@@marekjakimowicz Wie to dzięki zebraniu danych napływających z powierzchni ekranu i dzięki odpowiednim ich przetworzeniu. Dzięki użyciu matematycznej analizy, można nawet sprawdzać jak duży obszar jest pokryty palcem i jak silnie palec dotknął ekran (ale nie dokładnie). Szczegóły tego jak dane są obrabiane mogą być albo zbyt skomplikowane, albo niedostępne dla śmiertelników. Kontrolery przesyłają na 100% już obrobione dane.
"Kiedy przyłożymy palec do ekranu to lokalnie zmieniamy jego pojemność. Kontroler ekranu potrafi wykryć miejsce tej zmiany i w ten sposób wyznacza współrzędne dotknięcia." - Porównując to do wyjaśnienia opisu działania ekranu rezystancyjnego to w zasadzie nic nie zostało wyjaśnione. Jest jakiś tajemniczy kontroler który robi całe hokus-pokus i właściwie tak to właśnie działa... Kurcze, słabo trochę.
Ale nad czym tu się zastanawiać, skoro powiedział iż folia działa jak dielektryk w kondensatorze. Człowiek jest naładowany dodatnio względem tej warstwy elektronów pod nią, więc w miejscu w którym się dotyka ekranu elektrony zostają przyciągnięte do folii, a skoro zostały przyciągnięte to w miejscu, z którego odpłynęły zwiększa się pojemność elektryczna chwilowo a kontroler osławiony rejestruje za pewne pojemność na jednym poziomie tej warstwy elektronów i odczytuje współrzędne analogicznie za pomocą dzielnika napięcia gdyż zgodnie ze wzorem na pojemność zmienia się proporcjonalnie napięcie
Jeden z niewielu doskonałych kanałów na YT, gdzie jeszcze przed obejrzeniem materiału, bez namysłu, śmiało daje się łapkę w górę. Pozdrawiam Autora, autorów. Dziękuję, że jesteście. Doskonałe miejsce na UA-cam
Ekrany o ktore pytasz sa produkowane i uzywane w tabletach przemyslowych (np geodezyjnych) mozna w locie zmieniac typ na jaki rodziaj nacisku bedzie ekran reagowal.
Był jeszcze prędzej ekran pojemnościowy w Psion 5mx (w 1997 r.!) - załączony "patyczek" chował się w obudowie. To był realnie pierwszy palmtop, z pełną klawiaturą i dotykowym ekranem. Na takim Psionie napisałem setki kilobajtów tekstu :)
Super informacje. Może w przyszłości film o technologi odczytu kodów kreskowych, i QR (chodzi o czytniki laserowe diodowe) i do tego wstęp o piórach świetlnych, bo z tego co czytałem to poprzednik tych rozwiązań
Pierwszy telefon komórkowy miałem jakieś 18-19 lat temu.Od jakichś 8 mam już dotykowe,ale mam 80letnią sąsiadkę i pomagałem jej ostatnio z ustawieniem takiego z dużą klawiaturą i powiem szczerze,że trochę miałem problemów.Musiałem sobie przypomnieć.
powiem tak ;) dałem smartfona do naprawy w poniedzialek odbieram nie podjołem sie sam naprawy ;D ja współczuje tym procesorom w tych telefonach powiem tylko tyle bo mam nadzieję ,że moja przyszłość bliska będzie podczerwieni chociaż ciekawki mnie jakim głośnikiem wytwarza się ultradźwięki ale spokojnie ;) poczytam
Bardzo ciekawe jest to, że ile kroć pojawia się temat czujników, sensorów, niemal zawsze są 2 podejścia: jedno, bazujące na rezystancji oraz drugie, bazujące na pojemności. Sam studiuję elektronikę i myślę, że warto by było poruszyć coś z tematyki fizyki ciała stałego.
W niektórych urządzeniach z ekranem pojemnościowym jest tryb obsługi w rękawiczkach. Ultradźwięki stosuje np. Samsung jako skaner odcisków palców w ekranie do odblokowania telefonu
@@wlocek369 Ja nadal używam S5 neo, mimo iż już mam A5 na wymianę. Wcześniej używałem S3 i naprawdę świetny telefon. Android 4 miał domyślnie dark mode, a teraz robią z tego odkrycie, naprawdę szkoda że coraz mniej aplikacji działa na Androidzie 4 bo bym nadal korzystał. Świetny był też przycisk do opcji i niepotrzebnie go zmienili.
pamietam jak kiedys mialem honor 7 lite ktory mial funkcje obslugi w rekawiczkach, dzieki tej funkcji mozna bylo bez problemu obsługiwać telefon w rękawiczkach bez moczenia ich itp. ;) jak to działało że dotykając materiałem telefon reagował na to? z gory dzieki za odp. pozdrawiam i jak zwykle super film
Oglądam często Twoje filmy na YT i widzę że dobrze znasz się na elektronice ja mam problem ze zrobieniem płynnej regulacji prądu ładowania w prostowniku aktualnie jestem na etapie regulacji potencjometrem i LM350 i co dalej ? prostownik ma dawać ok.20A a regulacja ma być w zakresie 11v-14v ,na wyjściu z mostka mam 14,5v DC . Zrobiłem dużo prostowników ale regulacja była zawsze na odczepach trafa ,teraz chcę zrobić płynną regulację,liczę na jakąś poradę z twej strony, dzięki i pozdrawiam.
