KRZYŻACY. Analiza sceny bitwy pod Grunwaldem

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 сер 2024
  • Analiza zawiera wiele szczegółowych informacji na temat realizacji sceny bitwy, omawia jej przebieg i zgodność pokazanych wydarzeń z faktami historycznymi, przedstawia także polityczne aspekty powstania filmu "Krzyżacy".
    subskrybuj kanał: bit.ly/2Hh1QKZ
    Komentarz filmoznawczy: Seweryn Kuśmierczyk
    Opracowanie graficzne: Tomasz Wójcik tomekwojcik.eu
    Opracowanie dźwiękowe: Jacek Pająk, Nona Film jacekpajak.com
    Czyta: Ireneusz Machnicki
    Wykorzystano fragment filmu "Krzyżacy",
    reżyseria Aleksander Ford, Zespół Filmowy Studio, Polska 1960
    Strona internetowa Edukacja Spojrzenia: edukacjaspojrzenia.pl
    Strona internetowa Zespołu Badań nad Filmem: analizafilmu.pl
    Polecamy Internetową Bazę Filmu Polskiego filmpolski.pl/fp/index.php
  • Фільми й анімація

КОМЕНТАРІ • 107

  • @ScyzorF16
    @ScyzorF16 11 місяців тому +11

    Biorąc pod uwagę upływ czasu jaki minął od czasu realizacji, można stwierdzić tylko jedno. To arcydzieło naszej kinematografii. Mimo tylu lat film się niewiele zestarzal. To pokazuje że mimo wszystko talent jest ważniejszy niż technologia cyfrowa. tego zaś współczesnym brakuje.

  • @planb1585
    @planb1585 2 роки тому +19

    Polska już chyba nigdy nie stworzy równie dobrego filmu

  • @ens8502
    @ens8502 2 роки тому +15

    Znakomita scena batalistyczna, widać ogrom pracy. Do dzisiaj robi wrażenie, mimo upływu tylu lat.

  • @biker1625
    @biker1625 10 місяців тому +5

    Bitwa pod Grunwaldem to moje od zawsze ulubione wydarzenie historyczne.Przeczytałem sporo materiałów o niej i gdy trafiłem na tą analizę tej sceny bitewnej, zresztą od dziecka jedną z moich ulubionych, obejrzałem ją z zaciekawieniem, dzięki 👍👍👍

  • @Olgierd.
    @Olgierd. 2 роки тому +16

    Takich filmów juz sie nie kręci niestety . Wszystko komputerowo aż boli. Taka ciekawostka to jest najdłuższa scena bitwy spośród wszystkich filmów

  • @EdukacjaSpojrzenia
    @EdukacjaSpojrzenia  2 роки тому +11

    Wrzucamy kilka nowych filmików z Najlepszymi Świątecznymi Życzeniami! Wkrótce wiele następnych!

  • @rafalbozek6784
    @rafalbozek6784 Рік тому +7

    Dobra robota ..teraz dopiero ogladam...FILM JEST SUPER

  • @sylwesterb151
    @sylwesterb151 2 роки тому +14

    Piękny film.

  • @wolandkonin6915
    @wolandkonin6915 Рік тому +13

    Scena gdy Emil Karewicz uderza mieczami o siebie specjalnie jest kręcona od dołu ponieważ nie była kręcona na koniu. Przeprowadzono kilka prób i za każdym razem na dźwięk uderzenia mieczy koń się płoszyły i nie dało się tego nakręcić razem z koniem.

  • @tomaszmalisz5884
    @tomaszmalisz5884 11 місяців тому +16

    Wolę obejrzeć po raz setny film Aleksandra Forda niż tracić czas na takie badziewia jak Bitwa pod Wiedniem czy 1920 Bitwa warszawska.

  • @gregorvanstroyny3762
    @gregorvanstroyny3762 2 роки тому +8

    Swietny kanal... czekam na "Hubala".

