mam takiego alana. jeszcze folia na wyświetlaczu jest. tyle lat i działa. dzięki za fajny test. też używam teleskopów i to z cewkami. gumowce dawno poszły do pudła odpady. pozdrawiam
Krótka antena CB działa na zasadzie "jak cię widzę tak cię słyszę". W związku z tym Andrzeju mam dla Ciebie pomysł na kolejny "szalony" materiał: własnej produkcji antena typu "long-wire". Już nawet nie dipol ale właśnie kawałek drutu przycięty na odpowiednią długość do pasma 11m. Niech to będzie nawet konstrukcja z pomarańczowego przedłużacza ogrodowego. Ręczniak w kieszeni, antena w plecaku, co Ty na to?
@@SierraEcho Fajnie gdyby projekt był do bólu prosty, powiedzmy umowne 11m (lub mniej) drutu/kabla wyciągniętego z garażu, kawałek koncentryka i wtyk do radia. Pomiar SWR wiadomo przyda się czy to ma w ogóle sens. No ale zakładamy, że niedoświadczony user na pasmo CB ma tylko radio i kable.
Super, że zrobiłeś ten test. Ja u siebie Alana 42 prlzestestuje na bazooce, dam film. Powiem Ci tak, u mnie Alan 42 na xlfsbtycznej daje na 750m, nazywa antena bazooka na 1/4 fali, swr ustawiony metodą "Ojcze Nasz". Te same testy , czyli punkt a i punkt b w tych samych miejscach na baofengach beż porównania. Jeden na nagoya 781, drugi z al800, 5 km 3/5, 7 km otwieral squelch
Andrzeju coś tam w tym radiu nie do końca modulator pracuje poprawnie, modulacja powinna być znacznie głośniejsza i szersza pod względem pasma przenoszenia - myślę że warto by było zrobić diagnostykę Twojego ręczniaka. Pozdrawiam i dziękuję za test.
Też mam radio Alan 38. Najsłabszy zasięg ma fabryczna antena. Potwierdzona łączność na dystansie 2,5 km. Na antenie Albrecht Hyflex 54 cm długości mialem potwierdzoną łączność na dystansie 11 km. Mam tez antenę teleskopową 130 cm długości. Potwierdzona łączność na dystansie 5 km. Do radia uzywam akumulatorków Eneloop.
Myślę że dwa sprawne radia jak Alan 38 , Maxon27LP czy President Randy 3 na tych antenach teleskopowych osiągną między sobą od 4 do 5 km o ile będzie to teren otwarty, nawet zasłonięty horyzontem ale koniecznie bez zakłóceń miejskich. Test musi być za miastem. Każda stacja z przeciwwagą 275 cm izolowanymi od ziemi żyłką - 30 cm nad ziemią do 7-10 km, także bez widoczności optycznej, łączność tam gdzie już VHF/UHF przy kilku watach nie wystarczy.
@@arkadiuszweiss Arku, czy ta przeciwwaga może być wisząca w pozycji poziomej? (jak sznur na wieszanie prania), oczywiście izolowana skrajnym końcem od ziemi poprzez linke podwieszoną do drzewa czy płotu.
@@aleksandersulkowski1239 Przeciwwaga osiąga maksymalną wydajność dla łączności lokalnej gdy może swobodnie zwisać pionowo do dołu nie dotykając niczego co przewodzi prąd jak też większych izolatorów o znacznej przewodności urojonej (wszelkie gęste izolatory o znacznej powierzchni) Tak, może być także pozioma, należy tylko wiedzieć że wtedy zawsze promieniowanie jest ukierunkowane najbardziej w kierunku jaki pokazuje przeciwwaga a główna wiązka zawiera się pomiędzy anteną a przeciwwagą, zatem zawsze jest skierowana do góry pod kątem, stąd czym wyżej można stanąć z radiostacją na wolnej przestrzeni tym niżej może zostać opuszczona przeciwwaga i niższy kąt względem ziemi uzyskać - bliżej ziemi promieniować. Wtedy zarówno widoczność optyczna wzrasta jak też promieniowanie jest bardziej na kierunkowane na stacje lokalne. Izolator przeciwwagi powinien mieć możliwie małą przewodność urojoną jak i rzeczywistą - cienka żyłka jest idealnym materiałem, najgorszym są naturalne grube sznurki nasączone wodą. Proszę też wiedzieć że koniec przeciwwagi do którego montujemy izolator np. żyłkę powinien być możliwie prosty, nie zwijany aby nie tworzyć dodatkowych indukcyjności które odstroją przeciwwagę, najlepiej zalutować sobie małe oczko montażowe z samego przewodu przeciwwagi. Przewód może być cienki dla tych mocy, wojskowy przewód PKL jest całkowicie wystarczający, trwały, lekki i dzięki temu ułatwia korzystanie z całego urządzenia. "Przewodność urojona" czyli susceptancja to ODWROTNOŚĆ rezystancji, czyli oporu dla prądów zmiennych i przemiennych. Dawniej przeciwwagi montowano do szpilek minerskich, można też użyć drutów do robienia swetrów itp.. Powodzenia.
