Offset, który widzicie na 9:35 jest skutkiem braku kalibracji. W instrukcji jest napisane - przed pierwszym użyciem włączyć oscyloskop na pół godziny, żeby jego temperatur się ustabilizowała i puścić auto kalibrację.
Mega konkretnie bez masy zbędnych detali. Wasza prezentacja zachęciła mnie do zakupu. Sprzęt zakupiłem, pudełko kurier przyniósł identyczne. Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne. Sprzęt do domu do własnej zabawy DIY. Na razie nic więcej nie powiem.
@@tomekr.7042 ha, po ponad 4 latach od zadania pytania i 7 latach od zakupu, odpowiem: moja opinia pozostałą niezmieniona - sprzęt działa, używany regularnie, max. kilka godzin w tygodniu, od czasu do czasu jak coś dłubie - działa jak działał, nad sprawny. W międzyczasie kupiłem ZOYI ZT703S i jak mi się nie chce ustawiać dużego sprzętu to kieszonkowa zabawka coś ogarnie, ale Rigol przy nim wymiata, mnie - głownie do audio, niczego więcej nie potrzeba.
Cześć, jako że jestem na kupnie oscyloskopu chciał bym się poradzić czy Rigol DS1104Z Plus jest wg Was dobrym pomysłem, czy w tej cenie lepiej kupić coś innego?
Co sądzisz o oscyloskopach firmy OWON Ja posiadam od niedawna model SDS8202V i póki co jestem zadowolony. Nie sprawdzałem go oczywiście kalibratorem, gdyż nie mam dojścia do takowego, ale póki co mnie nie zawiódł. Również FFT bardzo płynnie pokazuje.
Witam, Maćku mam problem ze swoim Rigolem Ds1054Z, za nic nie mogę wgrać klucza zmieniającego opcje dodatkowe z Trial na Official. Zaktualizowałem firmware. Już nie wiem co robić. Masz jakieś pomysły. ?
Cześć, zastanawiam się nad kupnem tego oscyloskopu i mam pytanie które mnie trochę nurtuje. Mianowicie który oscyloskop okaże się lepszy, przy zastosowaniach amatorskich, 4 kanałowy o paśmie 50 MHz DS1054Z, czy 2 kanałowy o paśmie 200 MHz DS1202Z. Wydaje mi się, że i tak w zwykłym domowym sprzęcie elektronicznym lub sprzętach audio, nie będzie różnicy czy mamy pasmo 50 MHz czy 200 MHz, więc bardziej opłaca się mieć 4 kanały niż 2. Z tego co wiem to i tak górne częstotliwości graniczne jakichś wzmacniaczy są rzędu GHz, więc i tak i tak żaden z oscyloskopów tego nie zmierzy. Nie mam dużego doświadczenia, więc chętnie dowiedziałbym się jak sprawa wygląda w praktyce. Z góry dzięki za odpowiedź.
Osobiście myślę że ds1054z ze swoimi 4 kanałami jest lepszym wyborem, z tego co czytałem można z niego zrobić w łatwy sposób 100MHz. Jakoś bardziej mnie ten model przekonał niż Siglent, ale to tylko moje zdanie. Jeśli chodzi o takie domowe zastosowanie to chyba oba oscyloskopy się sprawdzą, jednak moim zdaniem 4 kanaly warto mieć 🙂 pozdrawiam!
