как да помогнем на пробиотиците да се размножат в чревния тракт и да колонизират червата. Останете с мен до края на видеото!
    ❤️ Не забравяйте да се абонирате за моя канал, да харесате, да коментирате и да споделите това видео, ако ви е харесало и ви е било полезно. Обичам ви! ❤️
    Присъединете се към нашата Фейсбук група: / plamenadimitrova
    ▶️ Плейлист с • Рецепти За Безглутенов...
    ▶️ Плейлист с • Рецепти Без Глутен
    ▶️ Плейлист с • Полезни Съвети За Прем...
    ▶️ Плейлист с информация за • Свързани с Глутена Заб...
    ▶️ Плейлист с информация за • Чревен Микробиом и Чре...
    ⭐ КОЯ Е ПЛАМЕНА ДИМИТРОВА? ⭐
    Този канал е създаден от Пламена Димитрова с цел да помага на хората, подложени на безглутенова диета да се адаптират лесно и бързо към живот без глутен, като им дава достъп до практични съвети и рецепти. Съветите, споделени в канала са изпробвани и прилагани от Пламена Димитрова и сина ѝ, като те са експериментирали единствено върху себе си, комбинирайки различни хранителни режими, прилагайки различни съвети и изпробвайки различни рецепти. На база положителни резултати са селектирали и избрали най-оптималните от тях, които споделят с вас в този канал. Съветите (рецептите) в този канал не се презентират като форма на лечение. Представени са единствено с цел по-лесно и по-бързо адаптиране към безалергенен (безглутенов, безказеинов) режим на хранене, което налага ограничаването на определени храни или пълното им изключване.
    Положителният ефект върху здравето, който безглутеновия / безказеиновия начин на хранене оказва при повечето хора с различни автоимунни заболявания е доказан, но в този канал не се прокламира като лечебен. При налични заболявания и здравословни проблеми или при възникване на такива в процеса на следване на безалергенен (безглутенов) начин на хранене, всеки решен да го започне или вече започнал го, следва да се консултира със своя лекар или здравен специалист. Пламена Димитрова не е медик и не си позволява да предписва или препоръчва лечение и лекарства. Нейните анализи са единствено по теми за състава на храни и напитки, начин и правила на хранене и въздействието им върху организма, като се основават на личен опит, изчетена литература и собствени търсения на практични и полезни съвети във връзка с безглутеновия начин на живот. Представените от Пламена Димитрова рецепти са лично изпробвани от нея, като в описанието под всяко видео винаги е написана точната рецепта, продуктите които са използвани и източника на рецептата, в случай че е взаимствана и представена от Пламена Димитрова, с цел да достигне до повече хора или е променена и пригодена, за целите на канала.
    Приятен престой!
    ⏱ Съдържание на видеото по минути: ⏱
    00:00 Пребиотици - Интро
    01:48 Функция на пребиотиците
    02:42 Кои храни са пребиотични
    03:43 Как да си набавим оптимално количество пребиотици
    Внимание!
    Съдържанието на този канал не е предназначено да замести професионален медицински съвет. Ако имате някакви въпроси или притеснения относно здравето на вашето дете, себе си или член на семейството, винаги търсете насоки от вашия лекар или квалифициран здравен специалист. Съдържанието на този канал не замества и не заменя съветите на медицински специалист. Никога не отлагайте търсенето на професионална медицинска помощ поради нещо, което сте видели в този канал.
    Използвани източници:
    Петрова, Надя. Въпросът на деня: Има ли нещо по-важно от пробиотиците?. 26.09.2017г.
    Маринова, Силвия. Чревният микробиом и нашето здраве. 2021г.

КОМЕНТАРІ • 15

  • @Marginal391
    @Marginal391 6 місяців тому +1

    3:43 Ееееее много е, но благодаря за информацията все пак 🙃

  • @Marginal391
    @Marginal391 6 місяців тому +1

    0:13 И не само като лек, а и профилактично ...
    Благодаря 🙃

  • @user-qu6go7zr3x
    @user-qu6go7zr3x Рік тому +2

    Здравейте!
    С интерес следя вашите видеа!
    Но имам и няколко препоръки към Вас!
    В това видео например не давате достатъчно информация за инулина, пектина и т.н. За пектина знам, че се съдържа в печените ябълки, с добавка - канела, цикорията (като салатен вид - зеленчук или билка - цвете, т.нар. още "синя жлъчка"). Като зеленчук, в един средностатистически град в България е трудно да я намерим. Посочвайте алтернативи. За останалите... сухи, течни, във вид на добавки ли са...? 😊
    Като цяло, поздравления за това, което правите! ❤️

