Anna F z tymi tutorialami dasz radę zacząć sama :) Ale jeśli jednak wolisz spróbować pod okiem instruktora, to zapraszam do skorzystania z któregoś z warsztatów, które prowadzę ;)
Niesamowite! Przypomina bardziej pracę przy klasycznych technikach graficznych a zwłaszcza naświetlanie i płukanie sita w serigrafii niż foto - grafikę :). Piękne, ale wymagające niestety sporej ilości czasu i miejsca... Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Zostaje Pai fanem już na zawsze! Normalnie nie wiem czy do stalkingu się nie posunąć!? :D Chciałbym a już teraz nawet muszę zacząć wykonywać fotografię w tej technice. Ogólnie zajmuję się solarigrafia ale przy tym co Pani robi to jest pikuś. Rozpoczynam poszukiwania wiedzy i sprzętu. Jak w jakimś miejscu utknę to się odezwę. Zacznę chyba od aparatu. Chyba już teraz zapytam. Moze mi Pani coś polecić? Na początek niedrogiego?
Marcin Kulikowski Witaj! Dziękuję za miłe słowa :) Proponuję zacząć od sprawdzenia ofert na ebay - czasem można w naprawdę dobrej cenie znaleźć radzieckie aparaty FK albo FKD - koniecznie w zestawie z obiektywem i kasetą na płyty. To wprawdzie bardziej „syrenka” albo „trabant” wśród aparatów, ale na początek wystarczy :) Pozdrawiam! PS. Ja solarigirafii na razie jeszcze nie spróbowałam, więc dla mnie to nie taki pikuś ;)
Aleksandra Wolter Czyli ogólnie potrzebuję kompletnego wielkiego formatu. Pewnie tak głupie pytanie. :) Od dziś zaczynam akcję Kolodion. Może za pół roku będę miał się czym pochwalić. :)
Dzień dobry. Chciałbym się dowiedzieć, jak zabezpieczyć srebro przed utlenianiem? Czytałem o stosowaniu warstwy werniksu z żywicy krzewu sandrakowego i oleju lawendowego. Gdzie to można kupić, czy są ewentualnie jakieś zamienniki i jak to wykonać?
Andrzej Matus Witaj! Tak, srebro dobrze jest zabezpieczyć przed utlenianiem. Jeśli tego nie zrobimy, w dłuższej perspektywie obraz zacznie znikać. Werniks chroni też emulsję przed uszkodzeniami mechanicznymi. Oryginalnie robiono go mieszajac żywicę sandarakowa z olejkiem lawendowym i alkoholem. Sandarak jest do kupienia w sklepach z artykułami konserwatorskimi, olejek lawendowy również. Jako współczesny zamiennik można zastosować błyszczacy lakier do farb akrylowych.
Witam, jestem amatorem fotografii analogowej. Jakie środki chemiczne występują w kolodionie, wywołaczu i utrwalaczu? Podejrzewam , że mogę je przygotować samodzielnie. Ogarnęłem technikę wydobycia czystego azotanu z łańcuszków poprzez rozpuszczenie metalicznego stopu srebra w kwasie azotowym i wypaleniu azotanu miedzi.
Witam! W pozostałych filmikach o przygotowywaniu poszczególnych odczynników są one wszystkie wymienione :) Zapraszam też do odwiedzenia strony projektu, historycznetechnikifotograficzne.pl, gdzie można znaleźć karty charakterystyki poszczególnych związków chemicznych wykorzystywanych w tym procesie :)
Dzień dobry. Pojawił się u mnie problem przy wywoływaniu. Płyta po wywołaniu jest ciemna czyli prześwietlona. Nie wiem jaka może być przyczyna? Wszystkie odczynniki zrobione są dokładnie wg wskazówek. płyta naświetlana softboxem 4 żarówki 85W 4900 lm każda, czas naświetlania ok. 8s. Nie wiem jak się to ma do lampy ciemniowej, mam starą lampę z filtrem czerwonym F-05, ale żarówka chyba jest za słaba bo podczas wywoływania bardzo mało widać. W lampie były prześwity pomiędzy filtrem a obudową, które zakleiłem taśmą. Nie wiem gdzie znaleźć punkt zaczepienia. Co Pani poradzi?
