Bardzo mądra rozmowa z głównym mnichem. Chciałabym aby w Polsce ludzie i księża też tak patrzyli na inne religie. Można żyć w harmonii razem nie zależnie od wyznań. Pozdrawiam Was mocno:)
Mylisz się. Jak staniesz z boku to też zauważysz jak nasza religia zmienia się bardziej w tradycję/kulturę. Widać to w szczególności u mlodszych pokoleń, które nie biorą czynnego udziału w życiu parafii, ale mimo to tradycja jest podtrzymywana. Święta obchodzą, groby odwiedzają, śluby kościelne są więc w jakiś sposób upodobniamy się do Japończyków. Czy w Polsce występuje podobne łączenie dwóch religii jak w Japonii? Powoli to zauważam przy rodzimowierstwie słowiańskim(religia naszych przodków przed chrzestem Mieszka I) o którym co raz więcej wiemy, chcemy wiedzieć więcej i co raz głośniejszym echem odbija się wokół nas. Za to szanuję Japończyków. Mimo mieszania się sił z zewnątrz nigdy niezapomnieli o tym skąd pochodzą. Z nami jest jednak inaczej.
no właśnie, a w polsce dzieci na lekcjach religii dostają kartkę z napisem "symbole satanistyczne" z symbolami innych religii i ideologii... są różne wersje tej infografiki, w niektórych nawet jest zawarta pacyfka. zdarzyło mi się to osobiście w podstawówce, ale z internetu wiem że niestety nadal dzieciom pokazuje się takie "materiały edukacyjne" i demonizuje wszystkie religie oprócz jedynej słusznej, no i oczywiście ateistów.
Emil i Aiko dziękuje za ten wspaniały film, co prawda odbiegający od tematyki turystycznej. Ale oparty w pełni na życiu, będąc w podstawówce co prawda miałem na geografii wzmiankę o religijności innych krajów. Ale to co pokazaliście w swoim filmie jest niesamowite, a słowa tego kapłana trafiają w sedno sprawy nie tylko pod względem religii, ale także współczesnych wydarzeń na świecie. Dziękuję serdecznie i śle pozdrowienia dla was obojga.
Dymy konkret :D A tak na poważnie obrzęd jest spektakularny, a wywiad z kapłanem bardzo poruszający, widać że to człowiek oświecony i o bardzo szerokich horyzontach. Żebyśmy tylko wszyscy się szanowali nawzajem bez względu na wyznanie. Pozdro!
Niezwykle ciekawy i pouczający odcinek. Drobna uwaga , w dawnej Polsce współistniało w zgodzie wiele religii . Niestety nasi i obcy politycy dla własnych interesików doprowadzali do konfliktów. Pod tym względem Japonia ma szczęście że jest wyspą
Świetna rozmowa z głównym kapłanem - oświecony i o szerokich horyzontach człowiek. Można tylko westchnąć, żeby i nasi kapłani myśleli i działali podobnie.
Bardzo poruszająca rozmowa z głównym kapłanem. Na pewno jest wspólny mianownik wszystkich religii. Oby ludzi tak myślących było więcej. Dziękuję za bardzo ciekawy odcinek i prawdziwą lekcję o kulturze Japonii.
"Aby ludzie na Świecie byli szczęśliwi". Aiko, wybrałaś dobrą intencję. Pokazaliście kolejny, fascynujący element historii Japonii i życia Japończyków. Dziękuję.
SUPER METERIAŁ. Na takie materiały zawsze będę czekał. Kiedyś Krzysztof Gonciarz robił takie materiały podobne o Japonii ale od dawna tego nie robi i bardzo mi takich filmów brakuje. Jesteście SUPER
Dziękuję, pozdrawiam, doceniam zaangażowanie, wspaniała rozmowa z głównym kapłanem- bardzo mądre słowa i przesłanie!! Obyśmy wszyscy potrafili szanować się nawzajem- świat będzie lepszy 🙂 w końcu na górę Fudżi prowadzi wiele szlaków 👍👍👍Aiko- podziwiam, szacun!
Kapłan to bardzo mądry i światły człowiek. Bardzo mądre słowa o tym, że na szczyt można dojść wieloma drogami ale cel jest jeden. Dziękuję za ten film.
That was the most Japanese video on your channel, showing how wonderful Japan really is. The interview with the main priest of the temple was excellent, he is a wise man, and no wonder he is the main one. Please do more like this.
Bardzo dziękujemy za kolejny ciekawy film. Główny kapłan, jaki mądry człowiek. Brakuje takich ludzi w Polsce. Ludzie są ślepo zapatrzeni w jedną religię. Musimy brać przykład z Japonii ☺️🍀🇯🇵❤️
Fajny materiał. Mam niezwykły szacunek do ludzi dbających o tradycję związaną z lokalną kulturą. Tym bardziej doceniam otwartość 'lokalsów', która pozwoliła nakręcić taki materiał a nawet zamienić parę słów z bohaterami tego całego 'zamieszania' :) Ponadto świetnie się uzupełniacie we dwoje w materiale! PS. w niektórych fragmentach przydałyby się 'paski' z japońskich tv informacyjnych choćby z funkcją wyszczególniania konkretnych i istotnych słów wraz z tłumaczeniem na polski :)
Bardzo ciekawy odcinek, dużo dowiedziałam się o religii w Japonii, zachęciło mnie aby kiedyś odwiedzić osobiście ten kraj, pozdrawiam serdecznie Aiko i Emila 🙂🙂
Gdy tylko widzę powiadomienia o waszych filmach to lecę na YT jak szalona 😂 Uwielbiam i Aiko i Emila, jesteście oboje cudowni, wyważeni, pięknie opowiadacie o Japonii. Ściskam ♥️
Bardzo fajny materiał : ) Szkoda, że w Europie Chrześcijaństwo tak mocno wchłonęło wierzenia ludowe ; / i tak naprawdę zatarło ślady po nich. Pamiętam , że w szkole o wierze Słowian to była może z jedna kartka w podręczniku? Natomiast np. o wierzeniach Greków czy Rzymian to już były całe rozdziały … strasznie to słabe.
