Pomnik Poległych Stoczniowców 1970

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 лип 2021
  • W styczniu 1971 na zebraniu związków zawodowych w Stoczni Gdańskiej domagano się upamiętnienia poległych i ukarania winnych, a w czasie pochodu pierwszomajowego niesiono transparenty z tymi żądaniami. Pomimo obietnicy władzy nie doszło do postawienia pomnika, czy nawet tablicy pamiątkowej na terenie stoczni.
    Pomnik upamiętnia ofiary zbrodni komunistycznej z grudnia 1970 roku, kiedy MO i LWP otworzyło ogień do wychodzących ze stoczni robotników, zabijając dwóch robotników Stefana Mosiewicza i Jerzego Matelskiego i wielu raniono. Kamień węgielny wmurowano 6 grudnia 1980 roku, a uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 16 grudnia 1980 r.
    O eksponatach opowiada Jarosław Żurawiński,
    licencjonowany przewodnik turystyczny.
    Morska Fundacja Historyczna
    www.mfh-gdansk.pl

КОМЕНТАРІ • 2

  • @heniumon
    @heniumon Рік тому

    List do Europejskiego Centrum Solidarności Mirosław Odjas napisał pod koniec sierpnia. Z własnej, nieprzymuszonej woli, nie informując o nim Konrada Niklasa.
    "Dzień dobry, zgłaszałem dziś Państwu sprawę dotyczącą p. inż. Konrada Niklasa, konstruktora gdańskiego pomnika Poległych Stoczniowców. Chciałbym Państwa poprosić, abyście w jakiś sposób spróbowali uhonorować jego udział w tym dziele, które w sumie jest jednym z symboli naszej drogi do dzisiejszej rzeczywistości. Pan Konrad pracował ze mną w jednej firmie (...). W rozmowie kiedyś opowiadał o przygodzie związanej z zaprojektowaniem konstrukcji pomnika. Jego pomysłem było ustawienie trzech, a nie czterech krzyży i również on potem przeliczył, zaprojektował i częściowo nadzorował budowę, jak się okazuje, skutecznie i bezpiecznie. Wspomniał, że później nikt w żaden sposób już o nim nie pamiętał, przy jakiejkolwiek rocznicy Sierpnia '80, nigdzie nie był zaproszony ani nawet nikt mu dłoni nie uścisnął. Przepraszam, że się upominam o takie sprawy, ale może jakiś gest należałoby wykonać w jego stronę".

    • @heniumon
      @heniumon Рік тому

      Tak solidarnosc pamietała