Smartfony marki SONY posiadały i posiadają tzw tryb rękawiczki albo inaczej floating touch (jak je kiedyś nazywali) który wykrywa dotyk bez dotykania ekranu.. Pamiętam że już parę ładnych lat temu bawiłem się smartfonem z tą funkcją i był to model Sony Xperia sola ale nie znam zasady jej działania.. Pozdrawiam..
Pytanie tylko dlaczego nawet jak pęknie ekran to dotyk nadal działa, jeśli to na nim jest rozpylony ten przewodnik ? Penetrując komórki zauważyłem że są dwa rodzaje dotyków, w jednej szyba jest tylko materiałem zabezpieczającym, w drugim przypadku do szyby jest dołączona jakby cewka na około i szczerze myślałem że właśnie tak to działa, dotykasz punktu w środku takiej cewki i załączony do niej moduł oblicza w jakim miejscu wzrasta opór.
Jak ja rozumiem ten temat,po obejrzeniu odcinka i po własnych "penetracjach",to w filmie jest omawiany TYLKO panel dotykowy,bez zewnętrznego szkła. Wydaje mi się,że pęknięcia ekranu(a w zasadzie zewnętrznego szkła ochronnego) przypominają pęknięcie szyby czołowej w aucie(klejonej,z folią między dwiema taflami),bardzo często pęka tylko zewnętrzna tafla. Folia jako materiał elastyczny nie pęknie. Cewka wokół ekranu to zapewne wyprowadzenia elektrod,opisywanych w odcinku
Chyba jak myśliwiec F-35 jak już jesteśmy w militariach ;-) Tam też ktoś wsadził ekran dotykowy, chociaż moim zdaniem lepiej było wsadzić wyświetlacze z F-16 block 60.
Ciekawy odcinek, zwłaszcza że oglądam go BB Classic i cieszę się z fizycznych klawiszy. Osobiście nie mógłbym mieć telefonu bez klawiatury jest to dla mnie nie naturalne, a jestem z rocznika 01 żeby nie było.
Pozwolę sobie na drobny komentarz: ekrany rezystancyjne są nadal bardzo popularne (czy wręcz nieodzowne) wszędzie tam gdzie konieczne są środki ochrony osobistej. Pracuję w branży medycznej i tu są wyłącznie takie ekrany.
Dziupla Samochodowa jest dzbanie, jak nie wiesz to się nie odzywaj. tylko to nie jest żaden udawany przycisk fizyczny pod ekranem jak pisze Dawid tylko ekran rozpoznaje siłę nacisku
Być może poruszysz ten temat być może nie. Ale zaproponuję. Na wstępie wspomniałeś o komputerze PLATO IV który co ciekawe obsługuje na klawiaturze ruch 8-kierunkowy (8 klawiszy z literami) a przez połączenie takiego klawisza z klawiszem "s" nawet 16-kierunków. Wobec tego mam takie pytanie czy wiesz czemu z obecnych klawiatur znikły klawisze dla kierunków skośnych (8-kierunków) na rzecz nieformalnego standardu reverse-T mimo że dawniej one występowały w komputerach klasy IBM/PC np. Getaway 2000. ?
Jest jeszcze jeden rodzaj dotykowego ekranu, nie wspomniany i zapomniany. Ekran wyświetlający stoi na precyzyjnie autokalibrujacych sie 4 wagach. Każde dotknięcie, a wlasciwie pchniecie ekranu powoduje zmianę sił na 4 wagach i przez to odczytanie pozycji. Jest niewrazliwy na warunki i bardzo wytrzymaly. Oporowy czujnik jest bardzo wrazliwy na temperature. Jak działa pojemnościowy? Ekran ma siatke napylona. W uproszczeniu dotykiem tworzone sa 3, 5 lub 7 pojemnosci dla jednej wspolrzednej. Najwieksza pojemnosc to glowna wspolrzedna, te pomocnicze to polepszenie dokladnosci. Np. zmierzone zostaly pojemnosci kolejnych 3 linii siatki podczas dotkniecia: 1pf, 5pf, 1pf - oznacza to, ze najdokladniej palec dotknal linii tam gdzie jest 5pf i idealnie trafil w nia 1pf, 5pf, 2pf - oznacza to, że najdokladniej palec dotknal linii gdzie jest 5pf ale ciut nizej niz przypadek wyzej 4pf, 4pf, 1pf - oznacza dotkniecie niemal idealnie miedzy dwoma liniami siatki Siatka nie ma gestosci identycznej jak rozdzielczosc ekranu, jest kilkadziesiat razy rzadsza.
