Architektura miejsc pamięci - FESTIWAL MENDELSOHNA 2024
Вставка
- Опубліковано 22 гру 2024
- „Architektura miejsc pamięci - dialog w tworzeniu przestrzeni upamiętnienia” to temat wydarzenia, które odbyło się w Domu Mendelsohna w piątek, 4 października o godz. 17.00 w ramach Festiwalu Mendelsohna.
Naszymi gośćmi są architekci i projektanci: Piotr Michalewicz, Łukasz Mieszkowski i Marcin Urbanek, tworzący Fundację „Formy Wspólne”, autorzy projektu Muzeum i i Upamiętnienia Ofiar Obozu Zagłady w Sobiborze, wyróżnionego m.in. w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 (European Museum of the Year Award) oraz 44. Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2023 w kategorii Inwestycje.
Fundacja „Formy Wspólne” działa na rzecz profesjonalizacji procesu tworzenia kultury pamięci, a w szczególności jej materialnych przejawów. Wspiera tworzenie krajobrazu pamięci zbiorowej, który uwzględnia wszystkie grupy społeczne, jest inkluzywny i uniwersalny.
Rozmowę o wyzwaniach związanych z tworzeniem przestrzeni upamiętnienia poprowadzi dziennikarka Agnieszka Wójcińska.
* *
Piotr Michalewicz jest uprawnionym architektem, który prowadzi własną pracownię (www.michalewicz.co ) od 2009 roku, projektując głównie budynki użyteczności publicznej i obiekty handlowe, min. centrum handlowe "Riviera" w Gdyni, hotel "Baltic Palace" w Pobierowie. Jest również współautorem Muzeum i Upamiętnienia Ofiar Obozu Zagłady w Sobiborze, muzeum na terenie byłego obozu zagłady w Bełżcu, wystawy stałej poświęconej mniejszości kaszubskiej w Książnicy prof. Gerarda Labudy w Wejherowie, wystawy o społeczności ewangelickiej w Gdyni i innych. Od wielu lat konsultuje również projekty upamiętnień zapomnianych grobów ofiar Holokaustu, realizowane przez Fundację Zapomniane.
Łukasz Mieszkowski jest historykiem i artystą wizualnym, absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, członkiem Instytutu Historii PAN, doktorantem szkoły doktorskiej Anthropos przy Instytutach PAN. Autor dwóch książek, obecnie pracuje nad rozprawą doktorską "Smoki i wszy. Polska w czasach zarazy 1918-1922". Laureat kilku stypendiów zagranicznych, junior researcher Komisji Fulbrighta na University of California, Berkeley. Jego aktywność dotyczy ilustracji, architektury, projektowania mebli ulicznych i wystaw muzealnych. Współautor m.in. projektu Muzeum i Upamiętnienia Ofiar Obozu Zagłady w Sobiborze oraz warszawskiego Miejsca Pamięci Archiwum Ringelbluma. Jest członkiem Forum Dialogu, najstarszej polskiej fundacji zajmującej się pojednaniem polsko-żydowskim.
Marcin Urbanek jest uprawnionym architektem, współautorem projektu Muzeum i Upamiętnienia Ofiar Obozu Zagłady w Sobiborze, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, stałej wystawy poświęconej mniejszości kaszubskiej w Książnicy im. Gerarda Labudy w Wejherowie, wystawy o społeczności ewangelickiej w Gdyni, Pomnika Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w Poznaniu. Jest założycielem Społecznego Komitetu Budowy Warszawy Pomnika Archiwum Ringelbluma. Prowadził warsztaty na ten temat w letniej szkole w Bergen-Belsen.
www.marcinurbanek.com
Agnieszka Wójcińska - z wykształcenia psycholożka, dziennikarka i reporterka, publikowała reportaże i wywiady w wielu polskich tytułach prasowych, autorka książek „Reporterzy bez fikcji” i „Perspektywa mrówki” oraz redaktorka prowadząca i współautorka antologii „Mur. Dwanaście kawałków o Berlinie”, celebrantka humanistycznych ceremonii pogrzebowych.
Partnerem głównym wydarzenia jest Fundacja „Formy Wspólne”.
Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!
* *
Wsparcie finansowe: Goethe-Institut w Warszawie, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Fundacja im. Róży Luksemburg.
Motyw graficzny: Ewa Pohlke
Oprawa graficzna: Andrij Fil
Fot. Fundacja „Formy Wspólne”