Maćku zakupiłem Tektronix-a DPO2014, chciałbym DPO4034 jaki masz Ty, ale finanse na to nie pozwala :) Co sądzisz o tym wyborze ? Ma 4 kanały, także ten WaveInspector, dekodowanie magistrali. Pochodzi z laboratorium, zadbany. Cena jednak 4tys zł. Co o tym sądzisz ? :)
Myślę że to bardzo dobry wybór i cena bardzo spoko. Jedyna rzecz do której można się doczepić w DPO2000 to dość mały rekord pamięci, jednak w większości przypadków jest on wystarczający :-)
Hi Fajna i szybka prezentacja ;) Choć jak macie możliwość porównał bym tego Rigola z innymi chinczykami w podobnych, a czasem i większych. Tzn. to co dostępne jest obecnie na rynku i co kupują często amatorzy... IMHO w tej cenie to całkiem sensowny sprzęt w mimo swoich wad. Można jeszcze dodać że czasem jak zaczniemy bawić się bajerami to trochę procek w nim zamula... Choć w tej kwocie trudno marudzić zwłaszcza jak się odblokuje. Dlaczego takie porównanie ? Bo to od kilku lat temat rzeka - jaki oscyloskop kupić za male pieniądze. BTW wspomniana seria DPO2000 Teka IMHO nie jest warta tej kasy i tak samo przegra z starym 4000, a może i tym RIgolem choć by ze względu na wspomnianą smiesznie małą pamięć (na obecne czasy)... Zresztą jakiś czas temu kupowałem nowy oscyloskop i interesowałem się sprzętem na poziomie cenowym serii DPO2000 czyli tak do 10k zł i stwierdziłem że w tych cenach nikt nie oferuje coś takiego by warto było dopłacać do Rigola ;) Zakończyło się wydaniem nie małej kasy aby kupić coś w miarę sensownego (ale też nie idealnego - gdzie wady patrzac na wydana kwotę bolą jeszcze bardziej...). Osobiście mam tego Rigola i powiem w tej kasie chyba nie ma szans na chwile obecna znaleźć coś ciekawszego (mowa o nowym sprzęcie). Mam też w domu starego Tek-a TDS210 jak i InfiniiVision DSOX3054 z tym że tutaj ani w jedną ani w drugą stronę nie ma co porównywać aby to miało jakiś większy sens :) Pozdrawiam Tomek SP6VGX
Witam. Dzięki za ten filmik , bo się przymierzam do zakupu kupna tego oscyloskopu do zabaw amatorskich. Ale o co chodzi z tym użytkowaniem przez 35 godzin, co było pokazane na ekranie po włączeniu tego oscyloskopu??? Czy po tym czasie wygasa jakaś licencja i oscyloskop traci jakieś funkcje???
Jasne, jednak po wymianie kondensatorów w zasilaczu głównym oscyloskopu, kalibracji zwykle nie trzeba przeprowadzać. Po paśmie jakie podałeś wnioskuję że jest to wkładkowy 7104, 2467B albo wkładkowy serii 11xx ? Pozdrawiam!
@Malinowy Gościu mg tak kiedyś był tańszy a teraz niestety cena w górę. Jakiś czas temu sie nim interesowałem ale narazie się zatrzymałem. Nieco drogi jak na chińczyka.
Witam. Właśnie z Chin przyszła do mnie sonda oscyloskopowa "WYSOKONAPIĘCIOWA" . Jestem ciekawy co ona jest warta. Niby ma ona za zadanie wytrzymać 2000Vpp ale coś mi się wierzyć nie chce :| . Jakość wykonania tej sondy jest porażająca . Macie jakiś patent jak przetestować taką sondę nie uszkadzając sprzętu ? www.ebay.pl/itm/P4100-100MHz-High-Voltage-Test-Porbe-for-Oscilloscope-2KV-Alligator-Clip-35WS/282291119506?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649
Można :D . Oczywiście jeśli masz sondę różnicową lub wysokonapięciową . Generalnie jest jedna prosta zasada . NAPIĘCIE MIERZONE NIE MOŻE BYĆ NAPIĘCIEM ZASILANIA OSCYLOSKOPU . czyli układ pomiarowy musi być odseparowany od sprzętu pomiarowego . inaczej może być kosztowna buba :)
tzn. podłączając oscyloskop do np. listwy zasilającej nie mogę sondy podłączyć do gniazdka w tej samej listwie, do której podłączony jest oscyloskop?!? Od kiedy pamiętam bawiłem się w oglądanie sinusoidy z gniazdka na ekranie oscyloskopu i nie sądzę, żeby gniazdko, do którego wpychałem sondę było na innej fazie niż ta, z której zasilany był oscyloskop... A nawet jestem pewny - w końcu w bloku gniazdka mam na tej samej fazie. Więc jak to jest?