  • @wojciechwlodarczyk9964
    @wojciechwlodarczyk9964 2 роки тому +48

    Wprawdzie zbroje z plastiku, ale aktorzy jak prawdziwi. Z kolei dzisiejsza produkcja miałaby pewnie prawdziwsze zbroje, za to aktorzy byliby z plastiku. Pewnie tej ekranizacji trudno będzie dorównać w przyszłości mimo wad

    • @EdukacjaSpojrzenia
      @EdukacjaSpojrzenia  2 роки тому +5

      Pełna zgoda!

    • @kw8728
      @kw8728 Рік тому

      Widziałeś np Dawida Ogrodnika? Oceniasz chyba na podstawie formatów typu "dlaczego ja" i "trudne sprawy" chyba? Polscy aktorzy, podkreślam, po Szkołach Aktorskich to elita światowego formatu... niedoceniona, niestety.

    • @krzysztofszachniewicz1303
      @krzysztofszachniewicz1303 Рік тому +5

      ​@@kw8728 Widziałem ale widziałem też i zresztą ciągle oglądam Holubka, Łomnickiego, Zapasiewicza, Zaczyka, Karewicza, Zaliwskiego, Dmochowskiego, Łapickiego, Kreczmara, Pierackiego, Gołasa, Pyrkosza, Dziewońskiego, Kobuszewskiego, Pieczkę, Żentarę, Fogla, Kotysa, Fijewskiego, Żurawskiego, Teleszyńskiego, Bińczyckiego, Kobilę, Hańczę, Kowalskiego, Pawlika, Kamasa, Litwina i wielu, wielu innych. A wymieniłem tu tylko aktorów, bez aktorek, których też było bez liku. I stwierdzam, że pomiędzy tamtym aktorstwem a obecnym jest duża przepaść jak dla mnie. Dlatego oglądam głównie stare polskie filmy, bo współczesne mnie nie potrafią zainteresować, nie mówiąc o wstrząsie.

    • @owlmanstrix1564
      @owlmanstrix1564 11 місяців тому +1

      ​@@kw8728
      Taaa i krul polskich aktorów Karolak

    • @Starszypan
      @Starszypan 9 місяців тому

      Reżyser współpracował z prawdziwymi kawalerzystami

  • @jmj3147
    @jmj3147 11 місяців тому +3

    Też dorzucę coś że swojego podwórka: a proszę, by coś puścić /CZY NAKRĘCIĆ?/ o Śląskich Powstańcach (z lat: 1919,1920 i 1921). Te trzecie bodajże Powstanie, podobnie do Wielkopolskiego, było dla Polski ZWYCIĘSKIE!!!!

  • @szzakul
    @szzakul 2 роки тому +12

    Sama scena bitwy jak na ówczesne czasy moim zdaniem jest świetna. Szkoda tylko, że tak mało ma wspólnego z tym jak wyglądała prawdziwa bitwa.

    • @wojciechmik8528
      @wojciechmik8528 2 роки тому +4

      Gdyby bitwę pokazano tak, jak wyglądała prawdziwa bitwa, to nie dałoby się tego oglądać.

    • @jaworowylasek988
      @jaworowylasek988 2 роки тому +4

      Zacznijmy od tego, że nikt nie wie dokładnie jak wyglądała prawdziwa bitwa. Wciąż jest dużo wątpliwości i niewiadomych. Na przykład autor filmu przyjmuje za pewnik w tej bitwie szyk klinowo-kolumnowy. To absolutnie nie jest oczywiste i potwierdzone przez współczesne jej źródła.

    • @ireneuszjankowski5747
      @ireneuszjankowski5747 Рік тому +2

      Przecież nie widziałeś ani ty ani ja, ani nikt współczesny prawdziwej bitwy .. więc nie ma co krytykować .. film jest wspaniały, drugiego takiego już nie nakręcą

    • @youngszyna8529
      @youngszyna8529 Рік тому +2

      @@ireneuszjankowski5747 Ale na 100% nie było żadnych wilczych dołów, bo krzyżacy nie mieli czasu, ani możliwości tego wykopać.