@Mateusz Tak są książki o dawnej wierze z terenów Europy ( o ich jakości czy zgodzie z prawdą nie będę się wypowiadać bo nie jestem ekspertem w tej dziedzinie ) i były źródła z różnych części kontynentu na ten temat. Ściślej ujmując chodzi mi o to w jaki sposób ta wiedza została w obecnych czasach przedstawiona takim „zwykłym” ludziom. Jest mi osobiście po prostu bardzo szkoda , że kwestia wierzeń Słowiańskich została potraktowana tak bardzo po macoszemu. Nie mam tu na myśli tylko czasów współczesnych ale tak zupełnie abstrakcyjnie podchodząc „od samego początku”. Nic już oczywiście tego nie zmieni.
Bardzo MĄDRY kapłan. Widać, że posiada obszerną wiedze o całym świecie. Wie o istnienia takiego kraju jak Polska nie wspomnę już o tym, że zna sytuacje polityczną.
Świetny film - bardzo szanuję takie podejście Japończyków, bardzo racjonalne. Szintoizm to piękna medytacja i szacunek dla natury, otaczającego świata. Uściski dla Was! Bardzo wartościowa rozmowa z kapłanem. ♡
Super odcinek, zresztą jak każdy. Szczególnie mi bliski, bo w listopadzie 2019 r. byłam w miejscowości Koyasan, czyli na górze Koya i nawet nocowałam w jednym z ponad 100 klasztorów buddyjskich. Jechałam najpierw koleją, potem długą kolejką górską na szynach a na końcu autobusem. Było cudownie. Tęsknię...
Bardzo fajny odcinek. Ciekawe były te obrzędy 😃 i wywiady z kapłanami. Osobiście lubię zwiedzać różne świątynie i podobają mi się zarówno chramy shinto jak i świątynie buddyjskie. Szczególnie urocze są kapliczki shinto. Przypominają mi polskie kapliczki przydrożne 🎐
Nabożeństwo Shugendo widziałam w kaplicy na jednej ze stacji Fuji. A Koyasan, zwłaszcza cmentarz wśród ogromnych starych drzew i świątynia Okunoin, były głębokim mistycznym przeżyciem. Dzięki za ten odcinek!
Chcemy,chcemy ...i bardzo dziękujemy za to co robicie. Niezwykle mądra wypowiedź Kapłana .Aiko jest prześliczna i mądra a Ty chłopaku to naprawdę masz szczęście - napisałam ja baba...czekając na dalsze odcinki. Pozdrowienia dla Was i głaski dla pieska
Bardzo dziękuję za tak ciekawy odcinek. Dzięki niemu teraz rozumiem czemu niektórzy Japończycy będący chrześcijanami są jednocześnie wierni shinto. Czytałam że shinto głosi, że aby być szczęśliwym należy po prostu żyć w harmonii z bóstwami, naturą i innymi ludźmi. To się nie musi wykluczać z chrześcijaństwem, tak samo z buddyzmem. Przecież każda religia jest tak naprawdę po to by ludzie żyli w zgodzie, aby znaleźć sens życia tu na Ziemi. I nawet pomimo tego, że zawsze znajdą się ludzie, którzy wykorzystują religie do własnych, niecnych celów, to warto wierzyć w uniwersalne wartości takie jak miłość. Tak jak powiedział ten mądry kapłan: na górę Fuji można dojść na wiele sposobów.
Ciekawy film, tym bardziej, że interesuje mnie ta tematyka. Mam kilka swoich przemyśleń: ciekawe jest to, że góry jakoś często przeplatają się w różnych religiach. Znam sporą grupę osób konsekrowanych (z racji zamieszkania-Polska- głównie katolików), którzy kochają góry, tam spędzają swoje rekolekcje, tam pogłębiają relację z Bogiem. Góry mają w sobie coś z duchowości :) Dla mnie nie jest to nic dziwnego, że osoby z różnych religii modlą się o wspólną sprawę - słynne już, historyczne spotkanie modlitewne JPII w Asyżu z przedstawicielami wielu religii z 1986. Co roku, w kościele katolickim, jest coś co nazywa się: tygodniem ekumenicznym - nie są to wyznawcy wszystkich religii tylko chrześcijanie i żydzi, ale też jest pięknie i różnorodnie. Polska wbrew stereotypowej opinia była otwarta na różnorodność religijną i obok katolicyzmu dawała możliwość i swobodę rozwoju innym religiom. Wiem, że ta wiedza wymaga trochę posiedzenia nad dokumentami i tekstami źródłowymi historycznymi, ale to u nas żydzi ze swoją wiarą znajdywali schronienie i względne swobody. To nie przypadek, że przed wojną spory procent naszego społeczeństwa stanowili właśnie przedstawiciele judaizmu. ILość drzewek sprawiedliwych wśród narodów świata Polaków w Jad Wasze też ma swoje uzasadnienie w nastawieniu Polaków (wiem o narracji antysemickiej, ale jest w tym sporo u stereotypów). Otwartość na nowości u Japończyków... mhm...🤔no jednak chyba nie we wszystkim, bo chrześcijaństwo mimo prób nie zadomowiło się w kraju kwitnącej wiśni.Ciekawa jestem (pozostając w temacie religii) jak Japończycy patrzą na Akita, czy jest to coś co w ogóle istnieje w ich świadomości? Podobnie jak tłumaczą dwa cudy w Hiroszimie i Nagasaki, czyli brak zniszczeń i chorób popromiennych w tych miastach u zakonników: w jednym przypadku franciszkańskich w drugim jezuici? Możecie coś o tym powiedzieć z puntu widzenia prasy, Internetu, czy opinii publicznej, ale Japońsiej - Polską znam...A może w swoich podróżach po Japonii zawitacie do tych miejsc, to byłyby ciekawe.Wiem co myślą o tym ludzie mocno związani z religią katolicką - ale wy chyba do nich nie należycie, więc wasze spostrzeżenia byłby interesujące.
