Jako člověk, který dělal maturitu už. Tyjo už to bude 5 let. Tedy někdy v době kdy tento kanál začínal a nebylo zde ještě dost videí abych z toho udělal celou maturitu. Našel jsem vás opět díky tomu že jsem pomáhal některým mému mladšímu kamarádovi a musím říct že tyhle videa jsou naprosto super. Kdyby takhle učili na střední tak mají podle mě mladí lidé uplně jiný náhled na literaturu a češtinu.
39:30 - 40:30 přijde mi, že upíráš Geraltovi možnost rozhodnout se iracionálně, mám za to, že je naprosto uvěřitelný, že by ho něco _nemohlo_ napadnout, ať už jde o souvislosti nebo důsledky (nehledě na to, zda to byl ve skutečnosti autorův záměr nebo naopak opomenutí).
Díky, těšim se na to. Mimochodem motiv ,,daruješ mi to o čem nevíš že máš" se objevuje i v severských mýtech a půlčíci mají zřejmě předobraz v dánských nissech.
Epilog v Meči Osudu, v tom máte pravdu že to nepatří do kánonu, ale je to součást pouze českého vydání a v Polsku to vyšlo až po vydání Paní jezera v rámci jiné povídkové knihy, v polských vydáních to nenajdete. Ani ten Prolog. Autor neměl takhle předem navržený plán, to vůbec. Video výborný 😊
@@84aina tak v prvních vydáních povídek u nás nenohl ten epilog být také, v originále vůbec chybí ty dodatky, které mi máme nyní vzadu či vpředu, povídky asi vycházeli prvně v časopisech nebo v jiných sbírkách. Ostatnie zyczenie začíná povídkou Wiedźmin. Já nemám úplně nejnovější polská vydání, protože to trpí stejným neduhem jako to české, má malé písmenka a je dobré leda tak na vystavení do knihovny, protože hřbety knih tvoří vedle sebe podpis autora. Navíc opravdu autor s určitými věcmi neměl jasno do samého konce 😊..
Obávám se, že jakákoliv symbolika pohybu postav po mapách bude jen náhodná, protože pokud vím, tak první mapy zaklínačského světa vznikly až po vydání povídek. Sapkowski někde psal, že mapy při psaní neměl a první mapy kreslili fanoušci.
Рік тому+3
To je mozne, ale presto musel mit pribliznou predstavu. A nemuze byt nahoda, ze se posledni povidky odehravaji tak blizko u sebe. I kdyz ty trojuhelniky si tam muzu domyslet, tak zrychleni tempa podle me musi byt zamer.
Ohromně zajímavé sledovat jak vnímáš Sapkowského dílo už proto, že znám autora osobně a to především z doby, kdy to psal. Taky jak děj ovlivnila spolupráce s překladatelem do češtiny, pánové se znali osobně a to moc dobře. A dost toho je ovlivněno i polštinou a její specifičností například v nedostatku slov, umožňujících popsat romantické chvilky, aniž by vyzněly vulgárně. Jo, je bezva sledovat jak může být dílo vnímáno někým, kdo to vidí jen z té vnější strany, protože můj pohled je ovlivněný osobním vztahem. Psal postupně a postupně se rozvíjely děje a charaktery, někdy i v reakci na fanoušky, kteří měli v některých fázích tendence do toho autorovi kecat 😀 Díky! Ráda jsem si to poslechla.
Já mám dvě teorie o tom, proč Geralt využije zákon překvapení. První z nich je ta, že se opravdu dělá horším než je, ale ne proto, že by chtěl tak moc dělat ze zaklínačů monstra, ale proto, že se se jako správný sebemrskač bojí toho, že by ho někde skutečně přijali, oslavovali a byli mu vděční. Díky tomu může zas odcházet jako psanec a ne přijmout nějaké pocty a díky. Druhá moje teorie je, že je to trochu iracionální moment, kdy touží po vlastní záchraně. Ježek díky zákonu překvapení získal lásku a zbavil se kletby, úplná pohádka. Možná že na vteřinu Geralt věřil, že by mohl získat něco takového. Myslím, že krátce na to si uvědomil, že jde o hloupost, a možná ani nevěděl proč to řekl. Jinak moc děkuji za všechna skvělá videa, zase mám díky nim chuť číst.
