The destruction of WW2 and then the Soviet dark age, so much useless suffering! Glad to have Hungary on the European map again as a free and happy country. Greetings from Belgium
Isten nyugosztalja nagyapámat, mindig szidta a Kádár rendszert. Nagyanyám mondta, hogy a Horthy rendszert ugyanúgy szidta, pedig akkor volt a fiatalsága. Talán a Rákosi rendszert nem szidta, akkor bölcsebbnek vélte a pofát befogni. Nekem kisgyereknek már olyanokat mesélt a harmincas évek Budapestjéről, hogy az üzletek roskadásig voltak áruval, s a legjobb fűszeresek a zsidó fűszeresek voltak. És az utcákon rend, tisztaság volt. Ha egy portánál felújítás volt, a posztos rendőr addig nem tágított, amíg el nem takarítottak mindent. A Lánchídon reggel nyolc után tilos volt az úttesten kerékpárral áthajtani, de a rendőrnek biccentett, hogy még átér. Egy beszkártos állás pedig főnyereménnyel ért fel a nyugdíj és társadalombiztosítás miatt, ami akkoriban még nem volt általános.
@@andreahollo7429 Mindamellet, hogy Trianon után volt, akár készülhetett volna más nyugati nagyvárosról is első pillantásra, ((a zenei aláfestés egyébként remek)) de valahogy az utcán sétáló emberek arcáról nem igazán lehet leolvasni a trianoni bánatot... és amiket láttunk erről a korszakról a "141 percben" még csak nem is hasonlít rá. Sokkal inkább visszaadja a Jávor és Kabos által játszott régi magyar filmek hangulatát.
Valami irgalmatlan jó, a zenei aláfestés nagyon jól passzol, dacára annak, hogy mennyien kint jártak az utcán, nincs tele szeméttel.... érdekes az angolos közlekedés, meg az rengeteg korabeli jármű, nem is beszélve az esti kivilágításról. Tessék ezt a kópiát megőrizni!
csak kiegészitésként: ez nem angolos, az egész világon jóformán ez volt a közelekdési rend. Mi álltunk át a II VH előtt...gondolom katonapolitikai okokból!
@@andrasbarkanyi7876 Nem egészen! Minden szomszédos országban jobb oldali volt már a közlekedés. Kvázi sziget voltunk. Az 1940-es erdélyi bevonulás képein jól látható, hogy az akkor éppen feleslegessé váló ártándi határátkelőn éppen egy jobbkormányos autó az első, amely áthalad. S amint követi a kamera, jól olvasható a táblán románul, magyarul, németül és olaszul, hogy "Jobbra tarts!". Mert Meseországban is jobb oldali volt a közlekedés. De ezzel a gonddal nem csak itt találkoztunk. Csak a Felvidéken, Kárpátalján, meg a Délvidéken nem készült ilyen tartalmú felvétel.
az EMKE sarok a zörgő villamosokkal! A Keleti! Az Ybl palota a Kálvin téren. A régi Erzsébet híd! Imádni valók! A bűnös politika miatt lakosok tízezreivel együtt tűzhalált haltak! De Budapest még így is gyönyörű. Amikor Berlinben, Nürnbergben, Drezdában járok, bizony megállapítható, hogy Budapest azért még ma is egy gyöngyszem.
@@andro_system nem biztos, hogy szebb lenne fővárosunk, ha ment volna tovább a kapitalista fejlődés, a Marshall segély, stb. Gazdagabb lenne az biztos, de a gazdagság, az ingatlanfejlesztők mohósága határtalan, az ízlésük pedig zérus. A komcsik szemére vetik a kockás abroszos Óbuda letarolását. De a Tabánt a Horthy korszak tüntette el.
1941. július 6-án hajnali háromkor.... Persze, a BSZKRT nem tudta átállítani a járműveit, ezért -- az akkori terminus technicus alapján -- Nagy-Budapest területén "csak" november 9-én kellett "átállni". Sikerült.
