Zakupiłem ten bardzo solidny świder figołuszki. Żerdzie wykonałem sam. Korzystam już ze studni 11m wierconej tym świdrem. Wiercenie a szczególnie użytkowanie własnej studni daje naprawdę dużo satysfakcji o oszczędnościach nie wspomnę.
Wszystko profesjonalnie. W końcu ktoś mówi o filtrze wokół rury !!! Jednak od spodu wypadałoby zabezpieczyć filtr. Nie zawsze się zdarza że kończy się w warstwie nieprzepuszczalnej. Pozdrawiam Ekipę 👍💪
Bardzo ciekawy patent z dybami. Obejrzałem sporo filmów na YT odnośnie kopania studni i nigdzie do tej pory nie widziałem takiego patentu. Dużo lepszy niż walenie młotem czy skakanie po rurze :)
z 15 wiosen temu chłopaki z Mosiny pod poznaniem to na metalowej rurze właśnie taki przyrząd mieli nawet do nich zadzwoniłem to kilka mi fajnych podpowiedzieli rzeczy bo wtedy to nawet jak szlamówka wygląda to mało na internecie bylo wiedzy no wcale ale teraz gdybym miał kopać to tylko metodą płuczkową już za stary jestem .a ostatnią jaką kopałem to wsadziłem rurę 315 mm na głębokość 7 m tylko urobek pompą do szamba pompowałem i powietrzem bełtałem wodę z piaskiem ,no fakt u mnie żwirek drobniutki po 7 metrach już glina ale ja tylko do podlewania i jako wody przemysłowej używam
@@antonikalinowski7725 Jestem z Mosiny nie długim czasie planuje wiercić studnie z jakiej jesteś okolicy? Czy wcześniej szukałeś jakimś przyrządem źródła wody ?
Powiem tak ... Nie jestem fachowcem od wiercenia studni na takich działkach jak tu nam serdeczny kolega pokaż , ale taką samo studnie zrobiłem w dzień czasu a koszty nie przekroczyły sto zł, ale jak by nie było pełen szacun za całość pomysłu i pracy
o furo nao pode ser fechado hermeticamente pois faz com que a bomba tenha menos poder de sucção e o caudal será menor derivado a isso erro muito comum para quem nao percebe do assunto basta fazer um buraquinho na falange para o furo respirar se não haverá vaco no furo e a bomba terá mais dificuldade de tirar a água do furo se o caudal da nascente do furo for superior ao caudal da bomba nao haverá esse problema
U mnie niestety jest glina i wiercenie idzie strasznie opornie. Za kazdym razem musze wyciagac caly zestaw, zeby usunac urobek ze swidra ( samego swidra nie da sie wyciagnac, albo potem zsunac na samo dno, gdyz rdzen oblepiony jest glina i nie zsuwa sie na sam dol.). Na razie dowiercilem sie do 7m. Najtrudniej jest utrzymac te 7metrowy rdzen na zewnatrz przy czyszczeniu swidra.
A co z kamieniami i skałami? Mieszkam na Jurze i wiem, że po około 2 metrach głębokości mam skałę wapieną, da radę przebić się przez coś takiego samemu?
Mam wywiercone na glebokosci 11.5 m rura 110 i caly czas wydobywam szlamowka drobny piasek kurzawka rura nie wchodzi w glab ziemi poziom nie zmienia sie caly czas naplywa nowy piasek z woda jakies rady ?
@@studnia-zrobtosam2619 Jak sprawdzić dno ? Wbijalem pręt w rurę o długości ponad 12 m i wchodził bez problemu cały Rurę mam odkopana od poziomu ziemi około 2m
@@studnia-zrobtosam2619 Rury obciążone 12 bloczków betonowych Sprawdziłem 11.5 m rury w tym 8 metrów od powierzchni do kurzawki wychodzi 3.5 m kurzawki w rurze wraz z wodą która nachodzi , wypompowuje około 60 L i tak w kółko Czy lepiej zabić w rurze filtr wbijany wraz z rurą na większą głębokość ?
Mam pytanie : szlamiwanie przez rurę filtracyjną czyli rura filtracyjna nie zaslepiona od dołu. 1 jak długo posłuży taka studnia? - od dołu który nie jest zamknięty dostaje się "urobek" który wyciągany był szlamowka, pompa wyciągając wodę będzie pogłębiała problem - więcej będzie wchodzić uroku i w końcu zablokuje cześć filtracyjna - dlatego pytanie 2 czy ten urobek nie zakleszczy pompy w, rurze?
Tak,rura musi być otwarta do szlamowania. Na dno studni sypie się żwir aby nie podbijało dna piaskiem Prawidłowo pompa głębinowa powinna wisieć nad filtrem w studni. Jak jest dobrze wykonany filtr to pompa nie powinna pompować piasku.
oczywiste jest to ze nie opuszcza sie pompy na samo dno ale czy pompa kiedy zasysa wode od dołu rury nie zasysa "urobku " przez nie zaślepione dno ? to podobna sytuacja jak ze szlamiarka kiedy podciągamy ja do góry zasysamy do wnętrza wszystko co chce tam wejść . zgodzę sie ze woda do rury początkowo będzie wpływać przez cześć filtracyjną ,na niej zaczną osiadać różne frakcje częściowo zamulając filtr wiec z czasem woda będzie płynąc tam gdzie będzie mniejszy opór czyli od nie zaślepionego dołu . dlatego pytanie : jak długo posłuży tak wykonana studnia ?
12 lat , rozumiem ze metodą pokazaną na filmie ... to już jest jakaś kalkulacja ,mam do wykonania kilka studni na swoim teranie minimum 3 a rury osłonowe to 10 000 i więcej . czy wykonując tą metodą studnie trafiliście na kurzawkę ? i co wtedy ? wykonując studnie w rurach osłonowych można sobie z nią poradzić a w tej metodzie? czy będzie możliwość wykonania i użytkowania ?
Witam. Wszystko zależy od terenu na którym chce się wiercić. Są miejsca że ludzie napotykają problemy na pierwszych metrach i znam takich co dowiercili się do 30m ( piaski ). Życzymy powodzenia.
@@studnia-zrobtosam2619 Dziękuje za odpowiedź. U mnie są teoretycznie same piaski, co potwierdził geolog. Korci mnie spróbować. Macie jakiś dedykowany zestaw w ofercie?
Fajny materiał, kolejny który przekonuje mnie do zrobienia swojej studni ;) . Jaki jest przekrój tych profili stalowych - przedłużek żeby to wytrzymało wszystko?? 🤔
Czy przyjechalibyscie do Gdańska na moim ogródku wykopac mi taką studnie, oczywiście zapłacę. Ogrodek jest mały, przy bloku, ale wlasnosc. Marzy mi się studnia, ledwie widoczna dla oka ale glęboka q😉
Help ekipo - Kupiłem u was zestaw do wiercenia i filtr, postanowiłem zrobic próbny wykop żeby zobaczyć na jakiej głębokości będzie pierwsza woda, żeby zdecydować czy kupić głebinówkę czy hydrofor... czy może wystarczy abisynka - no i się zagapiłem po 6-tym metrze (do 4 metra była glina) i świder mi zszedł niżej niż ślimak i wbił się już poniżej warstwy gliny w taki niebieski piaseczek (świder zszedł niżej niż ślimak - no i świder z profilami mi utknął, trochę wody się nabrało i ciężko obracać, co robić żeby wydrzeć świder i przejść na szlamówkę (po włożeniu rur), na razie udało mi się metr profilu wydrzeć za pomocą bloczków betonowych i dwóch podnośników samochodowych (tak na 5 razy po 20 cm), ale nadeszła noc, zabezpieczyłem całość bloczkami betonowymi, żeby mi nie zassało tego co wydarłem i zastanawiam się co robić jutro rano dalej ? pozostało jeszcze z 5 m świdra z profilami w ziemi... średnica 135 mm.
Sam sobie odpowiem (może się komuś przyda, jak popełni ten sam błąd początkującego) - użyłem dwóch żerdzi metalowych z wiertnicy, które podłożyłem pod dwa krawężniki (bez tego podparcia krawężniki pękały jak zapałki) i użyłem do wyciągania dwóch podnośników samochodowych 2,5 t każdy... i tak po 10 cm... wydarłem świder :) Błędy pierwszego odwiertu :) Nie wyciąganie świdra lekko w górę po każdym wyciągnięciu urobku...