Problem może być z tym, że "masa" sondy (krokodylek) jest wewnętrznie połączony z uziemieniem więc jeśli przypniesz go do przewodu fazowego to w najlepszym wypadku wywali ci "korki" . Rodzaj sondy też ma znaczenie - możesz uszkodzić oscyloskop. Bezpieczniej będzie mierzyć przebieg sieci na wtórnym uzwojeniu jakiegoś transformatora ; )
@@amaterasusambi Uczciwiej byłoby chyba dodać, że można na oscyloskopie oglądać przebiegi napięcia zasilającego oscyloskop bez żadnych dodatkowych akcesoriów, pod warunkiem, że 1-podepniesz sondę do przewodu fazowego, więc najpierw musisz go zidentyfikować 2-nie podpinasz krokodylka masy oscyloskopu jeśli masz gniazdo po RCD, w przeciwnym razie wyzwolisz RCD a może nawet mogłby się coś faktycznie w oscyloskopie ujarać. 3- w związku z pkt 2 godzisz się na fakt, że de facto obserwujesz napięcie L-PE a nie L-N, ale to w większości wypadków nie ma znaczenia, kwestia, by mieć tego świadomość. 4- dla świętego spokoju ja osobiście przełączam sondę na tłumienie 10x, mimo, że kanał może znieść do 300V rms Wielokrotnie tak robiłem, np badając przebiegi napięcia na silniku szeregowym sterowanym przez triak i wszystko ładnie widać, oscyloskop żyje i ma się świetnie. ...a sonde różnicową kiedyś sobie i tak zmajstruję :)
Uwaga, rzucam temat dość istotny. Badamy przebieg np. sinusoidalny 50 Hz, czyli T=20ms. Wizualnie najwygodniej taki przebieg ogladać na podziałce 2 ms/dz co daje w przypadku tego oscyloskopu 24 ms na całe okno. I tu pojawia się problem, bo z tego co zaobserwowałem, wartość skuteczna oglądanego przebiegu nie jest wyliczana na przedziale czasu równym 20ms, tylko całego okna czyli 24 ms, a to wprowadza istotny błąd w kalkulacji wartości RMS. Wystarczy przesuwać przebieg w poziomie i pomiary RMS zmieniają się znacznie. Czy ktoś się z tym uporał, czy pozostaje kontaktować się z producentem?
Offset, który widzicie na 9:35 jest skutkiem braku kalibracji. W instrukcji jest napisane - przed pierwszym użyciem włączyć oscyloskop na pół godziny, żeby jego temperatur się ustabilizowała i puścić auto kalibrację.
Mega konkretnie bez masy zbędnych detali.
Wasza prezentacja zachęciła mnie do zakupu. Sprzęt zakupiłem, pudełko kurier przyniósł identyczne. Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne. Sprzęt do domu do własnej zabawy DIY. Na razie nic więcej nie powiem.
Jak się teraz sprawuje Rigol po 2 latach użytkowania?
@@tomekr.7042 ha, po ponad 4 latach od zadania pytania i 7 latach od zakupu, odpowiem: moja opinia pozostałą niezmieniona - sprzęt działa, używany regularnie, max. kilka godzin w tygodniu, od czasu do czasu jak coś dłubie - działa jak działał, nad sprawny. W międzyczasie kupiłem ZOYI ZT703S i jak mi się nie chce ustawiać dużego sprzętu to kieszonkowa zabawka coś ogarnie, ale Rigol przy nim wymiata, mnie - głownie do audio, niczego więcej nie potrzeba.
dobry materiał zrobiliście, pomogliście mi w podjęciu decyzji. Dzisiaj zakupiłem i będzie dostarczony we wtorek, pozdrawiam
Dzięki za prezentację. Pozdrawiam
Mam pytanie, czy po kupieniu tego 1054Z też Tobie się tak nagrzewa lewa strona obudowy?
Cześć, jako że jestem na kupnie oscyloskopu chciał bym się poradzić czy Rigol DS1104Z Plus jest wg Was dobrym pomysłem, czy w tej cenie lepiej kupić coś innego?