Czyli współczesne smartfony mają ekran pojemnościowy, który musi być dotknięty przedmiotem przewodzącym prąd tak? W obecnych czasach przekonałem się, że mój smartfon bez problemu można obsługiwać w nitrylowych rękawiczkach. Czy to znaczy że jest tu zastosowana technologia pojemnościowa i rezystancyjna? A może taka cienka rękawiczka nie jest dobrym izolatorem? Smartfon raczej budżetowy Xiaomi Redmi Note 7
Fajny materiał. Mam jeszcze pytanie z historii skoro historyczne wątki są poruszane. Ciekawi mnie jak działały inne sposoby wskazywania punktu na ekranie stosowane w starm sprzęcie . Np taki wskaźnik od gry telwizyjnej (miał formę pistoletu) z którego celowało w obiekt na kineskopowym ekranie podłączonym do komputera. Niestety nie pamietam już jakiego typu był to komputer (commodore/ amiga). Może ktoś się z tym spotkał i wie jak to dziłało (bo pewnie nie jest to temat na cały odcinek - no chyba że by się takich ciekawostek zebrało to może). ps. 0:22 nawet nie muszę sobie tego wyobrażać bo właśnie takiego telefonu używam (smartfon to o ile nie konieczność, to stanowi same problemy).
Dobry wieczór stały subskrybent chciałbym się dowiedzieć jak na nowym smartfonie mogę bardzo precyzyjnie naciskać bardzo drobne ikony w aplikacjach nie przy pomocy palca chodzi mi o coś wielkości wykałaczki
Nadal wolę fizyczne sterowanie w moim thinkpadzie w biosie wyłączyłem gładzik którego nie potrafię nadal używać i używam trackpointa. W lumi 920 był ekran który działał nawet w rękawicach.
Mam taką samą nawigację Lark. Niestety u mnie plastik obudowy się zdegradował. Jest lepki i wygląda jak by się rozpuścił. Chyba to jakaś wada tego tworzywa bo identyczny problem wystąpił w telefonie firmy Ericsson.
Jeśli wiemy jaką rezystancję ma cała powierzchnia warstwy, powiedzmy w pionie, to po naciśnięciu w danym punkcie, tworzy się dzielnik napięcia, dzięki któremu kontroler potrafi ocenić w którym punkcie nastąpiło zwarcie jednej powierzchni z drugą. To samo robi się w poziomie i już mamy dwie współrzędne. Co tutaj jest niejasne?
@@RSElektronika no tak, ale jeżeli dotkniemy... Zaraz. /Facepalm/ Dzielnik napięcia, "potencjometr". Para dzielników, para współrzędnych. No tak! Wybacz, miałem jakieś zaćmienie, to chyba te linie mnie zmyliły, tak jakby miały jakieś znaczenie. Równie dobrze mogłaby to być pełna płytka z czterema wyprowadzeniami, prawda? Może nie powinienem oglądać UA-cam przed wypiciem kawy. ;)
@@RSElektronika Hmm, ostanio mam coraz silniejsze wrażenie że w działach projektowych zaczyna pojawiać się pokolenie wychowane na Teletubisiach, a mówię to bez kozery, kupiłem telefon z jakąś nową wersją androida, no i co mnie odrazu odepchło to wygląd ikonek, w starych wersjach to te ikonki były takie dokładne, precyzyjne, szczegółowe takie miłe w wyglądzie a te nowe to jakieś pozaokrąglane krzywiaste kontury no brzydota normalnie brzydota do potęgi!
Mam pytanie. Co jest przyczyną takiej awarii: Smartfon mimo braku jakiegokolwiek uszkodzenia ekranu stopniowo tracił dotyk najpierw w jednym miejscu potem w kilku następnie całe pionowe pasy aż w końcu jakieś 80% (testowane aplikacją) powierzchni nie reaguje na dotyk. Nie był nigdy zalany ani uszkodzony mechanicznie, na ekranie zawsze była folia ochronna i niestety
Zastanawia mnie jedna rzecz: co by się stało gdyby na ekran spadły krople wody, ale destylowanej? (z uwagi na jej znikome, prawie zerowe przewodnictwo)
Hmm. Samsung S8 plus, łapie palca z odległości ok 2-3mm, rękawice kuchenne mu nie straszne. Krople deszczu nie wzbudzają dotyku chyba że jest ich wiecej. Ekran pojemnościowy, ale rozumiem że też tutaj wiedza podstawowa, a jak jest w chwili obecnej taki ekran rozwinięty to już inna bajka.
@@skansen0 Tak to jest Wacom ale ktoś mi kiedyś powiedział że produkują takie co tak działają jak opisałeś ale palcem też można je obsługiwać dlatego zapytałem.
@@skansen0 W nintendo w pistolecie jest fotodioda a na ekranie w momencie strzału jest wyświetlany mały kwadrat na płaskich telewizorach czasami nie działa
0:35 Wtedy to się jeszcze nie nazywało smartphone. Zwykle mówiono na to PDA. Określenie "smartphone" pojawiło się dekadę później wraz z rozpowszechnieniem się systemu Android. 7:05 Może odcinek o "hackowaniu" nawigacji i tym do czego wykorzystać takie urządzenie z Windows CE?
prawie kazdy smartfon ma opcje pracy w rekawiczkach.Jako ze pracuje fizycznie czesto uzywam rekawiczek roboczych ktore cienkie nei sa i nei ma najmniejszego problemu w korzystaniu ze smartfona Huawei
Proszę o pomoc...W moim smartfonie ekran dotykowy nie działa ( nie reaguje) na ekranie niema rysy,niema pęknięć....wyłączać można tylko przez wyjecie baterii.
