Fajnie, że powstają filmy w stylu: najtańsze vs najdroższe. To chyba najbardziej oddaje różnice w sprzęcie. Jak ktoś pracuje z dużymi ilościami danych to porty na dyski czy USB zrobią ogromną różnicę. Np. ktoś filmuje w 4K 60 FPS i dużo bitów na kolor - trzeba tu sporo miejsca na dysku.
A wiec im wiecej portow na dyski czy to mvblablabla czy sata czy moje ulubione do trzymania backupow czyli hdd talerzowe - to tym lepiej. 8Portow sata na dyski plus 3-4 nv to 11-12 dyskow - o ile nv chyba maja teraz max 4TB (chyba ze jest juz tani nv 8TB i wiecej) to na sata talerzowe to chyba 24TB 8*24 + 4*4 = 192 + 16 = 208 TB minus nawet te 8TB na cos innego to 200 TB na dane .. nice
Ewentualnie mozna by 8 HDD podzielic na raid jakis, np 0 lub 1 - ten co dzieli powierzchnie na 2 by 2 takie same backupy trzymac na dyskach - to 192 / 2 = 96 TB na backupy plus 16 TB na jakies pliki tymczasowe jak filmy i rawy zdjec.
@dawidgrabowski7909 Która kamera oferuje 14 bit? Większość tych budżetowych i półprofesjonalnych daje 10/12, a te profesjonalne/filmowe - 16 bit. Nie kojarzę ani jednej mającej 14 bitowy kodek, czy to była tylko taka figura retoryczna? ;)
Zawsze powinno być jedno pytanie. Czy planujesz w przyszłości rozbudowę na tej płycie. I wtedy patrz na am5 i pcie x5 jak i nowy standard na dyski twarde
Dlaczego mówisz "w zależności od źródła" odnośnie sekcji pro a620-e (pewnie m-e patrząc na wymiary)? Przecież masz ją przed sobą . Masz 6 faz z mosfetami Low-site i High-site (coś taniego, obstawiam jakieś SinoPower albo A&O), Masz jedną sekcję dla ram ze zintegrowanymi mosfetami w jednym układzie (obstawiam coś od A&O) i dwie dla SOC z jednym mosfetem High i dwoma Low (pewnie z podobnej serii jak fazy cpu) oraz kontroler pwm, na oko jakiś Richtek.
@Zmaslo mogłeś sprawdzić pobór energii z gniazdka (idle, obciążenie) Ciekawe ile taka wypasiona pyta pobiera więcej energii, czy jest zbliżona, bez tego wyswietlacza
a jak sądzisz? pobiera więcej energii w momencie kiedy podzespoły na niej pobierają więcej energii. Jak widziałeś najtańsza płyta cięła najmocniejszego procka bo nie była w stanie go zasilić. W idlle ta różnica w poborze prądu to będą pewnie 2-3 waty.
Powiem tak- ten m2 expander podnosi koszt płyty o jakieś 800-1000 złotych. Ekranik(do niczego nikomu niepotrzebny) podnosi koszt płyty o kolejne 1000 złotych. Plus cała masa dodatków w oplotach itd. podnosi koszt płyt o kolejne 200-300 złotych. No i mamy odpowiedź -dlaczego taka cena? Właśnie dlatego. Poza tym płyta sama w sobie bez tych dodatków- mega kozak.
ty te ceny to tak z dupala czy to była oferta dla spółki skarbu państwa? M2 expander kosztuje 150zł z wielkim aluminiowym blokiem radiatora na 4 dyski nvme
Bardzo fajny materiał. Zabieram się za składanie pierwszego PC i dobieranie płyty było dla mnie jeszcze do rozpoznania. Dzięki temu filmowi mam już start.
ciekawe czy te płyty będą kooperować z seria 9000. (Mam taką nadzieje, bo moja B650E-E strix od asua czeka tylko na jakiś solidny procesor z tej serii)
Czyli w zasadzie dla procesorów do 105w spokojnie można kupić A620 bez większego problemu, obsługuje PCI express 4.0 i ma jedno złącze nvme. I jeżeli będziemy wymieniać procesory w przyszłości na limicie 105w spokojnie jeszcze wymiana będzie przyszłościowa.
Witam, naoglądałem się Waszych bitek z TekTesterem i postanowiłem kupić swojego pierwszego PC. Mam ograniczony budżet[3000zł] i chciałem złożyć coś z Waszych zestawów, ale znalazłem PC HP Victus 15L TG02-0000nw z ryzenem 5 5600g i rx 6600xt. Prosiłbym o opinie na temat tej specyfikacji i czy dałoby się złożyć coś lepszego [nowego i z windowsem] Pozdrawiam i czekam na kolejną bitke
Jestem zdania ze skoro tak wiele razy slyszymy o tym ze platforma AM5 jest bardzo przyszlosciowa bo ma byc wspoerana jeszcze dlugo to warto wybierajac swoja plyte glowna miec rowniez to na wzdgledzie. Ja po dwoch latach np doszedlem do wniosku ze juz wole doplacic do funkcjonalnosci 10GbE gniazda Eth anizeli stosowac karte rozszerzen na PCIe bo nie jest ona ani ladna ani niepotrzebnie zajmuje port na inne rozszerzenie jak karta do przechwytywania obrazu.
dla 99% osób to nie ma znaczenia, nie wiem po wogóle ludzi kupują duże płayty atx a potem wkłądają 1 ssd i to tyle. Sieć 10GbE to dość niszowe zastasowania typu ktoś pracuje zawodowo nad produkcją video i przerzuca je potem na domowego nasa, znowu większość nie ma nasa w domu a net ma w porywach 1Gb. Chyba zamiast kupować płytę za 6k wolałbym już częściej wymieniać. Nawet jeżeli uznać am5 za przyszłościową będą nowe chipsety z lepszymi możliwościami
@@ellandill na pewno nie chodziło Ci o 99,99% :) Czaje co masz na myśli- Taka masz opinie i spoko. Ja mam naukę inną z życia i tylko ja przedstawiłem bo może ktoś idzie moja ścieżką i po przeczytaniu pójdzie skrótem ^^
@@babicz1993 lepsza wersja b650 gaming plus z wieksza iloscia portow , zintegrowana zaslepkow porta wejsc i wyjsc , wiecej slotow na dysk nvme. Sekcja zasilania ta sama ale nwm jak wyglada porownanie chlodzenia sekcji zasilania.
mam tą płytę X670E Gaming Plus i powiem szczerze, że do dobrego średniaka (ryzen 7 7800X3D + 4080Super) daje radę zupełnie, choć dziś kupiłbym Tomahawk albo Carbon dalej zostając przy MSi
Port M.2 to port M.2 Nie ma takiego czegoś jak Port M.2 NVME czy port NVME. NVME to protokół którego używają dyski które można podłączać pod najróżniejsze porty. Pod port M.2 można podłączać nie tylko dyski. Na porcie M.2 działa protokół PCI-Express i/lub SATA.
Prosiłbym o recenzję Płyta główna MSI MEG X670E ACE bo właśnie na nią się aktualnie zastanawiam, a nie znalazłem żadnej dobrze wykonanej recenzji po za kilkoma opiniami :>
Zróbcie wogle film komputer na żyda vs na bogato to samo cpu i gpu w obu przypadkach ale reszta czyli mobo ram dysk obudowa w jednym najtańsze kompatybilne w drugim najdroższe
chyba robiliśmy już taki film kiedyś... albo przynajmniej były plany, ale zastanawia mnie Twoja sugestia - to samo CPU, wiadomo, ale czy nie lepiej by było do GPU w takim porównaniu też podejść najdroższe vs najtańsze?