Swietna tematyka, bardzo dobrze wyjaśniona przez Aiko i przez mnicha. Ogromnie poruszająca uroczystość z piękna stara muzyka. Niesamowite stwierdzenia mnicha , ze religia jest potrzebna do utrzymania porządku w państwie. Za dwa miesiące ląduje w Tokyo, wycieczka sprzed 2 lat wreszcie sie ziści. .
W 13:00 jest pewne nieporozumienie. Bo obecnie Polacy są narodem mocno jednorodnym, ale przed wojnami tak nie było. Polska była jednym z najbardziej różnorodnych krajów jeśli chodzi o wierzenia, w każdym większym mieście każda większa religia europejska miała swoją świątynie. I ludzie żyli ze sobą w zgodzie.
Uwielbiam takie odcinki. Sporo można się dowiedzieć mimo że z wieloma tezami nie koniecznie trzeba się zgadzać tym bardziej jak ktoś chociaż troszkę liznął historii:). Można więcej takich rodzynków? Odnośnie "głównego mnicha" Widać ma dużą wiedzę o historii i teraźniejszości dalekich krain, chociazby Polski. Z moich doświadczeń wynika że to jest typowe dla wyżej postawionych duchownych. Mimo to warto posłuchać.
dziękuję Wam za ten materiał i pozdrawiam serdecznie
2 роки тому+4
To mi się podoba w Shinto, że spośród bodaj 8 milionów bóstw, każdy może sobie wybrać swoje - czy to stare drzewo, co rośnie niedaleko domu, czy jakąś świętą skałę, którą widzi zza okna, no i też kocie bóstwa oczywiście :)
Ja od lat wierzę w boga, buddę i shinto i ostatnio zdenerwowałem się jak w komentarzach czytałem i naśmiewali się z shintoizmu. Z tego co też widać kapłan miał bardzo dużą wiedze co się dzieje dookoła Japonii i nie tylko , Polacy odbierają shinto Jako przymus i że to coś to samo co bycie katolikiem że trzeba być, religia i wiara w shinto jest taką formą oczyszczenia danie sobie energi na cały dzień, a czemu Japończycy siedzieli w dymie nie uciekali pozostali bo to była forma oczyszczenia i ochrony z negatywnych żeczy o ogulnie ochrony.
Witam. Takie wypowiedzi to aż chce się słuchać... - Pan Koichi Niu jest i powinien być mentorem dla wielu ludzi nie zależnie od kultury, strony politycznej czy też Wiary. Najważniejszy jest cel który ma dać szczęście, pokój i ukojenie każdej istocie. Bo tak naprawdę każdy dzień jest darem bez choroby-cierpienia i głodu. Pozdrawiam Wszystkich co się cieszą z małych rzeczy-gestów. Niech Wam wszystkim słońce ☀️ w duszy świeci.
Bardzo ciekawy odcinek. Dodam, że z biblijnego punktu widzenia buddyzm, shinto czy jakikolwiek inny system wierzeń jest błędny. Biblia uczy, że każdy człowiek jest zły (jest grzesznikiem/nie jest święty) przed świętym (oddzielony od zła/grzechu) Bogiem, który stworzył świat i człowieka. Rzym 3:23 Wszyscy bowiem zgrzeszyli i są pozbawieni chwały Boga; Bóg, będąc w 100% święty, jest także w 100% sprawiedliwy, dlatego musi ukarać człowieka za jego zło. Psalm 11:7 Bo sprawiedliwy jest Pan, kocha sprawiedliwość, Prawi zobaczą oblicze jego. Iza 6:3 I wołał jeden do drugiego: Święty, święty, święty, PAN zastępów. Cała ziemia jest pełna jego chwały. Dodatkowo Bóg jest w 100% miłością, dlatego chce uratować człowieka od wiecznej kary. 1 Jana 4:16 My poznaliśmy i uwierzyliśmy w miłość, którą ma Bóg do nas. Bóg jest miłością, a kto trwa w miłości, mieszka w Bogu, a Bóg w nim. Aby zaspokoić sprawiedliwość i jednocześnie nie zgwałcić miłości Bóg postanawia zesłać na Ziemię swojego syna Jezusa, w postaci człowieka. Na krzyżu Jezus przyjmuje cały gniew Boga należny człowiekowi za jego zło. Po śmierci na krzyżu następuje zmartwychwstanie jako ostateczny i największy dowód potwierdzający osobę i dzieło Jezusa. Celem chrześcijaństwa nie jest szczęście na Ziemii, (Jezus został ukrzyżowany, 11 z 12 apostołów zostało zamordowanych za głoszenie jedynego ratunku w Jezusie, a następnie do dzisiaj miliony chrześcijan jest prześladowanych za swoją religię). Celem chrześcijaństwa jest życie wieczne, które według Biblii jest tylko możliwe, przez uwierzenie w to, co zrobił Jezus na krzyżu dla ludzi. To jest właśnie dobra nowina (ewangelia 1 Kor 15:1-4) Jezus umiera za grzechy ludzi i każdy człowiek ma możliwość wybaczenia swoich grzechów i obietnice życia wiecznego poprzez prosty akt zaufania, w to, że Jezus z miłości umarł za niego osobiście i zmartwychwstał. Koncepcja góry Fudżi jest sprzeczna z chrześcijaństwem. Biblia uczy, że jest niemożliwe, aby grzeszny człowiek doznał wybaczenia swoich grzechów przez jakiekolwiek modlitwy, rytuały czy dobre uczynki. Jest tylko jedna droga, ratunek, którym jest Jezus i jego dzieło. Jan 14:6 Jezus mu odpowiedział: Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przeze mnie. Żaden inny przywódca religijny nie umiera za grzechy ludzkości. Chrześcijaństwo jest całkowicie ekskluzywne co do innych religii, które traktuje jako fałszywe nauki religijne.
