“Здраве” еп.2: Нервна система. Доц. д-р Георги Ангов, УМБАЛ “Александровска”

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 лют 2021
  • Доц. д-р Георги Ангов, дм е специалист невролог и отоневролог в София с над 20 години опит и с научни интереси в областите световъртеж и нарушено равновесие, главоболие, тревожно-депресивни състояния, електрофизиология, физикална терапия на вестибуларните заболявания. С него си говорихме за функцията на нервната система, най-честите проблеми и митове свързани с нея и причините за тяхното възникване:
    Доц. д-р Георги Ангов, дм завършва Медицински университет София през 1995 г. Своята специалност Нервни болести придобива през 2002 г. През 2002 г. защитава и Докторантура по медицина, а през 2007 г. придобива магистратура по здравен мениджмънт. Специализирал е в Италия и Германия и има над 30 научни публикации в България и чужбина, както и издаден собствен учебник. След своето дипломиране доц. д-р Ангов започва работа като лекар ординатор към Център за спешна медицинска помощ Радомир. От 1998 г. до 2004 г. е лекар ординатор към УМБАЛ по Неврология и Психиатрия "Св. Наум" София. От 2004 г. до момента е главен асистент към Клиника по Нервни болести на УМБАЛ "Александровска" София. Работи и в "Баланс клиник" - център за комплексна диагностика и лечение на световъртеж и нарушения в равновесието:
    Последвай ни и в:
    Facebook: bit.ly/2FJlMHl
    Instagram: bit.ly/3jl8L4h
    Twitter: / legendilegends
    Spotify: spoti.fi/2TeTM1p
    Apple Podcasts: podcasts.apple.com/bg/podcast...
    Google Podcasts : podcasts.google.com/feed/aHR0...
    SoundCloud: / cfcjgwgp3shy
    Deezer: www.deezer.com/us/show/206787...
    -
    Георги Харизанов
    Веселин Вълчев
    Легенди / Legends
    Българският подкаст

КОМЕНТАРІ • 22

  • @radoslavaivanova360
    @radoslavaivanova360 3 роки тому +9

    За пореден път бе удоволствие за мен да Ви слушам и гледам! Изключително приятно е човек да слуша разговор между интелигентни и достъпни хора. Впечатлена съм от богатата обща култура на водещия за пореден път - уникални въпроси и винаги на място, похвално 👏👏👏!
    П.П.: чудесна идея за създаването на поредицата "Здраве" 🏆🥇👏

  • @marianastoyanova9726
    @marianastoyanova9726 Рік тому +2

    Здравейте! Възхищавам Ви се всеки път! Много ценна информация и данни! Комплименти и благодарности за огромния труд, който полагате! Поздрави от Италия!!!

  • @Varna1914
    @Varna1914 2 роки тому +4

    Не съм намирал толкова пленяващи подкасти ! Благодаря !

  • @hondanationbulgaria8757
    @hondanationbulgaria8757 3 роки тому +10

    Отново много стойност! Заклет фен съм вече на канала 😎🔝👊

  • @alezandar5358
    @alezandar5358 3 роки тому +4

    Уникален подкаст с много полезна информация!!! Поздравления за труда, до сега не спирах да гледам подкастите на Джо Роган и се чудех кога ли някой българин ще направи нещо подобно, полезно, стойностно и интересно, но уви намерих вас, за което съм адски доволен. Продължавайте в същия дух, много качествени подкасти, супер е!

  • @ivogospodinov
    @ivogospodinov Рік тому +1

    Невролози , психолози и прочие са страшно интересни събеседници които не биват канени толкова често .Евала за предаването !

  • @nikolaybalev3022
    @nikolaybalev3022 3 роки тому +7

    Страхотен специалист е д-р Ангов, лично мен ме излекува от вестиболарно заболяване. Поздравления за епизода, много стойност има в него.

    • @daniloasenov7795
      @daniloasenov7795 3 роки тому

      Със отоневрологични упражнения ли ви излекуваха ?

  • @radoslavvladimirov5289
    @radoslavvladimirov5289 2 роки тому +2

    Българския Joe Rogan :). Слушам поредния стойностен материал.