Zawsze przecież można do płyty za 3 stówki doczepić kilka aluminiowych klocków, albo/i wstawić kawałek jakiegoś wiatraczka i temperatury będą mniejsze. A kartę dźwiękową to obowiązkowo i tak dokupić trza, ale flagowego Sound blastera choćby za parę stówek, a nie za wtyk optyczny płacić 6 koła. Ja to w ogóle nie jestem zwolennikiem kart dźwiękowych, tylko mam zewnętrzny przetwornik cyfrowo analogowy i jest git. Polecam. Np. SONY DAS-703ES. I jest gitara.
Na produktach premium najlepiej się zarabia, ponieważ jest z czego urwać kosmiczną marżę. Płyta za 6k, to max 2,5k. A tak to reszta trochę blaszek tzw akcesoriów, prestiżowego czarnego koloru i 6k się „nabiło”.
Twierdzenie, że sekcja zasilania jest lepsza bo ma radiator to nabijanie samego siebie w butelkę. Taki radiator kosztuje może z 10zł w (castoramie 20zł ale ma 2,5m długości 😅) a dławiki to drut na ferrycie tranzystory zaś zapewne są takie same. Jeśli producent dał radiator to znaczy, że to się grzeje. A kiedy tranzystor się grzeje? Gdy robi więcej niż potrafi. Czyli to co wymaga chłodzenia to ten sam shit tylko podkręcony przez co wymaga dodatkowego chłodzenia. Jak by użyli faktycznie lepszej sekcji zasilania to żeden radiator nie był by potrzebny. A że jak dadzą więcej radiatorów to płyta wygląda bardziej gamingowo to tanim kosztem można podnieść cenę produktu. A "głomby" w sklepach się zaślinią i za wszelką cenę kupią choć wysoka cena nie ma żadnego uzasadnienia 😉 (Jak widać i sam się do tego przyznaje zmaslo też dał się nabrać na ładne pudełko😂)
6 tysięcy = całkiem sensowny komputer? Ja czekam właśnie na podzespoły do złożenia PC za 5300 od was i myślałem że będzie całkiem dobry. To jaki on będzie w końcu?
Jako szczęśliwa posiadaczka taniej płyty z chipsetem B660 jestem zdania, że jaranie się oplotem na akcesoryjnych kablach SATA nie jest warte zakupu płyty głównej w cenie całego komputera 🤪
Mam taką małą płytkę główną mATX. Najtańsza możliwa platforma, w tym pierwsza z brzegu najtańsza płyta, początkowo zamówiona pod wirtualny pulpit, z czasem była potrzeba mocniejszego procesora, potem była potrzeba obsługi CUDA i innych takich. Ostatecznie tę najtańszą płytę za dwie i pół stówki wymaksowałem. Wsadzony najmocniejszy obsługiwany procesor: 16 rdzeniowy Ryzen 5950, RTX 2080ti, największe obsługiwane kości pamięci, największy obsługiwany dysk nvme, wszystkie gniazda SATA zajęte a dyski spięte w macierz. Jedyne, co musiałem jak do tej pory dodać to kartę sieciową 2,5 Gbps na PCIe x1 od chińczyka, za może 80 złotych. System działa stabilnie, nic się nie tnie, komputer potrafi pracować przez tydzień ciurkiem i nie łapie zwiech. Zapewne jedyny powód, dla którego kiedyś będę musiał wymienić tę płytę to migracja na sieć 10 Gbps, do której zastosowana u mnie generacja PCIe x1 nie będzie już wystarczająca.
@@zeriano8590 ja jestem przeciwnego zdania, droższe płyty główne są wyprodukowe z lepszych komponentów więc mamy mniesze ryzyko awarii. Zwarcie samo z siebie raczej się nie robi, kondensator natomiast może sobie wystrzelić.
Najważniejsza jak dla mnie jest sekcja zasilania. To musi być dopieszczone, z radiatorami, ma być idiotoodporna i musi trzymać temperatury. Ceny czegokolwiek nowego "rozsądnego" są kosmiczne. 800-1000zł Próbowałem sobie znaleźć coś pod i5 12600k, znalazłęm na olx bardzo dobrą płytę z procesorem i ramem (32GB). Koleś 1200zł za to cudo chciał w grudniu 2024. No to mi się pralka zepsuła na amen... Zapomniałem o najważniejszym. Jak ktoś ma wywalone na temperatury na PCH i mostkach PN i PD a komputer ma poprostu działać, może sobie kupić cokolwiek. Ale jak widzisz, że na PCH masz tyle stopni, że jajka można smażyć, dyski pod M2 gdzieś sobie odleciały do ciepłych krajów, a za rogiem już czai się grafika łykająca 210W na dzień dobry, to bez dobrej płyty głównej nie dasz rady.
Kiedys procesory pobierały więcej watów FX 6100 będzie znacznie więcej prądu wpierdalał niż taki ryzen 5 5500 to bez podkręcania byle jaka sekcja zasilania powinna dać radę.
Nie jest dla marnotrawnych tylko dla prawdziwych entuzjastów. Wiadomo, że jak ktoś kupuję taką płytę to wszystkie inne komponentu ma topowe zazwyczaj chłodzone przez LC i w takim wypadku dopłata tych 3k nie jest nawet zbyt duża przy cenie całej platformy.
Też myślałem nad tą płytą. Czasami widziałem ją przecenioną o połowę w sklepach. MSI często tak robi z topowymi modelami swoich produktów. Ale koniec końców zdecydowałem się na tańszy model ACE (też troszeczkę przecenioną). Te płyty mają głównie sens jak ktoś planuje do niej podłączać w cholerę dużą ilość urządzeń. Mnóstwo portów USB, złącz M2, thunderbolty, ethernety, hulaj dusza piekła nieba. Drugi czynnik, to wartość estetyczna. W przeszklonej obudowie te płyty fajnie się prezentują. No i nie wsadził bym najnowszej i9-wiątki do płyty za 400 zł. Sekcja zasilania obcięła by znacznie możliwości mojego nowego i drogiego procka. W nowszych wersjach tej płyty za 6000 zł zauważyłem jakieś takie elektroniczne kondensatory, płyta nie ma klasycznych kondensatorów przy sekcji zasilania. Takie wykonanie płyty z użyciem lepszych komponentów na pewno znacznie obniża jej awaryjność. Na ten momemt ta płyta na pewno spodoba się fanom dysków SSD, gdzie do najnowszej wersji można podłączyć ich chyba z siedem sztuk. Fanom superszybkich SSD radziłbym jednak poczekać na wyjście nowych chipsetów, bo tam dopiero możliwe będzie podłączenie SSD gen 5 do głównego gniazda M2. Na ten moment można je jedynie podłączyć do któregoś innego złącza desygnowanego przez producenta i wiąże się to z obcięciem o połowę liczby obsługiwanych linii PCIE 5.0 dla karty graficznej oraz koniecznością polegania na gorszym radiatorze (najlepszy zawsze ma to główne złącze M2, a SSD gen 5 potrafią się grzać). Po prostu brak jest bezpośrednich wyprowadzeń linii PCIE 5.0 od procka do SSD i stąd takie kombinacje.