    • @wieslawhead7319
      @wieslawhead7319 10 місяців тому

      to prawda. Niepotrzebnie to wprowadzono.@@youngszyna8529

  • @KorNick781
    @KorNick781 11 місяців тому +7

    Świetnie rozpisany materiał , lektor to klasa. Bardzo miła odmiana po wszelkich niechlujnych , sepleniących narratorach YT.

  • @lordjim3109
    @lordjim3109 Рік тому +10

    Miejsce kręcenia nazywa się Starogard Gdański, nie Stargard Gdański.

  • @Historyk2
    @Historyk2 Рік тому +4

    Hełm Zbyszka z Bogdańca jest jednak założony.
    Szkoda, że na sropklatkach nie zrobiono opisu postaci z bitwy. Zawsze chciałem mieć pewność kogo widzę. Myślę, że z kręcącym się toporem jest widoczny Arnold von Baden i pchający tarczą jest Czarny Zawisza. Ale są to raptem sekundowe sceny więc nigdy nikt mi tego nie potwierdził.

    • @EdukacjaSpojrzenia
      @EdukacjaSpojrzenia  Рік тому +3

      13:20 w scenie odbicia chorągwi Zbyszko jest bez hełmu

    • @Historyk2
      @Historyk2 Рік тому

      @@EdukacjaSpojrzenia To prawda w tej konkretnej scenie tak. Bo już przy Bogarodzicy jeszcze jest na głowie. Najwidoczniej stracił go podczas szarży. A czy potraficie określić moje spostrzeżenia odnośnie osób, które są w jakiś sposób ukazane ? 😊

    • @EdukacjaSpojrzenia
      @EdukacjaSpojrzenia  Рік тому +2

      @@Historyk2 filmpolski.pl/fp/index.php?film=122230 Tu jest spis postaci i aktorów. Może uda Ci się we wcześniejszych scenach filmu dostrzec postać, zwłaszcza Zawiszy Czarnego. Cały film: ua-cam.com/video/TfhJvKFc2E0/v-deo.html&ab_channel=Filmuje

  • @EdukacjaSpojrzenia
    @EdukacjaSpojrzenia  Рік тому +6

    Zapraszamy do pobrania pliku z książką "Każdy mój film był inny". Rozmowy z Witoldem Sobocińskim". Jest to rozmowa-rzeka z wybitnym operatorem filmowym. depot.ceon.pl/handle/123456789/21581

  • @robert17285
    @robert17285 2 роки тому +11

    Nie wiem jak inni, ale mi całą trylogię obrzydziła szkoła. W zasadzie to lekcje "języka polskiego". Tak samo było i z Pan Tadeuszem i wieloma innymi. Dlaczego? Ponieważ do zrozumienia ww.dzieł potrzebne jest tło historyczne. W zasadzie to coś więcej niż tło. Potrzebna jest znajomość historii. Wszystkie polonistki które "zaliczyłem" w podstawówce i liceum nie przykładały do tego żadnej wagi. Mieliśmy przeczytać książkę, zrozumieć ją i opowiedzieć o co w niej chodzi. Jak to zrobić jednak bez znajomości historii?
    Ps. Sam materiał świetny, duża dawka wiedzy filmowej i historycznej. Brawo!

    • @darthryba
      @darthryba 2 роки тому +5

      Ja w szkole olewałem , nie przeczytałem żadnej lektury oprócz "Medalionów" , a Sienkiewicza polubiłem wiele lat po skończeniu edukacji :) a filmik super.