Ponieważ szkło nie przewodzi prądu to staje się "częścią kondensatora" - dotykając palcem zmieniasz warunki pracy, zmienia się punktowo pojemność. Może to za duże uproszczenie, ale chyba pomocne
te telefony to wgl :/ porażka musimy coś lepszego niż te hartowane szkiełka wymyśleć xD ojojoj a wgl dzięki za film obejrzę go z radością i coś wyniosę ten pantrek to ciekawy jestem co tam z tym ir i wgl cale te kononowicz na prezydenta!
mamy maj 2020 i człowieka, który nie zaczyna filmu od pieprzenia o subskrypcji, dzwoneczku i łapie w górze :O szok i niedowierzanie.
I za to trzeba gościa szanować...No i za wiedzę oczywiście tym bardziej.
ja 2020 maj 31
Moim zdaniem zabrakło bardziej szczegółowego opisu jak realizowane jest w ekranie pojemnościowym dokładne zlokalizowanie miejsca dotyku
Też mnie to zaciekawiło. W jaki sposób kontroler wie w którym miejscu lub miejscach jest dotykany ekran?
zgadzam się, przydałoby się trochę więcej technicznego bełkotu.
@@marekjakimowicz Wie to dzięki zebraniu danych napływających z powierzchni ekranu i dzięki odpowiednim ich przetworzeniu. Dzięki użyciu matematycznej analizy, można nawet sprawdzać jak duży obszar jest pokryty palcem i jak silnie palec dotknął ekran (ale nie dokładnie). Szczegóły tego jak dane są obrabiane mogą być albo zbyt skomplikowane, albo niedostępne dla śmiertelników. Kontrolery przesyłają na 100% już obrobione dane.
@@maciejgalda Aha...
10:27
"Kiedy przyłożymy palec do ekranu to lokalnie zmieniamy jego pojemność. Kontroler ekranu potrafi wykryć miejsce tej zmiany i w ten sposób wyznacza współrzędne dotknięcia." - Porównując to do wyjaśnienia opisu działania ekranu rezystancyjnego to w zasadzie nic nie zostało wyjaśnione. Jest jakiś tajemniczy kontroler który robi całe hokus-pokus i właściwie tak to właśnie działa...
Kurcze, słabo trochę.
Ale nad czym tu się zastanawiać, skoro powiedział iż folia działa jak dielektryk w kondensatorze. Człowiek jest naładowany dodatnio względem tej warstwy elektronów pod nią, więc w miejscu w którym się dotyka ekranu elektrony zostają przyciągnięte do folii, a skoro zostały przyciągnięte to w miejscu, z którego odpłynęły zwiększa się pojemność elektryczna chwilowo a kontroler osławiony rejestruje za pewne pojemność na jednym poziomie tej warstwy elektronów i odczytuje współrzędne analogicznie za pomocą dzielnika napięcia gdyż zgodnie ze wzorem na pojemność zmienia się proporcjonalnie napięcie
Jeden z niewielu doskonałych kanałów na YT, gdzie jeszcze przed obejrzeniem materiału, bez namysłu, śmiało daje się łapkę w górę. Pozdrawiam Autora, autorów. Dziękuję, że jesteście. Doskonałe miejsce na UA-cam
Jak dla mnie, to wykład akurat na moje możliwości - już teraz trochę lepiej rozumiem jak to działa -nie są to jakieś czary mary. Dziękuję !
ale kozak są twoje filmy, oby tak dalej. Jedyny tak rozbudowany kanał o DZIAŁANIU różnych rzeczy
trafiłem niedawno na twój kanał; jesteś genialny; rób to dalej, dla osób dla których tematy około prądowe to magia jesteś pozycją obowiązkową
Ekrany o ktore pytasz sa produkowane i uzywane w tabletach przemyslowych (np geodezyjnych) mozna w locie zmieniac typ na jaki rodziaj nacisku bedzie ekran reagowal.
Był jeszcze prędzej ekran pojemnościowy w Psion 5mx (w 1997 r.!) - załączony "patyczek" chował się w obudowie. To był realnie pierwszy palmtop, z pełną klawiaturą i dotykowym ekranem. Na takim Psionie napisałem setki kilobajtów tekstu :)
O rany... że jeszcze nie trafili tu hejterzy Apple. Na szczęście chyba za poważny kanał na takie osobistości.
Pablo Picasso jeden fanboy już jest
Dziękuję za to co robicie.
Najlepszy polski kanał o elektronice😁
11:44 Mam ten telefon PRADA. Nie sądziłem, że to coś ciekawego a jednak :D
Super informacje. Może w przyszłości film o technologi odczytu kodów kreskowych, i QR (chodzi o czytniki laserowe diodowe) i do tego wstęp o piórach świetlnych, bo z tego co czytałem to poprzednik tych rozwiązań
Pierwszy telefon komórkowy miałem jakieś 18-19 lat temu.Od jakichś 8 mam już dotykowe,ale mam 80letnią sąsiadkę i pomagałem jej ostatnio z ustawieniem takiego z dużą klawiaturą i powiem szczerze,że trochę miałem problemów.Musiałem sobie przypomnieć.