@@studnia-zrobtosam2619 potrzeba to podlewanie trawnika i warzywniaka, ale właśnie jaka jest wydajność studni bez wsadzenia pompy? Chyba że taka przykładowo ibo 50l/m jest wystarczająca do podlewania?
@@studnia-zrobtosam2619 W sensie tutaj na filmiku dajcie jedna rurę. Spotkałem się z oponami że trzeba dać dwie, np. 160 i w niej szlamowac, a następnie 125 z filtrem. Które rozwiązanie jest lepsze? Nie mam pojęcia co jest w ziemi...
@@przemyslawpatro8461 aby zrobić to fachowo trzeba zastosować mocne rury ( najlepiej stalowe) bo po osadzeniu filtra trzeba je wyciągnąć. Jak widać na filmie my zrobiliśmy na jednej i studnia działa.
Jeśli ktoś z łódzkiego chciałby wypożyczyć wiertnicę to proszę o kontakt. Mogę sprawdzić jak wygląda pozom wód w danym miejscu i udzielić wskazówek co do wykonania odwiertu.
@@studnia-zrobtosam2619 To ja ponowię pytanie o rozpoznawanie piasku "dobrego" i "złego" I mam jeszcze jedno. Chcę kupić u was zestaw. Widzę że są też świdry 185. Po co się stosuje takie wielkości skoro i tak przy warstwie wodonośnej używamy szlamówki. A te mają u was max średnicę 133? Czy jesteście w stanie określić że np studnia 133 jest znacząco wydajniejsza niż 110?
Czy wiercimy obojętnie w jakim miejscu na działce czy jakoś wybieramy to miejsce do wiercenia? skąd wiadomo że w danym punkcie będzie woda? Po drugie czy takie wiertnice można wypożyczyć? bo zakup wszystkiego do wywiercenia jednego otworu to chyba nie bardzo ekonomicznie się kalkuluje .pzdr
Super film instruktażowy. Ale dlaczego nie stosujecie rury osłonowej? Niektórzy uważają, że to jednak lepiej zabezpiecza filtr i wydłuża żywotność studni.
Rury osłonowe stosuje się przede wszystkim w przypadku wiercenia w gruncie kamienistym - wtedy faktycznie mamy pewność, iż filtr nie zostanie uszkodzony. Jest wtedy możliwe również wykonanie obsypki żwirowej filtra. W naszym przypadku wiedzieliśmy, że grunt w którym będziemy wiercić nie ma większych kamieni mogących uszkodzić filtr czy rury studzienne, dlatego zdecydowaliśmy się na szybsze oraz tańsze rozwiązanie. Ponadto nasze filtry są wykonane w taki sposób, że ryzyko uszkodzenia ich podczas zagłębiania w gruncie piaskowym lub żwirowym jest znikome.
Rura osłonowa ma spełniać określone zadania. To że coś się tam da i byle jak, to nic to nie da. Trzeba dobrze wiedzieć co się robi i w jakim materiale. Przypominam że glina to izolator.
@@krzysztofnowak6930 a czy rurę osłonową np. 160 lepiej ponacinać czy cała bez żadnych nacięć czy dziur? Bez nacięć chyba da to że odetnie dopływ wody podskórnej i kurzawy, i chyba wtedy można wiercić dalej w oslonowce głębiej?
@@studnia-zrobtosam2619 Mam problem i pytanie zarazem. Wywierciłem otwór, pojawił się płynny urobek, woda z piaskiem, wsadziłem filtr, obciążyłem rurę i pracuję szlamówką już drugi dzień. Nie schodzę w dół ani o centmetr, a cały czas biera się woda. Co jakiś czas zasysa szlamówkę tak że nie mogę jej wyciągnąć. Czy ja robię coś źle? Wszyscy sąsiedzi dookoła mają studnie gł. ok. 3m
@@studnia-zrobtosam2619 A w jakich okolicznościach wkłada się rury oporowe? Generalnie obciażyłem rurę gruzem, sam próbowałem po niej (w akcie desperacji 115kg) i nie schodziła. Niestesty po włożeniu mniejszego świdra w rurę, nadal wyciągałem glinę z wodą i piaskiem. Ogólnie jestem w kropce. Wyciągnąłem filtr, powierciłem jeszcze ze 2m (obecnie 3,75) i nadal będę wiercił. Może trochę puasku się pojawiło, ale ciągle kanał. Sąsiedzi owszem mają studnie 3m, ale betonowe.
@@JooeV7 pompy głębinowe nie są aż tak drogie. Ceny zaczynają się od 200zł. Pompa membranowa to morderca studni,tak potrafi zagęścić piasek wokół studni że studnia traci na wydajności. Nie warto oszczędzać.
@@JooeV7 Pompa ssąca ( hydrofor) ma ograniczenia - max głębokość lustra wody w studni to 7m - trzeba zabezpieczyć przed mrozem - hałas A tak poza tym to bardzo dobre pompy
Gdzie zakupić taki sprzęt? A drugie pytanko na jaką głębokość zrobiliście odwiert i czy 50 l/ m można takie cudo podłączyć do sztucznego nawadniania np trawnika?
Witam uzyskałem 2m słupa wody dalej rura nie chcę wchodzić w szlamuwce wychodzi glina zaprzestać szlamowanie czy to warstwa nieprzepuszczalna czy wystarczy mi tyle wody
Z tego co Pan opisuje to rura stanęła na glinie (warstwie nieprzepuszczalnej ) Dwa mety słupa wody powinno wystarczyć,aby sprawdzić wydajność trzeba pompować i według tego dobrać wydajność docelowej pompy.
Cześć Panowie, Wiem że filmik ma już 2 lata ale może jeszcze ktoś wrzuci komentarz. Chcę wykopać swoją pierwszą studnię i zastanawiam się czy taką głębinówką ibo można robić pierwsze pompowanie czy trzeba będzie jakąś inną pompą ten piach wydobyć. Z tego co widzę na filmiku użyliście innej pompy przy pierwszym pompowaniu. Polecacie coś?
Cześć. Pompy Ibo są odporne na niewielkie ilości piasku. Jak jest dobrze wykonany filtr to do pompy dostanie się tylko pył który przeleci przez filtr i to nie może zaszkodzić pompie.
Witam czy filtr musi być zaślepiony od dołu? Na innym filmie robi Pan filtr sam wykonując nacięcia ja chcę zrobić podobnie z siatką ale nie jestem pewien czy zaslepić na około 5m woda i piasek.Pozdrawiam
Aby zamontować filtr zaślepiony z dołu trzeba zastosować dwie rury ( pierwsza rura osłonowa ,najlepsza stalowa bo trzeba ją po wprowadzeniu docelowej rury z filtrem wyciągnąć z ziemi) My robimy na jednej rurze dlatego dno musi być otwarte do szlamowania.
@@studnia-zrobtosam2619 Super dziękuję bardzo za odpowiedź , rozumiem że jak wprowadzę jedna rurę z filtrem nie zaślepim od dołu i później wpuszczam tylko pompę.
Witam mam problem dowiercilem się do 2,5m i zaczeła pojawiać się woda. Włożyłem rurę 110 z filtrem i szlamówką doszedłem do 4,5m wyciągam cały czas taką szarą gęsta wodę żadnego żwiru ani kamieni, a rura nawet pod naciskiem nie chce już głębiej wejść co robić dalej. Dodam że napływ wody bardzo wolny jak wypompuję całość to zapełnia się 30min. Co robić pomocy😐😐
Witam :) Mam problem ze studnią wierconą. Generalnie mam sam piasek, filtr schodził z rurą pięknie, nie używałem młotka itd, Filtr zagłębione 4 m w źródło, pompuje i sam piasek :((( Chyba filtr się zsunął, ale nie mam pojęcia dlaczego, rura schodziła praktycznie bez oporu. Na 100% źle wykonany przeze mnie filtr, nie wiem gdzie popełniłem błąd. Filtr wyglądał podobnie jak na zdjęciu.