A co myślisz/ myślicie o płycie głównej MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI? bo teraz mi zostało do kupna procek i płyta właśnie xD i nadal się zastanawiam czy to dobry produkt za taką cenę
Plyta ma PRO w nazwie bo to skrot od PROwizorka. A tak serio to nie, bo na tej a620 na luzie uruchomi sie 7800X3D, nie to co A520 i 5800X3D, gdzie co najwyzej spali sie PC lub coś wiecej
Na stronie producenta. Czasem sklep pisze jakie jest maksymalne TDP procesora. Możesz też zadać pytanie na morele, na forum jest pełno obeznanych użytkowników. Z reguły im lepsza sekcja tym wyższy domyślny i maksymalny limit mocy CPU.
@mareksnejkacz6625 ale to chyba z używanych części bo ta twoja płyta to kosztuje teraz ok.450zł a proc 350zł EDIT: Pozatym twój procesor jest słabszy od mojego więc ciężko tu porównywać
Miałem i7 8700 z gołą płytą H310m. Na co dzień było spoko, w grach też dawało radę. Ale przy emulacji PS3 sekcja się przegrzewała i musiałem cudować z limitem mocy na 70-kilka W. Po zmianie na B360m z radiatorem problem zniknął i procesor może stale pracować nawet przy 110-120w
Przedziwne że biorąc w materiał płyte za 6000zł nie wspomniałeś ani razu że jest przeznaczona głównie do zastosowań profesjonalnych. Tak jak by materiał byłby kierowany tylko i wyłącznie do 12latków. Czyli recenzja sprzetu bez recenzji sprzętu.
Dobry materiał aby zapytać jaką płytę Wy drodzy użytkownicy PC proponujecie do procka 7800 i karty 7900xtx która ma długo posłużyć i raczej nie przekraczać kwoty 1300 zł za propozycje z góry dziękuje.
Haha a ja mam płytę z procesorem pod socket 2011 e5 2673v3 i z RAM-em 16GB z Chin kupiłem za 215 zł. Do tego wymieniłem RAM tanio na 2x32GB, razem 64GB. Razem mnie to wyszło 375 zł za wszystko bez karty graficznej. Gry mi hulają w fullhd spokojnie a nie mam i tak monitora 4k. Nie potrzebuję aż tak wydajnego sprzętu. Oczywiście nie traktuję jakoś bardzo poważnie tego sprzętu. To był eksperyment. Chciałem zobaczyć co to potrafi i miał być to tani upgrade. Wzrost wydajności wielowątkowej co do mojej poprzedniej płyty z maksymalnie podkręconym prockiem pod 1366 potężny, być może w jednym wątku przegrywa. Niestety podkręcić na tej płycie nie można nic w porównaniu do poprzedniej płyty Asusa na 1366 który już się bardzo zestarzał po wieeelu latach, z 10 mi służył. Nie jestem graczem i mam zasadę z pewnego powodu że jak gram w gry to nie nowsze jak 5 lat wstecz. Ten sprzęt z chin sprawuje się wbrew pozorom bardzo dobrze do moich zastosowań, chociaż jest na poziomie ryzena jakoś 1600x. Przymierzam się do AM4 ale poczekam trochę to może się skuszę na AM5, a ten Chiński zastawię na jakiś serwer bo można tanio dużo RAM-u władować maks 256GB.
kurde śmiałbym się jakby zrobili taki ala generator płyt głównych xD czego potrzebujesz to dodajesz do niej. i potem do odebrania gotowy produkt w sklepie "_"
Godlike jest dla świadomego użytkownika i raczej tylko racy ją kupią. Wydajność w grach i temperatury to nie wszystko. Samo wyposażenie, sekcja zasilania czy szybkie porty robią różnicę. Kwestia czy wiesz jak to wykorzystać bo jeśli nie to faktycznie nie ma sensu tego brać
Skoro już miałeś taka wypasiona płyta to mógłbyś sprawdzić potencjał oc procesora oraz maksymalne obslugiwane zegary pamięci ram, żeby naocznie pokazać wyższość droższej płyty.
Myślałem o tym tylko Ryzeny 7000 z definicji raczej się słabo kręcą przez to że szybko wbijają na poziom 95 stopni. Czy jak to AMD ładnie nazywa "boostują do 95 stopni". Co pozostaje to curve optimizer, który działa na na trochę innej zasadzie :/
Płyta dla fotografów czy innych filmowców, którzy nie pracują na Nikonie czy Sony, a na Arri czy Hasselbladzie. Możliwość podpięcia dysku po USB-C z prędkością 20 Gb/s czy mieć połączenie sieciowe 10 Gb/s to gamechanger i wierzę, że jest wąska grupa odbiorców, którzy wykorzystają ten potencjał, czytaj ludzie, którzy pracują na dużej ilości mniejszych plików, gdzie takie prędkości czy USB-ki są pożądane.
MSI Godlike to bardziej seria płyt do bicia rekordów w overclockingu, dla profesjonalistów jest bardziej Proart od Asusa gdzie w X670E mamy większą liczbę portów USB w tym dwa 40Gb/s itp
Na audio w płytach głównych nie ma co patrzeć: każdy ma inne preferencje, słuchawki też różnie się zgrywają z różnymi źródłami. Dac-a najlepiej wybrać zewnętrznego i dobrać go do słuchawek oraz naszych preferencji.
Mam płytę za 300 zł na B350 z Ryzen 1 - 1200, jeden port M2. Złożyłem 5000 kompów, i uwierzcie jeden na 100 użył więcej niż 3 porty USB. A panel z tyłu obudowy służył do podpięcia głośniczków Tracera za 45 zł... Ludzie kupują cuda na kiju a potem tego w ogóle nie używają. Polecam tą najtańszą płyte. Przestałem podkręcać CPU, bo po co... dla paru FPSów??
@@danielkowalski7527 Czytamy ze zrozumieniem: ''''''' Złożyłem'''''' kiedyś dawno dawno,,, To co dziś robicie to nie komputeryzacja tylko zabawa w wentylatorki i ledy....
5 місяців тому
Wiesz, B350 to było spoko ładnych parę lat temu, to były czasy gdzie na dobrą sprawę w użyciu były głównie SSD-ki na SATA, ale dzisiaj już na czymś takim nowego kompa bym nie składał, dobrze byłoby mieć opcję dołożenia kilku dysków M.2, jakoś sensownie rozłożone porty aby mieć pole manewru na przyszłość. Sam mam nadal kompa z B350 ale doskwiera już mu starość, ostatnio chciałem dołożyć kolejny dysk na M.2, który mi się wala po aktualizacji innego sprzętu, a tu bida, GPU zasłania wszystkie sensowne opcje, zostało tylko PCIe v2.0 x1 albo trochę szybszy ale za to dyndający adapter na USB. Takie czasu, ja bym dzisiaj nie wybrał tej najtańszej płyty właśnie przez biedę ze złączami M.2, minimum na dzisiaj to chociaż dwa złącza M.2 i jeden port minimum x4 na rozszerzenia na przyszłość, drugie M.2 może być nawet w starszej wersji ale jednak dobrze aby było. :)
Kupic najtansza ktora ma porty/sloty ktorych potrzebujemy, jak bedzie miala goly VRM to wstawic chlodzenie CPU powietrzem i wyjebongo. Tych topowych plyt nie da sie potem po wyjsciu nowej gen odsprzedac za zadne sensowne pieniadze. Temat przerabialem z Asusem Extreme, Gigabyte Extreme costam na 570 i pod TR'a, MSI 570 Godlike itp
Tak tak, na pewno gościu który zarabia na współpracy ze sklepami komputerowymi dowiedział się o płytach za ponad 6 koła dopiero po omyłkowym ustawieniu sortowania i był zaskoczony. Zwłaszcza że poniżej też jest inna płyta za ponad 6-tkę, a na trzecim miejscu niewiele tańsza za 5600. Ja nie mówię, że współpraca ze sklepami to coś złego, ale po co udajesz że przypadkiem się o takich dowiedziałeś, zwłaszcza że testów takich płyt na YT już było wiele.