...A tudat, hogy a videón lévő összes ember már nem él...mi is éljük a mindennapi kis életünket és majdnem 100 év távlatából majd minket fognak nézni ugyanezt gondolva...
Hát igen, ennek a videónak a hatására kiszabadítanám az összes muzeális villamost, meg buszt a gyűjteményekből és hacsak hétvégéken is, de általánossá tenném, hogy a régi villamosok közlekedjenek. Akár le is gyártatnék néhányat újonnan, modern elektronikával, a mai biztonsági berendezésekkel de tökéletesen az eredeti designnal, korabeli burkolatokkal, fa-lakk illattal, elhúzható szárnyas belső ajtókkal, faberakással, korabeli reklámokkal, ahogy még nagyanyáink emlékezhetnek, s ahogy még nekem is gyerekkoromban az 56-os pótkocsiján volt (ahol amúgy tilos volt utaznom, csak a motorkocsin. De hát ugye egy pesti srác ugyan mit tartott be ebből :-))) ) . Ha normális akar lenni ez a város, visszaépíti az 58-as villamost a Zugligetbe - micsoda gyönyörű állomásépületek vannak meg még ma is - , és minden erővel azon volna, hogy ha műszakilag már nem is - elvégre ezt a fejlődést nem érdemes elfeledni, bár egy igazi légfék abszolút nem ártana a régi villamosok új kópiáin sem - , szóval ha nem is műszakilag, de formájukban, illatukban, szépségükben, eleganciájukban visszahozza a régi korok méltóságát, szépségét, kellemét és stílusát villamosokban, buszokban, zenében és lélekben - legalább a hétvégékre. És ha lenne ismét hatalmas átfolyós dunai fürdőmedence a belvárosi Duna-szakaszon, legalább három vagy négy, ahol a város ingyen megmártózhat az amúgy már tiszta Dunában ha egyszer épp 40 fok van... akkor már megkockáztatnám: Budapest ismét egy élhető hely és maradásra késztető csodálatos főváros lehetne. Szenzációs ez a videó is, a zenéről nem is beszélve. Ha van múltunk, lesz méltóságuink és jövőnk is - mely csak ezzel a gazdag és szép múlttal, annak minél teljesebb újrateremtésével lehet teljes.
Még a hetvenes években is első látásra felismerhető volt Budapest a jellegzetes sárga villamosaival a kék buszokkal a belvárosi utcák szagukról is felismerhetőek voltak, tele hangulatos éttermekkel, presszókkal, ma már éppen olyan(ná tették) mint bármelyik város.
Az biztos de sok szegény ember is volt az országban mint pl.az Anyai Nagyanyám aki akkoriban amikor ez a film készült summás volt ez azt jelenti,hogy mezőgazdasági idénymunkás volt és markot szedett ez azt jelentette,hogy a kaszások mögött ment és sarlóval a földről felszedte a gabona kévéket amiket gyorsan összekellett kötni egy gsbonaszállal ami olyankor rugalmas volt később már tört a gabonaszál amiket még harmatosan kellett szedni,virradat előtt,hogy lehessen használni.Ezt a munkát amíg egy soros volt 20 fillér volt a napi bér ez persze nem 8 órás munka volt hanem látástól vakulásig kellett csinálni.Amikor 2 soros volt ez azt jelentette,hogy két kaszás után kellett szednie gyorsan a sort és akkor 40 fillér kapott egésznapra ezért a munkáért.Ha a mostani fiataloknak ezt a munkát kellene csinálniuk egymás után ájulnának el mezőn.Ennek ellenére Nagyanyám mondta nekem,hogy munka végeztével haza fele menet még volt kedvük énekelni is.
