Wkłada Pan wiele w popularyzację nauki i krytycznego myślenia. Oprócz ciekawego sposobu prowadzania programu przez Pana i Pana wiedzy, zaprasza Pan gości, którzy należą do wybitnej elity intelektualnej, a także pokazuje Pan ośrodki jak np. CERN. Ta wiedza jest nie do przecenienia. Dziękuję. Bardzo dziękuję.
Te krytyczne myślenie czasem się wyłącza, jak dochodzi do promowania własnej dziedziny. Najlepsze są argumenty o odpryskach technologicznych przy wspieraniu finansowania projektów naukowych. Ostatnio podobało mi się, jak biadolił o poziomie edukacji omawiając wyniki PISA, w których jesteśmy w czołówce światowej.
Szkoda, że docenianie czyjejś pracy nazywane jest wazeliną, ale cóż, do niskiej kultury wypowiedzi w internecie się już przyzwyczaiłem. To, że jestem wdzięczny Panu Tomaszowi za jego pracę, nie oznacza, że we wszystkim się z nim zgadzam i jestem wobec niego bezkrytyczny (chociażby nie podoba mi się wspomniane już promowanie zielonych technologii, które wg mnie gubią Europę). Suma Summarum uważam, że działalność p. Rożka przynosi dużo więcej pożytku niż szkód. Jeśli ktoś chce polemizować, zapraszam, choć apeluję o kulturę wypowiedzi. Z prostakami nie wdaję się w dyskusję, bo szkoda czasu.
Nie znam się na tym, ale ile czasu idzie sygnał z ziemi do Voyagera??? Jak olbrzymia musi być siła sygnału, aby dotarła do sondy, która jest miliony km od ziemi.... I sygnał ten wraz z odległością od Ziemi pewnie rozprasza się... Jak więc to wszystko możliwe???
Dla mnie Voyagery są niesamowite. Fakt, że coś od ludzi jest tak długo w kosmosie i dalej jesteśmy w stanie odbierać dane, a nawet zmieniać oprogramowanie jest szalone
Czy ja wiem? Jako ludzkość zręcznie i skutecznie korzystamy z możliwości jakie daje nam fizyka we wszechświecie w jakim istniejemy, żeby badać świat i komunikować się na odległość. Szalone jest jedynie to, że nadal widzimy konflikty wewnętrzne i wojny jako "dobre" rozwiązanie problemów na Ziemi. Tym bardziej, że całe nasze życie zależy od atmosfery grubości kilku kilometrów i nie wiele trzeba byśmy przestali istnieć raz na zawsze.
To fakt, prawie 50 lat w kosmosie to coś niesamowitego ale z drugiej strony przez ten czas odleciały od nas na zaledwie na około 24 godziny świetlne a tymczasem najbliższa naszego układu słonecznego gwiazda znajduje się około 4 lata świetlne od nas, to pokazuje, że jesteśmy bez szans aby tam dotrzeć.
Co by nie powiedzieć Voyager to ogromny sukces i wytrzymałość tych urządzeń jest legendarna. Już sam fakt że kiedyś zamilkną to będzie smutna sprawa. Dla wielu pracujących przy tym projekcie skończy się pewien etap w życiu.
Co więcej dla niektórych to mogło być przecież nawet całe zawodowe życie. Swoją drogą ciekawe czy są na Świecie tacy ludzie którzy stali się tak wyspecjalizowanymi specjalistami że ich cała kariera zawodowa wpisuje się w nazwę Voyager @@piotrpacewicz9078
@@andrzejbrodziak2308 Jeśli kamera była skierowana bezpośrednio na Ziemię, lub w jej pobliżu, to niemożliwym jest uchwycenie gwiazd czy innych obiektów w oddali przez tak zwane "light pollution", Ziemia jest zbyt jasna i można to zjawisko przedstawić nawet w domu, przykładając w odpowiedniej odległości aparat do żarówki. Po zrobieniu zdjęcia oprócz żarówki nie dostrzeżemy żadnych obiektów poza właśnie zaświeconą żarówką.
I pomyśleć, że kolejne misje Apollo oraz wiele wystrzelonych sond, w tym i Voyagerów, to już kawałek i mojego upływającego życia. Dziękuję za ciekawy program, i oby więcej dla ciekawych świata.
Dzięki za materiał podtrzymujący moją fazę na tematy związane z kosmosem ;) Wielka szkoda, że nie wysyłamy nowych misji... Przecież jak skończą się Voyagery, to już nic nie będzie w takiej odległości od Ziemi, żebyśmy nie musieli czekać kolejne dziesiątki lat na to, jak nowe sondy dotrą do tych samych miejsc ;-;
Uwielbiam Pana materiały edukacyjne. Bardzo profesjonalne, z odrobiną humoru 🙂 Bardzo się cieszę że odnajduje się Pan w tej misji i ma Pan ten zapał pomimo różnych zawirowań. Pozdrawiam!