ale cos poszło jednak nie tak, 2,5 KM na CB ? PMRki to ja rozumiem, ale CB ? zwłaszcza 38 była radiem jakie ogarnia sporo większe dystanse :) co więcej , widać po grupach CB ze 2,5 KM to na minimalnej mocy :) przecie te gumówki to helikalne anteny a one idealnie się w CB sprawdzają :) bo ten szajs z 42 to normalne ze służy tylko do ochrony gniazda :) może byś spróbował jeszcze raz z jakąś inną stacją ? ja w wawie na 38 dość często słyszę sexona a mam go na 3 km :)
@@tanovich Ma ma i to dużą...i to przy odbiorze i przy nadawaniu. Jest to po prostu ,,sztuczna ziemia,, testowałem kiedyś przy antenach mobilnych a pòzniej stacjonarnych na pasmo 27Mhz i efekty bardzo mile mnie zaskoczyły, trzeba tylko pamiętać aby następnie zestroić jeszcze raz antenkę👍 Od lat już nie prowadzę stacji ale mile to wspominam i tęsknię za DX-ami na Jacksonie ,,analogowym,, że ,,wstęgami,,, na USB i anteną 5/8. Ale zajmuje się nadal czynnie nawet bardzo elektroniką i techniką radiową tak że może jeszcze kiedyś się odezwę na falach eteru. 73 i dobrych DX-òw z czegokolwiek nadajecie!
Bardzo fajny test. Ale ciekaw jestem anteny teleskopowej. Ale . Podlaczyc ją inaczej. Antena na uchwycie magnetycznym ,z gniazdem bnc ,na kablu o długości 2m.
Jesteś pewien, że to radio pracuje w "0"? modulacja brzmi jak byś nie był w częstotliwości. Zrób eksperyment, na tym CRT możesz przejść w tryb VFO. Poszukaj na jakiej częstotliwości (odstrajając się od kanału właściwego) będzie Cię dobrze słychać.
Witaj Andrzeju , bardzo słuszna uwaga kolegi . Dla mnie , to również nie brzmi poprawnie , może radio nie jest w częstotliwości , albo masz w okolicy bardzo duże zakłócenia ? Lecz nawet przy niewielkiej odległości od stacji odbiorczej modulacja jest zniekształcona ( chrypiąca ) . Czyli zapraszam do serwisu 😀
Świetny test, wielkie dzięki! 😊 Na znanym portalu aukcyjnym jest dostępna antena teleskopowa na 27 Mhz marki Radiora, czy warto było by ja dokupić do Randy III? Nie miałem nigdy styczności z antenami tej firmy, myślę nad zakupem zatem pytam się czy warto? 73!
Andrzeju, ta najdłuższa + Xiegu 6100 to jest niezła zabawka. Z wbudowanym ATU to bez skracania jej bez problemu na 50Mhz działa :D i to całkiem przyzwoicie jak na kawałek patyka
@@ukaszw7278 Też czasem nie chce mi się oglądać ale jeśli uważam że coś mogę wnieść do dyskusji to komentuję, tu wyleciało z głowy zupełnie spontanicznie ;) Powinienem się bardziej pilnować...