Bardzo mądra rozmowa z głównym mnichem. Chciałabym aby w Polsce ludzie i księża też tak patrzyli na inne religie. Można żyć w harmonii razem nie zależnie od wyznań. Pozdrawiam Was mocno:)
Mam podobne przemyślenia. Pozdrawiam wszystkich i dziękuje za ten odcinek.
Tez tak mysle i popieram.
Tak masz rację pomimo wielu spotkań ekumenicznych w Polsce jeszcze zbyt mało robi się takich spotkań.
Mylisz się. Jak staniesz z boku to też zauważysz jak nasza religia zmienia się bardziej w tradycję/kulturę. Widać to w szczególności u mlodszych pokoleń, które nie biorą czynnego udziału w życiu parafii, ale mimo to tradycja jest podtrzymywana. Święta obchodzą, groby odwiedzają, śluby kościelne są więc w jakiś sposób upodobniamy się do Japończyków. Czy w Polsce występuje podobne łączenie dwóch religii jak w Japonii? Powoli to zauważam przy rodzimowierstwie słowiańskim(religia naszych przodków przed chrzestem Mieszka I) o którym co raz więcej wiemy, chcemy wiedzieć więcej i co raz głośniejszym echem odbija się wokół nas. Za to szanuję Japończyków. Mimo mieszania się sił z zewnątrz nigdy niezapomnieli o tym skąd pochodzą. Z nami jest jednak inaczej.
no właśnie, a w polsce dzieci na lekcjach religii dostają kartkę z napisem "symbole satanistyczne" z symbolami innych religii i ideologii... są różne wersje tej infografiki, w niektórych nawet jest zawarta pacyfka. zdarzyło mi się to osobiście w podstawówce, ale z internetu wiem że niestety nadal dzieciom pokazuje się takie "materiały edukacyjne" i demonizuje wszystkie religie oprócz jedynej słusznej, no i oczywiście ateistów.
Emil i Aiko dziękuje za ten wspaniały film, co prawda odbiegający od tematyki turystycznej. Ale oparty w pełni na życiu, będąc w podstawówce co prawda miałem na geografii wzmiankę o religijności innych krajów. Ale to co pokazaliście w swoim filmie jest niesamowite, a słowa tego kapłana trafiają w sedno sprawy nie tylko pod względem religii, ale także współczesnych wydarzeń na świecie. Dziękuję serdecznie i śle pozdrowienia dla was obojga.
Dymy konkret :D
A tak na poważnie obrzęd jest spektakularny, a wywiad z kapłanem bardzo poruszający, widać że to człowiek oświecony i o bardzo szerokich horyzontach. Żebyśmy tylko wszyscy się szanowali nawzajem bez względu na wyznanie.
Pozdro!
Niezwykle ciekawy i pouczający odcinek. Drobna uwaga , w dawnej Polsce współistniało w zgodzie wiele religii . Niestety nasi i obcy politycy dla własnych interesików doprowadzali do konfliktów. Pod tym względem Japonia ma szczęście że jest wyspą
Główny kapłan - bardzo mądry człowiek.
Dziękuję za ten film. Było wzruszająco, łezka poleciała. Marzenie, by te obrzędy coś dały...
Bardzo mnie wzruszyl ten vlog. Niesamowita muzyka sięgająca do głębin duszy. Na całym świecie ludzie są tacy sami. Mimo wszystko wspaniali.
O matko powinno się przeflancować wielu takich kapłanów do Polski. Niezwykły człowiek, bardzo mądry życiowo.
Świetna rozmowa z głównym kapłanem - oświecony i o szerokich horyzontach człowiek. Można tylko westchnąć, żeby i nasi kapłani myśleli i działali podobnie.
Bardzo poruszająca rozmowa z głównym kapłanem. Na pewno jest wspólny mianownik wszystkich religii. Oby ludzi tak myślących było więcej. Dziękuję za bardzo ciekawy odcinek i prawdziwą lekcję o kulturze Japonii.
Aiko i Emilu....wielkie dzięki za ten głęboko poruszający film. Proszę o więcej obrazów tego typu. Pozdrowienia dla Was obojga.💯💝
Świetny wywiad z kapłanem 🔥 widać że myślący człowiek
Bardzo Wam dziękuję za piękny mądry filmik z Japonii. Im więcej kultur, tym bardziej ubogaca się nasze wnętrze. pozdrawiam z Łodzi.
