Колеґіата св. Вавжинця у Жовкві

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 лют 2019
  • Колеґіата св. Вавжинця у Жовкві
    Період будівництва: 1606 - 1618
    Засновник: гетьман великий коронний Станіслав Жулкевськи
    Інформація про об'єкт
    (підготовка інформації: Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном „Полоніка”)
    Костел (з 1620 р. колегіата) Св. Лаврентія та Станіслава у Жовкві був заснований гетьманом великим коронним Станіславом Жулкевським. Будівництво почалося приблизно в 1606 р. за планами львівського будівельника Павла, знаного як Щасливий, а після його смерті продовжено італійським митцем Амброзієм Прихильним. Костел був в основному завершений близько 1618 року. У 1620 році, зі смертю гетьмана Жулкевського та його сина в битві під під Цецорою вимерла родина Жулкевських - останніх двох її представників поховано в крипті костелу в Жовкві, яка стала відповідно до заповіту гетьмана мавзолеєм і пам'ятником лицарської слави. З часом тіла наступних власників Жовкви, Даниловичів та Собеських, були поховані в криптах костелу. З фундації Яна III великий надгробковий пам'ятник батька монарха Якуба та його дядька Станіслава Даниловича були зведені у храмі відомим гданським скульптором Андреасом Шлютером. Доповненням до пантеону слави лицарів були монументальні картини, що зображують найбільші перемоги гетьмана Жулкевського (битва під Клушино в 1610 р., завдяки котрій армія Речі Посполитої увійшла до Москви) та короля Яна III Собєського (перемога над турками під Хотином 1673 р., під Віднем 1683 р. та під Парканами 1683 р.). У 1946 році храм був закритий радянською владою. У 1989 році, після багаторічних зусиль, костел було повернено місцевій римо-католицькій громаді.
    З 1990 року в костелі проводилися роботи з реконструкції та консервації, котрі координувались на різних етапах Центром польської культурної спадщини за кордоном асоціації "Wspólnota Polska", Товариством охорони пам'яток та Фондом культурної спадщини, а також фінансувались Міністерством культури та національної спадщини Польщі, Міністерством закордонних справ Республіки Польща та Національним інститутом польської культурної спадщини за кордоном "Полоніка".
    Міністерство також провело комплексну консервацію двох великомасштабних батальних картин "Битва під Віднем" та "Битва під Парканами" Мартіна Альтомонте, котрі були замовлені королем Яном III Собєським і початково становили частину колекції Жовківської колегіати.
    У рамках проекту "Україна і Польща. Слідами історичної спадщини" в 2018 року, в Україні створено 100 коротких відеофільмів, присвячених обраним об’єктам архітектурної спадщини, які було збудовано за часів колишньої Речі Посполитої.
    Над створенням проекту працювала польсько-українська група, до складу якої увійшли історики, публіцисти, журналісти, громадські організації, а також молодь.
    Проект було підтримано Міністерством закордонних справ Польщі в рамках конкурсу «Співпраця у галузі публічної дипломатії 2018»
    Реалізатори проекту:
    - Товариство Інтеграція Європа-Схід (www.siew.org.pl/ua/),
    - Польський Інститут у Києві (www.polinst.kyiv.ua/),
    - Ukrainian Communication Group ( / goodresttv .
    Підтримка проекту:
    - Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном „Полоніка” (polonika.pl/)
    - Національний цифровий архів Польщі (www.nac.gov.pl)
    Медіа-партнером проекту є історичний портал historykon.pl (historykon.pl).
    Сторінка проекту: www.pluazdrona.eu
    Профіль Facebook проекту: / pluazdrona

КОМЕНТАРІ •