Rewelacja! No i ta sonda 1:1 do obejrzenia, zawsze mi brakuje jak patrze na różne dziełą ludzkiej techniki precyzyjnych opisów co to za moduły i jak działają. Super!
Mam taką cichą satysfakcję z tego że na najbardziej oddalonym od Ziemi obiekcie wykonanym ręką człowieka znajduje się informacja że rasa ludzka to dwie płcie. Jak dobrze że nie wysyłamy tego sprzętu teraz ani, że Netflix nie współfinansuje tego przedsięwzięcia bo wstydziłbym się przed kosmitami.
Jestem pełen podziwu dla tych, którzy projektowali te sondy. Prawie 50 lat wystawione na działanie promieniowania kosmicznego, a te nadal działają. Ciekaw jestem jak długo pociągnie New Horizons.
Pod względem rozmachu, wpływu na ludzką wyobraźnię, inspiracji, czy wreszcie ilości wynalazków, które dzięki temu programowi ujrzały światło dzienne a potem przeszły do użytku codziennego, nie ma wspanialszego programu kosmicznego od Apollo.A A materiał jak zwykle super merytoryczny. Oby więcej o kosmosie :)
Rewelacja! Panie Tomaszu, Mistrzu, Proszę o rozszerzenie tematu zawartości muzycznych, tekstów i innych informacji zawartych na złotej płycie. Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam 🙏❤
Jak zawsze wybitny odcinek! Dużo ciekawej wiedzy przekazanej w przystępnej formie. Pan Artur też bardzo fajnie opowiadał. :D Nie mówiąc o śpiewaniu radzieckiej piosenki, haha! Pozdrawiam i czekam na więcej :)
Świetny przykład myśli inżynierskiej. Like za promowanie nauki. Bardzo dobra uwaga odnośnie błędów, które zawsze się zdarzają i nie sposób przewidzieć wszystkich. W dzisiejszym wygłaskanym i cudownym świecie do coraz więcej ludzi ma problem żeby to zrozumieć.
Świetny film przypomniało mi się jak w młodości oglądałem tego typu programy. Niezwykle ciekawie przedstawione to jest. To jak inżynierowie radzą sobie z awariami sprzętu który jest oddalony tak bardzo.. Niesamowite
zakres słuchu kota obejmuje częstotliwości od około 48 Hz do 85 kHz. zakres słuchu psa wynosi zwykle od około 40 Hz do 60 kHz zakres słuchu człowieka, to około 20 Hz do 20 kHz (słabo) zakres słuchu krowy wynosi od około 23 Hz do 35 kHz zakres słuchu konia wynosi od około 16 Hz do 44 kHz zakres słuchu nietoperza wynosi od około 20 Hz do 200 kHz w programowej radiofonii europejskiej używany jest zakres 144-288 kHz. nietoperze SŁYSZĄ radio.
Jak dla mnie oczywiste jest, że pośród miliarda galaktyk i planet musi być inna forma życia. Nie ważne czy wyglądają podobnie czy nie, ISTNIEJĄ. Tak samo oczywiste jest, że raczej nigdy się nie spotkamy z prostych powodów, których uczono nas na poziomie gimnazjum. Sam fakt prędkości światła, który sprawia, że wszystkie planety i układy, które możemy zauważyć w tym momencie wcale tak nie wyglądają. Widzimy je z przeszłości gdyż tak długo dochodzi do nas "obraz". Z tego samego powodu podróż jest zbyt długa aby była możliwa z jakiegokolwiek zakątka wszechświata na Ziemię. Nawet jeżeli chcieliby do nas dolecieć, nie mają jak. Nie starczyłoby im czasu.
Mam prośbę, gdyby Pan kiedyś wrócił do tematu czy mógłby Pan zapytać o jedną kwestię, mianowicie "Czy można ufać pomiarom które zbierają te sondy". Kto kiedykolwiek miał styczność z metrologią i techniką eksperymentu ten wie jak ważna jest kalibracja urządzeń pomiarowych. Kto prowadzi badania certyfikowane ten także wie jak szybko te najczulsze aparaty potrafią się rozstroić. Voyager ma już za sobą niemal 50 lat lotu przez przestrzeń. Na aparaturę pomiarową oddziałuje stale promieniowanie, uderzają w niego wysoko energetyczne cząstki, kurz, pył a i pewnie mikro meteoryt się czasem zaplątał. Sama elektronika także nie jest wieczna i degraduje pod wpływem cząstek o energisch liczonych w setkach GeV. Natomiast czułość by mierzyć przestrzeń musi być na odpowiednim poziomie. Skąd naukowcy w NASA mają pewność że to co dostajemy to stan faktyczny a nie spaczony wieloletnią ekspozycją i bardzo subtelną, powolną ale stałą dekalibracją urządzeń pomiarowych.