Dzień dobry. Zrobiłabym kilka testów. Pierwszy na sprawdzenie czy z chemią wszystko jest ok, czyli: Uczulanie w całkowitej ciemności, odczekanie w tej ciemności 10-15 minut po wyjęciu płyty i następnie wywołanie także w całkowitej ciemności. Po tym płyta szklana powinna być całkowicie przezroczysta. Jeśli będą jakieś zadymienia, to problem leży w chemii lub czyszczeniu płyty. Jeżeli natomiast powyższy test wypadnie prawidłowo, to zrobiłabym to samo z włączoną lampą ciemniową, wkładając płytę na te 10 minut do kasety aparatu. Jeśli będą jakieś zadymienia, to problem leży w lampie. Jeżeli wszystko będzie ok, to czas wystawić kasetę z uczuloną płytą na 10 minut na normalne światło. Jeśli będą jakieś zadymienia, to kaseta nie jest szczelna. Dalej w ten sam sposób sprawdzić aparat, wkładając kasetę, wyjmując szyberek, ale nie naświetlając płyty przez obiektyw. Jeśli będą zadymienia, to aparat nie jest szczelny. Ale, jeśli wszystkie powyższe testy dadzą na końcu przezroczystą szybę bez zadymień, to... po prostu błąd ekspozycji. pozdrawiam :)
Dobry wieczór. Potrzebuję dowiedzieć się gdzie mogę nabyć lub zrobić pojemnik do uczulania. W internecie nic nie mogę znaleźć. Z tego co wyczytałem to u szklarza można coś takiego zrobić pod warunkiem, że posiada specjalny klej chemoodporny. Kupno takiego kleju to trochę drogi wydatek około 300-400 zł za duże opakowanie. Proszę o podpowiedź.
Andrzej Matus Witaj! Ja na szklarza się nie zdecydowałam, właśnie ze względu na brak kontroli nad użytym klejem. Swój pierwszy tank do uczulacza zrobiłam sama z plexi klejonego na gorąco i był bardzo w porządku. Gotowce możesz kupić w kilku zagranicznych sklepach - np. Mamutphoto w Czechach albo Woodencameras we Francji. Pozdrawiam!
Dziękuję bardzo :) ISO uczulonej płytki jest w granicach 1-3 i mniej. Maleje wraz z wysychaniem płytki, wiekiem użytego kolodionu, i rodzajem soli użytych do jodowania kolodium. Poza tym płyta jest czuła głównie na promieniowanie UV, więc zwykły światłomierz i tak nie przyjdzie tu z pomocą...
Hej @Aleksandra Wolter bardzo mnie zaciekawily Twoje filmy, mozesz mi napisac ile kosztuje skompletowanie chemii w tej technice ? oraz gdzie to kupic ?
Hej! @DaFilm cieszę się, że udało mi się Ciebie zaciekawić :) Najdrożej jest jak się zaczyna - sama chemia +akcesoria to wydatek rzędu ~1000zł, a to dlatego, że odczynniki konfekcjonowane są w większych ilościach niż potrzebujesz na start. Ale za to masz potem zapas na naprawdę długo, więc to jest inwestycja na lata. Najwięcej kosztuje azotan srebra, gdyż jego cena jest uzależniona od ceny kruszca na giełdzie. Odczynniki można kupić w specjalistycznych sklepach zaopatrujących laboratoria - w wielu także wysyłkowo. Ja kupuję głównie w Stanlabie. Pozdrawiam!
Witam, Chciałbym zapytać, jak zarchiwizować sposób przechowywania już wykonanych zdjęć ze szkła lub metalu, aby nie zostały uszkodzone. Dziękuję za odpowiedź
Dzień dobry! Poradnik bardzo pomocny i pomógł mi zlokalizować moment w którym coś się dzieje nie tak u mnie. Mianowicie płyta po wyjęciu z kąpieli uczulającej nie jest mleczna(wygląda tam samo jak przed kąpielą). Czy to możliwe, że azotan srebra (roztwór zrobiłem trochę ponad rok temu) się zestarzał/zmieniła się procentowa wartość r-ru i stracił swoje właściwości?
Witaj. Coś jest nie tak z kąpielą uczulającą albo z kolodionem. Kąpiel uczulająca, o ile przechowywana w szczelnych butelkach raczej się nie starzeje, za to kolodion owszem. Zaczęłabym od sprawdzenia zasolenia i pH kąpieli srebrowej, ale jeśli nie była dużo używana to przez rok nic się nie powinno z nią stać. W razie czego regeneracja jej nie jest szczególnie skomplikowana. Jeśli tam będzie wszystko ok, to przygotowałabym świeży roztwór kolodionu. Ten z kolei powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach, no i jak wspomniałam upływ czasu ma tutaj znaczenie - jeśli on też stał przez rok, to problemu raczej szukałabym w nim.