@@studnia-zrobtosam2619 Dziękuję za odpowiedź. Użyłem siatki 16 splotów na cm2, piasek był grubej gradacji, ciężko mi powiedzieć dokładnie jakiej gradacji, bo jestem zielony w tym, wydaje mi się, że siatka nie powinna była przepuścić takiego uziarnienia, podczas pompowania przez 30 sekund wywaliło na zewnątrz z 2 łopaty piasku.... Niestety nie miałem możliwości wyciągnąć rury, ponieważ sądziłem, że jak rura schodzi tak lekko, to na 100% będzie ok, poczułem się pewniej i nie zanitowałem ostatniej rury dwumetrowej, dlatego wyciągnięcie jej nie było by możliwe bez kopania. Niestety - mój błąd. Rok temu robiłem podobną studnie na innej działce. Też był sam piasek, udało się, ale zszedłem na 120cm w źródło i wszystko pięknie działa, tym razem użyłem żyłki (poprzedni filtr zabezpieczyłem taśmą w trzech miejscach, którą zabezpieczyłem wkrętem 1cm i wydaje mi się, że uszkodziłem go szlamując i dlatego siatka spadła, choć owijałem też to taśmą techniczną szarą. Dziś wiercę kolejną.
Lustro wody mam na głębokości 4 metrów. Dokopałem się do 7 metrów. Z pompą pompę ibo 50L/min woda kończy się po 30 sekundach. Kupiłem drugą pompę 17L/min ( nota bene też ibo) woda kończy się po 60 sekundach. Czy kopanie głębiej ma sens? Rury standardowo fi120
Ja w terenie gliniastym poprawę wydajności miałem na ok. 8m ale za pomocą szlamówki i skręcanej z odcinków 3 i 2m rury 3/4 cala na końcu której nakręciłem mufę z przyspawanym przecinakiem doszedłem już do 12m i pokładu z piaskiem i żwirem. Wodę leję na ogród jednocześnie z 2 kranów i starcza minimum na godzinę. Pompa o wydajności 92l/min. Wcześniej zlokalizowałem miejsce odwiertu za pomocą różdżki czyli 2 wygiętych prętów z drutu 4mm.
Jak wygląda sprawa przepustowości filtra? Czy siatka nie zapycha się mułem i wydajność studni nie spada? Spotkalem sie z opiniami ze powinna być najpierw rura oslonowa 160 z poziomymi nacięciami, a w nią dopiero wciśnięty filtr na rurze 110 z siatki studniarskiej. Proszę o info tych którzy mają dłuższy czas taką studnię bez osłony tylko od razu siatka w ziemi.
Tak na logikę jeżeli rura osłonowa o średnicy np. 315 z masą dziur na pewno zwiększy wydajność. Ale jeśli taki sik 50l na minutę wystarczy to po co więcej. Ciekawe ile kosztują te pompy.
Jeszcze jedno pana spytam szlamownica ma bardzo tępe krawędzie tak jakby rura obciąć na równo czy zaostrzyć te krawędzie szlifierką od zewnątrz do od środka nie mam możliwości bo gumowa klapka jest
Czy moja brudna woda przy głębokości 2,5 m i poziomie wody półtora metra mająca kolor żółty i całkiem mętny na razie wróżę osłonowej wywierciłem bardzo dużo otworów wiertłem 8 mm na wysokość 1 mm i nie jest to jeszcze zabezpieczony siatką
@@studnia-zrobtosam2619 widziałem w internecie myślę jeszcze dać siatkę studniarską lub wymienić ta pierwsza rurę z tymi otworami i dalej szlamowac jedno mnie dziwi 40 cm czarnej ziemi 20 piasku potem jakąś była ruda bardzo lekka glina potem woda na 1.5 m 20 cm bura bardzo twardy i i teraz znowu piasek z drobnymi karykatury co pan radzi wiercić dalej bo nie da się wiercić bo strasznie zasysa wiertło nic się nie nabiera bo dużo wody jest czy dalej szlamowa ci i opuszczać rury w dół dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
@@studnia-zrobtosam2619 czy samo wsypanie tylko żwiru na dno wystarczy? Na wielu forach brak dna w rurze z filtrem opisane jest jako jeden z kardynalnych błędów studni głębinowych.
Chciałem prosić Pana o kilka podpowiedzi. Zabieram wkródce za wykopanie swojej małej studni. Świder mam. Zdaje się średnicy 130mm ale zestaw był bez szlamówki. Jakiej średnicy mam kupić szlamówkę? 90mm? No i tak widzę że u Pana ta rura w otwór po Świdrze wchodzi dość swobodnie zatem przy Świdrze 130mm jaką rurę mam dać 120mm? 100mm?. Kolejne pytanie to materiał na rurę ten biały co to jest? I ostatnie pytanie na końcu tej rury niebieskiej ssącej też widzę jakiś filtr, może mi Pan powiedzieć jaki. Brakuje mi tych informacji do układanki. Pierwszy raz w życiu się za to zabieram i wdzięczny był bym za pomoc.
@@piotrbazewicz6027 Kop ile dasz radę. Tak jak już Ci napisano, 1-1,5 to nieco mało. Warto spróbować czy nie uda się zagłębić więcej. Pozdrawiam Stefan
Tak można podłączyć pompę typu Abisynka. Abisynka służy do ręcznego pobierania wody, głównie tam gdzie nie ma prądu lub chcemy jak najtańszym sposobem korzystać z własnej studni. Pompy tego typu chętnie wykorzystywane są na działkach, przy domkach letniskowych, gdzie brak jest energii lub chcemy szybko zdemontować pompę i schować ją przed złodziejami. Pompa abisynka posiada gwint 1 1/4 wewnętrzny do podłączenia rury ssącej. Pompę ręczną możemy podłączyć do każdej studni gdzie lustro nie jest niżej nić 8m od powierzchni ziemi.
czy wiercenie studni tak blisko budynku w tym przypadku garażu nie naruszy jego konstrukcji fundamentowej?? myślę tu o wymywaniu drobin spod ławy fundamentowej
@@studnia-zrobtosam2619 ok bo wybierałem próbę 1m i juz bardzo mokro na dole juz wymulilo większy otwór taki teren jest wody gruntowej Myślę że głęboko nie Będę wiercił bo po drugiej stronie ulicy na dwóch metrach jest staw chciałem powiedzieć dwumetrowych głęboki staw i woda sama na chodzi
@@luxxx1000 proszę obciążyć rury osłonowe 100-200 kg i szlamować. Mam w ofercie specjalne dyby do montażu obciążenia na rurach. Najprawdopodobniej natrafił Pan na kurzawkę.
Witam Bardzo Dobry Film👍 Czy może Pan się odnieść jakoś do wiercenia w glinie? Jak ta wiertnica poradziła sobie z aż trzema metrami gliny? Czy używaliście Państwo specjalnego wiertła do gliny? Uszanowanie
W miejscu w którym robimy studnie na filmie jest około 4m gliny. Wiercimy zwykłym wiertłem 😀. Te niby specjalne wiertła to nic jak tylko marketing ( działa to tak samo) Trzy metry gliny to naprawdę nie wiele. Życzę dużo wody
13:15 te trytytki nie spełniają żadnej tutaj żadnej funkcji, poza pozorami wygody przy wkładaniu zestawu do odwiertu. Wręcz przeciwnie - pod wpływem niskiej temperatury pękają, odpadają i opadają na dno. I to w najlepszym wypadku. W najgorszym wypadku zaklinują się między korpusem pompy a ścinką wewnętrzną rury osłonowej studni.
@@studnia-zrobtosam2619 To tylko moje doświadczenie, którym się dzielę. Nic nie robić. Te kabel elektryczny nie pracuje mechanicznie a linka asekuruje.
@@studnia-zrobtosam2619 ale należy przestać wiercić po dotarciu do pierwszej warstwy wodonośnej? Z powodu możliwości zabrudzenia niższych parti wodonośnych?