Tu naprostuję jedną rzecz albo nawet zamącę. Chipsety od AMD Ax20 oferowały możliwość podkręcania. Co prawda tylko niektóre ale jednak. Np. Byłem w posiadaniu komputera z Gigabyte A320m S2H i mogłem tam prze taktować zarówno RAM (niepróbowanemu bo nieukiem) jak i CPU z napięciami. Udało mi się zarówno podnieść jak i opuścić zegary o 100mhz w jedną i drugą stronę. nie sprawdzałem czy Ryzen Master działa ale z poziomu BIOS się da. Podkręcanie procka na serii Ax20?
Akurat przy przejściu na AM5 AMD zablokowało możliwość podkręcania procesora na płytach z chipsetem A620, można tylko zrobić undervolting i podkręcić pamięci
10:00 - nie no kolejny kwiatek.. termometry... człowieku - to sa czujniki temperatury PO PROSTU - a jak byś sie chcociaz głębiej wgryzł w temat - to sa to prawdop. termistory NTC... (bo chyba raczej nie pozystory (PTC))
6:33 - MSI to jednak potrafi 'w marketing". Płyta główna skierowana zarówno do wymagających dorosłych i jednocześnie do dzieci mających bogatych rodziców.
Super materiał! W końcu ktoś ruszył ten temat!
Fajnie, że powstają filmy w stylu: najtańsze vs najdroższe. To chyba najbardziej oddaje różnice w sprzęcie.
Jak ktoś pracuje z dużymi ilościami danych to porty na dyski czy USB zrobią ogromną różnicę. Np. ktoś filmuje w 4K 60 FPS i dużo bitów na kolor - trzeba tu sporo miejsca na dysku.
A wiec im wiecej portow na dyski czy to mvblablabla czy sata czy moje ulubione do trzymania backupow czyli hdd talerzowe - to tym lepiej. 8Portow sata na dyski plus 3-4 nv to 11-12 dyskow - o ile nv chyba maja teraz max 4TB (chyba ze jest juz tani nv 8TB i wiecej) to na sata talerzowe to chyba 24TB
8*24 + 4*4 = 192 + 16 = 208 TB
minus nawet te 8TB na cos innego to 200 TB na dane .. nice
Ewentualnie mozna by 8 HDD podzielic na raid jakis, np 0 lub 1 - ten co dzieli powierzchnie na 2 by 2 takie same backupy trzymac na dyskach - to 192 / 2 = 96 TB na backupy plus 16 TB na jakies pliki tymczasowe jak filmy i rawy zdjec.
@dawidgrabowski7909 Która kamera oferuje 14 bit? Większość tych budżetowych i półprofesjonalnych daje 10/12, a te profesjonalne/filmowe - 16 bit. Nie kojarzę ani jednej mającej 14 bitowy kodek, czy to była tylko taka figura retoryczna? ;)
@@Tbnfd3 ogólnie tak. Chociaż w przypadku USB trzeba zwrócić uwagę na ilu liniach PCI one są. Może być tak, że niektóre porty współdzielą transfer.
@@TibooPLmogło mi się coś pomylić. Chodzi mi ogólnie o to, że może być dużo bitów i to bardzo zmienia rozmiar danych.
Zawsze powinno być jedno pytanie. Czy planujesz w przyszłości rozbudowę na tej płycie. I wtedy patrz na am5 i pcie x5 jak i nowy standard na dyski twarde
Dlaczego mówisz "w zależności od źródła" odnośnie sekcji pro a620-e (pewnie m-e patrząc na wymiary)? Przecież masz ją przed sobą . Masz 6 faz z mosfetami Low-site i High-site (coś taniego, obstawiam jakieś SinoPower albo A&O), Masz jedną sekcję dla ram ze zintegrowanymi mosfetami w jednym układzie (obstawiam coś od A&O) i dwie dla SOC z jednym mosfetem High i dwoma Low (pewnie z podobnej serii jak fazy cpu) oraz kontroler pwm, na oko jakiś Richtek.
To był skrót myślowy, w internecie można znaleźć dwa warianty tej płyty. Reszta się zgadza z tego co piszesz 😀
Za dużo wymagasz!
@Zmaslo mogłeś sprawdzić pobór energii z gniazdka (idle, obciążenie) Ciekawe ile taka wypasiona pyta pobiera więcej energii, czy jest zbliżona, bez tego wyswietlacza
a jak sądzisz? pobiera więcej energii w momencie kiedy podzespoły na niej pobierają więcej energii. Jak widziałeś najtańsza płyta cięła najmocniejszego procka bo nie była w stanie go zasilić. W idlle ta różnica w poborze prądu to będą pewnie 2-3 waty.
Powiem tak- ten m2 expander podnosi koszt płyty o jakieś 800-1000 złotych. Ekranik(do niczego nikomu niepotrzebny) podnosi koszt płyty o kolejne 1000 złotych. Plus cała masa dodatków w oplotach itd. podnosi koszt płyt o kolejne 200-300 złotych. No i mamy odpowiedź -dlaczego taka cena? Właśnie dlatego. Poza tym płyta sama w sobie bez tych dodatków- mega kozak.
ekranik o 1000? za tyle jest 40 calowe tv obecnie...
ty te ceny to tak z dupala czy to była oferta dla spółki skarbu państwa? M2 expander kosztuje 150zł z wielkim aluminiowym blokiem radiatora na 4 dyski nvme
AM4 wiecznie żywy!
Jak lenin 😂
Racja
Jest nadal żywy, to fakt xd
1151 wiecznie martwy
@@linnex3561 Nie
8:34 to złącze 6 pin obok 24pin ma to samo zadanie co złącze 6 pin na dole płyty?
Świetny materiał
Bardzo fajny materiał. Zabieram się za składanie pierwszego PC i dobieranie płyty było dla mnie jeszcze do rozpoznania. Dzięki temu filmowi mam już start.
Znakomity materiał, dzięki.
Dobry temat 👍
Czy to na biurku jest Meshlicious? Czy robiłeś kiedyś materiał o tej obudowie?
Mogłeś dodać jeszcze najtańszą B650?
ciekawe czy te płyty będą kooperować z seria 9000. (Mam taką nadzieje, bo moja B650E-E strix od asua czeka tylko na jakiś solidny procesor z tej serii)
Będą
mam pytanko :) chodziło by mi o bardziej rozwojową płytę na kilka lat.. update GPU oraz CPU. czy polecasz x870E ?