Ludzkość i nasza przygoda z kosmosem, nasuwa mi pewną analogie - to tak jak by zakończyć przygodę z grą na samouczku. Materiał, jak zwykle wyborny i w moim ulubionym temacie (okej 1 z 2 ulubionych tematów, bo drugi to morskie głębiny)
hmmm ciekawa metafora ale ja bym bardziej powiedział że sami podejmujemy wybór że na końcu samouczka ma być niesmiertelny boss nie do przejscia... jak już fizyka nam pozwoli latać dalej jak wyrzucać grawitacyjnie z planety to lekarz Ci da rutinoscorbin na płatną recepte a nie poradzimy Sobie z radiacją w kosmosie :D w tym samouczku trzebabyło wykopać dół przed sobą przez który nie da się przeskoczyć i trzeba do niego wpaść ta gra ma bugi :D pozdrawiam
Jakbym oglądał SONDĘ prowadzoną przez Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka. Z tą różnicą, że Pan dr Rożek udźwignął temat w pojedynkę. DZIĘKUJĘ PANIE DOKTORZE.
Wciągnąłem się w ten materiał :D. Mógłbyś nagrać coś o tym w jaki sposób te voyagery się przysłużyły ludzkości? Zrozumiałe, że między innymi robiąc zdjęcia, ale ciekawi mnie jak naukowcy wykorzystali ów zdjęcia, bo jak mówisz, że voyagery są najważniejszymi sondami kosmicznymi to trochę mnie to zaczęło ciekawić.
Bardzo fajny materiał. To ciekawe, że tak bardzo chcemy pokazywać potencjalnym obcym cywilizacjom gdzie się znajdujemy. Bo generalnie, jeśli na takową w końcu natrafimy a okaże się ona dużo bardziej rozwinięta niż my, to należałoby zakładać, że będzie ekspansywna... dlatego wydaje mi się, że powinniśmy jednak siedzieć po cichutku na naszej małej Ziemi :)
Dla mnie Voyager to jedna z najważniejszych misji. Skala wyzwania wywoływała zawrót głowy dziesięciolatka i ukształtowała moja wyobraźnię. To Voyager a nie np. misje księżycowe uświadomiły mi majestat kosmosu. Ledwie wypełzliśmy poza atmosferę a tu wysyłamy w otwarty kosmos sondy. Każdy smarkacz znał rysunki na Złotej Płycie. Do dziś, gdy myślę o bezmiarze pustki i kruchości Voyagerów, odczuwam dziecięcy zachwyt.
Misja apollo, vayagery i teleskop huble'a to chyba najbardziej ikoniczne misje i instrumenty kosmiczne, które od dzieciństwa najbardziej kojarzą mi się z odkrywaniem kosmosu
Pamiętam jak bardzo byłem zafascynowany sondami Voyager a czytałem o nich w "Młodym techniku". Pamiętam także niesamowite zdjęcia wielkich planet przysłane z odległych rejonów układu słonecznego 🤗
Hola, hola, moment, moment. Dlaczego sondy Pioneer 10 i 11 są tak traktowane po macoszemu? To właśnie one przetarły szlak dla voyagerów 1 i 2. Mają bardzo podobną konstrukcję i to głównie One wywarły wpływ na to Jak zbudowane będą Voyagery.
Mistrzu poprosimy więcej materiałów na temat różnych misji kosmicznych rozłożonych na czynniki pierwsze. Świetnie omówiłeś misję Voyagerów. SciFun też elegancko omówił program Apollo. Fajnie się to ogląda a i się czegoś ciekawego dowiem. Pozdrawiam.
Moim zdaniem to najważniejsza misja kosmiczna jaka do tej pory zostala zrealizowana👍 Do tego sondy są dwa lata mlodsze ode mnie 😊 Mam jedno pytanie. Czy New Horizons też jest planowany do podobnego dzialania ?
ahhh dam suba i zobacze nastepny odcinek licze na krótkie proste tlumaczenia o nauce od podstaw a nie 23 wiek i voyager 6 a potem mix informacji... to tak jakbym oglądał atlas w podstawówce i nauczeciel mówił że planety krążą wokół słońca a nie lecą spiralą za naszym słońcem po galaktyce z wizualizacją... życze rozwoju kanału do tego miliona subów
Wkłada Pan wiele w popularyzację nauki i krytycznego myślenia. Oprócz ciekawego sposobu prowadzania programu przez Pana i Pana wiedzy, zaprasza Pan gości, którzy należą do wybitnej elity intelektualnej, a także pokazuje Pan ośrodki jak np. CERN. Ta wiedza jest nie do przecenienia. Dziękuję. Bardzo dziękuję.