Witam Co Twoim zdaniem lepiej się sprawdzi do takiej podstawowej łączności na wypadek jakiegoś kryzysu np. taka powódź jak ostatnio tj. radio PMR czy ręczne cb??? Nie bardzo mam pojęcie w temacie, ale czy ewentualnie możesz polecić coś prostego w obsłudze, ładowanego przez usb c (chodzi o możliwość ładowania przy odcince prądu, dostępność przewodów do ładowania - czyli uniwersalność) no i jeszcze jedno czy takie urządzenie ma możliwość odbioru zwykłego radia fm, am???) Ewentualnie może ktoś wie co się sprawdziło na terenach gdzie była powódź jeżeli chodzi o tego typu łączności awaryjną?
witam pana, mam problem z baofeng bf-t17 po włączeniu nie pojawia się nic na ekranie nie reaguje na żaden przycisk jedynie zapala się dioda nad ekranem na zielono i ciągle się świeci ,bateria naładowana (sprawdzone w drugim) stało się to nagle działała , wyłączyłem i nie działa (wcześniej bawiłem się kombinacjami przycisków które są w instrukcji ) i nie wiem czy coś naklikałem czy akurat dziwnym trafem wtedy zachwiał się zepsuć klikałem w sumie to tylko przytrzymanie lewej prawej i obu strzałek ale chwilę po tym działała, co można z tym zrobić ?
Cześć,ten Alan chyba od nowości nie był ruszany bo modulacja jest jak dla mnie tragiczna.Miałem go w czasach świetności i jedyny problem z nim był taki,że żarł prąd niemiłosiernie.Potem przesiadłem się na Alana 95 plus i nagle zmienił się świat ;).
Nie krzyczcie. Mam pytanie czy np. kwaczek UV-K6 wiem że jest bardziej na 2m, 70cm i to z papierami właściwie można go używać jedynie, ale w kontekście 'łączności jednokierunkowej" typowo awaryjnej jest w stanie odebrać sensownie CB, np kanał 13 tylko dla odsłuchu bo do nadawania się to przecież nie nadaje na tym paśmie. Pytam ponieważ nikt tego raz na zawsze w internecie nie udowodnił, widziałem że jedni odbierają, a drudzy już nie odbierają, podobnie jak to się ma z Tidradio TD-H3 (też z ewentualnym odbiorem).
Na oryginalnej teleskopowej antenie do alana 38, udało mi się kiedyś uzyskać 40 km łączności. Niestety wtyk bnc uległ złamaniu, wymiana bez uszkodzenia anteny jest niemożliwa. Sama w sobie jest świętym graalem nie dokupienia aktualnie.
Za szczelnie to też nie dobrze, ja na samym dole daję otwór fi 3mm na odprowadzenie skroplin a uszczelniam uszczelniaczem dekarskim np. Sika Sikaflex 11 FC
@@tomekmakulski7033 Może gdzieś mają takie większe zgrzewarki. ? Ps. Lepiej zrobić dipol z surowego aluminium i założyć koszulki termokurczliwe czy z ocynkowanego. ?
Czołem! Mam pytanie odnośnie naprawy takiej anteny teleskopowej- ułamane np. ostatnie dwa segmenty. Idzie to jakoś domowym sposobem naprawić, uzupełnić z innej anteny teleskopowej? ( nie biorę pod uwagę wkładania kawałka drutu, bo to za proste jest)
Ułamana antena teleskopowa to raczej śmietnik. Ale to nie powinno być kłopotem, dokładnie taką antenę na 27 MHz można kupić na Ali za 20-25 zł plus piątak za przesyłkę. Przy takich cenach nawet nie opłaca się naprawiać...
@@mariuszswiderski4178 Zasadniczo można, a to przez zastąpienie uszkodzonych elementów całymi, z jakiejś innej anteny, którą można spisać na straty. Próbowałem kilka razy, udało się tylko raz. Nie bardzo widzę inny sposób naprawy, ale może ktoś coś jeszcze podrzuci.
Masz racje cb i pmr da komunikacje, choć by na w połowie miasta mieszka córka a w 2 połowie reszta rodziny jest komunikacja podobnie z pmr ale mniejsze odległości, i co najważniejsze nie doświadczeni w radiokomunikacji nie będą zakłóca c przeszkadza służba nawet nieświadomie, zrób z telekopiową antena dx w ssb na albrecht wstęgowym ciekawe czy tobie się uda mi nie bardzo się udało..
