Otul to seria produktów, na którą składają się obecnie cztery modele wymienione poniżej Podając rekomendację, odnoszę się do moich preferencji, a lubię czuć na biwaku dobre ciepełko. Temperatury podaję orientacyjnie, bo na odczuwanie komfortu termicznego ma wpływ wiele czynników (głównie kondycja, odżywienie, nawodnienie, zmęczenie lub wypoczęcie, aktywność, humor, wilgotność powietrza, wiatr, odzież). 1. Otul z syntetycznym wypełnieniem Primaloft Silver 200 g/m2 - dobry na warunki jesienne, wiosenne, czyli na temp. powyżej zera, ale nie za ciepło. Używam go w temp. od 5°C do 10°C, choć koledzy z ekipy biwakowej schodzą z nim nawet blisko 0°C. 2. Otul Lite z syntetycznym wypełnieniem Primaloft Silver 80 g/m2 - dobry na warunki letnie. Używam go w temp. powyżej 10°C. 3. Otul Beta 400 z wypełnieniem naturalnym puchem gęsim, 400 g - dobry na warunki lekkiej zimy. Stosuje go, gdy prognoza mówi o temp. w zakresie od -5°C do 6°C 4. Otul Beta 200 z wypełnieniem naturalnym puchem gęsim, 200 g - dobry na warunki wiosna-lato-jesień. Stosuję go najczęściej, bo daje mi komfort w największym zakresie temperatur, czyli od ok.7°C do 15°C. Jeżeli pisząc o jesiennych nocach, masz na myśli parę stopni powyżej zera i wspomniane wszechbecne opady, wilgoć, mgłę i rosy, to wybrałbym Otul syntetyczny Primaloft Silver 200 g/m2. /Rafał
Podoba mi się Wasz produkt i filozofia, która za nim stoi i chyba na kolejny sezon zamiast z namiotem wybiorę się z hamakiem, chociaż na kilka wyjść na próbę. Natomiast tych elementów trochę jest i mocno zastanawiam się nad dodaniem do tego larvy, żeby trochę uprościć pakowanie i rozstawianie. Jest szansa na wideoprezentację też tego produktu? Bo chyba nie macie jeszcze na kanale z tego co widzę... Pozdrowienia!
Hej! Fajnie, że dostrzegasz, że nasze produkty są wynikiem szerszego zjawiska, czyli naszej wizji budowania osobistej relacji z naturą. Prawdą jest, że wraz ze wzrostem specjalizacji posiadanego wyposażenia hamakowego, rośnie liczba elementów i dokładnie po to powstała Larva, żeby to wszystko spiąć w całość, czyli wisienka na torcie, ostatni szlif, dopięcie guzika. Póki co nie mamy materiału o Larvie, bo skupiliśmy się na ograniu tych najważniejszych produktów. Póki co korzyść z użycia Larvy możesz zobaczyć na filmie Andrzeja Ambroża i Bushcraft Jack'a: ua-cam.com/video/tzBHFcYxbnc/v-deo.htmlsi=5CWGGiJI5nsshSqh facebook.com/watch/?v=595138178573906 /Rafał
Ogółem tak, ale pamiętaj o dwóch detalach: 1. Łączna objętość śpiwora i podpinki. Jeżeli zapakujesz zimową podpinkę syntetyczną i syntetycznego mega tłuściocha (np. śpiwór wojsk specjalnych, bushcraftowy albo cywilny o temp. komf. grubo na minusie) to może być trochę ciasno. Ale nawet wtedy przechowywanie śpiwora i podpinki w Larvie będzie dla nich znacznie korzystniejsze, niż przechowywanie ich w workach kompresyjnych. 2. Wszystko musi być suchutkie! Nawet jeżeli podczas pakowania się po biwaku masz wrażenie, że sprzęt jest suchy, to wciąż może być w nim całkiem sporo wilgoci, która choć nie powinna sprzętu uszkodzić, to może wytworzyć „zleżany” zapach. Przed składowaniem na dłuższy okres należy bezwzględnie rozwiesić zestaw chociażby na chwilę. Wystarczy dosłownie kilka godzin, żeby mieć pewność i spokój. Ja osobiście stale przechowuję podpinkę i śpiwór w Larvie, a Larvę wrzucam na półkę w szafie. W okresie ciepłym jest to Otul Beta 200 + śpiwór puchowy 245 g, w okresie chłodnym jest to Otul Beta 400 + śpiwór puchowy 400 g. Oczywiście w miarę użytkowania sprzęt piorę, bo jego czystość to podstawa efektywnego działania. /Rafał
No pewnie wszystko zależy od perspektywy. Mi na przykład podoba się, że produkty są komplementarne. Nie muszę rozkminiać, szukać i zastanawiać się co z czym będzie pasować, biorę zestaw od jednego producenta i za tą cenę oczekuję, że będzie razem idealnie współgrać.