Přesně nevím, jak je to tam napsané, musel bych se podívat a teď nemám knihu u sebe, ale mě to vždy připadlo tak, jakože si za svou službu vlastně nic říct nechtěl, tak si řekl alespoň o zákon překvapení s tím, že se může jednat o jakoukoli volovinu, tzn. na 99% to nebude dítě nebo něco extra hodnotného, a zároveň tak dostál pověstem, co se šíří o zaklínačích.
To mi připomnělo, že jsem z angličtiny odmaturovala především proto, že jsem si vytáhla téma "Knihy" a celých 15 minut jsem se rozohňovala nad Kingovými přednostmi a nedostatky :D
Žádného Zaklínače jsem nečetl, ale jednou se k němu chci dostat. Vím už čemu věnovat pozornost, a co by mi jinak napoprvé uniklo. Vůbec neholduji opakovanému čtení, tak bych o to přišel, Ď. mému srdci je blízký Asimov. Toho bych si fakt užil, ale myslím že bych byl v menšině. Důležitější a potencionálně větší úspěch je myslím udělat Kinga.
Souhlasím že Sapkowskému jdou nejlíp povídky, rád bych proto třeba viděl rozbor jeho nezaklínačských povídek, pokud vím jsou všechny, které byly přeložené, ve sbírce Magické střípky.
Ďakujem za tvoju analýzu David. Ak si už medzitým prečítal celú románovú ságu, mal by som na teba otázku, že či je/či by bolo legitímne považovať Ciri za zaklínačku (napr. v rámci nejakého hypotetického voľného pokračovania jej príbehu v hrách a pod.), aj keď nepodstúpila skúšku tráv? Moja interpretácia je taká, že ona je najmä v románovej časti hlavnou protagonistkou/hrdinkou a Geralt je hlavná vedľajšia postava - jej "otec"/mentor. Hlavnou postavou je podľa mňa okrem iného tým, že svojou výnimočnosťou, skúsenosťami a schopnosťami narušuje zažité stereotypy a pravidlá zaklínačského sveta. Ja si myslím, že je/môže byť "zaklínačkou", pretože sa ňou cíti byť, má na to schopnosti a Geralt ju v tom podporuje. Sám ju vzal na Kaer Morhen, aby ju vycvičil ako zaklínačku.
No co se týče toho jestlli se dá období zaklínače přirovnat spíše k Renesanci nebo ke středověku. Já si myslím také , že má důležité znaky obou! Z vojenského hlediska je to ještě stále středověk. Tedy je ještě důležitý ten rytíř na koni. Ostatně konec rytíře způsobil střelný prach. ( Husiti a jejich následovníci!!!!) Na druhou stranu středověk byl charakteristický právě svou exaltovanou religiozitou a ta v Zaklínačově světě v podstatě chybí. Takže nic nebrání rozvoji věd ( a tedy i magie- jenž je tu zcela nepokrytě další z VĚD a také svéráznou technologií) . Lidé ( a připuštění nelidé) tu žijí podle dožívajích pravidel středověku, jenž jsou nahrazována novými poznatky - právě tak jak to bylo v vrcholné Renesanci. Ovšem můžeme také díky náboženské roztříštěnosti zpochybnit ,jak moc se to podobá našemu středověku,-protože jak známo velké války se vedly o pouhé jiné uctívání stejného boha ( katolíci versus Husité později Katolíci versu Prostestantisté a ti všichni proti Mohamedánům- jenž ovšem byli kupodivu mnohem smířlivější po náboženské stránce - na rozdíl od dneška!!!) , kdežto v Zaklínačově světě tyto náboženské spory v podstatě neexistují. V podstatě se dá říci, že v Zaklínačově světě středověk tak, jak ho známe my v podstatě neexistoval.
Nejde o nějakou originální myšlenku, ale Sapkowskiho svět v něčem je "generické středověké fantasy", které samořejmě v duchu jemu vlastním, parodizuje (a poznámka pod čarou - to je věc, která mi nejvíc vadí na netflixovském zpracování, že z díla, které je ironizování fantasy klišé, udělali vážně míněné fantsy klišé). Takže není ani tak inspirováno skutečným středověkem, ale spš romanticko/symbolickým pojetím středověku alá legendy o Artušovi v pojetí Bratrstva pre-rafaelitů. A protože je Polák, tak nezapře, že jeho svět se taky podobá světu Jacka Malczevskiho, kde si mourované chiméry povidají s pasáčky hus. Samozřejmě i motiv konce epochy a melancholie po starém světě - něco končí, něco začíná - spojuje rytířský román, historický "podzim středověku" i velikána fantasy Tolkiena. Sapkowski si ho (protože je postmodernista) půjčuje rovnoměrně od každého.
