Arabowie w Izraelu. Dlaczego nie wyszli na ulice?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 вер 2024
  • Przedstawiciele arabskiej mniejszości w Izraelu funkcjonują w skomplikowanej rzeczywistości społeczno-politycznej. Już na poziomie samoidentyfikacji, gdzie lawirują między tożsamością palestyńską a izraelską, przez trudniejszą sytuację ekonomiczną jednostek i całej społeczności, aż po politykę, której częściej stają się przedmiotem niż podmiotem. Życie tej społeczności ma wiele zalet, zwłaszcza gdy porównują się z Arabami w innych krajach lub na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, ale ma też liczne cienie, którym warto się przyjrzeć.
    Choć mieszkający w Izraelu Arabowie często utożsamiają się z palestyńskimi sąsiadami, może nawet krewnymi, dzisiaj nie wychodzą na ulice tak tłumnie, jak w 2021, kiedy również trwała eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Wówczas jednak działania Izraela były o wiele mniej intensywne. Dlaczego więc dzisiaj arabscy obywatele Izraela nie protestują przeciwko działaniom izraelskich wojsk, choć tego spodziewało się wielu analityków i publicystów?
    O tym właśnie będzie mowa w dzisiejszym odcinku podcastu.
    ***
    Jeśli uważasz ten odcinek za wartościowy możesz wesprzeć powstawanie kolejnych poprzez postawienie mi kawy na ⁠buycoffee.to/s... lub decydując się na stałe wsparcie przez ⁠patronite.pl/s...
    Zapraszam również do czytania: katulski.subst...
    Montaż odcinka: Norbert Lew
    Intro: Miłosz Kozioł

КОМЕНТАРІ • 9

  • @patrykkulpok6908
    @patrykkulpok6908 Місяць тому +7

    Bardzo dobry materiał. Polecam wstawiać więcej grafik aby widz widział o czym jest mówione. Świetny pomysł z mapką.

    • @stosunkowobliskiwschod
      @stosunkowobliskiwschod  Місяць тому +1

      Dzięki za opinię i sugestie. Postaram się wprowadzić w kolejnych odcinkach

  • @Grigolic
    @Grigolic 28 днів тому

    Bardzo dobry materiał. Tłumacząc ten temat rodzinie, kazałem im wyobrazić sobie sytuację konfliktu pomiędzy Państwem Polskim, a Ślązakami. Każdy przejaw buntu wiązałby się z represjami Polski, ponieważ są Ślązakami, ale wciąż Polskimi Ślązakami.

  • @jadziamarchewka3601
    @jadziamarchewka3601 Місяць тому +2

    Nie mogę się doczekać!

  • @Wierzbnik
    @Wierzbnik Місяць тому

    שלום

  • @user-be9bh1qj3r
    @user-be9bh1qj3r 27 днів тому

    Izraelczyk który ma 18 lat idzie do wojska na trzy lata i dopiero wtedy może zacząć wyższe studia. Natomiast Arab nie służy w wojsku i już 18 wieku może zacząć wyższe studia , oprócz tego Arabi mają pierwszeństwo na studia. Arabi zajmują stanowiska w szpitalach jako lekarze pielęgniarki w urzędach hi teck i gdzie tylko chcą. Ciekawe że żaden Arab Izraela nie chciałby mieszkać w zadnym panstwie arabskim.
    A propos ci "biedni" Arabi zarabiają dwukrotnie więcej jak Polacy.