@@mojetwoje8531 no wszystko rozbija się o to, czy ktoś jest skłonny zapłacić tyle za dany produkt. I bez względu na odpowiedź - to jest ok. Ty poskładasz sobie zestaw zgodnie z Twoimi potrzebami i będziesz się cieszyć z oszczędności, ja pewnie zapłacę więcej ale będę zadowolony z wygody i oszczędzonego czasu. Pewnie dałoby się wyprodukować i sprzedać ten towar taniej. Pytanie czy o to chodzi, skądś ta oszczędność przecież musi się brać. To już jest dość wąski i niszowy rynek, więc pewnie właściciele firmy niespecjalnie mają możliwość schodzić z prowizji. Więc zostają rzeczy takie jak np. materiały, design, kontrola jakości czy - najgorsza opcja - pracownicy. Niestety jeśli chcesz mieć produkt dobry jakościowo, produkowany lokalnie w etyczny i zrównoważony sposób to to będzie kosztować.
@@michachmielewski3464 a ja mam syntetycznego otula zimowego i przy wzroście 180 cm zapewniam, że nie jest za krótki, testowany w zimowych warunkach ponizej 0 🙂
Ile masz wzrostu? Są tutaj do rozważenia trzy aspekty: 1. Niektóre osoby mają preferencję, aby podpinka obejmowała je ze sporym naddatkiem. Spotyka się takie modele, które mają nawet 250 cm na długość i 150 cm na szerokość. 2. Ja, podejmując decyzje projektowe, kierowałem założeniem, że nasz sprzęt jest optymalizowany pod kątem wędrowania, gdzie redukcja masy i objętości bagażu to czynniki kluczowe, a więc unikam zbytku. 3. Rzadko spotyka się osoby wyższe niż 190 cm. Ja sam mają 186 cm wzrostu używam Otula i Otula Lite (wersje syntetyczne, Primaloft Silver), nie odczuwając niedostatku długości. Ważne, by pamiętać, że podpinka ma izolować użytkownika, a nie hamak. To trochę jak ze śpiworem: prawdopodobnie taki ogromny byłby wygodniejszy, bo mniej ograniczałby ruch użytkownika i można byłoby w nim się rozłożyć z rękami za głową, ale zagrzać taką objętość byłoby niezwykle trudno. Albo to trochę jak z matą, gdy śpimy na glebie lub w namiocie: bez wątpienia mata o długości 250 cm i szerokości 100 cm byłaby wygodniejsza od standardowego 180x60, ale w turystyce liczy się efektywność masa : objętość : wygoda. /Rafał
Genialny filmik ❤ pozdrowienia dla ekipy Lesovika!
Czy ta podpinka jest dobrym pomysłem na jesienne, albo teraz bardziej zimowe, deszczowe noce? Piona!
Otul to seria produktów, na którą składają się obecnie cztery modele wymienione poniżej
Podając rekomendację, odnoszę się do moich preferencji, a lubię czuć na biwaku dobre ciepełko. Temperatury podaję orientacyjnie, bo na odczuwanie komfortu termicznego ma wpływ wiele czynników (głównie kondycja, odżywienie, nawodnienie, zmęczenie lub wypoczęcie, aktywność, humor, wilgotność powietrza, wiatr, odzież).
