Теологічна фізика Віктора Куліша

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 кві 2016
  • Віктор Куліш, доктор фізико-математичних наук, академік: «Концепція Бога в сучасній фізиці» (з виступу на семінарі кафедри богослов’я УКУ, 07.03.2012)
    Ієрархічна концепція Бога в сучасній фізиці. Віра - це інтуїтивне відчуття присутності Бога у повсякденному житті людини. Віра не потребує доказів, але докази можуть слугувати шляхом до віри.
    Є добре відомим факт, що багато хто з видатних фізиків ХХ сторіччя протягом життя остаточно приходили до ідеї Бога, причому, в незалежності від ступеню свого попереднього атеїзму. Одні з них після цього ставали «звичайними» вірними, тоді як інші сприймали дану подію як професійний виклик і починали активно «шукати Бога в фізиці».
    Звичайно, автор, будучи особою тверезомислячою, не відносить себе до видатних фізиків. Але, тим не менше, його шлях до Бога у фізиці був, хоч і не зовсім «стандартним», але, в цілому, подібним. Здобувши свого часу ступінь доктора фізико-математичних наук, він відчув велике полегшення - нарешті з’явилась реальна можливість виконувати не тільки «обов’язкові» дослідження, а також приділяти увагу проблемам, до яких усі ці роки лежала душа, але не доходили руки. А душа лежала, ні, не до пошуків Бога в фізиці, як це логічно витікало б із вище сказаного, а до побудови принципово нової версії теорії ієрархічних динамічних систем. То ж останні двадцять п’ять років досліджень були направлені, в тому числі, і на розбудову такої теорії.
    Так вийшло, що вже через кілька років роботи вималювався надзвичайно дивовижний теоретичний об’єкт, названий згодом богом системи. Власне, це не був правдивий об’єкт, у буквальному розумінні цього терміну. Це було щось, для чого у тодішній (як, доречи, і в сучасній) фізиці не існувало адекватної наукової класифікації. Було знайдено, що свого бога (з маленької букви) має кожна природна ієрархічна система, в незалежності від її фізичної природи, походження чи ієрархічного статусу. Але найбільшого шоку автор зазнав, коли намагався порівняти [1,2] властивості такого бога фізичного Всесвіту, як гігантської ієрархічної інформаційно-управляючої системи (фізичного бога), з Богом (з великої букви), який описано в Біблії. Повною несподіванкою виявилось те, що обидва вони в значній мірі співпадали за своїми загальними властивостями. Дослідження їх більш глибокої ідентичності, однак, далі не проводились, оскільки автор, як тоді, так і сьогодні вважає, що порівняльна робота такого роду повинна проводитись фізиками спільно з богословами.
    Таким чином, фігурально висловлюючись, на відміну від «великих», автор спеціально і не шукав Бога в фізиці - Той сам його знайшов.
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ •