Moc pěkné. Špekulovat nad druhem systému, aby byl více rovnostářsky jde, ale nedává to moc smysl. Nikdy se nezavděčíte všem. Ono to nějak jít prostě musí a lidi byly vždy bohatí a chudí takže nic nového. Naučit se základy ekonomiky a poslechnout si bankéře nebo přečíst článek, který to lajkům přežvýká je mnohem rozumnější. Život je o možnostech a ty jsou přímo ovlivněny zákony a penězi. Na zákony tu jsou politici a na peníze tu je ekonomika. Je mi 40 a vychovala mě generace, která musel hlavně poslouchat co se děje v politice protože ekonomika jí byl 100% podřízena a řízena. Jenže po revoluci jsem se přehoupli do kapitalismu kde je potřeba aspoň základní povědomí o tom co dělá centrální banka a kam směřuje ekonomika. Pan Stroukal má pravdu v tom, že to opravdu není moc složité a videí, článků, rozhovorů je na netu bambilión. Buď si můžeme na tu hru stěžovat nebo se naučit základní pravidla a hrát to nejlépe jak to umíme.
"Ten mládenec se mi líbí! Kdo je to?", ptá se pan baron v Němém Bobšovi. Tohoto pána jsem nikdy neslyšel, ale potěšilo mě, že ekonom také vnímá sociální problémy lidí, kteří opravdu nejsou figurkami na šachovnicích teoretických ekonomů. Jestli je, nebo není (krypto)anarchista z jeho vyjadřování nepoznám, ale mluví celkem srozumitelně a uvažuje lidsky, což někteří ekonomové prostě neumějí, protože jsou postiženi "generováním zisku" a sociální debilitou. Rozhovor chválím!
Je normální člověk a rakouský ekonom. Člověk má představu ekonoma jako keynesianskeho filozofujiciho levičáka. Společně s Josefem Tětkem mí oblíbenci. A Lukáš Kovanda....
dlouhodobé podnikání bez zisku je odsouzené k záhubě. Ono už samotné podnikání je definované jako soustavná činnost prováděna za účelem zisku. Bez zisku nelze podnikání rozvíjet, nelze inovovat a tím dojde k zastarání a poklesu konkurenceschopnosti. A to ani nezmiňuju fakt, že i podnikatel musí z něčeho žít, platit daně, sociální a zdravotní. Chápu, že když jste se učil "ekonomii" za minulého režimu, tak byl zisk skoro sprosté slovo, ale podle toho to ostatně v našich podnicích v té době i vypadalo. Mimochodem kryptoanarchismus je dost odlišný od obyčejného anarchismu a proto se krypto nedává do závorek.
Bohatí bohatou a chudí chudou. Tak to vždy bylo a pokud se nějak dramaticky nezmění systém (po čemž nevolám), tak se na tom v budoucnosti nic nezmění. Problém je, že nyní tyto trendy (zejména ale nejen vlivem monetárních politik centrálních bank) akcelerují, kde lze pozorovat exponenciální tempo bohatnutí bohatých, neboli tyto nůžky se stále více rozevírají, což může přinést sociální nepokoje a další negativní jevy. Uvidíme jak to nakonec dopadne.. 🤔🙂
tohle není otázka systému, ale lidské povahy/schopností. Všichni lidé si nejsou rovni a ani nikdy nebyli. Někteří jsou chytřejší, někteří hezčí, někteří schopnější, někteří linější a podobně. I kdybychom dnes teoreticky vyhlásili globální měnovou revoluci a všichni by začínali na 0, tak během pár let se ti schopnější opět vyšvihnou. A ono se to tak děje. Bohatí třeba v USA si toto uvědomují místy a proto třeba chtějí platit vyšší daně - je to pro ně lepší, než zažít socialistickou revoluci, kde by přišli o vše. Problém socialistických revolucí a přerozdělování majetku je ovšem pořád stejný - když seberete majetek schopným a dáte jej neschopným, tak ti o něj nedokážou pečovat a skončí to úpadkem státu. Samozřejmě můžete zkoušet schopné lidi i zadupat, jak se dělo třeba i v československu před rokem 89 - inženýr musel třeba zametat chodníky, aby se nemohl vyšvihnout nad dělnickou třídu. Ovšem i v socialistických státech se tvořila "rudá šlechta". Spravedlivé rozdělení majetku je prostě utopie. A snaha o něj demoralizuje schopné lidi, protože nemají proč se snažit. A naopak méně schopné nebo líné občany to dělá ještě neschopnější a línější.