Nigdy się nad tym nie zastanawiałem ale się dowiedziałem , dzięki :)
powiem tak ;) dałem smartfona do naprawy w poniedzialek odbieram nie podjołem sie sam naprawy ;D ja współczuje tym procesorom w tych telefonach powiem tylko tyle bo mam nadzieję ,że moja przyszłość bliska będzie podczerwieni chociaż ciekawki mnie jakim głośnikiem wytwarza się ultradźwięki ale spokojnie ;) poczytam
Bardzo ciekawe jest to, że ile kroć pojawia się temat czujników, sensorów, niemal zawsze są 2 podejścia: jedno, bazujące na rezystancji oraz drugie, bazujące na pojemności. Sam studiuję elektronikę i myślę, że warto by było poruszyć coś z tematyki fizyki ciała stałego.
Super odcinek. Ja że jestem elektrykiem sama nazwa ekran pojemnościowy wiele mi mówił jak działa. A teraz już wiem wszystko 💙
W takim razie jesteś w stanie wytłumaczyć w jaki sposób w ekranie pojemnościowym dostajemy współrzędne?
Jak zwykle profesjonalizm. Pozdrawiam :).
Dziękuję za dodaną "łapkę" w górę :)
No to teraz kolejny odcinek - jak działają tablety graficzne i ich bezprzewodowe piórka.
W niektórych urządzeniach z ekranem pojemnościowym jest tryb obsługi w rękawiczkach.
Ultradźwięki stosuje np. Samsung jako skaner odcisków palców w ekranie do odblokowania telefonu
Bardzo ogólne, ale profesjonalne.
Czyli całkiem dobrze choć do kitu.
Jak zwykle super ciekawy odcinek :) Pozdrawiam
Dziękuję! Świetny film, bardzo ładnie wytłumaczone - a kiedyś znajomi się kłócili ze mną, mówiąc że ekrany w telefonach działają "na ciepło" 😂
Ale gamonie
Mogłeś im powiedzieć żeby przystawili grzałkę do ekranu i zobaczyli co się stanie 🤷
Super. Chcemy jeszcze więcej filmików ;)
Za mało było o wyświetlaczach pojemnościowych. Np jak kontroler wyszukuje miejsce dotknięcia
Galaxy S4, aż łezka się kręci. To był świetny telefon.
Ja ten komentarz piszę z S5.
@@wlocek369 Ja nadal używam S5 neo, mimo iż już mam A5 na wymianę. Wcześniej używałem S3 i naprawdę świetny telefon. Android 4 miał domyślnie dark mode, a teraz robią z tego odkrycie, naprawdę szkoda że coraz mniej aplikacji działa na Androidzie 4 bo bym nadal korzystał. Świetny był też przycisk do opcji i niepotrzebnie go zmienili.
mam 3 telefony Galaxy
Najlepiej ten odcinek oglądać na ekranie smartfona i 👍
Wyświetlacze oporowo pojemnościowe są w smartfonach CAT np. S61
Profeska. A może coś o rysikach np samsung Note? Jak działa wykrywanie takiego urządzenia gdyż wykrywa rysik z odległości 15 mm.? Pozdro
pamietam jak kiedys mialem honor 7 lite ktory mial funkcje obslugi w rekawiczkach, dzieki tej funkcji mozna bylo bez problemu obsługiwać telefon w rękawiczkach bez moczenia ich itp. ;) jak to działało że dotykając materiałem telefon reagował na to? z gory dzieki za odp. pozdrawiam i jak zwykle super film
wiekszosc telefonow tak ma dzisiaj
@@mirek190 tak ale ja chce wiedziec jak to dziala ze ekran reagowal na material
Nie było żadnego apsik ;( trochę mi tego brakowało. Pozdrawiam
Oglądam często Twoje filmy na YT i widzę że dobrze znasz się na elektronice ja mam problem ze zrobieniem płynnej regulacji prądu ładowania w prostowniku aktualnie jestem na etapie regulacji potencjometrem i LM350 i co dalej ? prostownik ma dawać ok.20A a regulacja ma być w zakresie 11v-14v ,na wyjściu z mostka mam 14,5v DC . Zrobiłem dużo prostowników ale regulacja była zawsze na odczepach trafa ,teraz chcę zrobić płynną regulację,liczę na jakąś poradę z twej strony, dzięki i pozdrawiam.
Kolejny świetny materiał! Pozdrawiam.
Smartfony marki SONY posiadały i posiadają tzw tryb rękawiczki albo inaczej floating touch (jak je kiedyś nazywali) który wykrywa dotyk bez dotykania ekranu..
Pamiętam że już parę ładnych lat temu bawiłem się smartfonem z tą funkcją i był to model Sony Xperia sola ale nie znam zasady jej działania..
Pozdrawiam..
Jak zwykle super materiał. Pozdrawiam autora 🙂
Pytanie tylko dlaczego nawet jak pęknie ekran to dotyk nadal działa, jeśli to na nim jest rozpylony ten przewodnik ?
