Sziasztok! Az erdősítésnél azt gondoltam elkezdek írni. Nem értek egyet azzal, hogy az erdő miatt a talajban vízhiány lesz. Hívjátok meg a vízgazdálkodás mesterének tanítványát Szijártó Csillát. Nagyon nagyon képben van ezekkel a dolgokkal. Nagyon örültem amikor a folyószabályozást bírálta! 👍Vissza kell állítani a fokgazdálkozást! Köszi mindent! Kívánok sok energiát és örömöt a folytatáshoz! 😎💪
Nagyon igazad van. Pont a vízmegtartást és az eső KÉPZŐDÉST segíti az erdő. A fokgazdálkodás témában is teljesen egyetértek. Talán nem visszaállítani érdemes, hanem a "jut is marad is"elv mentén visszahozni.
Én úgy értettem az erdősítés témát, és erre már magam is rájöttem, hogy nem erdősíteni kellene, hanem hagyni, hogy az nőjön, ami tud. Vagyis egy jelenleg száraz területen nem fog erdő nőni, hiába erőlködünk. Viszont ahol kiirtottuk az erdőt, ott hagyni kellene a visszaerdősülést, mert ott megvannak a feltételei. A növények nem hülyék, hogy ott nőjenek, ahol nincs elég víz számukra. Ezen kívül minden faj más igényű, tehát ha hagyjuk, akkor olyan fajok fognak elterjedni, amik bírják a helyi klímát. Az öntözés azért nem opció, mert ahol nincs víz, oda máshonnan kell vinni, azaz máshonnan veszünk el vizet.
@@wahavi Az ország egy száraz szivacs. Egy XVII. századi katonai térkép reális képet ad a potenciálról. Ha nem az volna a cél, hogy a víz mielőbb elhagyja az országot, hanem lehetőséget kapna arra, hogy a tájba beszívódhasson, akkor szinte bárhol megélnének az erdők.
Srácok! Engem is kegyetlenül frusztrál, hogy teljes gázzal rohanunk a vesztünkbe, és az emberek 99 %-a fel sem fogja, hogy nagy gáz van, nemhogy változtatna bármin, próbálná csökkenteni az ökológiai lábnyomát. Pedig csak ez az út van, csakis mi, foyasztók tudjuk kikövetelni a cégektől a valódi környezettudatosságot! Ehhez pedig nagyon sok embernek kell észhez térnie! Nagyon hálás vagyok azért, amit ez ügyben tesztek! Csak így tovább, ne foglalkozzatok a lehurrogókkal, sajnos ők vannak tévedésben. Szóval köszönetem, csak így tovább!
Akkor ne utazz el Dél-Ázsiába, mert sírva fogsz fakadni! A környezetszennyezést ott olyan komolyan tolják, hogy el sem hiszed! Bangkokban olyan szmog van például, hogy szemmel lehet látni. S, tudod amíg mi itt mindent próbálunk megtenni a környezet megóvásáért, addig ők ott teljesen világtalanok ezen a téren. Globális felébredés kellene, mert különben elvesztünk :(
A teljesség igénye nélkül: Gelencsér András, Jordán Ferenc, Dávid Gyula, Kis-Tóth Ágnes, Kiss László, Rab Árpád, Szathmáry Eörs és most Molnár László. Egyre jobban bírom ezt a csatornát. :)
@1:50:50: "áramdömping lesz, negatív áramár" - a negatív áramár nem egy (alapvetően) gazdasági kérdés (mint azt esetleg a dömping kifejezés sugallja), hanem rendszerirányítási: túlzottan megnőtt a (nem ütemezhető megújuló) betáplálás, ezért a termelő/elosztó inkább pénzt ad, csak valaki vegye már ki a rendszerből ezt a felesleget (forraljon vizet, számoljon bitkojint izzó videokártyával, elektrolizáljon még több timföldet, akármi), mielőtt megborítja az egyensúlyt igénylő hálózatot (trafók túlterhelődnek, szétesik a szinkron, stb). Mindenféle zöldeknek is el kellett magyarázni, amikor ezen örömködtek, hogy ez egyátajján nem öjjöm meg bódottá, ellenben sőt. Németből dolgozva azt is mondhatnánk: dunkelflaute helyett hellflaute. (talán egy műsort is megérne valami hozzáértővel, a villamosenergia-rendszer felépítése, alapvető lehetőségei és korlátai)
Alföldi gazdákat hallottam arra panaszkodni, hogy szerintük az országos jégkármérséklő rendszer miatt nincs elég eső, mert az nem csak a jeget mérsékli, de már eső sem jön létre miatta. Kíváncsi lennék Molnár László mit gondol erről.
12 évig vettem részt a dél-dunántúli jégeső elhárításban beavatkozás vezetőként. A bejuttatott ezüst-jodid dózisa nagyságrendekkel kisebb, hogy az a csapadék mennyiségére hatással legyen. Sajnos a Kárpát-medence melegedése az, amely a csapadékmennyiségre negatív hatást gyakorol, amelynek okát el is mondtam a műsorban. Természetesen az emberek próbálnak okokat, felelősöket megnevezni. Sajnos voltak komoly aszályok (pl. 2011, 2012, 2000, 2003 ) az előtt is, hogy az országos jégkármérséklés megkezdődött.
Az vele a helyzet, hogy ha azt szóba hoznák, akkor valójában a nátóról kellene beszélni. Meg az US Air Force bevett gyakorlatairól, amire senki nem mer vállalkozni, hiszen ez politikai tabu.
Erösen javasolt lenne valamilyen szemléltetö eszközt használni. Legalábba tabletre rajzolni, illetve annyi vizualizális anyag van a neten. Egyébként jó adás.