Witam Pana proszę znowu o poradę dzisiaj zacząłem wiercic studnie pierwszy otwór zaczął się obsuwac na 50 cm tak mokro było drugi otwór wybierałem na 2.5 m i juz pokazała się woda na 1.30 m i musiałem szlamowac poziom wody w rurze osłonowej mam jakieś półtora metra na razie woda jest taka żółta trochę biała jak mleko i jeszcze szlamówka wybiera piasek czy jest dalej kopać bo przy półtora metrach wody szlamówka opada powoli i nie ma takiego uderzenia co pan radzi wypompować wodę bo jeszcze nie próbowałem na razie nie mam pompy Pozdrawiam
Witam. 1,5m wody w studni to trochę mało. Proponuję obciążyć rury osłonowe i szlamować do 3m wody. Jedynie w trakcie pompowania da się stwierdzić czy woda jest wodą gruntową czy z warstwy wodonośnej. Powodzenia
Zakupiłem ten bardzo solidny świder figołuszki. Żerdzie wykonałem sam. Korzystam już ze studni 11m wierconej tym świdrem. Wiercenie a szczególnie użytkowanie własnej studni daje naprawdę dużo satysfakcji o oszczędnościach nie wspomnę.
Profesjonalna robota. Nie jakieś tam rury kanalizacyjne i dziadowanie. Fajnie sobie z tą studnią poradziliście.
Dziękujemy
ależ Wy macie wiedzę, aż miło was posłuchać i popatrzeć na Waszą pracę.
No i nareszcie prosto treściwie wszystkie odległości prawna budowlanego i ladnie podane😁
Wszystko profesjonalnie. W końcu ktoś mówi o filtrze wokół rury !!! Jednak od spodu wypadałoby zabezpieczyć filtr. Nie zawsze się zdarza że kończy się w warstwie nieprzepuszczalnej. Pozdrawiam Ekipę 👍💪
9
Bardzo ciekawy patent z dybami. Obejrzałem sporo filmów na YT odnośnie kopania studni i nigdzie do tej pory nie widziałem takiego patentu. Dużo lepszy niż walenie młotem czy skakanie po rurze :)
Rura powinna sama "topić się " w pokładzie wodonośnym. Tu Panowie brutalnie i bezkarnie wbijali filtr.
z 15 wiosen temu chłopaki z Mosiny pod poznaniem to na metalowej rurze właśnie taki przyrząd mieli nawet do nich zadzwoniłem to kilka mi fajnych podpowiedzieli rzeczy bo wtedy to nawet jak szlamówka wygląda to mało na internecie bylo wiedzy no wcale ale teraz gdybym miał kopać to tylko metodą płuczkową już za stary jestem .a ostatnią jaką kopałem to wsadziłem rurę 315 mm na głębokość 7 m tylko urobek pompą do szamba pompowałem i powietrzem bełtałem wodę z piaskiem ,no fakt u mnie żwirek drobniutki po 7 metrach już glina ale ja tylko do podlewania i jako wody przemysłowej używam
@@antonikalinowski7725 Jestem z Mosiny nie długim czasie planuje wiercić studnie z jakiej jesteś okolicy? Czy wcześniej szukałeś jakimś przyrządem źródła wody ?
Robię studnie , jutro wiercę. Ten film jest świetny . Dzięki
Powodzenia
@@studnia-zrobtosam2619 studnia zrobiona a ten film uważam za profesjonalny i polecam każdemu kto samemu się chce za to zabrać
@@marysmarys2118 gratulacje
I jak. Studnia działa?
@@krzysztofnowak6930 Działa .
Bardzo cenne informacje dotyczące studni ,jestem zafascynowana , dziękuję 🏠🌳👍
Powiem tak ... Nie jestem fachowcem od wiercenia studni na takich działkach jak tu nam serdeczny kolega pokaż , ale taką samo studnie zrobiłem w dzień czasu a koszty nie przekroczyły sto zł, ale jak by nie było pełen szacun za całość pomysłu i pracy
Bardzo dobry filmik
Miło się słucha i ogląda
Podczas filmu przekazane jest bardzo dużo cennych informacji 🙂
Oby więcej takich filmów 👍
Pozdrawiam
Dziękujemy 😁
Całkiem fajnie pomyślane i do wykonania samemu co jest wielkim plusem. Solidna robota.
świetny materiał - przydatna dla mnie wiedza.
Dziękujemy.
Polecam. Sprzęt solidny i wykonanie rownierz.
Jestem zainteresowanie tego typu studnia
Pierwszy profesjonalny filmik z ręcznego wiercenia ... Aż miło obejrzeć ...
Super film, mąż już 3 dzień ogląda i wiosną bierze się za robotę..
Zapraszamy do kontaktu w sprawie sprzętu do wiercenia oraz rur z filtrem.
Fajnie się ogląda, jak sobie ta rura wchodzi, jednak trzeba mieć sprzęt i wiedzę.
Pozdrawiam, subika zostawiam 👍👊💪
Super sprawa dokopać się do piasku.....zazdroszczę........
Ile gliny? Jestem na 3 metrach i w weekend takie zakwasy...
Jak kolega morze to niech napisze cały ten kosztorys całej studni , włącznie od zakupu wiertła do uzyskana gotowej wody , może to kolega zrobić ?
Będę wiercił po raz drugi . Wasze wskazówki będą bardzo pomocne . Teraz to wiem co złe zrobiłem . Pozdrawiam
Powodzenia 💦
5:11 czy przez dno filtra, które widać, które nie ma zaślepki nie napłynie z czasem z wodą żwirek lub kurzawka i nie uniesie się ?
super!!! właśnie przymierzam sie do wiercenia studni,i mam pytanie gdzie znajde informacje o wysokości wód gruntowych
Mapy hydro-geologiczne
5:33 ten czarny kołnierz, ta jakaś opaska termokurczliwa, czy jakaś taśma samoprzylepna ?
3:21 Szybki Life Hack na otwieranie browara :)
Jak widać żerdzie mają wiele zastosowań😀
Super !
o furo nao pode ser fechado hermeticamente pois faz com que a bomba tenha menos poder de sucção e o caudal será menor derivado a isso erro muito comum para quem nao percebe do assunto basta fazer um buraquinho na falange para o furo respirar se não haverá vaco no furo e a bomba terá mais dificuldade de tirar a água do furo se o caudal da nascente do furo for superior ao caudal da bomba nao haverá esse problema
Super film
Mam pytanie co zrobić jak natrafimy na duży kamień?
U mnie niestety jest glina i wiercenie idzie strasznie opornie. Za kazdym razem musze wyciagac caly zestaw, zeby usunac urobek ze swidra ( samego swidra nie da sie wyciagnac, albo potem zsunac na samo dno, gdyz rdzen oblepiony jest glina i nie zsuwa sie na sam dol.). Na razie dowiercilem sie do 7m. Najtrudniej jest utrzymac te 7metrowy rdzen na zewnatrz przy czyszczeniu swidra.
Mogę coś podpowiedzieć aby zatkać dno studni można użyć odpowiednio wytoczony korek dębowy i osadzić na dnie studni.
👍dzięki za instruktaż
Pytanko mam . Co zrobić gdy na 10 m rura nie obniża się podczas używania szlamowki . Czy jest jakaś opcja 🤔
Serdecznie pozdrawiam
A jeśli was wynająć to ile za metr czy jak to się liczy. A jeśli chodzi o wynajęcie sprzętu to jak to wychodzi
A co z kamieniami i skałami? Mieszkam na Jurze i wiem, że po około 2 metrach głębokości mam skałę wapieną, da radę przebić się przez coś takiego samemu?
Mam wywiercone na glebokosci 11.5 m rura 110 i caly czas wydobywam szlamowka drobny piasek kurzawka rura nie wchodzi w glab ziemi poziom nie zmienia sie caly czas naplywa nowy piasek z woda jakies rady ?
Proszę sprawdzić dno czy nie ma kamienia lub gliny. Nie wyciągać zbyt dużo urobku jak rura nie opada bo na wiosnę będzie krater wokół studni.
@@studnia-zrobtosam2619
Jak sprawdzić dno ?
Wbijalem pręt w rurę o długości ponad 12 m i wchodził bez problemu cały
Rurę mam odkopana od poziomu ziemi około 2m
@@madmax-yo5up obciążyć bardziej rury
@@studnia-zrobtosam2619
Rury obciążone 12 bloczków betonowych
Sprawdziłem 11.5 m rury w tym 8 metrów od powierzchni do kurzawki wychodzi 3.5 m kurzawki w rurze wraz z wodą która nachodzi , wypompowuje około 60 L i tak w kółko
Czy lepiej zabić w rurze filtr wbijany wraz z rurą na większą głębokość ?