    • @wojciechmik8528
      @wojciechmik8528 2 роки тому +6

      To typowe tłumaczenie się ludzi, którym nie chciało się czytać lektur. Od "tła historycznego" były lekcje historii. Powieści "historyczne" Henryka Sienkiewicza, aczkolwiek znakomite, nie są podręcznikami historii, a nawet - oprócz oczywistej fikcji literackiej - zwierają wiele równie oczywistych (dla interesujących się historią) półprawd i zafałszowań. Pisane były "dla pokrzepienia serc", a nie dla krzewienia wiedzy historycznej. To samo dotyczy "Pana Tadeusza"; to epopeja narodowa, a nie podręcznik historii. Czytałem, zarówno dzieła Sienkiewicz, jak i Mickiewicza wielokrotnie, przeczytam pewno jeszcze nie raz. Nie szukałem w nich nigdy i nie będę szukał wiedzy historycznej. Podobnie, jak nie oczekiwałem jej od polonistów, bo tę miałem niejednokrotnie obszerniejszą od nich, co w najmniejszym stopniu nie deprecjonuje ich jako polonistów właśnie.

    • @robert17285
      @robert17285 2 роки тому +5

      @@wojciechmik8528 zacznijmy od tego, że problemem jest system edukacji oparty na przymusie. Nic tak nie zniechęca i nie zabija ciekawości świata ja ów system. Ty zapewne miałeś inklinacje, talent do historii, ja np.miałem do wf o szkoła nie zdołała mnie zniechęcić. Ale już np. koledzy którzy nie mieli talentu do sportu i mieli do niego obojętny stosunek, wspominają "lekcje" wf jako koszmar.

    • @jaworowylasek988
      @jaworowylasek988 Рік тому +3

      1)Powszechna edukacja nieoparta na przymusie to utopia. 2)To nie było tak, że Sienkiewicz dowolnie sobie zmyślał. Ogólnie trzymał się jednak ówczesnej wiedzy historycznej. Podkreślam ówczesnej, która była cokolwiek inna od dzisiejszej. Dlatego nie można tego oceniać z punktu widzenia tego co wiemy obecnie.

    • @gallanonim1379
      @gallanonim1379 Рік тому +3

      @@robert17285 90% ludzi nie jest w żaden sposób ciekawych świata, co widać chociażby nawet dzisiaj w internecie po ilości wyświetleń - ten film nigdy nie osiągnie ułamka liczby jaką mają "youtuberzy" i "infulencerzy" z ich filmami traktującymi dosłownie o chlaniu, ćpaniu i kopulowaniu. Ale niestety, dla jakiegokolwiek funkcjonowania w świecie cywilizowanym człowiek musi przynajmniej umieć jako tako czytać, pisać i liczyć, i skoro nie chce nauczyć się sam to trzeba to zrobić przymusem...

  • @cybork12
    @cybork12 Рік тому +6

    Nie ma czegoś takiego jak Stargard gdański, jest Starogard .

  • @wojtekgall4766
    @wojtekgall4766 Рік тому +5

    .....zatrzymaliśmy tà nawałę...❤❤❤❤❤❤❤❤...kniaz Witold❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

  • @2serveand2protect
    @2serveand2protect 10 місяців тому +5

    Z tego co wiem udział piechoty nie miał większego znaczenia pod Grunwaldem, bo go mieć nie mògł, ale komuchy to "podchwycili" - bardzo im się spodobał pomysł zalewu "zwykłych kmiotkòw", zadających decydujący cios Krzyżakom - problem jest taki że pole bitwy było ogromne - za duże na to aby piechota mogła sobie spokojnie "dobiec" do linii walki i jeszcze - z marszu - walczyć z kawalerią krzyżacką (linii walki, ktòra w dodatku cały czas się zmieniała).
    ...no ale co tam! - Sienkiewicz to mòj ulubiony autor...