Penetrując komórki zauważyłem że są dwa rodzaje dotyków, w jednej szyba jest tylko materiałem zabezpieczającym, w drugim przypadku do szyby jest dołączona jakby cewka na około i szczerze myślałem że właśnie tak to działa, dotykasz punktu w środku takiej cewki i załączony do niej moduł oblicza w jakim miejscu wzrasta opór.
Jak ja rozumiem ten temat,po obejrzeniu odcinka i po własnych "penetracjach",to w filmie jest omawiany TYLKO panel dotykowy,bez zewnętrznego szkła.
Wydaje mi się,że pęknięcia ekranu(a w zasadzie zewnętrznego szkła ochronnego) przypominają pęknięcie szyby czołowej w aucie(klejonej,z folią między dwiema taflami),bardzo często pęka tylko zewnętrzna tafla.
Folia jako materiał elastyczny nie pęknie.
Cewka wokół ekranu to zapewne wyprowadzenia elektrod,opisywanych w odcinku
mówiąc prościej jeszcze bardziej mi to zagmatwałeś ehh ;p no wlasnie przekaźniki można by było rzec ;) aaah dobra uciekam nie narzekam ;d
nokia 3310 z ekranem dotykowym to jak czołg na kółkach od dziecięcego rowerka
Chyba jak myśliwiec F-35 jak już jesteśmy w militariach ;-) Tam też ktoś wsadził ekran dotykowy, chociaż moim zdaniem lepiej było wsadzić wyświetlacze z F-16 block 60.
Ciekawy odcinek, zwłaszcza że oglądam go BB Classic i cieszę się z fizycznych klawiszy. Osobiście nie mógłbym mieć telefonu bez klawiatury jest to dla mnie nie naturalne, a jestem z rocznika 01 żeby nie było.
Pozwolę sobie na drobny komentarz: ekrany rezystancyjne są nadal bardzo popularne (czy wręcz nieodzowne) wszędzie tam gdzie konieczne są środki ochrony osobistej. Pracuję w branży medycznej i tu są wyłącznie takie ekrany.
A jesteś w stanie dodać dlaczego akurat w tej branży akurat takie ekrany są popularne? Pewnie dlatego bo tanie. Ale dlaczego nieodzowne?
@@bartoszjasinski Bo środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki.
@@SaperElektroZłomiarz No faktycznie.
teraz pytanie jak działa 3d touch czyli udawany przycisk fizyczny pod ekranem ;)
Nie da się nie ma czegoś takiego
Dziupla Samochodowa jest dzbanie, jak nie wiesz to się nie odzywaj. tylko to nie jest żaden udawany przycisk fizyczny pod ekranem jak pisze Dawid tylko ekran rozpoznaje siłę nacisku
@@Qui-Gon_Jinn69 myślałem że nie żyjesz :D
Fajnie wytłumaczone
Super, dzięki :)
Bardzo ciekawy odcinek. Pozdrawiam.
Być może poruszysz ten temat być może nie. Ale zaproponuję. Na wstępie wspomniałeś o komputerze PLATO IV który co ciekawe obsługuje na klawiaturze ruch 8-kierunkowy (8 klawiszy z literami) a przez połączenie takiego klawisza z klawiszem "s" nawet 16-kierunków. Wobec tego mam takie pytanie czy wiesz czemu z obecnych klawiatur znikły klawisze dla kierunków skośnych (8-kierunków) na rzecz nieformalnego standardu reverse-T mimo że dawniej one występowały w komputerach klasy IBM/PC np. Getaway 2000. ?
Jest jeszcze jeden rodzaj dotykowego ekranu, nie wspomniany i zapomniany.
Ekran wyświetlający stoi na precyzyjnie autokalibrujacych sie 4 wagach. Każde dotknięcie, a wlasciwie pchniecie ekranu powoduje zmianę sił na 4 wagach i przez to odczytanie pozycji. Jest niewrazliwy na warunki i bardzo wytrzymaly.
Oporowy czujnik jest bardzo wrazliwy na temperature.
Jak działa pojemnościowy? Ekran ma siatke napylona.
W uproszczeniu dotykiem tworzone sa 3, 5 lub 7 pojemnosci dla jednej wspolrzednej. Najwieksza pojemnosc to glowna wspolrzedna, te pomocnicze to polepszenie dokladnosci. Np.
zmierzone zostaly pojemnosci kolejnych 3 linii siatki podczas dotkniecia:
1pf, 5pf, 1pf - oznacza to, ze najdokladniej palec dotknal linii tam gdzie jest 5pf i idealnie trafil w nia
1pf, 5pf, 2pf - oznacza to, że najdokladniej palec dotknal linii gdzie jest 5pf ale ciut nizej niz przypadek wyzej
4pf, 4pf, 1pf - oznacza dotkniecie niemal idealnie miedzy dwoma liniami siatki
Siatka nie ma gestosci identycznej jak rozdzielczosc ekranu, jest kilkadziesiat razy rzadsza.