Docela přemýšlím, že bych ti zaplatil ten HeroHero, abych mohl vidět i zbývající rozbory, protože je to skvělý, ale nevím, co na to finance. Každopádně bych rád viděl rozbor Kroniky královraha nebo Malazské knihy padlých (vím, že pravděpodobnost se téměř rovná nule, protože jsou to fantasy knihy, které moc nečteš a hlavně zabere jejich přečtení hodně času, ale zkusit to mohu)
Рік тому+1
Hele na patreonu i herohero se vsechno po nejake dobe zpristupni vsem, prave proto, aby se mohli divat i ti, co proste nemaji penize navic. Ale zrovna tyhle dve knihy asi delat nebudu, presne z tech duvodu, ktere pises.
@ Chápu, ale jen tak někdy až budeš mít dost volného času, který nebudeš chtít investovat nějak jinak (třeba ve stáří), tak to doporučuji, hlavně Malaz, to by se ti mohlo líbit i po filozofické stránce, ale nechci nic nutit (teď ta zpráva asi zní, že ti chci něco vnutit, ach jo)
Ohledně zasazení, tak třeba Ciri se narodila v roce 1251, třetí hra pak začíná v roce 1272, což by odpovídalo vrcholnému středověku, v Itálii možná úplnému začátku renesance... Samozřejmě ale těžko říct, jestli ty letopočty přesně odpovídají našemu světu. K tomu osudu, opravdu si nemyslím, že by Geralt od začátku chtěl Pavettino dítě, už jenom kvůli tomu jak následně absolutně odmítal mít s Ciri cokoliv společného. Až když ji znovu potkal v poslední povídce, tak mu definitivně došlo, že je Ciri jeho osud a že se zákonem překvapení opravdu nic neudělá. Co se týče Geralta a Yenn, máš určitě pravdu, že mohou podobu svého osudu do velké míry ovlivnit, nicméně té samotné podstatě posledního přání se vyhnout taky nemohli. Asi jako když si někdo v Řecku vyslechl věštbu v Delfách. To znamená, že mohli ovlivnit, jak spolu budou vycházet a jestli spolu nakonec zůstanou, nicméně by se jim prostě nikdy nepovedlo odloučit se natrvalo, pořád by na sebe naráželi a nikdy by se jeden druhého nedokázal nadobro zbavit, i kdyby chtěli sebevíc.
Рік тому+2
Nad tim jsem se taky zamyslel a je tam zminenych nekolik novych vynalezu, ktere se i v realnem svete objevily ve 13. stoleti. Zaroven jsou tam treba potraviny, ktere byly v te dobe v Evrope nezname (kukurice, fazole). Ale nevim, to je spis asi zase jen hra a nema moc cenu za tim nic hledat.
Pardon:) Co se týká účelu smyslu a výmyslu v podobě toho, že je nejaký smysl v mapě , trojúhelníku toho kde a jak se setká Geralt a Ciri:) Sapkowski určitě nic s toho nezamýšlel a nedával tomu žádný smysl:) Mapy světa zaklínače byli vymýšleny dávno po napsaní povídek a sám Sapkowskí několikrát zmiňoval, že vůbec netuší jaká je vlastně mezi městy vzdálenost a kde přesně se ve světě nacházejí:)Mapy vytvořili až fanoušci. Takže žádná prostorová výstavba neproběhla a ani nemohla.) Autor si ve videu neskutečně vytváří smyšlený svět a vidí věci , které neexistují. Možná by měl zkusit napsat povídku při svých hlubokých vcítěních a pochopení světa zaklínače. Povídka se strigou vychazí z původních ciganských pohadek.
Pardon:) jak napsat rozumny komentar a zaroven znit jak arogantni paprda:) autor by mel zkusit zalozit vlastni kanal a vyuzivat sve hluboke chapani hlouposti jinych lidi:)
Ohledně té pověsti se strigou: projel jsem trochu ty internety, nic velkýho, jen Wiki a pár podobných zdrojů, a konkrétně na polské Wikipedii jsem narazil na informaci, že ta pověst (v podstatě totožná s tou ze Zaklínače) by měla pocházet někde z polských Beskyd (konkrétně tam píšou o okolí Babí hory). Nejsem schopný to úplně ověřit, ale je tam nějaký zdroj v podobě polské knihy o místních legendách (ta je ale jen v polštině, českou ani anglickou verzi jsem nikde nenašel). Geograficky by to taky teoreticky mohlo sedět, přeci jen to není úplně daleko + to tehdy byla všechno součást Rakouska-Uherska.