Jeden z nielicznych normalnych kanalow na polskim UA-cam. Gratulacje. Reszta to pierdolnik nie wnoszacy nic mądrego.
Co sądzisz o oscyloskopach firmy OWON
Ja posiadam od niedawna model SDS8202V i póki co jestem zadowolony.
Nie sprawdzałem go oczywiście kalibratorem, gdyż nie mam dojścia do takowego, ale póki co mnie nie zawiódł. Również FFT bardzo płynnie pokazuje.
Witam, Maćku mam problem ze swoim Rigolem Ds1054Z, za nic nie mogę wgrać klucza zmieniającego opcje dodatkowe z Trial na Official. Zaktualizowałem firmware. Już nie wiem co robić. Masz jakieś pomysły. ?
Cześć, zastanawiam się nad kupnem tego oscyloskopu i mam pytanie które mnie trochę nurtuje. Mianowicie który oscyloskop okaże się lepszy, przy zastosowaniach amatorskich, 4 kanałowy o paśmie 50 MHz DS1054Z, czy 2 kanałowy o paśmie 200 MHz DS1202Z. Wydaje mi się, że i tak w zwykłym domowym sprzęcie elektronicznym lub sprzętach audio, nie będzie różnicy czy mamy pasmo 50 MHz czy 200 MHz, więc bardziej opłaca się mieć 4 kanały niż 2. Z tego co wiem to i tak górne częstotliwości graniczne jakichś wzmacniaczy są rzędu GHz, więc i tak i tak żaden z oscyloskopów tego nie zmierzy. Nie mam dużego doświadczenia, więc chętnie dowiedziałbym się jak sprawa wygląda w praktyce. Z góry dzięki za odpowiedź.
Osobiście myślę że ds1054z ze swoimi 4 kanałami jest lepszym wyborem, z tego co czytałem można z niego zrobić w łatwy sposób 100MHz. Jakoś bardziej mnie ten model przekonał niż Siglent, ale to tylko moje zdanie. Jeśli chodzi o takie domowe zastosowanie to chyba oba oscyloskopy się sprawdzą, jednak moim zdaniem 4 kanaly warto mieć 🙂 pozdrawiam!
fajne macie zabawki......pozdro.......
Zwłaszcza ten DPO 4034, jak bym miał to bym chyba w sejfie trzymał
Maćku zakupiłem Tektronix-a DPO2014, chciałbym DPO4034 jaki masz Ty, ale finanse na to nie pozwala :) Co sądzisz o tym wyborze ? Ma 4 kanały, także ten WaveInspector, dekodowanie magistrali. Pochodzi z laboratorium, zadbany. Cena jednak 4tys zł. Co o tym sądzisz ? :)
Myślę że to bardzo dobry wybór i cena bardzo spoko. Jedyna rzecz do której można się doczepić w DPO2000 to dość mały rekord pamięci, jednak w większości przypadków jest on wystarczający :-)
Hi
Fajna i szybka prezentacja ;) Choć jak macie możliwość porównał bym tego Rigola z innymi chinczykami w podobnych, a czasem i większych. Tzn. to co dostępne jest obecnie na rynku i co kupują często amatorzy...
IMHO w tej cenie to całkiem sensowny sprzęt w mimo swoich wad. Można jeszcze dodać że czasem jak zaczniemy bawić się bajerami to trochę procek w nim zamula... Choć w tej kwocie trudno marudzić zwłaszcza jak się odblokuje.
Dlaczego takie porównanie ? Bo to od kilku lat temat rzeka - jaki oscyloskop kupić za male pieniądze. BTW wspomniana seria DPO2000 Teka IMHO nie jest warta tej kasy i tak samo przegra z starym 4000, a może i tym RIgolem choć by ze względu na wspomnianą smiesznie małą pamięć (na obecne czasy)...
Zresztą jakiś czas temu kupowałem nowy oscyloskop i interesowałem się sprzętem na poziomie cenowym serii DPO2000 czyli tak do 10k zł i stwierdziłem że w tych cenach nikt nie oferuje coś takiego by warto było dopłacać do Rigola ;) Zakończyło się wydaniem nie małej kasy aby kupić coś w miarę sensownego (ale też nie idealnego - gdzie wady patrzac na wydana kwotę bolą jeszcze bardziej...).