Super odcinek dzięki 😘
Propozycja na następny odcinek:
Jak działa tablet graficzny :D
Tak samo
Czyli współczesne smartfony mają ekran pojemnościowy, który musi być dotknięty przedmiotem przewodzącym prąd tak? W obecnych czasach przekonałem się, że mój smartfon bez problemu można obsługiwać w nitrylowych rękawiczkach. Czy to znaczy że jest tu zastosowana technologia pojemnościowa i rezystancyjna? A może taka cienka rękawiczka nie jest dobrym izolatorem? Smartfon raczej budżetowy Xiaomi Redmi Note 7
Spróbuj na przykład plastikową linijką sądzę że w rekawiczkach odległość jest za mała wiec i tak powodujesz zmianę pojemności
Super materiał!
To ja jeszcze proszę o opis ekranów WACOM, z rysikiem :D
chodzi o tablety graficzne (bez ekranu czy z ekranem)
@@dundun3368 te z ekranem
@@dundun3368 nie tylko, WACOMu używały w swoich wyświetlaczach, o ile się nie mylę, tablety HP rodziny TCxxxx.
Wystarczy że rysik przewodzi prąd albo wytwarza własny i można go używać na ekranie pojemnościowym
S9+, mogę bez problemu używać w rękawiczkach, skórzanych/bawełnianych/gumowych nie ma różnicy
Fajny materiał. Mam jeszcze pytanie z historii skoro historyczne wątki są poruszane. Ciekawi mnie jak działały inne sposoby wskazywania punktu na ekranie stosowane w starm sprzęcie . Np taki wskaźnik od gry telwizyjnej (miał formę pistoletu) z którego celowało w obiekt na kineskopowym ekranie podłączonym do komputera. Niestety nie pamietam już jakiego typu był to komputer (commodore/ amiga). Może ktoś się z tym spotkał i wie jak to dziłało (bo pewnie nie jest to temat na cały odcinek - no chyba że by się takich ciekawostek zebrało to może).
ps. 0:22 nawet nie muszę sobie tego wyobrażać bo właśnie takiego telefonu używam (smartfon to o ile nie konieczność, to stanowi same problemy).
Dobry wieczór stały subskrybent chciałbym się dowiedzieć jak na nowym smartfonie mogę bardzo precyzyjnie naciskać bardzo drobne ikony w aplikacjach nie przy pomocy palca chodzi mi o coś wielkości wykałaczki
Nadal wolę fizyczne sterowanie w moim thinkpadzie w biosie wyłączyłem gładzik którego nie potrafię nadal używać i używam trackpointa. W lumi 920 był ekran który działał nawet w rękawicach.
Mam taką samą nawigację Lark. Niestety u mnie plastik obudowy się zdegradował. Jest lepki i wygląda jak by się rozpuścił. Chyba to jakaś wada tego tworzywa bo identyczny problem wystąpił w telefonie firmy Ericsson.
Czasem udaje się obsłużyć ekran pojemnościowy długopisem albo kablem słuchawkowym (z włączoną muzyką). Odkryłem to przez przypadek.
Wlaczona muzyka nie ma nic do tego
Ważne żeby rysik przewodził prąd albo wytwarzał własny
Dziękuję
Materiał w dychę!
Super dzięki
A jak realizowany jest pomiar siły nacisku w iphonach 6s-xs lub innych telefonach?
No dobrze, mierzone są rezystancje/napięcia, ale... W jaki sposób ten pomiar daje nam lokalizację?
Jeśli wiemy jaką rezystancję ma cała powierzchnia warstwy, powiedzmy w pionie, to po naciśnięciu w danym punkcie, tworzy się dzielnik napięcia, dzięki któremu kontroler potrafi ocenić w którym punkcie nastąpiło zwarcie jednej powierzchni z drugą. To samo robi się w poziomie i już mamy dwie współrzędne. Co tutaj jest niejasne?
@@RSElektronika no tak, ale jeżeli dotkniemy... Zaraz. /Facepalm/ Dzielnik napięcia, "potencjometr". Para dzielników, para współrzędnych. No tak!
Wybacz, miałem jakieś zaćmienie, to chyba te linie mnie zmyliły, tak jakby miały jakieś znaczenie. Równie dobrze mogłaby to być pełna płytka z czterema wyprowadzeniami, prawda?
Może nie powinienem oglądać UA-cam przed wypiciem kawy. ;)
@@RSElektronika Hmm, ostanio mam coraz silniejsze wrażenie że w działach projektowych zaczyna pojawiać się pokolenie wychowane na Teletubisiach, a mówię to bez kozery, kupiłem telefon z jakąś nową wersją androida, no i co mnie odrazu odepchło to wygląd ikonek, w starych wersjach to te ikonki były takie dokładne, precyzyjne, szczegółowe takie miłe w wyglądzie a te nowe to jakieś pozaokrąglane krzywiaste kontury no brzydota normalnie brzydota do potęgi!
@@JanJan-fs8mw dziwne miejsce na taki komentarz.
A co z tabletami przy których można korzystać z rysika ? To jest przykład połączenia technologi pojemnościowej z oporową ?
Wystarczy że rysik przewodzi prąd albo generuje własny
Mam pytanie.