A ještě jedna poznámka - je svět Zaklínače středověko-renesanční, nebo je to postapokalyptický svět který ten evropský středověk jen z venku připomíná?
Prosím, pokračuj v Zaklínači i nadále. Tohle si hrozně užívám!
Tohle video mě bude hodně bavit. O to víc, až si Zaklínače celého přečtu.
Děkuji a přimlouvám se za pokračovaní Zaklínače,moc mě to baví
Parádní díl! Citovaný závěr povídky Trochu se obětovat s trubadůrkou Očko mne emočně také nejvíc poznamenal. Mráz v zádech a zatlačená slza... :-)
Jako člověk, který dělal maturitu už. Tyjo už to bude 5 let. Tedy někdy v době kdy tento kanál začínal a nebylo zde ještě dost videí abych z toho udělal celou maturitu. Našel jsem vás opět díky tomu že jsem pomáhal některým mému mladšímu kamarádovi a musím říct že tyhle videa jsou naprosto super. Kdyby takhle učili na střední tak mají podle mě mladí lidé uplně jiný náhled na literaturu a češtinu.
39:30 - 40:30 přijde mi, že upíráš Geraltovi možnost rozhodnout se iracionálně, mám za to, že je naprosto uvěřitelný, že by ho něco _nemohlo_ napadnout, ať už jde o souvislosti nebo důsledky (nehledě na to, zda to byl ve skutečnosti autorův záměr nebo naopak opomenutí).
Navíc mám pocit, že ten Myšilovův názor, že panna nemůže používat magii je později prohlášen za pověru a že Ciri ho celkem vyvrací.
@@pjbecvar Tady se dá namítnout, že Ciri je celkově výjimka ze starší krve :D ale ano, domnívám se, že je to vyvráceno
Povídka Trochu se obětovat je má absolutně nejoblíbenější a nejčastěji čtená.
Mě vždy vžene slzy do oči
Díky, těšim se na to. Mimochodem motiv ,,daruješ mi to o čem nevíš že máš" se objevuje i v severských mýtech a půlčíci mají zřejmě předobraz v dánských nissech.
Epilog v Meči Osudu, v tom máte pravdu že to nepatří do kánonu, ale je to součást pouze českého vydání a v Polsku to vyšlo až po vydání Paní jezera v rámci jiné povídkové knihy, v polských vydáních to nenajdete. Ani ten Prolog.
Autor neměl takhle předem navržený plán, to vůbec.
Video výborný 😊
V anglicke verzich epilog take chybi i kdyz ta vyslap relative nedavno ve srovnani s ceskou.
@@84aina tak v prvních vydáních povídek u nás nenohl ten epilog být také, v originále vůbec chybí ty dodatky, které mi máme nyní vzadu či vpředu, povídky asi vycházeli prvně v časopisech nebo v jiných sbírkách. Ostatnie zyczenie začíná povídkou Wiedźmin. Já nemám úplně nejnovější polská vydání, protože to trpí stejným neduhem jako to české, má malé písmenka a je dobré leda tak na vystavení do knihovny, protože hřbety knih tvoří vedle sebe podpis autora. Navíc opravdu autor s určitými věcmi neměl jasno do samého konce 😊..
Obávám se, že jakákoliv symbolika pohybu postav po mapách bude jen náhodná, protože pokud vím, tak první mapy zaklínačského světa vznikly až po vydání povídek. Sapkowski někde psal, že mapy při psaní neměl a první mapy kreslili fanoušci.
To je mozne, ale presto musel mit pribliznou predstavu. A nemuze byt nahoda, ze se posledni povidky odehravaji tak blizko u sebe. I kdyz ty trojuhelniky si tam muzu domyslet, tak zrychleni tempa podle me musi byt zamer.
Nebo ten kdo mapu kreslil ji přizpůsobil ději...
Ohromně zajímavé sledovat jak vnímáš Sapkowského dílo už proto, že znám autora osobně a to především z doby, kdy to psal. Taky jak děj ovlivnila spolupráce s překladatelem do češtiny, pánové se znali osobně a to moc dobře. A dost toho je ovlivněno i polštinou a její specifičností například v nedostatku slov, umožňujících popsat romantické chvilky, aniž by vyzněly vulgárně.