Sziasztok. Jó volt ez a beszélgetés. 👍 Szerintem itt már aki nem gondolkodott el, hogy mi vár ránk a jövőben az időjárás változások miatt az "szatyorban él". Szóval ne vegyètek magatokra a "vèszmadár" jelzőt. Az a tapasztalatom, hogy ha a tényekről beszél az ember akkor rásütik egyből, hogy negatív. Viszont nektek van elég pozitív beszèlgetèsetek is. Tehát az intelligens ember egyben nézi, látja. Ha edukálni szeretnétek az embereket akkor sok negatív komment az alap. Szerintem. Viszont szívesen látnèk olyan beszélgetéseket ahol a ránk váró nehézségek már nem "hit" vagy vita tárgya. Ahol meg lehetne tudni merre fordul Magyarország klímája pontosan. Vagy akár Európa vagy a bolygó pontossan mire számíthat. Ahol már nem megèrteni akarjuk, hanem tényként kezelni a nyilvánvaló változásokat. Ahol van vmi megoldás féle, hogy mit is kellene csinallni, merre indulni, ha rosszabbra fordulna, vagy mit kell tenni, mi legyen otthon ha a ránk váró fennakadásokat könnyebben szeretnénk átvèszelni, túlélő módszerek stb, stb, stb. Ez már egy "haladó" szint lenne. Azoknak akik már nem tagadnak de még nincs ötletük mit lehet vagy kell tenni. Szóval valami kézzel foghatót. Ha lenne valami, megoldás fèle a jövőre nézve, akkor talán nem lenne annyira "vèszmadár" íze az ébresztésnek.🤔 (na egy ilyen podcast után kapnátok csak 🤣🤣🤣🤣) Csak így tovább Srácok! ✌️✌️✌️
"Szóval ne vegyètek magatokra a "vèszmadár" jelzőt. Az a tapasztalatom, hogy ha a tényekről beszél az ember akkor rásütik egyből, hogy negatív." Így van! Pedig nem csak optimista és pesszimista ember van. A realista az, aki a dolgot úgy látja, ahogy van. És ha valaki realista, az nem negatív, csak kimondja a valóságot, ami lehet jó és rossz is. Ha rajtam múlna, a politikust, mint műfajt kukáznám, és a felelősségteljes pozíciókba csak szakembereket ültetnék, megfelelő tudással és tapasztalattal. Vagyis csak szakértő kormányt engednék egy-egy ország élére. De hát ez nem így van, sajnos. Túl sok a hülye és befolyásolható ember.
@@juditfarkas7567 Én eddig csak olyan előadását láttam, ahol történelmi távlatban beszélt a témáról. Nem bocsátkozott érdemben a jövőt illető témákba. (Igaz, többek között pl. megtudhattuk tőle, hogy a török időkben valójában mekkora volt a Balaton. És ennek is lehet ébresztő hatása.)
Kár hogy ennyire "osszevissza" beszel, látom néha a ket szerkeszto ur is elvesztette a fonalat, néha én is. Jó is lehetett volna kulonben, sok ujat megtudtam.
Ha folyamatosan belekérdeznek a mondandódba, és másfelé terelik a beszélgetést, akkor elég nehéz konzisztensnek maradni. Ez egy olyan összetett téma, hogy kérdésenként lehetett volna beszélni róla két órát.
@@belabreda6678 Pontosan, de a tobbi vendég eddig mindig megoldotta. Valahogy ide oda ugralt és nem vette eszre hogy a hallgatok 99% nem szakember, tehat ha nem megy fokozatosan akkor mi nem biztos hogy tudjuk kovetni, de ennek ellenere rengeteg erdekes dolgot mondott.
@@ivanborik8326 Ez azon is múlik, hogy mennyire rutinos az ember a mikrofon előtt. Egész biztos vagyok benne, hogy hasonló szituációban nagyon sokan csak hebegnek-habognak, ha nem egy előre megírt szöveg alapján kell beszélniük. Ehhez képest ez egy teljesen élvezhető beszélgetés volt, még ha sokszor el is kalandozott az interjú alany a válaszokban, de ez alapvetően nem az ő hibája volt, hanem inkább a riportereké, akik mindig közbe kérdeztek.
Ijesztő forgatókönyveken lamentálás helyett fontosabb kérdés: Mivel és hogyan lehet helyreállítani a bolygó önszabályozó rendszerét? Ki mit tehet egyénként és miben van szükség az egyénen túlmutató kormányokra, szervezetekre stb.?
Már semmit, mivel egyrészt elfogyott az idő, másrészt az eddig rendelkezésreálló több, mint 50 év alatt senki semmit nem tett ez ügyben. No jó a károk egy részét lehetne mitigálni, de még arra sincs igazán szándék.
A fogyasztói társadalmakból sacc kb. 2-3milliárdnyi embernek legalább feleznie kellene a nyersanyag és energiafogyasztását. Te milyen életet élnél fele akkora villanyszámlával, gázszámlával, vízszámlával és dupla annyi ideig használnád a telefonod, ruháid mint eddig? Na pont ezért senki nem csinál semmit. Mivel nincs más megoldás, az elitek inkább konfliktusok szítanak, háborúra játszanak egy kis népességfogyásért, illetve felpörgetik a hadiipart. Juhuuu!!! Szép kis világnak nézünk elébe!
@@asiklosi Akkor mindenki csak vár inkább? Hogy készülhetünk fel és mit tehetünk a gyerekekért, unokákért stb.? Vagy 6-16 év múlva inkább húzza le magát mindenki a budin???