1. Otul z syntetycznym wypełnieniem Primaloft Silver 200 g/m2 - dobry na warunki jesienne, wiosenne, czyli na temp. powyżej zera, ale nie za ciepło. Używam go w temp. od 5°C do 10°C, choć koledzy z ekipy biwakowej schodzą z nim nawet blisko 0°C.
2. Otul Lite z syntetycznym wypełnieniem Primaloft Silver 80 g/m2 - dobry na warunki letnie. Używam go w temp. powyżej 10°C.
3. Otul Beta 400 z wypełnieniem naturalnym puchem gęsim, 400 g - dobry na warunki lekkiej zimy. Stosuje go, gdy prognoza mówi o temp. w zakresie od -5°C do 6°C
4. Otul Beta 200 z wypełnieniem naturalnym puchem gęsim, 200 g - dobry na warunki wiosna-lato-jesień. Stosuję go najczęściej, bo daje mi komfort w największym zakresie temperatur, czyli od ok.7°C do 15°C.
Jeżeli pisząc o jesiennych nocach, masz na myśli parę stopni powyżej zera i wspomniane wszechbecne opady, wilgoć, mgłę i rosy, to wybrałbym Otul syntetyczny Primaloft Silver 200 g/m2.
/Rafał
Podoba mi się Wasz produkt i filozofia, która za nim stoi i chyba na kolejny sezon zamiast z namiotem wybiorę się z hamakiem, chociaż na kilka wyjść na próbę. Natomiast tych elementów trochę jest i mocno zastanawiam się nad dodaniem do tego larvy, żeby trochę uprościć pakowanie i rozstawianie. Jest szansa na wideoprezentację też tego produktu? Bo chyba nie macie jeszcze na kanale z tego co widzę... Pozdrowienia!
Hej! Fajnie, że dostrzegasz, że nasze produkty są wynikiem szerszego zjawiska, czyli naszej wizji budowania osobistej relacji z naturą. Prawdą jest, że wraz ze wzrostem specjalizacji posiadanego wyposażenia hamakowego, rośnie liczba elementów i dokładnie po to powstała Larva, żeby to wszystko spiąć w całość, czyli wisienka na torcie, ostatni szlif, dopięcie guzika.
Póki co nie mamy materiału o Larvie, bo skupiliśmy się na ograniu tych najważniejszych produktów. Póki co korzyść z użycia Larvy możesz zobaczyć na filmie Andrzeja Ambroża i Bushcraft Jack'a:
ua-cam.com/video/tzBHFcYxbnc/v-deo.htmlsi=5CWGGiJI5nsshSqh
facebook.com/watch/?v=595138178573906
/Rafał
I like your products, expensive but top quality. Needs more videos
Thanks! More videos are coming! Some already recorder, some planned for recording in Spring and Summer 2025.
/Rafał
Ostatnia noc -5, opady śniegu i było ok
thanks for this informations very greatefull. :-) cheers to poland
Thanks! Is there anything that grabbed your attention in particular, or maybe something that you haven't heard before?
/Rafał
czy przechowywanie podpinki w pokrowcu larva razem z hamakiem i śpiworem zapewni im odpowiednie rozprężęnie?
Ogółem tak, ale pamiętaj o dwóch detalach:
1. Łączna objętość śpiwora i podpinki. Jeżeli zapakujesz zimową podpinkę syntetyczną i syntetycznego mega tłuściocha (np. śpiwór wojsk specjalnych, bushcraftowy albo cywilny o temp. komf. grubo na minusie) to może być trochę ciasno. Ale nawet wtedy przechowywanie śpiwora i podpinki w Larvie będzie dla nich znacznie korzystniejsze, niż przechowywanie ich w workach kompresyjnych.
2. Wszystko musi być suchutkie! Nawet jeżeli podczas pakowania się po biwaku masz wrażenie, że sprzęt jest suchy, to wciąż może być w nim całkiem sporo wilgoci, która choć nie powinna sprzętu uszkodzić, to może wytworzyć „zleżany” zapach. Przed składowaniem na dłuższy okres należy bezwzględnie rozwiesić zestaw chociażby na chwilę. Wystarczy dosłownie kilka godzin, żeby mieć pewność i spokój.