"Aby ludzie na Świecie byli szczęśliwi". Aiko, wybrałaś dobrą intencję. Pokazaliście kolejny, fascynujący element historii Japonii i życia Japończyków. Dziękuję.
Mądry ten główny kapłan. Bardzo się z nim zgadzam!
SUPER METERIAŁ. Na takie materiały zawsze będę czekał. Kiedyś Krzysztof Gonciarz robił takie materiały podobne o Japonii ale od dawna tego nie robi i bardzo mi takich filmów brakuje. Jesteście SUPER
Dziękuję, pozdrawiam, doceniam zaangażowanie, wspaniała rozmowa z głównym kapłanem- bardzo mądre słowa i przesłanie!! Obyśmy wszyscy potrafili szanować się nawzajem- świat będzie lepszy 🙂 w końcu na górę Fudżi prowadzi wiele szlaków 👍👍👍Aiko- podziwiam, szacun!
Kapłan to bardzo mądry i światły człowiek. Bardzo mądre słowa o tym, że na szczyt można dojść wieloma drogami ale cel jest jeden. Dziękuję za ten film.
That was the most Japanese video on your channel, showing how wonderful Japan really is. The interview with the main priest of the temple was excellent, he is a wise man, and no wonder he is the main one. Please do more like this.
Bardzo dziękujemy za kolejny ciekawy film. Główny kapłan, jaki mądry człowiek. Brakuje takich ludzi w Polsce. Ludzie są ślepo zapatrzeni w jedną religię. Musimy brać przykład z Japonii ☺️🍀🇯🇵❤️
Cudowni, jak zawsze !
Odcinek niezmiernie interesujący: temat i omówienie. Porusza i inspiruje do przemyśleń.
Dziękuję
Fajny materiał. Mam niezwykły szacunek do ludzi dbających o tradycję związaną z lokalną kulturą. Tym bardziej doceniam otwartość 'lokalsów', która pozwoliła nakręcić taki materiał a nawet zamienić parę słów z bohaterami tego całego 'zamieszania' :) Ponadto świetnie się uzupełniacie we dwoje w materiale!
PS. w niektórych fragmentach przydałyby się 'paski' z japońskich tv informacyjnych choćby z funkcją wyszczególniania konkretnych i istotnych słów wraz z tłumaczeniem na polski :)
dzięki! Postaram się coś dodawać w tym stylu
Wyjątkowy vlog, fascynujacy wywiad i dzięki Aiko za jasne przedstawienie tematu❤👍
Witaj Grazia pozdrowienia z deszczowego MM☺️☕🍰🌹
@@yogi30121 pozdro 🍻🌸👍
Bardzo ciekawy odcinek, dużo dowiedziałam się o religii w Japonii, zachęciło mnie aby kiedyś odwiedzić osobiście ten kraj, pozdrawiam serdecznie Aiko i Emila 🙂🙂
Trafić na takie coś bez planu to trzeba mieć szczęście, jeszcze udało wam się dorwać głównego mnicha do wywiadu. Bardzo dobry materiał
Gdy tylko widzę powiadomienia o waszych filmach to lecę na YT jak szalona 😂 Uwielbiam i Aiko i Emila, jesteście oboje cudowni, wyważeni, pięknie opowiadacie o Japonii. Ściskam ♥️
bardzo dziękujemy!
Bardzo fajny materiał : ) Szkoda, że w Europie Chrześcijaństwo tak mocno wchłonęło wierzenia ludowe ; / i tak naprawdę zatarło ślady po nich. Pamiętam , że w szkole o wierze Słowian to była może z jedna kartka w podręczniku? Natomiast np. o wierzeniach Greków czy Rzymian to już były całe rozdziały … strasznie to słabe.
@Mateusz Tak są książki o dawnej wierze z terenów Europy ( o ich jakości czy zgodzie z prawdą nie będę się wypowiadać bo nie jestem ekspertem w tej dziedzinie ) i były źródła z różnych części kontynentu na ten temat.
Ściślej ujmując chodzi mi o to w jaki sposób ta wiedza została w obecnych czasach przedstawiona takim „zwykłym” ludziom. Jest mi osobiście po prostu bardzo szkoda , że kwestia wierzeń Słowiańskich została potraktowana tak bardzo po macoszemu. Nie mam tu na myśli tylko czasów współczesnych ale tak zupełnie abstrakcyjnie podchodząc „od samego początku”. Nic już oczywiście tego nie zmieni.
@Mateusz - zajrzyj na kanał wydawnictwa triglav - Igor o Słowianach i nie tylko - bardzo ciekawy cykl, fajnie opowiedziane...
Religie to rzecz, która najbardziej mnie fascynuje. Świetny materiał i niesamowity kapłan!
Bardzo MĄDRY kapłan. Widać, że posiada obszerną wiedze o całym świecie. Wie o istnienia takiego kraju jak Polska nie wspomnę już o tym, że zna sytuacje polityczną.
W każdym kraju znajdą się tacy co wiedzą i większość co nie klei 😁
Bardzo profesjonalna relacja ,brawa dla was 🙂👍😟🙏🏻🥳💕
Jeden z najciekawszych filmów na waszym kanale
Bardzo unikatowe. Dziękujemy 😘
Siemanko kochane Truszki. dzięki za pokazanie tego rytuału dla nas nieznanego, Pozdrawiam.
Bardzo interesujący i wartościowy odcinek 👍
Super odcinek! Wielkie dzięki!