@@felszipokas_osmoly Az is sokat számít, ha jól informált vagy a lehetséges következményekkel kapcsolatban és legalább lélekben készülsz arra, ha rosszabbra fordulnak a dolgok. Ha nem meglepetésként éri az embert a környezet változása, az is nagy előny tud lenni.
Sehogy. Főleg nem országos szinten.. Túl kicsik vagyunk. Hülyék irányítják a világot. Elmondták..... Kína ,India..az Usa talán most nem került szóba. Tegyük fel,hogy ma lekapcsolunk mindent. 50 év múlva kezdene visszarendeződni a klíma,de 3 napon belül anarchia. Aztán egy nap alatt megnyugtató módon kellene pl a radioaktív dolgainkat elrendezni. Ébresztő...senki nem tud megoldást.Hazudik is minden politikus,csak gumicsontokat dobálnak.
Meg szeretném kérdezni,hogy a széndioxid nem nehéz gàz?Mert a borospincékben is az képződik,a bor foràsàt követően és tudom hogy lent marad,nem szàl fel.
Ha bizonyos fokig telítődik , akkor magasabban is megjelenik a CO2 . Sokmindentől függhet , pl. : hőmérséklet , páratartalom , légmozgás , csapadék , vagy éppen szárazság , stb ..
@@ottonemarianagy5406 Valószinű,hogy én vagyok tanulatlan,bunkó,paraszt,de ha józan ésszel végig gondolom ezt a klíma hisztit,nem talàlok logikàt abban amit a tudósok mondanak.
@@robertpopradi5020 Értem részben,de amúgy fizikailag mindig lefelé törekszik,és mert nehéz gàz,és hideg gàz,nem hiszem hogy annyira fel tud szàlni nagyon magasra. Példàul komposztàlàskor is lesz mindenféle gàz,többek közt metàn,és CO2 -is.A komposztàlàs mégis ajànlott,söt nagyon zőld tev ékenység.Az erdő talaja is rothadó,és ott is lesz metàn is,és co2-is.Rengeteg ellenmondàst talàlok,az egész klíma őrületben.Én a kőrnyezetemben teljesen màst tapasztalok,mint ami a tudomàny àllàspontja.
A pincében nincs beeső napsugárzás, ami melegíti a felszínt és meleg felszálló áramlatokra készteti a levegőt, se észak-nyugati vagy déli szél sincs. A Korioli erő se dolgozik. A legtöbb pince levegőjét nem keverik erős környezeti hatások. De hadd kérdezzek: homok vihar hogy létezhet, ha a homok nehezebb a levegőnél? Vagy: a szaharai homokot át tudják repíteni légáramlatok Afrikából Európába. Az eső hogy eshet az égből? Hiszen a víz sokkal nehezebb a levegőnél....
2013 március 15-én jött volna a német barátom Stuttgartból hozzám a szülinapi bulimra. Minden járatot töröltek a hóvihar miatt. Átvonatozott Frankfurtba. Ott is leállt a reptér. Másnap tudott csak elindulni Budapestre. De a "körülmények" miatt átettem a bulit (HB) aznapra, így végül mindenki eljutott valahogy hozzám. És jó volt! Szóval a németek is beszopták azt a március idusát rendesen. Mi meg addig is kaptuk az SMS-eket. Hehhe.
Ha Európa éghajlatán a hőmérséklet azért ugrott nagyban 2 fokot, mert abbahagyták a szén égetését és kiürült az a gáz (kéndioxid?) ami eleve gátolta a melegedést, akkor miért nem ez az irány? Nem feltétlenül a szén égetése, hanem olyan aerosol, ami gátolná a felmelegedést? De úgy is feltehetném a kérdést, hogy van-e olyan gáz, ami légkörbe juttatható, csökkenti a felmelegedést és nem is öl meg mindenkit?
A troposzférikus kén-dioxid és a korom már emberek millióinak korai halálát okozta a légúti megbetegedések által. Ezért nem jó a környezetünkben. A kén-dioxid sztratoszférába fecskendezése lenne a geomérnöki tevékenység egyik módszere, mert ott tovább megmarad és nem érne minek olyan dózisban itt a felszínen.
A szálló korom akkor most Fűt vagy hűt? Molnár azt mondta hűt. Gelencsér azt szokta mondani fűt. Tegyük helyre, ha szabad kérnem. Egyébként jó volt hallgatni, még kevés is volt a 2 óra.
A forró korom fűt, a hideg korom hűt...😊 pár perc és törölnek,a buta panelproletárok....Ezeknek is cssk a pénz kellene Vágóra... pedig Vágó állítólag meghalt....😊
Jó beszélgetés volt srácok. De van egy kis bibi! A tevét nem nehezebb hanem könnyebb átvinni a tűfokán mint a 8 milliárd embert. Csak vicceltem ,figyelek!😄
Még egy hozzászólás, ez az öntözéshez kiegészítés. Ha elfogynak a gleccserek (márpedig a jelenlegi tendenciával igen) Ekkor a folyók vízhozama sokkal nagyobb mértékben fog ingadozni. Amikor nincs eső nagyon csökken a vízhozam, amikor sok eső van, az nagy árvizekkel fog lefolyni. (Meg lehet próbálni valamennyit visszatartani.) Pakson az atomreaktorok hűtése némileg bonyolultabb lesz, és persze drágább.
Egyébként az is a probléma, hogy még mindig nem jut el elegendő emberhez az információ, a tények, és csak akkor kezdenek el gondolkozni, ha már a saját bőrükön érzik a változást, de akkor meg már késő.......
