KINO Strzał.pl 19 - Jak strzelać? - Broń krótka - cz. 1

Поділитися
Вставка

КОМЕНТАРІ • 24

  • @Indyk_Polski
    @Indyk_Polski 12 днів тому

    Cenny materiał.
    Komentarz dla zasięgów.

  • @hhhhhh5398
    @hhhhhh5398 9 місяців тому +1

    Szykuje się ciekawy cykl filmów. Dobry odcinek.

  • @danielskrzyniarz3829
    @danielskrzyniarz3829 9 місяців тому +1

    👍👍👍👍

  • @szymon044
    @szymon044 9 місяців тому

    Stanowczo częściej powinniście coś publikować

  • @pawelnormalne431
    @pawelnormalne431 9 місяців тому

    1:25 - 1:35 czytałem wasze komentarze; po prostu przyznajcie się do błędu i lecimy dalej z tematem! :)

  • @jasiewy2644
    @jasiewy2644 9 місяців тому

    👋👋👋

  • @Kamil-ZIQ
    @Kamil-ZIQ 9 місяців тому

    To pistolet ma kolbę?😮 Człowiek uczy się całe życie.

  • @shotofftv
    @shotofftv 9 місяців тому +1

    Obejrzałem do momentu, jak dowiedziałem się nowej fizyki, że zasięg pocisku zależy od jego masy... to nieprawda. Zasięg zależy od prędkości początkowej, kąta oraz oporów jakie generuje.

    • @jajoanna100
      @jajoanna100 8 місяців тому

      Z zajęć wf pamiętam, że rzut piłką lekarską miał inne cechy takie jak odległość i tor lotu niż - dajmy na to - rzut/podania piłeczki tenisowej na zajęciach pozalekcyjnych… oczywiście technika rzutu ma też swoje znaczenie, ale i masa przedmiotu również - tak wskazuje moje doświadczenie życiowe; takie filmiki nie mają być przekazem naukowo-teoretycznym, bo byłyby dla większości nudne, więc siłą rzeczy muszą opierać się na pewnych uproszczeniach i ubarwieniach, być może dla niektórych nieakceptowalnych; trzeba rozumieć tę prostą zasadę rządzącą każdym przekazem skierowanym do innych

    • @ukaszs8975
      @ukaszs8975 8 місяців тому

      Jest to pewne uproszczenie ale w zasadzie trudno się czepiać. Dwa pociski o identycznych wymiarach, a rożnych masach strzelane z w tych samych warunkach, z tej samej broni z taką samą naważką tego samego prochu. Który poleci dalej lżejszy czy cięższy?

    • @shotofftv
      @shotofftv 8 місяців тому

      Uproszczenie nie może mylić. To jest tak jak bierze się coś na "chłopski rozum", a nie myśli się w kontekście przyczynowości.
      Po kolei:
      Lekka piłka poleci bliżej niż ciężka ponieważ różnica wynika z bezwładności. Masa wpływa na bezwładność. Na zasięg również wpływa opór powietrza i wynikająca z tego prędkość maksymalna ale w przypadku możemy pominąć. Drugi powód to bardzo ograniczony zasób energetyczny ręki i krótki czas przekazywania energii. Co oznacza, że prędkości początkowe obu piłek będą inne. Na zasięg rzutu wpływa tylko i wyłącznie prędkość początkowa. Jakby rzucić obie piłki z tą samą prędkością to zasięg obu byłby taki sam.
      W przypadku broni palnej, zasób energetyczny jest o wiele większy. Jeżeli dwa różne pociski (o różnych masach) wyjdą z lufy z tą samą prędkością to ich zasięg będzie identyczny, jeżeli generowany opór będzie taki sam.
      Prędkość początkowa jest natomiast zależna od masy ale nie tylko. Na prędkość wpływa czas spalania prochu, dlugość lufy, bruzdowanie itd. Te wszystkie aspekty wpływają na przekazanie energii. Lekkie pociski wymagają więcej czasu na przekazanie energii, cięższe nie. Dlatego często lekkie pociski mają więcej prochu, aby uzyskać sensowną prędkość.
      W praktyce stosuje się różne masy i osiąga się różne prędkości co wpływa na zasięg oraz stabilizację lotu.
      Błędem w tym filmie jest użycie dwóch zmiennych w jednym czasie czyli prędkości i masy. Bo to prędkość jest konsekwencją masy i wspomnianych wyżej czynników.
      Rozumiem, że czepianie się szczegółów to jedno, ale tu jest istotny błąd, który rodzi kolejne. Kanał ten i forma tego filmu ma charakter merytoryczny więc... ? @@ukaszs8975
      odpowiadając na Twoje pytanie- czy będą miały inne prędkości? Nie wiem, przy bardzo długiej lufie i szybkim prochu mogą ale nie muszą i pewnie nie będą. Ale to bardzo skomplikowane pytanie.

  • @1111kemot
    @1111kemot 9 місяців тому

    ???????????

  • @przemysawskoczynski737
    @przemysawskoczynski737 9 місяців тому

    To nie prawda. Masa pocisku nie ma znaczenia dla opadu.

    • @kinostrzalpl
      @kinostrzalpl  9 місяців тому +2

      Otóż prawda - dwa pociski o tej samej prędkości początkowej, ale różnej masie, będą mieć inny tor lotu; to fizyka, konkretnie dynamika ciała stałego

    • @przemysawskoczynski737
      @przemysawskoczynski737 9 місяців тому +1

      ⁠Prędkość opadania ciał nie zależy od ich masy. To wynika z zasady zachowania energii.
      Energia potencjalna zamienia się w kinetyczną. Masa po obu stronach tego równania się upraszcza. Prawdą jest że ciało poruszające się szybciej poleci dalej, zanim opadnie.

    • @kinostrzalpl
      @kinostrzalpl  9 місяців тому

      Wszystko to prawda, ale przy opadaniu grawitacyjnym - pocisk zostaje wystrzelony przy pomocy dostarczonej mu energii zewnętrznej, sam z siebie ma energię potencjalną jedynie w kontekście swobodnego spadania (prędkość opadania ciał nie zależy od masy i kształtu w próżni i pionowo).
      Opis rzeczywistego zachowania się wystrzelonego pocisku w locie jest dość skomplikowanym zadaniem matematyczno-fizycznym, w dużą liczbą zmiennych - poza tymi dotyczącymi samego pocisku (np. współczynnik doskonałości balistycznej, rozkład masy, itp.) mamy tu nawet zmienne związane z geograficznym miejscem jego wystrzelenia (efekt Coriolisa, itp.). Rzecz się komplikuje wraz ze wzrostem dystansu na jaki strzelamy - w tym filmie chodziło nam tylko o zasygnalizowanie tego, że pocisk nie leci po prostej, nie chcemy zagłębiać się w rozważania naukowe @@przemysawskoczynski737

    • @przemysawskoczynski737
      @przemysawskoczynski737 9 місяців тому

      Energia potencjalna zależy od wysokości lufy nad ziemią E=mgh.

    • @przemysawskoczynski737
      @przemysawskoczynski737 9 місяців тому

      Prędkość opadania nie zależy od prędkości postępowej ani od masy.
      Na dalszych dystansach znaczenie ma jeszcze współczynnik balistyczny ale jeśli mowa o „pistoletowych” dystansach nie ma to znaczenia.
      Cięższe pociski będą miały większą energię wynikającą z masy ale nie większą prędkość opadania.