Czyli w zasadzie dla procesorów do 105w spokojnie można kupić A620 bez większego problemu, obsługuje PCI express 4.0 i ma jedno złącze nvme. I jeżeli będziemy wymieniać procesory w przyszłości na limicie 105w spokojnie jeszcze wymiana będzie przyszłościowa.
Zdecydowanie a nawet jak padnie po gwarancji to wyrzucic, kupic nowa i lecimy dalej.
Witam, naoglądałem się Waszych bitek z TekTesterem i postanowiłem kupić swojego pierwszego PC. Mam ograniczony budżet[3000zł] i chciałem złożyć coś z Waszych zestawów, ale znalazłem PC HP Victus 15L TG02-0000nw z ryzenem 5 5600g i rx 6600xt. Prosiłbym o opinie na temat tej specyfikacji i czy dałoby się złożyć coś lepszego [nowego i z windowsem] Pozdrawiam i czekam na kolejną bitke
Jestem zdania ze skoro tak wiele razy slyszymy o tym ze platforma AM5 jest bardzo przyszlosciowa bo ma byc wspoerana jeszcze dlugo to warto wybierajac swoja plyte glowna miec rowniez to na wzdgledzie. Ja po dwoch latach np doszedlem do wniosku ze juz wole doplacic do funkcjonalnosci 10GbE gniazda Eth anizeli stosowac karte rozszerzen na PCIe bo nie jest ona ani ladna ani niepotrzebnie zajmuje port na inne rozszerzenie jak karta do przechwytywania obrazu.
dla 99% osób to nie ma znaczenia, nie wiem po wogóle ludzi kupują duże płayty atx a potem wkłądają 1 ssd i to tyle. Sieć 10GbE to dość niszowe zastasowania typu ktoś pracuje zawodowo nad produkcją video i przerzuca je potem na domowego nasa, znowu większość nie ma nasa w domu a net ma w porywach 1Gb. Chyba zamiast kupować płytę za 6k wolałbym już częściej wymieniać. Nawet jeżeli uznać am5 za przyszłościową będą nowe chipsety z lepszymi możliwościami
@@ellandill na pewno nie chodziło Ci o 99,99% :) Czaje co masz na myśli- Taka masz opinie i spoko. Ja mam naukę inną z życia i tylko ja przedstawiłem bo może ktoś idzie moja ścieżką i po przeczytaniu pójdzie skrótem ^^
Nagracie film o systemie powerline?
A co powiedzie na płyty główna które wyprowadzenie na kable mają z tyłu np: Z790 PROJECT ZERO ? lub podobne czy warto?
czy płyta główna Gigabyte B760M Gaming x ddr4 jest dobra do i5 12600KF? i spoko wyjaśnione
chłodzenie to arctic freezer 36 black karta to rtx 4060ti 8gb a obudowa to Gembird fornax 4000 czarny argb
Panowie jaka najlepsza plyta w stosunku cena/jakosc do 7800x3d w formacie atx?
Msi b650 gaming plus
@@expect_pl5312 a co powiesz o b650 tomahawk względem MSI?
@@babicz1993 lepsza wersja b650 gaming plus z wieksza iloscia portow , zintegrowana zaslepkow porta wejsc i wyjsc , wiecej slotow na dysk nvme. Sekcja zasilania ta sama ale nwm jak wyglada porownanie chlodzenia sekcji zasilania.
Asrock tanio i dobrze
Czy po włączeniu expo czas post wzrósł znacząco ?
fajne zestawienie i wiele tłumaczy
mam tą płytę X670E Gaming Plus i powiem szczerze, że do dobrego średniaka (ryzen 7 7800X3D + 4080Super) daje radę zupełnie, choć dziś kupiłbym Tomahawk albo Carbon dalej zostając przy MSi
Port M.2 to port M.2 Nie ma takiego czegoś jak Port M.2 NVME czy port NVME. NVME to protokół którego używają dyski które można podłączać pod najróżniejsze porty. Pod port M.2 można podłączać nie tylko dyski. Na porcie M.2 działa protokół PCI-Express i/lub SATA.
Ten ekran do zdobycia osobno??
Prosiłbym o recenzję Płyta główna MSI MEG X670E ACE bo właśnie na nią się aktualnie zastanawiam, a nie znalazłem żadnej dobrze wykonanej recenzji po za kilkoma opiniami :>
Zróbcie wogle film komputer na żyda vs na bogato to samo cpu i gpu w obu przypadkach ale reszta czyli mobo ram dysk obudowa w jednym najtańsze kompatybilne w drugim najdroższe
@@xflashu8075 GPU też można różne, w sensie np 4070 w najtańszej i najdroższej wersji
@xflashu8075 ciekawy pomysł, z chęcią zobaczyłbym taki odcinek
chyba robiliśmy już taki film kiedyś... albo przynajmniej były plany, ale zastanawia mnie Twoja sugestia - to samo CPU, wiadomo, ale czy nie lepiej by było do GPU w takim porównaniu też podejść najdroższe vs najtańsze?
@@TekTesters Chyba ok rok temu było już blisko najtańsze AM5 kontra AM4 ciekawe jak jest teraz ? (AM4 - najtańsze B450 z najtańszym 3D oraz R 5600)
Uuu cyberantysemityzm 😂
A właśnie szukałem recenzji do MSI X670E Gaming Plus WiFi, bo według danych super płyta i cena w porządku, do tego piękna kolorystyka
Nie kupuje się MSI i gigabyte.
@@marcin-_ Dlaczego niby nie kupuje się produktów tych marek?
@@areeek Jacy producenci wstawiali mniejsze kości bios, przez co nie mieściły się mikrokody wspieranych cpu?
@@marcin-_ Nie wiem, nie śledzę aż tak wszystkich informacji o płytach głównych
Zawsze przecież można do płyty za 3 stówki doczepić kilka aluminiowych klocków, albo/i wstawić kawałek jakiegoś wiatraczka i temperatury będą mniejsze. A kartę dźwiękową to obowiązkowo i tak dokupić trza, ale flagowego Sound blastera choćby za parę stówek, a nie za wtyk optyczny płacić 6 koła. Ja to w ogóle nie jestem zwolennikiem kart dźwiękowych, tylko mam zewnętrzny przetwornik cyfrowo analogowy i jest git. Polecam. Np. SONY DAS-703ES. I jest gitara.
Na produktach premium najlepiej się zarabia, ponieważ jest z czego urwać kosmiczną marżę. Płyta za 6k, to max 2,5k. A tak to reszta trochę blaszek tzw akcesoriów, prestiżowego czarnego koloru i 6k się „nabiło”.
To goolike czy goodlike ?
1:51 czy ten socket nie jest walniety? xD paczcie na piny xD
Twierdzenie, że sekcja zasilania jest lepsza bo ma radiator to nabijanie samego siebie w butelkę. Taki radiator kosztuje może z 10zł w (castoramie 20zł ale ma 2,5m długości 😅) a dławiki to drut na ferrycie tranzystory zaś zapewne są takie same. Jeśli producent dał radiator to znaczy, że to się grzeje. A kiedy tranzystor się grzeje? Gdy robi więcej niż potrafi. Czyli to co wymaga chłodzenia to ten sam shit tylko podkręcony przez co wymaga dodatkowego chłodzenia. Jak by użyli faktycznie lepszej sekcji zasilania to żeden radiator nie był by potrzebny. A że jak dadzą więcej radiatorów to płyta wygląda bardziej gamingowo to tanim kosztem można podnieść cenę produktu. A "głomby" w sklepach się zaślinią i za wszelką cenę kupią choć wysoka cena nie ma żadnego uzasadnienia 😉
(Jak widać i sam się do tego przyznaje zmaslo też dał się nabrać na ładne pudełko😂)
Taka drobnostka, 10:56 to nie jest Hiszpański tylko Portugalski
jeszcze by się przydała płyta główna jakaś na b dla wyjaśnienia dokładnego
Na Cinebench R23 mam ok. 21500 punktów na procesorze serii 5000. Czyli nie ma sensu kupowania teraz tych z serii 7000 i 9000.