    • @mojkana9075
      @mojkana9075 5 місяців тому +1

      To nie jest tak, że nie miał "większego znaczenia", nie miał ŻADNEGO znaczenia. Owszem, była, ale z przeznaczeniem np oblegania, a nie bitwy-słanie jej do atakowania jazdy byłoby totalną głupotą :D

    • @2serveand2protect
      @2serveand2protect 5 місяців тому

      @@mojkana9075 ...no... zgadza się... o to mi chodziło - ale ten "wątek" (jeszcze raz się powtórzę) - podchwycili komuniści prl-owscy, bo bardzo im się spodobał pomysł, jakoby to zwykli "kmiotkowie" zadali ostateczny cios krzyżakom, a nie "możni rycerze na koniach i w zbrojach". To już napisałem. Chce Pan coś dodać?
      PS. Dobrej nocy życzę. :)

  • @tomtimor9789
    @tomtimor9789 Рік тому +7

    Świetnie zrealizowane. Dzięki. Dowiedziałem sie nowych rzeczy o tym filmie. No cóż, bitwa grunwaldzka będzie zawsze bolesnym punktem dla naszych zachodnich sąsiadów, choć to nie niemieckie cesarstwo brało udział w tej wojnie. W nastepnej "naszej" wojnie kopie tego filmu razem z obrazem Matejki znowu trzeba bedzie gdzieś zkopac, by przetrwały. LOL.

    • @xxxxxx-ix1sn
      @xxxxxx-ix1sn Рік тому

      Jasne, Krzyzacy byli przedstawicielami Rzymu

    • @jaworowylasek988
      @jaworowylasek988 Рік тому +4

      Jakim to więc sposobem w sporach Krzyżacy-Polska Sądy Papierskie kilka razy wydawały wyroki korzystne dla Polski? Chłopie, jaki nie odróżniasz zakonów mniszych od rycerskich, a już zwłaszcza od państw powołanych przez te drugie to lepiej się nie kompromituj. 😀"Wiedzą" z "Nie" to możesz błysnąć na "paradzie równości".

  • @user-dj7ny2cf5t
    @user-dj7ny2cf5t 3 місяці тому +1

  • @EdukacjaSpojrzenia
    @EdukacjaSpojrzenia  Рік тому +4

    Zbliża się 79 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Proponujemy obejrzenie wybitnego, nagradzanego spektaklu teatru tv „Relacja”. W rolach głównych Tadeusz Janczar i Magda Teresa Wójcik. Reżyseria Jerzego Wójcika. ua-cam.com/video/ByaMw5cbbHk/v-deo.html

  • @gabrielm8263
    @gabrielm8263 10 місяців тому

    😊💯

  • @wadysawnowak9238
    @wadysawnowak9238 Рік тому +4

    Świetny komentarz historyczny. Narrator kultowy.

  • @hartowana_historia
    @hartowana_historia 10 місяців тому +7

    Wszechobecna klęska krzyżakow pod Grunwaldem, byla wyznacznikiem panowania i mocy Króla Jagiełły. Gdybyśmy przegrali to zaczeła by się germanizacja Polski a po niej już byśmy gadali po Niemiecku (dziekujemy tym rycerzą, a w szczegolnosci Zawiszy Czarnemu elo.)

  • @mareksowikowski4250
    @mareksowikowski4250 Рік тому +19

    Opiekuję się zawodowo seniorami w Niemczech puszczę dziadkowi krzyżaków biedny ma problemy z wiązane z niedociśnieniem może mu się poprawi

    • @mareksowikowski4250
      @mareksowikowski4250 Рік тому +8

      Dziadek Niemiec akceptował film do momentu kiedy to krzyżacy faszyści dominowali kiedy ogladnol Film do końca stwierdził że to propaganda Kaczyńskiego na nic się zdało przekonywanie puścił sobie parę razy z rzędu chajili chajlo i był zadowolony profesor prawa karnego uczestniczył w procesach Baden majnhof i uważa krzyżaków za propagandę i jak tu nie pić

  • @c.coleman2979
    @c.coleman2979 9 місяців тому

    Very similar to Eisenstein's Alexander Nevsky, but without the battle on ice

  • @zarkadiusz123
    @zarkadiusz123 Рік тому +2

    Chat gtp? Hm!