@@martinjesko3256 vystihnul jste podstatu. LENOST a POHODLÍ začíná převládat a tím se přibližujeme na hranu... Změna na Bitcoin, kdy by líní a neschopní co si koupili Bitcoin nebo jinou digi měnu a bohatí co si ji nepořídí si prohodí role ? U toho být asi nechci :-D
@@martinjesko3256 To je otázka systému - pokud antimonopolní a regulační úřady podporují monopolní chování a zadupávají domácí konkurenci ve prospěch korporátu, tak je něco špatně v systému a ne v povaze.
@@martinkalina9572 a kde jste na takovou blbinu přišel? nestudoval jste náhodou VUML? tomu by podobná teorie odpovídaly :D dneska má každý jednotlivec neomezené možnosti sebevzdělávání a seberealizace. to co lidi brzdí není systém, ale jejich vlastní lenost a pohodlnost.
Stroukal je člověk, kterého jde poslouchat furt. Někdy bych si ho rád poslechl i ve chvíli, kdy se nebude tak moc ohlížet na dopady svých slov, ale to mu určitě přidává na charakteru.
je to mladý člověk, je si vědom světa, ve kterém žijeme a nechce si zavírat dveře. proto to opatrné vystupování. navíc když někoho naštvete pravdou, která se mu nelíbí, tak se ve většině případů zabetonuje ve svém názoru a přijmu nových informací se uzavře. Jeho pořad na Mall tv "Kdo to platí" ukazuje mnohé ekonomické pravdy věcně, bez emocí a v číslech. Snaží se lidi edukovat a vyvracet různé mýty, které mnohdy ve společnosti kolují.
To by byl super experiment prohodit bohaté a chudé 😂 Něco takového jsem viděl ve filmu Záměna s Eddie Murphym. Ale to byl velice inteligentní chudák (postava!), ale představa, že by první bezdomovec před hlavním nádražím (jedno jestli v Praze nebo jinde) bude řídit KB nebo jiné (velké) firmy, je super námět na film ve kterém bych hrát nechtěl. (PS: jsem jen běžný multimilionář jako většina z občanů ČR)
To se u nás přeci dělo....... Poslední pacholek ze statku mu po roce 1948 klidně mohl začít šéfovat.......... A tak to bylo v mnoha dalších odvětvích ......... Když se pak v roce 1989 vraceli majetky původním majitelům , tak to byly mnohdy jen rujny........ Vy jste asi mladší ročník, že si to nepamatujete.
@@jannovak5192 Moc toho nepamatuji z té doby, byl jsem ještě dítě. Něco málo jsem slyšel a četl a vám musím dát za pravdu... I za Hitlera to bylo stejně, vzdělání nebo bohatí museli být nahrazeni. Zřejmě to tak má být zase, když si to většina "přeje" a závidí všem sousedům i nos mezi očima...
@@DLillumini Kdo ale zná minulost, ví kam to povede........ Ale asi si tím musí každá generacemi projít sama. Pravdou je, že čemu se v roce 1948 tleskalo, za pár let ztroskotalo.
@@DLillumini Ano i to je možné............ Ale u toho , že se vyženou ,"vykořisťovatelé" a jejich podniky převezmou dělníci je jistota, že to špatně dopadne, už to tu v minulosti bylo.
Zajímavý rozhovor. Čestmír se dobře orientuje a ptá. Za ekonomické problémy a nerovnováhy mohou zejména centrální banky honbou za ekonomickým růstem. Nedává smysl mít nulové sazby po 10 let, to samozřejmě má fatální následky (které kumulativně vidíme teď, kdy za tu párty v poslední dekádě přišel účet). Občasná recese je ozdravná a je nutné ji nechat projít, aby se nevytvořily spekulativní bubliny. Tou uvolněnou měnovou politikou centrální banky ve finále vytvořily jen začarovný kruh, kdy všichni si nadělali obří dluhy a centrální banky nemohou sazby zvednout, protože by to vedlo k řadě selhání. Zároveň tím pomohly spekulantům dosáhnout obřích zisků nafukování bubliny na cenách aktiv. Ve finále přestalo mít smysl pracovat - kdo třeba v posledních letech poctivě pracoval a chtěl si pořídit vlastní bydlení, tak to se mu pořád jen vzdaluje. To podrývá význam práce, což je samozřejmě špatně.