  • @ulyanastoimenova3415
    @ulyanastoimenova3415 3 роки тому +2

    слушам доц. Ангов и си спомням за прекрасния отоневролог проф.Атанас Кехайов

  • @valkiriq
    @valkiriq 2 роки тому +2

    Номер 1 сте!

  • @danielgeorgiev1794
    @danielgeorgiev1794 3 роки тому +3

    Чудесен епизод! Поздравления!

  • @petarbakalov2246
    @petarbakalov2246 3 роки тому +3

    Привет ! Поздравления. Видеото е изключително интересно , и ползотворно. Събеседника е страхотен. Трябва по-често да има такъв тип доказани гости, които наистина дават адекватна и полезна информация .
    По темата със спорта и ЦНС искам да добавя няколко неща, а именно :
    ЦНС и сърцето са водещите двигатели на нашия организъм ! Наруши ли се тяхното функциониране,тяханта хомеостаза... започват да настъпват нежелани процеси в организма.
    ЦНС работи 24/7 без да спира т.е. изпращнето на нервни импулси е непрекъснато без спирка, независимо от това дали сме на лаптоп, дали ходим ,бягаме или вдигаме щанги. При това ЦНС борави само и единствно с "глюкоза". Нарушения на нейното функциониране води до патологични състояния и до ограничаване на възможността за проява на физическите качества.Именно заради това смятам,че в спорта когато се търсят наистина резултати , Ниско Въглехидратна диета трябва да остане на страна и изобщо да не се спомнава.
    Една от теориите за умора на организма е свързана с това, че започват да настъпват тормозни процеси в кората на мозъка, което води до спад в работоспособността. Така също "предозирането" с нервни импулси също може да окаже влияние върхи нашата работа. Освен това голяма част от проявлението на физическите ни качества ( бързина,ловкост,сила ) зависят от части от "аткивноста на нервните процес", така наречената вътрешно-мускулна кордианция.
    ЦНС също отговаря и за кординацията на движенията в организма. В тази връзка и това ,което каза Доц Ангов за движенията , искам да отбележа, че това се нарича "способност за моторна адаптация " или с други думи способноста на човек да преустройва вече усвоени движения, двигателни дейстсвия в различна дейност.
    Всъщност, колкото и " ново" да е едно движение за човека, то никога не е чак толкова " ново " и винаги се изгражда, и изпълнява на базата на стари кординационни връзки, които сме изградили в нашето " минало " т.е ако за пръв път влезнем във фитнес и почнат да ни учат клякаме, ние не за пръв път ще клякаме, но за пръв път ще клякаме със щанга. Така е и със всичко останало. Ние просто адаптираме вече заучени двжиения.
    И последно искам да отбележа,че нашата способност да заучаваме нови движения се развида до определн момент , като стига своя пик в пред пубертетната възраст. След това тази сподобност се стабилизира, а след 30-35 годишна възраст започва да се влошава. Именно и заради това в детските градини, началните училища се използват така наречените "подвижни игри " с естествно приложен характер, с които се създава широк кръг от двигателни умения и навици, развиват се двигателни качества.
    Спирам защото се отплеснах повчеко от нужното и написах малък "ферман".
    Поздрави : )

  • @user-uv6yq3ij8j
    @user-uv6yq3ij8j 3 роки тому +2

    Този канал има изключително интересни гости. Поздрави!

  • @dessislavakostadinova4538
    @dessislavakostadinova4538 2 роки тому +2

    Благодаря!

  • @Iammyuser
    @Iammyuser 3 роки тому +2

    Супер! Нека се дава публичност на подобни хора, които иначе не излизат често в медиите.

  • @denisdinkov8926
    @denisdinkov8926 3 роки тому +2

    Чудесен разговор!

  • @diyansvrakov4688
    @diyansvrakov4688 3 роки тому +2

    Топ канал!

  • @norang9700
    @norang9700 2 роки тому +2

    Ето още нещо интересно по темата: ua-cam.com/video/Xv_JJ2ZuDJM/v-deo.html