Jo, je bezva sledovat jak může být dílo vnímáno někým, kdo to vidí jen z té vnější strany, protože můj pohled je ovlivněný osobním vztahem.
Psal postupně a postupně se rozvíjely děje a charaktery, někdy i v reakci na fanoušky, kteří měli v některých fázích tendence do toho autorovi kecat 😀
Díky! Ráda jsem si to poslechla.
Já mám dvě teorie o tom, proč Geralt využije zákon překvapení. První z nich je ta, že se opravdu dělá horším než je, ale ne proto, že by chtěl tak moc dělat ze zaklínačů monstra, ale proto, že se se jako správný sebemrskač bojí toho, že by ho někde skutečně přijali, oslavovali a byli mu vděční. Díky tomu může zas odcházet jako psanec a ne přijmout nějaké pocty a díky.
Druhá moje teorie je, že je to trochu iracionální moment, kdy touží po vlastní záchraně. Ježek díky zákonu překvapení získal lásku a zbavil se kletby, úplná pohádka. Možná že na vteřinu Geralt věřil, že by mohl získat něco takového. Myslím, že krátce na to si uvědomil, že jde o hloupost, a možná ani nevěděl proč to řekl.
Jinak moc děkuji za všechna skvělá videa, zase mám díky nim chuť číst.
Přesně nevím, jak je to tam napsané, musel bych se podívat a teď nemám knihu u sebe, ale mě to vždy připadlo tak, jakože si za svou službu vlastně nic říct nechtěl, tak si řekl alespoň o zákon překvapení s tím, že se může jednat o jakoukoli volovinu, tzn. na 99% to nebude dítě nebo něco extra hodnotného, a zároveň tak dostál pověstem, co se šíří o zaklínačích.
Zdravím a smekám, tyhle rozbory o zaklínači mě fakt baví, chtěl bych se tedy zeptat, zda v nich tedy budeš pokračovat na herohero?
Sice som nedavno precital celu seriu knih, pacia sa mi tieto zaujimave komenty a postrehy ;)
King by bol tiez zaujimavy, hlavne Temna veza ;)
47:36 Tak to je motiv, který se objevuje i u Sapkowského Husitské trilogie
Zdravím. Nezkusil byste prosím některé video věnovat tvorbě Stephena Kinga? Zejména proto, že je velmi široká a mnohotématická.
To mi připomnělo, že jsem z angličtiny odmaturovala především proto, že jsem si vytáhla téma "Knihy" a celých 15 minut jsem se rozohňovala nad Kingovými přednostmi a nedostatky :D
Díky za skvělé analýzy. Zajímal by mě tvůj názor na Narrenturm.
Skvelé :)
Made my day
Žádného Zaklínače jsem nečetl, ale jednou se k němu chci dostat. Vím už čemu věnovat pozornost, a co by mi jinak napoprvé uniklo. Vůbec neholduji opakovanému čtení, tak bych o to přišel, Ď. mému srdci je blízký Asimov. Toho bych si fakt užil, ale myslím že bych byl v menšině. Důležitější a potencionálně větší úspěch je myslím udělat Kinga.
Pro lidi, co čtou sci-fi, a těch je myslím dost, je dle mne Asimov povinná četba. :-)
Souhlasím že Sapkowskému jdou nejlíp povídky, rád bych proto třeba viděl rozbor jeho nezaklínačských povídek, pokud vím jsou všechny, které byly přeložené, ve sbírce Magické střípky.
Nejsou všechny. Popravdě, Bojový duch, který tam zrovna není, je shodou okolností úplně první věc, kterou jsem od Sapkowskiho četla.
Ďakujem za tvoju analýzu David. Ak si už medzitým prečítal celú románovú ságu, mal by som na teba otázku, že či je/či by bolo legitímne považovať Ciri za zaklínačku (napr. v rámci nejakého hypotetického voľného pokračovania jej príbehu v hrách a pod.), aj keď nepodstúpila skúšku tráv? Moja interpretácia je taká, že ona je najmä v románovej časti hlavnou protagonistkou/hrdinkou a Geralt je hlavná vedľajšia postava - jej "otec"/mentor. Hlavnou postavou je podľa mňa okrem iného tým, že svojou výnimočnosťou, skúsenosťami a schopnosťami narušuje zažité stereotypy a pravidlá zaklínačského sveta. Ja si myslím, že je/môže byť "zaklínačkou", pretože sa ňou cíti byť, má na to schopnosti a Geralt ju v tom podporuje. Sám ju vzal na Kaer Morhen, aby ju vycvičil ako zaklínačku.