@@krkowitzfonmilowitz7400 1. ty banky NYNÍ nabízejí nulový úrok, protože jsou ještě plné likvidity (= nepotřebují naše peníze). Kdyby centrální banky nelily do ekonomik tolik likvidity, tak by úrok na účtech nulový nebyl. Komerční banky by musely "soupeřit" o vklady => úrokové sazby do plusu. 2. ty úrokové neovlivňují jen depozita. Vyšší úrokové sazby omezí i úvěrovou aktivitu. Donedávna se každému investičnímu fondu vyplatilo půjčit si za nízký urok a koupit nemovitost. De facto zajištěný profit a další šponování cen nemovitostí. Při neutrálních sazbách už to tak výhodné není.
Mam oba rad a pan Strakaty je za me jeden z nejlepsich ve svem oboru.. Miluju to jeho hm❤️😂 Ale tady si musim trochu rypnout..Skoro bych rekl, ze to mezi obema tak zvlastne zajiskrilo chvilema😂😂😂😂 Az me ty pohledy vydesily trochu 🤷😂😂
Pana Stroukala znám (nikoliv osobně) a vážím si některých jeho prací, ale je opravdu velká škoda, že se až moc ochotně přidružil k určité sociální bublině, odkud káže zjevné bludy, jako např. systém poběží ještě 400 let anebo návrat ke zlatu už není možný apod. Vážně? 400 let? Systém, který v určitém sektoru ekonomiky nedávno rezignoval na svou podstatu, tj. na svobodné zacházení s kapitálem? A jak je to s tím zlatem? Je to jednoduché: Zlato je tvrdá měna, tvrdá měna znamená, že máme nějaký počet jednotek té měny (množství měny) a ten se v čase nemění. Množství zlata lehce přibývalo, tj. jde o super tvrdou měnu ve srovnání se současnými penězi, jejichž množství přibývá exponenciálně, nicméně o "ideálně" tvrdou měnu nejde. Jako měna to ovšem fungovalo tisíce let, tedy tato vlastnost zlata je vyhovující. Ať už budeme mít "ideálně" tvrdou měnu anebo měnu "skoro" tvrdou (jako je zlato), vytvoříme dlouhodobě funkční peněžní systém. Tomu bych v klidu předpověděl těch 400 let. Ale současný peněžní systém je pouze na několik desítek let (a cca 50 let už se ukrojilo). NIKDY, OPAKUJI NIKDY nebude dlouhodobě fungovat! Zapamatujte si tato slova ve vašem dobrém zájmu 😉.
@@franknovak5260 Jediným aktivem fiktívních akcijí BTC je Secure Hash Algorithm který navrhla organizace NSA (Národní bezpečnostní agentura v USA) a vydal NIST (Národní institut pro standardy v USA) jako americký federální standard (FIPS).
Pořád nějaké progresy, ekonomické růsty. Ono to je někde napsané, že se musíme pořád posouvat, růst? Boha jeho. Nemůže se lidstvo zastavit, říct si, že se máme dobře a vys.at se na nějaké honby za progresem a růstem?
Lidí je pořád víc. Logicky s tím spjatá ekonomika poroste taky. Kdyby byla konstantně velká ekonomika pro stále rostoucí počet lidí, v průměru by se lidi mohli mít jen hůř a hůř.
"Bohatí bohatnou, zbytek lidí je nucen investovat, jít do rizika a hrát ruletu". 90% ľudí ak investuje tak ide maximálne o pasívne investície (typu fondy, indexy). To bude masakrálny výplach keď sa fondy dostanú na terajšiu úroveň znova o 10-15 rokov. Mínus inflácia. Totálne oholia všetkých pasívnych investorov.
Jedinne efektivni reseni pro bezneho cloveka je vzit si priklad z politiku a vlivnych lobistu v pozadi. Prestat byt koleckem ve stroji nekde v korporatu, zalozit si offshore, zvolit si vhodny stat pro svou danovou rezitenci a prestat rucit politikum za statni dluh vlastni praci.
Je to omnoho jednoduchšie. stačí zavčasu investovať aspoň do akciových ETF fondov. A to popri zamestnaní. Požiadavky na kvalifikáciu v oblasti finančníctva sú minimálne a prácnosť sa blíži k nule. Pri trochu rozumnom postupe je citeľne príjemnejšia penzia takmer istotou. Ani dosiahnutie finančnej slobody cca 10 rokov pred štandardným odchodom do penzie nie je nič nerealné. Pri celkom realne dosiahnuteľných mesačných investíciach do akcií alebo vybraných ETF.
@@vladimirkocvara7333 Na ty investice nejdriv musite vydelat. Pri danove optimalizaci muzete vydelavat a tudiz i investovat dvoj az trojnasobek pri stejnem usili. Navic nikde neni psane, ze ETF fondy nespadnou treba o 60%. Podivejte se na vyvoj japonskeho indexu. Dodnes neni tam, kde byl v roce 1990 a zapadni ekonomiky se kvantitativnim uvolnovanim mohou dostat do stejnych problemu.