Moim zdaniem od najtańszej X670 lepsza jest B650 Extreme. Przynajmniej pod względem złącza PCIe 5.0.
Asrock B 650
6 tysięcy = całkiem sensowny komputer? Ja czekam właśnie na podzespoły do złożenia PC za 5300 od was i myślałem że będzie całkiem dobry. To jaki on będzie w końcu?
Jako szczęśliwa posiadaczka taniej płyty z chipsetem B660 jestem zdania, że jaranie się oplotem na akcesoryjnych kablach SATA nie jest warte zakupu płyty głównej w cenie całego komputera 🤪
Mam taką małą płytkę główną mATX. Najtańsza możliwa platforma, w tym pierwsza z brzegu najtańsza płyta, początkowo zamówiona pod wirtualny pulpit, z czasem była potrzeba mocniejszego procesora, potem była potrzeba obsługi CUDA i innych takich. Ostatecznie tę najtańszą płytę za dwie i pół stówki wymaksowałem. Wsadzony najmocniejszy obsługiwany procesor: 16 rdzeniowy Ryzen 5950, RTX 2080ti, największe obsługiwane kości pamięci, największy obsługiwany dysk nvme, wszystkie gniazda SATA zajęte a dyski spięte w macierz. Jedyne, co musiałem jak do tej pory dodać to kartę sieciową 2,5 Gbps na PCIe x1 od chińczyka, za może 80 złotych. System działa stabilnie, nic się nie tnie, komputer potrafi pracować przez tydzień ciurkiem i nie łapie zwiech. Zapewne jedyny powód, dla którego kiedyś będę musiał wymienić tę płytę to migracja na sieć 10 Gbps, do której zastosowana u mnie generacja PCIe x1 nie będzie już wystarczająca.
Czy lepiej kupić droższą płytę i gorszy procek , czy lepszy procek a płytę gorszą (pytanie zgoła retoryczne)
Droższe płyty często mają więcej funkcji, co daje większe ryzyko zwarć. Moja B450m za 200zl trzyma już bodajże 8 lat
W przypadku AM5 ten pierwszy wariant ma sporo sensu IMHO ze względu na długowieczność podstawek u AMD.
zalezy na ile lat kupujesz kompa. Za slabe CPU sprawia ze cos zrobisz wolniej. Brak I/o na plycie sprawia ze czegos nie zrobisz wcale.
lepszy procek
@@zeriano8590 ja jestem przeciwnego zdania, droższe płyty główne są wyprodukowe z lepszych komponentów więc mamy mniesze ryzyko awarii. Zwarcie samo z siebie raczej się nie robi, kondensator natomiast może sobie wystrzelić.
Mogles dodac porownanie oc procka i ramu
Lubię cie mimo wszystko mój sprzet a twój to przepaść, mimo to mój daje mi fan, niezależnie od tego na czym gram
Najważniejsza jak dla mnie jest sekcja zasilania. To musi być dopieszczone, z radiatorami, ma być idiotoodporna i musi trzymać temperatury. Ceny czegokolwiek nowego "rozsądnego" są kosmiczne. 800-1000zł Próbowałem sobie znaleźć coś pod i5 12600k, znalazłęm na olx bardzo dobrą płytę z procesorem i ramem (32GB). Koleś 1200zł za to cudo chciał w grudniu 2024. No to mi się pralka zepsuła na amen... Zapomniałem o najważniejszym. Jak ktoś ma wywalone na temperatury na PCH i mostkach PN i PD a komputer ma poprostu działać, może sobie kupić cokolwiek. Ale jak widzisz, że na PCH masz tyle stopni, że jajka można smażyć, dyski pod M2 gdzieś sobie odleciały do ciepłych krajów, a za rogiem już czai się grafika łykająca 210W na dzień dobry, to bez dobrej płyty głównej nie dasz rady.
Kiedys procesory pobierały więcej watów FX 6100 będzie znacznie więcej prądu wpierdalał niż taki ryzen 5 5500 to bez podkręcania byle jaka sekcja zasilania powinna dać radę.
i tak nie widze sensu w kupowaniu plyty za 6000 by kosztowala polowe tego to moze ale to juz dla marnotrawnych ludzi skoro wydajnosc taka sama
Nie jest dla marnotrawnych tylko dla prawdziwych entuzjastów. Wiadomo, że jak ktoś kupuję taką płytę to wszystkie inne komponentu ma topowe zazwyczaj chłodzone przez LC i w takim wypadku dopłata tych 3k nie jest nawet zbyt duża przy cenie całej platformy.
@@pawe7519 No ok, dopłaci 3000 i co za to dostanie?
ilość złącz i ich prędkość robią robotę, dodatkowo świetna karta muzyczna. Ale nie zmienia to faktu, że to karta dla entuzjastów.
Rozbija się głównie o to, czy masz kasę czy nie. Bo kto nie chciałby poszaleć ;)
Czy ja wiem czy marnotrawnych. Jak kogoś stać i jest mu taka płyta potrzebna to niech bierze
Fajne by bylo jakby ten mały ekranik mógł integrować się z grami i np. w gta być telefonem
Też myślałem nad tą płytą. Czasami widziałem ją przecenioną o połowę w sklepach. MSI często tak robi z topowymi modelami swoich produktów. Ale koniec końców zdecydowałem się na tańszy model ACE (też troszeczkę przecenioną). Te płyty mają głównie sens jak ktoś planuje do niej podłączać w cholerę dużą ilość urządzeń. Mnóstwo portów USB, złącz M2, thunderbolty, ethernety, hulaj dusza piekła nieba. Drugi czynnik, to wartość estetyczna. W przeszklonej obudowie te płyty fajnie się prezentują. No i nie wsadził bym najnowszej i9-wiątki do płyty za 400 zł. Sekcja zasilania obcięła by znacznie możliwości mojego nowego i drogiego procka. W nowszych wersjach tej płyty za 6000 zł zauważyłem jakieś takie elektroniczne kondensatory, płyta nie ma klasycznych kondensatorów przy sekcji zasilania. Takie wykonanie płyty z użyciem lepszych komponentów na pewno znacznie obniża jej awaryjność. Na ten momemt ta płyta na pewno spodoba się fanom dysków SSD, gdzie do najnowszej wersji można podłączyć ich chyba z siedem sztuk. Fanom superszybkich SSD radziłbym jednak poczekać na wyjście nowych chipsetów, bo tam dopiero możliwe będzie podłączenie SSD gen 5 do głównego gniazda M2. Na ten moment można je jedynie podłączyć do któregoś innego złącza desygnowanego przez producenta i wiąże się to z obcięciem o połowę liczby obsługiwanych linii PCIE 5.0 dla karty graficznej oraz koniecznością polegania na gorszym radiatorze (najlepszy zawsze ma to główne złącze M2, a SSD gen 5 potrafią się grzać). Po prostu brak jest bezpośrednich wyprowadzeń linii PCIE 5.0 od procka do SSD i stąd takie kombinacje.
dzieciaku...............