Ja osobiście stale przechowuję podpinkę i śpiwór w Larvie, a Larvę wrzucam na półkę w szafie. W okresie ciepłym jest to Otul Beta 200 + śpiwór puchowy 245 g, w okresie chłodnym jest to Otul Beta 400 + śpiwór puchowy 400 g. Oczywiście w miarę użytkowania sprzęt piorę, bo jego czystość to podstawa efektywnego działania.
/Rafał
Sama idea ok.....ale cena zabija...to bardziej uniwersalny i tańszy jest cumulus
@@mojetwoje8531 nie warte tej ceny
No pewnie wszystko zależy od perspektywy. Mi na przykład podoba się, że produkty są komplementarne. Nie muszę rozkminiać, szukać i zastanawiać się co z czym będzie pasować, biorę zestaw od jednego producenta i za tą cenę oczekuję, że będzie razem idealnie współgrać.
@Sivarion "wiesz.....dywanik dedykowany do Porsche pasuje do Porsche....ale nadal to jest TYLKO dywanik "🤷
@@mojetwoje8531 no wszystko rozbija się o to, czy ktoś jest skłonny zapłacić tyle za dany produkt. I bez względu na odpowiedź - to jest ok. Ty poskładasz sobie zestaw zgodnie z Twoimi potrzebami i będziesz się cieszyć z oszczędności, ja pewnie zapłacę więcej ale będę zadowolony z wygody i oszczędzonego czasu.
Pewnie dałoby się wyprodukować i sprzedać ten towar taniej. Pytanie czy o to chodzi, skądś ta oszczędność przecież musi się brać. To już jest dość wąski i niszowy rynek, więc pewnie właściciele firmy niespecjalnie mają możliwość schodzić z prowizji. Więc zostają rzeczy takie jak np. materiały, design, kontrola jakości czy - najgorsza opcja - pracownicy. Niestety jeśli chcesz mieć produkt dobry jakościowo, produkowany lokalnie w etyczny i zrównoważony sposób to to będzie kosztować.
Nie mam, ale od ludzi którzy używają słychać słowa: ".. jest za krótki" - ale o co mogło chodzić - nie dopytałem ..
@@michachmielewski3464 a ja mam syntetycznego otula zimowego i przy wzroście 180 cm zapewniam, że nie jest za krótki, testowany w zimowych warunkach ponizej 0 🙂
Ile masz wzrostu?
Są tutaj do rozważenia trzy aspekty:
1. Niektóre osoby mają preferencję, aby podpinka obejmowała je ze sporym naddatkiem. Spotyka się takie modele, które mają nawet 250 cm na długość i 150 cm na szerokość.
2. Ja, podejmując decyzje projektowe, kierowałem założeniem, że nasz sprzęt jest optymalizowany pod kątem wędrowania, gdzie redukcja masy i objętości bagażu to czynniki kluczowe, a więc unikam zbytku.
3. Rzadko spotyka się osoby wyższe niż 190 cm. Ja sam mają 186 cm wzrostu używam Otula i Otula Lite (wersje syntetyczne, Primaloft Silver), nie odczuwając niedostatku długości. Ważne, by pamiętać, że podpinka ma izolować użytkownika, a nie hamak.
To trochę jak ze śpiworem: prawdopodobnie taki ogromny byłby wygodniejszy, bo mniej ograniczałby ruch użytkownika i można byłoby w nim się rozłożyć z rękami za głową, ale zagrzać taką objętość byłoby niezwykle trudno.
Albo to trochę jak z matą, gdy śpimy na glebie lub w namiocie: bez wątpienia mata o długości 250 cm i szerokości 100 cm byłaby wygodniejsza od standardowego 180x60, ale w turystyce liczy się efektywność masa : objętość : wygoda.
/Rafał
hej, hej, hejejejej...nigdy tego nie kupię
👍