  • @sebastiancieslak2711
    @sebastiancieslak2711 7 місяців тому

    ,dka mnie zbaczt więcej,walka o Polskę,zajebiscie to wyglada

  • @arkadiuszcichocki7561
    @arkadiuszcichocki7561 Рік тому +6

    10:32 cień kamery widoczny u dołu kadru

    • @rupert21ster
      @rupert21ster 11 місяців тому +1

      Kamera dodaje autentyzmu!

    • @arkadiuszcichocki7561
      @arkadiuszcichocki7561 11 місяців тому

      @@rupert21ster No jak cholera 😅

    • @rupert21ster
      @rupert21ster 11 місяців тому +1

      @@arkadiuszcichocki7561 Jak niby mielibyśmy zobaczyć tę bitwę, gdyby nikt jej nie nagrał?

  • @andrzejandrzejewski8556
    @andrzejandrzejewski8556 Рік тому +9

    Niestety Aleksander Ford zmarł śmiercią tragiczną w zapomnieniu popełnił samobójstwo ☹️😢😭

    • @tomaszmalisz5884
      @tomaszmalisz5884 11 місяців тому +2

      ​@@kristal410błysnąłeś teraz jak neon na burdelu.

    • @czeslawexpert8567
      @czeslawexpert8567 10 місяців тому +1

      ​@@kristal410co najwyżej wziął przykład z jednego z nich-Zygfryda de Loewe.

  • @jawa250bajka6
    @jawa250bajka6 Рік тому +5

    A może film -OGNIEM I MIECZEM Z 1962 roku z Pierre Bricem ,jako Skrzetuskim@ Tam dopiero były smieszne kostiumy i chełmy ,zbroje@@

  • @cayswiat4577
    @cayswiat4577 10 місяців тому

    gdyby jeszcze pokazal oblerzenie malborka

  • @adamskiba8394
    @adamskiba8394 9 місяців тому +1

    Zastanawiam się co zrobiono z ciałami poległych przecież napewno nie byli godnie pochowani bardziej myślę że zrobiono stos i spalono

    • @EdukacjaSpojrzenia
      @EdukacjaSpojrzenia  9 місяців тому

      Historycy uważają, że tak właśnie było.

    • @marcinlewandowski450
      @marcinlewandowski450 8 місяців тому

      Byli grzebani ,ale praktycznie nago , szaty kolczugi zbbroje miecze tarcze były zdobyczne.Ciała były zmasakrowane , sam Mistrz poległ od ciosu w klatkę i głowe

    • @mojkana9075
      @mojkana9075 5 місяців тому

      Nagie trupy poszły do dołków, które wykopano tam, gdzie poległych akurat było więcej, palenie tylu zmarłych w ognisku trwało by zbyt długo. Póki armia się broni i trzyma szyki, to straty są relatywnie niewielkie, bo wbrew pozorom bitew w tamtym czasie nie prowadzono na totalne wyniszczenie za wszelką cenę, ale ta najpierw została zasadniczo pokonana, a na dobicie dostała się w kocioł poprzez atak od tyłu ze strony powracających z prawdopodobnie pozorowanego odwrotu sił litewskich, co skończyło się totalną masakrą. Rzeczy pokroju zbroi itd w tamtym okresie przez swoją wartość były łupami wojennymi, więc je grabiono. Jakiś czas po "wielkiej wojnie" krzyżowcy zrobili z tym jakiś względny porządek i w miarę możliwości pochowali ich ponownie przy zbudowanej kapliczce. Paru istotniejszych po bitwie posłano w wozach obitych suknem prosto do Malborka.