Bardzo ciekawe rytuały. Fajnie, że różne religie mogą funkcjonować obok siebie. Oby tak było na całym świecie 👍
Piękne swieto bardzo mądry facet oczytany znający historie można powiedzieć że świata bardzo mi się podobał ten odcinek. Pozdrowienia.
Pana głównego kapłana bardzo dobrze się słuchało. Mądry człowiek 🙏🏻
DOBRA PRACA AIKO I EMIL! GLEBOKO ZAPADAJA W SERCE TAKIE SPOTKANIA!💯!
Świetny film - bardzo szanuję takie podejście Japończyków, bardzo racjonalne. Szintoizm to piękna medytacja i szacunek dla natury, otaczającego świata.
Uściski dla Was!
Bardzo wartościowa rozmowa z kapłanem. ♡
Niezwykle ciekawy i inspirujący film, pozdrawiam.
2:02 dziękuję Aiko mam nadzieję że spełni się i będę szczęśliwy
Świetny materiał, dziękuję wam Emil i Aiko, mi osobiście lepiej się ogląda wasze wlogi, niż w komercijnej telewizji reportaż, prosimy o więcej 🙂💖
bardzo ,bardzo ciekawy odcinek.Pozdrawiam i zycze wiele takich pomyslow
Super odcinek, zresztą jak każdy. Szczególnie mi bliski, bo w listopadzie 2019 r. byłam w miejscowości Koyasan, czyli na górze Koya i nawet nocowałam w jednym z ponad 100 klasztorów buddyjskich. Jechałam najpierw koleją, potem długą kolejką górską na szynach a na końcu autobusem. Było cudownie. Tęsknię...
Dziękuje za materiał, temat naprawdę interesujący :)
Bardzo fajny odcinek. Ciekawe były te obrzędy 😃 i wywiady z kapłanami.
Osobiście lubię zwiedzać różne świątynie i podobają mi się zarówno chramy shinto jak i świątynie buddyjskie. Szczególnie urocze są kapliczki shinto. Przypominają mi polskie kapliczki przydrożne 🎐
Nabożeństwo Shugendo widziałam w kaplicy na jednej ze stacji Fuji. A Koyasan, zwłaszcza cmentarz wśród ogromnych starych drzew i świątynia Okunoin, były głębokim mistycznym przeżyciem. Dzięki za ten odcinek!
Świetny reportaż - dobra dziennikarska robota, brawo
Chcemy,chcemy ...i bardzo dziękujemy za to co robicie. Niezwykle mądra wypowiedź Kapłana .Aiko jest prześliczna i mądra a Ty chłopaku to naprawdę masz szczęście - napisałam ja baba...czekając na dalsze odcinki. Pozdrowienia dla Was i głaski dla pieska
Genialny materiał!
Sztos,dziękuje piękne za taki film,😀
Wow, świetny odcinek! Dziękuję! Jesteście prawdziwymi profesjonalistami.
Dziękuję Aiko za życzenia, by Ciebie też szczęście przytuliło
Super odcinek
Nawet nie sądziłam, że tak mocne wrażenie zrobi na mnie to video. Dziękuję Wam i liczę na więcej odcinków o tematyce stricte religijnej ♡
Bardzo cenny materiał. Dziękuję.
Bardzo dziękuję za tak ciekawy odcinek. Dzięki niemu teraz rozumiem czemu niektórzy Japończycy będący chrześcijanami są jednocześnie wierni shinto.
Czytałam że shinto głosi, że aby być szczęśliwym należy po prostu żyć w harmonii z bóstwami, naturą i innymi ludźmi. To się nie musi wykluczać z chrześcijaństwem, tak samo z buddyzmem.
Przecież każda religia jest tak naprawdę po to by ludzie żyli w zgodzie, aby znaleźć sens życia tu na Ziemi. I nawet pomimo tego, że zawsze znajdą się ludzie, którzy wykorzystują religie do własnych, niecnych celów, to warto wierzyć w uniwersalne wartości takie jak miłość. Tak jak powiedział ten mądry kapłan: na górę Fuji można dojść na wiele sposobów.
Dakara, demo, soshite... Idzie jak po grudzie, ale idzie. Arigato gozaimasu!
Bardzo pozytywny odcinek, dużo nadziei I mądre słowa 🥰
Ciekawy film, tym bardziej, że interesuje mnie ta tematyka. Mam kilka swoich przemyśleń: ciekawe jest to, że góry jakoś często przeplatają się w różnych religiach. Znam sporą grupę osób konsekrowanych (z racji zamieszkania-Polska- głównie katolików), którzy kochają góry, tam spędzają swoje rekolekcje, tam pogłębiają relację z Bogiem. Góry mają w sobie coś z duchowości :) Dla mnie nie jest to nic dziwnego, że osoby z różnych religii modlą się o wspólną sprawę - słynne już, historyczne spotkanie modlitewne JPII w Asyżu z przedstawicielami wielu religii z 1986. Co roku, w kościele katolickim, jest coś co nazywa się: tygodniem ekumenicznym - nie są to wyznawcy wszystkich religii tylko chrześcijanie i żydzi, ale też jest pięknie i różnorodnie. Polska wbrew stereotypowej opinia była otwarta na różnorodność religijną i obok katolicyzmu dawała możliwość i swobodę rozwoju innym religiom. Wiem, że ta wiedza wymaga trochę posiedzenia nad dokumentami i tekstami źródłowymi historycznymi, ale to u nas żydzi ze swoją wiarą znajdywali schronienie i względne swobody. To nie przypadek, że przed wojną spory procent naszego społeczeństwa stanowili właśnie przedstawiciele judaizmu. ILość drzewek sprawiedliwych wśród narodów świata Polaków w Jad Wasze też ma swoje uzasadnienie w nastawieniu Polaków (wiem o narracji antysemickiej, ale jest w tym sporo u stereotypów). Otwartość na nowości u Japończyków... mhm...🤔no jednak chyba nie we wszystkim, bo chrześcijaństwo mimo prób nie zadomowiło się w kraju kwitnącej wiśni.Ciekawa jestem (pozostając w temacie religii) jak Japończycy patrzą na Akita, czy jest to coś co w ogóle istnieje w ich świadomości? Podobnie jak tłumaczą dwa cudy w Hiroszimie i Nagasaki, czyli brak zniszczeń i chorób popromiennych w tych miastach u zakonników: w jednym przypadku franciszkańskich w drugim jezuici? Możecie coś o tym powiedzieć z puntu widzenia prasy, Internetu, czy opinii publicznej, ale Japońsiej - Polską znam...A może w swoich podróżach po Japonii zawitacie do tych miejsc, to byłyby ciekawe.Wiem co myślą o tym ludzie mocno związani z religią katolicką - ale wy chyba do nich nie należycie, więc wasze spostrzeżenia byłby interesujące.