Te krytyczne myślenie czasem się wyłącza, jak dochodzi do promowania własnej dziedziny. Najlepsze są argumenty o odpryskach technologicznych przy wspieraniu finansowania projektów naukowych.
Ostatnio podobało mi się, jak biadolił o poziomie edukacji omawiając wyniki PISA, w których jesteśmy w czołówce światowej.
Wazelina aż kapie.
hehehe no ! @@dybus87
Szkoda, że docenianie czyjejś pracy nazywane jest wazeliną, ale cóż, do niskiej kultury wypowiedzi w internecie się już przyzwyczaiłem.
To, że jestem wdzięczny Panu Tomaszowi za jego pracę, nie oznacza, że we wszystkim się z nim zgadzam i jestem wobec niego bezkrytyczny (chociażby nie podoba mi się wspomniane już promowanie zielonych technologii, które wg mnie gubią Europę).
Suma Summarum uważam, że działalność p. Rożka przynosi dużo więcej pożytku niż szkód. Jeśli ktoś chce polemizować, zapraszam, choć apeluję o kulturę wypowiedzi. Z prostakami nie wdaję się w dyskusję, bo szkoda czasu.
Nie znam się na tym, ale ile czasu idzie sygnał z ziemi do Voyagera???
Jak olbrzymia musi być siła sygnału, aby dotarła do sondy, która jest miliony km od ziemi.... I sygnał ten wraz z odległością od Ziemi pewnie rozprasza się... Jak więc to wszystko możliwe???
Dla mnie Voyagery są niesamowite. Fakt, że coś od ludzi jest tak długo w kosmosie i dalej jesteśmy w stanie odbierać dane, a nawet zmieniać oprogramowanie jest szalone
a to takie zabytki
Czy ja wiem? Jako ludzkość zręcznie i skutecznie korzystamy z możliwości jakie daje nam fizyka we wszechświecie w jakim istniejemy, żeby badać świat i komunikować się na odległość. Szalone jest jedynie to, że nadal widzimy konflikty wewnętrzne i wojny jako "dobre" rozwiązanie problemów na Ziemi. Tym bardziej, że całe nasze życie zależy od atmosfery grubości kilku kilometrów i nie wiele trzeba byśmy przestali istnieć raz na zawsze.
spać nie możesz ?@@amciuam157
To fakt, prawie 50 lat w kosmosie to coś niesamowitego ale z drugiej strony przez ten czas odleciały od nas na zaledwie na około 24 godziny świetlne a tymczasem najbliższa naszego układu słonecznego gwiazda znajduje się około 4 lata świetlne od nas, to pokazuje, że jesteśmy bez szans aby tam dotrzeć.
@@kowies no wiem, ale i tak jak na rzecz, która powstała 50 lat temu to i tak dobrze sobie radzi. Teraz będziemy wysyłać coraz lepsze urządzenia
Co by nie powiedzieć Voyager to ogromny sukces i wytrzymałość tych urządzeń jest legendarna. Już sam fakt że kiedyś zamilkną to będzie smutna sprawa. Dla wielu pracujących przy tym projekcie skończy się pewien etap w życiu.
Pewnie wielu przy nim pracujących jest sporo młodszych od samej sondy.
@@piotrpacewicz9078 zapewne już tak wielu też sonda przeżyła wszak to już pół wieku :) niesamowita sprawa:)
Co więcej dla niektórych to mogło być przecież nawet całe zawodowe życie. Swoją drogą ciekawe czy są na Świecie tacy ludzie którzy stali się tak wyspecjalizowanymi specjalistami że ich cała kariera zawodowa wpisuje się w nazwę Voyager @@piotrpacewicz9078
Gdyby auto elektryczne miało taka baterie na 46 lat....
poraz kolejny potwierdza sie opinia dotycząca jakości wytwarzanych rzeczy 50 lat temu ...
Pan Artur po latach w stanach rozmawia lepiej po polsku niż Seba z osiedla, który wyjechał na wakacje. Szacun.
Do szkoły chodziliście razem?
Ojej. A Papcio Chmiel też się pokazywał?
Artur Chmielewski śpiewający radziecką piosenkę, nigdy nie pomyślałbym, że dożyję tego dnia 🤣
Dlaczego na kamerach NASA live w kosmosie nie widać planet Książyca trylionów gwiazd tysięcy satelitów Czyny to obraz komputerowy?
Nie, to efekt zbyt małej rozpiętości tonalnej kamery. @@andrzejbrodziak2308
Tak! Więcej filmów o kosmosie prosimy 🤩
Szczególnie, że "Wiadomości" nie idzie oglądać to się człowiek choć na chwilę oderwie o rzeczywistości.