Dziękuję za odpowiedź.Kolodion mam w dwóch butelkach- jeden przygotowany w czerwcu drugi w zeszłym tygodniu i w obu przypadkach efekt był ten sam. Wziąłem więc pod lupę azotan. Na początek go zważyłem, i okazało się, że roztwór waży 809g podczas gdy czysta woda o tej samej objętości waży już zaledwie 712g.Wskazywało by na to, że w roztworze jest 97g azotanu, a co za tym idzie roztwór ma 12% a nie 9% . Aby otrzymać 9% stężenie teoretycznie powinienem dolać 268 ml wody. To możliwe, żeby była aż taka różnica w działaniu 12 i 9 procentowych roztworów?I tak z ciekawości, jak robi się regeneracje azotanu? pH zmierzę jutro, jak tylko otworzą sklep z asortymentem chemicznym.
W kąpieli uczulającej poza azotanem srebra mogą być jakieś pozostałości po kolodionie - np. jodki, resztki alkoholu, eteru, a nawet kurz czy inne rzeczy które latają w powietrzu i które mają wpływ na jego gramaturę. Roztwór azotanu srebra ma niestety to do siebie, że chłonie różne zanieczyszczenia z powietrza. Najprostszą regeneracją jest wystawienie otwartej butelki na światło słoneczne na kilka godzin. (otwartej = odkręconej, ale z nałożoną zakrętką albo bez zakrętki ale zakrytej np. ręcznikiem papierowym albo kawałkiem tkaniny). Po kilku godzinach wszelkie zanieczyszczenia naświetlą się i opadną na dno, resztki eteru czy alkoholu odparują, a roztwór stanie się przezroczysty niczym woda. Wtedy wystarczy go przefiltrować przez np. płatki kosmetyczne - kilkukrotnie, aż płatek po filtrowaniu będzie czysty. Po tym zabiegu proponuję sprawdzić pH (dla pozytywu powinno być pH4, ale zdjęcia będą wychodzić już między pH2,5 a 6). Zasolenie najprościej sprawdzić salimetrem który można za 20zł kupić w sklepie akwarystycznym - prawidłowy ciężar 9% kąpieli srebrowej powinien wynosić 1,067 przy 20st.C. W zależności od wyniku do kąpieli trzeba będzie dodać wody destylowanej (gdy ciężar jest > od wspomnianego) lub azotanu srebra (gdy
Dzień dobry! Powracam z pytaniem do eksperta :) Zdjęcia wychodzą, wszystko działa ale nie do końca tak jak powinno. Plamy nie robią się na wszystkich zdjęciach, lecz na losowychy szybach co troche mnie dezorientuje bo nie wiem gdzie szukać przyczyny... Wygląda to tak jak tutaj: imgur.com/a/iTnzo . Wie Pani co może być przyczyną? Pozdrawiam!
Witaj, Chciałem zapytać o jedną rzecz. W jednym artykule przeczytałem coś o procesie stosowania azotanu srebra, a autor pisze: ... Powstałe rozwiązanie powinno być jasne. Kąpiel musi być jodowana przed pierwszym użyciem. Zostanie to zrobione przez zanurzenie płytki koloidowej na noc aż do następnego dnia ... Ale nie zrozumiałem. To zanurzenie w następny dzień. Co to dokładnie oznacza? To dlatego leniwa noc przez trzy minuty, więc jaki jest problem z tym jodem? I jest to konieczne (autor również w artykule) leniwy, aby nałożyć na słońce i oczyścić za każdą szklankę lub prześcieradło itp.? Albo jak inaczej czyściłbyś łóżko kwasu azotowego? Zrozumiałem suplement diety, ale jak często nie rozumiałem. Dziękuję za odpowiedź i spędzam jeden dzień. W przeciwnym razie ten artykuł jest tutaj (w języku czeskim): www.temnakomora.cz/topic/10486-mokry-kolodiovy-proces-wet-plate-collodion-process/ Daniel
Witaj, Nowa kąpiel azotanu srebra wypłukuje jodek srebra z płyty, przez co obraz jest niezadowalającej gęstości. Dopiero po uczuleniu kilku płyt w takiej nowej kąpieli zaczyna ona lepiej pracować i daje dobry obraz. Aby jednak nie marnować pracy i czasu, wiele osób wkłada na kilka-kilkanaście godzin do kąpieli srebrowej płytę oblaną jodowanym kolodium - przez ten czas uwolnią się z płyty jodki srebra i kąpiel srebrowa zacznie normalnie pracować. Zamiast tego można też dodać do nowej kąpieli srebrowej około 5%-10% starej kąpieli srebrowej (jeśli masz taką). Albo można też dodać kilka ml 1% roztworu jodku potasu. Jeżeli zaś chodzi o regenerację kąpieli srebrowej, to po jakimś czasie używania będą w niej resztki nie tylko jodków, ale też alkoholu czy kawałki oderwanej emulsji. By się pozbyć tych zanieczyszczeń po każdych kilkunastu płytach filtruję kąpiel srebrową, a co kilka sesji wystawiam ją na kilka godzin na światło dzienne - po kilku godzinach zobaczysz że czarne utlenione zanieczyszczenia opadły na dno. Wtedy trzeba kąpiel przefiltrować kilka razy zmieniając sączki - tak długo, aż sączek będzie czysty. Po takim zabiegu warto też sprawdzić np. salimetrem czy trzeba dosypać krystalicznego azotanu srebra. pozdrawiam!