W tamtych zalanych rejonach, Kowalskim to nie bardzo da komunikację. Tam są proste sytuacje typu np mają power banki ale co z tego jak już rozładowane, nie ma prądu i nie ma gdzie naładować. Tak samo by było z ręczniakami cb i innymi radiami. Jedynie pasjonaci, którzy zabezpieczają się na takie wypadki, chwilę dłużej by mieli jakąś łączność.
To zależy w jakiej emisji będzie głównie używany, czy AM czy FM. Do AM nowe chińczyki słabo, lepiej president Randy lub jakiś staruszek. Jeśli do FM to często te nowe radzą sobie b. dobrze.
Gdyby nie CB radio to na obecnych terenach powodziowych była by tragedia szczęście że jest jeszcze popularne. Straż pożarna była informowana kto potrzebuje pomocy przez sieć CB, która była stworzona poprzez CB w samochodach, busach jak i w ciężarówkach. Padł prąd, sieć komórkowa i internet. Brakowało tylko bezpośredniej łączności z CB ze sztabem kryzysowym!!!
@apescornelius; Służby używają, tylko ma PMRkach się z nimi nie połączysz (tak ludkowie mówili). Szukam informacji jak ta łączność wyglądała i nigdzie nie ma żadnych konkretów. Obawiam się, ze w "prawdziwym życiu" mało kto ma i używa tych środków łączności. Wszyscy polegają na telefonach. A on akurat działały, zrywało, ale generalnie działały.
Super odcinek czekam na następny
mam takiego alana. jeszcze folia na wyświetlaczu jest. tyle lat i działa. dzięki za fajny test. też używam teleskopów i to z cewkami. gumowce dawno poszły do pudła odpady. pozdrawiam
Bardzo fajny materiał z porównaniem anten do ręczniaka.
Czekam na film z budowy od A do Z anteny Gain Master, pewnie nie tylko ja.
Andrzeju bardzo fajny test anten i przydatny 👍👍👍
Krótka antena CB działa na zasadzie "jak cię widzę tak cię słyszę". W związku z tym Andrzeju mam dla Ciebie pomysł na kolejny "szalony" materiał: własnej produkcji antena typu "long-wire". Już nawet nie dipol ale właśnie kawałek drutu przycięty na odpowiednią długość do pasma 11m. Niech to będzie nawet konstrukcja z pomarańczowego przedłużacza ogrodowego. Ręczniak w kieszeni, antena w plecaku, co Ty na to?
Ja jestem za🎉😊
Zrobi się!
@@SierraEcho Fajnie gdyby projekt był do bólu prosty, powiedzmy umowne 11m (lub mniej) drutu/kabla wyciągniętego z garażu, kawałek koncentryka i wtyk do radia. Pomiar SWR wiadomo przyda się czy to ma w ogóle sens. No ale zakładamy, że niedoświadczony user na pasmo CB ma tylko radio i kable.
Super, że zrobiłeś ten test. Ja u siebie Alana 42 prlzestestuje na bazooce, dam film. Powiem Ci tak, u mnie Alan 42 na xlfsbtycznej daje na 750m, nazywa antena bazooka na 1/4 fali, swr ustawiony metodą "Ojcze Nasz". Te same testy , czyli punkt a i punkt b w tych samych miejscach na baofengach beż porównania. Jeden na nagoya 781, drugi z al800, 5 km 3/5, 7 km otwieral squelch
Andrzeju coś tam w tym radiu nie do końca modulator pracuje poprawnie, modulacja powinna być znacznie głośniejsza i szersza pod względem pasma przenoszenia - myślę że warto by było zrobić diagnostykę Twojego ręczniaka. Pozdrawiam i dziękuję za test.
To radio to staruszek. Poproszę Saxona o diagnostykę :)
U saxona się nie doczekasz chlopie
Bardzo dobry film
Długości nie da się oszukać.
@@4krist Można pròbować....ale się nie da.
Jednak długość ma znaczenie
@@adrian_sp6def Oooo Tak.🤔🤫😉
Też mam radio Alan 38. Najsłabszy zasięg ma fabryczna antena. Potwierdzona łączność na dystansie 2,5 km. Na antenie Albrecht Hyflex 54 cm długości mialem potwierdzoną łączność na dystansie 11 km. Mam tez antenę teleskopową 130 cm długości. Potwierdzona łączność na dystansie 5 km. Do radia uzywam akumulatorków Eneloop.
