Napęd w rowerze - jak o niego dbać?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 жов 2024
  • Witajcie!! Dzisiaj o napędzie!
    Jak dbać, jak smarować i jak sprawić, żeby służył długo i bezszelestnie....
    Dla chętnych - policzcie ile razy powiedziałem słowo "element" ;)
    A dla fachowców - tak - wiem, co to znaczy "linia łańcucha" ;)
    Użyłem tutaj tego określenia jako skrótu myślowego, żeby pokazać jak ważne jest niekrzyżowanie łańcucha i dlaczego jego linia powinna być możliwie najbliższa "prostej" :)
    Podoba Ci się to, co robię?
    Zostań patronem :)
    patronite.pl/r...
    Współpraca z "crosso"
    Kod rabatowy: rowerowewyprawy (-10%)
    crosso.pl/sklep/
    Social Media:
    FB:
    / rowerowowyprawowo
    Instagram:
    www.instagram....
    Spotify:
    open.spotify.c...
    Współpraca:
    biuro@rowerowewyprawy.pl
    tel. 574075664
    Music www.bensound.com/

КОМЕНТАРІ • 24

  • @rowerowewyprawy
    @rowerowewyprawy  4 роки тому +3

    W kwestii czyszczenia napędu przez płukanie w benzynie ekstrakcyjnej i potem doczyszczeniu pod bieżącą wodą...
    Moje spostrzeżenia i praktyka:
    Przy mocno brudnym napędzie - piasek, błoto itp. samo płukanie w benzynie nie wystarczało. Po wyciągnięciu łańcucha i osuszeniu go słychać było charakterystyczne "chrzęszczenie".
    To znak, że pomiędzy ogniwami zostały drobiny piasku, których benzyna nie wymyła.
    Zamiast płukać znowu w benzynie (żeby miało to sens musiałaby być "świeża") ja myję go jeszcze dokładnie szczotką z użyciem zwykłego mydła lub innego detergentu i po prostu opłukuję go ciepłą wodą. Zwykle widać jeszcze jak dużo brudu znajduje się w takim łańcuchu.
    Po takim zabiegu dokładnie suszę i wiruję łańcuch...
    Potem po założeniu go na rower jeszcze go trochę odwirowuję i nakładam olej na mokre warunki (zawsze używam takiego)
    Następnie wycieram go do sucha i już...
    NIGDY, ale to NIGDY nie miałem z tego powodu problemu z korozją na łańcuchu (a robię tak od lat), nie wpływało to negatywnie na napęd - a wręcz przeciwnie, dłużej zachowywał czystość.
    Nie tyranizowałbym tak wody, ponieważ olej i tak ją wyprze, a jej nadmiar w warunkach domowych po prostu odparuje.
    Poza tym... Jeżdżąc w deszczu, lub trzymając rower na balkonie bardziej narażamy go na korozję na napędzie, niż czyszcząc go raz na miesiąc lub rzadziej w taki sposób ;)

    • @krisklusek8463
      @krisklusek8463 4 роки тому

      Cenne uwagi. Musze kiedyś spróbować.
      A co sądzisz o płynie do garów typu ludwig?

    • @rowerowewyprawy
      @rowerowewyprawy  4 роки тому

      @@krisklusek8463 Wszystko co rozpuszcza tłuszcz może się przydać. Ja osobiście nie próbowałem, ale wydaje mi się, że może działać 😉

  • @piotrek1982x
    @piotrek1982x 4 роки тому +4

    Ja bym jeszcze dopowiedział zeby nie zmieniac przełożen pod duzym obciażeniem np przy wjezdzie pod górke . Takie zmienianie to masakra dla napędu a duzo ludzi tak robi .