Dlaczego na kamerach NASA live w kosmosie nie widać planet Książyca trylionów gwiazd tysięcy satelitów Czyny to obraz komputerowy?
Oglądałem jak zaczarowany. Nie wiem kiedy te 21 minut zleciało. Więcej! :)
Kolejny inspirujacy, pouczajacy i ciekawy material. Dziekuje! 🤩😎
Dokładnie BIOTAD PLUS team💪
Dlaczego na kamerach NASA live w kosmosie nie widać planet Książyca trylionów gwiazd tysięcy satelitów Czyny to obraz komputerowy?
Ja odziedziczyłem traktor z 1970r i też ciągle działa😊
a ja nie odziedziczyłem traktora z 1970r i i tak ciągle działa
Dlaczego na kamerach NASA live w kosmosie nie widać planet Książyca trylionów gwiazd tysięcy satelitów Czyny to obraz komputerowy?
@@andrzejbrodziak2308 Jeśli kamera była skierowana bezpośrednio na Ziemię, lub w jej pobliżu, to niemożliwym jest uchwycenie gwiazd czy innych obiektów w oddali przez tak zwane "light pollution", Ziemia jest zbyt jasna i można to zjawisko przedstawić nawet w domu, przykładając w odpowiedniej odległości aparat do żarówki.
Po zrobieniu zdjęcia oprócz żarówki nie dostrzeżemy żadnych obiektów poza właśnie zaświeconą żarówką.
@@inzynierkitkuursus?
I pomyśleć, że kolejne misje Apollo oraz wiele wystrzelonych sond, w tym i Voyagerów, to już kawałek i mojego upływającego życia. Dziękuję za ciekawy program, i oby więcej dla ciekawych świata.
Dzięki za materiał podtrzymujący moją fazę na tematy związane z kosmosem ;)
Wielka szkoda, że nie wysyłamy nowych misji... Przecież jak skończą się Voyagery, to już nic nie będzie w takiej odległości od Ziemi, żebyśmy nie musieli czekać kolejne dziesiątki lat na to, jak nowe sondy dotrą do tych samych miejsc ;-;
Dziękuję Panu uprzejmie za kolejny niesamowicie ciekawy materiał. :)
Pampersy zakupione?
Uwielbiam Pana materiały edukacyjne. Bardzo profesjonalne, z odrobiną humoru 🙂 Bardzo się cieszę że odnajduje się Pan w tej misji i ma Pan ten zapał pomimo różnych zawirowań. Pozdrawiam!
Gdzieś w siedzibie NASA ...
"A próbowaliście wyłączyć, i włączyć Voyagera?"
U mnie działa
Po kilku miesiącach pracy i wydanych setkach tysięcy 😂
"Wyłączyć, odczekać 10 sekund i włączyć "😅
a probowaliscie wsadzić do ryżu 🤣
Ty geniusz jesteś Dzwoń do NASA!!!
Rewelacja! No i ta sonda 1:1 do obejrzenia, zawsze mi brakuje jak patrze na różne dziełą ludzkiej techniki precyzyjnych opisów co to za moduły i jak działają. Super!
Super materiał Panie Tomaszu. Bardzo ciekawy, oby takich jak najwięcej było :)
Świetny film o naszym chyba najlepszym pomniku ludzkości jaki stworzyliśmy
Więcej. Poproszę o więcej takich materiałów ❤ Wspaniale się to ogląda 😌
Ja tam wolę filmy z ładnymi aktoreczkami. Brakuje mi ich tutaj.
Te sondy zainspirowały mnie do zainteresowania się kosmosem :) Dla mnie największe osiągnięcie ludzkości
O cholera! Zaczyna się z takim przytupem, że spojrzałem na kalendarz. -> "w 23 wieku..."
Dzielne sondy! Trzymajmy kciuki, żeby żyły jak najdłużej.
Mam taką cichą satysfakcję z tego że na najbardziej oddalonym od Ziemi obiekcie wykonanym ręką człowieka znajduje się informacja że rasa ludzka to dwie płcie. Jak dobrze że nie wysyłamy tego sprzętu teraz ani, że Netflix nie współfinansuje tego przedsięwzięcia bo wstydziłbym się przed kosmitami.
Myślę, że jak dalej będziemy jako ludzkość podążać w tym kierunku, to za Sto lat nawet fale radiowe będą dla naszego gatunku abstrakcją.
Pozdrawiam.
Płeć nie jest dla nich znaczącą informacją bo płeć można zmienić.
Good point, przekazaliśmy najlepsze co mieliśmy. Dzisiaj poleciałoby pośmiewisko na płycie.
@@relikt55nie, nie można.