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  Рік тому +4

      Здравейте, благодаря за обратната връзка, много са ми ценни коментари с препоръки като Вашия 🙂Алтернатива на пребиотиците от инулин, пектин, цикория, глюкоманан (които споменах само за обща информация) са плодовете, зеленчуците, ядки, семена, бобови и пълнозърнести храни. Повечето хора знаят това, но акцента в случая и ключът към бързото възстановяване е в приема на фибри от разнообразни източници. Колко от нас приемат фибри от над 40 различни растителни вида седмично? Ще помисля за по-подробно видео, в което да разгледам по-обстойно някои от споменатите добавки. Благодаря Ви 🙂

  • @vidjibg
    @vidjibg 6 місяців тому

    Моля приближете микрофона по-близо до вас за да се чува по-ясно и по-силно. Когато се слуша и гледа на телефон звукът не е достатъчно силен и не може да се усили от телефона, затова моля приближете микрофона до себе си.
    Благодаря ви предварително.

  • @kameliyatoshkova6099
    @kameliyatoshkova6099 Рік тому +1

    Здравейте. Какво бихте препоръчали за бебе, което има колики и запек?
    Трябва ли да им се дават пробиотици?

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  Рік тому

      Здравейте, най-добре да се дава пробиотик по предписание от лекар. Има разработени пробиотици за бебета (на капки).

  • @PlamenaDimitrovaOfficial
    @PlamenaDimitrovaOfficial  Рік тому +1

    Споделете, приемате ли пребиотици и под каква форма? А приемате ли достатъчно от тях? 🙂

  • @galliaivanova3716
    @galliaivanova3716 Рік тому +1

    Извинете, има ли значение дали брашното Шер микс Б е за хляб или друг вид? Оказа се че има различни видове от него. Не го искаме за хляб, а за палачинки, гофрети, пица. От къде да го закупя ако не е варианта, който е за хляб?

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  Рік тому

      Здравейте! Брашното Шер Микс Б е един вид (за хляб и за блат за пица). Шер имат и други брашна, т.е. миксове, от които Шер Микс Ит Фарина и Шер Микс Ит Универсал могат да се намерят в България. Шер Микс Ц (Schar Mix C Patisserie) има в онлайн магазин www.ebag.bg. Вероятно има и други видове на Шер. Не съм запозната с качествата на всички и какви са разликите между тях. Аз използвам Шер Микс Б за всичко, както за хляб, за пица, така и за други рецепти, включително сладкарски.

    • @galliaivanova3716
      @galliaivanova3716 Рік тому +1

      @@PlamenaDimitrovaOfficial извинете, а Шер Микс Б от къде го купувате?

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  Рік тому

      @@galliaivanova3716 в момента го има в онлайн магазин www.polarstar.bg (обърнете внимание, че е 2 кг опаковката). Има го и в www.glutenfreebg.com (използвайте търсачката на сайта). Ако питате за физически магазини - има го предимно в местни био магазинчета.

  • @lidiqpetrova5636
    @lidiqpetrova5636 Рік тому +1

    Здравейте от скоро Ви слушам и благодаря за нещата ,които споделяте. 😊 За мен са интересни...особено пък сега,доста се вълнувам от темата за пробиотиците, пребиотиците или т.нар.симбиотици,а гледам има и комбинирани продукти с ензими. Сигурно не ви е тема,но искам да споделя с Вас ,а и с тези които биха прочели коментара ми: Хора с проблем в храносмилателната система ( съомах- черво ) много да внимават с тези 40+ зеленчука на седмица! Може да си раздразнят хем гастрита/ язвата , хем колита / IBS-a....последиците са меко казано неприятни!
    Поздрави! 🌺

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  Рік тому +1

      Здравейте, коментара Ви е точно на място и точно по темата. Разбира се, че всичко се свежда ВИНАГИ до дозата. Дори лекарството може да е отрова, ако е в прекомерно количество, а от своя страна отровата може да има лечебен ефект, ако е дозирана правилно. По тази причина в края на видеото съм обърнала внимание на хората, страдащи от гастроинтестинална чувствителност да бъдат особено внимателни и да консумират пребиотични храни с повишено внимание (т.е. да следят за стомашни реакции и да увеличават приема им постепенно), както и да са наясно какво количество фибри на ден е оптимално.

    • @lidiqpetrova5636
      @lidiqpetrova5636 Рік тому +1

      @@PlamenaDimitrovaOfficial Извинявам се ,че съм избързала с коментара си! Просто, когато чух 40+зеленчука, направих пауза и реших да напиша това,не за друго ,а защото аз самата съм си изпатила с опита да врътна едни 20+ зеленчука с този проблем и резултата не беше красив! 😊
      Продължавайте с Вашите видеа и съвери! 👍 Много са хубави ,интересни и доста информативни!