No właśnie. Muszę poszukać w necie bo powiem szczerze że nigdy nie widziałem takiego cudeńka:) A tak poza tym... Świetny kanał na YT...gratuluję. Chętnie wybiorę się na warsztaty. Gdzie można znaleźć jakieś info.. Kiedy ??? Jak??? Co??? ;)
Może ktoś miałby pomysł co robię nie tak. Spróbowałem tej techniki, w Grudniu przygotowałem kolodion, miesiąc temu spróbowałem pierwszego zdjęcia - niestety je prześwietliłem i nic z tego nie wyszło, ale srebro ładnie się ułożyło na płytce (używam czarnych płytek aluminiowych) w czasie uczulania. Dziś spróbowałem ponownie zrobić dwa zdjęcia - wyczyściłem alkoholem płytki, rozlałem kolodion i wsadziłem do srebra. Niestety jak wyjąłem płytkę po 4 minutach (a w drugiej próbie nawet po 6 minutach) zobaczyłem że płytka nie jest w pełni mleczna, raczej ciemna - srebro się nie ułożyło na płytce. Było ładnie ułożone przy krańcach płytki. Może jakieś pomysły co może być przyczyną? Dzięki wielkie za pomoc :)
@@FotoAlchemia Dziękuję za odpowiedź :) tak, próbowałem zrobić zdjęcia, jedno nawet posiada bardzo rozmyte kontury jednego z elementów sceny (tak mi się wydaje :D). Płytki są zabezpieczone folią i czyszczę je z kleju (nie wiem czy jest tam faktycznie jakiś klej, ale wolę to zrobić niż zepsuć zdjęcie)
@@wyinmaginowany Radzę w takim razie spróbować bez czyszczenia. Ja zabezpieczonych folią płytek - zarówno aluminiowych, dibondowych czy plexi nigdy nie czyszczę i emulsja zawsze przylega idealnie.
@@FotoAlchemia OK! W wolnej chwili spróbuję bez czyszczenia :) tak się zastanawiam - nie mogłem nigdzie znaleźć tego specjalnego pojemnika na azotan srebra i używam plastikowego pojemnika z pokrywką. Czy to może mieć jakieś efekty? Pojemnik na żywność.. Dzięki :)
Ta technika jest fascynująca. Koniecznie chce spróbować i się nauczyć tej techniki.
Anna F z tymi tutorialami dasz radę zacząć sama :) Ale jeśli jednak wolisz spróbować pod okiem instruktora, to zapraszam do skorzystania z któregoś z warsztatów, które prowadzę ;)
Jestem pod wrażeniem. Też chciałbym spróbować takiej fotografii
Mirosław Kaczmarek Zapraszam na mój fanpage na facebooku - można tam sprawdzić terminy nadchodzących warsztatów z mokrego kolodionu i ambrotypii 🙂
Niesamowite! Przypomina bardziej pracę przy klasycznych technikach graficznych a zwłaszcza naświetlanie i płukanie sita w serigrafii niż foto - grafikę :). Piękne, ale wymagające niestety sporej ilości czasu i miejsca... Pozdrawiam i życzę sukcesów.
To moja ulubiona technika w fotografi😃 chciałbym zobaczyć też jak tworzyć negatyw w technice suchego kolodionu lub suchej płyty😃
To mój plan na przyszłość 😉
Sei una donna straordinaria.
👍👍👍
Zostaje Pai fanem już na zawsze! Normalnie nie wiem czy do stalkingu się nie posunąć!? :D
Chciałbym a już teraz nawet muszę zacząć wykonywać fotografię w tej technice. Ogólnie zajmuję się solarigrafia ale przy tym co Pani robi to jest pikuś. Rozpoczynam poszukiwania wiedzy i sprzętu. Jak w jakimś miejscu utknę to się odezwę. Zacznę chyba od aparatu. Chyba już teraz zapytam. Moze mi Pani coś polecić? Na początek niedrogiego?