Nie wiem czy dla kosmitów nasza płeć miałaby jakiekolwiek znaczenie
dr Rożek przeniósł mnie w czasie do XXIII wieku :) Dziękuję.
Uwielbiam Pana filmy. Najbardziej te o kosmosie.
A ja rzadko piszę komentarze, chociaż treści wszystkie pożeram, ale ten film wył wyjątkowo ciekawy❤ dziękuję ❤
Aż spojrzałem na ikonkę kanału, żeby się upewnić, czy to na pewno ten kanał! Gratuluje zabiegu stylistycznego (motyw Star Trek)!
Jestem pełen podziwu dla tych, którzy projektowali te sondy. Prawie 50 lat wystawione na działanie promieniowania kosmicznego, a te nadal działają.
Ciekaw jestem jak długo pociągnie New Horizons.
Eh, to jeszcze nic, niech następnym razem Passata wyślą, sukces murowany!
skąd wiesz, że działają?!
@@kruk_7279 pewnie stąd że nadal jest z nimi kontakt? ?
@@kruk_7279choćby z tego filmu
Bardzo ciekawy materiał!! Uwielbiam taką tematykię🔥🔥
„WITAJCIE, ISTOTY ZZA ŚWIATÓW” - najważniejsze, bo polskie pozdrowienie na golden record voyagera
...trochę taki "Kaszpirowski"
Myślałem że to miało być "z Zaświatów", ale mogłem się mylić.
@@adammarkiewicz3375 masz rację, wdarł mi się błąd
Świetny film, a rozpoczęcie wspomnieniem o Star Treku bardzo mnie ucieszylo
Więcej takich jak Pan to ten kraj będzie potęgą. Pozdrawiam i dziękuję za ciekawy materiał
Super ciekawy materiał, zobaczę co macie w innych odcinkach. Pozdrawiam.
Pod względem rozmachu, wpływu na ludzką wyobraźnię, inspiracji, czy wreszcie ilości wynalazków, które dzięki temu programowi ujrzały światło dzienne a potem przeszły do użytku codziennego, nie ma wspanialszego programu kosmicznego od Apollo.A
A materiał jak zwykle super merytoryczny. Oby więcej o kosmosie :)
Jak zawsze interesujące video a pan Chmielewski super reprezentuje nasz kraj.
Rewelacja! Panie Tomaszu, Mistrzu, Proszę o rozszerzenie tematu zawartości muzycznych, tekstów i innych informacji zawartych na złotej płycie. Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam 🙏❤
Pan Artur Chmielewski to chodząca skarbnica wiedzy. Świetnie się go słucha.
Panie Tomku. Bardzo brakowało takich materiałów. Dziękuję za niego, bo rzeczywiście jest to fascynująca historia.
Jak zawsze wybitny odcinek! Dużo ciekawej wiedzy przekazanej w przystępnej formie. Pan Artur też bardzo fajnie opowiadał. :D Nie mówiąc o śpiewaniu radzieckiej piosenki, haha! Pozdrawiam i czekam na więcej :)
Jeden z lepszych odcinków jakie oglądałem na Nauce, to lubię. Dziękuję
Świetny przykład myśli inżynierskiej. Like za promowanie nauki. Bardzo dobra uwaga odnośnie błędów, które zawsze się zdarzają i nie sposób przewidzieć wszystkich. W dzisiejszym wygłaskanym i cudownym świecie do coraz więcej ludzi ma problem żeby to zrozumieć.
To nie są bezsensowne zbiory zer i jedynek. Voyager uzyskał świadomość.
Pełen podziwu jestem dla tych co skonstruowali te cuda techniki aż tyle lat temu
Polubiłem profil bo prowadzący jest mega kumaty i wyjątkowy ! Dziękuję za te filmy !
Świetny film przypomniało mi się jak w młodości oglądałem tego typu programy. Niezwykle ciekawie przedstawione to jest. To jak inżynierowie radzą sobie z awariami sprzętu który jest oddalony tak bardzo.. Niesamowite
Świetny materiał, dziękuję.
Jak zawsze świetny materiał. Czekam na kolejne 👍
Za mało takich materiałów! Uwielbiam oglądać, masa informacji, super, dziekuję bardzo!! :)
zakres słuchu kota obejmuje częstotliwości od około 48 Hz do 85 kHz. zakres słuchu psa wynosi zwykle od około 40 Hz do 60 kHz
zakres słuchu człowieka, to około 20 Hz do 20 kHz (słabo)
zakres słuchu krowy wynosi od około 23 Hz do 35 kHz
zakres słuchu konia wynosi od około 16 Hz do 44 kHz
zakres słuchu nietoperza wynosi od około 20 Hz do 200 kHz
w programowej radiofonii europejskiej używany jest zakres 144-288 kHz.
nietoperze SŁYSZĄ radio.
