Miod na moje stesknione emigranckie serce. Cale dziecinstwo i mlodosc spedzilam w Oliwie. Nigdy nie zapomnę spacerow w lesie a pozniej w parku, gubienia sie miedzy alejkami i ogladaniem ryb ozdobnych w stawie. Dziekuje za ten material. Robicie fantastyczna robote 🥰
Dzieciństwo i młodość spędziłam w Oliwie i już chyba do końca mojego życia Oliwa zostanie w moim sercu najpiękniejszym miejscem na świecie.Te wszystkie alejki w parku,ulice,domy i widoki z Pachołka na zawsze będą moje.Pozdrawiam autorów filmu i bardzo dziekuję.
@@Daz89GD jestem z ul.Polanki i moja podstawówka to też 36 ,ale wygląda na to ,że jestem starsza bo nie chodziłam do gimnazjum. Jestem tak stara ,że pamiętam jeszcze jak chodziłam do kina ,,delfin,,.
Kino też pamiętam ale nie pamiętam czy w nim byłem na jakimś seansie. Może i chodziłem jeszcze za czasów gimnazjów ale byliśmy pierwszym rocznikiem z gimnazjami. Acz kolwiek mimo wszystko myślę, że nauczycieli mieliśmy podobnych i oczywiście nasza słynna Ciocia. Chyba każdy ją znał co chodził najpierw do SP nr 36, a następnie gimnazjum nr 23 Pozdrawiam.
@@Daz89GD Kino było bardzo spcecficzne, bo każdy przejeżdżający tramwaj powodował trzęsienia podłogi i trochę zgłaszał film ,ale tam zrodziła się moja miłość do kina. Pozdrawiam serdecznie ( kim była ciocia?)
Ja także pochodzę z Oliwy. Chodziłem do "Piątki". Pamiętam działające jeszcze kino Delfin. Tam pierwszy raz w życiu samodzielnie poszedłem do kina. Pamiętam jazdy na stopniach starego tramwaju linii 4 do Jelitkowa, albowiem na tej linii jeździł najstarszy tabor jeszcze przedwojenny, taki z szarpanymi drzwiami, gdy gdzie indziej już były przegubowce. Teraz, gdy przeszedłem na emeryturę wróciłem do Gdańska. Niestety do Oliwy nie udało się. A może jeszcze kiedyś...... Ale ciągle tam wracam. Polecam widoki na Oliwę z 32. piętra biurowca Olivia Sky. Zainteresowanych historią osnutą wokoło Gdańska i Oliwy polecam książkę Hanemann S. Chwina.
Wspaniały odcinek, przekazanie historii trafia w punkt a montaż fenomenalny. Chodzę w Oliwie do szkoły, dzięki czemu historia staje się jeszcze bliższa, pozdrawiam.
Na początku czerwca tego roku, byłam w Oliwie. Urzekła mnie, jest piękna, słuchałam też koncertu organowego, ale dopiero z tego kanału poznałam jej bardzo ciekawą i burzliwą historię. Wspaniały program, proszę o jeszcze wiecej historii z tego regionu. Pozdrawiam Anna
Oglądam z Australii, mój mąż tez jest wielkim fanem Pana filmów, ale niestety nie ma wielu filmów z angielskim tłumaczeniem, wiec tylko tyle co ja mu przetłumaczę. Dziękujemy za te filmy, to wielka radość dla Gdańszczanki emigrantki :)
Dzień dobry:) Właśnie dodałem napisy w j. angielskim do tego filmu:) Przepraszam za błędy. Co do innych filmów to musimy mieć zwyczajnie czas:) Pozdrawiamy serdecznie panią wraz z mężem oraz całą Australię:)
Piękne ujęcia z drona -- pierwszy raz widziałam Oliwę z tej strony :) Dzięki Wam nareszcie sobie poukładałam najazdy na Oliwę, i już wiem, dlaczego kościół jest gotycki, a wnętrze barokowe. Zabrakło mi tylko wzmianki o bitwie morskiej pod Oliwą. Ale jak się omawia 900 lat historii, to zawsze czegoś nie będzie. :)
Fajnie że znów wróciły filmy oparte na historii Gdańsk jest ciekawy, w zeszłym roku jadąc przez Oliwę w stronę Sopotu, po lewej stronie było piękne wzgórze porośnięte drzewami, poczułem się jak. Bym nagle przeniósł się na południe kraju, za chwilę droga tworzyła łuk i była piękna polana jak w górach, chwilę wcześniej były miejskie zabudowania a potem taki widok. 😊
Witajcie ! Fascynujące ujęcia pięknej Oliwy ze wspaniałą moderacja , niewiem Kamil czy już to pisałem ale masz super głos do takich filmowych komentarzy który miło się słucha . A wiec znów PIĘKNY I CIEKAWY film Waszej produkcji 🔝🔝🔝👏👏👏👏👏 Serdecznie Was pozdrawiam życząc miłego wieczoru / dobranoc ✨💫😴✨✨ DZIĘKUJE 🎩
Bardzo dziękuję za film , nawet wspomniano mają ulice mieszkałem na Kwietnej od73 r. Oczywiście szkoła podstawowa 23 później 36 pierwsza komunia w Katedrze Oliwskiej bezcenne wspomnienia☺☺🤗
Zapewne z powodu zamieszczonego linka YT usunął mój komentarz więc powtórzę, tym razem już bez niego. Obóz jeniecki był nie na terenie VI Dworu a VII ( Norblina, Orłowskiego i Rodakowskiego ). Pozostałością jest nazwa " Lagry". Jeńcy byli potrzebni jako siła robocza do planowanej tu budowy Szkoły Wojennej Wojsk Lądowych.