@@akosbathory9800 < na meg a " főméltóságos nagyságos úr " stb jelzők ! Nagyapám mondta : az " elvtárs " sokkal jobb volt mondani , nem volt olyan megalázó , habár úgyanúgy parancsolgattak , mint az nagyúrak ! De azt mondta , borzalom még rá gondolni is ! ( anyúm is ezt mondta , cselédkedni kellett nekik ,45 előtt ! Azt mondta 89 ben , " mi lesz itt ? Megint " nagyságozni kell majd ? " Hát , manapság ez már tény ! ( anyúm szidta az elmúlt rendszeri " elvtársakat " akik " csak pofázni tudtak , a munka bűdös volt nekik ! " stb...
A felvétel a Kálvin téren készült, a Baross utca torkolatánál. Az oszlop mögötti épület az 1945-ben elpusztult Pesti Hazai Első Takarékpénztár épülete, amit Ybl Miklós tervei alapján építettek.
Budapest ma is lehetne egy lakható és szerethető város. A belvárosból az autókat teljesen kitiltanám. Csak megállni lehetne, várakozni, parkolni nem. Olyan intézményeket kellene visszaköltöztetni, pl SSC-k, amelyek munkavállalói nem az autót, hanem a meglévő igen jó és sűrű tömegközlekedést használnák. A város élhetetlenségének oka, hogy lakás, iroda csak parkolóhellyel együtt épülhet. Ma a belvárosban minden harmadik épület évtizedek óta üres. Aki viszont csak az autóban tud gondolkozni, az valóban menjen ki a városból. Semmi keresni valója nincs bent. Biztosan rengeteg olyan ember lenne, aki vállalná, hogy autó használat nélkül lakjon, vagy dolgozzon a városban. Még a hatvanas évvel budapesti képei is élhető tereket mutatnak. És elsősorban az autók hiányának köszönhető tágas terek miatt.
Szép álom. Ez utópia. Bécsben és Berlinben is mindenhol autókat látsz, nem kell bennük ellenséget látni, Budapest pedig nem nevezhető élhetetlennek, ez nonszensz: AThén az igen.
@@Zoli1965HUamit írtam, az nem Budapest specifikus. Van film a 30-as évek Lipcséjéről. A villamos döcög, s közben itt-ott egy egy autó, meg gyalogosok, kerékpárosok, s az egész város olyan tágasnak tűnik. Aminek oka, hogy a teret nem foglalják el a bádogkasztnik.
The destruction of WW2 and then the Soviet dark age, so much useless suffering! Glad to have Hungary on the European map again as a free and happy country. Greetings from Belgium
Krásne staré časy,elegancia,nádherné👍🎉💖👏
Isten nyugosztalja nagyapámat, mindig szidta a Kádár rendszert. Nagyanyám mondta, hogy a Horthy rendszert ugyanúgy szidta, pedig akkor volt a fiatalsága. Talán a Rákosi rendszert nem szidta, akkor bölcsebbnek vélte a pofát befogni. Nekem kisgyereknek már olyanokat mesélt a harmincas évek Budapestjéről, hogy az üzletek roskadásig voltak áruval, s a legjobb fűszeresek a zsidó fűszeresek voltak. És az utcákon rend, tisztaság volt. Ha egy portánál felújítás volt, a posztos rendőr addig nem tágított, amíg el nem takarítottak mindent. A Lánchídon reggel nyolc után tilos volt az úttesten kerékpárral áthajtani, de a rendőrnek biccentett, hogy még átér. Egy beszkártos állás pedig főnyereménnyel ért fel a nyugdíj és társadalombiztosítás miatt, ami akkoriban még nem volt általános.
Még néztem volna egy darabig... Nagyon klassz. 🙂
Nekem is nagyon tetszett,utána jöttek a nácik meg a komcsik és szét baszták az országot,meg itt már trianon is megtörtént.
@@nagyadam8813 ez már Trianon után volt. De még így is gyönyörű! 🙂
@@andreahollo7429 Mindamellet, hogy Trianon után volt, akár készülhetett volna más nyugati nagyvárosról is első pillantásra, ((a zenei aláfestés egyébként remek)) de valahogy az utcán sétáló emberek arcáról nem igazán lehet leolvasni a trianoni bánatot... és amiket láttunk erről a korszakról a "141 percben" még csak nem is hasonlít rá. Sokkal inkább visszaadja a Jávor és Kabos által játszott régi magyar filmek hangulatát.