Słyszą fale dźwiękowe (drgania powietrza), a nie elektromagnetyczne (fotony), na których nadaje się radio.
Pan Rożek jak zwykle z RiGCzem. Do tego: więcej Artura Chmielewskiego zawsze plus.
Świetny film Tomku. Niech Moc do tworzenia takich treści, będzie z Tobą!🖖 Dzięki! 🤌🔭👍
Świetny i ciekawy materiał, dziękuję!
To jest niepojęte ze ktos się potrafił pomylić z ta częścią i nikt tego nie wykrył przy kontroli.
Świetny materiał, jak zawsze 😊
Jak dla mnie oczywiste jest, że pośród miliarda galaktyk i planet musi być inna forma życia. Nie ważne czy wyglądają podobnie czy nie, ISTNIEJĄ. Tak samo oczywiste jest, że raczej nigdy się nie spotkamy z prostych powodów, których uczono nas na poziomie gimnazjum. Sam fakt prędkości światła, który sprawia, że wszystkie planety i układy, które możemy zauważyć w tym momencie wcale tak nie wyglądają. Widzimy je z przeszłości gdyż tak długo dochodzi do nas "obraz". Z tego samego powodu podróż jest zbyt długa aby była możliwa z jakiegokolwiek zakątka wszechświata na Ziemię. Nawet jeżeli chcieliby do nas dolecieć, nie mają jak. Nie starczyłoby im czasu.
Sztos materiał ❤❤
Świetny materiał o moich ulubionych sondach! :P
Fantastyczny odcinek. I genialne urządzenia.
O ile pamiętam rysunki z płyty były w czołówce sondy (tego programu tv z przed 40 lat ).
proszę o odcinek z scifunem :) taki wspólny materiał na pewno będzie hitem !
Mam prośbę, gdyby Pan kiedyś wrócił do tematu czy mógłby Pan zapytać o jedną kwestię, mianowicie "Czy można ufać pomiarom które zbierają te sondy". Kto kiedykolwiek miał styczność z metrologią i techniką eksperymentu ten wie jak ważna jest kalibracja urządzeń pomiarowych. Kto prowadzi badania certyfikowane ten także wie jak szybko te najczulsze aparaty potrafią się rozstroić. Voyager ma już za sobą niemal 50 lat lotu przez przestrzeń. Na aparaturę pomiarową oddziałuje stale promieniowanie, uderzają w niego wysoko energetyczne cząstki, kurz, pył a i pewnie mikro meteoryt się czasem zaplątał. Sama elektronika także nie jest wieczna i degraduje pod wpływem cząstek o energisch liczonych w setkach GeV. Natomiast czułość by mierzyć przestrzeń musi być na odpowiednim poziomie. Skąd naukowcy w NASA mają pewność że to co dostajemy to stan faktyczny a nie spaczony wieloletnią ekspozycją i bardzo subtelną, powolną ale stałą dekalibracją urządzeń pomiarowych.
Ludzkość i nasza przygoda z kosmosem, nasuwa mi pewną analogie - to tak jak by zakończyć przygodę z grą na samouczku.
Materiał, jak zwykle wyborny i w moim ulubionym temacie (okej 1 z 2 ulubionych tematów, bo drugi to morskie głębiny)
hmmm ciekawa metafora ale ja bym bardziej powiedział że sami podejmujemy wybór że na końcu samouczka ma być niesmiertelny boss nie do przejscia... jak już fizyka nam pozwoli latać dalej jak wyrzucać grawitacyjnie z planety to lekarz Ci da rutinoscorbin na płatną recepte a nie poradzimy Sobie z radiacją w kosmosie :D w tym samouczku trzebabyło wykopać dół przed sobą przez który nie da się przeskoczyć i trzeba do niego wpaść ta gra ma bugi :D pozdrawiam
SUPER ODCINEK 😀😀
Jestem szczęściarzem że urodziłem się w takich czasach, przełomowych dla ludzkości. Dziękuję za materiał, jak zwykle niezwykły 🙏
Poczekaj na przełom, jaki szykują ci nasi politycy w kontekście polityki wschodniej. Zmienisz zdanie co do swego szczęścia.
Super materiał 💪Papcio Chmiel byłby dumny z syna 😊
Bardzo fajny odcinek :)
Dziekuje za Pana pracę.
wow super odcinek
Super odcinek😊
Bardzo ciekawy film, dziękuję!
Jak zawsze super materiał!
Świetny matriał.
Super odcinek
Jakbym oglądał SONDĘ prowadzoną przez Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka.
Z tą różnicą, że Pan dr Rożek udźwignął temat w pojedynkę.
DZIĘKUJĘ PANIE DOKTORZE.