  • @czeslawexpert8567
    @czeslawexpert8567 10 місяців тому +11

    Karewicz przeszedł do historii polskiego filmu jako Bruner a nie Jagiełło 😂

  • @user-pf4dh4nj2i
    @user-pf4dh4nj2i 2 місяці тому

    Taka to „analiza” że pominięto bardzo ważną sprawę, aż żal że umknęła waszej uwadze… 00:55-01:06 dóbr słów nie jest przypadkowy, jest to nawiązanie do III Rzeszy. 1000 lecie Chrześcijaństwa a może 1000-letniej Rzeszy i oczywiste „Hail”. Dlaczego tak? W okresie produkcji były bardzo napięte relacje Polski z Niemcami Zachodnimi…

  • @marcinlewandowski450
    @marcinlewandowski450 8 місяців тому

    Na filmie widać wszystkich Krzyżaków na biało, a z tego co wypowiadaja sie historycy prawdziwych Krzyżaków byló 400 najwyzej, reszta z 20 tys to najemnicy,zatem jak mogli być w jednym uzbrojeniu?

    • @EdukacjaSpojrzenia
      @EdukacjaSpojrzenia  8 місяців тому +1

      Dzięki temu widzowie filmu mogli w jednoznaczny sposób rozpoznać Krzyżaków. W innych barwach były kostiumy wojsk polskich i litewskich.

    • @mateuszm6760
      @mateuszm6760 4 місяці тому

      Prawda ekranu

  • @mirkas47
    @mirkas47 Рік тому +3

    Podobno jak kręcili scenę bitwy to na okolicznych polach zostały zdemontowane słupy wysokiego napięcia. I całe pobliskie miasto czy wsie przez kilka dni nie miały prądu.

  • @PKowalski2009
    @PKowalski2009 Рік тому +5

    Stroje... łojejku, rozumiem dlaczego się tak irytował Nadolski na filmowców w "Broni i stroju rycerstwa polskiego w średniowieczu". Ja rozumiem, że brali z ilustracji z epoki, ale dużo tam wyobraźni scenografów, a niewiele wiedzy.
    "W prawdziwej bitwie wilczych dołów nie było" -- Kuczyński, którego książka o wojnie i Grunwaldzie z 1955 roku była najlepszym opracowaniem w czasie tworzenia filmu, uważał że były. Dzisiaj się twierdzi, że nie miał racji, ale było to akurat oddanie "stanu wiedzy", a nie nadużycie filmowców.

  • @GazalAlShaqab
    @GazalAlShaqab Рік тому +14

    To naprawdę było starcie Polaków i Rusinów z Unią Europejską!!
    I kiedy zajdzie znów potrzeba dania nauczki aroganckiej zbieraninie z Zachodu, to jak w Panu Samochodziku:
    "I znowu polski rycerz dumnie
    podejmie złotą rękawicę.
    Widziałem ją w blaszanej trumnie,
    gdzie wróg rozbitą miał przyłbicę…"

  • @mirababunia
    @mirababunia 11 місяців тому +1

    bo krzyżacy byli zakuwani w zbroje a litwnini zaszywani w skóry -taka różnica

    • @Michalu96
      @Michalu96 10 місяців тому

      Polacy też mięli zbroję

    • @mirababunia
      @mirababunia 10 місяців тому

      jasne że mieli ale bardziej kolcze niż płytowe bo cena była niższa @@Michalu96

    • @jaworowylasek988
      @jaworowylasek988 9 місяців тому

      To nie było tak, że Krzyżacy mieli zbroje płytowe, a Polacy kolczugi. To zależało od bogactwa delikwenta, więc oba rodzaje występowały po obu stronach. Trzeba pamiętać, ówczesne wczesne formy zbroi płytowych i tak zawierały elementy kolcze. Na zbroje płytowe stać było znaczniejszych polskich rycerzy i dostojników, po stronie Krzyżackiej braci zakonnych, gości zakonu czy dowódców oddziałów zaciężnych. Wizja wojsk krzyżackich jako zakutych w całości w zbroje płytowe i ubranych w białe jaki z krzyżami to wizja fałszywa. 😄 Część kombatantów litewsko-ruskich też posiadało zbroje, choć oczywiście nie płytowe, ale kolcze czy lamelkowe.