Lehet, hogy néhány ponton nem érzem elég erősnek a felmelegedés okának magyarázatát, és én másként gondolom, de annyiban tetszett a beszélgetés, hogy a józanabb közönség által elfogadott felmelegedésre legfőképpen az alkalmazkodást látja megoldásként. Az is pozitív, hogy mialatt a "világ pénzét" költjük a CO2 kibocsájtás csökkentésére - szerintem fölöslegesen - végre kimondja egy üvegházhatás hívő is, hogy az eredmény minimum kétes. Sok mindenről beszélt az előadó, de valahogy arra a kérdésre nem nagyon szoktak kitérni, hogy a tengerek és óceánok vizének melegedése milyen mértékben csökkenti azok széndioxid elnyelő és tároló képességét.
Próbálom követni az előadás fonalát. Ideugrik, odaugrik, így csak a katyvasz lesz nagyobb. A folyamatos okoskodó belekérdezések akadályozzák a megértést. Nem várják meg a kifejtést, így félbemaradnak a válaszok. Az antarktiszi jeget már kezdtem érteni, akkor belerángatták az előadót az ElNinoba. Aki sokat markol, keveset fog. Nem több egy otthoni laikus zsúrbeszélgetésnél, ahol mindenki mond valamit. Kár érte.
Az erdőírtáson túllépve..minden rét ,ma már szántóföld. Nem sok igazán természetes zöld terület van. Úgyh ez is nagyon is hozzájárul ehhez.. ha már az iskolát említi h mi mit tanultunk ott...hát h ahol kopár minden ott szárazság lesz.. kellene a zöld talaj.. Hogyan lesz az esőfelhő?! . ..nézzetek utána.. Amúgy élvezhetetlen ez a műsor.. nem is néztem végig..
Szőrszál hasogatás: A Coriolis erő az észak-dél vagy dél-észak irányban mozgó tömegekre hat (kicsire és nagyra pl. óceán vize) Az északi féltekén kelet felé téríti el a testeket, a déli félekén nyugat felé. A Coriolis erő akkor hat, ha mozog egy tömeg, az egyenlítőre merőlegesen (illetve akkor maximális). A mozgást nem a Coriolis erő hozza létre.! bocsi.
Az téves állítás, hogy "Az északi féltekén kelet felé téríti el a testeket, a déli félekén nyugat felé." Ha a test az északi féltekén dél felé halad, akkor a Coriolis-erő nyugati irányba hat, azaz a menetirányhoz képest jobbra téríti el a testet. Ha ugyanitt észak felé halad, akkor is jobbra, ez esetben valóban keletre. A déli féltekén pedig mindig balra.
miklostoth állítása tévedés. A Coriolis-erő az egyenlítővel párhuzamosan mozgó testekre is hat. Az északi féltekén minden mozgást jobbra térít el, a délin balra. dgy
Szerintem teljesen érthető volt. Igaz 2x kellett meghallgatnom mert hihetetlen mennyiségű összefüggés van benne, amik csak egymással érthetők meg. Az érződik, hogy rengeteg minden szerettél volna elmondani, de akkor nem 2 hanem 8 órás lett volna a podcast.
.... hát kb tényleg .. mert annyi az idióta ... még a saját mocskukat sem képesek feltakarítani maguk után vagy a megtermelt vackokat legalább rendeltetés szerüen használni, hogy ne kelljen mindent azonnal kidobni ... ppff nem hogy bármilyen jövöbeni konzekvenciákra legyen képes gondolni ez a tömeg 😕
@@mindensegit Őszintén szólva konzervatív vagyok és valószínűleg teljesen más pártállású, de szívesen hallgatom és nézem a műsort, úgy hogy közben az Édesanyámat ápolom főállásban.
Sziasztok!
Az erdősítésnél azt gondoltam elkezdek írni.
Nem értek egyet azzal, hogy az erdő miatt a talajban vízhiány lesz.
Hívjátok meg a vízgazdálkodás mesterének tanítványát Szijártó Csillát.
Nagyon nagyon képben van ezekkel a dolgokkal.
Nagyon örültem amikor a folyószabályozást bírálta! 👍Vissza kell állítani a fokgazdálkozást!
Köszi mindent!
Kívánok sok energiát és örömöt a folytatáshoz! 😎💪
Nagyon igazad van. Pont a vízmegtartást és az eső KÉPZŐDÉST segíti az erdő.
A fokgazdálkodás témában is teljesen egyetértek. Talán nem visszaállítani érdemes, hanem a "jut is marad is"elv mentén visszahozni.
Én úgy értettem az erdősítés témát, és erre már magam is rájöttem, hogy nem erdősíteni kellene, hanem hagyni, hogy az nőjön, ami tud. Vagyis egy jelenleg száraz területen nem fog erdő nőni, hiába erőlködünk. Viszont ahol kiirtottuk az erdőt, ott hagyni kellene a visszaerdősülést, mert ott megvannak a feltételei.
A növények nem hülyék, hogy ott nőjenek, ahol nincs elég víz számukra. Ezen kívül minden faj más igényű, tehát ha hagyjuk, akkor olyan fajok fognak elterjedni, amik bírják a helyi klímát.
Az öntözés azért nem opció, mert ahol nincs víz, oda máshonnan kell vinni, azaz máshonnan veszünk el vizet.
@@wahavi Az ország egy száraz szivacs. Egy XVII. századi katonai térkép reális képet ad a potenciálról. Ha nem az volna a cél, hogy a víz mielőbb elhagyja az országot, hanem lehetőséget kapna arra, hogy a tájba beszívódhasson, akkor szinte bárhol megélnének az erdők.
Fantasztikus jó beszélgetés volt! Nagy köszönet Molnár Lászlónak!!
Srácok!