I dodatkowo na samym początku przetrzymywano tam alianckich lotników, ale wiadomo, że jakby się chciało mówić o wszystkim to by czasu nie starczyło 🙂 Świetny film o dzielnicy mojego dzieciństwa 😊
w Oliwie byłem 2 razy, tak myślałem, ale w Jelitkowie też byłem 3 razy. Hmm. W Gdańsku byłem z 4/5 razy. Oliwa=Jelitkowo=Gdańsk. To w sumie ile razy byłem w Oliwie? 😁 😁😁😁 ooo i jeszcze byłem w Gdyni, ale tylko raz i po pijaku. ... i Sopot... eeee... dużo razy ALE SPOKO Ludzie i całokształt.
Bruno Gröning ( rodzice Margarethe Grönkowski i August Grönkowski ) urodził się w Gd. Oliwie. Bardzo ciekawy był życiorys, tego gdańszczanina... Bywaj!
można nadmienić, że w 1627 stoczona była bitwa morska pod Oliwą, gdzie polskie okręty rozbiły flotę szwedzką.....chociaż nie miało to większego efektu militarnego a bardziej wizerunkowy, gdzie Polacy nie poddają się bez walki
Jaka dobrze pójdzie to pojawi się cały film i tylko o klasztorze oraz mamy nadzieję, że uda wejść się z kamerami do środka i pokazać coś więcej niż tylko katedrę:)
Drobne doprecyzowanie co do dominującego języka ludności Oliwy w 1837 roku. Wiem, ze często w opracowaniach historycznych, zwłaszcza starszej daty, nie robi się rozróżnienia między językiem kaszubskim i polskim na niekorzyść tego pierwszego. Jednak w przypadku Oliwy tym językiem dominującym był kaszubski. Wg opracowania Ramułta jeszcze pod koniec XIX wieku językiem ojczystym połowy ludności Oliwy był właśnie kaszubski.
Ja karmiłem kaczki w parku, chodziłem po piłeczki tenisowe na AWF, brałem udział w festynach sportowych na AWFie, chodziłem szlakiem gimnastycznym w lesie, zbierałem w parku kasztany dla chyba dzików w zoo.
Spędzałem wakacje u cioci Pauli na Wita Stwosza. Ubikacja była jedna na końcu korytarza na kilka mieszkań. Łazienki nie było. Ciocia mówiła bardziej po kaszubsku niż po polsku. Była Aniołem.
@@piotrmarcin5123 Gdańszczanie napadli na klasztor w 1577 r., mszcząc się za sprzyjanie królowi polskiemu przez opata Kaspra Geschkau'a. Jan Jakub (wojewoda chełmiński i kandydat na hetmana), syn Ernesta Weyhera herbu "Castigonius" i Anny Ludwiki z Mortęskich herbu "Orle Nogi" a ojciec Jakuba, założyciela Wejherowa, urodził się dopiero w 1580 roku. Wcześniej w tym rodzie raczej nikt nie nosił imienia Jan. Tak więc bohater tej opowieści nie mógł chyba mieć na imię Jan.
dlaczego ANI SŁOWEM nie powiedziałeś jakie narodowosci tam zamieszkiwały (procentowo) dlaczego ani słowem nie wspomniane za czyje pieniądze było budowane... czyżby wtedy narracja sie posypała i wyszłoby że Gdańsk i dobudówki to w 99% dzieło Niemców i Holendrów?
