Co dalej z fotowoltaiką w Polsce? Analizy, trendy, propozycje zmian, biznes i technologie - Debata
Вставка
- Опубліковано 7 лют 2025
- Rynek fotowoltaiki w Polsce stoi przed nowymi wyzwaniami i szansami. W tej debacie pytamy przedstawicieli branży, jak widzą przyszłość i jakie zmiany czekają ten rynek w najbliższych latach. Czy fotowoltaika nadal będzie się dynamicznie rozwijać? Jakie bariery trzeba pokonać, aby przyspieszyć inwestycje?
Debata oparta jest na badaniu opinii publicznej, którą GLOBENERGIA razem z LONGI przeprowadziła pod koniec roku 2024, a której efektem jest raport: "Fotowoltaika w Polsce - głos branży i konsumentów 2024"
🔹 W tej rozmowie poruszamy kluczowe pytania:
✅ Jak zaproszeni goście oceniają aktualną sytuację na rynku PV?
✅ Jakie zmiany legislacyjne mogłyby przyspieszyć rozwój fotowoltaiki w Polsce?
✅ Czy rozwój technologii, np. nowych modułów i falowników, wpłynie na inwestycje?
✅ W jakim kierunku rozwija się rynek magazynów energii i jak wpłynie na fotowoltaikę?
Czy fotowoltaika w Polsce nadal będzie rosła, czy czeka nas spowolnienie?
Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tej debacie!
W debacie wzięli udział:
Wojciech Babski - wiceprezes - KENO
Łukasz Zaziąbł - Dyrektor zarządzający - BayWa r.e. Solar Systems
Marek Bonecki - Dyrektor marketingu i komunikacji - Grupa Energynat
Maciej Borowiak - prezes zarządu - Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej i Magazynowania Energii SBFiME
Daniel Moczulski - Sales Director Distributed Generation - LONGi
Prowadzenie: Bogdan Szymański - GLOBENERGIA, Instytut Trendów
globenergia.pl/
instytuttrendo...
💬 Co Wy sądzicie o przyszłości rynku PV w Polsce? Jakie zmiany są konieczne, aby sektor rozwijał się szybciej? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!
Pełna wersja omawianego raportu do pobrania: globenergia.pl...
Zawsze miło usłyszeć twoją przemyślaną i logiczną analizę. Nie obchodzi mnie rynek byka ani niedźwiedzia. Handluj niewielkim procentem swojego portfela zamiast wchodzić i wychodzić co kilka tygodni, próbując wyczuć rynek. Handel poszedł mi gładko, ponieważ byłem w stanie zebrać ponad 4,6 BTC, gdy zaczynałem od 1 BTC w ciągu zaledwie kilku tygodni, wdrażając codzienne sygnały handlowe i wskazówki Billy'ego Jordana.🚀
Słyszałem o panu Billym jakiś czas temu na innej platformie, nie tutaj na UA-cam. Proszę, jak mogę się z nim skontaktować? Mam już serdecznie dość tracenia pieniędzy na handlu ✊
Oczywiście👍, byłbym samolubny, gdybym nie pomógł moim obserwatorom. Wspomnę jego nazwę użytkownika i powiem ci, gdzie go znaleźć.
Jest aktywny na Telegramie
Jest na Telegramie 🚀🚀
@ JockSignal ✌..to wszystko ✍
Jedna z sensowniejszych debat w ostatnim czasie.
Fotowoltaiki w Polsce jest już wystarczająco dużo, więc po więcej? W tym roku na wiosnę już przekroczymy 22 GW a to oznacza, że będziemy marnować prąd z PV już nie w gigawatogodzinach, ale o zgrozo w terawatogodzinach. Także Panowie, magazyny, magazyny i jeszcze raz magazyny energii... Bo inaczej cała para pójdzie w gwizdek.
Panowie modlą się o podwyżki cen komponentów, reszta to banały i samoreklama. Jedynie Pan Bogdan jak zwykle merytorycznie przygotowany.
Bardzo miło słyszeć przedstawicieli branży z pewnymi planami i optymizmem na tle Państwa, które wciąż nie może zdecydować, czego chce. Też dzięki nagraniam Globenergia czuję optymizm co do przyszłości energetyki Polski, za co bardzo dziękuję 👍
W mojej opini, trzeba zainwestować w rozwój i edukację(szkolenia) pracowników końcowych(instalatorów).
Rynek ma szanse rozwoju w większych instalacjach. Sądzę, że sporym potencjałem mogą być instalacje skierowane na auto konsumpcję w przedsiębiorstwach. Tu nikogo 1MW na dachu nie dziwi. Ważne, by Ministerstwo Klimatu pomogło w ułatwieniach przyłączeń takich instalacji - w końcu to lepsza konkurencyjność polskich produktów.
1MW to już bardzo duża instalacja i do tego granica, gdzie trzeba występować o koncesję by ja uruchomić. Bariery legislacyjno- przyłączeniowe i czas inwestycji to jest to z czym mamy problem
To prawda fotowoltaika z swojej istoty nie jest produktem, który może funkcjonować na wolnym rynku. Państwo musi z jednej strony wymusić na obywatelach czy firmach potrzebę zakupu instalacji poprzez wysokie opodatkowanie energii z drugiej strony dotować panele z pozyskanych podatków. Chiny są dowodem na to, że to państwo ma kluczowy wpływ na rozwój zielonej energii, tam branża rozwija się najszybciej na świecie. Ministerstwo Klimatu nie tylko powinno ułatwić przyłączanie takich instalacji np. poprzez podniesienie limitu napięcia w sieci do 270 v, ale również wprowadzić obowiązek instalacji paneli dla ogółu firm , które przekroczyły określony pułap przychodu. Obowiązek można egzekwować np. poprzez podatek domiarowy. Dla firm z branży OZE nalży wprowadzić koncesje gdzie warunkiem jej uzyskania jest przynajmniej dziesięcioletni staż w branży. Zauważmy jeden z prelegentów od 10 lat prowadzi firmę a byle elektryk może odebrać mu klienta! Poza tym tacy mikro-przedsiębiorcy z przypadku mogą spaść z dachu a instalacja prędzej czy później zapłonie. Także zgadzam się Ministerstwo Klimatu to podstawa; a tak w ogóle to za Gierka było lepiej - Hutę Katowice wybudowano i Trasę Łazienkowską. Tak na poważnie, Was oglądają mikro-przedsiębiorcy poczatkujący na rynku, starzy wyjadacze niczego od was się nie dowiedzą. Wy staracie się nam udowodnić, że jesteśmy partaczami a pożary i źle dobrana pompa ciepła to nasza wina. prawda jest taka, że to grubasy naoszukiwali ludzi, my działamy na lokalnych rynkach często znamy osobiście naszych klientów.
Jak trzeba zaplacic za dystrybiucie 2600 zl a za oddany prąd ty dostaniesz 300 zl to już nie ma o czym dyskutować
Bardzo trafne odniesienie do homonta, jako branża lobbujcie u regulatora urealnienie przepisów które wszystko opierają o moc nominalną DC paneli. Jak ma być rozwijana elastycznoś jak regulator robi wytyczne do mocy magazynu w oparciu o moc paneli. Czytając regulacje czasem mam wrażenie że tworzą je osoby które nie mają zielonego pojęcia o energetyce lub wręcz przeciwnie doskonale wiedzą jak to działa a przepisy tworzą specjalnie w taki sposób żeby ograniczyć rozwój efektywnych i tanich instalacji hybrydowych pv
zwrot z inwestycji w magazyn energii jeszcze jest zbyt długi mimo znacznego spadku ceny magazynu
5 lat