Marcin Kulikowski Witaj! Dziękuję za miłe słowa :) Proponuję zacząć od sprawdzenia ofert na ebay - czasem można w naprawdę dobrej cenie znaleźć radzieckie aparaty FK albo FKD - koniecznie w zestawie z obiektywem i kasetą na płyty. To wprawdzie bardziej „syrenka” albo „trabant” wśród aparatów, ale na początek wystarczy :)
Pozdrawiam!
PS. Ja solarigirafii na razie jeszcze nie spróbowałam, więc dla mnie to nie taki pikuś ;)
Aleksandra Wolter Czyli ogólnie potrzebuję kompletnego wielkiego formatu. Pewnie tak głupie pytanie. :)
Od dziś zaczynam akcję Kolodion. Może za pół roku będę miał się czym pochwalić. :)
Marcin Kulikowski Dokładnie tak :) czekam na efekty :)
W temacie bezpieczeństwa - czy rękawice i okulary wystarczą, czy może maska z filtrem węglowym jednak konieczna?
Ta receptura nie ma w sobie związków metali ciężkich, więc rękawice nitrylowe wystarczają.
Dzień dobry.
Chciałbym się dowiedzieć, jak zabezpieczyć srebro przed utlenianiem?
Czytałem o stosowaniu warstwy werniksu z żywicy krzewu sandrakowego i oleju lawendowego.
Gdzie to można kupić, czy są ewentualnie jakieś zamienniki i jak to wykonać?
Andrzej Matus Witaj! Tak, srebro dobrze jest zabezpieczyć przed utlenianiem. Jeśli tego nie zrobimy, w dłuższej perspektywie obraz zacznie znikać. Werniks chroni też emulsję przed uszkodzeniami mechanicznymi. Oryginalnie robiono go mieszajac żywicę sandarakowa z olejkiem lawendowym i alkoholem. Sandarak jest do kupienia w sklepach z artykułami konserwatorskimi, olejek lawendowy również. Jako współczesny zamiennik można zastosować błyszczacy lakier do farb akrylowych.
Bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Witam, jestem amatorem fotografii analogowej. Jakie środki chemiczne występują w kolodionie, wywołaczu i utrwalaczu? Podejrzewam , że mogę je przygotować samodzielnie. Ogarnęłem technikę wydobycia czystego azotanu z łańcuszków poprzez rozpuszczenie metalicznego stopu srebra w kwasie azotowym i wypaleniu azotanu miedzi.
Witam! W pozostałych filmikach o przygotowywaniu poszczególnych odczynników są one wszystkie wymienione :) Zapraszam też do odwiedzenia strony projektu, historycznetechnikifotograficzne.pl, gdzie można znaleźć karty charakterystyki poszczególnych związków chemicznych wykorzystywanych w tym procesie :)
Dzień dobry.
Pojawił się u mnie problem przy wywoływaniu. Płyta po wywołaniu jest ciemna czyli prześwietlona. Nie wiem jaka może być przyczyna? Wszystkie odczynniki zrobione są dokładnie wg wskazówek. płyta naświetlana softboxem 4 żarówki 85W 4900 lm każda, czas naświetlania ok. 8s. Nie wiem jak się to ma do lampy ciemniowej, mam starą lampę z filtrem czerwonym F-05, ale żarówka chyba jest za słaba bo podczas wywoływania bardzo mało widać. W lampie były prześwity pomiędzy filtrem a obudową, które zakleiłem taśmą. Nie wiem gdzie znaleźć punkt zaczepienia. Co Pani poradzi?
Dzień dobry.
Zrobiłabym kilka testów.
Pierwszy na sprawdzenie czy z chemią wszystko jest ok, czyli:
Uczulanie w całkowitej ciemności, odczekanie w tej ciemności 10-15 minut po wyjęciu płyty i następnie wywołanie także w całkowitej ciemności. Po tym płyta szklana powinna być całkowicie przezroczysta. Jeśli będą jakieś zadymienia, to problem leży w chemii lub czyszczeniu płyty.
Jeżeli natomiast powyższy test wypadnie prawidłowo, to zrobiłabym to samo z włączoną lampą ciemniową, wkładając płytę na te 10 minut do kasety aparatu.
Jeśli będą jakieś zadymienia, to problem leży w lampie.
Jeżeli wszystko będzie ok, to czas wystawić kasetę z uczuloną płytą na 10 minut na normalne światło. Jeśli będą jakieś zadymienia, to kaseta nie jest szczelna.
Dalej w ten sam sposób sprawdzić aparat, wkładając kasetę, wyjmując szyberek, ale nie naświetlając płyty przez obiektyw. Jeśli będą zadymienia, to aparat nie jest szczelny.