Ale ten film jest o Oliwie jako poszczególnej dzielnicy czy Gdańsku ogólnie? Wydaje mi się jednak, że o Oliwie, ale mogłem coś przeoczyć... Nie słyszałem jednak o Holendrach w Oliwie.. ale i tu również mogłem coś przeoczyć. Jest w filmie powiedziane, że po wybudowaniu kolei Prusowie zaczęli napływać do Oliwy, a po wojnie był nakaz upuszczenia tych ziem przez osoby pochodzenia niemieckiego. Mówię też wyraźnie o przejęciu władzy w Oliwie przez Prusów. I proszę się tak nie spinać i obejrzeć inne filmy na tym kanale i jakie treści się tu pojawiają. I 99% Gdańska to Niemcy i Holendrzy?:) Na pewno to byli wtedy Holendrzy i na pewno Niemcy?:) No i gdzie inne nacje? Anglicy, Żydzi, Francuzi, Duńczycy, etc I jak Pan to widzi, powinienem opisywać kto stworzył jaki budynek?:) W sumie nic nie stoi na przeszkodzie, aby Pan to uczynił... Jednak pisząc bez uszczypliwości. Nie jestem historykiem ani badaczem historii. Zajmujemy się jedynie opowiadaniem o niej z dostępnych źródeł a tych o Oliwie jako dzielnicy jest niewiele. Panu zaś sugeruję trochę więcej dystansu... no chyba, że Pan sobie życzy to skasujemy ten film dla Pana spokoju.
dlatego, że masz zerową wiedzę historyczną w tamtych czasach nie istniały nacjonalizmy więc Niemcy zarówno w Gdańsku jak w innych miastach w Polsce były obywatelami Polski tak samo ja i inne narody zamieszkujące ten kraj. Na Dolnym Śląsku mieszkali Polacy w granicach Austrii i nie było w tym nic dziwnego.
Miod na moje stesknione emigranckie serce. Cale dziecinstwo i mlodosc spedzilam w Oliwie. Nigdy nie zapomnę spacerow w lesie a pozniej w parku, gubienia sie miedzy alejkami i ogladaniem ryb ozdobnych w stawie. Dziekuje za ten material. Robicie fantastyczna robote 🥰
Świetne ujęcia z drona. Oliwa jest najlepsza 💚
Dorastalem na Przymorzu i w Oliwie do 1989. Teraz w Kanadzie ale jestem raz w roku na miejscu i kocham te rejony.
Nikt więcej mi nie powie,ze Gdansk był zawsze niemiecki!Świetny kanał!pozdr.
Więcej o wątkach Polskich będzie w kolejnym odcinku. Serdecznie zapraszamy.
Dzieciństwo i młodość spędziłam w Oliwie i już chyba do końca mojego życia Oliwa zostanie w moim sercu najpiękniejszym miejscem na świecie.Te wszystkie alejki w parku,ulice,domy i widoki z Pachołka na zawsze będą moje.Pozdrawiam autorów filmu i bardzo dziekuję.
A jakie okolicę, jeśli można się zapytać? Moje to Podhalańska, szkoła podstawowa nr. 36 a następnie Gimnazjum nr. 23.
@@Daz89GD jestem z ul.Polanki i moja podstawówka to też 36 ,ale wygląda na to ,że jestem starsza bo nie chodziłam do gimnazjum. Jestem tak stara ,że pamiętam jeszcze jak chodziłam do kina ,,delfin,,.
Dziękujemy za ten miły komentarz i polecamy inne nasze filmy!:)
Kino też pamiętam ale nie pamiętam czy w nim byłem na jakimś seansie. Może i chodziłem jeszcze za czasów gimnazjów ale byliśmy pierwszym rocznikiem z gimnazjami. Acz kolwiek mimo wszystko myślę, że nauczycieli mieliśmy podobnych i oczywiście nasza słynna Ciocia. Chyba każdy ją znał co chodził najpierw do SP nr 36, a następnie gimnazjum nr 23
Pozdrawiam.