Zdravím. Super video. Poprosim o rozbor Bajek od Ezopa. 🙏
Udělal byste prosím rozbor Kroniky ohlášené smrti?
Prosím tě o Hru o trůny!🥹
Ahoj, nemohl by ses podívat na DJC? Konkrétně třeba dobytí sev. pólu, Dlouhý, široký a krátkozraký...
No co se týče toho jestlli se dá období zaklínače přirovnat spíše k Renesanci nebo ke středověku. Já si myslím také , že má důležité znaky obou!
Z vojenského hlediska je to ještě stále středověk. Tedy je ještě důležitý ten rytíř na koni. Ostatně konec rytíře způsobil střelný prach. ( Husiti a jejich následovníci!!!!)
Na druhou stranu středověk byl charakteristický právě svou exaltovanou religiozitou a ta v Zaklínačově světě v podstatě chybí. Takže nic nebrání rozvoji věd ( a tedy i magie- jenž je tu zcela nepokrytě další z VĚD a také svéráznou technologií) . Lidé ( a připuštění nelidé) tu žijí podle dožívajích pravidel středověku, jenž jsou nahrazována novými poznatky - právě tak jak to bylo v vrcholné Renesanci.
Ovšem můžeme také díky náboženské roztříštěnosti zpochybnit ,jak moc se to podobá našemu středověku,-protože jak známo velké války se vedly o pouhé jiné uctívání stejného boha ( katolíci versus Husité později Katolíci versu Prostestantisté a ti všichni proti Mohamedánům- jenž ovšem byli kupodivu mnohem smířlivější po náboženské stránce - na rozdíl od dneška!!!) , kdežto v Zaklínačově světě tyto náboženské spory v podstatě neexistují. V podstatě se dá říci, že v Zaklínačově světě středověk tak, jak ho známe my v podstatě neexistoval.
Nejde o nějakou originální myšlenku, ale Sapkowskiho svět v něčem je "generické středověké fantasy", které samořejmě v duchu jemu vlastním, parodizuje (a poznámka pod čarou - to je věc, která mi nejvíc vadí na netflixovském zpracování, že z díla, které je ironizování fantasy klišé, udělali vážně míněné fantsy klišé). Takže není ani tak inspirováno skutečným středověkem, ale spš romanticko/symbolickým pojetím středověku alá legendy o Artušovi v pojetí Bratrstva pre-rafaelitů. A protože je Polák, tak nezapře, že jeho svět se taky podobá světu Jacka Malczevskiho, kde si mourované chiméry povidají s pasáčky hus.
Samozřejmě i motiv konce epochy a melancholie po starém světě - něco končí, něco začíná - spojuje rytířský román, historický "podzim středověku" i velikána fantasy Tolkiena. Sapkowski si ho (protože je postmodernista) půjčuje rovnoměrně od každého.
Ahoj, mohl by si prosim opet povypravet neco o filozofii? Nadhazuji tema nemecke klasicke filozofie, Kant, Hegel, Fichte. Dekuji
collab s Houskou nebo jak se jmenuje... jo, říkám jo
Je nějaký důvod proč píšeš v názvech videí jména autorů s malými písmeny?
Já tedy dělám spoustu hrubek ale u tebe to asi nebude chyba 😅😂
Docela přemýšlím, že bych ti zaplatil ten HeroHero, abych mohl vidět i zbývající rozbory, protože je to skvělý, ale nevím, co na to finance. Každopádně bych rád viděl rozbor Kroniky královraha nebo Malazské knihy padlých (vím, že pravděpodobnost se téměř rovná nule, protože jsou to fantasy knihy, které moc nečteš a hlavně zabere jejich přečtení hodně času, ale zkusit to mohu)
Hele na patreonu i herohero se vsechno po nejake dobe zpristupni vsem, prave proto, aby se mohli divat i ti, co proste nemaji penize navic. Ale zrovna tyhle dve knihy asi delat nebudu, presne z tech duvodu, ktere pises.