    • @mojkana9075
      @mojkana9075 5 місяців тому

      To mit, przez większość tamtego okresu walczyli na wschodzie, a w tamtejszych lasach ciężka jazda była nieporadna, więc co do zasady przejęli wschodnie uzbrojenie-sulice, pawężki itp. Swoją drogą w pewnym momencie wywołało to zamieszanie, kiedy w końcowej fazie bitwy Urlich chciał uderzyć z boku-początkowo z tego powodu pomylono ich z powracającymi litwinami, na szczęście zorientowano się w porę i udało się obrócić chorągwie. Do tego dochodzi kwestia wojsk zaciężnych itd-długa historia, którą po części poruszył użytkownik powyżej. Jako ciekawostkę dodam, że faktycznych "krzyżaków" było tam dwustu z lekkim hakiem, co i tak stanowiło taką większość kadry, że zakon nigdy się na dobre po tym nie podniósł, a zostali z premedytacją wybici ;)

    • @mirababunia
      @mirababunia 5 місяців тому

      czyli ciężko a lekko naraz@@mojkana9075

  • @jerzygutowski3170
    @jerzygutowski3170 Рік тому +1

    Gadasz tak krzyzacy mieli okolo20000 a polacy 35000

  • @marekmroz357
    @marekmroz357 Рік тому +1

    A kolega autor to lekcje z historii odrobił? Coś mi się nie wydaje.

  • @adamnowak3300
    @adamnowak3300 Рік тому +4

    Ale kostiumy to porażka trzeba przyznać

    • @jaworowylasek988
      @jaworowylasek988 Рік тому +2

      Ale co konkretnie?

    • @gallanonim1379
      @gallanonim1379 Рік тому +3

      @@jaworowylasek988 Konkretnie to że dzisiejsi rekonstruktorzy historyczni są zdziwieni że kostiumy miały przede wszystkim odpowiadać potrzebom widza z okresu produkcji filmu, i biorąc pod uwagę inne produkcje tamtej epoki i tak były dużo bardziej zgodne z realiami historycznymi niż w jeszcze bardziej kasowych produkcjach zachodnich

    • @jaworowylasek988
      @jaworowylasek988 Рік тому +3

      @@gallanonim1379 Rekonstruktorzy historyczni też czasem puszczają wodze fantazji. 😄 W tamtych czasach rzeczywiście było sporo błędów w produkcjach historycznych (i tu "Krzyżacy" nie wypadają źle), ale i dzisiejsze filmy nie są od nich wolne, a przecież badania poszły do przodu , a i łatwiej (komputerowo) pewne rzeczy odtworzyć.

    • @wiesawdrozdowicz1866
      @wiesawdrozdowicz1866 Рік тому +1

      Jak na tamte czasy i możliwości całkiem nieźle.

  • @eugenpalitzka3168
    @eugenpalitzka3168 Рік тому +3

    w 1410 nie bylo armat

    • @EdukacjaSpojrzenia
      @EdukacjaSpojrzenia  Рік тому +12

      były

    • @adamnowak3300
      @adamnowak3300 Рік тому +6

      Były

    • @kw8728
      @kw8728 Рік тому +5

      Były tzw bombardy

    • @lukasz85122
      @lukasz85122 Рік тому +3

      Dokladnie bombardy

    • @cetus4449
      @cetus4449 10 місяців тому +1

      Pierwsze znane użycie artylerii na polskim terytorium miało miejsce w czasie wielkopolskiej wojny domowej w Pyzdrach w 1383. Wystrzelona kula przebiła bramę miejską i zabiła plebana. Janko z Czarnkowa dokładnie to opisuje w swojej Kronice.

  • @Viktor-ix5fy
    @Viktor-ix5fy 10 місяців тому

    XUETA KAKAJTO