Echa Rynku 310 - Stan pasywnej rewolucji w Polsce

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 6

  • @mpboinwestowaniu
    @mpboinwestowaniu 3 місяці тому

    Większość z rzeczy, która została poruszona w tym materiale bazuje na fragmencie z ok. 4:20-4:40 gdzie Artur mówi, że "nie było okresu 10-letniego, gdzie byłbyś stratny" (w domyśle - na amerykańskim rynku odwzorowanym przez S&P500). Problem z tym jest taki, że wystarczy naprawdę pobieżny research i - nawet uwzględniając regularne inwestowanie oraz reinwestycję dywidend - na rynku amerykańskim od 1872 roku - 7% tzw. 10y-rolling-period (od 1928) przynosiło ujemne wyniki. Gdyby rozszerzyć tę analizę o początki powstania indeksu (do 1872 roku), mielibyśmy jeszcze gorszy wynik, tj. więcej % dekad, które przyniosły finalnie stratę. To raz.
    Dwa, jeśli mowa o 20y-rolling-period (okresy 20-letnie), to nie było takiego w historii, który przekroczyłby 13%. Natomiast przy 30y-rolling-period, czyli tyle ile mniej więcej każdy z nas przepracuje zanim przejdzie na emeryturę, wyniki średnie oscylują wokół 6%-7%. Tym samym, wybierając ten sposób inwestowania mamy ok. 10% szans na totalną porażkę z kapitałem, który odkładamy CAŁE ŻYCIE, jednocześnie skazując się na "szklany sufit" w postaci marnych 6%-7%.
    A co jeśli:
    >w połowie drogi lub bliżej końca do naszej emerytury inflacja wystrzeli znowu w górę? Stracimy realnie kilkadziesiąt % swoich wypracowanych oszczędności, których nie będziemy mieli jak odrobić
    >na szerokim rynku w ostatnich latach budowania kapitału lub w już będąc na emeryturze wystąpi tąpnięcie na rynku rzędu 20% czy 30%? Nie damy rady odrobić tego!
    Podejście, które prezentujecie sprawia, że ludzie będą stawiać oszczędności swojego życia na jednej szali na okres 20 czy 30 lat, po czym albo będą mieli sytuację średnią, albo obudzą się z ręką w nocniku...

  • @alberteinstein8909
    @alberteinstein8909 4 місяці тому +1

    Witam .Czy będzie dodany wykład Pawła Szczepanika z Karpaczu

    • @inwestorzy
      @inwestorzy  4 місяці тому +2

      Jest tutaj: www.sii.org.pl/17560/edukacja/wallstreet/wyklady-i-panele-dyskusyjne-z-xtb-konferencji-wallstreet-28-wideo.html

  • @marcinraq960
    @marcinraq960 4 місяці тому

    Ja XEON wrzuciłem w IBKR jako dywersyfikacja portfela na „godzinę W”. Czyli jak coś w Polsce”wybuchnie” i trzeba uciekać to mam kasę już zagranicą. Uwierzcie mi ze płacenie podatku w takim czasie to będzie mój najmniejszy problem.

  • @areksojka8140
    @areksojka8140 3 місяці тому

    34:34 Amundi to jest fundusz wypłacający dywidendy, Artur ma rację: akumulujący jest zdecydowanie mniejszy pod względem aktywów.

    • @mmmaslov
      @mmmaslov 3 місяці тому

      O widzisz, dzięki za czujność.