Ale, jeśli wszystkie powyższe testy dadzą na końcu przezroczystą szybę bez zadymień, to... po prostu błąd ekspozycji.
pozdrawiam :)
Dobry wieczór.
Potrzebuję dowiedzieć się gdzie mogę nabyć lub zrobić pojemnik do uczulania.
W internecie nic nie mogę znaleźć. Z tego co wyczytałem to u szklarza można coś takiego zrobić pod warunkiem, że posiada specjalny klej chemoodporny. Kupno takiego kleju to trochę drogi wydatek około 300-400 zł za duże opakowanie.
Proszę o podpowiedź.
Andrzej Matus Witaj! Ja na szklarza się nie zdecydowałam, właśnie ze względu na brak kontroli nad użytym klejem. Swój pierwszy tank do uczulacza zrobiłam sama z plexi klejonego na gorąco i był bardzo w porządku. Gotowce możesz kupić w kilku zagranicznych sklepach - np. Mamutphoto w Czechach albo Woodencameras we Francji. Pozdrawiam!
Wspaniały poradnik, mam tylko jedno pytanie. Czy można określić mniej-więcej określić ISO uczulonej płytki?
Dziękuje
Dziękuję bardzo :)
ISO uczulonej płytki jest w granicach 1-3 i mniej. Maleje wraz z wysychaniem płytki, wiekiem użytego kolodionu, i rodzajem soli użytych do jodowania kolodium. Poza tym płyta jest czuła głównie na promieniowanie UV, więc zwykły światłomierz i tak nie przyjdzie tu z pomocą...
Hej @Aleksandra Wolter bardzo mnie zaciekawily Twoje filmy, mozesz mi napisac ile kosztuje skompletowanie chemii w tej technice ? oraz gdzie to kupic ?
Hej! @DaFilm cieszę się, że udało mi się Ciebie zaciekawić :) Najdrożej jest jak się zaczyna - sama chemia +akcesoria to wydatek rzędu ~1000zł, a to dlatego, że odczynniki konfekcjonowane są w większych ilościach niż potrzebujesz na start. Ale za to masz potem zapas na naprawdę długo, więc to jest inwestycja na lata. Najwięcej kosztuje azotan srebra, gdyż jego cena jest uzależniona od ceny kruszca na giełdzie. Odczynniki można kupić w specjalistycznych sklepach zaopatrujących laboratoria - w wielu także wysyłkowo. Ja kupuję głównie w Stanlabie. Pozdrawiam!
hej, dziekuje za odpowiedz. 1000 zl to sporo jak na eksperymenty. A jak wyglada koszt cyjanotypii ?
W cyjanotypii najdroższy jest papier ;) Koszt odczynników jest znikomy.
Aleksandro to podpowiedz mi proszę to co kupic do cyjanotypii ?
W listopadzie będą na tym kanale filmiki o cyjanotypii ;) jeżeli jesteś niecierpliwy, to tutaj jest receptura: fototekstura.pl/cyjanotypia/ :)
Witam,
Chciałbym zapytać, jak zarchiwizować sposób przechowywania już wykonanych zdjęć ze szkła lub metalu, aby nie zostały uszkodzone.
Dziękuję za odpowiedź
Witam!
Najlepsze będzie pudełko z przegródkami na płyty. Np. takie jak tutaj: facebook.com/permalink.php?story_fbid=708511479317034&id=137580329743488
Dziękuję za odpowiedź
Witam. Jakiego użyć wywoływacza i utrwalacza?
Olgierd Podalak Witaj. Sprawdź moje pozostałe filmy - tam mówię o wywoływaczu i utrwalaczu 🙂
Dzień dobry! Poradnik bardzo pomocny i pomógł mi zlokalizować moment w którym coś się dzieje nie tak u mnie. Mianowicie płyta po wyjęciu z kąpieli uczulającej nie jest mleczna(wygląda tam samo jak przed kąpielą). Czy to możliwe, że azotan srebra (roztwór zrobiłem trochę ponad rok temu) się zestarzał/zmieniła się procentowa wartość r-ru i stracił swoje właściwości?
Witaj. Coś jest nie tak z kąpielą uczulającą albo z kolodionem. Kąpiel uczulająca, o ile przechowywana w szczelnych butelkach raczej się nie starzeje, za to kolodion owszem. Zaczęłabym od sprawdzenia zasolenia i pH kąpieli srebrowej, ale jeśli nie była dużo używana to przez rok nic się nie powinno z nią stać. W razie czego regeneracja jej nie jest szczególnie skomplikowana. Jeśli tam będzie wszystko ok, to przygotowałabym świeży roztwór kolodionu. Ten z kolei powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach, no i jak wspomniałam upływ czasu ma tutaj znaczenie - jeśli on też stał przez rok, to problemu raczej szukałabym w nim.