Mam pytanie : szlamiwanie przez rurę filtracyjną czyli rura filtracyjna nie zaslepiona od dołu.
1 jak długo posłuży taka studnia? - od dołu który nie jest zamknięty dostaje się "urobek" który wyciągany był szlamowka, pompa wyciągając wodę będzie pogłębiała problem - więcej będzie wchodzić uroku i w końcu zablokuje cześć filtracyjna - dlatego pytanie
2 czy ten urobek nie zakleszczy pompy w, rurze?
Tak,rura musi być otwarta do szlamowania. Na dno studni sypie się żwir aby nie podbijało dna piaskiem Prawidłowo pompa głębinowa powinna wisieć nad filtrem w studni. Jak jest dobrze wykonany filtr to pompa nie powinna pompować piasku.
oczywiste jest to ze nie opuszcza sie pompy na samo dno ale czy pompa kiedy zasysa wode od dołu rury nie zasysa "urobku " przez nie zaślepione dno ?
to podobna sytuacja jak ze szlamiarka kiedy podciągamy ja do góry zasysamy do wnętrza wszystko co chce tam wejść .
zgodzę sie ze woda do rury początkowo będzie wpływać przez cześć filtracyjną ,na niej zaczną osiadać różne frakcje częściowo zamulając filtr wiec z czasem woda będzie płynąc tam gdzie będzie mniejszy opór czyli od nie zaślepionego dołu .
dlatego pytanie : jak długo posłuży tak wykonana studnia ?
@@emildziki moją pierwszą studnię zrobiłem 12lat temu. Używana cały rok. Od tamtej pory nic z nią nie robiłem.
12 lat , rozumiem ze metodą pokazaną na filmie ...
to już jest jakaś kalkulacja ,mam do wykonania kilka studni na swoim teranie minimum 3 a rury osłonowe to 10 000 i więcej .
czy wykonując tą metodą studnie trafiliście na kurzawkę ? i co wtedy ?
wykonując studnie w rurach osłonowych można sobie z nią poradzić a w tej metodzie? czy będzie możliwość wykonania i użytkowania ?
... dwa piwka juz poszly i robota z gorki 🤫💫👊🧨
Powodzenia 💦
Witam, jaką głębokość odwiertu można realnie osiągnąć wiercąc ręcznie?
Witam. Wszystko zależy od terenu na którym chce się wiercić. Są miejsca że ludzie napotykają problemy na pierwszych metrach i znam takich co dowiercili się do 30m ( piaski ). Życzymy powodzenia.
@@studnia-zrobtosam2619 Dziękuje za odpowiedź. U mnie są teoretycznie same piaski, co potwierdził geolog. Korci mnie spróbować. Macie jakiś dedykowany zestaw w ofercie?
@@grzylen poprosimy o telefon i dobierzemy sprzęt
Fajny materiał, kolejny który przekonuje mnie do zrobienia swojej studni ;) . Jaki jest przekrój tych profili stalowych - przedłużek żeby to wytrzymało wszystko?? 🤔
@@ukaszm.3604 robimy na profilach 35*35*2 . Sprzedamy na sklep internetowy www.studzienne.pl
Czy przyjechalibyscie do Gdańska na moim ogródku wykopac mi taką studnie, oczywiście zapłacę. Ogrodek jest mały, przy bloku, ale wlasnosc. Marzy mi się studnia, ledwie widoczna dla oka ale glęboka q😉
Help ekipo - Kupiłem u was zestaw do wiercenia i filtr, postanowiłem zrobic próbny wykop żeby zobaczyć na jakiej głębokości będzie pierwsza woda, żeby zdecydować czy kupić głebinówkę czy hydrofor... czy może wystarczy abisynka - no i się zagapiłem po 6-tym metrze (do 4 metra była glina) i świder mi zszedł niżej niż ślimak i wbił się już poniżej warstwy gliny w taki niebieski piaseczek (świder zszedł niżej niż ślimak - no i świder z profilami mi utknął, trochę wody się nabrało i ciężko obracać, co robić żeby wydrzeć świder i przejść na szlamówkę (po włożeniu rur), na razie udało mi się metr profilu wydrzeć za pomocą bloczków betonowych i dwóch podnośników samochodowych (tak na 5 razy po 20 cm), ale nadeszła noc, zabezpieczyłem całość bloczkami betonowymi, żeby mi nie zassało tego co wydarłem i zastanawiam się co robić jutro rano dalej ? pozostało jeszcze z 5 m świdra z profilami w ziemi... średnica 135 mm.
Sam sobie odpowiem (może się komuś przyda, jak popełni ten sam błąd początkującego) - użyłem dwóch żerdzi metalowych z wiertnicy, które podłożyłem pod dwa krawężniki (bez tego podparcia krawężniki pękały jak zapałki) i użyłem do wyciągania dwóch podnośników samochodowych 2,5 t każdy... i tak po 10 cm... wydarłem świder :) Błędy pierwszego odwiertu :) Nie wyciąganie świdra lekko w górę po każdym wyciągnięciu urobku...
Jaką pompę wykorzystać do pompowania oczyszczającego?
starą
Pytanie. Do szlamowania nie powinno się dać rury osłonowej? Filtr się nie zniszczy i jak wybrać szlam jak on jest?
proszę podpowiedzieć w jaki sposób dobrać moc pompy ?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Pompę dobieramy do wydajności studni a następnie do zapotrzebowania na wodę.
@@studnia-zrobtosam2619 potrzeba to podlewanie trawnika i warzywniaka, ale właśnie jaka jest wydajność studni bez wsadzenia pompy? Chyba że taka przykładowo ibo 50l/m jest wystarczająca do podlewania?
@@czaja 50L/min to jest 3wiadra wody . Spokojnie wystarczy
@@studnia-zrobtosam2619 dzięki
Mistrzostwo świata Maksiu!!!!
Witam, co radzicie? Dać rurę osłonową czy nie?
A jak chcesz zrobić studnie bez rury osłonowej?
@@studnia-zrobtosam2619 W sensie tutaj na filmiku dajcie jedna rurę. Spotkałem się z oponami że trzeba dać dwie, np. 160 i w niej szlamowac, a następnie 125 z filtrem. Które rozwiązanie jest lepsze? Nie mam pojęcia co jest w ziemi...
@@przemyslawpatro8461 aby zrobić to fachowo trzeba zastosować mocne rury ( najlepiej stalowe) bo po osadzeniu filtra trzeba je wyciągnąć. Jak widać na filmie my zrobiliśmy na jednej i studnia działa.
Bardzo dobry filmik, ja też potrzebuję taką studnię , mam pytanie , Panowie ,czy jest możliwość, przyjazdu i wywiercania takiej studni ?
Nie wiercimy studni😔 Robimy super sprzęt do wiercenia studni.
@@studnia-zrobtosam2619 dziękuję za odpowiedź,pozdrawiam 👋
Jeśli ktoś z łódzkiego chciałby wypożyczyć wiertnicę to proszę o kontakt. Mogę sprawdzić jak wygląda pozom wód w danym miejscu i udzielić wskazówek co do wykonania odwiertu.
Jestem zainteresowany wypożyczeniem sprzętu a najlepiej jakby ktoś wykonał mi taką studnie oczywiście za opłatą. Działka w gminie Wolbórz
A możecie dodać filmik jak rozpoznawać warstwy wodonośne? Kiedy piasek wydobywany z odwiertu jest "dobry" a kiedy "nic z tego nie będzie" ?
Będzie taki film pod koniec stycznia.
@@studnia-zrobtosam2619 To ja ponowię pytanie o rozpoznawanie piasku "dobrego" i "złego"
I mam jeszcze jedno. Chcę kupić u was zestaw. Widzę że są też świdry 185. Po co się stosuje takie wielkości skoro i tak przy warstwie wodonośnej używamy szlamówki. A te mają u was max średnicę 133? Czy jesteście w stanie określić że np studnia 133 jest znacząco wydajniejsza niż 110?