@@michajanicki6860 Nie wiem o co ci chodzi i się nie domyślam. Zresztą, ciężko tego dokonać na podstawie kropek we wpisie.
Kropki w audio to: pi pi pi pi pi pi pi. Osobiszcze piszczy z jakiegos powodu.
Jak nie zalazy wam na jakis dodatkach do plyty typu vtd passthrough itp to brac te tansze.
x670e tomahawk dobra będzie?
podpinam się ✋🏻
A co myślisz/ myślicie o płycie głównej MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI? bo teraz mi zostało do kupna procek i płyta właśnie xD i nadal się zastanawiam czy to dobry produkt za taką cenę
OC się skończyło praktycznie nie warto przepłacać, chyba że bogaty ASRock najlepszy stosunek cena do jakosci/możliwości
Absolutnie najważniejsze akcesorium na świecie... reklama snickers kiedy nie czujesz się sobą XD śmiechłem pierwszy do reklamy na YT :D
Plyta ma PRO w nazwie bo to skrot od PROwizorka. A tak serio to nie, bo na tej a620 na luzie uruchomi sie 7800X3D, nie to co A520 i 5800X3D, gdzie co najwyzej spali sie PC lub coś wiecej
Gdzie sprawdzić jaki jest limit mocy procesora na mojej płycie głównej?
Na stronie producenta. Czasem sklep pisze jakie jest maksymalne TDP procesora. Możesz też zadać pytanie na morele, na forum jest pełno obeznanych użytkowników. Z reguły im lepsza sekcja tym wyższy domyślny i maksymalny limit mocy CPU.
Ja mam ryzena 5 8400f na gigabyte b650 eagle ax
Płyta nie obcina napięć sekcja nie grzeje się.
A dałem za tą płytę jakieś 600zł
ja mam asrocka b660m pro rs z i3 12100f i dałem za płytę 180zł a za procka 190zł hah czyli tyle co ty za płytę ale jeszcze mam 200zł w kieszeni
@mareksnejkacz6625 ale to chyba z używanych części bo ta twoja płyta to kosztuje teraz ok.450zł a proc 350zł
EDIT:
Pozatym twój procesor jest słabszy od mojego więc ciężko tu porównywać
Miałem i7 8700 z gołą płytą H310m. Na co dzień było spoko, w grach też dawało radę. Ale przy emulacji PS3 sekcja się przegrzewała i musiałem cudować z limitem mocy na 70-kilka W. Po zmianie na B360m z radiatorem problem zniknął i procesor może stale pracować nawet przy 110-120w
Przedziwne że biorąc w materiał płyte za 6000zł nie wspomniałeś ani razu że jest przeznaczona głównie do zastosowań profesjonalnych.
Tak jak by materiał byłby kierowany tylko i wyłącznie do 12latków.
Czyli recenzja sprzetu bez recenzji sprzętu.
Dzieki.
Dobry materiał aby zapytać jaką płytę Wy drodzy użytkownicy PC proponujecie do procka 7800 i karty 7900xtx która ma długo posłużyć i raczej nie przekraczać kwoty 1300 zł za propozycje z góry dziękuje.
fajnie że dali monitorek. ale o kole zapomnieli. być może komuś przydało by się do roweru. pozdrowionka.
0:33 Co za krezus, ty bogaczu 😋
Haha a ja mam płytę z procesorem pod socket 2011 e5 2673v3 i z RAM-em 16GB z Chin kupiłem za 215 zł. Do tego wymieniłem RAM tanio na 2x32GB, razem 64GB. Razem mnie to wyszło 375 zł za wszystko bez karty graficznej. Gry mi hulają w fullhd spokojnie a nie mam i tak monitora 4k. Nie potrzebuję aż tak wydajnego sprzętu. Oczywiście nie traktuję jakoś bardzo poważnie tego sprzętu. To był eksperyment. Chciałem zobaczyć co to potrafi i miał być to tani upgrade. Wzrost wydajności wielowątkowej co do mojej poprzedniej płyty z maksymalnie podkręconym prockiem pod 1366 potężny, być może w jednym wątku przegrywa. Niestety podkręcić na tej płycie nie można nic w porównaniu do poprzedniej płyty Asusa na 1366 który już się bardzo zestarzał po wieeelu latach, z 10 mi służył. Nie jestem graczem i mam zasadę z pewnego powodu że jak gram w gry to nie nowsze jak 5 lat wstecz. Ten sprzęt z chin sprawuje się wbrew pozorom bardzo dobrze do moich zastosowań, chociaż jest na poziomie ryzena jakoś 1600x. Przymierzam się do AM4 ale poczekam trochę to może się skuszę na AM5, a ten Chiński zastawię na jakiś serwer bo można tanio dużo RAM-u władować maks 256GB.
kurde śmiałbym się jakby zrobili taki ala generator płyt głównych xD
czego potrzebujesz to dodajesz do niej. i potem do odebrania gotowy produkt w sklepie "_"
Mam jakies am4 b550 gaming plus od msi i spoko jest. Porty na dyski sa, PCI-E 4.0, organizacja złaczy tez spoko. Za 500zł dobra płyta.
Mogli ją wycenić na 8k i dorzucić jeszcze sprzęgło do passata.
Dla mnie najważniejszy parametr płyty głównej to ilość portów na wentylatory.
Ostatnio kupiłem msi carbon x670e siadł na niej 7800x3d wspaniała płyta
Godlike jest dla świadomego użytkownika i raczej tylko racy ją kupią. Wydajność w grach i temperatury to nie wszystko. Samo wyposażenie, sekcja zasilania czy szybkie porty robią różnicę. Kwestia czy wiesz jak to wykorzystać bo jeśli nie to faktycznie nie ma sensu tego brać
Wbrawdzie dla mnie to teoretyczne zagadnienie tylko, ale ciekawe porównanie.
Na mojej MAG X670E Tomahawk z 10-12s po ostatnim biosie wzrasta do prawie2min(wcześniej około 1min).
Ale co wzrasta
@@rypin Czas POST
Mega płyty główne
Skoro już miałeś taka wypasiona płyta to mógłbyś sprawdzić potencjał oc procesora oraz maksymalne obslugiwane zegary pamięci ram, żeby naocznie pokazać wyższość droższej płyty.
Myślałem o tym tylko Ryzeny 7000 z definicji raczej się słabo kręcą przez to że szybko wbijają na poziom 95 stopni. Czy jak to AMD ładnie nazywa "boostują do 95 stopni". Co pozostaje to curve optimizer, który działa na na trochę innej zasadzie :/
Płyta dla fotografów czy innych filmowców, którzy nie pracują na Nikonie czy Sony, a na Arri czy Hasselbladzie. Możliwość podpięcia dysku po USB-C z prędkością 20 Gb/s czy mieć połączenie sieciowe 10 Gb/s to gamechanger i wierzę, że jest wąska grupa odbiorców, którzy wykorzystają ten potencjał, czytaj ludzie, którzy pracują na dużej ilości mniejszych plików, gdzie takie prędkości czy USB-ki są pożądane.