Engem is kegyetlenül frusztrál, hogy teljes gázzal rohanunk a vesztünkbe, és az emberek 99 %-a fel sem fogja, hogy nagy gáz van, nemhogy változtatna bármin, próbálná csökkenteni az ökológiai lábnyomát. Pedig csak ez az út van, csakis mi, foyasztók tudjuk kikövetelni a cégektől a valódi környezettudatosságot! Ehhez pedig nagyon sok embernek kell észhez térnie! Nagyon hálás vagyok azért, amit ez ügyben tesztek! Csak így tovább, ne foglalkozzatok a lehurrogókkal, sajnos ők vannak tévedésben. Szóval köszönetem, csak így tovább!
Akkor ne utazz el Dél-Ázsiába, mert sírva fogsz fakadni! A környezetszennyezést ott olyan komolyan tolják, hogy el sem hiszed! Bangkokban olyan szmog van például, hogy szemmel lehet látni. S, tudod amíg mi itt mindent próbálunk megtenni a környezet megóvásáért, addig ők ott teljesen világtalanok ezen a téren. Globális felébredés kellene, mert különben elvesztünk :(
ua-cam.com/users/live7FXL_7EMFt0?si=SqloLbkxO4VETJIc
az en energia fogyasztasom fele akkora mint amennyi kene ahoz hogy ne legyen globalis felemelkedes
Gondolom, már vegán vagy. Ja, nem🌿✌🏻...
@@gaborszadai1992 miert kene vegannak lennem?
A teljesség igénye nélkül: Gelencsér András, Jordán Ferenc, Dávid Gyula, Kis-Tóth Ágnes, Kiss László, Rab Árpád, Szathmáry Eörs és most Molnár László. Egyre jobban bírom ezt a csatornát. :)
😂Üdv!Köszi,megint igényes ,érdekes ,elgondolkodtató adás!💝
Köszönjük!
Köszönjük a támogatást!
Üdvözlet a stábnak, és a vendégnek is
Thanks
Köszönjük a támogatást!
@1:50:50: "áramdömping lesz, negatív áramár" - a negatív áramár nem egy (alapvetően) gazdasági kérdés (mint azt esetleg a dömping kifejezés sugallja), hanem rendszerirányítási: túlzottan megnőtt a (nem ütemezhető megújuló) betáplálás, ezért a termelő/elosztó inkább pénzt ad, csak valaki vegye már ki a rendszerből ezt a felesleget (forraljon vizet, számoljon bitkojint izzó videokártyával, elektrolizáljon még több timföldet, akármi), mielőtt megborítja az egyensúlyt igénylő hálózatot (trafók túlterhelődnek, szétesik a szinkron, stb).
Mindenféle zöldeknek is el kellett magyarázni, amikor ezen örömködtek, hogy ez egyátajján nem öjjöm meg bódottá, ellenben sőt.
Németből dolgozva azt is mondhatnánk: dunkelflaute helyett hellflaute.
(talán egy műsort is megérne valami hozzáértővel, a villamosenergia-rendszer felépítése, alapvető lehetőségei és korlátai)
Alföldi gazdákat hallottam arra panaszkodni, hogy szerintük az országos jégkármérséklő rendszer miatt nincs elég eső, mert az nem csak a jeget mérsékli, de már eső sem jön létre miatta. Kíváncsi lennék Molnár László mit gondol erről.
12 évig vettem részt a dél-dunántúli jégeső elhárításban beavatkozás vezetőként. A bejuttatott ezüst-jodid dózisa nagyságrendekkel kisebb, hogy az a csapadék mennyiségére hatással legyen. Sajnos a Kárpát-medence melegedése az, amely a csapadékmennyiségre negatív hatást gyakorol, amelynek okát el is mondtam a műsorban. Természetesen az emberek próbálnak okokat, felelősöket megnevezni. Sajnos voltak komoly aszályok (pl. 2011, 2012, 2000, 2003 ) az előtt is, hogy az országos jégkármérséklés megkezdődött.
Igen, mi újság a chemtaillel?
Különben szuperek vagytok mindig! 👏👏👏 Akinek nem tetszik, húzzon arrébb.....!
Annyi, hogy baromság. Remélem kielégítő volt a válasz. :-)
Semmi.
Szerinted baromság@@belabreda6678
Az vele a helyzet, hogy ha azt szóba hoznák, akkor valójában a nátóról kellene beszélni. Meg az US Air Force bevett gyakorlatairól, amire senki nem mer vállalkozni, hiszen ez politikai tabu.
Erösen javasolt lenne valamilyen szemléltetö eszközt használni. Legalábba tabletre rajzolni, illetve annyi vizualizális anyag van a neten. Egyébként jó adás.
Sziasztok. Jó volt ez a beszélgetés. 👍 Szerintem itt már aki nem gondolkodott el, hogy mi vár ránk a jövőben az időjárás változások miatt az "szatyorban él".
Szóval ne vegyètek magatokra a "vèszmadár" jelzőt. Az a tapasztalatom, hogy ha a tényekről beszél az ember akkor rásütik egyből, hogy negatív.
Viszont nektek van elég pozitív beszèlgetèsetek is. Tehát az intelligens ember egyben nézi, látja.
Ha edukálni szeretnétek az embereket akkor sok negatív komment az alap. Szerintem.
Viszont szívesen látnèk olyan beszélgetéseket ahol a ránk váró nehézségek már nem "hit" vagy vita tárgya. Ahol meg lehetne tudni merre fordul Magyarország klímája pontosan. Vagy akár Európa vagy a bolygó pontossan mire számíthat. Ahol már nem megèrteni akarjuk, hanem tényként kezelni a nyilvánvaló változásokat. Ahol van vmi megoldás féle, hogy mit is kellene csinallni, merre indulni, ha rosszabbra fordulna, vagy mit kell tenni, mi legyen otthon ha a ránk váró fennakadásokat könnyebben szeretnénk átvèszelni, túlélő módszerek stb, stb, stb.