Czy wiercimy obojętnie w jakim miejscu na działce czy jakoś wybieramy to miejsce do wiercenia? skąd wiadomo że w danym punkcie będzie woda? Po drugie czy takie wiertnice można wypożyczyć? bo zakup wszystkiego do wywiercenia jednego otworu to chyba nie bardzo ekonomicznie się kalkuluje .pzdr
Super film instruktażowy. Ale dlaczego nie stosujecie rury osłonowej? Niektórzy uważają, że to jednak lepiej zabezpiecza filtr i wydłuża żywotność studni.
Rury osłonowe stosuje się przede wszystkim w przypadku wiercenia w gruncie kamienistym - wtedy faktycznie mamy pewność, iż filtr nie zostanie uszkodzony. Jest wtedy możliwe również wykonanie obsypki żwirowej filtra. W naszym przypadku wiedzieliśmy, że grunt w którym będziemy wiercić nie ma większych kamieni mogących uszkodzić filtr czy rury studzienne, dlatego zdecydowaliśmy się na szybsze oraz tańsze rozwiązanie. Ponadto nasze filtry są wykonane w taki sposób, że ryzyko uszkodzenia ich podczas zagłębiania w gruncie piaskowym lub żwirowym jest znikome.
Powinno się stosować osłonę techniczną nie tylko w przypadku kamieni. Sam piasek działa lepiej niż papier ścierny nawet jak jest drobny.
Rura osłonowa ma spełniać określone zadania. To że coś się tam da i byle jak, to nic to nie da. Trzeba dobrze wiedzieć co się robi i w jakim materiale.
Przypominam że glina to izolator.
@@krzysztofnowak6930 a czy rurę osłonową np. 160 lepiej ponacinać czy cała bez żadnych nacięć czy dziur? Bez nacięć chyba da to że odetnie dopływ wody podskórnej i kurzawy, i chyba wtedy można wiercić dalej w oslonowce głębiej?
Wczoraj zacząłem, na 1,5m pojawiła się woda. Podejrzewam że to woda podskórna, ale zamierzam pójść głebiej. Zobaczymy czy się uda.
Powodzenia🐞🍀
@@studnia-zrobtosam2619 Mam problem i pytanie zarazem. Wywierciłem otwór, pojawił się płynny urobek, woda z piaskiem, wsadziłem filtr, obciążyłem rurę i pracuję szlamówką już drugi dzień. Nie schodzę w dół ani o centmetr, a cały czas biera się woda. Co jakiś czas zasysa szlamówkę tak że nie mogę jej wyciągnąć. Czy ja robię coś źle? Wszyscy sąsiedzi dookoła mają studnie gł. ok. 3m
@@kreetph rura zawisła a Pan wybiera urobek z pod rury. Trzeba rurę zmusić do opadania (większy ciężar lub pokręcić rurami) Powodzenia🐞🍀
@@studnia-zrobtosam2619 A w jakich okolicznościach wkłada się rury oporowe? Generalnie obciażyłem rurę gruzem, sam próbowałem po niej (w akcie desperacji 115kg) i nie schodziła. Niestesty po włożeniu mniejszego świdra w rurę, nadal wyciągałem glinę z wodą i piaskiem. Ogólnie jestem w kropce. Wyciągnąłem filtr, powierciłem jeszcze ze 2m (obecnie 3,75) i nadal będę wiercił. Może trochę puasku się pojawiło, ale ciągle kanał.
Sąsiedzi owszem mają studnie 3m, ale betonowe.
Pytanie: jaka powinna być warstwa żwiru filtracyjnego?
Czy pompowanie oczyszczajace moge przeprowadzic pompa zatapialna? tzw ruska?
Pompa membranowa powoduje wibracje lepiej jej nie urzywać.
Czyli bez wydania paru stowek nie da rady?
@@JooeV7 pompy głębinowe nie są aż tak drogie. Ceny zaczynają się od 200zł.
Pompa membranowa to morderca studni,tak potrafi zagęścić piasek wokół studni że studnia traci na wydajności. Nie warto oszczędzać.
Dziękuję za odpowiedź, zastanawiam się jeszcze nad pompa hydroforowa
@@JooeV7 Pompa ssąca ( hydrofor) ma ograniczenia
- max głębokość lustra wody w studni to 7m
- trzeba zabezpieczyć przed mrozem
- hałas
A tak poza tym to bardzo dobre pompy
Gdzie zakupić taki sprzęt? A drugie pytanko na jaką głębokość zrobiliście odwiert i czy 50 l/ m można takie cudo podłączyć do sztucznego nawadniania np trawnika?
Dane kontaktowe są w opisie filmu. Zapraszamy do kontaktu.
Wszystko fajnie, a jak grunt jest mocno kamienisty???
To tylko maszyna.
Witam uzyskałem 2m słupa wody dalej rura nie chcę wchodzić w szlamuwce wychodzi glina zaprzestać szlamowanie czy to warstwa nieprzepuszczalna czy wystarczy mi tyle wody
Z tego co Pan opisuje to rura stanęła na glinie (warstwie nieprzepuszczalnej )
Dwa mety słupa wody powinno wystarczyć,aby sprawdzić wydajność trzeba pompować i według tego dobrać wydajność docelowej pompy.
Cześć Panowie,
Wiem że filmik ma już 2 lata ale może jeszcze ktoś wrzuci komentarz. Chcę wykopać swoją pierwszą studnię i zastanawiam się czy taką głębinówką ibo można robić pierwsze pompowanie czy trzeba będzie jakąś inną pompą ten piach wydobyć. Z tego co widzę na filmiku użyliście innej pompy przy pierwszym pompowaniu. Polecacie coś?
Cześć. Pompy Ibo są odporne na niewielkie ilości piasku. Jak jest dobrze wykonany filtr to do pompy dostanie się tylko pył który przeleci przez filtr i to nie może zaszkodzić pompie.
A nie ma może. Opcji na wynajem wiertnicy?
Czy pompę głębinowa można zastąpić hydroforem?
Jest możliwość wypożyczenia sprzętu.
Pompę głębinową można zastąpić hydroforem tylko proszę zwrócić uwagę aby lustro wody nie było niżej niż 7m.
Witam czy filtr musi być zaślepiony od dołu? Na innym filmie robi Pan filtr sam wykonując nacięcia ja chcę zrobić podobnie z siatką ale nie jestem pewien czy zaslepić na około 5m woda i piasek.Pozdrawiam
Aby zamontować filtr zaślepiony z dołu trzeba zastosować dwie rury ( pierwsza rura osłonowa ,najlepsza stalowa bo trzeba ją po wprowadzeniu docelowej rury z filtrem wyciągnąć z ziemi)
My robimy na jednej rurze dlatego dno musi być otwarte do szlamowania.
@@studnia-zrobtosam2619
Super dziękuję bardzo za odpowiedź , rozumiem że jak wprowadzę jedna rurę z filtrem nie zaślepim od dołu i później wpuszczam tylko pompę.
@@jarok7558 można na koniec na sypać 20cm żwiru
@@studnia-zrobtosam2619 Dziękuję bardzo za fachową poradę
Witam mam problem dowiercilem się do 2,5m i zaczeła pojawiać się woda.
Włożyłem rurę 110 z filtrem i szlamówką doszedłem do 4,5m wyciągam cały czas taką szarą gęsta wodę żadnego żwiru ani kamieni, a rura nawet pod naciskiem nie chce już głębiej wejść co robić dalej.
Dodam że napływ wody bardzo wolny jak wypompuję całość to zapełnia się 30min.
Co robić pomocy😐😐
Wyciągnąć rury z otworu. Osłonić otwór rurą 160mm i wiercić dalej. Z tego co Pan opisuje to jest ił ( szara glina) którą trzeba przwiercić.
@@studnia-zrobtosam2619 Bardzo dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam 🙂
Ok, a studnia bez dekla zamykającego, wsypaliscie tylko piasek filtracyjny. Czy czasem wraz z pompowaniem wody nie robi się tzw korek?
Nic się nie dzieje. Studnia działa
Też mam taką wątpliwość. W wielu forach brak dna rury jest opisane jako jeden z podstawowych błędów.
Witam. Super poradnik. A skąd wiadomo kiedy zaczyna sie kolejna warstwa nieprzepuszczalna ? :)
Glina jest warstwą nieprzepuszczalną
Nie tylko gliny są materiałami izolacyjnymi.