Witam. Chciałbym rozpocząć przygodę z radyjkami. Co polecacie na początek boafeng , Quansheng…
Właśnie takiego filmu szukałem
Najdłuższa = najlepsza.
Myślę że dwa sprawne radia jak Alan 38 , Maxon27LP czy President Randy 3 na tych antenach teleskopowych osiągną między sobą od 4 do 5 km o ile będzie to teren otwarty, nawet zasłonięty horyzontem ale koniecznie bez zakłóceń miejskich. Test musi być za miastem.
Każda stacja z przeciwwagą 275 cm izolowanymi od ziemi żyłką - 30 cm nad ziemią do 7-10 km, także bez widoczności optycznej, łączność tam gdzie już VHF/UHF przy kilku watach nie wystarczy.
@@arkadiuszweiss Arku, czy ta przeciwwaga może być wisząca w pozycji poziomej? (jak sznur na wieszanie prania), oczywiście izolowana skrajnym końcem od ziemi poprzez linke podwieszoną do drzewa czy płotu.
@@aleksandersulkowski1239 Przeciwwaga osiąga maksymalną wydajność dla łączności lokalnej gdy może swobodnie zwisać pionowo do dołu nie dotykając niczego co przewodzi prąd jak też większych izolatorów o znacznej przewodności urojonej (wszelkie gęste izolatory o znacznej powierzchni)
Tak, może być także pozioma, należy tylko wiedzieć że wtedy zawsze promieniowanie jest ukierunkowane najbardziej w kierunku jaki pokazuje przeciwwaga a główna wiązka zawiera się pomiędzy anteną a przeciwwagą, zatem zawsze jest skierowana do góry pod kątem, stąd czym wyżej można stanąć z radiostacją na wolnej przestrzeni tym niżej może zostać opuszczona przeciwwaga i niższy kąt względem ziemi uzyskać - bliżej ziemi promieniować.
Wtedy zarówno widoczność optyczna wzrasta jak też promieniowanie jest bardziej na kierunkowane na stacje lokalne.
Izolator przeciwwagi powinien mieć możliwie małą przewodność urojoną jak i rzeczywistą - cienka żyłka jest idealnym materiałem, najgorszym są naturalne grube sznurki nasączone wodą.
Proszę też wiedzieć że koniec przeciwwagi do którego montujemy izolator np. żyłkę powinien być możliwie prosty, nie zwijany aby nie tworzyć dodatkowych indukcyjności które odstroją przeciwwagę, najlepiej zalutować sobie małe oczko montażowe z samego przewodu przeciwwagi.
Przewód może być cienki dla tych mocy, wojskowy przewód PKL jest całkowicie wystarczający, trwały, lekki i dzięki temu ułatwia korzystanie z całego urządzenia.
"Przewodność urojona" czyli susceptancja to ODWROTNOŚĆ rezystancji, czyli oporu dla prądów zmiennych i przemiennych.
Dawniej przeciwwagi montowano do szpilek minerskich, można też użyć drutów do robienia swetrów itp..
Powodzenia.
@@arkadiuszweissDzięki serdeczne!
ale cos poszło jednak nie tak, 2,5 KM na CB ? PMRki to ja rozumiem, ale CB ? zwłaszcza 38 była radiem jakie ogarnia sporo większe dystanse :) co więcej , widać po grupach CB ze 2,5 KM to na minimalnej mocy :) przecie te gumówki to helikalne anteny a one idealnie się w CB sprawdzają :) bo ten szajs z 42 to normalne ze służy tylko do ochrony gniazda :) może byś spróbował jeszcze raz z jakąś inną stacją ? ja w wawie na 38 dość często słyszę sexona a mam go na 3 km :)
male jest fajne , ale duze moze wiecej ;)
Mam dokładnie tę teleskopową antenę. Dodanie ćwierćfalowej przeciwwagi z kawałka przewodu robi ogromną różnicę na plus. Polecam taką modyfikację :)
@@tanovich Ma ma i to dużą...i to przy odbiorze i przy nadawaniu. Jest to po prostu ,,sztuczna ziemia,, testowałem kiedyś przy antenach mobilnych a pòzniej stacjonarnych na pasmo 27Mhz i efekty bardzo mile mnie zaskoczyły, trzeba tylko pamiętać aby następnie zestroić jeszcze raz antenkę👍 Od lat już nie prowadzę stacji ale mile to wspominam i tęsknię za DX-ami na Jacksonie ,,analogowym,, że ,,wstęgami,,, na USB i anteną 5/8. Ale zajmuje się nadal czynnie nawet bardzo elektroniką i techniką radiową tak że może jeszcze kiedyś się odezwę na falach eteru. 73 i dobrych DX-òw z czegokolwiek nadajecie!
