Friedrich Nietzsche (poklasická filozofia 19. stor. - voluntarizumus)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 9

  • @alicatomesova1719
    @alicatomesova1719 Рік тому

    Ďakujem, zaujímavo podané a veľmi pomohlo :)

  • @gretasabikova4887
    @gretasabikova4887 2 роки тому

    Ďakujem za tieto videá! Nietzscheho som vďaka tebe pochopila za 45 min lepšie, ako za štvrťsemestra na VŠ :D

  • @martinajoerg3883
    @martinajoerg3883 3 роки тому

    Děkuji Lukáši, velmi pěkně jste hovořil.Vystihl jste podle mě Nitzscheho velmi dobře.Nitzsche není vůbec jednoduchý.Tento genialní,kontroverzní filozof je nedoceněný a možná i nepochopený.

  • @eemculka
    @eemculka 3 роки тому +1

    Velmi dobre video! Pomohlo na maturity

  • @blackjack242
    @blackjack242 3 роки тому

    Bolo to veľmi zaujímavé rozprávanie a dopozeral som to až do konca :) A to som úplný laik, čo sa týka filozofie :) Palec hore a dávam odber. Teším sa na ďalšie zaujímavé a poučné videá.

  • @nikazalesova2381
    @nikazalesova2381 4 роки тому +1

    Skvelé🙏

  • @petermraz902
    @petermraz902 4 роки тому +2

    Rozmýšľam, ktorý názor Nietzscheho ma ovplyvnil viac. Na jednej strane je to jeho myšlienka z jeho úvodu „nečasovej úvahy“ O užitku a škodlivosti historie pro život, kde píše: „Historii zajisté potřebujeme. ale potřebujeme ji jinak, než ji potřebuje zhýčkaný zahaleč v zahradě vědění, byť i na naše hrubé a neutěšené potřeby shlížel z vysoka. My ji totiž potřebujeme k životu a k činu, ne k pohodlnému odvrácení od života a činu, nebo dokonce k okrášlení sobeckého života a zbabělého a špatného činu. Jen pokud historie slouží životu, chceme sloužit my jí ...“ Na druhej taká "filozofická" z knihy Ecce homo: "Sami ste sa ešte nehľadali: a našli ste mňa." Čo by si odporučil ako podnet ty? :-)

    • @lukassefcovic733
      @lukassefcovic733  4 роки тому +1

      Ja som pred natočením tohto videa zobral do ruky "Lidské, příliš lidské I"...tie jeho postrehy na adresu všeličoho sú skvelé. Zaujal ma a prinútil zamyslieť sa napríklad tento, myslím, že si ho rád prečítaš - ku gymnaziálnemu vzdelávaniu: "Hodnotu gymnázia hledáme málokdy vo věcech, které se tam člověk skutečne naučí a odnese si jako součást sebe samého, naopak ji hledáme ve věcech, ktorým je žák učen, ale které si osvojuje jen s odporem, aby je ze sebe opět co nejrychleji setřásl. Že je četba klasiků, tak ja se všeobecně provozuje, monstrózní procedura, to připustí každý vzdělanec: dostává se jí mladým lidem, kteří k ní v žádném ohledu nedozráli... Avšak tkví v tom hodnota, kterou obvykle nedoceňjeme - že tito učitelé hovoří abstraktní řečí vyšší kultury, jež je sice těžkopádná a těžce srozumitelná, ale zároveň je pro hlavu gymnastikou; že se v jejich řeči ustavične vyskytují pojmy, umělé výrazy, metody, narážky, které mladí lidé v rozhovoru se svými blízkými ani na ulici téměř neslyší. I když žáci jen poslouchají, jejich intelekt je mimoděk preformován k vědeckému spůsobu uvažovaní. Není možné vyjít z tohoto chovu zcela nedotčen abstrakcí, jako nevinné dítko přírody."