O to to to jest płyta dla profesjonalistów którzy wykorzystają wszystkie jej zalety.
A nie wystarczy płyta z większą ilością portów PCIE i dowolne karty sieciowe i nowe USB ? Zostanie jeszcze sporo drobnych.
MSI Godlike to bardziej seria płyt do bicia rekordów w overclockingu, dla profesjonalistów jest bardziej Proart od Asusa gdzie w X670E mamy większą liczbę portów USB w tym dwa 40Gb/s itp
Panie, i tak za 10 lat kupisz tą pg z procem i ramem za 100 zł, trza tylko hold.
zużycia prądu - brak
Jakiś test tego wypasionego audio by się przydał.
Na tą najtańszą można kupić po taniości radiatory i dokleić na mosfety
a po co sprawdzać zużycie? Nawet jakby była różnica kilkudziesięciu wat raczej nie ma to dużego znaczenia.
Na audio w płytach głównych nie ma co patrzeć: każdy ma inne preferencje, słuchawki też różnie się zgrywają z różnymi źródłami. Dac-a najlepiej wybrać zewnętrznego i dobrać go do słuchawek oraz naszych preferencji.
@@pawe7519 24h x 365d = jakieś znaczenie może mieć nie?
@@akuwdf8057 sabre są w topowych dacach montowane więc możnaby dać szansę nie? Na pewno będzie róznica w porównaniu z takim alc892
@@danielkowalski7527 liczy się nie tylko sam przetwornik ale też wzmacniacz
sam mam wlasnie ryzena 7 7800x3d na plycie a620m od asrocka i sie bardzo dobrze sprawdza 💪
Mam płytę za 300 zł na B350 z Ryzen 1 - 1200, jeden port M2. Złożyłem 5000 kompów, i uwierzcie jeden na 100 użył więcej niż 3 porty USB. A panel z tyłu obudowy służył do podpięcia głośniczków Tracera za 45 zł... Ludzie kupują cuda na kiju a potem tego w ogóle nie używają. Polecam tą najtańszą płyte. Przestałem podkręcać CPU, bo po co... dla paru FPSów??
biedocie składasz masowo?
@@danielkowalski7527
Czytamy ze zrozumieniem: ''''''' Złożyłem'''''' kiedyś dawno dawno,,, To co dziś robicie to nie komputeryzacja tylko zabawa w wentylatorki i ledy....
Wiesz, B350 to było spoko ładnych parę lat temu, to były czasy gdzie na dobrą sprawę w użyciu były głównie SSD-ki na SATA, ale dzisiaj już na czymś takim nowego kompa bym nie składał, dobrze byłoby mieć opcję dołożenia kilku dysków M.2, jakoś sensownie rozłożone porty aby mieć pole manewru na przyszłość. Sam mam nadal kompa z B350 ale doskwiera już mu starość, ostatnio chciałem dołożyć kolejny dysk na M.2, który mi się wala po aktualizacji innego sprzętu, a tu bida, GPU zasłania wszystkie sensowne opcje, zostało tylko PCIe v2.0 x1 albo trochę szybszy ale za to dyndający adapter na USB. Takie czasu, ja bym dzisiaj nie wybrał tej najtańszej płyty właśnie przez biedę ze złączami M.2, minimum na dzisiaj to chociaż dwa złącza M.2 i jeden port minimum x4 na rozszerzenia na przyszłość, drugie M.2 może być nawet w starszej wersji ale jednak dobrze aby było. :)
Kupic najtansza ktora ma porty/sloty ktorych potrzebujemy, jak bedzie miala goly VRM to wstawic chlodzenie CPU powietrzem i wyjebongo.
Tych topowych plyt nie da sie potem po wyjsciu nowej gen odsprzedac za zadne sensowne pieniadze. Temat przerabialem z Asusem Extreme, Gigabyte Extreme costam na 570 i pod TR'a, MSI 570 Godlike itp
Tak tak, na pewno gościu który zarabia na współpracy ze sklepami komputerowymi dowiedział się o płytach za ponad 6 koła dopiero po omyłkowym ustawieniu sortowania i był zaskoczony. Zwłaszcza że poniżej też jest inna płyta za ponad 6-tkę, a na trzecim miejscu niewiele tańsza za 5600.
Ja nie mówię, że współpraca ze sklepami to coś złego, ale po co udajesz że przypadkiem się o takich dowiedziałeś, zwłaszcza że testów takich płyt na YT już było wiele.
Najdroższa płyta główna do zadań specjalnych dla entuzjasty :D
Ja lecę na b350 Tomahawk (nie żaden Max) i Ryzen 7 5800x3d. Bez problemu daje radę płyta za 350 zł w dacie premiery.
Jeżu aż mi się przypominają Xeony i chińskie płyty do nich, ten proceder dalej żyje oO
aorus xtreme z790 jest droższy
nie wiem czy czarny ale w białej edycji na pewno
PRO - skróty od PROstej płyty ;)
Tu naprostuję jedną rzecz albo nawet zamącę. Chipsety od AMD Ax20 oferowały możliwość podkręcania. Co prawda tylko niektóre ale jednak. Np. Byłem w posiadaniu komputera z Gigabyte A320m S2H i mogłem tam prze taktować zarówno RAM (niepróbowanemu bo nieukiem) jak i CPU z napięciami. Udało mi się zarówno podnieść jak i opuścić zegary o 100mhz w jedną i drugą stronę. nie sprawdzałem czy Ryzen Master działa ale z poziomu BIOS się da. Podkręcanie procka na serii Ax20?
Akurat przy przejściu na AM5 AMD zablokowało możliwość podkręcania procesora na płytach z chipsetem A620, można tylko zrobić undervolting i podkręcić pamięci
Napięciami podkręcać możesz nawet zablokowane intele. Tu chodziło o zmiany wartości mnożnika
@@rotmistrzjanm8776 no właśnie te też mogłem zmienić.
Ale mnie dziwi że zmaslowi się chciało robić te wszystkie testy żeby je na parę sekund pokazać i zapomnieć
10:00 - nie no kolejny kwiatek.. termometry...
człowieku - to sa czujniki temperatury PO PROSTU - a jak byś sie chcociaz głębiej wgryzł w temat - to sa to prawdop. termistory NTC... (bo chyba raczej nie pozystory (PTC))
O kurde, na miniaturce po lewej moja plyta xd
Hmm ta płyta za 6 tyś ma OC ramu od 5000 mhz.Looknąłem na stronie producenta.
0:42 - Zmaslo a nie zmasło
B650 steel legend i nic lepszego nie trzeba :)
Jak ktoś w jakimś biurze wymienia leciwy sprzęt i będzie chciał coś na AMD, to pewnie ta najtańsza płyta w zupełności wystarczy.
kiedy roasty pc widzów?
Po zakupie tej płyty za 6k, przez cały miesiąc, codziennie przychodzi do nas pani na godzinę. 😜
Tak, tak na pewno ją zamówiłeś i jeszcze za nią zapłaciłeś 🤣🤣🤣
ufff w ostatniej chwili zobaczyłem ten film bo już miałem zamawiać tą płytę do mojego Rtx 3050
6:33 - MSI to jednak potrafi 'w marketing". Płyta główna skierowana zarówno do wymagających dorosłych i jednocześnie do dzieci mających bogatych rodziców.