Osobiście mam tego Rigola i powiem w tej kasie chyba nie ma szans na chwile obecna znaleźć coś ciekawszego (mowa o nowym sprzęcie). Mam też w domu starego Tek-a TDS210 jak i InfiniiVision DSOX3054 z tym że tutaj ani w jedną ani w drugą stronę nie ma co porównywać aby to miało jakiś większy sens :)
Pozdrawiam
Tomek
SP6VGX
Witam. Dzięki za ten filmik , bo się przymierzam do zakupu kupna tego oscyloskopu do zabaw amatorskich. Ale o co chodzi z tym użytkowaniem przez 35 godzin, co było pokazane na ekranie po włączeniu tego oscyloskopu??? Czy po tym czasie wygasa jakaś licencja i oscyloskop traci jakieś funkcje???
Dzięki za szybką odpowiedź :) Pozdrawiam!
@@Patryks83 no to jak to jest bo nie ma tej odpowiedzi????
@@bartoszszwed4883
Olali Was... 😊
Rigol DS1054Z ma tryb pracy X-Y ?
Ma
Pomógłbyś z kalibracją oscyloskopu analogowego tektronixa 400Mhz po wymianie kondesatorów w zasilaczu?
Jasne, jednak po wymianie kondensatorów w zasilaczu głównym oscyloskopu, kalibracji zwykle nie trzeba przeprowadzać. Po paśmie jakie podałeś wnioskuję że jest to wkładkowy 7104, 2467B albo wkładkowy serii 11xx ? Pozdrawiam!
@@KonkretnyV Jak mogę się z Tobą skontaktować?
@@marcinmarcin2954 Najlepiej napisz do mnie na maila: konkretnyvlog.yt@gmail.com
Pięknie dodaję sobie Saba chłopaki :)
Trial czyli można go używać do 36 godzin a potem wpłacić abonament za oprogramowanie w oscyloskopie ?
To po co fundować sobie takie stałe dojenie? 😊
logiczne jak dzieli samplowanie
Może ktoś się wypowiedzieć jak sprawuje się Rigol po 2 latach użytkowania?
@Malinowy Gościu mg dzięki za odpowiedź. Zapomniałem już o pytaniu😁 Jest wart tych 2000 zl?
@Malinowy Gościu mg tak kiedyś był tańszy a teraz niestety cena w górę. Jakiś czas temu sie nim interesowałem ale narazie się zatrzymałem. Nieco drogi jak na chińczyka.
Witam. Właśnie z Chin przyszła do mnie sonda oscyloskopowa "WYSOKONAPIĘCIOWA" . Jestem ciekawy co ona jest warta. Niby ma ona za zadanie wytrzymać 2000Vpp ale coś mi się wierzyć nie chce :| . Jakość wykonania tej sondy jest porażająca .
Macie jakiś patent jak przetestować taką sondę nie uszkadzając sprzętu ?
www.ebay.pl/itm/P4100-100MHz-High-Voltage-Test-Porbe-for-Oscilloscope-2KV-Alligator-Clip-35WS/282291119506?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649
Mam ten oscyloskop w wersji odblokowanej na maxa i jestem zadowolony.
Po wuj mi taki wynalazek, za odblokowanie którego muszę płacić? Kupuję normalny oscyloskop i płacę raz, używam do końca jego żywota i już. Ło! 😊
good idea
A robiliście odblokowanie kodem z 50MHz na 100MHz i czy wtedy ma nadal pełne parametry?
Atetus94 Tak ma pełne parametry bo jest blokowany programowo
Pachnie jak trzeba. Spoconym chińczykiem. xD LOL!
fajna rzecz a czy mozna zmierzyc tez napiecie sieci?
