DD Superlight tarp 3x2.9 - first impressions

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 вер 2024
  • First impressions wiht DD Superlight Tarp 3x2.9.
    Generally constructions is same as in regular DD Tarp. However we get smaller package at cost of convenience of use. Lighter version seems more delicate and sags after time especially in rain.
    Heksy tarp review: • Lesovik Heksa - idealn...
    DD Superlight Tarp: bit.ly/dd_super...
    DD Tarp 3x3: bit.ly/dd_tarp3x3
    Lesovik Heksa: bit.ly/tarp_heksa

КОМЕНТАРІ • 9

  • @thankmelater1254
    @thankmelater1254 3 роки тому +1

    Perfect video to show differences, with advantage/disadvantage explained. Thank you, eRJedynka.
    Subscribed.

  • @rowerowyja9982
    @rowerowyja9982 3 роки тому +6

    CZY NA PEWNO WIESZ CO MASZ?
    #1. Tarpy są wykonywane z bardzo różnych materiałów o różnej: grubości, gramaturze, strukturze, splocie, sprężystości, zrywalności oraz chłonności - każdy z nich ma swoje specyficzne właściwości. Lesovik inaczej pracuje z powodu: charakterystyki materiału, technologii łączenia na grzbiecie i sposobu mocowania do ridgeline. Czy jest lepszy? Niekoniecznie...
    #2. Różna kolorystyka brytów - to różne partie materiału. Nie masz wymiaru - wymiar użytkowy różni się od deklarowanego (technologiczne zakładki pod złączenie brytów i wykończenie brzegów). Podano go w oparciu o szerokość materiału z wałka... W DD jakość wykonania jest na niskim poziomie (miałem kilka produktów). Pętle pod odciągi boczne są dobre i wystarczająco mocne - taśma rypsowa 10 mm wystarczy.
    #3.Silnylon ripstop pod wpływem wody tak ma. Dla stałego i optymalnego naprężenia powierzchni tarpa oraz odciągów, dla wyrównania naprężeń strukturalnych, amortyzacji uderzeń wiatru…, należy stosować w całości lub częściowo odciągi elastyczne (technicznych możliwości jest kilka). To materiał bardzo delikatny... na którym bardzo łatwo tworzą się zagnioty, łatwo się przeciera i przepala od iskier... Ale są firmy dające dożywotnią gwarancję.
    #4. Górne pętle są duże i przemyślane - pod lepsze punktowe rozłożenie naprężeń (są tu największe), możliwość użycia drewnianych kołków lub konstrukcji z gałęzi. Są potrzebne i użyteczne - trzeba umieć je optymalnie wykorzystać, zaadoptować do swoich potrzeb, a jeśli konieczne - zmodyfikować.
    #5. Gdy wszystko zrobisz poprawnie i optymalnie skonfigurujesz odciągi - będziesz b. zadowolony. Tarpy o najnowszych konstrukcjach mają wielopunktowo wyprowadzone odciągi przez środek w obu kierunkach i / lub po dwa odciągi centralnie po środku długich boków, system szczelnego domykania dla konstrukcji zamkniętych (pod hamak)… Tarp należy w sposób prawidłowy mocować do ridgeline w możliwie dużej ilości punktów (a nie jest to takie oczywiste). Podwieszasz go tylko na końcach, a w DD grzbietu nie można b. mocno naprężać... Ostatecznie możesz tarpa narzucić na linkę główną... Jest wiele użytecznych konfiguracji pod hamak. Możesz używać tylko jedną z nich, a w przypadku długiego hamaka i z nią też będzie problem.
    #6 Worek - zdecydowanie za mały (oszczędność, świadome unikanie zagnieceń i zabieg handlowo-marketingowy pokazujący wielkość produktu). Konstrukcyjnie niedopracowany - brak możliwości kompresji. Zalecane jest by tarp każdorazowo składać w "inny sposób"... Są dwa systemy pakowania: spoczynkowy i użytkowy (na trasie). Dla szybkości rozkładania i składania można używać worka otwartego obustronnie lub rękawa (tu dla wygody obsługi jest możliwe pakowanie tarpa skonfigurowanego razem z hamakiem).
    #7. Jeśli priorytetem jest waga i 100% braku chłonności wody, to jest zaawansowany technologicznie kompozyt - dyneema / cuben (brak zwiotczenia materiału, brak chłonności wody, b. duża trawłość, odporność mechaniczna i statyczna.
    #8. Obecnie używam DD Superlight.... 4,5 * 3 m w bardzo różnych konfiguracjach, z hamakiem, dużą moskitierą namiotową, rowerem, opcjonalnie z rozkładanymi segmentowo i automatycznie karbonowymi masztami 162 cm (po złożeniu 30 cm) * fi. 10 mm + odpowiednie końcówki w zależności od zastosowania pod: wewnętrzne poszerzające rozpieranie tarpa, poszerzanie hamaka lub samonośnej moskitiery namiotowej i podwieszanej moskitiery hamakowej, wewnątrzkonstrukcyjne podparcie tarpa, zewnętrzne wsparcie odciągów, bezpośrednie podparcie boków tarpa...
    szerokości i radości *2

    • @wildhike
      @wildhike  3 роки тому

      Dzięki za solidną dawkę wiedzy!