Ez már egy "haladó" szint lenne. Azoknak akik már nem tagadnak de még nincs ötletük mit lehet vagy kell tenni. Szóval valami kézzel foghatót. Ha lenne valami, megoldás fèle a jövőre nézve, akkor talán nem lenne annyira "vèszmadár" íze az ébresztésnek.🤔 (na egy ilyen podcast után kapnátok csak 🤣🤣🤣🤣)
Csak így tovább Srácok!
✌️✌️✌️
"Szóval ne vegyètek magatokra a "vèszmadár" jelzőt. Az a tapasztalatom, hogy ha a tényekről beszél az ember akkor rásütik egyből, hogy negatív." Így van! Pedig nem csak optimista és pesszimista ember van. A realista az, aki a dolgot úgy látja, ahogy van. És ha valaki realista, az nem negatív, csak kimondja a valóságot, ami lehet jó és rossz is. Ha rajtam múlna, a politikust, mint műfajt kukáznám, és a felelősségteljes pozíciókba csak szakembereket ültetnék, megfelelő tudással és tapasztalattal. Vagyis csak szakértő kormányt engednék egy-egy ország élére. De hát ez nem így van, sajnos. Túl sok a hülye és befolyásolható ember.
Ajánlom figyelmedbe Rácz Lajos előadásait. Van a Válaszonline-on is.
@@juditfarkas7567 Én eddig csak olyan előadását láttam, ahol történelmi távlatban beszélt a témáról. Nem bocsátkozott érdemben a jövőt illető témákba. (Igaz, többek között pl. megtudhattuk tőle, hogy a török időkben valójában mekkora volt a Balaton. És ennek is lehet ébresztő hatása.)
Most már nem lehet csak ekkora. Amikor elkezdték körbe építeni kellet a Sió csatorna.
Boldogság : amikor a dolgok megkívánhatatlanok és elutasíthatatlanok egyszerre.
Mindig jó kedvem lesz tőletek megyek is drogozni 😅
A spotifyon miért csak 20 percig tart ez az adás?
Technikai hiba, holnapra orvosoljuk!
Kár hogy ennyire "osszevissza" beszel, látom néha a ket szerkeszto ur is elvesztette a fonalat, néha én is. Jó is lehetett volna kulonben, sok ujat megtudtam.
Ha folyamatosan belekérdeznek a mondandódba, és másfelé terelik a beszélgetést, akkor elég nehéz konzisztensnek maradni. Ez egy olyan összetett téma, hogy kérdésenként lehetett volna beszélni róla két órát.
@@belabreda6678 Pontosan, de a tobbi vendég eddig mindig megoldotta. Valahogy ide oda ugralt és nem vette eszre hogy a hallgatok 99% nem szakember, tehat ha nem megy fokozatosan akkor mi nem biztos hogy tudjuk kovetni, de ennek ellenere rengeteg erdekes dolgot mondott.
@@ivanborik8326 Ez azon is múlik, hogy mennyire rutinos az ember a mikrofon előtt. Egész biztos vagyok benne, hogy hasonló szituációban nagyon sokan csak hebegnek-habognak, ha nem egy előre megírt szöveg alapján kell beszélniük. Ehhez képest ez egy teljesen élvezhető beszélgetés volt, még ha sokszor el is kalandozott az interjú alany a válaszokban, de ez alapvetően nem az ő hibája volt, hanem inkább a riportereké, akik mindig közbe kérdeztek.
Ijesztő forgatókönyveken lamentálás helyett fontosabb kérdés: Mivel és hogyan lehet helyreállítani a bolygó önszabályozó rendszerét? Ki mit tehet egyénként és miben van szükség az egyénen túlmutató kormányokra, szervezetekre stb.?
Már semmit, mivel egyrészt elfogyott az idő, másrészt az eddig rendelkezésreálló több, mint 50 év alatt senki semmit nem tett ez ügyben. No jó a károk egy részét lehetne mitigálni, de még arra sincs igazán szándék.
A fogyasztói társadalmakból sacc kb. 2-3milliárdnyi embernek legalább feleznie kellene a nyersanyag és energiafogyasztását. Te milyen életet élnél fele akkora villanyszámlával, gázszámlával, vízszámlával és dupla annyi ideig használnád a telefonod, ruháid mint eddig?
Na pont ezért senki nem csinál semmit.
Mivel nincs más megoldás, az elitek inkább konfliktusok szítanak, háborúra játszanak egy kis népességfogyásért, illetve felpörgetik a hadiipart. Juhuuu!!! Szép kis világnak nézünk elébe!
@@asiklosi Akkor mindenki csak vár inkább? Hogy készülhetünk fel és mit tehetünk a gyerekekért, unokákért stb.? Vagy 6-16 év múlva inkább húzza le magát mindenki a budin???
@@felszipokas_osmoly Az is sokat számít, ha jól informált vagy a lehetséges következményekkel kapcsolatban és legalább lélekben készülsz arra, ha rosszabbra fordulnak a dolgok. Ha nem meglepetésként éri az embert a környezet változása, az is nagy előny tud lenni.
Sehogy. Főleg nem országos szinten.. Túl kicsik vagyunk. Hülyék irányítják a világot. Elmondták..... Kína ,India..az Usa talán most nem került szóba. Tegyük fel,hogy ma lekapcsolunk mindent. 50 év múlva kezdene visszarendeződni a klíma,de 3 napon belül anarchia. Aztán egy nap alatt megnyugtató módon kellene pl a radioaktív dolgainkat elrendezni. Ébresztő...senki nem tud megoldást.Hazudik is minden politikus,csak gumicsontokat dobálnak.