Mam wrażenie że ostatni test robiłeś pod linią 15kV.
Nie, nie ma tam żadnej linii, ale niedaleko są zakłady przemysłowe.
@@SierraEcho jestem pod wrażeniem osiągów tej teleskopowej anteny skoro teren faktycznie był z utrudnieniami propagacyjnymi.
Witam poszukuje długiej anteny do midland 75-777 lub redukcji pozdrawiam
Bardzo fajny test. Ale ciekaw jestem anteny teleskopowej. Ale . Podlaczyc ją inaczej. Antena na uchwycie magnetycznym ,z gniazdem bnc ,na kablu o długości 2m.
Jesteś pewien, że to radio pracuje w "0"? modulacja brzmi jak byś nie był w częstotliwości. Zrób eksperyment, na tym CRT możesz przejść w tryb VFO. Poszukaj na jakiej częstotliwości (odstrajając się od kanału właściwego) będzie Cię dobrze słychać.
Witaj Andrzeju , bardzo słuszna uwaga kolegi . Dla mnie , to również nie brzmi poprawnie , może radio nie jest w częstotliwości , albo masz w okolicy bardzo duże zakłócenia ? Lecz nawet przy niewielkiej odległości od stacji odbiorczej modulacja jest zniekształcona ( chrypiąca ) . Czyli zapraszam do serwisu 😀
Świetny test, wielkie dzięki! 😊 Na znanym portalu aukcyjnym jest dostępna antena teleskopowa na 27 Mhz marki Radiora, czy warto było by ja dokupić do Randy III? Nie miałem nigdy styczności z antenami tej firmy, myślę nad zakupem zatem pytam się czy warto? 73!
To jest dokładnie to samo co ta testowana przez Andrzeja. Pamiętaj, że Randy wymaga TNC, nie BNC.
Myślę, że każda teleskopowa będzie lepsza niż fabryczna "gumówka".
@@rattusnorvegicus5648Dzięki. Oczywiście, pamiętam że potrzebuję wersji na TNC 👍
Andrzeju, ta najdłuższa + Xiegu 6100 to jest niezła zabawka. Z wbudowanym ATU to bez skracania jej bez problemu na 50Mhz działa :D i to całkiem przyzwoicie jak na kawałek patyka
50mhz ? 50 mili herców 😉😅
Na 10m to po złożeniu 2,5-3 sekcji stroi bez skrzynki 😛
@@WielkiTabs
Swoją drogą ciekawe jak by wyszła sprawność, czy lepiej użyć ATU w takim x6100 czy skrócić antenę 🤔🤔🤔
Jak to PMR-Ki nie wymagaja pozwoleń ?? Zmieniło się coś ??
Jak to sprawdzasz/mierzysz?
I jaka antena najlepsza bo nie chce mi się oglądać całego filmu ???
Ta z tym czarnym.
@@danielduda6111 Cudne! ;)
@@ukaszw7278 Też czasem nie chce mi się oglądać ale jeśli uważam że coś mogę wnieść do dyskusji to komentuję, tu wyleciało z głowy zupełnie spontanicznie ;) Powinienem się bardziej pilnować...
Witam
Co Twoim zdaniem lepiej się sprawdzi do takiej podstawowej łączności na wypadek jakiegoś kryzysu np. taka powódź jak ostatnio tj. radio PMR czy ręczne cb??? Nie bardzo mam pojęcie w temacie, ale czy ewentualnie możesz polecić coś prostego w obsłudze, ładowanego przez usb c (chodzi o możliwość ładowania przy odcince prądu, dostępność przewodów do ładowania - czyli uniwersalność) no i jeszcze jedno czy takie urządzenie ma możliwość odbioru zwykłego radia fm, am???)