    • @rowerowyja9982
      @rowerowyja9982 3 роки тому

      @@wildhike Mam nadzieję, że pomogłem, To tylko 5 % wiedzy na temat tarpów...
      szerokości i radości *2

    • @aleksanderlenart8919
      @aleksanderlenart8919 9 днів тому

      @@rowerowyja9982 to może polecisz tarp do Draki od Lesovika? Pytanie czy tarp 3x3m, np. Helikon-Tex Supertarp, nie będzie za krótki?

    • @rowerowyja9982
      @rowerowyja9982 7 днів тому +2

      @@aleksanderlenart8919
      #1. Będzie za krótki - warto pozyskać wiedzę dlaczego.
      #2. 3 m sprawdza się w "standardowych" warunkach pogodowych / klimatycznych, przy bardzo dużym zbliżeniu tarp vs hamak (istnieje rozwiązanie całkowicie integrujące ze sobą oba komponenty wraz z moskitierą lub tylko ich zawiesia).
      #3. Tarp, to jeden element, jego zawiesie to drugi, trzecim jest hamak - wszystko powinno być spójne i zestawione / dobrane optymalnie.
      #4. Wiedzy i informacji jest b. dużo i nie nabędziesz jej w 5 minut...
      #5. Nic nie mogę polecić - za reklamę mi nie płacą.
      #6. W przypadku profesjonalnego podejścia do tematu, wybór tarpa jest ławy. Funkcje jakie ma spełniać (a może być ich wiele). Sposób, charakter i intensywność użytkowania. Indywidualne potrzeby. Konfiguracje w jakich będzie rozwieszany. Budowa zawiesi: tarpa i hamaka. Pożądana powierzchnia krycia i kubatura oraz jej kształt. Akceptowalna waga, wielkość transportowa, system pakowania. Ekspozycja słoneczna. Obciążenie dynamiczne, chłonność. Intuicyjność obsługi oraz wymogi serwisowe. Zaawansowanie technologiczne itd..., akceptowalne koszty.
      #7. Każde rozwiązanie i każda decyzja ma wady, sztuką jest je dostrzegać. Tyle i aż tyle bylem wstanie pomóc. Reszta to już Twoja inicjatywa i zaangażowanie. Pamiętaj: każda pliszka swój ogonek chwali". Nic na siłę.
      szerokości po całości

  • @lubimyspacery2912
    @lubimyspacery2912 3 роки тому

    Fajne porównanie🌲🌲🌲😀

  • @Kurwi_Strach
    @Kurwi_Strach 3 роки тому +1

    Mam, używam od lat, z tym flaczeniem to niestety duży problem jak dla mnie...

    • @rowerowyja9982
      @rowerowyja9982 3 роки тому +3

      Należy dobrać, skonfigurować i dopracować system odciągów (co nie jest takie oczywiste) - będzie wyraźnie lepiej. Dużo poprawiają odciągi po środku brytów (jeśli takowe są). Jeśli nie jesteś zadowolony - to DCF (oczywiście też ma wady).
      Silnylon (nylon ripstop) z powłoką silikonową - wady:
      - materiał hydrofilowy - cząsteczkowe wiązanie wody (chłonie wodę). Większa nasiąkliwość niż poliester.
      - ulega szybszej degradacji w UV (bardziej niż poliester),
      - nieodporny na iskrzenie z paleniska (degradacja materiału - dziurki). Bardzo łatwy zapłon
      ,
      - naturalne wiotczenie / opadnie na skutek: spadania temperatury i opadów atmosferycznych (deszczu), rozciągania strukturalnego,
      - wymaga uszczelnienia szwów (taśma wklejana na ciepło lub silikon w płynie)
      - wymaga specyficznego sposobu pakowania,
      - duża pamieć zagnieceń (zwłaszcza w wyniku kompresji),
      - bardziej rozciągliwy niż poliester,
      - b. delikatny (zdecydowanie nie nadaje się na podłogę).
      szerokości i radości *2