Na Zemi musí být rovnováha a předzvěstí je , že co jsou lidé nahoře půjdou dolů co jsou dole půjdou nahoru, nevím jak se to stane, ale taková je předzvěst tak uvidíme 😒
ano něco podobného jsme zažili po roce 48 po komunistickém převratu. Schopní se odstranili a místama i zlikvidovali. Na jejich místa se dosadil proletariát (mnohdy méně schopní) a skončilo to tak, že jsme za 40 let budování socialismu zaostali o 20 let za zbytkem vyspělého světa. Z jedné z nejvyspělejších zemí světa (do top 15 by jsme se vešli i po válce) jsme se propadli někam na 50-60. místo. A to vše v rámci pokusu o rovnost mezi lidmi. O vzniku rudé šlechty ani nemluvě. Lidé se prostě nerodí se stejnými schopnostmi, inteligencí a podobně. To je fakt, se kterým nic moc udělat nelze. Podívejte se na nejhorší režimy v Evropě za minulé století a jejich vůdce - Stalin - neúspěšný bankovní lupič, Mussolini - redaktor socialistických novin opět ne moc úspěšný, Hitler - neúspěšný malíř odmítnutý z akademie výtvarných umění. Oni ti lidé, co jsou "nahoře" bývají nahoře většinou z dobrých důvodů. A historie se opakuje - lůza se čas od času vzbouří, ale dobré konce pro celou společnost to bohužel nemívá. Co má naopak přínos pro celou společnost je vzdělání. Oni ti chudí paradoxně dělají díky nízké finanční gramotnosti takové chyby, že si sami znemožňují zbohatnutí a posun do vyšší třídy.
@@martinjesko3256 Ne..,každý chudý člověk je finanční negramota.Stačí onemocnět..,být ve špatný čas na špatném místě a potom máte moc velký problém..,když tzv. kopete sám za sebe....
@@michalbohunovsky5190 kopu sám za sebe - začínal jsem jako živnostník, pak přešel na firmu a dnes buduji již druhou. proti nemoci se dá třeba pojistit, ovšem ani to velká část lidí nezvládne. tornádo na Moravě ukázalo, že skoro půlka lidí si ani nepojistí barák, ve kterém žijí. A chudý člověk je zpravidla finanční negramota. Když dáte finančnímu negramotovi 10 milionů a přijdete za ním za rok nebo dva let, nemá nic. Když dáte stejnou částku aspoň trochu finančně vzdělanému člověku, tak to tka neskončí. bohatství je stav mysli a nikoliv číslo na účtu. Krom toho dneska jsou takřka neomezené možnosti sebevzdělávání a seberealizace. Lidí brzdí jenom jejich lenost a pohodlnost.
Presne naopak. Skúste si vygúgliť pojem socialna mobilita. Bohatí neodvratne zbohatnú najmä v prípadoch keď bohatnú hlavou. A chudobní schudobnejú. Dokonca ani revolúcie im veľmi nepomôžu. Viď Jakeš, Husák a pod. Ani 40-50 rokov vo funkciách veľmi nezmenilo ich finančnú situáciu. Sociálna mobilita je dnes v sociologii najväčší globálný problém.
Výborný rozhovor, jeden z nejlepších na tomto kanále👍
Obdivuji jak je pan redaktor chytrej. Takových témat a takové znalosti. Klobou dolů!
Se připravil, ale blbej asi nebude
Moc pěkné. Špekulovat nad druhem systému, aby byl více rovnostářsky jde, ale nedává to moc smysl. Nikdy se nezavděčíte všem. Ono to nějak jít prostě musí a lidi byly vždy bohatí a chudí takže nic nového. Naučit se základy ekonomiky a poslechnout si bankéře nebo přečíst článek, který to lajkům přežvýká je mnohem rozumnější. Život je o možnostech a ty jsou přímo ovlivněny zákony a penězi. Na zákony tu jsou politici a na peníze tu je ekonomika. Je mi 40 a vychovala mě generace, která musel hlavně poslouchat co se děje v politice protože ekonomika jí byl 100% podřízena a řízena. Jenže po revoluci jsem se přehoupli do kapitalismu kde je potřeba aspoň základní povědomí o tom co dělá centrální banka a kam směřuje ekonomika. Pan Stroukal má pravdu v tom, že to opravdu není moc složité a videí, článků, rozhovorů je na netu bambilión. Buď si můžeme na tu hru stěžovat nebo se naučit základní pravidla a hrát to nejlépe jak to umíme.