Witam :) Mam problem ze studnią wierconą. Generalnie mam sam piasek, filtr schodził z rurą pięknie, nie używałem młotka itd, Filtr zagłębione 4 m w źródło, pompuje i sam piasek :((( Chyba filtr się zsunął, ale nie mam pojęcia dlaczego, rura schodziła praktycznie bez oporu. Na 100% źle wykonany przeze mnie filtr, nie wiem gdzie popełniłem błąd. Filtr wyglądał podobnie jak na zdjęciu.
Proszę sprawdzić czy piasek podnosi się w studni podczas pompowania. I jakiej gradacji jest piasek?
@@studnia-zrobtosam2619 Dziękuję za odpowiedź. Użyłem siatki 16 splotów na cm2, piasek był grubej gradacji, ciężko mi powiedzieć dokładnie jakiej gradacji, bo jestem zielony w tym, wydaje mi się, że siatka nie powinna była przepuścić takiego uziarnienia, podczas pompowania przez 30 sekund wywaliło na zewnątrz z 2 łopaty piasku.... Niestety nie miałem możliwości wyciągnąć rury, ponieważ sądziłem, że jak rura schodzi tak lekko, to na 100% będzie ok, poczułem się pewniej i nie zanitowałem ostatniej rury dwumetrowej, dlatego wyciągnięcie jej nie było by możliwe bez kopania. Niestety - mój błąd. Rok temu robiłem podobną studnie na innej działce. Też był sam piasek, udało się, ale zszedłem na 120cm w źródło i wszystko pięknie działa, tym razem użyłem żyłki (poprzedni filtr zabezpieczyłem taśmą w trzech miejscach, którą zabezpieczyłem wkrętem 1cm i wydaje mi się, że uszkodziłem go szlamując i dlatego siatka spadła, choć owijałem też to taśmą techniczną szarą. Dziś wiercę kolejną.
Lustro wody mam na głębokości 4 metrów. Dokopałem się do 7 metrów. Z pompą pompę ibo 50L/min woda kończy się po 30 sekundach. Kupiłem drugą pompę 17L/min ( nota bene też ibo) woda kończy się po 60 sekundach. Czy kopanie głębiej ma sens? Rury standardowo fi120
Ja w terenie gliniastym poprawę wydajności miałem na ok. 8m ale za pomocą szlamówki i skręcanej z odcinków 3 i 2m rury 3/4 cala na końcu której nakręciłem mufę z przyspawanym przecinakiem doszedłem już do 12m i pokładu z piaskiem i żwirem. Wodę leję na ogród jednocześnie z 2 kranów i starcza minimum na godzinę. Pompa o wydajności 92l/min. Wcześniej zlokalizowałem miejsce odwiertu za pomocą różdżki czyli 2 wygiętych prętów z drutu 4mm.
I jak rozwiązałeś ten problem ?
A czy wydajność studni można sprawdzić wyłącznie w taki sposób, podłączając pompę o określonej wydajności?
Nie ma innej możliwości
A skąd panowie wiedzieliście gdzie kopać?
Niedługo czas na mnie będę wiercił :-)
Powodzenia
Jak wygląda sprawa przepustowości filtra? Czy siatka nie zapycha się mułem i wydajność studni nie spada? Spotkalem sie z opiniami ze powinna być najpierw rura oslonowa 160 z poziomymi nacięciami, a w nią dopiero wciśnięty filtr na rurze 110 z siatki studniarskiej. Proszę o info tych którzy mają dłuższy czas taką studnię bez osłony tylko od razu siatka w ziemi.
Tak na logikę jeżeli rura osłonowa o średnicy np. 315 z masą dziur na pewno zwiększy wydajność.
Ale jeśli taki sik 50l na minutę wystarczy to po co więcej. Ciekawe ile kosztują te pompy.
Jeszcze jedno pana spytam szlamownica ma bardzo tępe krawędzie tak jakby rura obciąć na równo czy zaostrzyć te krawędzie szlifierką od zewnątrz do od środka nie mam możliwości bo gumowa klapka jest
Czy moja brudna woda przy głębokości 2,5 m i poziomie wody półtora metra mająca kolor żółty i całkiem mętny na razie wróżę osłonowej wywierciłem bardzo dużo otworów wiertłem 8 mm na wysokość 1 mm i nie jest to jeszcze zabezpieczony siatką
Przez otwór 8mm to przeleci żwir. Kto Panu doradzał?
@@studnia-zrobtosam2619 widziałem w internecie myślę jeszcze dać siatkę studniarską lub wymienić ta pierwsza rurę z tymi otworami i dalej szlamowac jedno mnie dziwi 40 cm czarnej ziemi 20 piasku potem jakąś była ruda bardzo lekka glina potem woda na 1.5 m 20 cm bura bardzo twardy i i teraz znowu piasek z drobnymi karykatury co pan radzi wiercić dalej bo nie da się wiercić bo strasznie zasysa wiertło nic się nie nabiera bo dużo wody jest czy dalej szlamowa ci i opuszczać rury w dół dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Wierce tak studnie i na 3.5m jest woda. Wrzucić rure już z filtrem tak jak wy ? Czy bez filtra pelna oslonowa fi160 A następnie do niej 125 ?
Rury 160 bez filtra trzeba wyciągnąć, łatwiej będzie od razu rurą 125 mm z filtrem.
@@studnia-zrobtosam2619 więc od razu lepiej dac 125 z filtrem ? Czy ta 160 też będzie potrzebna ?
@@rafajanicki1947 od razu rura 125mm
Chcę kupić produkty na Waszej stronie ale mam kilka pytań, można prosić o jakiś kontakt?
W opisie jest nr telefonu.
@@studnia-zrobtosam2619 ok, jutro zadzwonię o rozsądnej porze bo chyba jest już za późno? :)
ten zestaw do wiercenia kupiliście, czy wypożyczony, jeśli tak to jakie koszty? plus/minus oczywiście.
Jesteśmy producentem sprzętu do ręcznego wiercenia studni. Proszę odwiedzić nasz sklep Studzienne pl
Filtr umieszczany w ziemi jest na dole zamknięty?
Filtr jest otwarty. Na dno dajemy żwir.
@@studnia-zrobtosam2619 czy samo wsypanie tylko żwiru na dno wystarczy? Na wielu forach brak dna w rurze z filtrem opisane jest jako jeden z kardynalnych błędów studni głębinowych.
A co jeśli podczas wiercenia trafisz na większy kamień ?
Kamień do wielkości pięści można wyciągnąć a większy trzeba rozbić lub wiercić w innym miejscu.
U mnie pół metra czarnoziemu a później opoka. I głębiej tym twardsza. Da radę zrobić studnię ?
Wszystko się da. Ale wpierw dowiedz się na jakiej głębokości tam woda występuje (mapy geologiczne) i czy stać Cię na wynajęcie ludzi ze sprzętem.
Chciałem prosić Pana o kilka podpowiedzi. Zabieram wkródce za wykopanie swojej małej studni. Świder mam. Zdaje się średnicy 130mm ale zestaw był bez szlamówki. Jakiej średnicy mam kupić szlamówkę? 90mm? No i tak widzę że u Pana ta rura w otwór po Świdrze wchodzi dość swobodnie zatem przy Świdrze 130mm jaką rurę mam dać 120mm? 100mm?. Kolejne pytanie to materiał na rurę ten biały co to jest? I ostatnie pytanie na końcu tej rury niebieskiej ssącej też widzę jakiś filtr, może mi Pan powiedzieć jaki. Brakuje mi tych informacji do układanki. Pierwszy raz w życiu się za to zabieram i wdzięczny był bym za pomoc.
W otwór fi130mm zmieści się rura 110mm lub 125mm. Biały materiał to siatka studniarska. Więcej filtrów nie ma.
Witam zszedłem do 8m i już ciężko idzie, kopać dalej czy dać sobie spokój?
Kopać
Zapomniałem dodać że woda jest ale tylko tak z 1-1,5m czy to wystarczy?
Pierwsza woda była na głębokości około 3m potem był piach glina znowu piach teraz jest woda ale nie wiem czy wystarczy tyle wody?
@@piotrbazewicz6027 1-1,5m trochę mało. Aby sprawdzić wydajność studni trzeba ją przepompować i obserwować jak zachowuje się woda w studni.