@@Daz89GD Kino było bardzo spcecficzne, bo każdy przejeżdżający tramwaj powodował trzęsienia podłogi i trochę zgłaszał film ,ale tam zrodziła się moja miłość do kina.
Pozdrawiam serdecznie
( kim była ciocia?)
Ja także pochodzę z Oliwy. Chodziłem do "Piątki". Pamiętam działające jeszcze kino Delfin. Tam pierwszy raz w życiu samodzielnie poszedłem do kina. Pamiętam jazdy na stopniach starego tramwaju linii 4 do Jelitkowa, albowiem na tej linii jeździł najstarszy tabor jeszcze przedwojenny, taki z szarpanymi drzwiami, gdy gdzie indziej już były przegubowce.
Teraz, gdy przeszedłem na emeryturę wróciłem do Gdańska. Niestety do Oliwy nie udało się. A może jeszcze kiedyś...... Ale ciągle tam wracam. Polecam widoki na Oliwę z 32. piętra biurowca Olivia Sky.
Zainteresowanych historią osnutą wokoło Gdańska i Oliwy polecam książkę Hanemann S. Chwina.
Wspaniały odcinek, przekazanie historii trafia w punkt a montaż fenomenalny. Chodzę w Oliwie do szkoły, dzięki czemu historia staje się jeszcze bliższa, pozdrawiam.
Super to robisz...A tematów w Gdańsku dużo czeka!
Dzięki! Jakieś pomysły na filmy? Z chęcią wysłuchamy, a może i podchwycimy:)
Na początku czerwca tego roku, byłam w Oliwie. Urzekła mnie, jest piękna, słuchałam też koncertu organowego, ale dopiero z tego kanału poznałam jej bardzo ciekawą i burzliwą historię. Wspaniały program, proszę o jeszcze wiecej historii z tego regionu.
Pozdrawiam Anna
Właściwie całe moje życie spędziłam w Oliwie po wyprowadzeniu się z Nowego Portu . Kocham to miejsce i dziękuję za ten film z całego serca ❤️
Dzięki wielkie! - Tak, "niezwykłe urokliwe i bogate wydarzenia" - Piękne tereny... wow! 👍👍
Oglądam z Australii, mój mąż tez jest wielkim fanem Pana filmów, ale niestety nie ma wielu filmów z angielskim tłumaczeniem, wiec tylko tyle co ja mu przetłumaczę. Dziękujemy za te filmy, to wielka radość dla Gdańszczanki emigrantki :)
Dzień dobry:) Właśnie dodałem napisy w j. angielskim do tego filmu:) Przepraszam za błędy. Co do innych filmów to musimy mieć zwyczajnie czas:) Pozdrawiamy serdecznie panią wraz z mężem oraz całą Australię:)
Bardzo bardzo dziękujemy!
A można dołożyć angielskie napisy do poprzednich Pana filmów ?
Świetny film,uwielbiam Oliwę
Super filmiki, bardzo ciekawe, krótkie bez przynudzania 👍👍👍
Dziękuję za Twoją pracę.Świetny odcinek,w tak krótkim czasie przekazać tyle informacji,w naprawdę interesujący sposób.Jestem pod wrażeniem!
Dzięki wielkie!:) Zapraszamy do innych odcinków o Gdańsku!:)
Super odcinek ...
Szacunek dla producenta i narratora !
A dziekujemy bardzo:)
Właśnie na to czekałem. Całe życie ❤Oliwa❤
Moja rodzina mieszkała w Oliwie jeszcze przed pierwszą wojną światową, aż do 2014 roku, kiedy to ja jako ostatni przeprowadziłem się na suchanino.
Jezu! Poważnie? Ale czad. Moja rodzina podobno jest w Kacku i Chwaszczynie od min.XVIIIw. Nazwisko Czonstke.
Jak zwykle pięknie opowiedziana historia o moim mieście! Pozdrawiam
B,dawno temu bylam w Oliwie i wróciły wspomnienia❤
Jak to dobrze że mieszkam w Gdańsku ❤. Pozdrawiam wszystkich z Trójmiasta.
Smakowita woda z Czajki, nie zazdroszczę... .
atych co mieskajo wklecanowie tys pozdrowios /
Jo, tyz.😁
❤️👍 takze
decko bzmis jak tyn z Tater😂
Super! Dziekuje!