Akkor Japánban mégis hogy tudják előre jelezni percre pontosan az időjárást?
Sehogy. A cunamikkal mindig beszívják.
Meg szeretném kérdezni,hogy a széndioxid nem nehéz gàz?Mert a borospincékben is az képződik,a bor foràsàt követően és tudom hogy lent marad,nem szàl fel.
Ha bizonyos fokig telítődik , akkor magasabban is megjelenik a CO2 . Sokmindentől függhet , pl. : hőmérséklet , páratartalom , légmozgás , csapadék , vagy éppen szárazság , stb ..
Lehet hogy más gázokat kellene ártalmas- nak vélni
@@ottonemarianagy5406 Valószinű,hogy én vagyok tanulatlan,bunkó,paraszt,de ha józan ésszel végig gondolom ezt a klíma hisztit,nem talàlok logikàt abban amit a tudósok mondanak.
@@robertpopradi5020 Értem részben,de amúgy fizikailag mindig lefelé törekszik,és mert nehéz gàz,és hideg gàz,nem hiszem hogy annyira fel tud szàlni nagyon magasra.
Példàul komposztàlàskor is lesz mindenféle gàz,többek közt metàn,és CO2 -is.A komposztàlàs mégis ajànlott,söt nagyon zőld tev ékenység.Az erdő talaja is rothadó,és ott is lesz metàn is,és co2-is.Rengeteg ellenmondàst talàlok,az egész klíma őrületben.Én a kőrnyezetemben teljesen màst tapasztalok,mint ami a tudomàny àllàspontja.
A pincében nincs beeső napsugárzás, ami melegíti a felszínt és meleg felszálló áramlatokra készteti a levegőt, se észak-nyugati vagy déli szél sincs. A Korioli erő se dolgozik. A legtöbb pince levegőjét nem keverik erős környezeti hatások.
De hadd kérdezzek: homok vihar hogy létezhet, ha a homok nehezebb a levegőnél? Vagy: a szaharai homokot át tudják repíteni légáramlatok Afrikából Európába.
Az eső hogy eshet az égből? Hiszen a víz sokkal nehezebb a levegőnél....
❤️💗❤️💗❤️💗❤️
Amint otthon leszek kuldok majp egy kis tamogatast. Nagyon megerdemlitek.
2013 március 15-én jött volna a német barátom Stuttgartból hozzám a szülinapi bulimra. Minden járatot töröltek a hóvihar miatt. Átvonatozott Frankfurtba. Ott is leállt a reptér. Másnap tudott csak elindulni Budapestre. De a "körülmények" miatt átettem a bulit (HB) aznapra, így végül mindenki eljutott valahogy hozzám. És jó volt! Szóval a németek is beszopták azt a március idusát rendesen. Mi meg addig is kaptuk az SMS-eket. Hehhe.
💯❤❤❤❤❤💯
Ha Európa éghajlatán a hőmérséklet azért ugrott nagyban 2 fokot, mert abbahagyták a szén égetését és kiürült az a gáz (kéndioxid?) ami eleve gátolta a melegedést, akkor miért nem ez az irány? Nem feltétlenül a szén égetése, hanem olyan aerosol, ami gátolná a felmelegedést? De úgy is feltehetném a kérdést, hogy van-e olyan gáz, ami légkörbe juttatható, csökkenti a felmelegedést és nem is öl meg mindenkit?
A troposzférikus kén-dioxid és a korom már emberek millióinak korai halálát okozta a légúti megbetegedések által. Ezért nem jó a környezetünkben. A kén-dioxid sztratoszférába fecskendezése lenne a geomérnöki tevékenység egyik módszere, mert ott tovább megmarad és nem érne minek olyan dózisban itt a felszínen.
Talán a savas eső sem olyan egészséges. Állítólag pusztítja az erdőket és elvásik tőle az ember foga,mint a coca colától.
A szálló korom akkor most Fűt vagy hűt? Molnár azt mondta hűt. Gelencsér azt szokta mondani fűt.
Tegyük helyre, ha szabad kérnem.
Egyébként jó volt hallgatni, még kevés is volt a 2 óra.
A forró korom fűt, a hideg korom hűt...😊 pár perc és törölnek,a buta panelproletárok....Ezeknek is cssk a pénz kellene Vágóra... pedig Vágó állítólag meghalt....😊
@@andrasmegyeri2340 tuskó
Jó beszélgetés volt srácok. De van egy kis bibi! A tevét nem nehezebb hanem könnyebb átvinni a tűfokán mint a 8 milliárd embert. Csak vicceltem ,figyelek!😄
Még egy hozzászólás, ez az öntözéshez kiegészítés.
Ha elfogynak a gleccserek (márpedig a jelenlegi tendenciával igen)
Ekkor a folyók vízhozama sokkal nagyobb mértékben fog ingadozni. Amikor nincs eső nagyon csökken a vízhozam, amikor sok eső van, az nagy árvizekkel fog lefolyni. (Meg lehet próbálni valamennyit visszatartani.)
Pakson az atomreaktorok hűtése némileg bonyolultabb lesz, és persze drágább.
A gleccserek fogyása már az elmúlt évtizedekben egyre szélsőségesebbé tette a Duna vízhozamát.
Ez nagyon renbe volt.
Hat nem tudom, egy kicsit kozerthetobben kellett volna mondani a dolgokat, de lehet, hogy csak en nem ertettem amit mond.
A Milankovich elmélet mennyiben befolyásolja?
néhány évtizedes időtávon a Milankovich elmélet hatása teljességgel elhanyagolható
Egyébként az is a probléma, hogy még mindig nem jut el elegendő emberhez az információ, a tények, és csak akkor kezdenek el gondolkozni, ha már a saját bőrükön érzik a változást, de akkor meg már késő.......
