Czym jest idea krzesła? - Problem pojęć ogólnych /PODCAST #16

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 лют 2023
  • Oto jedno z największych pytań w historii filozofii: czym są pojęcia ogólne? Kiedy na przykład mówimy o krześle - nie żadnym konkretnym, tylko w ogóle jakimś, to o czym tak naprawdę mówimy? A co z pojęciami, które zawsze są abstrakcyjne - np. miłość, wiedza, życie? Czym są obiekty matematyczne, takie jak liczba 3 lub trójkąt równoboczny? To jest właśnie tzw. spór o uniwersalia, jeden z największych problemów metafizyki. W tym odcinku przyjrzymy się jego głównym stanowiskom.
    Informacje o II Forum Filozofek:
    / 5958068344215694
    Podcast możesz wesprzeć na Patronite :) O tutaj: patronite.pl/filozofiapoprost...
    To niezwykle pomocne i motywujące - dziękuję! :)
    Zapraszam też na sociale:
    Instagram: @filozofia_po_prostu
    filozofia_p...
    Facebook: Filozofia Po Prostu
    profile.php?...
    kontakt: filozofia.po.prostu.podcast@gmail.com
    Podcast powstaje dzięki niesamowitym Patronom i Patronkom: Ewa Kaliszewska, Bartłomiej Wachacz, Anna Limanowska, Justyna Wydra, Andrzej Manoryk, Pola Weryszko, Adrian Sokołowski, Patryk Neumann, Krzysztof Trela, Mateusz Merta, Mateusz Krawczyk, Krzysztof Trela, Marcin Galusik, Natalia Pietrzak, Michał Semczyszyn, Magda Juraszewska, Piotr Flak, Przemek Łukasiński, Anita Włosek, Ewa Kaminska, Filip Więcek, Piotr Romanowski, Paweł Gliwny, Aggy Dabrowska, Paweł Litwinowicz, Waldemar Wendrowski, Sebastian Cychowski, Michał Bukała, Kuba Dziadosz, Alicja Zielińska, Grzegorz Jot, Magdalena Rutkowska, Agnieszka Myszkowska, Agata Boczkowska, Ewa Glu, Michał Klatka, Beata Kupczyńska, Karol Ciba, Maria Góralska, Sebastian Cichosz, Marta Lankamer, Paweł Jastrzębski, Piotr Juszczyński, Stefan Basista, Ela Petruk, Katarzyna Ergang, Paweł Litwinowicz, Kinga Kasińska, Kinga Kasińska, Jan Nowak, Kosma Fuławka, Czeski Kot, Michał Grązka, Theodor musi, oraz Patroni i Patronki anonimowi. Dziękuję!
    OPRACOWANIA & ŹRÓDŁA:
    Po angielsku:
    M. Loux - „Metaphysics: A Contemporary Introduction” (jest tam świetnie opracowany współczesny problem uniwersaliów w sposób problemowy, czyli skupia się na problemie i argumentach, nie na historii)
    Internet Encyclopedia of Philosophy - „the Problem of Universals” - iep.utm.edu/universa/ (krótkie opracowanie problemu)
    Stanford Encyclopedia of Philosophy - „The Medieval Problem of Universals” - plato.stanford.edu/entries/un... - (szczegółowe opracowanie średnioweicznego sporu o uniwersalia)
    Po polsku:
    Filozofuj! - „Problem uniwersaliów” filozofuj.eu/arkadiusz-chrudz... (krótki opis problemu i stanowisk)
    A. Jaroszewska - „Spór o uniwersalia” - file:///Users/user/Downloads/Sp%C3%B3r_o_uniwersalia.pdf (krótki opis problemu, stanowisk i jego historii)
    T. Tatarkiewicz - „Historia Filozofii”
    F. Copleston - „Historia Filozofii”
    Te dwa ostatnie to kompendia historii filozofii. Na pewno warto zajrzeć w starożytności do rozdziałów o Platonie i Arystotelesie, następnie w średniowieczu do Tomasza z Akwinu i Williama Ockhama. W średniowieczu problem uniwersaliów był bardzo poważnym problemem (jeżeli ktoś z was przygotowuje się do matury lub olimpiady z filozofii [lub jest fascynatem historii tego problemu], należy zapoznać się z przebiegiem tzw. średniowiecznego sporu o uniwersalia). W filozofii współczesnej przede wszystkim: Husserl, Frege, Russel, Popper, Carnap; choć właściwie jest on w całej filozofii analitycznej.
    Przywołane w odcinku myśli Platona można znaleźć w tekście źródłowym:
    Platon - „Państwo”