Co jest przyczyną takiej awarii: Smartfon mimo braku jakiegokolwiek uszkodzenia ekranu stopniowo tracił dotyk najpierw w jednym miejscu potem w kilku następnie całe pionowe pasy aż w końcu jakieś 80% (testowane aplikacją) powierzchni nie reaguje na dotyk. Nie był nigdy zalany ani uszkodzony mechanicznie, na ekranie zawsze była folia ochronna i niestety
Przemysł tekstylny wykonał zadanie i wyprodukował rękawiczki pozwalające na obsługę smartfonów. (nie dotyczy bokserów i hutników)
Producenci też wykonali zadanie i większość w miarę nowych ekranów telefonów da się obsłużyć w rękawiczkach czy to gumowych czy bawełnianych.
Akurat dzisiaj o tym myślałem
Zastanawia mnie jedna rzecz: co by się stało gdyby na ekran spadły krople wody, ale destylowanej? (z uwagi na jej znikome, prawie zerowe przewodnictwo)
Podczas tego filmu bawiłem się ekranem w telefonie
Hmm. Samsung S8 plus, łapie palca z odległości ok 2-3mm, rękawice kuchenne mu nie straszne. Krople deszczu nie wzbudzają dotyku chyba że jest ich wiecej. Ekran pojemnościowy, ale rozumiem że też tutaj wiedza podstawowa, a jak jest w chwili obecnej taki ekran rozwinięty to już inna bajka.
No tez mnie zaskoczylo ze autor ma tak maja wiedze na temat ekranow pojemnosciowych... chyba z przed 10 lat albo wiecej ;)
fajny prosty filmik, ale patrząc po komentarzach... dla niektórych zbyt trudny ;)
Bardzo to ciekawe jest
Ja do dziś używam zwykłych telefonów z przyciskami bo tak jest mi wygodniej.
I nagle czarna magia zamieniła nam się w białą magię. ;)
Super!
W niektórych telefonach jest taka opcja jak "Tryb rękawiczek" - Jak wtedy działa taki ekran?
Ciekawy film
Pytanie do RS dlaczego w laptopie lenovo think pad ekran działa tylko na rysik pojemnościowy a nie na normalny dotyk palcem ?
@@skansen0 Tak to jest Wacom ale ktoś mi kiedyś powiedział że produkują takie co tak działają jak opisałeś ale palcem też można je obsługiwać dlatego zapytałem.
@@skansen0 W nintendo w pistolecie jest fotodioda a na ekranie w momencie strzału jest wyświetlany mały kwadrat na płaskich telewizorach czasami nie działa
Nagraj jak działa pistolet z Pegasusa
Pomysł na odcinek: akumulatory lifepo4
Zajebiscie interesujące :)
0:35 Wtedy to się jeszcze nie nazywało smartphone. Zwykle mówiono na to PDA. Określenie "smartphone" pojawiło się dekadę później wraz z rozpowszechnieniem się systemu Android.
7:05 Może odcinek o "hackowaniu" nawigacji i tym do czego wykorzystać takie urządzenie z Windows CE?
Rozpowszechniło być może, ale mówiliśmy smartfon już wcześniej.
wiem ze to będzie dobry film...
prawie kazdy smartfon ma opcje pracy w rekawiczkach.Jako ze pracuje fizycznie czesto uzywam rekawiczek roboczych ktore cienkie nei sa i nei ma najmniejszego problemu w korzystaniu ze smartfona Huawei
fajna ciekawa sprawa pozdro : )
A może by tak powrót zagadek z odcinków
Witam 👍
Proszę o pomoc...W moim smartfonie ekran dotykowy nie działa ( nie reaguje) na ekranie niema rysy,niema pęknięć....wyłączać można tylko przez wyjecie baterii.
witam serdecznie
Łapka leci. Ale nie było "aaa-pssiuuu".
Nadal wolę fizyczne sterowanie w moim thinkpadzie w biosie wyłączyłem gładzik którego nie potrafię nadal używać i używam trackpointa.
Nagraj o ekranach FED/SED
9:16 jaki jest sens minijacka w bankomacie?
Jaka łatwa odpowiedź klikasz i działa
Przecież szkło jest izolatorem (nie przewodzi prądu) więc jak?
Ponieważ szkło nie przewodzi prądu to staje się "częścią kondensatora" - dotykając palcem zmieniasz warunki pracy, zmienia się punktowo pojemność. Może to za duże uproszczenie, ale chyba pomocne
Tak dokładnie to wszystko przewodzi prąd tylmo ma różnă rezystancje. I jak ma dużą (ile kolwiek to znaczy) to nazywamy to izolatorem.
te telefony to wgl :/ porażka musimy coś lepszego niż te hartowane szkiełka wymyśleć xD ojojoj a wgl dzięki za film obejrzę go z radością i coś wyniosę ten pantrek to ciekawy jestem co tam z tym ir i wgl cale te kononowicz na prezydenta!
Pozdro :)
0:33 *_XXIw zaczął się w 2001_*
-_-
"jak działa ekran dotykowy" - Jak działa to nie tykać :D
Nie śmieszne
@@pasi9459 nieśmieszne*
@@pasi9459 To zależy od fazy okresu.
opornościowe łątwiejsze do zrozumienia