Balogh Pétert is meghívhatnátok az ártéri gazdálkodás ügyében.
Jót nevettem az elején,holnap esik a nap 😅Jókedélyű a vendég,de semmit nem jegyeztem meg,nekem ez túl száraz anyag volt.
"Korom... fekete...veri vissza..." hmmm Gelencsér Proff elenkezőjét mondta
A fehér veri vissza, a fekete segíti a felmelegedést.
Meteorológus Mihály igazi meteorológus?
Lehet, hogy néhány ponton nem érzem elég erősnek a felmelegedés okának magyarázatát, és én másként gondolom, de annyiban tetszett a beszélgetés, hogy a józanabb közönség által elfogadott felmelegedésre legfőképpen az alkalmazkodást látja megoldásként.
Az is pozitív, hogy mialatt a "világ pénzét" költjük a CO2 kibocsájtás csökkentésére - szerintem fölöslegesen - végre kimondja egy üvegházhatás hívő is, hogy az eredmény minimum kétes.
Sok mindenről beszélt az előadó, de valahogy arra a kérdésre nem nagyon szoktak kitérni, hogy a tengerek és óceánok vizének melegedése milyen mértékben csökkenti azok széndioxid elnyelő és tároló képességét.
Szerintem nem a meteorológust szidják..hanem a felmenőit😊
Próbálom követni az előadás fonalát. Ideugrik, odaugrik, így csak a katyvasz lesz nagyobb. A folyamatos okoskodó belekérdezések akadályozzák a megértést. Nem várják meg a kifejtést, így félbemaradnak a válaszok. Az antarktiszi jeget már kezdtem érteni, akkor belerángatták az előadót az ElNinoba. Aki sokat markol, keveset fog. Nem több egy otthoni laikus zsúrbeszélgetésnél, ahol mindenki mond valamit. Kár érte.
Az erdőírtáson túllépve..minden rét ,ma már szántóföld. Nem sok igazán természetes zöld terület van. Úgyh ez is nagyon is hozzájárul ehhez.. ha már az iskolát említi h mi mit tanultunk ott...hát h ahol kopár minden ott szárazság lesz.. kellene a zöld talaj..
Hogyan lesz az esőfelhő?!
. ..nézzetek utána..
Amúgy élvezhetetlen ez a műsor.. nem is néztem végig..
Szőrszál hasogatás:
A Coriolis erő az észak-dél vagy dél-észak irányban mozgó tömegekre hat (kicsire és nagyra pl. óceán vize)
Az északi féltekén kelet felé téríti el a testeket, a déli félekén nyugat felé.
A Coriolis erő akkor hat, ha mozog egy tömeg, az egyenlítőre merőlegesen (illetve akkor maximális).
A mozgást nem a Coriolis erő hozza létre.! bocsi.
Az téves állítás, hogy "Az északi féltekén kelet felé téríti el a testeket, a déli félekén nyugat felé."
Ha a test az északi féltekén dél felé halad, akkor a Coriolis-erő nyugati irányba hat, azaz a menetirányhoz képest jobbra téríti el a testet. Ha ugyanitt észak felé halad, akkor is jobbra, ez esetben valóban keletre. A déli féltekén pedig mindig balra.
miklostoth állítása tévedés.
A Coriolis-erő az egyenlítővel párhuzamosan mozgó testekre is hat. Az északi féltekén minden mozgást jobbra térít el, a délin balra.
dgy
sajnos az úr nagyon nehezen tud érthető mondatokban beszélni
Gondolkodtam, hogy írjam ezt le, de nekem is nehéz volt követnem. Mintha több podcast készülne, de átlagosabbak.
Valóban túl sok minden szerettem volna elmagyarázni. Ehhez viszont még több idő szükséges.
Szerintem teljesen érthető volt. Igaz 2x kellett meghallgatnom mert hihetetlen mennyiségű összefüggés van benne, amik csak egymással érthetők meg. Az érződik, hogy rengeteg minden szerettél volna elmondani, de akkor nem 2 hanem 8 órás lett volna a podcast.
Hát,kinek,hogy... azért egy videó legalább visszatekerhető,ha elsőre valami nem ok.
Olyan méretű közös legelőről van szó, annyi állattartóval, hogy nem látok reális megoldást.
Remélem egyedül vagyok, de ez nekem most nem tetszett. Annyira érdekes a téma pedig!
Nem volt egyben. Fáradtak a fiúk?
Esik a nap ..😂
Ezt elviszem innen ...
2 biboldó
Militarizált társadalomra lessz szükség hosszú távon...
Akkor az ész sose fog uralkodni.😊
miért ?! .. ön szerint volna rá egyáltalán bármiféle remény ?!?!?😅😂@@andrasmegyeri2340
.... hát kb tényleg .. mert annyi az idióta ... még a saját mocskukat sem képesek feltakarítani maguk után vagy a megtermelt vackokat legalább rendeltetés szerüen használni, hogy ne kelljen mindent azonnal kidobni ... ppff nem hogy bármilyen jövöbeni konzekvenciákra legyen képes gondolni ez a tömeg 😕
Eddig se tette és ezutàn sem fogja sajnos @@andrasmegyeri2340
Thanks
Köszönjük!
Mi köszönjük! :)
@@mindensegit Őszintén szólva konzervatív vagyok és valószínűleg teljesen más pártállású, de szívesen hallgatom és nézem a műsort, úgy hogy közben az Édesanyámat ápolom főállásban.
Köszönjük!
Köszi, Chef! 😏
Köszönjük!
Köszönjük!