Można :D . Oczywiście jeśli masz sondę różnicową lub wysokonapięciową . Generalnie jest jedna prosta zasada . NAPIĘCIE MIERZONE NIE MOŻE BYĆ NAPIĘCIEM ZASILANIA OSCYLOSKOPU . czyli układ pomiarowy musi być odseparowany od sprzętu pomiarowego . inaczej może być kosztowna buba :)
super dzieki za odopwiedz
tzn. podłączając oscyloskop do np. listwy zasilającej nie mogę sondy podłączyć do gniazdka w tej samej listwie, do której podłączony jest oscyloskop?!? Od kiedy pamiętam bawiłem się w oglądanie sinusoidy z gniazdka na ekranie oscyloskopu i nie sądzę, żeby gniazdko, do którego wpychałem sondę było na innej fazie niż ta, z której zasilany był oscyloskop... A nawet jestem pewny - w końcu w bloku gniazdka mam na tej samej fazie. Więc jak to jest?
Problem może być z tym, że "masa" sondy (krokodylek) jest wewnętrznie połączony z uziemieniem więc jeśli przypniesz go do przewodu fazowego to w najlepszym wypadku wywali ci "korki" . Rodzaj sondy też ma znaczenie - możesz uszkodzić oscyloskop.
Bezpieczniej będzie mierzyć przebieg sieci na wtórnym uzwojeniu jakiegoś transformatora ; )
@@amaterasusambi Uczciwiej byłoby chyba dodać, że można na oscyloskopie oglądać przebiegi napięcia zasilającego oscyloskop bez żadnych dodatkowych akcesoriów, pod warunkiem, że
1-podepniesz sondę do przewodu fazowego, więc najpierw musisz go zidentyfikować
2-nie podpinasz krokodylka masy oscyloskopu jeśli masz gniazdo po RCD, w przeciwnym razie wyzwolisz RCD a może nawet mogłby się coś faktycznie w oscyloskopie ujarać.
3- w związku z pkt 2 godzisz się na fakt, że de facto obserwujesz napięcie L-PE a nie L-N, ale to w większości wypadków nie ma znaczenia, kwestia, by mieć tego świadomość.
4- dla świętego spokoju ja osobiście przełączam sondę na tłumienie 10x, mimo, że kanał może znieść do 300V rms
Wielokrotnie tak robiłem, np badając przebiegi napięcia na silniku szeregowym sterowanym przez triak i wszystko ładnie widać, oscyloskop żyje i ma się świetnie. ...a sonde różnicową kiedyś sobie i tak zmajstruję :)
Jak sie nazywa ta podstawka na ktorej stoi tektronix?
To jest własnoręczna kombinacja stojaka ze sprzętu medycznego i podstawy od powiększalnika do zdjęć (półeczka) ;)
@@KonkretnyV dziekuje, mam cos podobnego ale kupione juz lata temu a miejsca na przyrzady brakuje, potrzebuje jeszcze taki jeden :)
@@Hi-Fi_Surgery Ciekawego sprzętu nigdy za dużo ;) Generalnie wszelkie nadstawki biurkowe na sprzęt dobrze się sprawdzają :)
@@KonkretnyV generalnie zajmuje sie tylko wzmacniaczami audio wiec wiele tego sprzetu nie potrzebuje ale juz zabraklo miejsca na drugi oscyloskop :p
@@Hi-Fi_Surgery Fakt, miejsca zawsze jest za mało :)
Great, a man who is proud of his workbench.
Saludos desde bolivia
SZKODA OGLĄDAĆ
Uwaga, rzucam temat dość istotny.
Badamy przebieg np. sinusoidalny 50 Hz, czyli T=20ms. Wizualnie najwygodniej taki przebieg ogladać na podziałce 2 ms/dz co daje w przypadku tego oscyloskopu 24 ms na całe okno. I tu pojawia się problem, bo z tego co zaobserwowałem, wartość skuteczna oglądanego przebiegu nie jest wyliczana na przedziale czasu równym 20ms, tylko całego okna czyli 24 ms, a to wprowadza istotny błąd w kalkulacji wartości RMS. Wystarczy przesuwać przebieg w poziomie i pomiary RMS zmieniają się znacznie.
Czy ktoś się z tym uporał, czy pozostaje kontaktować się z producentem?
przecież nie jest jeszcze zepsuty
Ale tam guziczków
"spoconym chińczykiem"