Ukochane miejsce 👌🏻💪🏻👍🏻
Bardzo ciekawe pogawędki, jako Gdynianka będę teraz radośnie spacerować waszymi szlakami:) Dziękuję 👌🏻
Piękne ujęcia z drona -- pierwszy raz widziałam Oliwę z tej strony :)
Dzięki Wam nareszcie sobie poukładałam najazdy na Oliwę, i już wiem, dlaczego kościół jest gotycki, a wnętrze barokowe.
Zabrakło mi tylko wzmianki o bitwie morskiej pod Oliwą. Ale jak się omawia 900 lat historii, to zawsze czegoś nie będzie. :)
Dzięki:) A ta bitwa to bardziej pasuje do opowieści o Bałtyku;)
@@StaryZiomek wiem, wiem .. niemniej to jeden z dwóch momentów (obok pokoju 1660), gdy Oliwa pojawia się wprost na lekcjach historii 😁
Fajnie że znów wróciły filmy oparte na historii
Gdańsk jest ciekawy, w zeszłym roku jadąc przez Oliwę w stronę Sopotu, po lewej stronie było piękne wzgórze porośnięte drzewami, poczułem się jak. Bym nagle przeniósł się na południe kraju, za chwilę droga tworzyła łuk i była piękna polana jak w górach, chwilę wcześniej były miejskie zabudowania a potem taki widok. 😊
Dzięki za taki komentarz:) Ogólnie polecam wybrać się na spacer po TPK i poczuć się jak w górach, bo wrażenie jest niezwykłe:)
Witajcie ! Fascynujące ujęcia pięknej Oliwy ze wspaniałą moderacja , niewiem Kamil czy już to pisałem ale masz super głos do takich filmowych komentarzy który miło się słucha . A wiec znów PIĘKNY I CIEKAWY film Waszej produkcji 🔝🔝🔝👏👏👏👏👏 Serdecznie Was pozdrawiam życząc miłego wieczoru / dobranoc ✨💫😴✨✨ DZIĘKUJE 🎩
Dziękujemy za ten budujący komentarz no i udanego weekendu!:)
Wychowałam się na ulicy która prowadzi prosto na Pachołek,szkoła podstawowa nr.23 na przeciwko kościoła Św.Jakuba...wspomnienia...dziękuję za film
Na zdrowie i polecamy sie na przyszłość. Zapraszamy również do naszych starych filmów:)
Czyzewskiego?
@@izabelaszlachta7769 To ulica Tatrzańska... ❤️
@@wandaszmigielska2975 👍
pie,kne moje Tro'jmiasto❤🍁
Ależ cudny odcinek! Dziękuję!
Bardzo dziękuję za film , nawet wspomniano mają ulice mieszkałem na Kwietnej od73 r. Oczywiście szkoła podstawowa 23 później 36 pierwsza komunia w Katedrze Oliwskiej bezcenne wspomnienia☺☺🤗
super miejsce,i ta spacerowa chyba zawsze zakorkowana,człowiek miał czas po obcować z lasem którego tak mało w miescie :) wspominam świetnie
YES YES YES
doczekalam sie
Moja Olivka
specyficzna aura tego miejsca czakram oliwski
👍❤️
Super 👍 ciekawy film 👍👍👍 .
Uwielbiam cię słuchać 🎉
Uwielbiam czytać takie komentarze:)
Dziękuję ziomek jak zwykle piękne opracowanie 👍
Dziękujemy również:)
W końcu !!!:))
Super!
Dzięki wielkie!:)
Łezka w oku, całe dzieciństwo szwędałem się po tych uliczkach, znam każdy kąt. Teraz mieszkam daleko od Polski :/
to gdzie mieskos / wbórkina faso ?
Pozdrawiam z Dublina Ireland!
Fajny ten Twój nowy kanał, Wuwunio. :D
Trzeba poszerzać horyzonty;)
Wreszcie, dzieki 👍💖
Wspaniała robota z niecierpliwością czekam na koleiny odcinek
Lubie Twoje opowieści!
. lubię wracać na Oliwę...już od młodych lat..😊
O, a ja dzisiaj wyjeżdżam do Oliwy na urlop😉
Zatem nie pozostaje nic innego jak życzyć wspaniałego urlopu:)
Świetne.
Ziomal z Oliwy pozdrawia wszystkich!
Przymorze pozdrawia Oliwę i wszystkich oglądających
Dla zasięgów ;)
Dzięki!:)
Super odcinek.
Z oliwy wyprowadzilem się w 01r. To bylo piekne dziecinstwo 12 lat.