Díky za rozhovor a především výběr zajímavého hosta. Velmi obohacující.
zajimavy rozhovor, dekuji
pana Stroukala mam velmi rad, je vyborny recnik , vyborne prezentuje myslienky a ma prehlad
"Ten mládenec se mi líbí! Kdo je to?", ptá se pan baron v Němém Bobšovi. Tohoto pána jsem nikdy neslyšel, ale potěšilo mě, že ekonom také vnímá sociální problémy lidí, kteří opravdu nejsou figurkami na šachovnicích teoretických ekonomů. Jestli je, nebo není (krypto)anarchista z jeho vyjadřování nepoznám, ale mluví celkem srozumitelně a uvažuje lidsky, což někteří ekonomové prostě neumějí, protože jsou postiženi "generováním zisku" a sociální debilitou. Rozhovor chválím!
Je normální člověk a rakouský ekonom. Člověk má představu ekonoma jako keynesianskeho filozofujiciho levičáka. Společně s Josefem Tětkem mí oblíbenci. A Lukáš Kovanda....
dlouhodobé podnikání bez zisku je odsouzené k záhubě. Ono už samotné podnikání je definované jako soustavná činnost prováděna za účelem zisku. Bez zisku nelze podnikání rozvíjet, nelze inovovat a tím dojde k zastarání a poklesu konkurenceschopnosti. A to ani nezmiňuju fakt, že i podnikatel musí z něčeho žít, platit daně, sociální a zdravotní. Chápu, že když jste se učil "ekonomii" za minulého režimu, tak byl zisk skoro sprosté slovo, ale podle toho to ostatně v našich podnicích v té době i vypadalo.
Mimochodem kryptoanarchismus je dost odlišný od obyčejného anarchismu a proto se krypto nedává do závorek.
pekný chlap🙂a zaujímavý rozhovor
Super názory hosta, díky za zajímavý rozhovor
Skvělý rozhovor!
Bohatí bohatou a chudí chudou. Tak to vždy bylo a pokud se nějak dramaticky nezmění systém (po čemž nevolám), tak se na tom v budoucnosti nic nezmění. Problém je, že nyní tyto trendy (zejména ale nejen vlivem monetárních politik centrálních bank) akcelerují, kde lze pozorovat exponenciální tempo bohatnutí bohatých, neboli tyto nůžky se stále více rozevírají, což může přinést sociální nepokoje a další negativní jevy. Uvidíme jak to nakonec dopadne.. 🤔🙂
Jediný systém který to může a umi změnit je defi
tohle není otázka systému, ale lidské povahy/schopností. Všichni lidé si nejsou rovni a ani nikdy nebyli. Někteří jsou chytřejší, někteří hezčí, někteří schopnější, někteří linější a podobně. I kdybychom dnes teoreticky vyhlásili globální měnovou revoluci a všichni by začínali na 0, tak během pár let se ti schopnější opět vyšvihnou. A ono se to tak děje. Bohatí třeba v USA si toto uvědomují místy a proto třeba chtějí platit vyšší daně - je to pro ně lepší, než zažít socialistickou revoluci, kde by přišli o vše. Problém socialistických revolucí a přerozdělování majetku je ovšem pořád stejný - když seberete majetek schopným a dáte jej neschopným, tak ti o něj nedokážou pečovat a skončí to úpadkem státu. Samozřejmě můžete zkoušet schopné lidi i zadupat, jak se dělo třeba i v československu před rokem 89 - inženýr musel třeba zametat chodníky, aby se nemohl vyšvihnout nad dělnickou třídu. Ovšem i v socialistických státech se tvořila "rudá šlechta". Spravedlivé rozdělení majetku je prostě utopie. A snaha o něj demoralizuje schopné lidi, protože nemají proč se snažit. A naopak méně schopné nebo líné občany to dělá ještě neschopnější a línější.
@@martinjesko3256 vystihnul jste podstatu. LENOST a POHODLÍ začíná převládat a tím se přibližujeme na hranu... Změna na Bitcoin, kdy by líní a neschopní co si koupili Bitcoin nebo jinou digi měnu a bohatí co si ji nepořídí si prohodí role ? U toho být asi nechci :-D
@@martinjesko3256 To je otázka systému - pokud antimonopolní a regulační úřady podporují monopolní chování a zadupávají domácí konkurenci ve prospěch korporátu, tak je něco špatně v systému a ne v povaze.