Dziękuję za odpowiedź.Kolodion mam w dwóch butelkach- jeden przygotowany w czerwcu drugi w zeszłym tygodniu i w obu przypadkach efekt był ten sam. Wziąłem więc pod lupę azotan. Na początek go zważyłem, i okazało się, że roztwór waży 809g podczas gdy czysta woda o tej samej objętości waży już zaledwie 712g.Wskazywało by na to, że w roztworze jest 97g azotanu, a co za tym idzie roztwór ma 12% a nie 9% . Aby otrzymać 9% stężenie teoretycznie powinienem dolać 268 ml wody. To możliwe, żeby była aż taka różnica w działaniu 12 i 9 procentowych roztworów?I tak z ciekawości, jak robi się regeneracje azotanu? pH zmierzę jutro, jak tylko otworzą sklep z asortymentem chemicznym.
W kąpieli uczulającej poza azotanem srebra mogą być jakieś pozostałości po kolodionie - np. jodki, resztki alkoholu, eteru, a nawet kurz czy inne rzeczy które latają w powietrzu i które mają wpływ na jego gramaturę. Roztwór azotanu srebra ma niestety to do siebie, że chłonie różne zanieczyszczenia z powietrza. Najprostszą regeneracją jest wystawienie otwartej butelki na światło słoneczne na kilka godzin. (otwartej = odkręconej, ale z nałożoną zakrętką albo bez zakrętki ale zakrytej np. ręcznikiem papierowym albo kawałkiem tkaniny). Po kilku godzinach wszelkie zanieczyszczenia naświetlą się i opadną na dno, resztki eteru czy alkoholu odparują, a roztwór stanie się przezroczysty niczym woda. Wtedy wystarczy go przefiltrować przez np. płatki kosmetyczne - kilkukrotnie, aż płatek po filtrowaniu będzie czysty. Po tym zabiegu proponuję sprawdzić pH (dla pozytywu powinno być pH4, ale zdjęcia będą wychodzić już między pH2,5 a 6). Zasolenie najprościej sprawdzić salimetrem który można za 20zł kupić w sklepie akwarystycznym - prawidłowy ciężar 9% kąpieli srebrowej powinien wynosić 1,067 przy 20st.C. W zależności od wyniku do kąpieli trzeba będzie dodać wody destylowanej (gdy ciężar jest > od wspomnianego) lub azotanu srebra (gdy
Bardzo dziękuje za cenne wskazówki :) już wszystko działa :)
Dzień dobry! Powracam z pytaniem do eksperta :) Zdjęcia wychodzą, wszystko działa ale nie do końca tak jak powinno. Plamy nie robią się na wszystkich zdjęciach, lecz na losowychy szybach co troche mnie dezorientuje bo nie wiem gdzie szukać przyczyny... Wygląda to tak jak tutaj: imgur.com/a/iTnzo . Wie Pani co może być przyczyną?
Pozdrawiam!
Witaj,
Chciałem zapytać o jedną rzecz.
W jednym artykule przeczytałem coś o procesie stosowania azotanu srebra, a autor pisze: ... Powstałe rozwiązanie powinno być jasne. Kąpiel musi być jodowana przed pierwszym użyciem. Zostanie to zrobione przez zanurzenie płytki koloidowej na noc aż do następnego dnia ... Ale nie zrozumiałem. To zanurzenie w następny dzień. Co to dokładnie oznacza? To dlatego leniwa noc przez trzy minuty, więc jaki jest problem z tym jodem? I jest to konieczne (autor również w artykule) leniwy, aby nałożyć na słońce i oczyścić za każdą szklankę lub prześcieradło itp.? Albo jak inaczej czyściłbyś łóżko kwasu azotowego? Zrozumiałem suplement diety, ale jak często nie rozumiałem. Dziękuję za odpowiedź i spędzam jeden dzień.
W przeciwnym razie ten artykuł jest tutaj (w języku czeskim): www.temnakomora.cz/topic/10486-mokry-kolodiovy-proces-wet-plate-collodion-process/
Daniel
Witaj,
Nowa kąpiel azotanu srebra wypłukuje jodek srebra z płyty, przez co obraz jest niezadowalającej gęstości. Dopiero po uczuleniu kilku płyt w takiej nowej kąpieli zaczyna ona lepiej pracować i daje dobry obraz. Aby jednak nie marnować pracy i czasu, wiele osób wkłada na kilka-kilkanaście godzin do kąpieli srebrowej płytę oblaną jodowanym kolodium - przez ten czas uwolnią się z płyty jodki srebra i kąpiel srebrowa zacznie normalnie pracować. Zamiast tego można też dodać do nowej kąpieli srebrowej około 5%-10% starej kąpieli srebrowej (jeśli masz taką). Albo można też dodać kilka ml 1% roztworu jodku potasu.