Re we La cja ... nasz dom też był 😊
Dobra robota, ja tak nie potrafię dlatego oglądam 😉
Hm.. a jak byś potrafił to byś nie oglądał?;)
@@StaryZiomek wtedy to ty byś pisał mi takie komentarze 😜
Podziękował bardzo. Kiedy Brzeźno?
Trudno powiedzieć, ale prawdopodobnie kiedyś się pojawi:) Teraz w planach jeszcze coś innego:)
te animacje z tramwajami takie sobie :D ale dźwięk pod stare zdjęcia to fajny pomysł
Proszę nie obrażać moich animacji, gdyż są niezwykle trudne do wykonania i wymagają dużo pracy😏
Nice informative video.
Zapewne z powodu zamieszczonego linka YT usunął mój komentarz więc powtórzę, tym razem już bez niego. Obóz jeniecki był nie na terenie VI Dworu a VII ( Norblina, Orłowskiego i Rodakowskiego ). Pozostałością jest nazwa " Lagry". Jeńcy byli potrzebni jako siła robocza do planowanej tu budowy Szkoły Wojennej Wojsk Lądowych.
Dziękuje. Nie mamy jak wprowadzić korekty w filmie i zamieszczę twój wpis w opisie. Pozdrawiam i dzięki za czujność, uwagę i wiedzę!:)
I dodatkowo na samym początku przetrzymywano tam alianckich lotników, ale wiadomo, że jakby się chciało mówić o wszystkim to by czasu nie starczyło 🙂 Świetny film o dzielnicy mojego dzieciństwa 😊
Piękne miasto
Klasa❤
w Oliwie byłem 2 razy, tak myślałem, ale w Jelitkowie też byłem 3 razy. Hmm. W Gdańsku byłem z 4/5 razy. Oliwa=Jelitkowo=Gdańsk.
To w sumie ile razy byłem w Oliwie? 😁 😁😁😁
ooo i jeszcze byłem w Gdyni, ale tylko raz i po pijaku. ... i Sopot... eeee... dużo razy
ALE SPOKO
Ludzie i całokształt.
Tam bolek mieszka
👍👍👍
Pierwszy ❤
Moja dzielnica dziecinstwa
wieza w formie przedwojennej👍👍👍
Bruno Gröning ( rodzice Margarethe Grönkowski i August Grönkowski ) urodził się w Gd. Oliwie. Bardzo ciekawy był życiorys, tego gdańszczanina...
Bywaj!
No i gitara !
Pozdrawiam :)
👌👍 💪 🖐❤
można nadmienić, że w 1627 stoczona była bitwa morska pod Oliwą, gdzie polskie okręty rozbiły flotę szwedzką.....chociaż nie miało to większego efektu militarnego a bardziej wizerunkowy, gdzie Polacy nie poddają się bez walki
Na wzgórzu obok pachołka jest pomnik z pieknym widokiem na morze
Czyli już wiemy jak będzie wyglądać Wuwunio jak się zestarzeje. Gość jest mega podobny.
Oj chyba tam do Ciebie zaraz przyjadę i sobie poważnie pogadamy:> Zestarzeje?!:) Co to ma być:D Swoją drogą jestem starszy od niego 4 lata;)
👍👍👍
Nie dali Panu wejsc do komnat w Katedrze ?
tam.gdzie podobno podpisano ten dokument
i warto bylo wstawic katedralny Hołd
ekch
za mało 😢❤
Jaka dobrze pójdzie to pojawi się cały film i tylko o klasztorze oraz mamy nadzieję, że uda wejść się z kamerami do środka i pokazać coś więcej niż tylko katedrę:)
Drobne doprecyzowanie co do dominującego języka ludności Oliwy w 1837 roku. Wiem, ze często w opracowaniach historycznych, zwłaszcza starszej daty, nie robi się rozróżnienia między językiem kaszubskim i polskim na niekorzyść tego pierwszego. Jednak w przypadku Oliwy tym językiem dominującym był kaszubski. Wg opracowania Ramułta jeszcze pod koniec XIX wieku językiem ojczystym połowy ludności Oliwy był właśnie kaszubski.