@@piotrbazewicz6027 Kop ile dasz radę. Tak jak już Ci napisano, 1-1,5 to nieco mało. Warto spróbować czy nie uda się zagłębić więcej. Pozdrawiam Stefan
Witam ja mam 8.5 m glinopiasku i zaczął się czarny ił ile tego może być
Proszę sprawdzić mapy hydrogeologiczne. Lub popytać lokalnych studniarzy.
A mam pytanie... jak już się wywierci taka studnię to ona jest wieczna czy coś się po zimie zapycha coś trzeba robić?
Studnia jak jest dobrze wykonana to jest na lata. Moja pierwsza studnia ma już 12lat i działa nonstop,używana na cały dom i ogród .
Czy można do takiej studni podłączyć reczna pompę tzw. abisynkę .Nie mam na działce prądu i dlatego szukam rozwiązania beż elektryczności.
Tak można podłączyć pompę typu Abisynka.
Abisynka służy do ręcznego pobierania wody, głównie tam gdzie nie ma prądu lub chcemy jak najtańszym sposobem korzystać z własnej studni.
Pompy tego typu chętnie wykorzystywane są na działkach, przy domkach letniskowych, gdzie brak jest energii lub chcemy szybko zdemontować pompę i schować ją przed złodziejami. Pompa abisynka posiada gwint 1 1/4 wewnętrzny do podłączenia rury ssącej.
Pompę ręczną możemy podłączyć do każdej studni gdzie lustro nie jest niżej nić 8m od powierzchni ziemi.
czy wiercenie studni tak blisko budynku w tym przypadku garażu nie naruszy jego konstrukcji fundamentowej?? myślę tu o wymywaniu drobin spod ławy fundamentowej
Pompuje się wodę a nie piasek. Nic się nie stanie.
@@studnia-zrobtosam2619 dzieki za odpowiedź, piszę bo mam zamiar wywiercić studnie ale w piwnicy bo ma takie możliwości techniczne co o tym myślisz??
@@lucasp8203 ja mam tak zrobione. Proszę do mnie zadzwonić to wyjaśnię jakich błędów unikać.
@@studnia-zrobtosam2619 o to fajnie, odezwę się na tygodniu ,dziękuje i pozdrawiam
Browarek byl?
Był. Trzeba dbać o nawodnienie organizmu.
Jaka ta studnia ma wydajność. Chodzi mi o to czy np napełnie zbiornik 1000l za jednym podejściem.
Wydajność to 40-50 litrów na minutę. Woda może się lać non stop.
Sub poleciał :)
Witam pana Czy da się wywiercić wiertnicą Ręczno z przedłużkami bez użycia szlamówki Czy lepiej krótsze wiertło i szlamówka
Bez szlamówki ciężko wyciągnąć urobek z warstwy wodonośnej bo z ślimaka urobek spływa. Można wypłukać studnie.
@@studnia-zrobtosam2619 ok bo wybierałem próbę 1m i juz bardzo mokro na dole juz wymulilo większy otwór taki teren jest wody gruntowej Myślę że głęboko nie Będę wiercił bo po drugiej stronie ulicy na dwóch metrach jest staw chciałem powiedzieć dwumetrowych głęboki staw i woda sama na chodzi
@@zbyszko68 w takim razie sama szlamówka wystarczy.
Daleczego musi byc siatka dana ? Nie moze byc bez?
Można zastosować filtr szczelinowy
Pytam poniewaz zapomnialem dac siatki i teraz jak szlamuje rura nie idzie w dol i mysle ze woda z piaskiem dostaje sie do srodka z zewnatrz
@@luxxx1000 proszę obciążyć rury osłonowe 100-200 kg i szlamować. Mam w ofercie specjalne dyby do montażu obciążenia na rurach. Najprawdopodobniej natrafił Pan na kurzawkę.
@@studnia-zrobtosam2619 mozna o cene lub link? Dodam ze mam rure fi160
@@luxxx1000 ua-cam.com/video/lzQr9ojr_8A/v-deo.html
Koszt to ok 85zł
A w glonie jak sobie radzic?
Wiercić, nic innego się nie da
josie jino spytom ....pocym dostajeta takie róchy ?
PIWO to nasze paliwo 🍺🍺🍺
Czy za wywiercenie studni jest jakaś kara?
Na swojej działce można wiercić studnię bez pozwolenia do głębokości 30m oraz gdy pobór wody nie przekracza 5m3 na dobę .
Witam Bardzo Dobry Film👍
Czy może Pan się odnieść jakoś do wiercenia w glinie? Jak ta wiertnica poradziła sobie z aż trzema metrami gliny? Czy używaliście Państwo specjalnego wiertła do gliny?
Uszanowanie
W miejscu w którym robimy studnie na filmie jest około 4m gliny. Wiercimy zwykłym wiertłem 😀. Te niby specjalne wiertła to nic jak tylko marketing ( działa to tak samo) Trzy metry gliny to naprawdę nie wiele. Życzę dużo wody
@@studnia-zrobtosam2619 dziękuję za odpowiedź
Jedna uwaga linka stalowa pod pompę chyba że jest nierdzewna to zły pomysł lepiej linka syntetyczna
Film spoko ale mam pytanie ile metrów mieliście gline i na jakiej głębokości
Podaje przekrój otworu
0,5m czarna ziemia
0,5-1, 5m piasek
1,5-5,5m glina
Od 5,5 piaskowo-żwirowa warstwa wodonośna
Dzięki:)
13:15 te trytytki nie spełniają żadnej tutaj żadnej funkcji, poza pozorami wygody przy wkładaniu zestawu do odwiertu. Wręcz przeciwnie - pod wpływem niskiej temperatury pękają, odpadają i opadają na dno. I to w najlepszym wypadku. W najgorszym wypadku zaklinują się między korpusem pompy a ścinką wewnętrzną rury osłonowej studni.
Dziękuję za dobrą radę. Co zastosować w zamian?
@@studnia-zrobtosam2619 To tylko moje doświadczenie, którym się dzielę. Nic nie robić. Te kabel elektryczny nie pracuje mechanicznie a linka asekuruje.
bardzo dobry pomysl ale gdzie morzna kupic te przyzondy do wiercenia
Sklep Studzienne pl.
Jak głęboką można w taki sposób wykopać studnię?
Wszystko zależy od warunków geologicznych. Są takie miejsca gdzie ręcznie można polec na 3m a znam takich co się dokopali na 30m.
@@studnia-zrobtosam2619 ale należy przestać wiercić po dotarciu do pierwszej warstwy wodonośnej?
Z powodu możliwości zabrudzenia niższych parti wodonośnych?
@@farmaBonaCapra można odciąć pierwszą warstwę wody ale do tego potrzeba dużo wiedzy i sprzętu.
@@studnia-zrobtosam2619 ok dzięki za info.
Fajny patent z tą drabina
Witam Pana proszę znowu o poradę dzisiaj zacząłem wiercic studnie pierwszy otwór zaczął się obsuwac na 50 cm tak mokro było drugi otwór wybierałem na 2.5 m i juz pokazała się woda na 1.30 m i musiałem szlamowac poziom wody w rurze osłonowej mam jakieś półtora metra na razie woda jest taka żółta trochę biała jak mleko i jeszcze szlamówka wybiera piasek czy jest dalej kopać bo przy półtora metrach wody szlamówka opada powoli i nie ma takiego uderzenia co pan radzi wypompować wodę bo jeszcze nie próbowałem na razie nie mam pompy Pozdrawiam
Witam. 1,5m wody w studni to trochę mało. Proponuję obciążyć rury osłonowe i szlamować do 3m wody. Jedynie w trakcie pompowania da się stwierdzić czy woda jest wodą gruntową czy z warstwy wodonośnej. Powodzenia
@@studnia-zrobtosam2619 jak szybko jej brakuje to gruntowa a jak dostatek to z warstwy?
Ten filtr to jest gotowiec czy samemu trzeba robić
Można zrobić samemu lub kupić gotowy. Link do sklepu w opisie filmu.
Wywiercenie studni to dopiero połowa sukcesu. Pozostaje jeszcze uzdatnienie wody do do celów sanitarnych
Chyba ze jedynie się podlewa tym rosliny, wtedy nie ma problemu