  • @rafaroszczyk6573
    @rafaroszczyk6573 4 роки тому +2

    Z tym płukaniem łańcucha wodą z resztek benzyny to żeś popłynął. Popełniasz podstawowy błąd. Mówisz o likwidowaniu "tarcia", ale sam prowokujesz pojawienie się korozji (szejkowanie w benzynie i mycie w wodzie - już chyba gorzej być nie może), która prowadzi do zwiększenia tego tarcia. Ciekawe jak potem usuniesz całą wodę z łańcucha? Moim zdaniem jest to niemożliwe bez efektu korozji. Benzyna momentalnie odparowuje, a woda zanim odparuje spowoduje korozję. Podgrzewanie tylko przyśpiesza proces korodowania łańcucha. Tak naprawdę łańcuch nigdy nie powinien być zupełnie suchy tzn. pozbawiony środka smarującego, nawet po czyszczeniu, dlatego najlepiej jest szejkować łańcuch w ropie lub nafcie, które w przeciwieństwie do benzyny są tłuste i konserwują metal. Główną bazą niektórych popularnych oliwek do łańcuch jest właśnie ropa. Należy też nadmienić, że "suchy łańcuch" wcale nie musi być mokry (od wody) żeby zaczął rdzewieć, wilgotność zawarta w powietrzu w zupełności wystarczy żeby pojawiło się ognisko rdzy, wewnątrz łańcucha, a to w efekcie zwiększy tarcie.

    • @tomekborucki1120
      @tomekborucki1120 4 роки тому +2

      Ano nie popłynął. Stosuję tą metodę od 10 lat. Stosowałem 8 lat w pracy. Mycie łańcucha środkiem do czyszczenia a następnie płukanie wodą. Po czym suszenie łańcucha albo w ciepłym miejscu albo wysuszenie powietrzem z kompresora. Dopiero wtedy gdy łańcuch jest SUCHY smarowanie dedykowanym smarem. Zero rdzy.

  • @dinodino113
    @dinodino113 4 роки тому +1

    Dla porównania 😉
    MTB suche, mokre i śnieżne ☺ nawierzchnia jak pogoda ☺
    ~10k km napęd 2x10s 36/22×36/11 pełne 20 s. 😉 Wymienione: 11T i 13T obecnie 3-ci KMC X10el
    Za około 2k km całość w kubeł 😢
    Dobre rady 👍 jak dbasz tak masz.

  • @Wili321
    @Wili321 4 роки тому

    Witam, ja ostatnimi czasy wzorem "VegeReggae" czyszcze łancuch i "gotuje" do w parafinie... narazie nie przejechalem zbyt duzo jednak w dobie korony staram sie siedziec w domu lecz na obecna chwile stwierdzam że łancuch zachowuje czystość i ładnie cicho pracuje... zobaczymy ile wytrzyma ;) Pozdrawiam!

  • @spokojnyczowiek8331
    @spokojnyczowiek8331 4 роки тому

    Cześć Bartek. W trzecim swoim video obiecałeś obgadać garmina. Fajnie by było, gdybyś omówił szerzej bar-end'y. Pozdrawiam

  • @tomaszgumulak8149
    @tomaszgumulak8149 4 роки тому

    Hej. Mam pytanie trochę z innej beczki aczkolwiek dalej dotyczy napędu. Co sądzisz o gates carbon drive czyli pasek zamiast łańcucha? Czy tego typu system jest dobrym wyborem do roweru trekingowego? Cube travel sl jest już z 11przerzutkami co jak mówi producent wystarczy na każde wzniesienie. Czy gra jest warta świeczki???

    • @rowerowewyprawy
      @rowerowewyprawy  4 роки тому

      Generalnie paski zamiast łańcucha to ciekawe rozwiązanie. Sprawdzić się może w dwóch przypadkach... Pierwszy to miasto, czysty napęd, brak brudnych nogawek itp. Drugi to dalekie podróże: prostszy serwis i bezobsługowość... Pasek również tak szybko się nie wyciągnie-jeśli w ogóle... Darren Alf ze strony bicycletouringpro jeździ z takim napędem po świecie i chwali sobie to rozwiązanie. Jedyny minus-żeby go założyć musisz mieć dedykowaną ramę z demontowalnym "fragmentem"... Ale zdecydowanie ciekawy napęd z wieloma plusami 😉

    • @tomaszgumulak8149
      @tomaszgumulak8149 4 роки тому

      Dzięki za szybka odpowiedź. Gates carbon drive to nowy wynalazek,na drogach nie widywany, sami serwisanci rowerowi nie znają odpowiedzi,a na polskich stronach internetowych cisza. Drugie pytanie. A sram gx eagle 1x12? Rewolucja czy kapiszon? Na który z tych dwóch systemów byś postawił. Czy może nie widziwiac i pozostać przy tradycyjnym XT 3x10? Przymierzam się do zmiany roweru i nie wiem która droga iść... Ty masz doświadczenie i wiedzę dlatego chciałbym na tym bazować, aby nie popełnić błędu . Pozdrawiam