@ Chápu, ale jen tak někdy až budeš mít dost volného času, který nebudeš chtít investovat nějak jinak (třeba ve stáří), tak to doporučuji, hlavně Malaz, to by se ti mohlo líbit i po filozofické stránce, ale nechci nic nutit (teď ta zpráva asi zní, že ti chci něco vnutit, ach jo)
A kdy se asi zveřejnění ty další díly?
Ohledně zasazení, tak třeba Ciri se narodila v roce 1251, třetí hra pak začíná v roce 1272, což by odpovídalo vrcholnému středověku, v Itálii možná úplnému začátku renesance... Samozřejmě ale těžko říct, jestli ty letopočty přesně odpovídají našemu světu.
K tomu osudu, opravdu si nemyslím, že by Geralt od začátku chtěl Pavettino dítě, už jenom kvůli tomu jak následně absolutně odmítal mít s Ciri cokoliv společného. Až když ji znovu potkal v poslední povídce, tak mu definitivně došlo, že je Ciri jeho osud a že se zákonem překvapení opravdu nic neudělá.
Co se týče Geralta a Yenn, máš určitě pravdu, že mohou podobu svého osudu do velké míry ovlivnit, nicméně té samotné podstatě posledního přání se vyhnout taky nemohli. Asi jako když si někdo v Řecku vyslechl věštbu v Delfách. To znamená, že mohli ovlivnit, jak spolu budou vycházet a jestli spolu nakonec zůstanou, nicméně by se jim prostě nikdy nepovedlo odloučit se natrvalo, pořád by na sebe naráželi a nikdy by se jeden druhého nedokázal nadobro zbavit, i kdyby chtěli sebevíc.
Nad tim jsem se taky zamyslel a je tam zminenych nekolik novych vynalezu, ktere se i v realnem svete objevily ve 13. stoleti. Zaroven jsou tam treba potraviny, ktere byly v te dobe v Evrope nezname (kukurice, fazole). Ale nevim, to je spis asi zase jen hra a nema moc cenu za tim nic hledat.
Az priste oznamis spoiler alert, aspon 2 vteriny prosim pockej...
Už na začátku říkal, že budou spoilery, video celé obsahuje spoilery. Nemá žádnou povinnost čekat, ani nemusel říkat spoiler alert 😂
Pardon:) Co se týká účelu smyslu a výmyslu v podobě toho, že je nejaký smysl v mapě , trojúhelníku toho kde a jak se setká Geralt a Ciri:) Sapkowski určitě nic s toho nezamýšlel a nedával tomu žádný smysl:) Mapy světa zaklínače byli vymýšleny dávno po napsaní povídek a sám Sapkowskí několikrát zmiňoval, že vůbec netuší jaká je vlastně mezi městy vzdálenost a kde přesně se ve světě nacházejí:)Mapy vytvořili až fanoušci. Takže žádná prostorová výstavba neproběhla a ani nemohla.) Autor si ve videu neskutečně vytváří smyšlený svět a vidí věci , které neexistují. Možná by měl zkusit napsat povídku při svých hlubokých vcítěních a pochopení světa zaklínače. Povídka se strigou vychazí z původních ciganských pohadek.
Pardon:) jak napsat rozumny komentar a zaroven znit jak arogantni paprda:) autor by mel zkusit zalozit vlastni kanal a vyuzivat sve hluboke chapani hlouposti jinych lidi:)
Ohledně té pověsti se strigou: projel jsem trochu ty internety, nic velkýho, jen Wiki a pár podobných zdrojů, a konkrétně na polské Wikipedii jsem narazil na informaci, že ta pověst (v podstatě totožná s tou ze Zaklínače) by měla pocházet někde z polských Beskyd (konkrétně tam píšou o okolí Babí hory). Nejsem schopný to úplně ověřit, ale je tam nějaký zdroj v podobě polské knihy o místních legendách (ta je ale jen v polštině, českou ani anglickou verzi jsem nikde nenašel). Geograficky by to taky teoreticky mohlo sedět, přeci jen to není úplně daleko + to tehdy byla všechno součást Rakouska-Uherska.
A ještě jedna poznámka - je svět Zaklínače středověko-renesanční, nebo je to postapokalyptický svět který ten evropský středověk jen z venku připomíná?
Zaklínače za paywall neeeee:(((((
Ale oni jakoby nezemřou spolu. Myslím, že se jen přenesou do jiného světa prostě.
Nemohlo by to být totéž? 😇 ale nevím, ten konec fakt záleží na individuální interpretaci