КОМЕНТАРІ • 16

  • @eladobrowolska987
    @eladobrowolska987 Рік тому +2

    Po tym wykładzie jakże prawdziwe jest....wiem, że nic nie wiem...
    ...I jest mi już lepiej .
    Szacunek dla Pani za opanowanie tej wiedzy nie z tego Świata ❤

  • @uraniumears
    @uraniumears Рік тому +5

    Super odcinek. Uwielbiam krzesła. Mam kilka w domu.

    • @uraniumears
      @uraniumears Рік тому +1

      A tak serio, to spoko posłuchać kogoś z dość unikalnym podejściem do tematu. Jak słuchałem pierwszy raz to miałem trochę negatywne odczucia przez sposóbu wypowiedzi, ale teraz nawet toleruję. Życzę powodzenia w rozwijaniu kanału!

  • @ah5en216
    @ah5en216 Рік тому +3

    Zacny materiał

  • @ionz487
    @ionz487 Рік тому +1

    KRZESŁO. W tekstach dotyczących filozofii, psychologii, percepcji świata, itp. jako przykład i pomoc dydaktyczna, bardzo często wykorzystywane jest właśnie krzesło. Żałuję, nigdy nie notowałem tych przykładów ale uzbierałoby się całkiem pokaźne dossier. Może jest najbliższe obserwacji ale jest w tym też coś mistycznego ;-) Dziękuję za podcasty i pozdrawiam! :-)

  • @kebs5086
    @kebs5086 Рік тому +1

    No i dziś mocno nawiązałem do zagadnienia płciowości w kontekście nominalizmu. W ciemno wiedziałem, że ten podcast będzie super i kilkakrotnie go odsłuchałem.

  • @grzegorzkierepka5058
    @grzegorzkierepka5058 10 місяців тому +1

    Bardzo ciekawy wykład, ciekawy i pouczający. Dodatkowe słowo na dzis: satiacja semantyczna :D po pewnym czasie słuchania podcastu słowo "krzesło" zaczęło tracić dla mnie znaczenie; też tak mieliście?

  • @rars2139
    @rars2139 Рік тому +2

    Bardzo ciekawy temat. Dotyka natury rozmyślań filozoficznych, bo dotyczy dosyć abstrakcyjnych kwestii. A czy filozofia podjęła już może temat natury logiki? Jakoś nie trafiłem jeszcze na żadnego filozofa, który zajął się tym problemem. Np. czy prawa logiki można uznać za wpisane niejako w strukturę Rzeczywistości..? Tak jak na przykład język matematyki, który jest narzędziem do jej opisu.

  • @ukaszbaginski9150
    @ukaszbaginski9150 Рік тому +1

    Jestem nominalistą

    • @t.1071
      @t.1071 Рік тому +1

      A ja realistą , ale i tak Cię lubię

  • @lellek91
    @lellek91 Рік тому

    16:00 i dla zasięgu:)

  • @ztz9055
    @ztz9055 Рік тому +1

    moze cos o estetyce?

  • @michazero8597
    @michazero8597 Рік тому +3

    Abstrahując od krzesła..dlaczego taboret ma depresję?.."dla tego że nie ma oparcia" 😆

  • @kebs5086
    @kebs5086 Рік тому

    Idealizm Platona w tym kontekście realizmem - to okrutne.

  • @t.1071
    @t.1071 Рік тому

    Znakomicie opracowany i przedstawiony trudny i ciągle aktualny ( zwłaszcza w świetle współczesnej fizyki ) temat

  • @randellbooth7473
    @randellbooth7473 Рік тому

    P r o m o s m 😃