@@andreahollo7429 És én mit írtam? Trianon után készült a film.
@@nagyadam8813 bocsesz! Én olvastam figyelmetlenül. Igazad van 😊
Valami irgalmatlan jó, a zenei aláfestés nagyon jól passzol, dacára annak, hogy mennyien kint jártak az utcán, nincs tele szeméttel.... érdekes az angolos közlekedés, meg az rengeteg korabeli jármű, nem is beszélve az esti kivilágításról. Tessék ezt a kópiát megőrizni!
csak kiegészitésként: ez nem angolos, az egész világon jóformán ez volt a közelekdési rend. Mi álltunk át a II VH előtt...gondolom katonapolitikai okokból!
@@andrasbarkanyi7876 Nem egészen! Minden szomszédos országban jobb oldali volt már a közlekedés. Kvázi sziget voltunk. Az 1940-es erdélyi bevonulás képein jól látható, hogy az akkor éppen feleslegessé váló ártándi határátkelőn éppen egy jobbkormányos autó az első, amely áthalad. S amint követi a kamera, jól olvasható a táblán románul, magyarul, németül és olaszul, hogy "Jobbra tarts!". Mert Meseországban is jobb oldali volt a közlekedés. De ezzel a gonddal nem csak itt találkoztunk. Csak a Felvidéken, Kárpátalján, meg a Délvidéken nem készült ilyen tartalmú felvétel.
Nekem is csalódás ez a korcs puzsér!
Annyira jo! Koszonom az elmenyt, kedves Tamas.
Csodálatos volt Budapest!
Sziasztok! Ezt a videót már vagy 20x megnéztem, nagyszüleim fiatal kora, a 30-as évek! A zenét is jól eltalálta hozzá Tamás!
Még hogy a gépkocsik nem értékállóak.. Akinek ma van egy a felvételen szereplő jármű a birtokában , az milliomos. :D
az EMKE sarok a zörgő villamosokkal! A Keleti! Az Ybl palota a Kálvin téren. A régi Erzsébet híd! Imádni valók! A bűnös politika miatt lakosok tízezreivel együtt tűzhalált haltak! De Budapest még így is gyönyörű. Amikor Berlinben, Nürnbergben, Drezdában járok, bizony megállapítható, hogy Budapest azért még ma is egy gyöngyszem.
Azok a règi járművek szintèn nagyon szèpek. Csodálatosan szèp a fővárosunk már akkoriban is.
Most belegondoltam, hogy mi lett volna ha (tudom közhely) nem lett volna a szocialista időszak és úgy tudott volna fejlődni, mint nyugati társai.
@@andro_system Igen de akkor mi lehet hogy nem szuletunk meg én biztos nem
@@andro_system nem biztos, hogy szebb lenne fővárosunk, ha ment volna tovább a kapitalista fejlődés, a Marshall segély, stb. Gazdagabb lenne az biztos, de a gazdagság, az ingatlanfejlesztők mohósága határtalan, az ízlésük pedig zérus. A komcsik szemére vetik a kockás abroszos Óbuda letarolását. De a Tabánt a Horthy korszak tüntette el.
'41 - ig baloldali közlekedés volt.
1941. július 6-án hajnali háromkor.... Persze, a BSZKRT nem tudta átállítani a járműveit, ezért -- az akkori terminus technicus alapján -- Nagy-Budapest területén "csak" november 9-én kellett "átállni". Sikerült.
...A tudat, hogy a videón lévő összes ember már nem él...mi is éljük a mindennapi kis életünket és majdnem 100 év távlatából majd minket fognak nézni ugyanezt gondolva...