Przy kościele św. Jakuba pochowano ponoć rycerzy straconych w trakcie rzezi gdańskiej w 1308 roku. Made by Krzyżaki :)
Nie słyszałem o tym, a byc może to i prawda.:)
VI czy VII Dwór, jest różnica pomiędzy słowem pisanym a mówionym pod koniec odcinka
Jest i to duża🙂 napis jest prawidłowy, a wypowiedź błędna. W opisie filmu jest korekta. Pozdrawiamy🙂
Oliwa ul: Drzymaly .
Dokończcie zdanie: Jak byłam/byłem dzieckiem to w Oliwie... 🙂
Ja karmiłem kaczki w parku, chodziłem po piłeczki tenisowe na AWF, brałem udział w festynach sportowych na AWFie, chodziłem szlakiem gimnastycznym w lesie, zbierałem w parku kasztany dla chyba dzików w zoo.
Chodziłam na pyszne grzebienie z dżemem do piekarni Grubba, której już nie ma.
Spędzałem wakacje u cioci Pauli na Wita Stwosza. Ubikacja była jedna na końcu korytarza na kilka mieszkań. Łazienki nie było. Ciocia mówiła bardziej po kaszubsku niż po polsku. Była Aniołem.
@@mf1424 , krótka wypowiedź a ile mówi o historii. Można sobie to wyobrazić. Dzięki.
Starosta Weyher nie miał imienia?
Jan
@@piotrmarcin5123 Gdańszczanie napadli na klasztor w 1577 r., mszcząc się za sprzyjanie królowi polskiemu przez opata Kaspra Geschkau'a. Jan Jakub (wojewoda chełmiński i kandydat na hetmana), syn Ernesta Weyhera herbu "Castigonius" i Anny Ludwiki z Mortęskich herbu "Orle Nogi" a ojciec Jakuba, założyciela Wejherowa, urodził się dopiero w 1580 roku. Wcześniej w tym rodzie raczej nikt nie nosił imienia Jan. Tak więc bohater tej opowieści nie mógł chyba mieć na imię Jan.
To mógł być jego ojciec, Ernest.
O Koszalin honorable mention
szkoda tylko, że na miniaturze filmu jest sześć charakterystycznych kolorów, przekaz podprogowy
łolobidy ! ico teros bedzie ?
Mój dziadek w potoku oliwskim w epoce żelaza łapał ryby na metalowy haczyk własnoręcznie wykonany.
dlaczego ANI SŁOWEM nie powiedziałeś jakie narodowosci tam zamieszkiwały (procentowo) dlaczego ani słowem nie wspomniane za czyje pieniądze było budowane... czyżby wtedy narracja sie posypała i wyszłoby że Gdańsk i dobudówki to w 99% dzieło Niemców i Holendrów?
Ale ten film jest o Oliwie jako poszczególnej dzielnicy czy Gdańsku ogólnie? Wydaje mi się jednak, że o Oliwie, ale mogłem coś przeoczyć... Nie słyszałem jednak o Holendrach w Oliwie.. ale i tu również mogłem coś przeoczyć. Jest w filmie powiedziane, że po wybudowaniu kolei Prusowie zaczęli napływać do Oliwy, a po wojnie był nakaz upuszczenia tych ziem przez osoby pochodzenia niemieckiego. Mówię też wyraźnie o przejęciu władzy w Oliwie przez Prusów. I proszę się tak nie spinać i obejrzeć inne filmy na tym kanale i jakie treści się tu pojawiają. I 99% Gdańska to Niemcy i Holendrzy?:) Na pewno to byli wtedy Holendrzy i na pewno Niemcy?:) No i gdzie inne nacje? Anglicy, Żydzi, Francuzi, Duńczycy, etc I jak Pan to widzi, powinienem opisywać kto stworzył jaki budynek?:) W sumie nic nie stoi na przeszkodzie, aby Pan to uczynił... Jednak pisząc bez uszczypliwości. Nie jestem historykiem ani badaczem historii. Zajmujemy się jedynie opowiadaniem o niej z dostępnych źródeł a tych o Oliwie jako dzielnicy jest niewiele. Panu zaś sugeruję trochę więcej dystansu... no chyba, że Pan sobie życzy to skasujemy ten film dla Pana spokoju.
dlatego, że masz zerową wiedzę historyczną w tamtych czasach nie istniały nacjonalizmy więc Niemcy zarówno w Gdańsku jak w innych miastach w Polsce były obywatelami Polski tak samo ja i inne narody zamieszkujące ten kraj. Na Dolnym Śląsku mieszkali Polacy w granicach Austrii i nie było w tym nic dziwnego.