Jeżeli zaś chodzi o regenerację kąpieli srebrowej, to po jakimś czasie używania będą w niej resztki nie tylko jodków, ale też alkoholu czy kawałki oderwanej emulsji. By się pozbyć tych zanieczyszczeń po każdych kilkunastu płytach filtruję kąpiel srebrową, a co kilka sesji wystawiam ją na kilka godzin na światło dzienne - po kilku godzinach zobaczysz że czarne utlenione zanieczyszczenia opadły na dno. Wtedy trzeba kąpiel przefiltrować kilka razy zmieniając sączki - tak długo, aż sączek będzie czysty. Po takim zabiegu warto też sprawdzić np. salimetrem czy trzeba dosypać krystalicznego azotanu srebra.
pozdrawiam!
Dziękuję za odpowiedź i życzę miłego dnia :)
Dzień dobry. Czy tank uczulający może być z plexi czy tylko wyłącznie szklany?
Witaj! Tak, jak najbardziej może być z plexi
@@FotoAlchemia Dziękuję bardzo, bo szklarze jakich znam nie chcieli się podjąć a znalazłem gotowe ale z plexi. :)
Czy jest możliwość przeniesienia tych fascynujacych obrazów na wiekszy "papierowy"format??
Pozdrawiam
Tak, trzeba do tego mieć powiększalnik, który obsługuje taki format negatywu (w tym przypadku byłoby to 18x24cm) :)
No właśnie.
Muszę poszukać w necie bo powiem szczerze że nigdy nie widziałem takiego cudeńka:)
A tak poza tym...
Świetny kanał na YT...gratuluję.
Chętnie wybiorę się na warsztaty.
Gdzie można znaleźć jakieś info..
Kiedy ??? Jak??? Co???
;)
@@jakubstankiewicz4268 Dziękuję bardzo :)
informacje o warsztatach są na facebooku:
facebook.com/fotoalchemia/
pozdrawiam serdecznie!
Od jakiej kwoty można już wyszukać taki aparat >>??
Ten, którym fotografuję w tym filmie kupiłam w komisie jako niesprawny za 800zł z obiektywem. Jego niesprawność polegała na braku kasety na negatyw.
Może ktoś miałby pomysł co robię nie tak. Spróbowałem tej techniki, w Grudniu przygotowałem kolodion, miesiąc temu spróbowałem pierwszego zdjęcia - niestety je prześwietliłem i nic z tego nie wyszło, ale srebro ładnie się ułożyło na płytce (używam czarnych płytek aluminiowych) w czasie uczulania. Dziś spróbowałem ponownie zrobić dwa zdjęcia - wyczyściłem alkoholem płytki, rozlałem kolodion i wsadziłem do srebra. Niestety jak wyjąłem płytkę po 4 minutach (a w drugiej próbie nawet po 6 minutach) zobaczyłem że płytka nie jest w pełni mleczna, raczej ciemna - srebro się nie ułożyło na płytce. Było ładnie ułożone przy krańcach płytki. Może jakieś pomysły co może być przyczyną? Dzięki wielkie za pomoc :)
A próbowałeś zrobić zdjęcie? Na brzegach jest grubsza warstwa kolodium.
Te płytki aluminiowe których używasz nie są zabezpieczone folią, że musisz je czyścić? I jakiego alkoholu używasz do czyszczenia?
@@FotoAlchemia Dziękuję za odpowiedź :) tak, próbowałem zrobić zdjęcia, jedno nawet posiada bardzo rozmyte kontury jednego z elementów sceny (tak mi się wydaje :D). Płytki są zabezpieczone folią i czyszczę je z kleju (nie wiem czy jest tam faktycznie jakiś klej, ale wolę to zrobić niż zepsuć zdjęcie)
@@wyinmaginowany Radzę w takim razie spróbować bez czyszczenia. Ja zabezpieczonych folią płytek - zarówno aluminiowych, dibondowych czy plexi nigdy nie czyszczę i emulsja zawsze przylega idealnie.
@@FotoAlchemia OK! W wolnej chwili spróbuję bez czyszczenia :) tak się zastanawiam - nie mogłem nigdzie znaleźć tego specjalnego pojemnika na azotan srebra i używam plastikowego pojemnika z pokrywką. Czy to może mieć jakieś efekty? Pojemnik na żywność.. Dzięki :)