@@martinkalina9572 a kde jste na takovou blbinu přišel? nestudoval jste náhodou VUML? tomu by podobná teorie odpovídaly :D dneska má každý jednotlivec neomezené možnosti sebevzdělávání a seberealizace. to co lidi brzdí není systém, ale jejich vlastní lenost a pohodlnost.
Super!
Oba skvělí!
přínosný rozhovor
Stroukal je člověk, kterého jde poslouchat furt. Někdy bych si ho rád poslechl i ve chvíli, kdy se nebude tak moc ohlížet na dopady svých slov, ale to mu určitě přidává na charakteru.
je to mladý člověk, je si vědom světa, ve kterém žijeme a nechce si zavírat dveře. proto to opatrné vystupování. navíc když někoho naštvete pravdou, která se mu nelíbí, tak se ve většině případů zabetonuje ve svém názoru a přijmu nových informací se uzavře. Jeho pořad na Mall tv "Kdo to platí" ukazuje mnohé ekonomické pravdy věcně, bez emocí a v číslech. Snaží se lidi edukovat a vyvracet různé mýty, které mnohdy ve společnosti kolují.
YOLO NFT!
Je to hra, ktorej pravidlá nepoznáme. Ako to skočí?
Valkou. Jako vzdy v historii.
@@michalbroz3429 Jenže válka pomáhá bohatým ještě více zbohatnout a chudí budou ještě chudčí.
Víte, že jste si pozvali do pořadu anarchistu? Jen tak dál! :D
Reflex by s tím měl mít problém?
Tak hlavně, že s tímhle systémem je nám tak skvěle a udržitelně, že? :)
Anarchokapitalistu.
To by byl super experiment prohodit bohaté a chudé 😂 Něco takového jsem viděl ve filmu Záměna s Eddie Murphym. Ale to byl velice inteligentní chudák (postava!), ale představa, že by první bezdomovec před hlavním nádražím (jedno jestli v Praze nebo jinde) bude řídit KB nebo jiné (velké) firmy, je super námět na film ve kterém bych hrát nechtěl. (PS: jsem jen běžný multimilionář jako většina z občanů ČR)
To se u nás přeci dělo.......
Poslední pacholek ze statku mu po roce 1948 klidně mohl začít šéfovat..........
A tak to bylo v mnoha dalších odvětvích .........
Když se pak v roce 1989 vraceli majetky původním majitelům , tak to byly mnohdy jen rujny........
Vy jste asi mladší ročník, že si to nepamatujete.
@@jannovak5192 Moc toho nepamatuji z té doby, byl jsem ještě dítě. Něco málo jsem slyšel a četl a vám musím dát za pravdu... I za Hitlera to bylo stejně, vzdělání nebo bohatí museli být nahrazeni. Zřejmě to tak má být zase, když si to většina "přeje" a závidí všem sousedům i nos mezi očima...
@@DLillumini
Kdo ale zná minulost, ví kam to povede........
Ale asi si tím musí každá generacemi projít sama.
Pravdou je, že čemu se v roce 1948 tleskalo, za pár let ztroskotalo.
@@jannovak5192 souhlas. Tak to bývá, stejně jako tleskáme mRNA vakcínám, které nejspíš poznamenají životy mnoha "dobrovolně" natečkovaných.
@@DLillumini
Ano i to je možné............
Ale u toho , že se vyženou ,"vykořisťovatelé" a jejich podniky převezmou dělníci je jistota, že to špatně dopadne, už to tu v minulosti bylo.
Famózní rozhovor (y)
Zajímavý rozhovor. Čestmír se dobře orientuje a ptá. Za ekonomické problémy a nerovnováhy mohou zejména centrální banky honbou za ekonomickým růstem.
Nedává smysl mít nulové sazby po 10 let, to samozřejmě má fatální následky (které kumulativně vidíme teď, kdy za tu párty v poslední dekádě přišel účet). Občasná recese je ozdravná a je nutné ji nechat projít, aby se nevytvořily spekulativní bubliny. Tou uvolněnou měnovou politikou centrální banky ve finále vytvořily jen začarovný kruh, kdy všichni si nadělali obří dluhy a centrální banky nemohou sazby zvednout, protože by to vedlo k řadě selhání. Zároveň tím pomohly spekulantům dosáhnout obřích zisků nafukování bubliny na cenách aktiv. Ve finále přestalo mít smysl pracovat - kdo třeba v posledních letech poctivě pracoval a chtěl si pořídit vlastní bydlení, tak to se mu pořád jen vzdaluje. To podrývá význam práce, což je samozřejmě špatně.