Bardzo ciekawy odcinek. Wywiad z kapłanem zaskakuje znajomością historii.
Ciekawy reportaż. Przedstawiony w sposób ciekawy i kulturalny. Może dałoby się zrobić film o katolikach w Japonii? Pozdrawiam.
Aiko dziennikarka wymiata :)
Aiko i Emilu, pozdrawiam Was najserdeczniej i życzę wielu sukcesów w nagrywanie filmików 😊🌷
Bardzo ciekawy film z piękną panoramą świątyni i ciekawy wywiad pod koniec filmu.
Świetny film!
Uwielbiam wasze filmy. Piekny przekaz.Dziekuje.
Fajny mądry odcinek, a na sam koniec ptaszek chyba pomyślał to samo, bo pięknie śpiewał gdy Aiko mówiła 😍
Swietna tematyka, bardzo dobrze wyjaśniona przez Aiko i przez mnicha. Ogromnie poruszająca uroczystość z piękna stara muzyka. Niesamowite stwierdzenia mnicha , ze religia jest potrzebna do utrzymania porządku w państwie.
Za dwa miesiące ląduje w Tokyo, wycieczka sprzed 2 lat wreszcie sie ziści. .
Jedziesz na wycieczkę w grupie zorganizowanej?
@@AikoiEmil tak ,z biurem podróży.
W 13:00 jest pewne nieporozumienie. Bo obecnie Polacy są narodem mocno jednorodnym, ale przed wojnami tak nie było. Polska była jednym z najbardziej różnorodnych krajów jeśli chodzi o wierzenia, w każdym większym mieście każda większa religia europejska miała swoją świątynie. I ludzie żyli ze sobą w zgodzie.
z tym, że żyli w zgodzie to bym nie powiedział. Na pewno nie tak źle jak w wielu innych krajach, ale powiedzieć, że żyli w zgodzie to spore nadużycie.
Żyli w pewnej zgodzie, ale w określonym czasie I RP. II RP, przedwojenna prowadziła opresyjną politykę wobec mniejszości religijnych i narodowych.
Ciekawy odcinek , czekam na kolejne serie podróżnicze .
Uwielbiam takie odcinki. Sporo można się dowiedzieć mimo że z wieloma tezami nie koniecznie trzeba się zgadzać tym bardziej jak ktoś chociaż troszkę liznął historii:). Można więcej takich rodzynków? Odnośnie "głównego mnicha" Widać ma dużą wiedzę o historii i teraźniejszości dalekich krain, chociazby Polski. Z moich doświadczeń wynika że to jest typowe dla wyżej postawionych duchownych. Mimo to warto posłuchać.
Dzień dobry . Może odcinek o Japońskiej motoryzacji ?? Robią świetne motocykle i nie tylko . Dzięki . :)
jak sobie kupię motocykl :)
dziękuję Wam za ten materiał i pozdrawiam serdecznie
To mi się podoba w Shinto, że spośród bodaj 8 milionów bóstw, każdy może sobie wybrać swoje - czy to stare drzewo, co rośnie niedaleko domu, czy jakąś świętą skałę, którą widzi zza okna, no i też kocie bóstwa oczywiście :)
Nie ma to jak się modlić do kota albo drzewa...
Ja od lat wierzę w boga, buddę i shinto i ostatnio zdenerwowałem się jak w komentarzach czytałem i naśmiewali się z shintoizmu. Z tego co też widać kapłan miał bardzo dużą wiedze co się dzieje dookoła Japonii i nie tylko , Polacy odbierają shinto Jako przymus i że to coś to samo co bycie katolikiem że trzeba być, religia i wiara w shinto jest taką formą oczyszczenia danie sobie energi na cały dzień, a czemu Japończycy siedzieli w dymie nie uciekali pozostali bo to była forma oczyszczenia i ochrony z negatywnych żeczy o ogulnie ochrony.
oj spodobało sie i to bardzo wiecej i wieciej
Przepiękny filmik !!! Własnie tego szukalam !!!!! BRAVO
Witaj Emilu dzięki za nowy film i wywiad ciekawie spędzone 20 minut pozdrowienia dla Aiko🍰👍🌹☺️☕Emilu zdrówko👍🍺🍺
Babka z Rancza też wykonywała podobne gesty. Wójt może potwierdzić, że są niebezpieczne 😄.