Ewentualnie może ktoś wie co się sprawdziło na terenach gdzie była powódź jeżeli chodzi o tego typu łączności awaryjną?
To jest w sumie dobre pytanie, podbijam
witam pana, mam problem z baofeng bf-t17 po włączeniu nie pojawia się nic na ekranie nie reaguje na żaden przycisk jedynie zapala się dioda nad ekranem na zielono i ciągle się świeci ,bateria naładowana (sprawdzone w drugim) stało się to nagle działała , wyłączyłem i nie działa (wcześniej bawiłem się kombinacjami przycisków które są w instrukcji ) i nie wiem czy coś naklikałem czy akurat dziwnym trafem wtedy zachwiał się zepsuć klikałem w sumie to tylko przytrzymanie lewej prawej i obu strzałek ale chwilę po tym działała, co można z tym zrobić ?
Cześć,ten Alan chyba od nowości nie był ruszany bo modulacja jest jak dla mnie tragiczna.Miałem go w czasach świetności i jedyny problem z nim był taki,że żarł prąd niemiłosiernie.Potem przesiadłem się na Alana 95 plus i nagle zmienił się świat ;).
Nie krzyczcie. Mam pytanie czy np. kwaczek UV-K6 wiem że jest bardziej na 2m, 70cm i to z papierami właściwie można go używać jedynie, ale w kontekście 'łączności jednokierunkowej" typowo awaryjnej jest w stanie odebrać sensownie CB, np kanał 13 tylko dla odsłuchu bo do nadawania się to przecież nie nadaje na tym paśmie. Pytam ponieważ nikt tego raz na zawsze w internecie nie udowodnił, widziałem że jedni odbierają, a drudzy już nie odbierają, podobnie jak to się ma z Tidradio TD-H3 (też z ewentualnym odbiorem).
Masakra, jakieś radio jest uszkodzone.
Na oryginalnej teleskopowej antenie do alana 38, udało mi się kiedyś uzyskać 40 km łączności. Niestety wtyk bnc uległ złamaniu, wymiana bez uszkodzenia anteny jest niemożliwa. Sama w sobie jest świętym graalem nie dokupienia aktualnie.
oryginał alan 38 ma antene gumowĄ
@@tramwajarz12była dodatkowa oddzielnie kupowana teleskopowa
Modulacja nieczysta przesterowana.
Z tej anteny teleskopowej i Alan 42 robie łączność na 14 km
Dzisiaj punktualnie 😝👍
Dziwnie to wygląda bo różnica między teleskopową a resztą w odległości 700m wynosiła bodaj 40dB, a w odległości 2,5km była znikoma bo chyba 1S...
Witam czym najlepiej uszczelnić puszkę anteny Dipol. ?
Za szczelnie to też nie dobrze, ja na samym dole daję otwór fi 3mm na odprowadzenie skroplin a uszczelniam uszczelniaczem dekarskim np. Sika Sikaflex 11 FC
@@tomekmakulski7033 Ciekawę czy gdyby włożyć dipol do zgrzewarki foliowej to by się sprawdziło.?
@@GregPLAngler Ale jak chcesz włożyć cały dipol do zgrzewarki?
@@tomekmakulski7033 Może gdzieś mają takie większe zgrzewarki. ?
Ps. Lepiej zrobić dipol z surowego aluminium i założyć koszulki termokurczliwe czy z ocynkowanego. ?
Czołem!
Mam pytanie odnośnie naprawy takiej anteny teleskopowej- ułamane np. ostatnie dwa segmenty. Idzie to jakoś domowym sposobem naprawić, uzupełnić z innej anteny teleskopowej? ( nie biorę pod uwagę wkładania kawałka drutu, bo to za proste jest)
Ułamana antena teleskopowa to raczej śmietnik. Ale to nie powinno być kłopotem, dokładnie taką antenę na 27 MHz można kupić na Ali za 20-25 zł plus piątak za przesyłkę. Przy takich cenach nawet nie opłaca się naprawiać...