Pěkný ale normání spořitel dostane tak jako tak od BANKsterů 00lejno
za bolšvíka bylo 2% na spořícíma 4% na ročním TERMÍNMovaném
@@krkowitzfonmilowitz7400 1. ty banky NYNÍ nabízejí nulový úrok, protože jsou ještě plné likvidity (= nepotřebují naše peníze). Kdyby centrální banky nelily do ekonomik tolik likvidity, tak by úrok na účtech nulový nebyl. Komerční banky by musely "soupeřit" o vklady => úrokové sazby do plusu.
2. ty úrokové neovlivňují jen depozita. Vyšší úrokové sazby omezí i úvěrovou aktivitu. Donedávna se každému investičnímu fondu vyplatilo půjčit si za nízký urok a koupit nemovitost. De facto zajištěný profit a další šponování cen nemovitostí. Při neutrálních sazbách už to tak výhodné není.
Mam oba rad a pan Strakaty je za me jeden z nejlepsich ve svem oboru.. Miluju to jeho hm❤️😂 Ale tady si musim trochu rypnout..Skoro bych rekl, ze to mezi obema tak zvlastne zajiskrilo chvilema😂😂😂😂 Az me ty pohledy vydesily trochu 🤷😂😂
👍🤗 kluci jsou fajn 😉
Toho jiskření jsem si všimla taky hned na začátku 😁
Pana Stroukala znám (nikoliv osobně) a vážím si některých jeho prací, ale je opravdu velká škoda, že se až moc ochotně přidružil k určité sociální bublině, odkud káže zjevné bludy, jako např. systém poběží ještě 400 let anebo návrat ke zlatu už není možný apod. Vážně? 400 let? Systém, který v určitém sektoru ekonomiky nedávno rezignoval na svou podstatu, tj. na svobodné zacházení s kapitálem? A jak je to s tím zlatem? Je to jednoduché: Zlato je tvrdá měna, tvrdá měna znamená, že máme nějaký počet jednotek té měny (množství měny) a ten se v čase nemění. Množství zlata lehce přibývalo, tj. jde o super tvrdou měnu ve srovnání se současnými penězi, jejichž množství přibývá exponenciálně, nicméně o "ideálně" tvrdou měnu nejde. Jako měna to ovšem fungovalo tisíce let, tedy tato vlastnost zlata je vyhovující. Ať už budeme mít "ideálně" tvrdou měnu anebo měnu "skoro" tvrdou (jako je zlato), vytvoříme dlouhodobě funkční peněžní systém. Tomu bych v klidu předpověděl těch 400 let. Ale současný peněžní systém je pouze na několik desítek let (a cca 50 let už se ukrojilo). NIKDY, OPAKUJI NIKDY nebude dlouhodobě fungovat! Zapamatujte si tato slova ve vašem dobrém zájmu 😉.
Bitcoin
@@franknovak5260 Jediným aktivem fiktívních akcijí BTC je Secure Hash Algorithm který navrhla organizace NSA (Národní bezpečnostní agentura v USA) a vydal NIST (Národní institut pro standardy v USA) jako americký federální standard (FIPS).
Pořád nějaké progresy, ekonomické růsty. Ono to je někde napsané, že se musíme pořád posouvat, růst? Boha jeho. Nemůže se lidstvo zastavit, říct si, že se máme dobře a vys.at se na nějaké honby za progresem a růstem?
Lidí je pořád víc. Logicky s tím spjatá ekonomika poroste taky. Kdyby byla konstantně velká ekonomika pro stále rostoucí počet lidí, v průměru by se lidi mohli mít jen hůř a hůř.
"Bohatí bohatnou, zbytek lidí je nucen investovat, jít do rizika a hrát ruletu". 90% ľudí ak investuje tak ide maximálne o pasívne investície (typu fondy, indexy). To bude masakrálny výplach keď sa fondy dostanú na terajšiu úroveň znova o 10-15 rokov. Mínus inflácia. Totálne oholia všetkých pasívnych investorov.
Jedinne efektivni reseni pro bezneho cloveka je vzit si priklad z politiku a vlivnych lobistu v pozadi. Prestat byt koleckem ve stroji nekde v korporatu, zalozit si offshore, zvolit si vhodny stat pro svou danovou rezitenci a prestat rucit politikum za statni dluh vlastni praci.
Je to omnoho jednoduchšie. stačí zavčasu investovať aspoň do akciových ETF fondov. A to popri zamestnaní. Požiadavky na kvalifikáciu v oblasti finančníctva sú minimálne a prácnosť sa blíži k nule. Pri trochu rozumnom postupe je citeľne príjemnejšia penzia takmer istotou. Ani dosiahnutie finančnej slobody cca 10 rokov pred štandardným odchodom do penzie nie je nič nerealné. Pri celkom realne dosiahnuteľných mesačných investíciach do akcií alebo vybraných ETF.