Super odcinek. dzięki.
Świetny materiał! Nie trzeba głosu Czubówny by zrobić dobry dokument :)
Super odcinek! 👍 Bardzo ciekawy wywiad. Wiedza i mądrość życiowa tego kapłana robią wrażenie.
Oglądam od jakiegoś czasu, ale ten odcinek "dał mi kopa". Kiedyś Polska też była krajem tolerancji.
świątynie są piękne jedyny rodzaju niezapominania tradycja !!!
Fantastyczny materiał 😊😊😊👍👍👍.Pozdrawiam serdecznie
Dziękujemy.
Fantastyczny ten kapłan 😯
Brawo. Piona. Kciuki.
Witam. Takie wypowiedzi to aż chce się słuchać... - Pan Koichi Niu jest i powinien być mentorem dla wielu ludzi nie zależnie od kultury, strony politycznej czy też Wiary. Najważniejszy jest cel który ma dać szczęście, pokój i ukojenie każdej istocie. Bo tak naprawdę każdy dzień jest darem bez choroby-cierpienia i głodu.
Pozdrawiam Wszystkich co się cieszą z małych rzeczy-gestów. Niech Wam wszystkim słońce ☀️ w duszy świeci.
Bardzo ciekawy odcinek i rozmowa z kapłanem😀😀Peace!💛💛💛
Super odcinek. Ten wywiad głównym kapłanem mega mnie wciągnął
Bardzo ciekawy odcinek!
Super film 🥰🥰🥰
Świetny materiał
Bardzo ciekawy odcinek. Dodam, że z biblijnego punktu widzenia buddyzm, shinto czy jakikolwiek inny system wierzeń jest błędny. Biblia uczy, że każdy człowiek jest zły (jest grzesznikiem/nie jest święty) przed świętym (oddzielony od zła/grzechu) Bogiem, który stworzył świat i człowieka.
Rzym 3:23 Wszyscy bowiem zgrzeszyli i są pozbawieni chwały Boga;
Bóg, będąc w 100% święty, jest także w 100% sprawiedliwy, dlatego musi ukarać człowieka za jego zło.
Psalm 11:7 Bo sprawiedliwy jest Pan, kocha sprawiedliwość, Prawi zobaczą oblicze jego.
Iza 6:3 I wołał jeden do drugiego: Święty, święty, święty, PAN zastępów. Cała ziemia jest pełna jego chwały.
Dodatkowo Bóg jest w 100% miłością, dlatego chce uratować człowieka od wiecznej kary.
1 Jana 4:16 My poznaliśmy i uwierzyliśmy w miłość, którą ma Bóg do nas. Bóg jest miłością, a kto trwa w miłości, mieszka w Bogu, a Bóg w nim.
Aby zaspokoić sprawiedliwość i jednocześnie nie zgwałcić miłości Bóg postanawia zesłać na Ziemię swojego syna Jezusa, w postaci człowieka. Na krzyżu Jezus przyjmuje cały gniew Boga należny człowiekowi za jego zło. Po śmierci na krzyżu następuje zmartwychwstanie jako ostateczny i największy dowód potwierdzający osobę i dzieło Jezusa.
Celem chrześcijaństwa nie jest szczęście na Ziemii, (Jezus został ukrzyżowany, 11 z 12 apostołów zostało zamordowanych za głoszenie jedynego ratunku w Jezusie, a następnie do dzisiaj miliony chrześcijan jest prześladowanych za swoją religię). Celem chrześcijaństwa jest życie wieczne, które według Biblii jest tylko możliwe, przez uwierzenie w to, co zrobił Jezus na krzyżu dla ludzi. To jest właśnie dobra nowina (ewangelia 1 Kor 15:1-4) Jezus umiera za grzechy ludzi i każdy człowiek ma możliwość wybaczenia swoich grzechów i obietnice życia wiecznego poprzez prosty akt zaufania, w to, że Jezus z miłości umarł za niego osobiście i zmartwychwstał.
Koncepcja góry Fudżi jest sprzeczna z chrześcijaństwem. Biblia uczy, że jest niemożliwe, aby grzeszny człowiek doznał wybaczenia swoich grzechów przez jakiekolwiek modlitwy, rytuały czy dobre uczynki. Jest tylko jedna droga, ratunek, którym jest Jezus i jego dzieło.
Jan 14:6 Jezus mu odpowiedział: Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przeze mnie.
Żaden inny przywódca religijny nie umiera za grzechy ludzkości. Chrześcijaństwo jest całkowicie ekskluzywne co do innych religii, które traktuje jako fałszywe nauki religijne.
Może film o tym co się stało z Shinzo Abe? Jest dużo ciekawych wątków w tej sprawie
Nie planujemy nabijać wyświetleń na czyjejś tragedii i śmierci
Tak jak Abroad?
@@AikoiEmilZgadza się. Należy uszanować smutku rodziny Shinzo Abe po 3 dniach od zamachu. Niech spoczywa w pokoju.
@@AikoiEmil Ja jednak jestem ciekaw jak to jest postrzegane i co do tego doprowadziło, a wiem, że z mediów się wiele nie dowiem.
@@Succuub To skorzystaj z kanału Abroad in Japan. Tam jest to fajnie, dojrzale skomentowane. Polecam 👍
Ciekawy odcinek
pozdrawiam. super film
Hej, Bardzo dobry film...... Bardzo ciekawy, dzięki. Pozdrawiam 😘
Boże Drogi,daj nam takich kapłanów,uczcie się Purpurowi