@@jarekm4813 mam antenę WhizzWhip na inne pasma i to ją chciałem reanimować. Kiedyś, gdzieś mi się obiło o uszy, że można to jakoś naprawić...
@@mariuszswiderski4178 Zasadniczo można, a to przez zastąpienie uszkodzonych elementów całymi, z jakiejś innej anteny, którą można spisać na straty. Próbowałem kilka razy, udało się tylko raz. Nie bardzo widzę inny sposób naprawy, ale może ktoś coś jeszcze podrzuci.
@@jarekm4813 właśnie o takie zastąpienie mi chodzi. Mam kilka starych teleskopówek, które chętnie przeznaczę na tą jedną.
Z ułamaną anteną to jak z nieudaną erekcją. Można spróbować przywiązać na przykład por, tylko rzadko kiedy pomaga ROTFL.
Masz racje cb i pmr da komunikacje, choć by na w połowie miasta mieszka córka a w 2 połowie reszta rodziny jest komunikacja podobnie z pmr ale mniejsze odległości, i co najważniejsze nie doświadczeni w radiokomunikacji nie będą zakłóca c przeszkadza służba nawet nieświadomie, zrób z telekopiową antena dx w ssb na albrecht wstęgowym ciekawe czy tobie się uda mi nie bardzo się udało..
W tamtych zalanych rejonach, Kowalskim to nie bardzo da komunikację. Tam są proste sytuacje typu np mają power banki ale co z tego jak już rozładowane, nie ma prądu i nie ma gdzie naładować. Tak samo by było z ręczniakami cb i innymi radiami. Jedynie pasjonaci, którzy zabezpieczają się na takie wypadki, chwilę dłużej by mieli jakąś łączność.
@@arekx ja to rozumiem ale nie można zwykłych obywateli skreślać ale sytuacja pokazuje zero przygotowania i tracą wszystko..
@@ilfilmsofficialchannel8085 Nie mam pojęcia o co ci chodzi z tym skreślaniem. Nikt nikogo nie skreśla.
ja mam hyflex antenę .
A ja spytam jaki ręczniak na CB wybrać najlepiej?🤔 Ostatnio widziałem QYT CB-58 i się nad nim zastanawiam.
President Randy III
To zależy w jakiej emisji będzie głównie używany, czy AM czy FM. Do AM nowe chińczyki słabo, lepiej president Randy lub jakiś staruszek. Jeśli do FM to często te nowe radzą sobie b. dobrze.
@@sebasam2717 Używany byłby i w AM i FM w zależności od potrzeby.
Gdyby nie CB radio to na obecnych terenach powodziowych była by tragedia szczęście że jest jeszcze popularne. Straż pożarna była informowana kto potrzebuje pomocy przez sieć CB, która była stworzona poprzez CB w samochodach, busach jak i w ciężarówkach. Padł prąd, sieć komórkowa i internet. Brakowało tylko bezpośredniej łączności z CB ze sztabem kryzysowym!!!
No bez prądu to i radio długo nie pociągnie
@apescornelius; Służby używają, tylko ma PMRkach się z nimi nie połączysz (tak ludkowie mówili). Szukam informacji jak ta łączność wyglądała i nigdzie nie ma żadnych konkretów. Obawiam się, ze w "prawdziwym życiu" mało kto ma i używa tych środków łączności. Wszyscy polegają na telefonach. A on akurat działały, zrywało, ale generalnie działały.
1200 wyświetleń a tylko 140 łapek - LENIE!! ;)
Najlepsza to będzie...11m 0 cm.😅😊
Nie będzie
@@fajterzak9038 A powinna😬
A zapomniałem...linia 50łomòw doprowadzającą też powinna mieć 11m w tedy w zasadzie SWR powinien pokazać w ,,paru,, miejscach pasma 27Mhz 1,1.
@@krisu9127 to będzie piękna antena pół fali na pasmo 20m 😂
@@fajterzak9038 He he no morze no może, dzisiaj nie mam czasu tego sprawdzać...trzymaj się fajter90 i miłego weekendu!
taką "gumumeczkę" miałem przy starym modelu albrcht, ale nie pamietam jakim, baterie pożerał jak smok owce .... antena jest, radio nie dotrwało