@@vladimirkocvara7333 Na ty investice nejdriv musite vydelat. Pri danove optimalizaci muzete vydelavat a tudiz i investovat dvoj az trojnasobek pri stejnem usili. Navic nikde neni psane, ze ETF fondy nespadnou treba o 60%. Podivejte se na vyvoj japonskeho indexu. Dodnes neni tam, kde byl v roce 1990 a zapadni ekonomiky se kvantitativnim uvolnovanim mohou dostat do stejnych problemu.
Asi budu dlouho přemýšlel.
Docela Bromance
Domča nikdy nezklame!
Až příliš kvalitní host pro tento kanál.
Na Zemi musí být rovnováha a předzvěstí je , že co jsou lidé nahoře půjdou dolů co jsou dole půjdou nahoru, nevím jak se to stane, ale taková je předzvěst tak uvidíme 😒
ano něco podobného jsme zažili po roce 48 po komunistickém převratu. Schopní se odstranili a místama i zlikvidovali. Na jejich místa se dosadil proletariát (mnohdy méně schopní) a skončilo to tak, že jsme za 40 let budování socialismu zaostali o 20 let za zbytkem vyspělého světa. Z jedné z nejvyspělejších zemí světa (do top 15 by jsme se vešli i po válce) jsme se propadli někam na 50-60. místo. A to vše v rámci pokusu o rovnost mezi lidmi. O vzniku rudé šlechty ani nemluvě. Lidé se prostě nerodí se stejnými schopnostmi, inteligencí a podobně. To je fakt, se kterým nic moc udělat nelze. Podívejte se na nejhorší režimy v Evropě za minulé století a jejich vůdce - Stalin - neúspěšný bankovní lupič, Mussolini - redaktor socialistických novin opět ne moc úspěšný, Hitler - neúspěšný malíř odmítnutý z akademie výtvarných umění. Oni ti lidé, co jsou "nahoře" bývají nahoře většinou z dobrých důvodů. A historie se opakuje - lůza se čas od času vzbouří, ale dobré konce pro celou společnost to bohužel nemívá. Co má naopak přínos pro celou společnost je vzdělání. Oni ti chudí paradoxně dělají díky nízké finanční gramotnosti takové chyby, že si sami znemožňují zbohatnutí a posun do vyšší třídy.
@@martinjesko3256 Ne..,každý chudý člověk je finanční negramota.Stačí onemocnět..,být ve špatný čas na špatném místě a potom máte moc velký problém..,když tzv. kopete sám za sebe....
@@michalbohunovsky5190 kopu sám za sebe - začínal jsem jako živnostník, pak přešel na firmu a dnes buduji již druhou. proti nemoci se dá třeba pojistit, ovšem ani to velká část lidí nezvládne. tornádo na Moravě ukázalo, že skoro půlka lidí si ani nepojistí barák, ve kterém žijí. A chudý člověk je zpravidla finanční negramota. Když dáte finančnímu negramotovi 10 milionů a přijdete za ním za rok nebo dva let, nemá nic. Když dáte stejnou částku aspoň trochu finančně vzdělanému člověku, tak to tka neskončí. bohatství je stav mysli a nikoliv číslo na účtu. Krom toho dneska jsou takřka neomezené možnosti sebevzdělávání a seberealizace. Lidí brzdí jenom jejich lenost a pohodlnost.
Presne naopak. Skúste si vygúgliť pojem socialna mobilita. Bohatí neodvratne zbohatnú najmä v prípadoch keď bohatnú hlavou. A chudobní schudobnejú. Dokonca ani revolúcie im veľmi nepomôžu. Viď Jakeš, Husák a pod. Ani 40-50 rokov vo funkciách veľmi nezmenilo ich finančnú situáciu. Sociálna mobilita je dnes v sociologii najväčší globálný problém.
Bitcoin! Je zajímavý, že je to ekonom a o bitcoinu ví kulový
No kulový... Jeho přednáška z roku 15 mi způsobila aha moment, tak doufám, že ne. Myslím, že o tom na ekonoma ví víc než dost.
O kryptu mu vysla ctyri roky zpatky knizka a prednasi o nem.
@@brekekekekekeke ok, beru zpět. Ví hodně, jen to třeba neřekl tak, jak by se to líbilo mě
lidi nemusejí hrát "ruletu" pokud si během života naspořily něco co můžou použít jako kapitál.
Super!