Hát igen, ennek a videónak a hatására kiszabadítanám az összes muzeális villamost, meg buszt a gyűjteményekből és hacsak hétvégéken is, de általánossá tenném, hogy a régi villamosok közlekedjenek. Akár le is gyártatnék néhányat újonnan, modern elektronikával, a mai biztonsági berendezésekkel de tökéletesen az eredeti designnal, korabeli burkolatokkal, fa-lakk illattal, elhúzható szárnyas belső ajtókkal, faberakással, korabeli reklámokkal, ahogy még nagyanyáink emlékezhetnek, s ahogy még nekem is gyerekkoromban az 56-os pótkocsiján volt (ahol amúgy tilos volt utaznom, csak a motorkocsin. De hát ugye egy pesti srác ugyan mit tartott be ebből :-))) ) . Ha normális akar lenni ez a város, visszaépíti az 58-as villamost a Zugligetbe - micsoda gyönyörű állomásépületek vannak meg még ma is - , és minden erővel azon volna, hogy ha műszakilag már nem is - elvégre ezt a fejlődést nem érdemes elfeledni, bár egy igazi légfék abszolút nem ártana a régi villamosok új kópiáin sem - , szóval ha nem is műszakilag, de formájukban, illatukban, szépségükben, eleganciájukban visszahozza a régi korok méltóságát, szépségét, kellemét és stílusát villamosokban, buszokban, zenében és lélekben - legalább a hétvégékre.
És ha lenne ismét hatalmas átfolyós dunai fürdőmedence a belvárosi Duna-szakaszon, legalább három vagy négy, ahol a város ingyen megmártózhat az amúgy már tiszta Dunában ha egyszer épp 40 fok van... akkor már megkockáztatnám: Budapest ismét egy élhető hely és maradásra késztető csodálatos főváros lehetne. Szenzációs ez a videó is, a zenéről nem is beszélve. Ha van múltunk, lesz méltóságuink és jövőnk is - mely csak ezzel a gazdag és szép múlttal, annak minél teljesebb újrateremtésével lehet teljes.
és a régi kisföldalatti! Meg annak az illata! Imádtam! Ma is megvesznének érte az emberek, mert ma csak műanyagok szagolnak.
Még a hetvenes években is első látásra felismerhető volt Budapest a jellegzetes sárga villamosaival a kék buszokkal a belvárosi utcák szagukról is felismerhetőek voltak, tele hangulatos éttermekkel, presszókkal, ma már éppen olyan(ná tették) mint bármelyik város.
De jó látni a favázas villamosokat és a Ganz-MÁVAG buszokat!😃😃
Szuper! 👍
KÖSZÖNET , TISZTELET
Azta ! = KÖSZÖNET !
a legjobb volt❤
Remek. Felemel. És jó a kèpsor zenèje is!
Köszönöm!
@@Benedictus21 Még ilyet!
Mennyire nagyon másmilyen lehetett a hangulat.
Az biztos de sok szegény ember is volt az országban mint pl.az Anyai Nagyanyám aki akkoriban amikor ez a film készült summás volt ez azt jelenti,hogy mezőgazdasági idénymunkás volt és markot szedett ez azt jelentette,hogy a kaszások mögött ment és sarlóval a földről felszedte a gabona kévéket amiket gyorsan összekellett kötni egy gsbonaszállal ami olyankor rugalmas volt később már tört a gabonaszál amiket még harmatosan kellett szedni,virradat előtt,hogy lehessen használni.Ezt a munkát amíg egy soros volt 20 fillér volt a napi bér ez persze nem 8 órás munka volt hanem látástól vakulásig kellett csinálni.Amikor 2 soros volt ez azt jelentette,hogy két kaszás után kellett szednie gyorsan a sort és akkor 40 fillér kapott egésznapra ezért a munkáért.Ha a mostani fiataloknak ezt a munkát kellene csinálniuk egymás után ájulnának el mezőn.Ennek ellenére Nagyanyám mondta nekem,hogy munka végeztével haza fele menet még volt kedvük énekelni is.
@@akosbathory9800 :-(:-s hát igen le a kalappal az akkori "régen élt" régi emberek előtt is.