    • @rowerowewyprawy
      @rowerowewyprawy  4 роки тому

      @@tomaszgumulak8149 Jeśli chodzi o napęd 1x 12 to wszystko zależy od zestopniowania. Jeśli zakres byłby odpowiednio dużo to pewnie wzniesienia nie byłyby problemem. Ale kadencja już tak...
      Z napędami 1 x ... jest tak, że nadają się świetnie do jazdy na pusto, bo dają możliwość podjeżdżania i zjeżdżania, ale kiedy już zapakowałbyś taki rower gratami to mogłoby się okazać, że na jednym przełożeniu za lekko, a na kolejnym za twardo...
      Dlatego moim zdanie 3x9, 3x10 to lepsze rozwiązanie w turystyce. Owszem - cięższe, ale dające więcej możliwości doboru przełożenia.
      Jeśli pasek gatesa to ja osobiście widziałbym go w rolhoffie - 14 przełożeń to rozsądna ilość. A jak sam piszesz - w Polsce mało popularne rozwiązanie, to i serwisowo byłbym problem GDYBY COŚ.... Dlatego moim zdaniem na dzień dzisiejszy - albo rolhoff 14 i gates - wtedy to będzie działać dłuuuuugo i bezawaryjnie, albo... XT 3x10 :)

  • @ViciPaulo
    @ViciPaulo 4 роки тому +1

    Nie trzeba myć łańcucha w wodzie po czyszczeniu w benzynie eks.
    Benzyna wyparuje ,woda dlugo zostaje w lancuchu i zaszkodzi
    Wystarczy wytrzec i nasmarowac na pojedyncze ogniwio i ponownie wytrzec

  • @mariuszstachowiak1358
    @mariuszstachowiak1358 4 роки тому

    A jaki olej polecasz do łańcucha?

    • @rowerowewyprawy
      @rowerowewyprawy  4 роки тому +1

      ja używam od zawsze Finish Line WET, ale ostatnio wpadł mi w ręce polski produkt - EXPAND Industry - również spisuje się bardzo dobrze...

    • @mariuszstachowiak1358
      @mariuszstachowiak1358 4 роки тому

      @@rowerowewyprawy Tylko, że Finish Line zielony strasznie brudzi łańcuch. Ja przez jakiś czas używałem Ceramic, ale jest strasznie suchy. Zostawia nalot i na krótko wystarcza, chociaż dobrze czyscił łańcuch. Resztkę, która mi została używam właśnie do czyszczenia łańcucha co kilka smarowań.

  • @JohnSmith-uu3gg
    @JohnSmith-uu3gg 4 роки тому +3

    Płukanie łańcucha wodą po kąpieli w benzynie? Mocno odradzam.

  • @mariuszstachowiak1358
    @mariuszstachowiak1358 4 роки тому +3

    Wodą po benzynie chyba już bym łańcucha nie mył... 🤔

    • @rowerowewyprawy
      @rowerowewyprawy  4 роки тому +2

      A widzisz... A ja zawsze wypłukuję pod ciepłą wodą. To pozwala usunąć resztę benzyny, potem kiedy nałożysz nową oliwkę, nie ma problemu z rozpuszczaniem jej przez benzynę... Ale pamiętać trzeba o jednym - dokładnie wysuszyć i "odwirować" łańcuch :)

    • @mariuszstachowiak1358
      @mariuszstachowiak1358 4 роки тому +1

      @@rowerowewyprawy Ja jednak bardziej bałbym się korozyjnego działania wody niż lekkiego rozcieńczenia oliwki przez benzynę. I to rozcieńczenia tylko przy pierwszym smarowaniu po myciu łańcucha.

    • @JohnSmith-uu3gg
      @JohnSmith-uu3gg 4 роки тому +2

      @@rowerowewyprawy Benzyna ekstrakcyjna sama odparuje w krótkim czasie. Płukanie w wodzie nie pomaga na pewno bo woda już tak łatwo się nie wydostanie spod rolek łańcucha.

  • @kysuXCrider
    @kysuXCrider 4 роки тому +3

    Płukanie wodą.. yyyy