Dziękuję za super odcinek 😊
Wciągnąłem się w ten materiał :D. Mógłbyś nagrać coś o tym w jaki sposób te voyagery się przysłużyły ludzkości? Zrozumiałe, że między innymi robiąc zdjęcia, ale ciekawi mnie jak naukowcy wykorzystali ów zdjęcia, bo jak mówisz, że voyagery są najważniejszymi sondami kosmicznymi to trochę mnie to zaczęło ciekawić.
Pan Artur zrobił mi dzień 😊
Bardzo fajny materiał. To ciekawe, że tak bardzo chcemy pokazywać potencjalnym obcym cywilizacjom gdzie się znajdujemy. Bo generalnie, jeśli na takową w końcu natrafimy a okaże się ona dużo bardziej rozwinięta niż my, to należałoby zakładać, że będzie ekspansywna... dlatego wydaje mi się, że powinniśmy jednak siedzieć po cichutku na naszej małej Ziemi :)
Dla mnie Voyager to jedna z najważniejszych misji. Skala wyzwania wywoływała zawrót głowy dziesięciolatka i ukształtowała moja wyobraźnię. To Voyager a nie np. misje księżycowe uświadomiły mi majestat kosmosu. Ledwie wypełzliśmy poza atmosferę a tu wysyłamy w otwarty kosmos sondy. Każdy smarkacz znał rysunki na Złotej Płycie. Do dziś, gdy myślę o bezmiarze pustki i kruchości Voyagerów, odczuwam dziecięcy zachwyt.
Wg mnie najważniejsza misja to: "zrobić porządek".
PiSiorów wysłać za voyagerem.
Tytus Bomba
Artur Chmielewski ,dla tych co nie wiedzą syn Papcia Chmiela.
Misja apollo, vayagery i teleskop huble'a to chyba najbardziej ikoniczne misje i instrumenty kosmiczne, które od dzieciństwa najbardziej kojarzą mi się z odkrywaniem kosmosu
I dwuch takich co księżyc ukradli.
@@jacekrokita6742 a jeden z nich to akurat kształtował moje życie dopiero od 2015 roku i całe szczęście do zeszłego
you are sweet gay
Dzięki za Pana pracę i poświęcenie :)
Pamiętam jak bardzo byłem zafascynowany sondami Voyager a czytałem o nich w "Młodym techniku". Pamiętam także niesamowite zdjęcia wielkich planet przysłane z odległych rejonów układu słonecznego 🤗
No! to lubię, dziękuję.
Oooo, planetarium śląskie :) pozdrawiam p. Tomaszu
Dziękuję za ciekawy wykład 🦸🦄
Super odcinek, czekam na więcej odcinków z kosmosu
Świetny materiał i rewelacyjna scenografia z chorzowskiego Planetarium! 👍🙂
Hola, hola, moment, moment. Dlaczego sondy Pioneer 10 i 11 są tak traktowane po macoszemu? To właśnie one przetarły szlak dla voyagerów 1 i 2. Mają bardzo podobną konstrukcję i to głównie One wywarły wpływ na to Jak zbudowane będą Voyagery.
Polecam książkę wspomnianego w tym filmie Carla Sagana, Błękitna Kropka, opisująca misje Voyager 1 i 2 🙂
Mistrzu poprosimy więcej materiałów na temat różnych misji kosmicznych rozłożonych na czynniki pierwsze. Świetnie omówiłeś misję Voyagerów. SciFun też elegancko omówił program Apollo. Fajnie się to ogląda a i się czegoś ciekawego dowiem. Pozdrawiam.
Moim zdaniem to najważniejsza misja kosmiczna jaka do tej pory zostala zrealizowana👍 Do tego sondy są dwa lata mlodsze ode mnie 😊 Mam jedno pytanie. Czy New Horizons też jest planowany do podobnego dzialania ?
Dziękujemy.
Świetny film jak zawsze! Jednego tylko nie mogę przeboleć, być przy makiecie Voyagera (11:00) i nagrywać pionowo :D
Mega odcinek. Więcej o kosmosie!
Super materiał :)
Postawiłbym jednak na COBE jeśli mowa o najważniejszych sondach kosmicznych. Przynajmniej jeśli chodzi o wpływ na dalszą naukę.
W jaki sposób elementy rdzewieją i utleniają się w przestrzeni kosmicznej gdzie tlenu chyba zbyt wiele nie ma?
to fiksja ziemia jest plaska😊
ahhh dam suba i zobacze nastepny odcinek licze na krótkie proste tlumaczenia o nauce od podstaw a nie 23 wiek i voyager 6 a potem mix informacji... to tak jakbym oglądał atlas w podstawówce i nauczeciel mówił że planety krążą wokół słońca a nie lecą spiralą za naszym słońcem po galaktyce z wizualizacją... życze rozwoju kanału do tego miliona subów
Fajny materiał 👍.