@@akosbathory9800 < na meg a " főméltóságos nagyságos úr " stb jelzők !
Nagyapám mondta : az " elvtárs " sokkal jobb volt mondani , nem volt olyan megalázó , habár úgyanúgy parancsolgattak , mint az nagyúrak ! De azt mondta , borzalom még rá gondolni is ! ( anyúm is ezt mondta , cselédkedni kellett nekik ,45 előtt ! Azt mondta 89 ben , " mi lesz itt ? Megint " nagyságozni kell majd ? "
Hát , manapság ez már tény ! ( anyúm szidta az elmúlt rendszeri " elvtársakat " akik " csak pofázni tudtak , a munka bűdös volt nekik ! " stb...
@@akosbathory9800 nagy tiszteletem a nagymamád felé! Bizony, akkor még voltak dolgos és derűs eberek, nem úgy, mint a mai muciológusok.
Sehol egy forgalomelterelés, épitkezés, bicikliut, stress....álomvilág!
Milyen helyszín látható a 30 mp-él?
A felvétel a Kálvin téren készült, a Baross utca torkolatánál. Az oszlop mögötti épület az 1945-ben elpusztult Pesti Hazai Első Takarékpénztár épülete, amit Ybl Miklós tervei alapján építettek.
@@Benedictus21 Sajnálom, hogy későn nyitottam meg. Igen az. Nem mellesleg én debreceni vagyok. Csak nagy Ybl-rajongó.
De jó hogy még mint Angliában bal oldali közlekedés volt.
mi álltunk át a II VH előtt!
Tényleg későn születtem! Szörnyű dolog rádöbbenni. Mondjuk, legkésőbb 1895 egy szimpatikus születési és lett volna!
jah, csak két világháborút és egy kis kommunista diktatúrát kellett volna kibírni
Ja, biztos. Két világháborút végigélni jó móka lett volna, nemde? Plusz az 56.
@@bétaalfa-g2i Hát! Legalább úriemberek időszakában eltem volna.
@@bétaalfa-g2i Egy normális korban élni... Az azt is jelenti, hogy egy ilyenért az ember az életét is szívesen adja. Akár!
@@laszlokovacs1653 most is normális korban élünk, leszámítva a covid diktatúrát.
Milyen tiszta rendezett város, és pár évre rá elég kár hogy olyan sorsa lett mint sok más európai városnak.... 😢😢😢
.HIUUUUUUUU.........
........
Mármint akkoriban, akkortájt.
Budapest ma is lehetne egy lakható és szerethető város. A belvárosból az autókat teljesen kitiltanám. Csak megállni lehetne, várakozni, parkolni nem. Olyan intézményeket kellene visszaköltöztetni, pl SSC-k, amelyek munkavállalói nem az autót, hanem a meglévő igen jó és sűrű tömegközlekedést használnák. A város élhetetlenségének oka, hogy lakás, iroda csak parkolóhellyel együtt épülhet. Ma a belvárosban minden harmadik épület évtizedek óta üres. Aki viszont csak az autóban tud gondolkozni, az valóban menjen ki a városból. Semmi keresni valója nincs bent. Biztosan rengeteg olyan ember lenne, aki vállalná, hogy autó használat nélkül lakjon, vagy dolgozzon a városban. Még a hatvanas évvel budapesti képei is élhető tereket mutatnak. És elsősorban az autók hiányának köszönhető tágas terek miatt.
Szép álom. Ez utópia. Bécsben és Berlinben is mindenhol autókat látsz, nem kell bennük ellenséget látni,
Budapest pedig nem nevezhető élhetetlennek, ez nonszensz: AThén az igen.
@@Zoli1965HUamit írtam, az nem Budapest specifikus. Van film a 30-as évek Lipcséjéről. A villamos döcög, s közben itt-ott egy egy autó, meg gyalogosok, kerékpárosok, s az egész város olyan tágasnak tűnik. Aminek oka, hogy a teret nem foglalják el a bádogkasztnik.